Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να τελειωνουμε.

 

1) Απο την πρωτη μερα που ανακοινωθηκε το τηλεφωνο, ειπαν οτι oreo θα παρουμε εντος του 2017, και οχι αμεσως μετα τα pixel.

 

Οποιαδηποτε γκρινια "γιατι δεν εχει παρει oreo ακομα" κλπ ειναι ατοπη, γιατι το ξερατε.

 

2) To τηλεφωνο ειναι low-mid range σε τιμη και το λογικο ειναι οτι ενδεχεται να υπαρξουν και καθυστερησεις. ΔΕΝ ειναι πρωτη προτεραιοτητα ουτε της Google, ουτε της Xiaomi.

 

Καποια στιγμη περυσι ειχα στα χερια μου ενα P9 lite, ειχε παει Μαρτιος και ακομα δεν ειχε παρει Nougat :lol:, οταν λοιπον συμβαινουν τετοια πραγματα σε άλλες συσκευες ειναι περιεργο να διαβαζεις παραπονα γιατι δεν το εχουμε εμεις τον Οκτωβρη

 

Λιγα μηνυματα πιο πανω εβαλα ενα συνδεσμο.ο οποιος λεει οτι εως και δυο εβδομαδες μετα την εκδοση πρεπει να παιρνουν και οι συσκευες android one την ενημερωση.Φυσικα για την 8 ηταν ξεκαθαροι απο την αρχη για εως το τελος της χρονιας.Απο εκει και περα θα φανουν με την 8,1 κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Λιγα μηνυματα πιο πανω εβαλα ενα συνδεσμο.ο οποιος λεει οτι εως και δυο εβδομαδες μετα την εκδοση πρεπει να παιρνουν και οι συσκευες android one την ενημερωση.Φυσικα για την 8 ηταν ξεκαθαροι απο την αρχη για εως το τελος της χρονιας.Απο εκει και περα θα φανουν με την 8,1 κλπ.

 

Τωρα κοροιδευεις, δεν εξηγειται αλλιως.

Ο συνδεσμος που εβαλες ειναι μια γενικούρα σε καποιο google FAQ, ειναι παραλογο να παραθετεις αυτο το πραγμα οταν η εταιρια εντιμα σου ειπε οτι θα το δωσει πιο αργα την ημερα που το ανακοινωσε

Link to comment
Share on other sites

Τωρα κοροιδευεις, δεν εξηγειται αλλιως.

 

Φυσικα οχι.Μπες στην σελιδα της google και δες για τις ενημερωσεις σε pixel,nexus και android one.Αυτο λεει.Αλλα για το oreo ειχαν πει εως το τελος του χρονου.Ο χρονος δεν τελειωσε.Δεν ειπα κατι διαφορετικο απο εσενα.Απλα στις επομενες θα πρεπει να ειναι συνεπεις.

https://support.google.com/nexus/answer/4457705?hl=el

Εβαλα ολο τον συνδεσμο.πηγαινε κατω κατω να δεις που το λεει.

Edited by giannis80x
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2-3 μερες χρησης μπορω να σας πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

 

Σουπερ γρηγορο το κινητο δε κολλαει πουθενα...πραγματικα εκπληκτικο στο θεμα ταχυτητας...γενικα σουπερ το κινητο!

 

Το μονο που με ξενερωνει λιγο ειναι η καμερα του...προερχομενος δλδ απο Samsung S6, ε αυτο μου χτυπαει καπως...

Link to comment
Share on other sites

Ας μπω και γω στη κουβέντα με μια ερώτηση για αρχή...

Αφού έχεις fingerprint γτ κάποιος να θέλει 2 tap wake; Περιττές κινήσεις...

 

Και εν συνεχεία, δεν θέλω να σας στεναχωρήσω αλλά το κινητό για εμάς εδώ στην Ελλάδα είναι στα 300€ οπότε κάποιος που έχει διαθέσει αυτό το ποσό είναι λογικό να έχει και τις ανάλογες απαιτήσεις και να κράζει την εταιρεία που του υποσχέθηκε άμεσα update με ότι αυτό συνεπάγεται...

 

Τώρα αν εσύ (όταν λέω εσύ δεν εννοώ εσένα :s) ήξερες πως να το προμηθευτείς στα 100€, 150€ ή αν στο δώσε τζάμπα η xiaomi τότε μείνε και με τις ανάλογες απαιτήσεις σου...

