Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σας

Είμαι κάτοχος απο προχθές και εγώ του Α1.

Μου έχει κατεβάσει όλες τίς ενημερώσεις και μου εμφανίζει μέσα στίς πληροφορίες τίς συσκευής ότι φοράω το Android 7.1.2 . Αυτή είναι η τελευταία έκδοση ? Σωστά μου τα λέει?

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη βδομαδα.Ειχε μια ρυθμιση που ενεργοποιουσες- απενεργοποιουσες την δονηση οταν συνδεοταν σε μια κληση.Σημερα ξαφνικα δεν την βρισκω και αρχισε να δουλευει η δονηση κατα τη συνδεση.Ξερει κανεις που ειναι μη τυχον και δεν το βρισκω εγω;
Link to comment
Share on other sites

Nikchris ευχαριστώ για την απάντηση. Μόλις τελειώσω την φόρτιση θα αρχίσω τις δοκιμές..

 

Οτι θες εδω ειμαστε, ειναι και άλλοι που χρησιμοποιουν το πορτ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας

Είμαι κάτοχος απο προχθές και εγώ του Α1.

Μου έχει κατεβάσει όλες τίς ενημερώσεις και μου εμφανίζει μέσα στίς πληροφορίες τίς συσκευής ότι φοράω το Android 7.1.2 . Αυτή είναι η τελευταία έκδοση ? Σωστά μου τα λέει?

 

Σας ευχαριστώ

 

Υπομονή, έχει ξεκινήσει το roll-out.

Εγώ πήρα το update σε 8.0 την Κυριακή.

Θα σου έρθει και εσένα λογικά μέσα τις επόμενες μέρες.

 

Θα έλεγα ότι με το update το τελευταίο είναι ελαφρώς πιο γρήγορο και λίγο καλύτερη διαχείριση μπαταρίας.

 

Το μόνο σπαστικό είναι ότι όταν με παίρνουν και είναι locked το τηλέφωνο (έχω pin + fingerprint) δεν ανάβει η οθόνη.

Πρέπει είτε να πατήσω το power είτε να κάνω unlock με fingerprint.

Το τηλέφωνο είναι ρυθμισμένο να δείχνει κανονικά όταν είναι κλειδωμένο όλο το content από τα notifications.

Έχει κανείς ιδέα αν υπάρχει κάποια επιλογή ή είναι "feature" του Oreo ή κάποιο bug;

Current: Xiaomi Mi A1

History: Motorola Moto G 2nd GEN / Jiayu G4S / ZTE v967s / SE Neo V / ΖΤΕ Blade / Nokia N79 / SE k810 / SE k750 / Nokia 6600 / Panasonic GD67 / Ericsson T68s / Ericcson T10 / Ericcsson CH198 <- παντοφλα version :blink:

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σπαστικό είναι ότι όταν με παίρνουν και είναι locked το τηλέφωνο (έχω pin + fingerprint) δεν ανάβει η οθόνη.

Πρέπει είτε να πατήσω το power είτε να κάνω unlock με fingerprint.

Το τηλέφωνο είναι ρυθμισμένο να δείχνει κανονικά όταν είναι κλειδωμένο όλο το content από τα notifications.

Έχει κανείς ιδέα αν υπάρχει κάποια επιλογή ή είναι "feature" του Oreo ή κάποιο bug;

 

Έχει γράψει η λύση 2-3 σελίδες πριν.Δεν είναι bug του oreo αλλά της εφαρμογής του τηλεφώνου.πηγαινε στο play store βρες την εφαρμογή κάνε κατάργηση εγκατάστασης.Δεν απεγκαθισταται η εφαρμογή απλα οι ενημερώσεις.Αφου γίνει αυτό όλα δουλεύουν ρολόι

Link to comment
Share on other sites

Μετά το νέο update της 8 εδώ και 3 ημέρες η μπαταρία πέφτει πολύ πιο γρήγορα...δεν βγάζω καλά καλά 2 ημέρες ενώ πριν είχα άνετα 48 ώρες με πολύ περισσότερο ανοικτή οθόνη. Στα στατιστικά που τώρα δουλεύουν βλέπω το google framework πρώτο με πάνω από 10%.

