Jump to content

LG V30


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι ενδιαφέρον επίσης ότι κάποιοι ακόμα κρίνουν μια κάμερα με βάση το h/w και μόνο. Λες και τόσες συσκευές που κυκλοφορούν με το ίδιο h/w κάμερας όλα αυτά τα χρόνια βγάζουν ίδιες φωτογραφίες... Στην ψηφιακή φωτογραφία παιδιά υπάρχουν 2 βασικοί παράγοντες που από κοινού δίνουν το τελικό αποτέλεσμα: Το h/w και το s/w. Το g4, v10, g5, ομολογουμένως είχαν κορυφαία κάμερα όχι όμως επειδή είχε βάλει κάποιο οπτικό μέσο που δεν είχε η Samsung ή η ίδια sony πχ στις ναυαρχίδες τους...

 

 

Ιδιο h/w μπορεί να έχει διαφορετικά αποτελέσματα μεταξύ δύο ή και περισσότερων εταιριών. Εκεί παίζει ρόλο εννοείται και το καλογραμμένο software.

Αλλά οι νόμοι της φυσικής δεν μπορούν (τουλάχιστον με τα μέχρι τώρα δεδομένα) να καλυφθούν (τελείως) από το software. Ειδικά όταν η LG διάλεξε να χρησιμοποιήσει τόσο μικρό αισθητήρα. Δεν θα μπορέσει να κάνει θαύματα. Γνώμη μου πάντα βάση εμπειρίας από τα δείγματα...

Δεν είναι χαζή η google που και στα nexus αλλά και στα Pixels χρησιμοποιεί το μεγαλύτερο διαθέσιμο από τη Sony σένσορα. Σε συνδιασμό με το εξαιρετικά καλογραμμένο software αλλά και την πατέντα του hdr+ έχει δώσει, κυρίως σε πορτραίτα αλλά και γενικά πολύ καλά δείγματα. ΚΑι έχει σταματήσει και αυτή στα 12mp για να μπορεί να διατηρήσει και μεγάλο μέγεθος στα pixels (1.55μm)...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ιδιο h/w μπορεί να έχει διαφορετικά αποτελέσματα μεταξύ δύο ή και περισσότερων εταιριών. Εκεί παίζει ρόλο εννοείται και το καλογραμμένο software.

Αλλά οι νόμοι της φυσικής δεν μπορούν (τουλάχιστον με τα μέχρι τώρα δεδομένα) να καλυφθούν (τελείως) από το software. Ειδικά όταν η LG διάλεξε να χρησιμοποιήσει τόσο μικρό αισθητήρα. Δεν θα μπορέσει να κάνει θαύματα. Γνώμη μου πάντα βάση εμπειρίας από τα δείγματα...

Δεν είναι χαζή η google που και στα nexus αλλά και στα Pixels χρησιμοποιεί το μεγαλύτερο διαθέσιμο από τη Sony σένσορα. Σε συνδιασμό με το εξαιρετικά καλογραμμένο software αλλά και την πατέντα του hdr+ έχει δώσει, κυρίως σε πορτραίτα αλλά και γενικά πολύ καλά δείγματα. ΚΑι έχει σταματήσει και αυτή στα 12mp για να μπορεί να διατηρήσει και μεγάλο μέγεθος στα pixels (1.55μm)...

 

εγω παντως αυτο που ειδα απο το G6 ειναι οτι στις βραδινες υστερουσε σε λεπτομερεια, κατι που δεν ισχυε στο G5. Εκει θεωρω φανηκε το προβημα του μικρου αισθητηρα. Βεβαια ειχα και καλες βραδινες, αλλα ειχα και πολλες που το s/w ειχε εξαφανισει τα παντα και εκανε το s8 Να μοιαζει με lumia 1020 :lol: . 2ο προβληματακι η αργη εστιαση που ειχε και το G5 Και θεωρω οτι ισως και ο μικρος αισθητηρας που το αναγκαζε να δουλεψει πολυ s/w ισως ηταν ενας λογος, μπορει να ειναι και η ιδεα μου ομως.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ιδιο h/w μπορεί να έχει διαφορετικά αποτελέσματα μεταξύ δύο ή και περισσότερων εταιριών. Εκεί παίζει ρόλο εννοείται και το καλογραμμένο software.

