Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια το ringtone και το notofication sound που εχω ορισει τα εχω στην καρτα μνημης αλλα καθε 3 και λιγο μου χανονται οι ρυθμισεις το εχει κανεις αλλος το προβλημα?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπορώ να έχω ξεχωριστό ringtone για κάθε sim? Δεν βλέπω πουθενά την επιλογή αυτή στις ρυθμίσεις...

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

persist ρε φιλε οχι percist :lol:
Ωπ! Ωραίος! Χαχαχα

 

Τελικά αυτό έφταιγε, το τυπογραφικό λάθος.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιησες το δικο μου οδηγο, δεν εισαι πια rooted.

Για να εχεις OTA απλα πρεπει να flashαρεις το stock boot.img απο εδω.

Επισης για να σου crashαρουν τα gcam ports σημαινει οτι το build.prop σου δεν εχει γινει edit.

 

Το οποιο το φλασαρω με adb και cmd εντολες, η με αλλον τροπο?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το οποιο το φλασαρω με adb και cmd εντολες, η με αλλον τροπο?

Οπως περασες και το patched boot.img :D

Μπορεις μετα να κλειδωσεις παλι τον bootloader με την εντολη

fastboot oem lock

Ολα αυτα με την προυποθεση οτι δεν εχεις κανει κατι αλλο περα απο αυτα στον οδηγο.

Edited by kentoner2000
Link to comment
Share on other sites

Οπως περασες και το patched boot.img :D

Μπορεις μετα να κλειδωσεις παλι τον bootloader με την εντολη

fastboot oem lock

Ολα αυτα με την προυποθεση οτι δεν εχεις κανει κατι αλλο περα απο αυτα στον οδηγο.

 

Δηλαδη βασει του οδηγου σου παραπανω, ποιο βημα ακολουθω για να περαστει το boot image?

Απο το βημα 6 να υποθεσω?

 

Edit: Ολα ok. Ειμαι κλειδωμενος παλι και χωρις root:p

Τωρα μονο ρυθμισεις για την Google Cam χρειαζομαι. Ποιανου μοντελου το HDR να επιλεξω κλπ κλπ....:)

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες επειδή ακούω πολλά και θέλω να είμαι ο επόμενος κάτοχος να κάνω κάποιες ερωτήσεις;

1) Μπορώ να κλειδώσω κάποιες εφαρμογές και ν ανοίγουν μόνο με fingerprint sensor; (Αφού ξεκλειδώσω το κινητό)

2) επειδή τ άκουσα κι αυτό, στο instagram παίζουν κανονικά οι ιστορίες και οι ειδοποιήσεις και οι εφαρμογές;

3) έχει καλό multitasking και γενικά μπορώ να χω ανοιχτό ταυτόχρονα messenger instagram και facebook χωρίς να μου κλείνει το messenger ενώ πληκτρολογώ όπως κάνει τώρα το mate 7;

4) μια μέρα χρήσης με τις εφαρμογές που αναφερω παραπάνω βγάζει; Γιατί άκουσα ακόμα και πως με το ζόρι βγάζει μια μέρα (είπαμε δεν θα του πίνω το αίμα)

5)κάνα κολπακι να αυξηθεί ο χρόνος έκθεσης στης xiaomi camera για καλύτερο long exlposure λέτε να βγει;

6) βγάζει με κόκκινο χρώμα και αριθμούς το σύνολο των αναπάντητων μυνηματων σε κάθε εφαρμογή;

 

Τελευταίες αμφιβολίες και φύγαμε για αγορά

Edited by bagit

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Παίδες επειδή ακούω πολλά και θέλω να είμαι ο επόμενος κάτοχος να κάνω κάποιες ερωτήσεις;

1) Μπορώ να κλειδώσω κάποιες εφαρμογές και ν ανοίγουν μόνο με fingerprint sensor; (Αφού ξεκλειδώσω το κινητό)

2) επειδή τ άκουσα κι αυτό, στο instagram παίζουν κανονικά οι ιστορίες και οι ειδοποιήσεις και οι εφαρμογές;

