Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαλλον σου εδωσε το τελευταιο update του Δεκεμβριου και μετα απο αυτο θα σου ερθει και η Oreo.

Απο οτι διαβασα καποιοι εκανανα clear cache το google framework εκαναν ενα restart το κινητο και τους ηρθε το update με την μια!

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβασα καποιοι εκανανα clear cache το google framework εκαναν ενα restart το κινητο και τους ηρθε το update με την μια!
Ναι μπορείς να το κάνεις και αυτό.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και εγώ με Bluetooth ανοιχτό όλη μέρα 4g 2 κάρτες mail συγχρονισμό κτλ δεν έχω δει ιδιαίτερο drain. Σε stats ναι γράφει Bluetooth 49% ενώ έχω 3 ώρες οθόνη από πρωί με 45% υπόλοιπο μπαταρίας ακόμη και έχει χρήση 1%. Κάτι δεν κολλάει εδώ σωστά οπότε πιστεύω και εγώ περισσότερο κάτι οπτικό παίζει πάρα ουσιαστικο. Δεν έχω κάνει reset έχω κάνει ,unlock και root για να βάλω magisk και camera και έχω selinux permissive. Έβαλα και 0.5 ταχύτητα στα animations και το κινητό πάει αισθητά πιο γρήγορα. Ειδικα το transition με διπλό tap στο κουμπί για πρόσφατες εφαρμογές είναι αστραπιαίο στην Oreo. Επίσης υπάρχουν θέματα σε μορφή apk που αλλάζουν τη notification bar και το χρώμα σε μενού. Δεν είναι substratum και τα διαχειρίζεσαι από τις ρυθμίσεις-> Προβολή. Δεν έχω το λινκ τώρα μόλις βρω θα το βάλω.

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και εγώ με Bluetooth ανοιχτό όλη μέρα 4g 2 κάρτες mail συγχρονισμό κτλ δεν έχω δει ιδιαίτερο drain. Σε stats ναι γράφει Bluetooth 49% ενώ έχω 3 ώρες οθόνη από πρωί με 45% υπόλοιπο μπαταρίας ακόμη και έχει χρήση 1%. Κάτι δεν κολλάει εδώ σωστά οπότε πιστεύω και εγώ περισσότερο κάτι οπτικό παίζει πάρα ουσιαστικο. Δεν έχω κάνει reset έχω κάνει ,unlock και root για να βάλω magisk και camera και έχω selinux permissive. Έβαλα και 0.5 ταχύτητα στα animations και το κινητό πάει αισθητά πιο γρήγορα. Ειδικα το transition με διπλό tap στο κουμπί για πρόσφατες εφαρμογές είναι αστραπιαίο στην Oreo. Επίσης υπάρχουν θέματα σε μορφή apk που αλλάζουν τη notification bar και το χρώμα σε μενού. Δεν είναι substratum και τα διαχειρίζεσαι από τις ρυθμίσεις-> Προβολή. Δεν έχω το λινκ τώρα μόλις βρω θα το βάλω.

 

Για δώσε λινκ μετά για τα θέματα

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα. Χθές έλαβα κανονικά τήν ειδοποίηση ota για ενημέρωση στο τηλέφωνο μου, της έκδοσης oreo. Επειδή όμως δεν είχα χρόνο να κατεβάσω την αναβάθμιση και να στήσω το τηλέφωνο με factory reset, το άφησα για σήμερα, όπου διαπίστωσα ότι ή ειδοποίηση ενημέρωσης είχε εξαφανιστεί και στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου για αναβάθμιση του συστήματος μου έλεγε ότι είναι ενημερωμένο στην έκδοση 7.1.2. Τι μπορώ να κάνω; Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

 

Εγώ πάντως αφού έκανα factory reset στην 7.1.2, με το που ξαναξεκίνησε η συσκευή μου έβγαλε την αναβάθμιση για το Oreo.

