Jump to content

Meizu M6 Note


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενικά οι κινεζικές Ρομ είναι πιο ολοκληρωμένες...

Κάτι άλλο... Είχα διαβάσει ότι σε Κινέζικη Ρομ δουλεύει το NFC, αλλά δεν θυμάμαι αν είναι για το Pro 6 Plus η για το M6 Note...

Μήπως η Κινέζικη έκδοση έχει και NFC?? Εσύ έχεις το Μ721Q η το M721H απλά του έβαλες κινέζικη Ρομ;;;

 

M721H εχω απο κοτσωβολο απλα εβαλα την κινεζικη . nfc δεν εχει η κινεζικη . ουτως η αλλως εχει να κανει με το hardware .η συσκευη ειναι που δεν εχει nfc.

 

υπαρχουν εφαρμογες μεσα οπως wallet και meizu pay στις οποιες καταχωρεις καρτες ,δεν εχουν ομως να κανουν με ασυρματες πληρωμες τυπου google pay που ειναι με nfc . ασε που ειναι τιγκα στα κινεζικα . τις απεγκατεστησα

Edited by ippossss

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 719
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

M721H εχω απο κοτσωβολο απλα εβαλα την κινεζικη . nfc δεν εχει η κινεζικη . ουτως η αλλως εχει να κανει με το hardware .η συσκευη ειναι που δεν εχει nfc.

 

υπαρχουν εφαρμογες μεσα οπως wallet και meizu pay στις οποιες καταχωρεις καρτες ,δεν εχουν ομως να κανουν με ασυρματες πληρωμες τυπου google pay που ειναι με nfc . ασε που ειναι τιγκα στα κινεζικα . τις απεγκατεστησα

 

Ξέρω τι είναι το NFC, α0λα δεν θυμάμαι για ποια συσκευή είχανε γράψει ότι δουλεύει μόνο στην κινέζικη Ρομ....

Link to comment
Share on other sites

στο pro 6 plus δουλεύει μόνο στην κινέζικη

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

στο pro 6 plus δουλεύει μόνο στην κινέζικη

 

Γιατί βγάζουν την global με ελλείψεις δεν μπορώ να το καταλάβω....

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντε, ούτε εγώ μπορώ να το καταλάβω. Προερχόμενος από xiaomi μπορώ να πω ότι στην υποστήριξη η xiaomi είναι πολύ μπροστά, η meizu πάλι έχει πιο ποιοτικές συσκευές. Το πρόβλημα με το pro 6 plus είναι ότι δεν μπορείς να περάσεις λόγο bootloader custom Rom, αν υπήρχε υποστήριξη από xda, lineage Rom τότε θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

οι devs δεν ασχολουντε με meizu κυριως λογω των επεξεργαστων που επιλεγει η εταιρια (exynos , mediatek) οι drivers των οποιων ειναι κλειδωμενοι και δεν μπορουν να δουλεψουν μαζι τους.

το τοπιο ελπιζουμε να αλλαξει με το m6 note με επεξεργαστη snapdragon 625

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε αναβάθμιση του default ημερολογίου που διορθώνει τις λάθος ημέρες.

 

Σαν ανέκδοτο ακούγεται. Ποια έκδοση έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε αναβάθμιση του default ημερολογίου που διορθώνει τις λάθος ημέρες.

 

Από play store η έχεις κάνει Meizu λογαριασμό;;;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι ανέφεραν πρόβλημα στον ήχο στις κλήσεις. Συμβαίνει σε όλους αυτο?

Υπαρχει καποιο κόλπο για να χωρέσουν δύο Sim και sd?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι.

Όσοι το έχετε αγοράσει, το βιβλιαράκι μέσα γράφει κάπου SAR;

Γιατί το πρότεινα σε μια φίλη και δεν το θέλει λόγω SAR, ότι είναι μεγάλο

Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος πόσο αναφέρεται ότι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι ανέφεραν πρόβλημα στον ήχο στις κλήσεις. Συμβαίνει σε όλους αυτο?