3) έχει καλό multitasking και γενικά μπορώ να χω ανοιχτό ταυτόχρονα messenger instagram και facebook χωρίς να μου κλείνει το messenger ενώ πληκτρολογώ όπως κάνει τώρα το mate 7;

4) μια μέρα χρήσης με τις εφαρμογές που αναφερω παραπάνω βγάζει; Γιατί άκουσα ακόμα και πως με το ζόρι βγάζει μια μέρα (είπαμε δεν θα του πίνω το αίμα)

5)κάνα κολπακι να αυξηθεί ο χρόνος έκθεσης στης xiaomi camera για καλύτερο long exlposure λέτε να βγει;

6) βγάζει με κόκκινο χρώμα και αριθμούς το σύνολο των αναπάντητων μυνηματων σε κάθε εφαρμογή;

 

Τελευταίες αμφιβολίες και φύγαμε για αγορά

1. Οχι δεν μπορεις να τις κλειδωσεις.

3. Εχει καλο multitasking, αλλα για τις εφαρμογες που ρωτας δεν γνωριζω πως συμπεριφερονται σε αυτη την περιπτωση.

4. Πιστευω πως θα στην βγαζει την μερα ανετα. Βεβαια μιλαμε για ενεργοβορες εφαρμογες που και παλι μια και δεν τις εχω, δεν ξερω τι αυτονομιες θα δεις. Ισως να τις αντικαταστησεις καποιες απο αυτες, με λιγοτερο ενεργοβορες.

5. Δυστυχως μονο με προσωρινο root οπως εχει αναφερθει καποιες σελιδες πισω και περασμα google camera ports θα δεις καλυτερες βραδυνες η σε χαμηλο φωτισμο φωτογραφιες. Ισως ομως να διορθωθει στο μελλον σε καποια updates. Χλωμο βεβαια.

6. Οχι, δεν εχει dots για τις ειδοποιησεις των εφαρμογων. Αυτο μαλλον το κανεις με nova launcher μονο.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μετά από καιρό.

Από χθες έχω στα χέρια μου το Mi A1.

Από πού να αρχίσω.

Η συσκευή είναι τρομερά σβέλτη (ειδικά αν τη βάλω δίπλα στο Galaxy S4 που χρησιμοποιούσα πριν). Δεν έχω δει να σκαλώνει κάπου.

Η οθόνη μου θύμισε την 1η φορά που είδα iPhone 4: χάρτινη, πολύ φωτεινή, εξαιρετικά χρώματα, με καλές γωνίες θέασης.

Είναι πολύ λεπτή συσκευή, ίσως περισσότερο από όσο θέλω (δυσκολεύομαι να την σηκώσω όταν είναι ακουμπισμένη σε κάποιο τραπέζι..) & το πλάι της γλιστράει αρκετά. Χρειάζεται θήκη άμεσα.

Η μπαταρία δεν λέει να πέσει. Από χθες το απόγευμα είναι συνέχεια ανοιχτή & κατεβάζω ασταμάτητα.

Κάμερα δεν είδα καθόλου.

Το UI τώρα, για το οποίο είχα διαβάσει τόσα & τόσα, είναι μεν ελαφρύ & δίνει στο κινητό φτερά, αλλά εκεί τελειώνουν & τα πλεονεκτήματά του. Είναι απίστευτα άδειο, δεν υπάρχει καν file explorer, έχει μηδέν παραμετροποίηση. Βάλε Nova.

Γνώριζα ότι η συσκευή δεν έχει εφαρμογή offline ραδιοφώνου (αν & μπορεί να παίξει μέσω κρυφών μενού..). Καταλαβαίνω την εμμονή ορισμένων εταιριών να θέλουν να τα κάνουν όλα (μα όλα) online, όμως υπάρχουν χώρες στον πλανήτη γη που η πρόσβαση σε 3G/4G δίκτυα είναι πραγματικά θέμα τύχης.

Αν & εκτός θέματος, αν γνωρίζει κανείς κάποια αξιόπιστη εφαρμογή, ας τη μοιραστεί με τους υπόλοιπους.

