Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για file explorer χρησιμοποιώ το fx, δεν έχει ή δεν μου έχει βγάλει ποτέ διαφημίσεις.

 

Για να βλέπω τις φωτογραφίες προτείνω το camera roll που υπάρχει στο f-droid, ίσως και στο play store, δε ξέρω. Το βρίσκω πολύ καλύτερο από το stock και είναι open source.

 

Για launcher χρησιμοποιώ τον Aosp launcher που μπορείς να βγάλεις εντελώς την @#&$% μπάρα αναζήτησης της Google από την αρχική οθόνη.

 

Από κει και πέρα τα μόνα κοινά για όλους προβλήματα που έχει το κινητό είναι η κάμερα στις νυχτερινές (κυρίως) και η έλλειψη app ραδιοφώνου. Το πρώτο λύνεται σχετικά εύκολα χωρίς μόνιμο root το δεύτερο θέλει μόνιμο root. Δεν υπάρχει πρόβλημα να πάρεις update μέχρι στιγμής αν κάνεις root ούτε χάνεις την εγγύηση.

 

Το σήμα της συσκευής είναι από τα καλύτερα που έχω δει σε κινητό, δουλεύω σε δυσκολη περιοχή και τα περισσότερα κινητά χάνουν κλήσεις, εμένα χτυπάει κανονικά.

 

Προκαταβολικά τσαντισμένοι υποψήφιοι αγοραστές που βλέπουν μόνο προβλήματα και βαριούνται να διαβάσουν 5 σελίδες πίσω προτείνω να μη το πάρουν, δεν θα τους κάνει σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεκτή η άποψη σου αλλά περί άλλον προβλημάτων που διαμαρτύρονται οι περισσότεροι τι απαντάς όπως π.χ

Αθλια κάμερα.

Χάνει το σήμα.

Δείχνει να έχει ίντερνετ είτε wifi είτε 4G αλλά δεν έχει.

Δεν σβήνει η οθόνη στις κλήσεις.

 

Μπορει να μη ρωτουσες εμενα αλλα θα απαντησω :p

Η καμερα εμενα με ικανοποιει με το gcam port. Stock με απογοητευει.

Δεν εχω δει πουθενα να χανει σημα. Οπως ειπα και πριν, εχω καλυτερο σημα απ οτι ειχα με το Galaxy S5.

Δεν εχω θεμα αποσυνδεσεων ειτε οταν ειμαι με wifi ειτε με 4G.

Δεν εχω προβλημα κανενα με τον proximity sensor.

 

Για μενα στα 190 ευρω που το πηρα, το θεωρω αψογο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μη ρωτουσες εμενα αλλα θα απαντησω :p

Η καμερα εμενα με ικανοποιει με το gcam port. Stock με απογοητευει.

Δεν εχω δει πουθενα να χανει σημα. Οπως ειπα και πριν, εχω καλυτερο σημα απ οτι ειχα με το Galaxy S5.

Δεν εχω θεμα αποσυνδεσεων ειτε οταν ειμαι με wifi ειτε με 4G.

Δεν εχω προβλημα κανενα με τον proximity sensor.

 

Για μενα στα 190 ευρω που το πηρα, το θεωρω αψογο.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ ότι το Play Store έχει τις παναγιάς τα μάτια & μπορείς να βρεις, να προσθέσεις, να παραμετροποιήσεις οτιδήποτε.

Απλά λέω ότι το Android One ως launcher είναι τρομερά φτωχό. Μα ούτε file explorer?

Κατέβασα στο μεταξύ το ES μετά από αρκετά χρόνια (χρησιμοποιούσα το stock της LG & Samsung) & μου έπεσαν τα υπόλοιπα μαλλιά: Διαφημίσεις/ενημερώσεις κάθε 3 & λίγο. Μέχρι ότι τελειώνει η μπαταρία μου είπε (ο file explorer..).

Anyway, κατέβασα αυτόν της Xiaomi.

Ψάχνω να βρώ & καμιά εφαρμογή για αναπαραγωγή φωτογραφιών (χωρίς πολλά-πολλά), γιατί αυτή της Google είναι για το ανάθεμα.

