Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κρατήστε παρατεταμένο το πλήκτρο αφής με τις τρεις γραμμές και θα λειτουργήσει.

Nαι αλλα χωριζει την οθονη στα δυο.Δεν ειναι το ιδιο με το βιντεο στο Youtube που αναρτησε ενας φιλος πιο πισω.

Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναβαθμηση πρεπει να κανουμε οποσδήποτε HArd reset, ρωταω γιατι καποιοι που εκανα τους δημιουργησε περισσοτερα προβληματα, εγω παντως σημερα πηρα και το update, νομιζω οτι ειναι λιγο πιο αργο το FB Edited by milgr
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οσοι θελετε να περασετε την νεα ενημερωση OPR1.170623.8.1.10 1 Ιανουαριου 2018,πατε ρυθμισεις -εφαρμογες και ειδοποιησιεις-πληροφοριες εφαρμογων ,πατατε επανω δεξια τις 3 τελειες και σας βγαζει Εμφανιση συστηματος.Ψαχνετε και βρισκετε την εφαρμογη Πλαισιο Υπηρεσιων Google. google framework services . Πατατε αναγκαστικη διακοπη και απενεργοποιηση.Αφου γινει ο καθαρισμος αυτης της υπηρεσιας πατατε ενημερωση συστηματος και κατα 99% θα σας βγαλει την νεα εκδοση...Οσοι εχετε Nougat ειναι 1112mb. Οσοι εχετε Oreo οπως εγω ειναι 89 mb.Αυτα τα ολιγα....

 

μετα την απενεργοποιηση το ξαναενεργοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

μετα την απενεργοποιηση το ξαναενεργοποιεις?

Φυσικα γιατι η αναβαθμιση γινεται απο την Xiaomi αλλα το καθαρο Android ειναι συνεργαζομενο με την Google.

Link to comment
Share on other sites

Η ένδειξη της μπαταρίας σε % πως μπαίνει γιατί σήμερα το πήρα και δεν βρίσκω άκρη

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Η ένδειξη της μπαταρίας σε % πως μπαίνει γιατί σήμερα το πήρα και δεν βρίσκω άκρη

Πας ρυθμισεις - μπαταρια και κλικαρεις ''ποσοστο μπαταριας'' και εμφανιζεται στην μπαρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ,είχα redmi note 3 πριν και μου φάνηκε παράξενο τώρα με το mia1

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Εκανα απενεργοποιηση" Πλαισιο Υπηρεσιων Google" μου εβγλαλε update...αλλα το πατάω και δεν κάνει τίποτα... Βλέπω απλά μια ασπρη οθόνη με ένα μπλέ βελάκι πάνω αριστερά...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΟΚ! Μόλις μου το έβγαλε...ολα οκ..

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν δύο συσκευές, μία μαύρη και μια ροζ από εταιρική επιδότηση.

Δυστυχώς με κάρτα vodafone, το σήμα είναι χειρότερο από το προηγούμενο Lenovo K3 Note της γυναίκας...

Δεδομένα μηδέν σε συγκεκριμένο χώρο εργασίας, όταν το διετίας Lenovo, χωρίς παρακαλώ την B20, είχε τουλάχιστον 3G...

Η sim είναι προπέρσινη, "φοιτητική", άρα δεν νομίζω να θέλει αλλαγή. Την κόψαμε σε nano-sim βέβαια.

Μόνο "εκπέμπει" λοιπόν το τηλεφωνάκι μας.

Επίσης, το παρατήρησε και η γυναίκα μου, λίγο ξεπλυμμένα τα χρώματα στην οθόνη. Κατά τα άλλα, όλα καλά.

Προσοχή, μιλάμε για δύο συσκευές, δύο συνδέσεις vodafone student, άρα η πιθανότητα "λάθους" μηδενίζεται...

Edited by deadp
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έγινε ποιο smooth ξανά μετά το τελευταίο update. Έχει κανείς ιδέα πόσο πάει η αλλαγή οθόνης;

Κανα 50αρι οθονη και μηχανισμο αφης συν τα περαστικα αναλογως απο ποιον θα το περασει.Δες στο Skroutz-ανταλλακτικα.

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα χωριζει την οθονη στα δυο.Δεν ειναι το ιδιο με το βιντεο στο Youtube που αναρτησε ενας φιλος πιο πισω.