Οπότε αν το έχεις στο προγραμμα να κάνεις factory reset, κάντο και θα σου βγάλει την αναβάθμιση στο 8.0.0.

Link to comment
Share on other sites

...

Έβαλα και 0.5 ταχύτητα στα animations και το κινητό πάει αισθητά πιο γρήγορα.

...

Αυτό πως το κάνεις;

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πως το κάνεις;

 

Συστημα-επιλογες για προγραμματιστες-κλιμακα κινησης παραθυρου,κλιμακα κινησης μεταβασης,κλιμ.διαρ.Animator.Ολα ειναι στο 1x τα βαζεις στο 0,5x.Παλιο κολπο και αξιοπιστο;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε παιδια βλέπω ένα σωρό προβλήματα στην καινούργια αναθμιση!!!τελικά από ότι βλέπω όσοι δεν την κάναμε να μην την κάνουμε κιόλας!! μέχρι να βγει κάτι πιο καινούργιο!!!!

Και κάτι άσχετο αλλά η μπαταρία είναι τέρας δύο μέρες χρήσης είχε με υπόλοιπο 17% ακόμα και είχε 8:30 ώρες οθόνης!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε παιδια βλέπω ένα σωρό προβλήματα στην καινούργια αναθμιση!!!τελικά από ότι βλέπω όσοι δεν την κάναμε να μην την κάνουμε κιόλας!! μέχρι να βγει κάτι πιο καινούργιο!!!!

 

Μην πιστευεις οτι διαβαζεις στο ιντερνετ, η κλαψα online ειναι τζαμπα και κλαινε ολοι χωρις λογο και αιτια.

 

Μια χαρα ειναι η αναβαθμιση, καμια σχεση με το "παλι καλα που δεν την εκανα", αν ειναι δυνατον.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε παιδια βλέπω ένα σωρό προβλήματα στην καινούργια αναθμιση!!!τελικά από ότι βλέπω όσοι δεν την κάναμε να μην την κάνουμε κιόλας!! μέχρι να βγει κάτι πιο καινούργιο!!!!

Και κάτι άσχετο αλλά η μπαταρία είναι τέρας δύο μέρες χρήσης είχε με υπόλοιπο 17% ακόμα και είχε 8:30 ώρες οθόνης!!!!

 

Εγω δεν εχω κανενα προβλημα με την καινουργια αναβαθμιση,την εκανα αφου ειχα κανει format στο κινητο και μετα την περασα.Η μπαταρια ειναι οντως φοβερη μου βγαζει 5:30 οθονη με πολυ παιχνιδι ,λιγο ομιλια ,και πολυ internet.Εσενα πως σου βγαζει 8:30 ρε φιλε δεν ξερω.Το ακουμπας καθολου;:lol::lol::lol:

Edited by gjimmys
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε παιδια βλέπω ένα σωρό προβλήματα στην καινούργια αναθμιση!!!τελικά από ότι βλέπω όσοι δεν την κάναμε να μην την κάνουμε κιόλας!! μέχρι να βγει κάτι πιο καινούργιο!!!!

Και κάτι άσχετο αλλά η μπαταρία είναι τέρας δύο μέρες χρήσης είχε με υπόλοιπο 17% ακόμα και είχε 8:30 ώρες οθόνης!!!!

Η μπαταρία ήταν πολύ καλή με android 7, στο 8 είναι λίγο χειρότερη κάπου στην μια ώρα οθόνη μείον.Ελπίζω ότι θα την διορθώσουν σε επόμενο update όπως και κάποια άλλα προβληματάκια που διαβάζω εδώ και αναφέρουν και άλλοι χρήστες.Σε γενικές γραμμές είναι οκ το 8.
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία ήταν πολύ καλή με android 7, στο 8 είναι λίγο χειρότερη κάπου στην μια ώρα οθόνη μείον.Ελπίζω ότι θα την διορθώσουν σε επόμενο update όπως και κάποια άλλα προβληματάκια που διαβάζω εδώ και αναφέρουν και άλλοι χρήστες.Σε γενικές γραμμές είναι οκ το 8.