Για το θέμα του ραδιοφώνου, έχω στείλει σχόλιο στη Google, mail στη Xiaomi (δις), καθώς & στην InfoQuest.

Ελπίζω κάποια στιγμή τουλάχιστον να απαντήσουν.

 

Το είχα γράψει και παλιότερα, δες αυτό...

 

Τον file manager όπως είπα μετά απο πολύ αναζήτηση τον βρήκα, είναι μέσα στις ρυθμίσεις στον αποθηκευτικό χώρο στην εξερεύνηση πάνω δεξιά στις τελείες πάτα να εμφανίζεται ο αποθηκευτικός χώρος. Νταν!

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, το να ζητάτε πράγματα(bloat) που ποτέ δεν υπήρχαν(και ούτε θα υπάρξουν) στο stock android, δείχνει ότι δεν το ψάξατε και πολύ πριν το αγοράσετε το κινητό! File explorer ο ένας, notifications στις εφαρμογές ο άλλος, ραδιόφωνο, κτλ. Γι' αυτό υπάρχει το play store και το root, και όταν βγει ο kernel, θα μπορείτε να του αλλάξετε τα μάτια ακόμα πιο εύκολα!

Btw, έχω πάθει πλάκα με τη μπαταρία του, 7+ ώρες sot με τη 2η φόρτιση!08606e8be3f7799ba71d8af7d8e0a535.jpg4f7f8e1b9868654c7c2138ded7153530.jpg

Για θυμίστε μου σας παρακαλώ(ειδικά οι πρώην χρήστες nexus, που βλέπω αρκετούς παλιούς γνωστούς εδώ :) ), τι ρυθμίσεις/απενεργοποιήσεις κάνουμε για ακόμα καλύτερη μπαταρία?

Edited by hara75gr
Link to comment
Share on other sites

Γιατι στο στοκ δεν εχει ειδοποιηση εφαρμογών?

Αντε ραδιοφωνο να το δεχτω... Ισως και file manager...

 

Απο θέμα μπαταριας καλα βλεπω εισαι!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εννοούσε τα notification icons στον launcher, απ' ότι κατάλαβα.Εγώ προσωπικά, από εποχής nexus 4, nova launcher βάζω, είναι στην ουσία, stock με περισσότερη παραμετροποίηση.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η μπαταρία σου. Άσε τις έξτρα ρυθμίσεις για τώρα. Εμένα με όλη μέρα 4g μου δίνει 5μιση με 6 ώρες sot. Μια χαρά.

 

Γενικότερα να πω ότι είναι απίστευτο το κινητό για τα λεφτά του. Το μόνο που θα ήθελα είναι on screen buttons.

 

Έχει πάρει κανείς καμιά ωραία εμφανισιακά θήκη ; το μόνο μου παράπονο είναι αυτό ότι από γνωστές μάρκες αξεσουάρ σχεδόν καμία δεν ασχολείται με xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς καμιά ωραία εμφανισιακά θήκη ; το μόνο μου παράπονο είναι αυτό ότι από γνωστές μάρκες αξεσουάρ σχεδόν καμία δεν ασχολείται με xiaomi.

 

Εγώ πήρα αυτή

 

Mi A1 TPU Silicone Back Cover

 

και το αγκαλιάζει ωραία το κινητό.

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα εικονίδια κάτω που μένουν σταθερά δεν αποκτούν notifications? (εκτός από τις κλήσεις).

Εκεί έχω βάλει viber Blue Mail Textra.

Κανένα από αυτά δεν αποκτά τον αριθμό των notifications.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα εικονίδια κάτω που μένουν σταθερά δεν αποκτούν notifications? (εκτός από τις κλήσεις).

Εκεί έχω βάλει viber Blue Mail Textra.

Κανένα από αυτά δεν αποκτά τον αριθμό των notifications.