 

Μπαίνεις μέσω chrome σε μία σελίδα που θέλεις να δεις και πατάς επάνω στις τρεις τελείες επιλέγεις το κουτάκι που λέει για υπολογιστές και κανείς αναπαραγωγή του βίντεο που θέλεις να δεις επιλέγεις πλήρεις οθόνη και με το home βγαίνεις στην αρχική οθόνη. Νομίζω δεν γίνεται μόνο από την εφαρμογή του YouTube ενώ λέει ότι την υποστηρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα που το αγόρασα με την μια έβγαλε και έβαλα την 8,δεν ήξερα όμως ότι θέλει nano sim μιας και είχα micro sim άρα σήμερα στήσιμο και αύριο σαν τηλέφωνο, παραγγείλαμε και μια θήκη

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έγινε ποιο smooth ξανά μετά το τελευταίο update. Έχει κανείς ιδέα πόσο πάει η αλλαγή οθόνης;

Κανα 50αρι οθονη και μηχανισμο αφης συν τα περαστικα αναλογως απο ποιον θα το περασει.Δες στο Skroutz-ανταλλακτικα.

Λέει ότι είναι γνήσιες αλλά με λίγο ψάξιμο στο xda σε αυτά τα λεφτά δεν είναι,παρόλα αυτά καλή ποιότητα από ότι λένε και κει,θα δείξει. Ευχαριστώ παντως

Link to comment
Share on other sites

Credits στην Xiaomi που είχε τη δυνατότητα γρήγορης απόκρισης στα θέματα του Oreo (σε σχέση με άλλες εταιρίες).

Έβαλα κι εγώ την τελευταία αναβάθμιση, και όντως η πρώτη αίσθηση είναι αρκετά πιο ομαλή.

Ο dialer επίσης έγινε αρκετά πιο γρήγορος.

Η διαδικασία που ακολούθησα είναι η γνωστή:

- Απενεργοποίηση του Πλαισίου Υπηρεσιών Google.

- Επανεκκίνηση

- Ενεργοποίηση του Πλαισίου Υπηρεσιών Google.

Μόλις το επανενεργοποίησα, κατευθείαν εμφανίστηκε η αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηγα να φορτισω το κινητο ΔΕΝ ειδα στην αρχικη οθονη την ενδειξη ''Ταχεια Φορτιση'' οπως τις προηγουμενες μερες.Και οχι μονο αυτο αλλα και αργησε να φορτισει.Προβλημα με τη νεα αναβαθμιση;Δεν ξερω τι γινεται παλι.
Link to comment
Share on other sites

Την ένδειξη fast charging την αφαίρεσαν όπως αναφέρουν και στο changelog στο τελευταίο update.διαφορα στον χρόνο φόρτισης δεν παρατήρησα μιας και ποτέ δεν υποστήριζε fast charging πάρα τα όσα έλεγε στην αρχική οθόνη με το πρώτο update σε Oreo.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με την λειτουργια Picture in Picture τι γινεται;Εγω δεν μπορω να την λειτουργησω.Ειναι για χαρτες Chrome και Youtube αν δεν κανω λαθος.Πως γινεται;

 

Δες παρακάτω

 

Κατάφερε κάνεις να δουλέψει το PIP (picture to picture) ; Εμένα δεν δουλεύει πάντως.

 

 

 

Που δεν δουλεύει το pip? Σε YouTube πρέπει να έχεις συνδρομή για red, από chrome όταν βλέπεις σε YouTube πρέπει να έχεις επιλέξει έκδοση για υπολογιστές και να το βάλεις full screen

Σε what's app και Google map δουλεύει κανονικά αφού κάνεις κλήση η ενεργοποιήσεις μια διαδρομή στο μαπ...

 

Για τον φίλο με την οθόνη, την παίρνεις απο honorbuy που είναι 100% αυθεντικές με το πλαίσιο και αλλάζει πανεύκολα.

Αλλιώς κλασικά eBay.

Όλη η ζημιά θα σου πάει στο δε honorbuy στο 50ρικο σε 5 μέρες παραλαμβανεις στο δε eBay στα 30€ και κάπου στο μήνα να έρθει.

 

Απο Σκρουτζ δεν εμπιστεύομαι Προσωπικά, έχω αλλάξει μέχρι τώρα 2 οθόνες στης γυναίκας μου και στο δικό μου...

