Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για πες, για ποιους λόγους?

 

Δοκίμασα Nova και μου έκατσε πολύ ωραία, και έβγαλα και το google search bar.

 

Στον pixel 2 launcher βγαίνει το searchbar? Χρειάζεται να έχω Oreo για να μπει?

Τίποτα ιδιαίτερο.

Είχα Nova και προσπαθούσα να τον κάνω σαν τον pixel.

Τώρα που είναι διαθέσιμος (ο pixel) για σχεδόν όλες τις συσκευές χωρίς root και δεν χρειάζεται να μπεί ως εφαρμογή συστήματος για να δουλεύει το Google now με swipe, τον προτιμώ.

Έχει και τον καιρό άμεσα ενημερωμένο και gesture για την μπάρα ειδοποιήσεων.

Η μπάρα αναζήτησης δεν βγαίνει, αλλά δεν βλέπω και τον λόγο να βγει. Την χρησιμοποιώ συχνά.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

ξέρετε αν το παρακάτω glass screen protector κάνει για το Μ1 Α1.

https://www.e-smartbuy.gr/screen-protector/nillkin-xiaomi-mi5x-mia1-amazing-h-pro-glass-screen-protector-proion

Σας ρωτάω διότι βλέπω ότι η τρύπα που έχει για την κάμερα είναι ποιο αριστερά από το σημείο που βρίσκεται η κάμερα στο κινητό μας.

Λίγο την βοήθεια σας σας παρακαλώ, θέλω να το αγοράσω αλλά δεν είμαι σίγουρο αν κάνει για το Mi A1 ?

Link to comment
Share on other sites

Λίγο την βοήθεια σας σας παρακαλώ, θέλω να το αγοράσω αλλά δεν είμαι σίγουρο αν κάνει για το Mi A1 ?
Το έχω αγοράσει και το έχω βάλει...δεν είναι όμως σωστή η μάσκα καθώς δεν έχει τρυπουλα για την κάμερα..όσα έψαξα όμως και eBay σε nillkin στις φωτογραφίες είναι ακριβώς έτσι...δεν ξέρω γιατί δεν έχουν φτιάξει σωστά τα κοψίματα

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Credits στην Xiaomi που είχε τη δυνατότητα γρήγορης απόκρισης στα θέματα του Oreo (σε σχέση με άλλες εταιρίες).

Έβαλα κι εγώ την τελευταία αναβάθμιση, και όντως η πρώτη αίσθηση είναι αρκετά πιο ομαλή.

Ο dialer επίσης έγινε αρκετά πιο γρήγορος.

Η διαδικασία που ακολούθησα είναι η γνωστή:

- Απενεργοποίηση του Πλαισίου Υπηρεσιών Google.

- Επανεκκίνηση

- Ενεργοποίηση του Πλαισίου Υπηρεσιών Google.

Μόλις το επανενεργοποίησα, κατευθείαν εμφανίστηκε η αναβάθμιση.

 

χμμμ το εχω εδω και μια εβδομάδα. Θέλω να δω αν μπορω να παρω την αναβάθμιση σε 8. Βρηκα την παραπάνω διαδικασία. Πείτε με τωρα παντελώς ασχετη :p:p:p:p αλλά πως κάνω Απενεργοποίηση του Πλαισίου Υπηρεσιών Google? Το ψάχνω ομως δε μπορείτε να πειτε :D:D

Link to comment
Share on other sites

Όπως; Έγραψε ο maknamak Λοιπον οσοι θελετε να περασετε την νεα ενημερωση OPR1.170623.8.1.10 1 Ιανουαριου 2018,πατε ρυθμισεις -εφαρμογες και ειδοποιησιεις-πληροφοριες εφαρμογων ,πατατε επανω δεξια τις 3 τελειες και σας βγαζει Εμφανιση συστηματος.Ψαχνετε και βρισκετε την εφαρμογη Πλαισιο Υπηρεσιων Google. google framework services . Πατατε αναγκαστικη διακοπη και απενεργοποιηση.Αφου γινει ο καθαρισμος αυτης της υπηρεσιας πατατε ενημερωση συστηματος και κατα 99% θα σας βγαλει την νεα εκδοση...Οσοι εχετε Nougat ειναι 1112mb. Οσοι εχετε Oreo οπως εγω ειναι 89 mb.Αυτα τα ολιγα....
Link to comment
Share on other sites