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

Το UI τώρα, για το οποίο είχα διαβάσει τόσα & τόσα, είναι μεν ελαφρύ & δίνει στο κινητό φτερά, αλλά εκεί τελειώνουν & τα πλεονεκτήματα του.

 

Εκεί που τελειώνουν τα πλεονέκτηματα του stock android εκεί ξεκινάει το πλεονέκτημα που λέγετε play store και εκει υπάρχουν εκατομμύρια εφαρμογές για κάθε χρήση και γούστο, κοινός η παραμετροποίηση και η ελευθερία που σου δίνει το stock android είναι άπειρο, ατελείωτο, πέρα από κάθε σου προσδοκία....

Link to comment
Share on other sites

Στο xda έχουν βρει εφαρμογή για ραδιόφωνο που όμως λειτουργεί μόνο με root: https://forum.xda-developers.com/mi-a1/themes/mi-5x-fm-app-mi-a1-t3681117

 

Ναι. Όντως. Καλή φάση. Δηλαδή πρέπει να κάνω root το κινητό και μετά να μην ξέρω αν θα παίρνω κανονικά της αναβαθμίσεις. Πάντως εγώ έστειλα στην Google τα σχόλια μου για το ραδιόφωνο (να προστεθεί) και για το θέμα της ασφάλειας με το pin. Δηλαδή όταν το κινητό έχει κλείδωμα με κωδικό να μην λειτουργεί το κουμπί power off - restart γιατί αν το χάσεις, αυτός που το βρήκε θα το απενεργοποίησει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Όντως. Καλή φάση. Δηλαδή πρέπει να κάνω root το κινητό και μετά να μην ξέρω αν θα παίρνω κανονικά της αναβαθμίσεις. Πάντως εγώ έστειλα στην Google τα σχόλια μου για το ραδιόφωνο (να προστεθεί) και για το θέμα της ασφάλειας με το pin. Δηλαδή όταν το κινητό έχει κλείδωμα με κωδικό να μην λειτουργεί το κουμπί power off - restart γιατί αν το χάσεις, αυτός που το βρήκε θα το απενεργοποίησει.
Δυστυχώς αυτό μπορεί να γίνει σε όλα τα κινητά με Android....
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που τελειώνουν τα πλεονέκτηματα του stock android εκεί ξεκινάει το πλεονέκτημα που λέγετε play store και εκει υπάρχουν εκατομμύρια εφαρμογές για κάθε χρήση και γούστο, κοινός η παραμετροποίηση και η ελευθερία που σου δίνει το stock android είναι άπειρο, ατελείωτο, πέρα από κάθε σου προσδοκία....
Με root πάντα γιατί σε stock κατάσταση άστο καλύτερα...

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το είδα χθες από κοντά, πολύ ωραίο τηλέφωνο και ελαφρύ, σίγουρα πολύ καλή επιλογή αλλά όχι στα 300€ που το δίνει ο κωτσοβολος

 

MI 5 via Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

από χθες κάτοχος κι εγώ.Πρώτη εντύπωση, κινητάρα στα 185€ που το πήρα, για 300€ φυσικά δεν το συζητάω.Μόνη παραφωνία για μένα(έρχομαι από nexus 6) η IPS οθόνη(που άρχισα ήδη να τη συνηθίζω) και το 1 ηχείο, που μου φαίνεται σα να τσιρίζει, σε σχέση με τα 2 του nexus.

Ερώτηση:με φορτιστή qc2, έχετε δει διαφορά στη φόρτιση?Είμαι ακόμα στην 1η φόρτιση και δε θέλω να του χαλάσω το φυσιολογικό, αλλά ρωτάω για μελλοντική χρήση, επειδή έχω έναν, και σκέφτομαι αν αξίζει να τον κρατήσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

ΑΝ σας κλειδωσει ,παγωσει ,μπρικαρει το κινητο ή απλα θελετε ολικη επαναφορα στην κατασταση οπως το αγορασατε τοτε......https://www.technobuzz.net/flash-fastboot-rom-mi-a1/

Προσοχη μονο στην αποσυμπιεση της rom. Γινεται σωστα με 7zip δυο φορες, και στον σκληρο ,οχι επιφανεια εργασιας ,φακελο download κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα είχε κανένας πριν το redmi note 4x για να μας πει καμία γνώμη;vs κτλ

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα είχε κανένας πριν το redmi note 4x για να μας πει καμία γνώμη;vs κτλ

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το 4x το έχει η κοπέλα μου.

