Jump to content

Samsung Galaxy Note 8


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν και καταλαβαίνω πως είναι πολύ σχετικό αυτό που ρωτώ , με αυτά που έχω γράψει μερικά ποστ πιο πάνω, πού περίπου πιστεύεις θα μου είναι η αυτονομία;

Επίσης μια ερώτηση ακόμα, το Note 8 έχει τη δυνατότητα μετάφρασης κειμένου που βλέπει από τη κάμερα, όπως το S9+;

 

Πιστεύω μιάμιση μέρα ότι θα την βγάλεις. Έχω βγάλει πολλές φορές μιάμιση μέρα με χαλαρή χρήση. Τώρα πόση ώρα έγραφε οθόνη δεν θυμάμαι. Δεν είναι τόσο τραγική η μπαταρία όπως την παρουσιάζουν για μένα . Αν κάνεις την μετάβαση θα το ξεχάσεις εύκολα το s7 Edge.Εγω αναγκαστικά πήγα σε Note και όχι s8 plus επειδή ήθελα πενάκι και ας ήξερα ότι θα χάσω ελάχιστα σε μπαταρία. Πάντως φοβάμαι πολύ ότι το Note 9 Θα φτάσει κάνα 1200€ έτσι όπως πάμε και θα κλαίμε με μαύρο δάκρυ :lol: Οι τιμές έχουν ξεφύγει τελείως

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω μιάμιση μέρα ότι θα την βγάλεις. Έχω βγάλει πολλές φορές μιάμιση μέρα με χαλαρή χρήση. Τώρα πόση ώρα έγραφε οθόνη δεν θυμάμαι. Δεν είναι τόσο τραγική η μπαταρία όπως την παρουσιάζουν για μένα . Αν κάνεις την μετάβαση θα το ξεχάσεις εύκολα το s7 Edge.Εγω αναγκαστικά πήγα σε Note και όχι s8 plus επειδή ήθελα πενάκι και ας ήξερα ότι θα χάσω ελάχιστα σε μπαταρία. Πάντως φοβάμαι πολύ ότι το Note 9 Θα φτάσει κάνα 1200€ έτσι όπως πάμε και θα κλαίμε με μαύρο δάκρυ :lol: Οι τιμές έχουν ξεφύγει τελείως

Έχεις απόλυτο δίκιο.....

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και σένα και τα υπόλοιπα μέλη. Μάλλον από βδομάδα με βλέπω στο club σας.

Αλήθεια σκέφτομαι να το πάρω από γνωστό σκρουτζομάγαζο στο κέντρο Αθήνας και θα ήθελα να είναι unbranded. Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω - ρωτήσω , όπως για χώρα προέλευσης ( όχι της συσκευής ) ή κάτι άλλο σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο.....

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και σένα και τα υπόλοιπα μέλη. Μάλλον από βδομάδα με βλέπω στο club σας.

Αλήθεια σκέφτομαι να το πάρω από γνωστό σκρουτζομάγαζο στο κέντρο Αθήνας και θα ήθελα να είναι unbranded. Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω - ρωτήσω , όπως για χώρα προέλευσης ( όχι της συσκευής ) ή κάτι άλλο σχετικό;

 

Για αγορά από skroutz δεν ξέρω να σου πω. Γερμανία είμαι εγώ και το Note το πήρα μέσω Samsung απευθείας τις πρώτες μέρες επειδή είχα κουπόνι έκπτωσης.Το s7 edge το είχα πάρει από Vodafone , αλλά είχε μόνο κάτι εφαρμογές από Vodafone. Λογότυπο στο άνοιγμα δεν είχε πχ. Θα σου απαντήσουν τα παιδιά με σιγουριά που ξέρουν από αγορές μέσω skroutz τι να προσέξεις

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο.....

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και σένα και τα υπόλοιπα μέλη. Μάλλον από βδομάδα με βλέπω στο club σας.

Αλήθεια σκέφτομαι να το πάρω από γνωστό σκρουτζομάγαζο στο κέντρο Αθήνας και θα ήθελα να είναι unbranded. Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω - ρωτήσω , όπως για χώρα προέλευσης ( όχι της συσκευής ) ή κάτι άλλο σχετικό;

 

Τιποτα δεν εχει να προσέξεις προχωρα αφοβα

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ειμαι 24 ωρες με ανοιχτο κινητο. Sot 4.5 ωρες. Δεδομενα - Wifi - NFC και Bluetooth μονιμα ανοιχτα επειδη ειναι συνδεμενο και με το Gear μου και εχει ακομα 22% μπαταρια. Και απο εχθες που το εβγαλα απο την φορτιση το απογευμα δεν εχω σταματησει να το πειραζω. Ακομα και παιχνιδια (CSR2). Το Note 4 δεν θυμαμαι να μου κρατουσε τοσο πολυ. Μπορει ισως επειδη ειναι καινουργιο ακομα?

