Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τώρα που έχουμε twrp υπάρχει τρόπος να περνάμε τα ota χωρίς να χρειάζεται να βγάζουμε το root;
Καλά εσύ βρε Xander, nexus δεν είχες? Τι ρωτάς τέτοια πράγματα? :P Πλάκα κάνω φυσικά, μη με παρεξηγήσεις ;) Απλά, κάποια πράγματα, για μένα, είναι πλέον στάνταρ, όταν έχεις Google συσκευή, όπως το φλασάρισμα σε κάθε update, για να μη χάνεις root, twrp, etc

Όπως είπε και ο tigreos, με το magisk, δε χάνεις το root. Το απενεργοποιείς απλά, και παίρνεις το ota κανονικά, εκτός αν έχεις πειράξει το system, όπου κι εκεί ή το επαναφέρεις(με magisk) ή φλασάρεις τα αλλαγμένα parts του image

Edited by hara75gr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Υπάρχει το κινητό στο Bangood και με τη χρήση κουπονιού βγαίνει στα 178€.

Τι πρέπει να κάνω για να γλυτωσω το τελωνείο & μήπως υπάρχει κάποια καλύτερη προσφορά ή η δυνατότητα από άλλο κατάστημα να γλυτωσω το τελωνείο;

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Υπάρχει το κινητό στο Bangood και με τη χρήση κουπονιού βγαίνει στα 178€.

Τι πρέπει να κάνω για να γλυτωσω το τελωνείο & μήπως υπάρχει κάποια καλύτερη προσφορά ή η δυνατότητα από άλλο κατάστημα να γλυτωσω το τελωνείο;

 

Priority Direct Mail στο Shipping method ;)

 

Επισης παρτε και link για τη latest ROM εδω.

Link to comment
Share on other sites

Καλά εσύ βρε Xander, nexus δεν είχες? Τι ρωτάς τέτοια πράγματα? :P Πλάκα κάνω φυσικά, μη με παρεξηγήσεις ;) Απλά, κάποια πράγματα, για μένα, είναι πλέον στάνταρ, όταν έχεις Google συσκευή, όπως το φλασάρισμα σε κάθε update, για να μη χάνεις root, twrp, etc

Όπως είπε και ο tigreos, με το magisk, δε χάνεις το root. Το απενεργοποιείς απλά, και παίρνεις το ota κανονικά, εκτός αν έχεις πειράξει το system, όπου κι εκεί ή το επαναφέρεις(με magisk) ή φλασάρεις τα αλλαγμένα parts του image

 

Άσε έχω μπερδευτεί λίγο με τα 2 partitions στο m1 και δεν έχω πολύ χρόνο για σκάλισμα για αυτό ρωτάω να είμαι safe. Το Σκ θα κάτσω να το στήσω από την αρχή με magisk γιατί τώρα έχω supersu.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά. Να ρωτήσω έχει βρει κανεις κάποιο κουμπί για "καθαρισμό" της Ram? Δεν μιλάω για το "Διαγραφή όλων" που σου κλείνει τις εφαρμογές που φαίνεται να έχεις ανοιχτές. Αν όχι προτείνετε καάποιο προγραμματάκι?
Link to comment
Share on other sites

και εκανε κανεις τιποτα με αυτη την αηδια με το proximity sensor?
Δεν βλέπω κάποιον άλλο να παραπονιέται για το ίδιο πρόβλημα και το δικό μου δουλεύει κανονικά, μήπως έχει κάποιο πρόβλημα μόνο το δικό σού...
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά. Να ρωτήσω έχει βρει κανεις κάποιο κουμπί για "καθαρισμό" της Ram? Δεν μιλάω για το "Διαγραφή όλων" που σου κλείνει τις εφαρμογές που φαίνεται να έχεις ανοιχτές. Αν όχι προτείνετε καάποιο προγραμματάκι?