Το ειπα και λιγο παραπισω, οι ηχοι του ειναι μετριοτατοι...με ακουστικα ειναι μια χαρα..

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο κόλπο για να χωρέσουν δύο Sim και sd?

 

δεν το χω δοκιμασει και θελει προσοχη γιατι μπορει να προκαλεσει ζημια στην υποδοχη .

http://www.noreplied.com/how-to-insert-2-nano-sim-dual-sim-enabled-and-microsd-card-in-samsung-galaxy-s7-edge/

 

η βαζεις ανταπτωρα ο οποος κρεμετε απ εξω αλλα φανταζομαι τον κρυβεις με μια θηκη

http://fixer.gr/product/kalodio-epektasis-diplis-kartas/

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάποιοι ανέφεραν πρόβλημα στον ήχο στις κλήσεις. Συμβαίνει σε όλους αυτο?

 

το μικροφωνο δεν ειναι παρα πολυ ευαισθητο (αν απομακρινεις το τηλ την ωρα της κλησεις δεν ακουγεσε δυνατα)

το ηχειο για ανηχτη ακροαση ειναι οκ , για μουσικη δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα ποιος ακουει μουσικη απο το ηχειο του κινητου?

η εξοδος ηχου ειναι καθαρη αν και οχι παρα πολυ δυνατη , ικανοποιητικη ομως (με ακουστικα ειμαι στο τερμα για να απολαυσω μουσικη σε πολυ θορυβώδη περιβαλλον αν και σαυτο παιζουν μεγαλο ρολο και τα ακουστικα)

προβλημα στον ηχο στις κλησεις δεν εχει

Edited by ippossss

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

με τι ρουτερ εισαι? με οτε στο σπιτι δεν παρατηρησα καποιο προβλημα . *#*#4636#*#* > wlan information > wlan stats ,

rssi εχω -38 στο ρουτερ και ως -74 στα ποιο απομακρισμενα σημεια του σπιτιου χωρις καθολου αποσυνδεσεις

 

επισης εισαι με global m721h ή κινεζικο ? νομιζω τα εντοσθια τους δεν ειναι ακριβως ολοιδια..

 

Δεν έχω και από τα καλύτερα ένα ZTE έχω που μου έδωσαν πριν 1-1,5 χρόνο από τη Forthnet στο σπίτι που είμαι τις περισσότερες ώρες(στο άλλο έχω ένα της Cosmote) αλλά σίγουρα τα άλλα 2 κινητά δεν χάνουν τόσο εύκολα τη σύνδεση όταν απομακρυνθείς..το 721Q έχω χωρίς την 800αρα.

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με Wi-Fi κανένα,δυνατο σήμα, και πιάνει και σε απόσταση, 4G με wind και Vodafone μια χαρά... Γενικά πόλυ ευχαριστημένος μέχρι τώρα...

Η μπαταρία έχει στρώσει μια χαρά, δυο μέρες χρήσης, όλα ανοικτά, έχω οθόνη 8ωρες 48 λεπτά με υπόλοιπο 4%...Οχι άσχημα πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά αυτονομία έχει μόνο μην αφήνεις την μπαταρία να πέφτει τόσο χαμηλά γιατί σε πολύ λίγο καιρό ούτε την μέρα δεν θα βγάζει, και το δύσκολο είναι το που θα βρεις καινούργια.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά αυτονομία έχει μόνο μην αφήνεις την μπαταρία να πέφτει τόσο χαμηλά γιατί σε πολύ λίγο καιρό ούτε την μέρα δεν θα βγάζει, και το δύσκολο είναι το που θα βρεις καινούργια.

