Jump to content

Samsung Galaxy Note 8


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Yπάρχουν 20 mate. Για το 9 λες τοση ωρα... Εγω νόμιζα λες για το 10.... τι 9... το 9 είναι πίσω σε όλα σε σχέση με το Note8 ειδικά σε ταχύτητα και οθόνη και λειτουργικό. Tο πούλησα το 9 για να παω στο 10... και είναι μέρα με νύχτα και εκει. Kαι να βγάλεις και 1:30 ώρα extra screen τι να το κανεις όταν υστερεί σε όλο το σύνολο. Tο mate 10 ναι του βγάζω το καπέλο το 9 ουτε καν σε σχέση με το Note8.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Kαλά έκανες και το έστειλες πίσω. Aκόμα δεν έχω συνάντηση κάτι τέτοιο είναι πολύ έντονο το φως. Σου το άλλαξαν με άλλο τουλάχιστον?

 

Το είχα γράψει στο αρχικό μου μήνυμα πως έκανα μετάβαση από mate 9. Μην κοιτάς αυτά που λένε τα χαρτιά. Στη χρήση φαίνεται η διαφορά. Είχα 9 μήνες το Mate και τώρα έχω 2 μήνες το note και πραγματικά δε βλέπω μεγάλη αναβάθμιση πλην όσων είπα. Σε ηχο, μπαταρία, multi-tasking, σβελταδα το Mate τα πήγαινε καλύτερα και στην οθόνη που όλοι έλεγαν φοβερή οθόνη κτλ εγώ ένα ουαου δεν έκανα, για να το πω απλά. Δεν είδα αισθητή διαφορά. Επίσης στο ότι το Mate ήταν πιο γρήγορο, πιο snappy το διαπίστωσα κάνοντας ένα μικρό speed test σε απλές βασικές εφαρμογές και το Mate τις άνοιξε όλες πιο γρήγορα. Αλλά όπως είπα λογικά οφείλεται στο γεγονός πως είχε Ai algorithm και μάθαινε ποιες εφαρμογές χρησιμοποιούσα περισσότερο και τις άνοιγε πιο γρήγορα. Γενικά καταλήγω στο γεγονός πως με την καμία το note δεν αξίζει τα 1000 που ζητάει η εταιρία. Εάν ήθελε να ζητάει τόσα να έβαζε στέρεο ηχεία, πολύ καλύτερη μπαταρία και να έκανε πιο ελαφρύ το Samsung experience. Για 600 κάτι ναι είναι καλή τιμή. Αλλά γενικά κανένα κινητό όσο καλό και να είναι δε θα έπρεπε να ξεπερνά τα 600 με 700 μαξ

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Αν το κινητό είναι DOA, και σου πούνε να το αλλάξουν οθόνη , servis δηλαδή, και δεν σου κάνουν αντικατάσταση συσκευής, τότε το τελευταίο είναι ο συνήγορος του καταναλωτή, να κάνεις καταγγελία δηλαδή.

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα γράψει στο αρχικό μου μήνυμα πως έκανα μετάβαση από mate 9. Μην κοιτάς αυτά που λένε τα χαρτιά. Στη χρήση φαίνεται η διαφορά. Είχα 9 μήνες το Mate και τώρα έχω 2 μήνες το note και πραγματικά δε βλέπω μεγάλη αναβάθμιση πλην όσων είπα. Σε ηχο, μπαταρία, multi-tasking, σβελταδα το Mate τα πήγαινε καλύτερα και στην οθόνη που όλοι έλεγαν φοβερή οθόνη κτλ εγώ ένα ουαου δεν έκανα, για να το πω απλά. Δεν είδα αισθητή διαφορά. Επίσης στο ότι το Mate ήταν πιο γρήγορο, πιο snappy το διαπίστωσα κάνοντας ένα μικρό speed test σε απλές βασικές εφαρμογές και το Mate τις άνοιξε όλες πιο γρήγορα. Αλλά όπως είπα λογικά οφείλεται στο γεγονός πως είχε Ai algorithm και μάθαινε ποιες εφαρμογές χρησιμοποιούσα περισσότερο και τις άνοιγε πιο γρήγορα. Γενικά καταλήγω στο γεγονός πως με την καμία το note δεν αξίζει τα 1000 που ζητάει η εταιρία. Εάν ήθελε να ζητάει τόσα να έβαζε στέρεο ηχεία, πολύ καλύτερη μπαταρία και να έκανε πιο ελαφρύ το Samsung experience. Για 600 κάτι ναι είναι καλή τιμή. Αλλά γενικά κανένα κινητό όσο καλό και να είναι δε θα έπρεπε να ξεπερνά τα 600 με 700 μαξ