Όπως; Έγραψε ο maknamak Λοιπον οσοι θελετε να περασετε την νεα ενημερωση OPR1.170623.8.1.10 1 Ιανουαριου 2018,πατε ρυθμισεις -εφαρμογες και ειδοποιησιεις-πληροφοριες εφαρμογων ,πατατε επανω δεξια τις 3 τελειες και σας βγαζει Εμφανιση συστηματος.Ψαχνετε και βρισκετε την εφαρμογη Πλαισιο Υπηρεσιων Google. google framework services . Πατατε αναγκαστικη διακοπη και απενεργοποιηση.Αφου γινει ο καθαρισμος αυτης της υπηρεσιας πατατε ενημερωση συστηματος και κατα 99% θα σας βγαλει την νεα εκδοση...Οσοι εχετε Nougat ειναι 1112mb. Οσοι εχετε Oreo οπως εγω ειναι 89 mb.Αυτα τα ολιγα....

 

ευχαριστώ πολύ!!!! Να το βάλω, διορθώθηκε ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά ,

 

Ηθελα την γνώμη σας στο εξής :

To plaisio έχει ρείξει την τιμή του στα 249ευρώ , στο skroutz είναι στα 226ευρώ και στο Bangood στα 190ευρώ

Από που με συμφέρει να το πάρω περισσότερο ?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Όπως; Έγραψε ο maknamak Λοιπον οσοι θελετε να περασετε την νεα ενημερωση OPR1.170623.8.1.10 1 Ιανουαριου 2018,πατε ρυθμισεις -εφαρμογες και ειδοποιησιεις-πληροφοριες εφαρμογων ,πατατε επανω δεξια τις 3 τελειες και σας βγαζει Εμφανιση συστηματος.Ψαχνετε και βρισκετε την εφαρμογη Πλαισιο Υπηρεσιων Google. google framework services . Πατατε αναγκαστικη διακοπη και απενεργοποιηση.Αφου γινει ο καθαρισμος αυτης της υπηρεσιας πατατε ενημερωση συστηματος και κατα 99% θα σας βγαλει την νεα εκδοση...Οσοι εχετε Nougat ειναι 1112mb. Οσοι εχετε Oreo οπως εγω ειναι 89 mb.Αυτα τα ολιγα....

 

Κάνεις και Clear Data ή μόνο Clear Cache...?

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που το πήρα πριν 2 μέρες έκανε κατευθείαν την τελευταία έκδοση update,πάντως από redmi note 3 pro που είχα πριν έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος με την νέα μου επιλογη,την μπαταρία φοβόμουν λίγο αλλά είναι άψογη

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω αγοράσει και το έχω βάλει...δεν είναι όμως σωστή η μάσκα καθώς δεν έχει τρυπουλα για την κάμερα..όσα έψαξα όμως και eBay σε nillkin στις φωτογραφίες είναι ακριβώς έτσι...δεν ξέρω γιατί δεν έχουν φτιάξει σωστά τα κοψίματα

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Μιας & το έχεις βάλει ποιες είναι οι εντυπώσεις σου,

βγάζει καθαρές φωτογραφίες η μπροστινή κάμερα ενώ δεν έχει την τρυπούλα για την κάμερα ?

Link to comment
Share on other sites

Έχει να προτείνει κανείς tempered glass το οποίο καλύπτει πλήρως την οθόνη χωρίς rainbow effect, ή άλλα προβλήματα;
Link to comment
Share on other sites

Μια ακομα ερωτηση.Μετεφερα απο το παλιο κινητο στο Α1 με το copy my data φωτογραφιες και βιντεο.Πατωντας την επιλογη φωτογραφιες στο Μ1 δεν τις εμφανιζει.Μονο μεσα απο ρυθμισεις κλπ.

Υπαρχει κανας τροπος να μπουν σε album με καποια σειρα τελος παντων να μην παιδευομαι?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το quick pic.Δεν είμαι σίγουρος μόνο αν το έγραψα σωστά

 

Same Sh1t...Different Day.