Έχει παρατηρήσει κανείς τίποτα παρόμοιο;

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά το νέο update της 8 εδώ και 3 ημέρες η μπαταρία πέφτει πολύ πιο γρήγορα...δεν βγάζω καλά καλά 2 ημέρες ενώ πριν είχα άνετα 48 ώρες με πολύ περισσότερο ανοικτή οθόνη. Στα στατιστικά που τώρα δουλεύουν βλέπω το google framework πρώτο με πάνω από 10%.

Έχει παρατηρήσει κανείς τίποτα παρόμοιο;

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Και εγώ παρατήρησα μια ταχύτερη πτώση στην μπαταρία με την 8.0. Έστρωσε λίγο όταν έβγαλα το VPN (για να κόβω τις διαφημίσεις)

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Μετά το νέο update της 8 εδώ και 3 ημέρες η μπαταρία πέφτει πολύ πιο γρήγορα...δεν βγάζω καλά καλά 2 ημέρες ενώ πριν είχα άνετα 48 ώρες με πολύ περισσότερο ανοικτή οθόνη. Στα στατιστικά που τώρα δουλεύουν βλέπω το google framework πρώτο με πάνω από 10%.

Έχει παρατηρήσει κανείς τίποτα παρόμοιο;

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Μη τα γράφεις αυτά υπάρχουν τα φανμποις θα σε κάνουν τζιζζ.

 

Ναι έχει αναφερθεί αρκετά και κάποια διαφορά bugs που έχουν γραφτεί μερικές σελίδες πίσω.

Ίσως χρειαστεί να κάνεις και επαναφορά εργοστασιακών θα διορθωθεί εν μέρει το πρόβλημα αλλά την ίδια αυτονομία δεν θα την καταφέρεις.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Μη τα γράφεις αυτά υπάρχουν τα φανμποις θα σε κάνουν τζιζζ.

 

Ναι έχει αναφερθεί αρκετά και κάποια διαφορά bugs που έχουν γραφτεί μερικές σελίδες πίσω.

Ίσως χρειαστεί να κάνεις και επαναφορά εργοστασιακών θα διορθωθεί εν μέρει το πρόβλημα αλλά την ίδια αυτονομία δεν θα την καταφέρεις.

 

Παρατηρησες την ρυθμιση που γραφω παραπανω;Αυτοι εχουν μαγικες ικανοτητες και εξαφανιζουν πραγματα;Factory reset το εκανα και χαθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εκ φύσεως είμαι ανυπόμονο άτομο, απο το μεσημέρι προσπαθώ να πάρω Update γιατί είμαι ακόμα στην 7.1.2 august security. Δοκίμασα με τον τρόπο που έκανες disable google framework και restart αρκετες φορές τίποτα. Δοκίμασα factory reset τίποτα. Σκέφτομαι να το φλασάρω μόνος μου . Στο site της Xiaomi δίνει το 7.12.19 που είναι το τελευταίο Nougat. Δεν έχει το Oreo. Όμως το επίσημο λινκ link Xiaomi για Oreo το 7.12.29 λειτουργεί(το βρήκα απο xda). Τι μου προτείνεται να βάλω? Να το βάλω με fastboot ή με miflash tool? Edited by elricirish
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να κάτσεις στα αυγά σου, η 8 έχει αρκετά θέματα και θα ξενερωσεις...

Παρατηρησες την ρυθμιση που γραφω παραπανω;Αυτοι εχουν μαγικες ικανοτητες και εξαφανιζουν πραγματα;Factory reset το εκανα και χαθηκε.

 

Και γω με factory reset ξανά βρήκα το φως μου.

Τον είχα χάσει απο τα home buttons.

 

Τι να σου πω δε ξέρω, ίσως έχουνε ξάδερφο τον Harry potter...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με την πρώτη "προβληματική" ρομ της 8 δεν είχα θέμα. Με το update που έφερε και το security patch του Γενάρη εμφανίστηκε. Είδα σήμερα το πρωί ότι το βράδυ αναβαθμίστηκε το play store και στις καταναλώσεις ενέργειας πήρε τη θέση του google framework το google services. Να δούμε μήπως διορθώθηκε από εκεί.

Επίσης κάτι ακόμη που παρατήρησα είναι ότι στο google assistant όταν του μιλάς κάνει μια δόνηση σε ακούει, σου απαντά, αλλά δεν φορτώνει τίποτα στην οθόνη, ενώ πριν μετά το OK google άνοιγε την εφαρμογή παράλληλα - θα το κοιτάξω μήπως είναι θέμα κάποιας ρύθμισης της εφαρμογής.