 

Oτι και να βάλει δεν αξίζει 1000 euro και ας εχει και 4000mah μπαταρία και screen sensor και root free και ηχεια. Για εμενα πάνω από 700 euro max 800 euro δεν θα έπρεπε να κάνει κανένα κινητό. Eκτος και αν έβγαζαν κινητά η εταιρίες ανά 3 χρονια. Eνα PC Intel και Ryzen είναι φθηνότερο. Στο εξωτερικό πουλάνε τα κινητά όχι μονο γιατί είναι πιο εύκολο να τα αγοράσουν τόσο ακριβά, αλλα και γιατί οι παροχή τον εταιριών κάνουν ωραία συμβόλαια και παίρνεις και το κινητό μαζί. Ενώ στην Ελλάδα κάνουν συμβόλαια να σου πάρουν και το 1 euro που είναι στην τσέπη και εσύ να παρεις 20mb internet. Kαι επειδή πουλάνε εύκολα τα ακριβά κινητά. Θα συνεχίζουν να τα ανεβάζουν οι τιμές όσο θέλουν. Και η κάθε εταιρία που τα πουλα φθηνά όταν γίνει μεγάλη και κερδίσει αξιοπιστία τα πουλα και αυτή μετά ακριβά γιατί μπορεί. Γενικά κάτι πρέπει να γίνει. Σε λίγο τα κινητά θα κάνουν όσο ένα golf.

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και σε δωμάτιο με φως φαίνεται η γραμμή που περνάει το φως. Και για να μην σας κουράζω άλλο, να πω ότι έχω δει κί'αλλα Note 8 και s8 εδώ κ κάποιες μέρες κ ΔΕΝ έχουν τέτοιο θέμα. Τώρα αν κάποιοι εδώ έχουν αποδεχθεί αυτή την ατέλεια/κατασκευαστικό λάθος που συμβαίνει σε κάποιες συσκευές είναι δικό τους πρόβλημα. Μπορεί οι δικές τους να μην έχουν αυτά τα χάλια. Μέχρι π άκουσα ότι φταίω γτ είμαι πολύ παρατηρητικός κ ψύρρας.

 

1. Δεν υπάρχει γραμμή από την οποία περνάει φως. Το φως προέρχεται από την πάνω επιφάνεια της οθόνης και λόγω του κυρτού γυαλιού κατευθύνεται στο σημείο που βλέπεις τη γραμμή.

2. Όλες οι curved οθόνες στέλνουν μέρος από το φως της οθόνης στα πλάγια. Είναι νόμοι φυσικής. Αν σε κάποιες δεν το βλέπεις είναι επειδή μπαίνουν άλλοι παράγοντες μέσα. Φωτισμός χώρου που βρίσκεσαι, το περιεχόμενο που προβάλλει εκείνη την ώρα η οθόνη, η φωτεινότητα της οθόνης, αν φοράει θήκη το κινητό και αν η όραση είναι προσαρμοσμένη στο σκοτάδι ή σε έντονο φως.

3. Δεν αποτελεί ατέλεια/κατασκευαστικό λάθος, εκτός αν εσένα το γυαλί έχει διαφορετική κυρτότητα από άλλα Note8.

4. Κανένας δεν σου είπε ότι φταις.