 

Εγω με 2 ωρες οθονη και1 ωρα ομιλια, ανοιχτα ολα, βγαζω την ημερα μου (18 ωρες) με το 50% της μπαταριας. Οποτε η αυτονομια δεν με προβληματιζει καθολου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγω με 2 ωρες οθονη και1 ωρα ομιλια, ανοιχτα ολα, βγαζω την ημερα μου (18 ωρες) με το 50% της μπαταριας. Οποτε η αυτονομια δεν με προβληματιζει καθολου.

Και εγω το ιδιο μη σου πω και λιγο περισοτερο

:)
Link to comment
Share on other sites

Τη βοήθεια σας παρακαλώ στο δίλλημα μου από όσους γνωρίζουν :

Έχω το S7 Edge και είμαι μεταξύ Note 8 και S9+ ( πρωτότυπο έτσι ; :lol: ) Ο προβληματισμός μου είναι κυρίως στη μπαταρία και όχι μόνο, αλλά πιο πολύ σε αυτό. Δεν είμαι χρήστης πολύ << βαριάς >> κατηγορίας. Με το S7 Edge και χρήση ( χοντρική περιγραφή και έχοντας βάλει καινούργια μπαταρία πριν καμιά βδομάδα ) 1,5 ώρα οθόνη την ημέρα με το WiFi ανοιχτό περίπου για πέντε ώρες , τα δεδομένα το πολύ κανά μισάωρο και αυτά για να σερφάρω στο internet να συγχρονίσω και να δω δύο λογαριασμούς e-mail, καιρό κτλ. Λίγο παιχνίδι, όχι καθημερινά και αν γίνει το πολύ 20 λεπτά και χρήση BT να ανοίγει για να συγχρονίσει το Gear S3 μερικές φορές την ημέρα και για να συνδεθεί με το αυτοκίνητο για κανά δύωρο. Σε social και τέτοια δε μπαίνω από το τηλέφωνο παρά σπάνια και ελάχιστα όταν θα μπω.

Με τα παραπάνω λοιπόν, βγάζω δυόμιση με τρείς μέρες και σύνολο οθόνη κοντά στο πεντάωρο.

Με εξιτάρει η σκέψη της χρήσης από το πενάκι και κυρίως για τις σημειώσεις, λόγω δουλειάς θα μου ήταν πολύ χρήσιμο σε διάφορα. Αν δεν ήταν αυτό θα πήγαινα στο S9+ αλλά σκέφτομαι το Note 8 λόγω αυτής της ευκολίας, που όμως έζησα τόσα χρόνια χωρίς αυτή , αλλά να μη χάσω πολύ σε αυτονομία μπαταρίας.

Για να μη κουράσω άλλο, με τη παραπάνω χρήση αλλά και κάτι επιπλέον λόγω πένας και χρήση της, θα βγάζω στο περίπου 1,5 έως δύο μέρες;

Ευχαριστώ για όποιον μπει στο κόπο να μου απαντήσει και ειδικά αν είναι λίγο αναλυτικός.:D

 

Λοιπόν Αγορινα κατ αρχήν ότι και να πάρεις σε σχέση με αυτό που έχεις θα σου φανεί η μέρα με την νύχτα.

Step by step αφού έχω δει και δουλέψει και τα δυο μπορώ να σου πω ότι

Το πλεονέκτημα του note σαφώς είναι η ευκολία που σου παρέχει το πενάκι

Το s9 εννοείτε ότι σε κάμερα ( εάν είσαι φωτογράφος ) θα σε ενθουσιάσει αλλά σε συγκεκριμένους φωτισμούς ενώ πολλές ήταν και οι φορές που δεν καταλάβαινες διάφορες με γυμνό μάτι.

Σαν ταχύτητα το 9 είναι ένα κλικ πιο πάνω αλλά όταν έχεις στο ένα 300 άλογα και στο άλλο 330-360 δεν είναι τρελές οι διάφορες.