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Την ένδειξη fast charging την αφαίρεσαν όπως αναφέρουν και στο changelog στο τελευταίο update.διαφορα στον χρόνο φόρτισης δεν παρατήρησα μιας και ποτέ δεν υποστήριζε fast charging πάρα τα όσα έλεγε στην αρχική οθόνη με το πρώτο update σε Oreo.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Fast charging δεν υπάρχει πρότυπο, τι να υποστηρίξει;

 

Ξεκίνησε να γράφει 'rapid charging' και όλοι ξαφνικά είδαν το φως το αληθινό ότι ενεργοποίησαν, λέει, το quick charge.

 

Αλήθεια, υπάρχει κινητό που να ενεργοποίησαν το quick charge 4 μήνες μετά το launch?

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου είπε οτι δεν υπάρχει πρότυπο;

Ο SD 625 υποστηρίζει και qc3...

 

Το οτι δεν το είχαν ενεργοποιήσει και δεν ξέρουμε και αν το ενεργοποιήσουν είναι πως δεν είχαν την έγκριση απο την qcomm επειδή είναι στο πρόγραμμα One.

Ανέφεραν πως είναι διαδικαστικό, πως έχουν πάρει έγκριση και θα ενεργοποιηθεί με το ορεο 8...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Ανέφεραν πως είναι διαδικαστικό, πως έχουν πάρει έγκριση και θα ενεργοποιηθεί με το ορεο 8...

 

Για ράδιο αρβύλα μου μοιάζει.

Έχεις κάποιο link που να το υποστηρίζει;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και αρβύλα, αλλά... όπως είπα ο 625 υποστηρίζει τα πρότυπα.

Επίσης οι συγκυρίες δείχνουν πως η xiaomi κρατάει τη φόρτιση κλειδωμένη γι αυτό και δεν δίνει τον kernel (προφανώς)

Το ίδιο έκανε και με το note 4 και μόλις άρχισαν οι μάγειρες να παίρνουν kernel ενημέρωσαν πως μπορούν να ενεργοποιήσουν το qc3.

 

Παρόλα αυτά με την 8ρα και με χρήση φορτιστή που διαθέτει qc3 απο προσωπική μου εμπειρία ο χρόνος φόρτισης είναι αισθητά καλύτερος μέχρι και 20 λεπτά.

 

Σχετικά με το λινκ επειδή είμαι απο κινητό και μου είναι αρκετά δύσκολο να ψάξω στο xda και στο quora να το βρώ δεσμεύομαι για αργότερα...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

το κινητό μετά το τελευταίο patch (του ιανουαρίου) σταμάτησε να γράφει charging rapidly και απλά γράφει charging

 

παρόλα αυτά συνεχίζει να θέλει 1.5 περίπου ώρα να γεμίσει από τελείως άδειο και όχι 2 όπως ήθελε με το nougat

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Νέα συσκευή της Xiaomi.

Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625

64 GB, 4 GB RAM

LTPS IPS LCD 5.5" 1080p

Dual 12 MP (26mm, f/2.2; 50mm, f/2.6), phase detection autofocus, 2x optical zoom, dual-LED (dual tone) flash

Li-Ion 3080 mAh battery

USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector

Stock Android 7.1.2 (Nougat)

 

Έχει B20 800MHz. Preorder τιμη απο κίνα 220€

Αναμένετε προσεχώς και Ελλάδα.

GSMArena

http://images.fonearena.com/blog/wp-content/uploads/2017/09/Xiaomi-Mi-A1-Android-One-2-1024x901.jpg

 

Πολύ ενδιαφέρον πρόταση απο την Xiaomi. Κατά τη γνώμη μου κυρίως για το stock Android που φοράει και την dual camera.

 

Edited by mod:

Προσοχή, μέχρι στιγμής τουλάχιστον ΔΕΝ μπορείτε να βάλετε τη Rom του Mi 5X.

Χρήσιμα links:

- Πως να κάνετε root χωρίς να χάσετε τα updates https://forum.xda-developers.com/mi-a1/how-to/guide-install-magisk-root-xposed-t3701009

 

Παιδια καλημερα...ειμαι καινουργια στο φορουμ κ κατοχος 3 ημερων του xiaomi mia1 global edition...εχω ομως μερικες αποριες...δεν εχει δονηση στο αθορυβο?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα...ειμαι καινουργια στο φορουμ....και κατοχος 3 ημερων του xiaomi mia1 global edition αλλα δεν μπορω να καταλαβω....στο αθορυβο η δονηση δεν λειτουργει καθολου?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...