Link to comment
Share on other sites

@asdfaster είσαι ο 1ος άνθρωπος εδω μέσα π μ λέει οτί αυτό ειναι πρόβλημα. Το έστειλα στο κατάστημα κ μ είπαν θα πάει στη σαμσουνκ. Οπότε αναμένω μερικές μέρες μέχρι να το δουν. Εννοείται πώς θα απαιτήσω αντικατάσταση με καινούργιο γτ είναι μέσα στο DOA. Ελπίζω να μην έχω απάντηση του τύπου "Δεν είναι πρόβλημα αυτο' & Έτσι είναι αυτές οι οθόνες κτλ.." Θεωρώ το σέρβις της σαμσουνκ από τα καλύτερα. για να δούμε..

 

Από αυτό που βλέπω και εγώ στις φωτογραφίες, σίγουρα είναι θεματακι.... Καμία σχέση με το δικό μου... Εμένα δεν έχει κάτι τέτοιο... Θα ήθελα να μας ενημερώσεις όταν με το καλό τελειώσει η περιπέτεια σου...

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν υπάρχει γραμμή από την οποία περνάει φως. Το φως προέρχεται από την πάνω επιφάνεια της οθόνης και λόγω του κυρτού γυαλιού κατευθύνεται στο σημείο που βλέπεις τη γραμμή.

2. Όλες οι curved οθόνες στέλνουν μέρος από το φως της οθόνης στα πλάγια. Είναι νόμοι φυσικής. Αν σε κάποιες δεν το βλέπεις είναι επειδή μπαίνουν άλλοι παράγοντες μέσα. Φωτισμός χώρου που βρίσκεσαι, το περιεχόμενο που προβάλλει εκείνη την ώρα η οθόνη, η φωτεινότητα της οθόνης, αν φοράει θήκη το κινητό και αν η όραση είναι προσαρμοσμένη στο σκοτάδι ή σε έντονο φως.

3. Δεν αποτελεί ατέλεια/κατασκευαστικό λάθος, εκτός αν εσένα το γυαλί έχει διαφορετική κυρτότητα από άλλα Note8.

4. Κανένας δεν σου είπε ότι φταις.

 

Να ξαναπώ για πολλοστή φορά οτι καταλαβαίνω τι λέτε περί αντανάκλασης αλλά ΔΕΝ με νοιάζει! Αν ήταν όλα τα τηλέφωνα σαν το δικό μ τότε μπορεί και να το "έτρωγα' Από τη στιγμή όμως π τα περισσότερα δεν έχουν αυτά τα χάλια τότε θα απαιτήσω άλλο και πολύ καλά θα κάνω. και αν το άλλο είναι πάλι έτσι, τότε παλι άλλο ή επιστροφή χρημάτων. απλά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν το κινητό είναι DOA, και σου πούνε να το αλλάξουν οθόνη , servis δηλαδή, και δεν σου κάνουν αντικατάσταση συσκευής, τότε το τελευταίο είναι ο συνήγορος του καταναλωτή, να κάνεις καταγγελία δηλαδή.

Καλή τύχη.

 

Σ ευχαριστώ. εννοείται ότι θα απαιτήσω καινούργια συσκευή. Πιστεύω να μην χρειαστεί να φτάσω ως τον συνήγορο του καταναλωτή. αλλά αν χρειαστεί θα το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναπώ για πολλοστή φορά οτι καταλαβαίνω τι λέτε περί αντανάκλασης αλλά ΔΕΝ με νοιάζει! Αν ήταν όλα τα τηλέφωνα σαν το δικό μ τότε μπορεί και να το "έτρωγα' Από τη στιγμή όμως π τα περισσότερα δεν έχουν αυτά τα χάλια τότε θα απαιτήσω άλλο και πολύ καλά θα κάνω. και αν το άλλο είναι πάλι έτσι, τότε παλι άλλο ή επιστροφή χρημάτων. απλά.

 

Δικαίωμά σου και κανένας δεν θα σου το στερήσει. Απλά και στην συσκευή αντικατάστασης το ίδιο πράγμα θα συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δικαίωμά σου και κανένας δεν θα σου το στερήσει. Απλά και στην συσκευή αντικατάστασης το ίδιο πράγμα θα συμβαίνει.