 

Δεν ξέρω κάποιο πρόγραμμα. Άλλα γενικά η ram είναι εκεί για να χρησιμοποιείται κ όχι για να είναι άδεια. Το Android βασίζεται στη γεμάτη ram κ στη διαχείριση της. Όπως κ οι εφαρμογές γράφονται με γνώμονα ότι θα συνεργαστούν με το λειτουργικό σύστημα για να χρησιμοποιήσουν ram. Οπότε γνώμη μου είναι μην φορτώσεις το κινητό σου με μια άχρηστη εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να αλλάξω το P6000 μου... έχουμε λινκ για κουπόνι;

166€ αναφέρεται παρακατω.

 

http://avclub.gr/forum/showthread.php/156972-%CE%95%CF%80%CE%AF%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%BF-Xiaomi-Mi-A1?p=1058002951&viewfull=1#post1058002951

Link to comment
Share on other sites

με πρόλαβες, :p + 20€ μεταφορικά για το τελωνείο φυσικά ;)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω και πάλι πολύ καλα βγαινει!
Εννοείται, κι επειδή το gb το στέλνει με κούριερ, θα γλυτώσει και την καθυστέρηση των ΕΛΤΑ λόγω 11/11(θεωρητικά)

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή oχι root για να ανάβει - σβήνει την οθόνη με την flip case δηλαδή να ανοίγεις το πορτάκι απο την θήκη και να ανάβει η οθόνη και το αντίστροφο κλείνεις το πορτάκι σβήνει η οθόνη και κλειδώνει το κινητό υπάρχει που να δουλεύει στο Α1 όσες δοκίμασα απο play store δεν δουλεύουν σωστά κάποια δοκιμασμένη υπάρχει;;;
Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή oχι root για να ανάβει - σβήνει την οθόνη με την flip case δηλαδή να ανοίγεις το πορτάκι απο την θήκη και να ανάβει η οθόνη και το αντίστροφο κλείνεις το πορτάκι σβήνει η οθόνη και κλειδώνει το κινητό υπάρχει που να δουλεύει στο Α1 όσες δοκίμασα απο play store δεν δουλεύουν σωστά κάποια δοκιμασμένη υπάρχει;;;

 

Θα γίνω καυστικός τώρα αλλά δεν απευθύνομαι και μόνο σε εσένα που μπορεί να έκανες την επιλογή συνειδητά για κάποιους λόγους: ας έπαιρνες την έκδοση με miui για να τα είχες έτοιμα αυτά. Έγινε "trend" το "pure android" σε ανθρώπους που δεν είχαν ιδέα από android και τι ελλείψεις έχει αυτό απλά επειδή έτσι γενικά και αόριστα άκουγαν ότι είναι καλύτερο. Ε δεν είναι καλύτερο για το μέσο χρήστη... Και αυτός ήταν ο λόγος που οι εταιρείες άρχισαν τις καστομιές, γιατί γελούσαν ακόμα και οι οπαδοί ...του ios με τις αναπηρίες του android όταν αυτό είναι απείραχτο...

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνω καυστικός τώρα αλλά δεν απευθύνομαι και μόνο σε εσένα που μπορεί να έκανες την επιλογή συνειδητά για κάποιους λόγους: ας έπαιρνες την έκδοση με miui για να τα είχες έτοιμα αυτά. Έγινε "trend" το "pure android" σε ανθρώπους που δεν είχαν ιδέα από android και τι ελλείψεις έχει αυτό απλά επειδή έτσι γενικά και αόριστα άκουγαν ότι είναι καλύτερο. Ε δεν είναι καλύτερο για το μέσο χρήστη... Και αυτός ήταν ο λόγος που οι εταιρείες άρχισαν τις καστομιές, γιατί γελούσαν ακόμα και οι οπαδοί ...του ios με τις αναπηρίες του android όταν αυτό είναι απείραχτο...

 

Μια χαρά γνώσει είχα εγώ προσωπικά ΠΙΡΝ το αγοράσω και μάλιστα το δούλεψα για μια ολόκληρη μέρα ΠΡΙΝ το αγοράσω και αν είχα και πάλι την επιλογή ανάμεσα σε pure android και miui ΠΑΛΙ θα επέλεγα συνειδητά pure android γιατί δεν συμπαθώ καθόλου μα καθόλου το miui.