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Ναι βγάζει καθαρές φωτογραφίες και ας έχει το τζαμάκι. Το τζάμι πιάνει ακριβώς την φωτεινή οθόνη και όχι το πλαίσιο. Σαν ποιότητα και αίσθηση για μένα είναι πολύ καλή.
Link to comment
Share on other sites

https://www.mobiletech.com.gr/product/full-cover-tempered-glass-%cf%84%ce%b6%ce%b1%ce%bc%ce%ac%ce%ba%ce%b9-%cf%80%cf%81%ce%bf%cf%83%cf%84%ce%b1%cf%83%ce%af%ce%b1%cf%82-xiaomi-mi-5x-%ce%bc%ce%b1%cf%8d%cf%81%ce%bf/
Έχει να προτείνει κανείς tempered glass το οποίο καλύπτει πλήρως την οθόνη χωρίς rainbow effect, ή άλλα προβλήματα;
Link to comment
Share on other sites

Παίδες από Nougat σε Oreo είναι αναγκαστικό να κάνω factory reset?

 

Με πονάει η ψυχή μου, σχεδόν μόλις τελείωσα το στήσιμο που μου αρέσει...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες από Nougat σε Oreo είναι αναγκαστικό να κάνω factory reset?

 

Με πονάει η ψυχή μου, σχεδόν μόλις τελείωσα το στήσιμο που μου αρέσει...

Όχι βέβαια

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες από Nougat σε Oreo είναι αναγκαστικό να κάνω factory reset?

 

Με πονάει η ψυχή μου, σχεδόν μόλις τελείωσα το στήσιμο που μου αρέσει...

Αναγκαστικό δεν είναι τίποτα, απλά το έχουμε ξαναπεί, σε μεγάλα updates καλό είναι να γίνεται το στήσιμο απ' την αρχή, ώστε ότι bugs προκύψουν, να είσαι σίγουρος ότι φταίει το update και όχι εσύ.

Πάντως, δεν είναι και τόσο βουνό η reset/restore διαδικασία.Μια απλή μέθοδος, που χρησιμοποιώ, όταν δεν είμαι root, και δεν χάνω τίποτα από εφαρμογές, ρυθμίσεις, κτλ είναι αυτή:

1)Βάζω τον αυτόματο συγχρονισμό(user& data-automatically sync data), και τον αφήνω να κάνει τη δουλειά του.

2)Κρατάω ότι θέλω από διάφορα(π.χ. Ταινίες, τραγούδια, μουσική, εφαρμογές εκτός play, etc) που δεν τα έχω να συγχρονίζονται με τη Google, είτε τοπικά(sd, υπολογιστή), είτε σε κάποιο cloud.

3)Με αυτή τη εφαρμογή (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.riteshsahu.SMSBackupRestore) παίρνω backup, ιστορικό κλήσεων και μηνύματα

4) επειδή πάντα έχω nova launcher, παίρνω ένα backup και σε αυτόν, οπότε να μην ξαναστήνω τίποτα στην αρχική οθόνη

Στην επαναφορά, διαλέγω φυσικά να συγχρονίσει η Google με το προηγούμενο που έκανα στο 1, και κάνω την αντίστροφη διαδικασία στα 2,3,4.

Όλο αυτό το κατεβατό, είναι δουλειά λίγων λεπτών, αλλά δεν χάνω τίποτα από το στήσιμο που έχω κάνει.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει να προτείνει κανείς tempered glass το οποίο καλύπτει πλήρως την οθόνη χωρίς rainbow effect, ή άλλα προβλήματα;

 

Δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά ,

 

Ηθελα την γνώμη σας στο εξής :

To plaisio έχει ρείξει την τιμή του στα 249ευρώ , στο skroutz είναι στα 226ευρώ και στο Bangood στα 190ευρώ

Από που με συμφέρει να το πάρω περισσότερο ?

 

Ευχαριστώ πολύ

Από όπου και να το πάρεις θα είναι ακριβώς το ίδιο κινητό, οπότε το μόνο που κοιτάς είναι εγγύηση και διάρκεια αναμονής παραλής.