Τότε θα ζητήσω επιστροφή χρημάτων. Εσένα το δικό σου είναι έτσι? Τις είδες τις φώτος που ανέβασα πριν? Πως σ φαίνεται?

Edited by jonlambro
Link to comment
Share on other sites

Τότε θα ζητήσω επιστροφή χρημάτων. Εσένα το δικό σου είναι έτσι? Τις είδες τις φώτος που ανέβασα πριν? Πως σ φαίνεται?

 

Τις είδα. Όλες οι συσκευές που έχω δει έτσι είναι. Και η δική μου εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Τις είδα. Όλες οι συσκευές που έχω δει έτσι είναι. Και η δική μου εννοείται.

Να τη χαίρεσαι τότε. Οι άλλοι πριν λίγο π απάντησαν πιο πάνω λένε ψέμματα δλδ? γτ έχεις τέτοιο καημό να κάνεις το μαύρο άσπρο? εξήγησε μας σε παρακαλω..

Link to comment
Share on other sites

Να τη χαίρεσαι τότε. Οι άλλοι πριν λίγο π απάντησαν πιο πάνω λένε ψέμματα δλδ? γτ έχεις τέτοιο καημό να κάνεις το μαύρο άσπρο? εξήγησε μας σε παρακαλω..

 

Δεν έχω κανένα τέτοιο καημό. Απλά λέω αυτά που βλέπω. Όπως και να'χει, εδώ θα είμαστε όταν παραλάβεις την καινούργια συσκευή, να δούμε πόσο άδικο είχα.

Link to comment
Share on other sites

Να τη χαίρεσαι τότε. Οι άλλοι πριν λίγο π απάντησαν πιο πάνω λένε ψέμματα δλδ? γτ έχεις τέτοιο καημό να κάνεις το μαύρο άσπρο? εξήγησε μας σε παρακαλω..

 

Δεν είναι όλες έτσι οι συσκευές. Εμενα κανένα samsung curved δεν το έχει αυτό. Oύτε κανενός φίλου μου. Mερικά samsung το έχουν και μερικα το έχουν πολύ αλλα σπάνιο αυτο. Η πλειψηφία δεν τον έχει. Εχεις μια μεγάλη πιθανότητα να μην το εχεις. Και μια μικρότερη να το εχεις λιγο. Εσένα που είναι τόσο πολύ είναι ακόμα πιο δύσκολο κάποιος να το έχει τόσο πολύ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τις είδα. Όλες οι συσκευές που έχω δει έτσι είναι. Και η δική μου εννοείται.

 

για κανένα λόγο δεν εχουν ολες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δικαίωμά σου και κανένας δεν θα σου το στερήσει. Απλά και στην συσκευή αντικατάστασης το ίδιο πράγμα θα συμβαίνει.

 

Oύτε καν δεν ειναι ετσι. Eχει μια μεγάλη πιθανότητα να μην έχει καθόλου η θα έχει λίγο. Tώρα έχει παρα πολύ του έτυχε ατυχη συσκευή. Nα το ψαξει κι αλλο.

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβετε τι εννοώ με το θέμα με το φως θα βαλω 2 φωτο που έβγαλα τη μέρα που το έστειλα πίσω στο κατάστημα.(δεν είναι light bleed κ δεν με νοιάζει κ ιδιαίτερα να το βαφτίσω κατι! αντανάκλαση κτλ..) Από κοντά πάντως είναι πολύ χειρότερο άλλα κ έτσι φαίνεται. Μέχρι και σε δωμάτιο με φως φαίνεται η γραμμή που περνάει το φως. Και για να μην σας κουράζω άλλο, να πω ότι έχω δει κί'αλλα Note 8 και s8 εδώ κ κάποιες μέρες κ ΔΕΝ έχουν τέτοιο θέμα. Τώρα αν κάποιοι εδώ έχουν αποδεχθεί αυτή την ατέλεια/κατασκευαστικό λάθος που συμβαίνει σε κάποιες συσκευές είναι δικό τους πρόβλημα. Μπορεί οι δικές τους να μην έχουν αυτά τα χάλια. Μέχρι π άκουσα ότι φταίω γτ είμαι πολύ παρατηρητικός κ ψύρρας. Όπως κ να'χει όμως σε ένα τόσο premium τηλ που κάνει ένα σκασμό λεφτά, για μένα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

https://www.imageshack.us/i/pmAdKlgGj

https://www.imageshack.us/i/plUVNmh3j

 