 

Όσο για τα fanboys, οι περισσότεροι δεν έχουν ζήσει τις εποχές που ότι και να έκανες στο software, το διαθέσιμο hardware δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει στις ανάγκες. Στις εκδόσεις g,h ακόμη και στο ice cream sandwich περνάγαμε τις cooked rom και τα μικροhacks/patches με το κιλό απλά για να έχουμε λειτουργικό τηλέφωνο. Όταν διάβαζα ότι η 8 που έδωσαν ήταν beta με έπιαναν τα γέλια. Άντε να δεχθώ ότι δεν ήταν final αλλά release candidate και μάλιστα πιο ώριμη από 1. Από την άλλη το να κακομαθαίνει ο πελάτης δεν είναι κατά ανάγκη κακό. Τόσα λεφτά δίνεις - το ότι είναι μόνο ένα κλάσμα των χρημάτων που ζητάν τα pixel είναι άσχετο.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρια:

 

38950893705_b1929d2135_z.jpg

 

7 ωριτσες οθονη το θηριο. Με 1+3 ποτε δεν ειδα πανω απο 4-5

 

Το τηλεφωνο πεταει εδω, μπαταρια τρελή, αποδοση θεοτρελη, κοληματα μηδεν.

Τα καλυτερα 180€ για τηλεφωνο που εδωσα ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά λίγο την βοήθεια σας...

Μπαίνω στο ραδιόφωνο με το κολπάκι *#*#6484#*#* αλλά δεν μπορώ να μειώσω την ένταση του ήχου , γίνεται κάτι ? ή όχι ?

Επίσης δεν κατάφερα να βρώ πώς μπορώ να αποθηκεύσω σταθμούς.

Τέλος ήθελα να ρωτήσω αν έχουμε καμιά πληροφορια αν σε κάποιο μελλοντικό update βάλουνε κάποιοα εφαρμογή για το ραδιόφωνο για να γίνει ή ζωή μας πιό εύκολη .

 

Σας ευχαριστώ

Καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3736148

Μάλλον δεν γκρινιάζουμε μόνο εμείς οι "haters" .

Εγώ έκανα λογαριασμό tweeter, μόνο και μόνο για να κάνω re-tweet πάντως

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα fanboys, οι περισσότεροι δεν έχουν ζήσει τις εποχές που ότι και να έκανες στο software, το διαθέσιμο hardware δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει στις ανάγκες. Στις εκδόσεις g,h ακόμη και στο ice cream sandwich περνάγαμε τις cooked rom και τα μικροhacks/patches με το κιλό απλά για να έχουμε λειτουργικό τηλέφωνο. Όταν διάβαζα ότι η 8 που έδωσαν ήταν beta με έπιαναν τα γέλια.

 

Ξερεις γιατι γινεται αυτο; Γιατι το κλαμα στο ιντερνετ ειναι τζαμπα και ευκολο, ο καθενας μπορει να γραψει το παραμικρο και να του δωσει οτι εκταση θελει.

Πχ καταργησανε για μια εβδομαδα το gesture που κατεβαζεις το status bar με τον fingerprint sensor και αρχισαν μερικοι

"Δωσαν την Oreo και πετσοκοψαν χαρακτηριστικα", κλαμα, κλαμα, κλαμα.

 

Στο άλλο κινητο που εχω, OP3, ακομα χειροτερα, χρηστες να μυξοκλαινε για το παραμικρο, και η εταιρια να ειναι χρυσαφι, να δινει Update καθε 2-3 βδομαδες και να προσθετει συνεχως features και χαρακτηριστικα. Και μετα να την κατηγορουν οτι ξεφευγει απο το stock android :lol:

 

Από την άλλη το να κακομαθαίνει ο πελάτης δεν είναι κατά ανάγκη κακό. Τόσα λεφτά δίνεις - το ότι είναι μόνο ένα κλάσμα των χρημάτων που ζητάν τα pixel είναι άσχετο.

 

Δεν ειναι καθολου ασχετο.

Διαβαζω και άλλα θεματα εδω στο myphone, πχ στο mate 9 πολλοι πισωγυρισαν σε Nougat γιατι το Oreo τους εκοψε σε αποδοση.

Για pixel και για galaxy δεν θα μιλησω καν, της ποπης γινεται απο θέματα και bugs.