 

To banggood θα στο φέρει σε ένα περίπου 20 μέρες, χωρίς στην ουσία να έχεις εγγύηση. Τα σκρουτζομάγαζα θα στο στείλουν σε 2-3 μέρες και θα έχεις εγγύηση ενός χρόνου που θα είναι Κίνας, δηλαδή σε περίπτωση που διαπιστώσουν πρόβλημα το στέλνουν εκεί. Με αγορά από οποιονδήποτε επίσημο μεταπωλητή (μπορείς αν τους δεις εδώ http://www.xiaomi-greece.gr/sales-points ) το παραλαμβάνεις άμεσα και έχεις 2 χρόνια επίσημη εγγύηση infoquest εδώ στην Ελλάδα. Βάλτα κάτω και ζύγισε τα, αν και για μένα με την τιμή στα 249 ευρώ δεν αξίζει να σκεφτείς οτιδήποτε άλλο. Λίγα ευρώ παραπάνω και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Από όπου και να το πάρεις θα είναι ακριβώς το ίδιο κινητό, οπότε το μόνο που κοιτάς είναι εγγύηση και διάρκεια αναμονής παραλής.

 

To banggood θα στο φέρει σε ένα περίπου 20 μέρες, χωρίς στην ουσία να έχεις εγγύηση. Τα σκρουτζομάγαζα θα στο στείλουν σε 2-3 μέρες και θα έχεις εγγύηση ενός χρόνου που θα είναι Κίνας, δηλαδή σε περίπτωση που διαπιστώσουν πρόβλημα το στέλνουν εκεί. Με αγορά από οποιονδήποτε επίσημο μεταπωλητή (μπορείς αν τους δεις εδώ http://www.xiaomi-greece.gr/sales-points ) το παραλαμβάνεις άμεσα και έχεις 2 χρόνια επίσημη εγγύηση infoquest εδώ στην Ελλάδα. Βάλτα κάτω και ζύγισε τα, αν και για μένα με την τιμή στα 249 ευρώ δεν αξίζει να σκεφτείς οτιδήποτε άλλο. Λίγα ευρώ παραπάνω και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

+1 και απο μένα για το πλαίσιο.

Επίσης να σου τονίσω πως θες και 11€ έξοδα αποστολής απο banggood οπότε αν επιλέξεις το μαύρο πας στα 209€ και αναμονή 15-20 μέρες.

 

Αν το έπαιρνες στα 185€ μαζί με τα έξοδα αποστολής όπως το πείραμε κάποιοι δε το συζητούσαμε...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

+1 από το Πλαίσιο. Το δίνει με 24 άτοκες δοσεις και αν έχεις άκρη να το κόψεις καπου τιμολόγιο γλιτώνεις και τον φπα.
Link to comment
Share on other sites

Στο νεο update Ιανουαριου εχει αφαιρεθει η ταχεια φορτιση.Ειχα μετρισει ακριβως τον χρονο με τα ποσοστα της μπαταριας.Απο 20% φορτιζε σε 1 ωρα και 35 λεπτα.Τωρα θελει 2 ωρες και 5 λεπτα.Mεγαλη διαφορα για μενα.Δεν ξερω γιατι την αφαιρεσαν.Ο επεξεργαστης την υποστηριζει αυτη την λειτουργια.Ισως για την διαρκεια ζωης της μπαταριας;Αλλα και παλι δεν εχει λογικη. Aυτος ηταν και ο λογος που διαφημιζαν το ΟREO 8 ειδικα σε αυτο το κινητο τον Δεκεμβριο.Μεγα φαουλ απο την Xiaomi.A και μην ακουσω για κατι πυρηνες kernel και ανοιχτους κωδικες κλπ.Δεν ειναι δικαιολογια αυτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://www.techfreaks.gr/texnologika-nea/item/818-%CF%84%CE%BF-xiaomi-mi-a1-%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CE%B2%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CE%B3%CF%81%CE%AE%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B7-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7-%CF%86%CF%8C%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7-android-oreo-beta

Edited by makmanak
Link to comment
Share on other sites

Στο νεο update Ιανουαριου εχει αφαιρεθει η ταχεια φορτιση.Ειχα μετρισει ακριβως τον χρονο με τα ποσοστα της μπαταριας.Απο 20% φορτιζε σε 1 ωρα και 35 λεπτα.Τωρα θελει 2 ωρες και 5 λεπτα.Mεγαλη διαφορα για μενα.

 

Ποτέ μα ποτέ δεν έχει φορτίσει σε 2 ώρες και 5 λεπτά.ακομα και από το 2% φορτίζει το πολύ μέσα σε 1 ώρα και 45 λεπτά.μηπως παίζει κάτι άλλο με τη συσκευή σου?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...