 

Aπεναντιας φιλε μου στην 8 βρισκω την μπαταρια πολυ καλυτερη και με πολυ καλη αναμονη:D

Link to comment
Share on other sites

Aπεναντιας φιλε μου στην 8 βρισκω την μπαταρια πολυ καλυτερη και με πολυ καλη αναμονη:D

 

H μπαταρια στην 8 ειναι καλυτερη, οτι άλλο ειναι σαφως προσωπικο θεμα του καθενος!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, η μπαταρια όμως εχει αμεση σχεση με το τι εφαρμογες εχει φορτωσει ο καθενας, καθως και τι τρεχει από πισω και και....

οποτε είναι όλα σχετικα. Μονο ο ιδιος ανθρωπος με το ιδιο δλδ κινητο μπορει να κανει συγκριση πριν και μετα, εφόσον δεν εκανε wipe το κινητο για να βαλει το 8. Αν εχει κανει wipe και δεν εχει βαλει ότι πριν, είναι απολυτως λογικο και αναμενομενο να είναι καλυτερη!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι στιγμής στο Oreo δεν έχω δει κανένα πρόβλημα ούτε με την μπαταρία ούτε με κάτι άλλο

Ισα ίσα που έχει πολλά νέα καλούδια (όπως θα έπρεπε να έχει από την αρχή)

Αν σας έρθει η ενημέρωση να την κάνετε

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι στιγμής στο Oreo δεν έχω δει κανένα πρόβλημα ούτε με την μπαταρία ούτε με κάτι άλλο

Ισα ίσα που έχει πολλά νέα καλούδια (όπως θα έπρεπε να έχει από την αρχή)

Αν σας έρθει η ενημέρωση να την κάνετε

 

Μα πολλοι εδω μεσα λενε οτι εγινε τσαπατσoυλικη δουλεια του ποδαριου! Ο αλλος εφτασε σε σημειο να φοβαται να κανει αναβαθμιση!!

Τι, οχι; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μα πολλοι εδω μεσα λενε οτι εγινε τσαπατσoυλικη δουλεια του ποδαριου! Ο αλλος εφτασε σε σημειο να φοβαται να κανει αναβαθμιση!!

Τι, οχι; :lol:

 

Συμφωνω 100%! εγω που διαβαζω το θεμα παντως εχω σκιαχτεί με αυτά που διαβαζω εδώ μεσα, beta testers android oreo βλεπω δυστυχως....:(

αυτοι που λενε ότι είναι μια χαρα, καλυτερο κτλ είναι πολύ λιγοι. Φυσικα και φοβούνται να κανουν αναβαθμιση αξιοπιστια θελουν, ενας ελεγε πχ ότι εκανε 3 factory reset!!!! αντε να το δουλευεις για την δουλεια σου πχ. Δεν γινονται αυτά....

αν είναι να εχει τοσα πολλα bugs δεν αναβαθμίζεις απλα!

να υπενθυμισω πχ στο one plus ακυρωσαν την αναβαθμιση επειδή ειχε πολλα bugs! οποτε θα περιμενουν οσοι δεν την εβαλαν μεχρι να "σταθεροποιηθεί".

Debian unstable με θυμιζει η ιστορια τελικα....

Ελεγα να αγορασω MiA1 αλλα κατι το μικρο μέγεθος (προτιμουσα τουλάχιστον 6"), κατι αυτά τα θεματα με την oreo και κατι η πολύ μικρη μπαταρια του, τελικα για mi max 2 με βλεπω.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Η πολύ μικρή μπαταρία του;Φίλε κάποιο λάθος πρέπει να κάνεις.
Link to comment
Share on other sites

εγω κανω λαθος? 3080 mah είναι!!!! τι είναι μεγαλη? για δες τι μπαταριες εχουν τα αλλα κινητα με 5.5" οθονες...