 

Με απλά λόγια πολλοί προτιμούν να κρατάει κάποιος τις υποσχέσεις του και ας φάνε 300 κιλά bugs μετά (και να πέσει και τότε το ανάλογο κράξιμο :p )

 

Και τελειώνοντας μπορεί όντως κάποιοι να μην ήξεραν ή ξέρουν τι είναι το στοκ android αλλά δεν νομίζω να ξυπνάει κάποιος το πρωί με φώτιση by Xiaomi, ούτε τον βοηθάς λέγοντας του ίσως και σε μια χαζή του ερώτηση "ααααα είναι στοκ android αφού δεν ξέρεις γτ το πήρες;"

 

Άντε χρόνια μας πολλά!

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Ας μπω και γω στη κουβέντα με μια ερώτηση για αρχή...

Αφού έχεις fingerprint γτ κάποιος να θέλει 2 tap wake; Περιττές κινήσεις...

 

Xρειαζεται για οταν ειναι στο γραφειο το κινητο ή για να τσεκαρεις τα notifications γρηγορα.

 

Και εν συνεχεία, δεν θέλω να σας στεναχωρήσω αλλά το κινητό για εμάς εδώ στην Ελλάδα είναι στα 300€ οπότε κάποιος που έχει διαθέσει αυτό το ποσό είναι λογικό να έχει και τις ανάλογες απαιτήσεις και να κράζει την εταιρεία που του υποσχέθηκε άμεσα update με ότι αυτό συνεπάγεται...

 

220€εχει στο skroutz και 170€ απο Κινα. Που τα ειδες τα 300;

Αν ειναι επισημη τιμη αντιπροσωπειας, ξερεις ποσο εχουν τα άλλα τηλεφωνα;

 

Τώρα αν εσύ (όταν λέω εσύ δεν εννοώ εσένα :s) ήξερες πως να το προμηθευτείς στα 100€, 150€ ή αν στο δώσε τζάμπα η xiaomi τότε μείνε και με τις ανάλογες απαιτήσεις σου...

 

220 στο σκρουτζ, 170 απο Κινα.

Εγω το πηρα απο mi store στα 180.

 

Και τελειώνοντας μπορεί όντως κάποιοι να μην ήξεραν ή ξέρουν τι είναι το στοκ android αλλά δεν νομίζω να ξυπνάει κάποιος το πρωί με φώτιση by Xiaomi, ούτε τον βοηθάς λέγοντας του ίσως και σε μια χαζή του ερώτηση "ααααα είναι στοκ android αφού δεν ξέρεις γτ το πήρες;"

 

Άντε χρόνια μας πολλά!

 

+10000 εδω.

Χρονια πολλα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Παιδιά, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό καλώδιο usb type C για το κινητό είτε από Ελλάδα, είτε από Ebay;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Παιδιά, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό καλώδιο usb type C για το κινητό είτε από Ελλάδα, είτε από Ebay;

 

Θα πρότεινα να πάρεις κάποιο της BlitzWolf από το banggood, τα οποία είναι vfm και αρκετά ποιοτικά. Μην πάρεις κάποιο no name καθώς μπορεί να έχεις κάποιο ατύχημα καθώς μπλέκεται ρεύμα. Καλές γιορτές

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Παιδιά, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό καλώδιο usb type C για το κινητό είτε από Ελλάδα, είτε από Ebay;

 

aukey, choetech & xiaomi έχω, και είναι πολύ καλά, αλλά και τα blitzwolf που σου είπαν, καλά είναι.Από επώνυμα, μόνο τα tronsmart μου βγήκαν τελείως "μάπα".Σε 1-2 μήνες 3 πέταξα, γιατί ή χάλασε το καλώδιο ή η επαφή, ή και τα 2:p

Πάντως, αν έχεις ήδη πολλά usb2-3, πάρε ανταπτοράκια να κάνεις τη δουλειά σου

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους. Να ρωτήσω κάτι. Έλεγα να έπαιρνα το redmi 5 ή 5plus αλλά τελικά βλέπω οτι μάπα το καρπούζι. Δεν άξιζει. Αυτή την στιγμή vfm για xiaomi είναι το mi a1 ή το mi 5x . Απλά αν μπορείτε να βοηθήσετε ποιο απο τα δύο θα προτείνατε. Δεν με απασχολεί και τόσο η 800αρα μπάντα. Το ραδιόφωνο με απασχολεί. Απο θέμα υποστήριξης πιο θα είναι καλύτερα λέτε;
Link to comment
Share on other sites

Απο υποστηρίξη Α1. Ραδιόφωνο ομως δεν εχει εφαρμογη. Υπαρχει δυνατότητα αλλα δεν βολευει για καθημερινή χρηση.