Αλλά οι νόμοι της φυσικής δεν μπορούν (τουλάχιστον με τα μέχρι τώρα δεδομένα) να καλυφθούν (τελείως) από το software. Ειδικά όταν η LG διάλεξε να χρησιμοποιήσει τόσο μικρό αισθητήρα. Δεν θα μπορέσει να κάνει θαύματα. Γνώμη μου πάντα βάση εμπειρίας από τα δείγματα...

Δεν είναι χαζή η google που και στα nexus αλλά και στα Pixels χρησιμοποιεί το μεγαλύτερο διαθέσιμο από τη Sony σένσορα. Σε συνδιασμό με το εξαιρετικά καλογραμμένο software αλλά και την πατέντα του hdr+ έχει δώσει, κυρίως σε πορτραίτα αλλά και γενικά πολύ καλά δείγματα. ΚΑι έχει σταματήσει και αυτή στα 12mp για να μπορεί να διατηρήσει και μεγάλο μέγεθος στα pixels (1.55μm)...

To θέμα σένσορα μένει να το δούμε στην πράξη και όχι στα χαρτιά. Το τελικό αποτέλεσμα είναι συνδυασμός όλων και όχι ενός πράγματος. Το κρύσταλλο στον φακό και ο μεγαλύτερος αισθητήρας σε συνδυασμό πάντα με κορυφαίο software για το οποίο μόνο καλά δείγματα μας δίνει συνήθως η LG θέλω να πιστεύω ότι θα δώσουν κάτι πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα σένσορα μένει να το δούμε στην πράξη και όχι στα χαρτιά. Το τελικό αποτέλεσμα είναι συνδυασμός όλων και όχι ενός πράγματος. Το κρύσταλλο στον φακό και ο μεγαλύτερος αισθητήρας σε συνδυασμό πάντα με κορυφαίο software για το οποίο μόνο καλά δείγματα μας δίνει συνήθως η LG θέλω να πιστεύω ότι θα δώσουν κάτι πολύ καλό.

 

μικροτερος θες να πεις. ΜΕγαλυτερο διαγραγμα μονο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως αυτο που ειδα απο το G6 ειναι οτι στις βραδινες υστερουσε σε λεπτομερεια, κατι που δεν ισχυε στο G5. Εκει θεωρω φανηκε το προβημα του μικρου αισθητηρα. Βεβαια ειχα και καλες βραδινες, αλλα ειχα και πολλες που το s/w ειχε εξαφανισει τα παντα και εκανε το s8 Να μοιαζει με lumia 1020 :lol: . 2ο προβληματακι η αργη εστιαση που ειχε και το G5 Και θεωρω οτι ισως και ο μικρος αισθητηρας που το αναγκαζε να δουλεψει πολυ s/w ισως ηταν ενας λογος, μπορει να ειναι και η ιδεα μου ομως.

 

Ακριβώς αυτό προσπάθησα να εξηγήσω στο φίλο και γενικά.

Μικρός αισθητήρας θα έχει συνέπεια "θόρυβο" που για να μην "ακουστεί" θα πέσει παρέμβαση και θα χαθεί το φυσικό.

Δεν είμαι σίγουρος αν στα reviews και τα vs reviews ο χρήστης είναι λαδωμένος, προκατειλημμένος, ή όχι τόσο ικανός.

Πάντως στα δείγματα χρηστών που κατέχουν το άθλημα έχει αποδειχθεί αυτό που ανέφερες και για το G6...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό προσπάθησα να εξηγήσω στο φίλο και γενικά.

Μικρός αισθητήρας θα έχει συνέπεια "θόρυβο" που για να μην "ακουστεί" θα πέσει παρέμβαση και θα χαθεί το φυσικό.