ακομα και το Redmi note 4 εχει 4100 που είναι και πολύ ποιο φτηνο. Ενταξει όχι πολύ, απλά μικρη.

Όπως και να εχει εγω κανω συγκριση με το mi max 2 επειδή είμαι μεταξυ των 2 αυτων επιλογων και εχει 5300!!!!! οποτε τι συγκριση να κανω αμα πω γιαυτο?

Για εμενα είναι πολύ αρνητικο αυτό και είναι κατι που το μετραω παρα πολύ στην επιλογή μου. Αν ειχε πανω από 4000 θα ελεγα ότι είναι καλη και δεν θα το θεωρουσα ένα από τα αρνητικα του.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Συστημα-επιλογες για προγραμματιστες-κλιμακα κινησης παραθυρου,κλιμακα κινησης μεταβασης,κλιμ.διαρ.Animator.Ολα ειναι στο 1x τα βαζεις στο 0,5x.Παλιο κολπο και αξιοπιστο;)

Δεν την βρίσκω αυτή την επιλογή για προγραμματιστές. Μήπως στο αγγλικό μενού που έχω εγώ να λέγεται κάπως αλλιώς;

 

 

Τώρα, όσον αφορά την μπαταρία, αν και είναι νωρίς, μάλλον τα πάει καλύτερα με το Oreo. Προχθές το φόρτισα το τηλέφωνο πριν βάλω το update και έχω 15% υπόλοιπο. Δεν έχω αλλάξει κάτι από προχθές εκτός από την απόκτηση του Mi band 2 πράγμα που σημαίνει πως χρησιμοποιώ κάμποσο και το ΒΤ πλέον. Για να μην λέω μεγάλα λόγια, πιθανά η μπαταρία με το Oreo (με την δική μου χρήση, τις δικές μου εφαρμογές κλπ κλπ) να είναι λίγο καλύτερη από πριν.

Ένα σχετικό πρόβλημα που παρατηρώ είναι η αυξημένη χρήση μπαταρίες από το AccuWeather. Είναι στο 11% έχοντας υπερδιπλασιάσει το ποσοστό του από πριν την αναβάθμιση. Είναι ψιλομούφα σαν το ΒΤ; Έχει bug η εφαρμογή με το Oreo; Να βρω άλλη; Δεν ξέρω...

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πραγματικά κάπου σας χάνω. Από την μια παραπονιόσασταν ότι αργεί να βγει η oreo γράφοντας ότι η oneplus το έδωσε ήδη... από την άλλη τώρα παραπονιέστε που το έδωσε γράφοντας πάλι ότι η oneplus την απέσυρε. Πραγματικά δεν μπορώ να σας καταλάβω.

 

Εγώ πιστεύω ότι όλα θα φτιάξουν. Όσοι βιαστήκατε και την βάλατε και έχετε θέματα, μπορείτε να φλασάρετε την 7.1.2. Όσοι πάλι είτε δεν είστε σχετικοί είτε δεν έχετε διάθεση για στήσιμο από το μηδέν, κάντε λίγο υπομονή μα τα updates είναι μηνιαία. Εγώ θα πρότεινα όσοι δεν έχουν κάνει ακόμα το update να μείνουν εκεί που είναι. Μιλάμε για τις πρώτες συσκευές που πήραν oreo οπότε προσωπικά δεν θα βιαζόμουν.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

αυτό το AccuWeather και σε εμενα με άλλο κινητο που εχει Port miui rom 9 εχει ανεβασει την καταναλωση της μπαταριας, προφανως η εφαρμογή φταιει.

 

Ετσι είναι σε όλα όταν θες τα νεοτερα προγράμματα-πακετα (μαθημένος και από το Linux) πέφτεις και σε bugs, αλλιως καθεσαι στα παλια και στα stable.

Eδω τωρα συζητηση να γινεται. Οποιος φοβαται τα προβλήματα δεν αναβαθμιζει, δεν είναι υποχρεωτικο να πανε στο Oreo.