Αν το ραδιόφωνο ειναι νο1 προτεραιότητα δεν πας για Α1

Link to comment
Share on other sites

https://m.gsmarena.com/oreo_for_xiaomi_mi_a1_would_reportedly_enable_fast_charging

 

Είχα διαβάσει στις αρχές που είχε βγει το κινητό, ότι ενώ ο 625 υποστηρίζει fastcharge έλειπε αυτη η ιδιότητα από το A1 διότι δεν είχε παραχωρηθεί η σχετική άδεια από την QCom στη Xiaomi. Από ότι φαίνεται προσπεραστηκε κ αυτός ο Σκόπελος.

 

Για γρηγορότερο fingerprint κάνουν λόγο. Ελπίζω να μειώθηκε ο χρόνος που ανοίγει η οθόνη μετά το haptic feedback. Γιατί η δόνηση άμεση είναι.

 

Αν είναι να είναι καλό το update δεν χρειάζεται να το βιάσουν!

 

Η xiaomi χρειάζεται όμως να δώσει kernel sources επιτέλους...

Link to comment
Share on other sites

https://m.gsmarena.com/oreo_for_xiaomi_mi_a1_would_reportedly_enable_fast_charging

 

Είχα διαβάσει στις αρχές που είχε βγει το κινητό, ότι ενώ ο 625 υποστηρίζει fastcharge έλειπε αυτη η ιδιότητα από το A1 διότι δεν είχε παραχωρηθεί η σχετική άδεια από την QCom στη Xiaomi. Από ότι φαίνεται προσπεραστηκε κ αυτός ο Σκόπελος.

 

Για γρηγορότερο fingerprint κάνουν λόγο. Ελπίζω να μειώθηκε ο χρόνος που ανοίγει η οθόνη μετά το haptic feedback. Γιατί η δόνηση άμεση είναι.

 

Αν είναι να είναι καλό το update δεν χρειάζεται να το βιάσουν!

 

Η xiaomi χρειάζεται όμως να δώσει kernel sources επιτέλους...

 

Διαβασα στο xda πως επεσε ο χρονος φορτισης με dash charge της Oneplus και οχι με τον δικο του.Παντως ενω το φοβομουν εμενα κανα δεκσλεπτο παραπανω απο το nexus 5x και το pixel κανει.Οποτε ευχαριστημενος ειμαι.Στον αισθητηρα αποτυπωματων παλι,για μενα δουλευει μια χαρα οπως και στα τηλ που ανεφερα παραπανω.Μονο στην καμερα βρισκω οτι πασχει πολυ.

Τωρα μου ρθε και η δευτερη ενημερωση Δεκεμβριου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κατι αλλο σημαντικο(για εμενα)που λενε πως φτιαξανε ειναι τα live wallpapers.Δουλευω τον pixel 2 launcher και στα live wallpapers το κινητο δεν σκρολλαρει καλα.Εν αναμονη λοιπον....

Link to comment
Share on other sites

Έχει έρθει σε κανέναν update oreo? Ρωτάω επειδή έλεγαν ότι θα έρθει πριν το τέλος του έτους .
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Έχει έρθει σε κανέναν update oreo? Ρωτάω επειδή έλεγαν ότι θα έρθει πριν το τέλος του έτους .

 

Οχι,εκτος αν καποιος απο Ελλαδα ειναι στο beta.Απο οτι διαβαζω στο τελευταιο update beta ειχε battery drain και θα ξαναδωσουν update.Για τον Γεναρη μας βλεπω.

Edited by giannis80x
Link to comment
Share on other sites

Οχι,εκτος αν καποιος απο Ελλαδα ειναι στο beta.Απο οτι διαβαζω στο τελευταιο update beta ειχε battery drain και θα ξαναδωσουν update.Για τον Γεναρη μας βλεπω.

 

Το παρακάνουν πάντως εγώ πίστευα ότι επειδή είναι android one θα είχαμε λίγο νωρίτερα oreo αλλά όπως το πάνε μας βλέπω τελευταίους..

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

ειμαι ετοιμος για αγορα! ψαρωσα λιγο με αυτα που γραφετε εδω μεσα ομως.. ραδιοφωνο εχει τελικα δεν καταλαβα να σας πω την αληθεια.

υπαρχουν καποια σοβαρα προβληματα που θα πρεπει να λαβω υποψη μου?

Alcatel OT Max db > Alcatel OT 511 > Alcatel OT 715 > Nokia 6230i > Nokia 6290 > Nokia 5530 > Nokia E5-00 > BB Q10 > Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Το παρακάνουν πάντως εγώ πίστευα ότι επειδή είναι android one θα είχαμε λίγο νωρίτερα oreo αλλά όπως το πάνε μας βλέπω τελευταίους..

