Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει βρει κανένας κάποιον τρόπο να κόβει τις διαφημίσεις ?

 

(Κατά προτίμηση χωρίς root)

 

Εδώ διάβασε

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=446316

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους σημερα παρελαβα το xiaomi mi a1 μου εχει στειλει μην για update 1060.5 MB το κανουμε η υπαρχει θεμα?υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω η καποια εφαρμογη που πρεπει να βαλω ωστε να μου βελτιωσει την καμερα?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους σημερα παρελαβα το xiaomi mi a1 μου εχει στειλει μην για update 1060.5 MB το κανουμε η υπαρχει θεμα?υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω η καποια εφαρμογη που πρεπει να βαλω ωστε να μου βελτιωσει την καμερα?

 

Κανονικά το update να το κάνεις και μετά από αυτό το μεγάλο θα σου έρθει ένα ακόμα περίπου στα 75mb να το κάνεις και αυτό.

Για να κάνεις κάτι καλό για την κάμερα θέλει ροοτ αν δεν ξέρεις τι είναι αυτό ή δεν είσαι διατιθέμενος να ρισκάρεις μην το κάνεις καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος ρώτησε πιο πριν αν έχεις δυνατότητα να επιλέξεις τύπο δίκτυου 2g/3g/4g Και νομίζω δεν απαντήθηκε. Μπορεί να το δει κάποιος που έχει το κινητό?
Link to comment
Share on other sites

το ποσοστο μπαταριας που παμε για να εμφανιζεται?

 

Το μόνο που γίνεται είναι να ενεργοποιήσεις ένα κρυφό μενού (System Ui Tuner) πατώντας παρατεταμένα για λίγο το εικονίδιο των ρυθμίσεων από την μπάρα ειδοποιήσεων και πας μετά ρυθμίσεις - system ui tuner - γραμμή κατάστασης - μπαταρία και επιλέγεις να εμφανίζεται πάντα το ποσοστό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος ρώτησε πιο πριν αν έχεις δυνατότητα να επιλέξεις τύπο δίκτυου 2g/3g/4g Και νομίζω δεν απαντήθηκε. Μπορεί να το δει κάποιος που έχει το κινητό?
Γίνεται, settings-wireless& networks-more-cellular networks-preferred network type. Υπάρχει και workaround φυσικά, με root ή άλλο launcher(π.χ.nova)

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Nova μπορεί να σε πάει στο συγκεκριμένο shortcut (επιλογή τύπου δικτύου) χωρίς root? Γιατί νομίζω η google δεν το επιτρέπει μετά την 6. Αν μπορεί κάποιος που έχει τον launcher να το δοκιμάσει θα είμαι υπόχρεος.
Link to comment
Share on other sites

Το Nova μπορεί να σε πάει στο συγκεκριμένο shortcut (επιλογή τύπου δικτύου) χωρίς root? Γιατί νομίζω η google δεν το επιτρέπει μετά την 6. Αν μπορεί κάποιος που έχει τον launcher να το δοκιμάσει θα είμαι υπόχρεος.
Το έχω βάλει widget-activity-cellular network settings, οπότε ένα κλικ μακριά είσαι ;) Όλα τα κάνει ο nova(prime βέβαια), αλλά δεν είμαστε σε thread για launchers, ας μη το γεμίζουμε με άσχετα θέματα με το κινητό

 

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

bcd350d1539add46edf40dbe1d458a8d.jpg

Edited by hara75gr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει παρατηρήσει κανένας άλλος κάποια σκαλώματα στην ένδειξη με το ποσοστό της μπαταρίας; π.χ για πάρα πολύ ώρα μετά τη φόρτιση δεν πέφτει η μπαταρία και το κανονικό της ποσοστό φαίνεται μετά από restart. Έκανα και μια επαναφορά της συσκευής, αλλά 1 στις 3 φορτίσεις συνεχίζει να το κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει παρατηρήσει κανένας άλλος κάποια σκαλώματα στην ένδειξη με το ποσοστό της μπαταρίας; π.χ για πάρα πολύ ώρα μετά τη φόρτιση δεν πέφτει η μπαταρία και το κανονικό της ποσοστό φαίνεται μετά από restart. Έκανα και μια επαναφορά της συσκευής, αλλά 1 στις 3 φορτίσεις συνεχίζει να το κάνει.
Όχι, εμένα μια χαρά δείχνει. Κάνε ένα battery calibration και πιθανώς θα φτιάξει(Google it, έχει αρκετούς τρόπους, με πιο εύκολο αν είσαι root)

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζει κανένας αν όντως ισχύουν αυτές οι τιμές; Γιατί αν ναι, είναι αρκετά μεγάλες για το κινητό.

 

https://www.devicespecifications.com/en/model-sar/4e69458c

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμενα όχι κατοχος ακομη του mi A1 λογο FM radio θα ηθελα να ρωτησω εάν νομιζετε ότι θα λυθει το πρόβλημα αυτό ? η να κατευθυνθώ στο ιδιο κινητο αλλα σαν 5x ?