Οποιος το βαλει από τωρα θα γινει tester όπως είναι λογικο και επακολουθο γιατι είναι ακομα στην αρχη και είναι νωρις για να τα διορθωσουν οι devs.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

εγω κανω λαθος? 3080 mah είναι!!!! τι είναι μεγαλη? για δες τι μπαταριες εχουν τα αλλα κινητα με 5.5" οθονες...

ακομα και το Redmi note 4 εχει 4100 που είναι και πολύ ποιο φτηνο. Ενταξει όχι πολύ, απλά μικρη.

Όπως και να εχει εγω κανω συγκριση με το mi max 2 επειδή είμαι μεταξυ των 2 αυτων επιλογων και εχει 5300!!!!! οποτε τι συγκριση να κανω αμα πω γιαυτο?

Για εμενα είναι πολύ αρνητικο αυτό και είναι κατι που το μετραω παρα πολύ στην επιλογή μου. Αν ειχε πανω από 4000 θα ελεγα ότι είναι καλη και δεν θα το θεωρουσα ένα από τα αρνητικα του.

 

Φιλε μου η 3080mah σε συνεργασια με το stock android κανει θαυματα.Εχω την ιδια αποδοση για να μην σου πω και καλυτερη απο το redmi note 4 που ειχα.Το mi a1 το εχεις;Το εχεις δουλεψει;Πως βγαζεις μονο συμπερασματα απο την χωριτικοτητα της μπαταριας μονο;Κανει εξαιρετικη διαχειρηση ενεργειας το stock android φιλε μου:)

Link to comment
Share on other sites

εγω σου ειπα πριν θελω να παρω κινητο και είμαι αναμεσα σε αυτό και στο mi max 2, όπως φαινεται θα προτιμησω το 2ο λογω μεγαλύτερης οθονης, καθως το 5,5 είναι πολύ στανταρ πλεον, και λογω της πολυυυυ μεγαλύτερης μπαταριας του.

Δεν αντιλεγω ότι δεν εχει ποιο καλη οικονομια από τα αλλα με λιγο ποιο μεγαλες μπαταριες πχ το 4100 που ειπα, αλλα συγκριτικα με μικρες διαφορες στα mah.

Παντως σα νουμερο είναι μικρη αναλογικα για 5.5" κινητο όπως και να το κανεις.

Αν φορτωσεις ένα καρο εφαρμογες από πισω και στοκ android παλι τα ιδια αποτελέσματα θα εχεις δλδ καταναλώσεις.

Δεν θα γινουν θαυματα, εξαρτάται το τι τρεχεις, άλλος πχ μπορει να εχει όλα τα κοινωνικα δικτυα και άλλος να μην εχει κανενα.

Για να κανεις σωστες συγκρισεις θες και ομοιες εφαρμογες. Δε νομιζω ότι για να γραψουμε να πουμε την γνωμη μας πρεπει να εχουμε και κάθε συσκευή...

οι περισσοτεροι από τα σχολια που διαβαζω μιλανε για battery drain. Αυτοι ξερουν και το εχουν όχι εγω, ότι βλεπω λεω. Εγω νουμερο βλεπω αυτό θα κρινω.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Το Mi max 2 μου βγαζε σχεδόν τις διπλάσιες ώρες sot. Οπότε προφανώς δεν συγκρίνονται. Και γενικά είναι ανώτερη συσκευή (ήχος, ποιότητα οθόνης, καταστκευή) με εξαίρεση τη κάμερα (εκτός αν βάλεις gcam που καθεται πολύ καλύτερα στο mi max 2).

 

Οι μόνοι λόγοι να μην πας στο mi max 2 είναι η έλειψη 800αρας μπάντας και αν σου είναι πολύ μεγάλο να το διαχειριστείς. Για περισσότερα υπενθυμίζω ότι υπάρχουν καταλληλότερες ενότητες για σύγκριση.

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...