Δεν είμαι σίγουρος αν στα reviews και τα vs reviews ο χρήστης είναι λαδωμένος, προκατειλημμένος, ή όχι τόσο ικανός.

Πάντως στα δείγματα χρηστών που κατέχουν το άθλημα έχει αποδειχθεί αυτό που ανέφερες και για το G6...

 

Μα το είδαμε και δυστυχώς η φυσική είναι φυσική. Οι αλγόριθμοι δεν κάνουν μαγικά. Αν η πρώτη ύλη είναι πολύ κακή θα βγάλεις ίσως και χειρότερο αποτέλεσμα. Αν έχεις καλή πρώτη ύλη θα τη βελτιώσει. Απλά πράγματα. Από εκεί και πέρα μένει να το δούμε, εγώ γιαυτό δεν κράτησα g6. Είδα ότι τελικά δεν κερδίζω αυτό που κέρδισα στο g5 και το άφησα για v30.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να φέρει το v30 πιο μεγάλο αισθητήρα.....Μια βδομάδα δίπλα δίπλα το g6 με το s7 edge, εννοείται πάντα στο manual mode,σε όλες τις συνθήκες το s7 edge καθαρός νικητής σε ποιότητα εικόνας...οι λόγοι πολύ σωστά αναφέρθηκαν από τους προηγούμενους. 20 με 30 τοις εκατό μεγαλύτερο μέγεθος mpixels, το ίδιο και ο αισθητήρας στο g6 1/3" του s7 1/2.5" ... πάνω από τα 400 iso το g6 έντονο θόρυβο και χρωματικο κιόλας σε συνθήκες δωματίου όχι βράδυ. Σε αντίθεση το Samsung αρκετά καλά για κινητό φυσικά. Να τονίσω πως το s7 μου φέρει τον isocell αισθητήρα της Samsung που δεν είναι τόσο υπέρ οξύς όσο της sony.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s7-7821.php

http://www.gsmarena.com/lg_g6-8466.php

http://www.androidauthority.com/galaxy-s7-isocell-vs-sony-sensor-camera-680266/

g6 : 1/3" sensor size, 1.12 µm pixel size

s7 : 1/2.5" sensor size, 1.4 µm pixel size

https://www.dpreview.com/reviews/lg-g6-camera-review/9

The Bad : Over-sharpening and strong luminance noise at base ISO !!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το μόνο κέρδος με την χρήση 1.6 f & 1.9 f είναι ότι θα μπορείς "να κρατηθείς" μέσα στα αξιοπρεπή iso (μέχρι 200) λόγω των πιο φωτεινών φακών...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

τιμές....US,UK http://m.gsmarena.com/lg_v30_pricing_uk_and_us_revealed-news-27493.php

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

ας ελπίσουμε να πέσουν σχετικά νωρίς ,όπως συμβαίνει με κάθε lg (πρώην κάτοχος g2,g3,g4,g6)

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, εκτός από το θέμα εγγύησης, άμα το φέρουμε από Αμερική θα έχουμε κάποιο άλλο θέμα; Για παράδειγμα με τις μπάντες του 4g...;

 

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, εκτός από το θέμα εγγύησης, άμα το φέρουμε από Αμερική θα έχουμε κάποιο άλλο θέμα; Για παράδειγμα με τις μπάντες του 4g...;

 

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

οχι και θα εχεις και την ασυρματη φορτιση που ειναι μονο για αμερικη
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
οχι και θα εχεις και την ασυρματη φορτιση που ειναι μονο για αμερικη

 

Στο επίσημο αγγλικό site της LG αναφέρει κανονικά το wireless charging.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα για πότε είπαν; ή δεν είπαν ακόμα;;;

 

Είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...

είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα μην περιμένετε επίσημα να έρθει.

Δίνω μόνο 1-2% πιθανότητες.

Ας κυκλοφορήσει σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες Γερμανία,Αγγλία και είτε αγορά από Amazon(προσωπικά κα αυστηρά μόνο από εκεί να έχω το κεφάλι μου ήσυχο διότι LG είναι αυτή μην ξεχνιόμαστε με βεβαρημένο παρελθόν) ειτε από σκρουτζομαγαζα.