 

E, δεν γινεται να ζητας και να γκρινιαζεις και να κλαις το ιδιο σε ενα τηλεφωνο που κοστιζει το 1/3

Ποσο μάλλον οταν τα bugs ειναι ελαχιστα .

 

Και φυσικα, πολλα ειναι Bug της oreo.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή, έχει ξεκινήσει το roll-out.

Εγώ πήρα το update σε 8.0 την Κυριακή.

Θα σου έρθει και εσένα λογικά μέσα τις επόμενες μέρες.

 

Θα έλεγα ότι με το update το τελευταίο είναι ελαφρώς πιο γρήγορο και λίγο καλύτερη διαχείριση μπαταρίας.

 

Το μόνο σπαστικό είναι ότι όταν με παίρνουν και είναι locked το τηλέφωνο (έχω pin + fingerprint) δεν ανάβει η οθόνη.

Πρέπει είτε να πατήσω το power είτε να κάνω unlock με fingerprint.

Το τηλέφωνο είναι ρυθμισμένο να δείχνει κανονικά όταν είναι κλειδωμένο όλο το content από τα notifications.

Έχει κανείς ιδέα αν υπάρχει κάποια επιλογή ή είναι "feature" του Oreo ή κάποιο bug;

 

Ok Σε ευχαριστώ πολύ , Καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρια:

 

38950893705_b1929d2135_z.jpg

 

7 ωριτσες οθονη το θηριο. Με 1+3 ποτε δεν ειδα πανω απο 4-5

 

Το τηλεφωνο πεταει εδω, μπαταρια τρελή, αποδοση θεοτρελη, κοληματα μηδεν.

Τα καλυτερα 180€ για τηλεφωνο που εδωσα ποτε.

μια από τα ίδια και εγώ,άψογο για τα λεφτά του

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρια:

 

38950893705_b1929d2135_z.jpg

 

7 ωριτσες οθονη το θηριο. Με 1+3 ποτε δεν ειδα πανω απο 4-5

 

Το τηλεφωνο πεταει εδω, μπαταρια τρελή, αποδοση θεοτρελη, κοληματα μηδεν.

Τα καλυτερα 180€ για τηλεφωνο που εδωσα ποτε.

 

Πες μου λίγο τι έχεις ανοιχτό, τι κλειστό,αν παίζεις παιχνίδια και γενικα τι χρήση του κάνεις.Και εμένα μου κραταει 5 ώρες και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά το ξεσκίζω το κινητό.Εσυ τι χρήση του κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Πες μου λίγο τι έχεις ανοιχτό, τι κλειστό,αν παίζεις παιχνίδια και γενικα τι χρήση του κάνεις.Και εμένα μου κραταει 5 ώρες και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά το ξεσκίζω το κινητό.Εσυ τι χρήση του κάνεις;

 

Κλειστο δεν εχω τιποτα, παιχνιδια δεν παιζω τιποτα βαρια, κανα ταβλάκι, κανα flick shoot, κανα score hero κλπ

δεδομενα ολα ανοιχτα, sync ολα ανοιχτα (2 gmail, 1 hotmail), google assistant/now on, location high accuracy, location history on, google photos back up on, display σχεδον max οταν ειμαι εξω, λιγοτερο μεσα και το βραδυ night light

 

και απο apps:

 

pixel 2 launcher με google now page

lastpass για κωδικους μονιμα να τρεχει

instagram πολυ χρηση με πολλα notifications

reddit με relay pro πολυ

browsing πολυ μοιρασμενο σε chrome dev και Opera beta (και λιγο firefox nightly)

whatsapp πολυ chat, πολυ ομιλια και βιντεοκλησεις με φιλους εξωτερικο (σημερα πχ εχω ηδη κανει 30 λεπτα βιντεοκληση)

viber λιγοτερο chat

line εγκατεστημενο με ελαχιστη χρηση

spotify αρκετο οταν ειμαι εξω, στο σπιτι το χρησιμοποιω σαν κοντρολ για τον υπολογιστη

φωτογραφιες παρα πολλες με gcam mod και Portrait mode στην μαμα καμερα

χρηση χαρτων καθημερινη, με πολυ αναζητηση μιας και ειμαι εξωτερικο

αρκετο twitter οταν εχει αγωνες (πχ χτες)

youtube στην τουαλετα

Edited by nikchris
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...