Σαν διάρκεια μπαταρίας η max διαφορά που μπορείς να δεις είναι περίπου μισή μέρα ή στην καλύτερη 14-16 ώρες διαφορά στην αναμονή ( με ότι αυτό σημαίνει σε χρήση). Εννοείτε υπέρ του s9.

Τέλος μην ξεχνάμε και την οικονομική διαφορά που και αυτή αυτήν την στιγμή παίζει έναν ρόλο , το ένα έχει φτάσει σε σημείο που χάνει αλλά πολύ πιο αργά και λίγο σε σχέση με κάποιο που είναι στο day one που εννοείτε ότι μέρα με την μέρα θα έχει αρκετές διακυμάνσεις.

Προσωπικά προτίμησα το note για τις επιπλέον ευκολίες που μου παρέχει το πενάκι χωρίς να θεωρώ τον εαυτό μου βαρύ χρήστη της πένας.

Εσυ πάρε απλά ότι καλύπτει τις τρέχων ανάγκες σου και μόνο..........τόσο απλά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Αγορινα κατ αρχήν ότι και να πάρεις σε σχέση με αυτό που έχεις θα σου φανεί η μέρα με την νύχτα.

Step by step αφού έχω δει και δουλέψει και τα δυο μπορώ να σου πω ότι

Το πλεονέκτημα του note σαφώς είναι η ευκολία που σου παρέχει το πενάκι

Το s9 εννοείτε ότι σε κάμερα ( εάν είσαι φωτογράφος ) θα σε ενθουσιάσει αλλά σε συγκεκριμένους φωτισμούς ενώ πολλές ήταν και οι φορές που δεν καταλάβαινες διάφορες με γυμνό μάτι.

Σαν ταχύτητα το 9 είναι ένα κλικ πιο πάνω αλλά όταν έχεις στο ένα 300 άλογα και στο άλλο 330-360 δεν είναι τρελές οι διάφορες.

Σαν διάρκεια μπαταρίας η max διαφορά που μπορείς να δεις είναι περίπου μισή μέρα ή στην καλύτερη 14-16 ώρες διαφορά στην αναμονή ( με ότι αυτό σημαίνει σε χρήση). Εννοείτε υπέρ του s9.

Τέλος μην ξεχνάμε και την οικονομική διαφορά που και αυτή αυτήν την στιγμή παίζει έναν ρόλο , το ένα έχει φτάσει σε σημείο που χάνει αλλά πολύ πιο αργά και λίγο σε σχέση με κάποιο που είναι στο day one που εννοείτε ότι μέρα με την μέρα θα έχει αρκετές διακυμάνσεις.

Προσωπικά προτίμησα το note για τις επιπλέον ευκολίες που μου παρέχει το πενάκι χωρίς να θεωρώ τον εαυτό μου βαρύ χρήστη της πένας.

Εσυ πάρε απλά ότι καλύπτει τις τρέχων ανάγκες σου και μόνο..........τόσο απλά.

Σε ευχαριστώ με κάλυψες και νομίζω πως έχω αποφασίσει προς το Note 8.

Αυτό που ρώτησα παραπάνω μπορείς να μου το απαντήσεις ( εννοείτε και όποιος άλλος θέλει ) μέσω της κάμερας, μπορεί να κάνει μετάφραση αυτό που βλέπει όπως το S9+;

Link to comment
Share on other sites

Το s9 εννοείτε ότι σε κάμερα ( εάν είσαι φωτογράφος ) θα σε ενθουσιάσει αλλά σε συγκεκριμένους φωτισμούς ενώ πολλές ήταν και οι φορές που δεν καταλάβαινες διάφορες με γυμνό μάτι.

Οποιοσδηποτε φωτογραφος, ακομα και ο πιο ερασιτεχνης δεν θα "ενθουσιαστει" απο την καμερα οποιουδηποτε κινητου. . Ειδικα αν σκεφτει οτι με ενα χιλιαρικο θα ειχε παρει μια βαλιτσα (απο τις μεγαλες) φωτογραφικο εξοπλισμο.

Κακα τα ψεμματα οι καμερες των κινητων ειναι για να καταγραφουμε τον αυθορμητισμο της στιγμης. Σε οποιαδηποτε προσχεδιασμενη ληψη, αν καποιος θελει μια "καλη" φωτο, ειναι μονοδρομος η χρηση φωτογραφικης μηχανης

 

Στις υπολοιπες επισημανσεις, οντας κι εγω χρονια εξαρτημενος απο το πενακι, συμφωνω.