Επισης σαν 5x περνει αναβαθμίσεις το λειτουργικο του ?Θα ηθελα επισης καποια βοηθεια στο από που να το αγορασω εάν παω προς 5Χ υπαρχει στην Ελλαδα η θα πρεπει να το αγορασω από εξωτερικο με το ενδεχομενο πρόβλημα τελωνειου.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμενα όχι κατοχος ακομη του mi A1 λογο FM radio θα ηθελα να ρωτησω εάν νομιζετε ότι θα λυθει το πρόβλημα αυτό ? η να κατευθυνθώ στο ιδιο κινητο αλλα σαν 5x ?

Επισης σαν 5x περνει αναβαθμίσεις το λειτουργικο του ?Θα ηθελα επισης καποια βοηθεια στο από που να το αγορασω εάν παω προς 5Χ υπαρχει στην Ελλαδα η θα πρεπει να το αγορασω από εξωτερικο με το ενδεχομενο πρόβλημα τελωνειου.

Ευχαριστω.

 

Καλύτερα να ρωτήσεις στο νήμα του 5x καθώς όλες οι ερωτήσεις σου αφορούν αυτό. Είναι διαφορετικά κινητά.

 

 

Και καλό θα ήταν κάποιος mod να σβήσει το 5x από τον τίτλο καθώς μπερδεύεται ο κόσμος

Link to comment
Share on other sites

Το έχω βάλει widget-activity-cellular network settings, οπότε ένα κλικ μακριά είσαι ;) Όλα τα κάνει ο nova(prime βέβαια), αλλά δεν είμαστε σε thread για launchers, ας μη το γεμίζουμε με άσχετα θέματα με το κινητό

 

Έχω ψάξει αρκετά αλλά εγώ δεν κατάφερα να κάνω το shortcut που δείχνεις στον nova.

Το πιο κοντινό που κατάφερα είναι το Widgets - Activities - Settings, Phone Info

 

Εσύ πως κατάφερες αυτό που δείχνεις?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη εάν έχω λάθος σε σχέση mi A1 με 5x αλλά διαβάζω ότι εσωτερικά είναι ίδια τηλέφωνα.Παρακαλω εάν γνωρίζει κάποιος να μου πει για το FM radio του mi A1.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ψάξει αρκετά αλλά εγώ δεν κατάφερα να κάνω το shortcut που δείχνεις στον nova.

Το πιο κοντινό που κατάφερα είναι το Widgets - Activities - Settings, Phone Info

 

Εσύ πως κατάφερες αυτό που δείχνεις?

Η τελευταία επιλογή...e0fbc3de82b5e663fb748f75b9bdb761.jpg

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ρωτήσεις στο νήμα του 5x καθώς όλες οι ερωτήσεις σου αφορούν αυτό. Είναι διαφορετικά κινητά.

 

 

Και καλό θα ήταν κάποιος mod να σβήσει το 5x από τον τίτλο καθώς μπερδεύεται ο κόσμος

 

Είναι το ίδιο κινητό, το λογισμικό αλλάζει.

 

Συγνώμη εάν έχω λάθος σε σχέση mi A1 με 5x αλλά διαβάζω ότι εσωτερικά είναι ίδια τηλέφωνα.Παρακαλω εάν γνωρίζει κάποιος να μου πει για το FM radio του mi A1.

Ευχαριστώ.

 

Ακόμα δεν έχει βγει κάτι επίσημο για την στοκ ρομ, μόνο κάποιες προσθήκες με ροοτ.

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη εάν έχω λάθος σε σχέση mi A1 με 5x αλλά διαβάζω ότι εσωτερικά είναι ίδια τηλέφωνα.Παρακαλω εάν γνωρίζει κάποιος να μου πει για το FM radio του mi A1.

Ευχαριστώ.

 

Και εσωτερικά έχουν κάποιες διαφορές. Γενικά είναι δύο διαφορετικά κινητά.

 

Fm radio δεν έχει. Κάτι γίνεται με root αλλά και πάλι δεν λειτουργεί τελείως σωστά.

 

Είναι το ίδιο κινητό, το λογισμικό αλλάζει.

 

Αν ήταν το ίδιο κινητό τότε θα μπορούσες να φλασαρεις επίσημα την miui στο A1 και stock android στο 5x αντίστοιχα. Πράγμα που δεν γίνεται παρά μόνο με μοντες.

 

Επίσης και σε hardware είναι λίγο διαφορετικά καθώς το mi a1 υποστηρίζει επιπλέον μπάντες και αν θυμάμαι καλά το mi a1 έχει επιπλέον ένα heat pipe που λείπει από το mi 5x

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ είναι δύο διαφορετικά κινητά και πρέπει κάποιος διαχειριστής να ανοίξει άλλο θέμα και να μεταφέρει τα θέματα του 5x εκεί.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...