 

Tα εχουμε πει 500 φορες, απο την πρωτη μερα που ανακοινωσαν το κινητο ειπαν οτι θα παρει το update μεχρι τελος του 2017.

 

Τιποτα δεν παρακανουν λοιπον, μια χαρα ειμαστε με το μηνιαιο μας security update κλπ

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ειμαι ετοιμος για αγορα! ψαρωσα λιγο με αυτα που γραφετε εδω μεσα ομως.. ραδιοφωνο εχει τελικα δεν καταλαβα να σας πω την αληθεια.

υπαρχουν καποια σοβαρα προβληματα που θα πρεπει να λαβω υποψη μου?

 

Ραδιοφωνο δεν εχει και φυσικα δεν εχει και σοβαρα προβληματα, εχεις δει κανα κινητο να εχει σοβαρα προβληματα;

Το Note 7 ειχε και το ανακαλεσανε.

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάνουν πάντως εγώ πίστευα ότι επειδή είναι android one θα είχαμε λίγο νωρίτερα oreo αλλά όπως το πάνε μας βλέπω τελευταίους..

 

Τα moto και htc u11 life android one πηρανε.Το θεμα ειναι πως δεν ερχονται Ελλαδα.Θελω να πιστευω πως θα ακολουθησουν σωστα μετα το προγραμμα με τις ενημερωσεις-αναβαθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα moto και htc u11 life android one πηρανε.Το θεμα ειναι πως δεν ερχονται Ελλαδα.Θελω να πιστευω πως θα ακολουθησουν σωστα μετα το προγραμμα με τις ενημερωσεις-αναβαθμισεις.

Καλά σχεδόν όλες οι android one συσκευές πήρανε oreo, και φυσικά οι εταιρίες έδωσαν και τον kernel, αλλά εμείς έχουμε τον κολοσσό που λέγεται XIAOMI και είναι γνωστό ότι δίνει πάντα τελευταία firmware updates.Αλλά όπως είπε και ο φίλος:

 

Τιποτα δεν παρακανουν λοιπον, μια χαρα ειμαστε με το μηνιαιο μας security update κλπ

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλά σχεδόν όλες οι android one συσκευές πήρανε oreo, και φυσικά οι εταιρίες έδωσαν και τον kernel, αλλά εμείς έχουμε τον κολοσσό που λέγεται XIAOMI και είναι γνωστό ότι δίνει πάντα τελευταία firmware updates.Αλλά όπως είπε και ο φίλος:

 

:lol:

 

Παρε u11 life και εσυ.

Τι, οχι;

 

Τι παει να πει κοστιζει 50% πανω απο το mi a1 και δεν πωλειται καν Ελλαδα;

Δεν εχει καν headphone jack?

Εχει μονο 2600 μπαταρια;

Ειναι.. πλαστικο;

Μα "πηρε oreo" (που δεν πηρε oreo καν, η one εκδοση που βγαινει τωρα εχει oreo απευθειας, οreo εχει παρει η εκδοση με το Ui της htc)

 

 

:lol:

Edited by nikchris
Link to comment
Share on other sites

Καλά σχεδόν όλες οι android one συσκευές πήρανε oreo, και φυσικά οι εταιρίες έδωσαν και τον kernel, αλλά εμείς έχουμε τον κολοσσό που λέγεται XIAOMI και είναι γνωστό ότι δίνει πάντα τελευταία firmware updates.Αλλά όπως είπε και ο φίλος:

 

:lol:

 

Εκτος αν η google αναστησει την htc και του χρονου δουμε ασπρη μερα.Αλλιως προσωπικα βλεπω μονοδρομο παλι τα pixel.

Edited by giannis80x
Link to comment
Share on other sites

Tα εχουμε πει 500 φορες, απο την πρωτη μερα που ανακοινωσαν το κινητο ειπαν οτι θα παρει το update μεχρι τελος του 2017.

 

Τιποτα δεν παρακανουν λοιπον, μια χαρα ειμαστε με το μηνιαιο μας security update κλπ

 

 

Στο κινέζικο ημερολόγιο το τέλος του 2017 είναι στις 14/2, οπότε έχουμε καιρό ακόμα.... :p

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Στο κινέζικο ημερολόγιο το τέλος του 2017 είναι στις 14/2, οπότε έχουμε καιρό ακόμα.... :p

 

Get your facts straight, τι σχεση εχει το 2017 (Γρηγοριανο ημερολογιο) με το κινεζικο ετος (Ηλιακο ημερολογιο);

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...