Link to comment
Share on other sites

1)Με ένα χιλιάρικο παίρνεις βαλίτσα φωτογραφικου εξοπλισμού. Μόνο που θα είναι άδεια. Άντε ένα σώμα κι 1-2 φακούς και αυτά φτηνιαρικα.

 

2)Σαν επαγγελματίας φωτογράφος οι κάμερες των τελευταίων high end ναυαρχίδων όχι απλά με εντυπωσιάζουν αλλά κάποιες φορές με κάνουν και τρίβω τα μάτια μου. Και όχι μόνο εμένα αλλά παρά πολλούς που ασχολούνται ακόμα και διάσημους, μια βόλτα στο youtube φτάνει για να το δει κάποιος.

 

 

 

Στάλθηκε από το Samsung Note 8 μου

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ρώτησα παραπάνω μπορείς να μου το απαντήσεις ( εννοείτε και όποιος άλλος θέλει ) μέσω της κάμερας, μπορεί να κάνει μετάφραση αυτό που βλέπει όπως το S9+;

 

Αυτό το έχουμε χρόνια με το Google translate. Δεν ξέρω αν έχει κάτι παραπάνω αυτό της Sammy.

Να σου πω και το καλύτερο. Με το πενάκι υπάρχει εφαρμογή του δείχνοντας μια λέξη σου κάνει μετάφραση.

Το έχω καταφχαριστηθεί.

Εννοείται ότι έχει και πολλά άλλα τρικ το SPen.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχουμε χρόνια με το Google translate. Δεν ξέρω αν έχει κάτι παραπάνω αυτό της Sammy.

Να σου πω και το καλύτερο. Με το πενάκι υπάρχει εφαρμογή του δείχνοντας μια λέξη σου κάνει μετάφραση.

Το έχω καταφχαριστηθεί.

Εννοείται ότι έχει και πολλά άλλα τρικ το SPen.

Αυτό με το πενάκι το γνωρίζω.

Αυτό που εννοώ με τη κάμερα είναι πχ βάζεις μπροστά από τη κάμερα ένα κείμενο στα γερμανικά και σου το μεταφράζει στα ελληνικά ή αγγλικά ή ότι το έχεις ρυθμίσει. Αυτό γίνεται με το Note 8;

Sorry αν ρωτώ πράγματα που για πολλούς είναι αστεία, αλλά χωρίς να είμαι και άσχετος, δεν είμαι και το σαΪνι .....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το πενάκι το γνωρίζω.

Αυτό που εννοώ με τη κάμερα είναι πχ βάζεις μπροστά από τη κάμερα ένα κείμενο στα γερμανικά και σου το μεταφράζει στα ελληνικά ή αγγλικά ή ότι το έχεις ρυθμίσει. Αυτό γίνεται με το Note 8;

Sorry αν ρωτώ πράγματα που για πολλούς είναι αστεία, αλλά χωρίς να είμαι και άσχετος, δεν είμαι και το σαΪνι .....

υπαρχει κατι τετοιο?το εχεις δει πουθενα?περιεργο μου φαινεται πως θα μπορουσε να κανει κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κατι τετοιο?το εχεις δει πουθενα?περιεργο μου φαινεται πως θα μπορουσε να κανει κατι τετοιο

 

Ναι υπάρχει. Το δείχνει στην διαφήμιση του s9.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το πενάκι το γνωρίζω.

Αυτό που εννοώ με τη κάμερα είναι πχ βάζεις μπροστά από τη κάμερα ένα κείμενο στα γερμανικά και σου το μεταφράζει στα ελληνικά ή αγγλικά ή ότι το έχεις ρυθμίσει. Αυτό γίνεται με το Note 8;

Sorry αν ρωτώ πράγματα που για πολλούς είναι αστεία, αλλά χωρίς να είμαι και άσχετος, δεν είμαι και το σαΪνι .....

 

Google translate για πινακίδες στους δρόμους κλπ. Yπάρχει από το 2015.

https://newatlas.com/google-translate-update/35605/

 

7zoxe9tSRm772fgDICBACoq6a0DmmLg93qNoB4XQqZDNNJ6e1tGOrdgwS26Dtlq7rHU=h900-rw

 

Google googles για μετάφραση κειμένου

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.unveil

 

UbpiUelqSje6qGPMpQov0NCAT-tcg8c9qoo80ECmcql8ahqZfF_uMdJfiPEYnQ_Kuw=h900-rw

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει. Το δείχνει στην διαφήμιση του s9.

Υπάρχει και στο note8... πας φωτογραφία... εστιάζεις... πατάς Bixby vision... Κείμενο.... μετάφραση.