Φίλε μου αν και δεν είμαι σίγουρος ότι μπορώ να καταλάβω σωστά με τη φώτο που έβαλες, θεωρώ ότι αυτό που έχεις δεν είναι αυτό που έχουμε οι υπόλοιποι.. Εσένα μοιάζει όντως να έχει διάχυση καθώς το εικονίδιο που έχεις στην κεντρική οθόνη το αντανακλά στο πλάι.. Εγώ είχα αντανάκλαση σε ο.τι υπήρχε στο πλάι.. Πχ αν άλλαζα οθόνη αργά και περνούσε από το πλάι ο chrome τότε ναι τον έβλεπα στο σασι..

Επειδή η οθόνη πάει μαζί με το σασι υπάρχει περίπτωση να έχεις πέσει σε αστοχια. Δεν είναι έτσι όμως όλα τα τηλ..

Πάντα με επιφύλαξη όμως γιατί με φωτογραφίες πάντα υπάρχει το περιθώριο λάθους.

 

Όπως και να έχει ελπίζω να στο αλλάξουν και να είναι οκ το επόμενο

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλες έτσι οι συσκευές. Εμενα κανένα samsung curved δεν το έχει αυτό. Oύτε κανενός φίλου μου. Mερικά samsung το έχουν και μερικα το έχουν πολύ αλλα σπάνιο αυτο. Η πλειψηφία δεν τον έχει.

 

για κανένα λόγο δεν εχουν ολες.

 

Oύτε καν δεν ειναι ετσι. Eχει μια μεγάλη πιθανότητα να μην έχει καθόλου η θα έχει λίγο. Tώρα έχει παρα πολύ του έτυχε ατυχη συσκευή. Nα το ψαξει κι αλλο.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Total_internal_reflection

 

Απ'όσο ξέρω οι νόμοι της φυσικής ισχύουν για όλους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλες έτσι οι συσκευές. Εμενα κανένα samsung curved δεν το έχει αυτό. Oύτε κανενός φίλου μου. Mερικά samsung το έχουν και μερικα το έχουν πολύ αλλα σπάνιο αυτο. Η πλειψηφία δεν τον έχει. Εχεις μια μεγάλη πιθανότητα να μην το εχεις. Και μια μικρότερη να το εχεις λιγο. Εσένα που είναι τόσο πολύ είναι ακόμα πιο δύσκολο κάποιος να το έχει τόσο πολύ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

για κανένα λόγο δεν εχουν ολες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Oύτε καν δεν ειναι ετσι. Eχει μια μεγάλη πιθανότητα να μην έχει καθόλου η θα έχει λίγο. Tώρα έχει παρα πολύ του έτυχε ατυχη συσκευή. Nα το ψαξει κι αλλο.

 

asdfaster? μη του λες τώρα τέτοια και μου τον στεναχωρείς :lol:

ειλικρινά λυπάμαι πάντως...

Ούτε το σέρβις της σαμσουνκ να είχες Prime τέτοιος ζήλος

Edited by jonlambro
Link to comment
Share on other sites

https://en.wikipedia.org/wiki/Total_internal_reflection

 

Απ'όσο ξέρω οι νόμοι της φυσικής ισχύουν για όλους.

 

το δικό μου είναι ufo δεν έχει reflection

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

asdfaster? μη του λες τώρα τέτοια και μου τον στεναχωρείς :lol: ειλικρινά λυπάμαι πάντως...

Prime? ούτε το σέρβις της σαμσουνκ να είχες τέτοιος ζήλος

 

Τέλος πάντων εσύ μιλα εκεί με samsung και βλέπεις στην πορεία τι θα σου πουν. Ελπίζω να σου κάνουν αλλαγή και τουλάχιστον να εχεις έστω λιγότερο από αυτό η και καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

asdfaster? μη του λες τώρα τέτοια και μου τον στεναχωρείς :lol:

ειλικρινά λυπάμαι πάντως...