 

Οι διαφορές υπέρ του mi A1 είναι σίγουρα το stock android (οκ μερικοί δε το θέλουν), καλύτερος ήχος τόσο στο ηχείο όσο και σε ακουστικά, καλύτερη εμφάνιση και καλύτερη κάμερα.

 

Τα υπέρ του 4x είναι η διάρκεια μπαταρίας και με τα σημερινά δεδομένα η τιμή που το βρίσκεις με κανένα 50αρικο κάτω.

 

Αν βρίσκεσαι ανάμεσα στα δύο αποφάσισε πρώτα τι θέλεις περισσότερο, stock ή miui. Αν δεν έχεις πρόβλημα τότε γενικά πιο vfm συσκευή φαίνεται να είναι το 4x. Το A1 απευθύνεται κυρίως σε άτομα που ήθελαν την συνέχεια των Nexus.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους.Κατοχος και εγώ της συσκευής εδώ και δέκα μέρες και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος με μόνο θέμα οτι 3 στις 10 κλήσεις περίπου ενώ μιλάω κάτι συμβαίνει με τον αισθητήρα που κλείνει η οθόνη κατα την διάρκεια της κλήσης με αποτέλεσμα ενώ μιλάω η κλήση να μπαίνει σε αναμονή η να κλείνει η ακομα και να ανοίγουν κάποιες εφαρμογες...Γνωρίζει κανείς γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτο; Edited by ztakisg16
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα είχε κανένας πριν το redmi note 4x για να μας πει καμία γνώμη;vs κτλ

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μιας και ήμουν κάτοχος του rn4 και τωρα του mi A1, συμφωνώ απόλυτα με τον Xander. Το βασικότερο είναι να αποφασίσεις αν θέλεις miui ή stock android. Με το stock android το κινητό πάει σφαίρα (βέβαια στο rn4 είχα το 3/32 οπότε η σύγκριση δεν είναι απόλυτα δίκαιη). Απο την άλλη μου λείπουν κάποια καλούδια του miui (όπως το dual app πχ για να έχω viber, messenger κλπ ξεχωριστά και στα δύο νούμερα) αλλά και κάποια απολύτως βασικά, ενσωματωμένο file manager πχ

Σαν συσκευή πάντως το mi A1 είναι πιο ποιοτική και το ηχείο πραγματικά απίστευτο!

Καλημέρα σε ολους.Κατοχος και εγώ της συσκευής εδώ και δέκα μέρες και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος με μόνο θέμα οτι 3 στις 10 κλήσεις περίπου ενώ μιλάω κάτι συμβαίνει με τον αισθητήρα που κλείνει η οθόνη κατα την διάρκεια της κλήσης με αποτέλεσμα ενώ μιλάω η κλήση να μπαίνει σε αναμονή η να κλείνει η ακομα και να ανοίγουν κάποιες εφαρμογες...Γνωρίζει κανείς γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτο;

Το ίδιο συμβαίνει και σε μένα. Εκανα calibrate το acceleration sensor calibration μέσω hardware test και θα το ξαναδώ αν βελτιώθηκε.

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Πως το έκανες το calibrate?

Πατας στον dialer *#*#6484#*#* και πας στην επιλογή 3

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Πατας στον dialer *#*#6484#*#* και πας στην επιλογή 3

Σε ευχαριστώ φίλε μου.Το έκανα και τώρα δίπλα στην επιλογη als/ps μου βγάζει ενα πράσινο τικ άρα λογικά έγινε σωστά η διαδικασία...Θα το παρακολουθήσω και θα ενημερώσω αν πέτυχε...Απλα η επιλογή είναι η δεύτερη το als/ps και όχι η τριτη που λέει acceleration sensor...

Edited by ztakisg16
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...