Επίσης κάποιος παραπάνω ανέφερε οτι με το πενάκι στοχεύεις μια λέξη και στη μεταφράζει... με την ίδια διαδικασία μπορείς να στοχεύσεις κείμενο σε φωτογραφία. Στο menu που εμφανιζει (συνημμένες εικόνες) αλλάζεις την επιλογή "λέξη" (Τ) σε "κείμενο" (γραμμές) οπότε σου μεταφράζει κείμενο φωτογραφίας...

Edited by IKAL
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κατι τετοιο?το εχεις δει πουθενα?περιεργο μου φαινεται πως θα μπορουσε να κανει κατι τετοιο
Και το mate 10 pro το κάνει.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και στο note8... πας φωτογραφία... εστιάζεις... πατάς Bixby vision... Κείμενο.... μετάφραση.

Επίσης κάποιος παραπάνω ανέφερε οτι με το πενάκι στοχεύεις μια λέξη και στη μεταφράζει... με την ίδια διαδικασία μπορείς να στοχεύσεις κείμενο σε φωτογραφία. Στο menu που εμφανιζει (συνημμένες εικόνες) αλλάζεις την επιλογή "λέξη" (Τ) σε "κείμενο" (γραμμές) οπότε σου μεταφράζει κείμενο φωτογραφίας...

 

Σε ευχαριστώ πολύ. :D

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δουλεύω σε δύσκολες συνθήκες και δεν θέλω να το έχω στην τσέπη μου αλλά σε κοντινή απόσταση π.χ στην τσάντα μου. θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να έχω την κάρτα Vodafone π.χ στο Samsung Note 8 και να έχω ένα άλλο κινητό sansung να απαντάω χωρίς καρτα . Για δύο κάρτες σε ένα νούμερο δεν συζητιέται γιατί η εταιρεία δεν το επιτρέπει.

 

Στάλθηκε από το SM-N9500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

samsung is the winner
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω twin sim, cosmote.

Ένας αριθμός σε δύο κινητά, δυο κάρτες φυσικά, αλλά πρέπει το ένα κινητό να είναι κλειστό,. Η. , σε λειτουργία πτήσης.

Όταν τα ανοίγω και τα δύο, νομίζω μπλοκάρουν από την cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δουλεύω σε δύσκολες συνθήκες και δεν θέλω να το έχω στην τσέπη μου αλλά σε κοντινή απόσταση π.χ στην τσάντα μου. θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να έχω την κάρτα Vodafone π.χ στο Samsung Note 8 και να έχω ένα άλλο κινητό sansung να απαντάω χωρίς καρτα . Για δύο κάρτες σε ένα νούμερο δεν συζητιέται γιατί η εταιρεία δεν το επιτρέπει.

 

Στάλθηκε από το SM-N9500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κι εγώ τα ίδια...Για τη δουλειά έναν κινέζο. twin sim. Κοσμοτέ χρεώνει την αγορά διπλής σιμ 15 ευρώ άπαξ...η βόντα νομιζω με πάγιο 2 ευρώ το μήνα:)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα ίδια...Για τη δουλειά έναν κινέζο. twin sim. Κοσμοτέ χρεώνει την αγορά διπλής σιμ 15 ευρώ άπαξ...η βόντα νομιζω με πάγιο 2 ευρώ το μήνα:)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το θέμα είναι ότι η εταιρεία δεν πληρώνει τα 2 ευρώ έξτρα πάγιο. Οπότε θέλω να βρω ένα τρόπο να έχω το δεύτερο κινητό χωρίς sim κάρτα και με bluetooth ή κάποιον άλλον τρόπο να συνδέεται στο κύριο τηλέφωνο.

 

 

Στάλθηκε από το SM-N9500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

samsung is the winner
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το θέμα είναι ότι η εταιρεία δεν πληρώνει τα 2 ευρώ έξτρα πάγιο. Οπότε θέλω να βρω ένα τρόπο να έχω το δεύτερο κινητό χωρίς sim κάρτα και με bluetooth ή κάποιον άλλον τρόπο να συνδέεται στο κύριο τηλέφωνο.

 

 

Στάλθηκε από το SM-N9500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πάρε ένα elari phone.

Μπορείς είτε να το δουλεύεις αυτόνομα με κάρτα sim είτε να το συνδέσεις μέσο του Bluetooth επάνω στο τηλέφωνο σου και να λαμβάνεις τις κλήσεις.

Δες το....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...