 

Αν δεις λέει ότι ειναι μετα απο 2 μέρες χρήσης... δηλαδή σε 2 χρόνια θα χει καπου 350 κύκλους φόρτισης. Με τόσες λίγες φορτίσεις σε συνδιασμό με τόση μεγάλη αυτονομία, δυσκολα να προλάβει να πέσει τόσο πολυ η μπαταρία... το πιθανότερο ειναι να έχει αλλαξει συσκευή πολύ πριν φτάσει η αυτονομία το "ουτε την μερα" ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Με τις manual ρυθμισεις επαιζα πριν λιγο σε εσωτερικο χωρο με χαμηλο φωτισμο....πραγματικα πολυ καλες φωτο!

Αρχιζω και το συμπαθω:lol: γιατι με τον ηχο και το μικροφωνο με πηρα απο κατω...:O

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις λέει ότι ειναι μετα απο 2 μέρες χρήσης... δηλαδή σε 2 χρόνια θα χει καπου 350 κύκλους φόρτισης. Με τόσες λίγες φορτίσεις σε συνδιασμό με τόση μεγάλη αυτονομία, δυσκολα να προλάβει να πέσει τόσο πολυ η μπαταρία... το πιθανότερο ειναι να έχει αλλαξει συσκευή πολύ πριν φτάσει η αυτονομία το "ουτε την μερα" ;)

Συμφωνώ σε αυτά που λες έτσι είναι σε νορμάλ φόρτιση, όταν όμως η μπαταρία πέφτει τόσο χαμηλά καταστρέφετε , μετά το χρόνο η πτώση θα είναι αισθητή , αν σκοπεύει να το πουλήσει στον χρόνο και να πάρει άλλο δεν υπάρχει θέμα. Έχω δει φίλου redmi note 4 να θέλει φόρτιση μέσα στην μέρα εκεί που του κρατούσε 2 μέρες. Ο καθένας δικό του είναι το τηλέφωνο και του κάνει ότι θέλει , εγώ απλά μια συμβουλή έδωσα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ ναι και καλά κανεις. Αλλά ακόμα και τόσο πολύ να το αδειαζεις (4-5%) στους 175 κύκλους φόρτισης που θα χει σε κάνα χρόνο, δεν παίζει να χεις πτώση μεγαλύτερη από 30%. Οπότε δύσκολο το να μην του βγάζει μέρα.

 

Όσον αφορά το φίλο σου, μπορεί να φταίνε θερμοκρασίες, κάποιο app ή rom. Δεν γίνεται σε λιγότερο απο ένα χρόνο να χάσει περισσότερο από 50%. Εκτός και αν το άφηνε να αδειάζει τελείως (δηλαδή να έκλεινε από μπαταρία).

Link to comment
Share on other sites

πιάσαμε κουβέντα εκτός θέματος, εγώ άλλο μειζου έχω απλά παρακολουθώ το θέμα, με τον φίλο παίζει και η πιθανότητα να υπάρχει αστοχία στην μπαταρία τι να πω.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα με την μπαταρία πότε δεν το αφήνω τόσο χαμηλά να φτάσει, συνήθως το βάζω να φορτίσει στο 15%,αλλά προχθές ήθελα να δω μέχρι πόση οθόνη θα φτάσει... Να κρατήσω δυο χρόνια την συσκευή είναι απίθανο, συνήθως στο εξάμηνο τις αλλάζω, άσε που πάντα έχω και μια δεύτερη έτσι ώστε ανάλογα την περίπτωση διαλέγω ποια θα έχω...

Πάντως στο θέμα μπαταρία είμαι πολύ ευχαριστημένος..

Γενικά σαν συσκευή μου έχει αφήσει άριστες εντυπώσεις, με μόνο αρνητικό σημείο οι βραδινές φώτο, που ενώ φαίνονται καλές, αν τις ζουμάρει έχουν πολύ θόρυβο...

Ακόμα στο θέμα μπαταρία, ποτέ δεν κλεινω συσκευηκαι την ν βάζω στο συρτάρι, είναι πάντα ανοικτή, και απλά όταν μετά από μέρες φτάσει σε ποσοστό 15-20% μπαίνει για φόρτιση...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Meizu M6 Note] Custom roms

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...