Nova launcher φίλε, γι' αυτό και άλλα πολλά(αξίζει να πληρώσεις κιόλας)

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ το να λέμε για bloat και φακελωμα και να προτείνεται το quickpic που το έχει πάρει η cheetah είναι αστείο.
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ το να λέμε για bloat και φακελωμα και να προτείνεται το quickpic που το έχει πάρει η cheetah είναι αστείο.
Ο ορισμός του bloat και φακελώματος :P

Γιατί τι στραβό έχει το Google photos? Εγώ τα τελευταία χρόνια, μόνο αυτό χρησιμοποιώ

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.Οταν χτυπάω ελαφρά το πίσω μέρος του κινητού κοντά στις κάμερες ακούγετε ένας ήχος σαν να είναι ξεβιδωμενες η σαν κάτι να παίζει...Είναι φυσιολογικό να ακούγετε έτσι;;;σας το κάνει;;;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.Οταν χτυπάω ελαφρά το πίσω μέρος του κινητού κοντά στις κάμερες ακούγετε ένας ήχος σαν να είναι ξεβιδωμενες η σαν κάτι να παίζει...Είναι φυσιολογικό να ακούγετε έτσι;;;σας το κάνει;;;

 

Χαχαχαχα. Έτσι νόμιζα και εγώ μόλις το έπιασα στα χέρια μου και τελικά είναι τα πλαϊνά κουμπιά που παίζουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ πήρα αυτή

 

Mi A1 TPU Silicone Back Cover

 

και το αγκαλιάζει ωραία το κινητό.

 

Την ίδια πήρα και εγώ και είναι σούπερ.

Πάμε για τζάμι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα. Έτσι νόμιζα και εγώ μόλις το έπιασα στα χέρια μου και τελικά είναι τα πλαϊνά κουμπιά που παίζουν.

Σωστός...Τώρα το πρόσεξα...

Link to comment
Share on other sites

xposed και gravity box κανεις?

 

Ναι ολα καλα,δεν εχω προβλημα,δεν το εβαλα με flashfire,αλλα με εγκατασταση το apk:)

Link to comment
Share on other sites

Ο ορισμός του bloat και φακελώματος :P

Γιατί τι στραβό έχει το Google photos? Εγώ τα τελευταία χρόνια, μόνο αυτό χρησιμοποιώ

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Και εγώ ακόμη και στη τωρινή μου συσκευή το έβαλα...

 

Αλλά ορισμένοι δεν ξοδεύουν λίγο χρόνο να την στήσουν και μετά τους φταίει ο συγχρονισμός...

Link to comment
Share on other sites

Είδα το κινητό κ το έπιασα στα public! Premium αίσθηση! Όμορφη συσκευή! Ανέλπιστα ελαφρύ! Μεγάλη χορταστική οθόνη! Λίγο ψυχρά τα χρώματα για τα γούστα μου (αλλά στα Dev opts ίσως έχει την επιλογή για ψυχρά/ζεστά δεν, κοίταξα).

+ Η μπαταρία που γράφετε όλοι που είναι εξαιρετική

+ Το ηχείο που λέτε είναι πολύ καλό

Το κινητό είναι διαμάντακι για 200 ευρώ!!

 

Αν αναπτυχθεί κ community δεν το συζητάμε καν! (Θα κριθεί από την ανταπόκριση που θα έχει το κινητό στην Αμερική πιστεύω)

Μιλάμε για κινηταρα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Για όσους δε το έχουν δεί ακόμα από κοντά...

 

 

http://www.myphone.gr/d/xiaomi/mi-a1.728/hands-on/

 

Ακόμη και στα €299 (επίσημη), τολμώ να πω ότι ψιλοαξίζει... Στα 200 δε το συζητάμε, είναι μια πολύ καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δε το έχουν δεί ακόμα από κοντά...

 

 

http://www.myphone.gr/d/xiaomi/mi-a1.728/hands-on/

 

Ακόμη και στα €299 (επίσημη), τολμώ να πω ότι ψιλοαξίζει... Στα 200 δε το συζητάμε, είναι μια πολύ καλή επιλογή.

Σκέψου ότι το πήρα με κουπόνι στα 182€ από Banggood μαζί με τα μεταφορικά priority :)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα icon badges είναι πλέον επί πληρωμή feature του nova launcher...

 

Μπορείς να βάλεις αυτόν https://forum.xda-developers.com/android/apps-games/app-rootless-pixel-2-launcher-google-t3688393

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...