 

Στα της κάμερας θεωρώ ότι θα τα πάει περίφημα ανεξάρτητα που την έκανε την έκπτωση στον φακό για δεύτερη σερί φορά(πρώτη με g6).

 

Αλλά όπως προείπα το βασικό πρόβλημα για την LG είναι διαθεσιμότητα κυκλοφορία.

 

Και όσο αργεί και όσο θα βγαίνουν νέα μοντέλα από ανταγωνιστές ο κόσμος θα αρχίσει να κοιτάζει αλλού ειδικά άμα δει παρόμοια υψηλής κατηγορίας πρόταση από άλλον OEM.

 

Νοέμβριο μήνα είναι πάρα πολύ αργά να κυκλοφορήσει και ειδικά στην τιμή των 900 ευρώ.

 

Εταιρια που δεν εκμεταλλεύεται το hype και τον ενθουσιασμό μερίδας κόσμου με την συσκευή που βγάζει δεν πρέπει να ελπίζει για προκοπή.

 

Εκτός αν την LG την ενδιαφέρει αυστηρά μερίδα των χρηστών που παραδοσιακά είναι φίλα προσκείμενη προς αυτήν και μπορούν να κάνουν υπομονή 3,5 και 6 μήνες έως το πάρουν ανεξάρτητα ότι βγάλει η δεν βγάλει ο ανταγωνισμός.

 

Και αδιάφορη για όλους τους υπόλοιπους.

 

 

 

 

 

 

Sent from my iPad Pro using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα μην περιμένετε επίσημα να έρθει.

Δίνω μόνο 1-2% πιθανότητες.

Ας κυκλοφορήσει σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες Γερμανία,Αγγλία και είτε αγορά από Amazon(προσωπικά κα αυστηρά μόνο από εκεί να έχω το κεφάλι μου ήσυχο διότι LG είναι αυτή μην ξεχνιόμαστε με βεβαρημένο παρελθόν) ειτε από σκρουτζομαγαζα.

 

Στα της κάμερας θεωρώ ότι θα τα πάει περίφημα ανεξάρτητα που την έκανε την έκπτωση στον φακό για δεύτερη σερί φορά(πρώτη με g6).

 

Αλλά όπως προείπα το βασικό πρόβλημα για την LG είναι διαθεσιμότητα κυκλοφορία.

 

Και όσο αργεί και όσο θα βγαίνουν νέα μοντέλα από ανταγωνιστές ο κόσμος θα αρχίσει να κοιτάζει αλλού ειδικά άμα δει παρόμοια υψηλής κατηγορίας πρόταση από άλλον OEM.

 

Νοέμβριο μήνα είναι πάρα πολύ αργά να κυκλοφορήσει και ειδικά στην τιμή των 900 ευρώ.

 

Εταιρια που δεν εκμεταλλεύεται το hype και τον ενθουσιασμό μερίδας κόσμου με την συσκευή που βγάζει δεν πρέπει να ελπίζει για προκοπή.

 

Εκτός αν την LG την ενδιαφέρει αυστηρά μερίδα των χρηστών που παραδοσιακά είναι φίλα προσκείμενη προς αυτήν και μπορούν να κάνουν υπομονή 3,5 και 6 μήνες έως το πάρουν ανεξάρτητα ότι βγάλει η δεν βγάλει ο ανταγωνισμός.

 

Και αδιάφορη για όλους τους υπόλοιπους.