Από εκεί και πέρα προσπαθώ να το κάνω ποιο λειτουργικό για εμένα αν σε ενοχλεί ΜΗΝ ασχολείσαι με τέτοιου είδους ερωτήσεις.

 

Και μόλις ανακάλυψα ότι πριν το update Οκτωβρίου το smart wake δούλευε ΚΑΝΟΝΙΚΑ αλλα μετά το update οχι μαλλον θα το διορθώσουν κάποια στιγμή.

Τυχαίνει να έχω ακριβώς την ίδια θήκη που αναφαίρετε στο XDA την Nillkin.

 

https://forum.xda-developers.com/mi-a1/help/hall-sensor-t3693531/

Edited by tigreos
Link to comment
Share on other sites

Μη μαλώνετε βρε :p Πάντως αυτό που λέει ο tigreos δούλευε σε μένα από εποχής nexus 5, και ήταν πάλι nillkin η θήκη νομίζω, χωρίς root. Μετά βέβαια στα επόμενα nexus δεν ξαναπήρα τέτοια θήκη, γιατί δε με βόλευε. Όποτε λογικό να το αναφέρεις σαν bug(άσχετα τι ανταπόκριση θα έχεις ;) )

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Edited by hara75gr
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος η ώρα φόρτισης να έχει ανέβει αρκετά μετά τις πρώτες φορτίσεις ή και να μην είναι ακριβής η ώρα λήξης;

 

Πιο συγκεκριμένα, ενώ στην αρχή έλεγε ότι θέλει μιάμιση ώρα, τώρα παίρνει 2 ώρες και το χειρότερο ενώ σου λέει στο 92% ότι μένουν πχ 14 λεπτά κάνει μισή ώρα ή και παραπάνω για να σταματήσει. Να ανησυχήσω για μπαταρία ή φορτιστή;

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος η ώρα φόρτισης να έχει ανέβει αρκετά μετά τις πρώτες φορτίσεις ή και να μην είναι ακριβής η ώρα λήξης;

 

Πιο συγκεκριμένα, ενώ στην αρχή έλεγε ότι θέλει μιάμιση ώρα, τώρα παίρνει 2 ώρες και το χειρότερο ενώ σου λέει στο 92% ότι μένουν πχ 14 λεπτά κάνει μισή ώρα ή και παραπάνω για να σταματήσει. Να ανησυχήσω για μπαταρία ή φορτιστή;

Όχι να μην ανησυχήσεις η ώρα που γράφει είναι εκτιμώμενη όποτε δεν θα είναι ακριβής μέτρηση.

 

Από μπαταρία παντός πάμε πολύ καλά pure android :)

 

0b8e16091aa1381c4cc5a69d527d564b.jpg5f481cf7e67560632a07021e7d386fc0.jpgcb2303bd2f1625dafd38c6b8861de71d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει η μπαταρία του είναι άψογη μέχρι στιγμής...Εμένα μου κρατάει 2 μέρες με μόνιμα ανοιχτό bluetooth και Δεδομένα/wifi (ανάλογα). Το μόνο που με "στεναχωρεί" είναι ότι η φόρτιση του δεν είναι γρήγορη. Αν και είναι περίεργο αυτό καθώς ο φορτιστής είναι 2Α και από όσο ξέρω ο επεξεργαστής υποστηρίζει γρήγορη φόρτιση...Μικρό το κακό όμως.
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ερώτηση και έφυγα για αγορά. Από mutlitaskking πως τα πάει; Δλδ θα τρέχουν απροβληματιστα ταυτόχρονα χωρίς να κλείνει η μία εφαρμογή την άλλη τα facebook, messenger, instagram και youtube;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ερώτηση και έφυγα για αγορά. Από mutlitaskking πως τα πάει; Δλδ θα τρέχουν απροβληματιστα ταυτόχρονα χωρίς να κλείνει η μία εφαρμογή την άλλη τα facebook, messenger, instagram και youtube;

 

Δεν κλείνει εφαρμογή, εκτός αν την κλείσεις εσύ(ή το αλλάξεις στις ρυθμίσεις). Αυτή τη στιγμή έχω ανοικτές πάνω από 10(2 browsers, messenger, game, etc) και δεν μασάει τπτ

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...