 

 

 

 

 

 

Sent from my iPad Pro using Tapatalk Pro

AΣ βγαλουνοι άλλοι τα κερατα τους αφου "καθυστερει" καλυτερα να πεσει και η τιμη γρηγορότερα καλο για μας. :)

Δηλαδη το σκεπτικο μου ειναι οτι η συσκευή κανει τα πάντα και περιφημα, εδω το g2 μου και δεν ιδρώνει αυτο θα εχει προβλημα επειδη θα εχει πχ άλλο επεξεργαστη, η δεν εχει ξεκλειδωμα ιριδας; χεστηκε η φοραδα στο αλωνι. :lol:

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι αν αργήσει πέρα από Οκτώβρη θα είναι λάθος στρατηγικό γιατί χάνει πολύ από τον αρχικό ενθουσιασμό-αίσθηση της πολύ καλής αυτής συσκευής! Πιστεύω όμως ότι θα κυκλοφορήσει επίσημα και στην Ελλάδα αφού είναι ένα μοντέλο με μεγάλο ειδικό βάρος....σε τι τιμή, μένει να δούμε
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι αν αργήσει πέρα από Οκτώβρη θα είναι λάθος στρατηγικό γιατί χάνει πολύ από τον αρχικό ενθουσιασμό-αίσθηση της πολύ καλής αυτής συσκευής! Πιστεύω όμως ότι θα κυκλοφορήσει επίσημα και στην Ελλάδα αφού είναι ένα μοντέλο με μεγάλο ειδικό βάρος....σε τι τιμή, μένει να δούμε

 

Aν εννοεις τα σκρουτζομαγαζα λογικά θα ερθει επίσημα δεν.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Επίσημα ξεεπίσημα το θέμα είναι να έχει εγγύηση και service. Και εφόσον κυκλοφορήσει Ευρώπη θα έχει. Το επίσημα θα αφορούσε το μακρινό σενάριο αντικατάστασης συσκευής(που όμως μου έχει συμβεί) σε περίπτωση μη επισκευάσιμης βλάβης και το να το δούμε σε εταιρίες κινητής Κωτσόβολους κλπ...Και έτσι να ήταν πάλι απο σκρουτζομάγαζο ή Amazon που λέει και ο Alex πιο πάνω θα το έπαιρνα, δεν τίθεται θέμα
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μου την δινει τοσα χρονια στην Lg οτι κανουμε,παραχωρησεις στο ενα,παραχωρησεις στο αλλο σε πραγματα που οι αλλες εταιρειας τα παρεχουν στανταρ και σε πιο καλη μορφη υλοποιησης,και φτανει η ωρα της κυκλοφοριας της συσκευης και ειναι ολοι ξενερωμενοι απο τις παραχωρησεις ,την ανυπομονησια και εν τελει απο την κακη υλοποιηση των συσκευων της,ειτε σε ελειψη χαρακτηριστικων,ειτε σε κακη ποιοτητα των συσκευων της...
:innocent:
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μου την δινει τοσα χρονια στην Lg οτι κανουμε,παραχωρησεις στο ενα,παραχωρησεις στο αλλο σε πραγματα που οι αλλες εταιρειας τα παρεχουν στανταρ και σε πιο καλη μορφη υλοποιησης,και φτανει η ωρα της κυκλοφοριας της συσκευης και ειναι ολοι ξενερωμενοι απο τις παραχωρησεις ,την ανυπομονησια και εν τελει απο την κακη υλοποιηση των συσκευων της,ειτε σε ελειψη χαρακτηριστικων,ειτε σε κακη ποιοτητα των συσκευων της...

 

Εχουν πραγματι κακη ποιοτητα?

Προσφατα φιλος πηρε το V10 και μπορω να πω οτι απ οσο το επιασα στο χερι μου, μου φανηκε μια καλη συσκευη και μετα μπηκα στο τρυπακι να ψαξω και εγω το V20 που επειδη ειχε διπλη καμερα, μου αρεσε πιο πολυ.

 

 

Το μονο παραπονο που εχω ακουσει, ειναι τα bootloops.

Περα απο αυτο, δεν ειχα ξανακουσει οτι οι συσκευες της ηταν κακες ποιοτηκα.

Link to comment
Share on other sites

5 οκ κυκλοφορεί στις ΗΠΑ, τέρμα τα ψέματα..... Θα δούμε στην πράξη τι αξίζει. Να που δε θ'αργησει τελικά
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG V30

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...