Ούτε το σέρβις της σαμσουνκ να είχες Prime τέτοιος ζήλος

 

Καμία στεναχώρια φίλε μου. Έχεις εσύ δίκαιο και εγώ άδικο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Να σας πω κι εγώ λίγο την ιστορία μου μέ τη σειρά note. Είχα το 3 και το 4 και είχα μείνει υπερευχαριστημένος στα πάντα. Το πενάκι μου χρειάστηκε πολύ και οργάνωσε τη ζωή και τη δουλειά μου . Βγαίνει το 5 δε μας το φέρνει Ευρώπη. Βγαίνει το 7, γίνεται παρανάλωμα. Αναμένω εναγωνίως το 8

 

Μεχρι εδω εχουμε κανει την ιδια διαδρομη και με τον ιδιο τροπο σκεψης

 

έχοντας μέχρι τότε αλλάξει σε B.B. passport , lg g5 και mate 9. Η μετάβαση μου λοιπόν έγινε από το mate στο note.

 

Εδω σε χανω.

Εχοντας καλοβολευτει στο περιβαλλον νοτε πας τελειως αλλου. Για ποιο λογο? Το νοτε4 δοξα τη Σαμμυ ακομα και σημερα ειναι αξιοπρεπεστατο (εντελως στοκ). Αρα γιατι η αλλαγη? Εκει δεν σου ελειψε το πενακι? Κι εμενα μου εχουν τραβηξει την προσοχη πολλες συσκευες τοσα χρονια, αλλα πρωτα κοιταω να κανω τη δουλεια μου, και μετα τα φρουφρου. Συν το οτι, οπως εγραψα, το νοτε4 στεκει μια χαρα.

 

Το έχω τώρα περίπου 2 μήνες και έχω ένα μικρό παράπονο, μια πικρία. Δεν έχει καμία σχέση με τα παλιά notes. Με τα s notes (εφαρμογή) έκανες τα πάντα. Έγραφες πχ μια σημείωση και την πετούσες με τη μια στις κεντρικές οθόνες μορφοποιωντας τη και σε οποίο μέγεθος κι αν την έβαζες φαινόταν κανονικά ολόκληρη. Τώρα με το Samsung notes γράφεις μια σημείωση ,πρέπει να την αποθηκεύσεις , να ανοίξεις έπειτα την εφαρμογή και μετά να πατήσεις στις επιλογές να τα ρίξει στις κεντρικές σελίδες. Και όταν αυτό γίνει φαίνεται η μισή! Πρέπει να τη διαμορφώσεις κατάλληλα ώστε να φαίνεται ολόκληρη. Απαράδεκτο. Χωριά ότι πλέον στο Samsung notes έχεις πολύ λιγότερες επιλογές πχ δεν έχει να το κανείς σαν notebook,η σαν schedule note, η σαν τηλεφωνικό κατάλογο η ακόμη και να αλλάξεις το χρωμα του φόντου , κάτι που είχε το s notes. Ναι ξέρω, θα μου πείτε να κατεβάσω το τελευταίο, πράγμα που έκανα αλλά δεν έχει αυτές τις επιλογές πλέον (πλην των φόντων κτλ) ίσως λόγω που δεν προορίζεται για τη συγκεκριμένη συσκευή. Πέραν αυτού μιλάμε για ένα πανάκριβο κινητό που μετά βίας βγάζει τη μέρα ενώ με το mate 9 είχα το κεφάλι μου ήσυχο. Ούτε στην οθόνη είδα τη φοβερή διαφορά. Ίσως γιατί στο Samsung το έχω στο 1080+ μπας και κρατήσει λίγο πιο πάνω. Γενικά δε θεωρώ πως έκανα αναβάθμιση πλην της κάμερας. Σε ήχο πήγα σε χειρότερα, σε απόκριση-γρηγοράδα πάλι έπεςα γιατί έκανα ένα γρήγορο vs μεταξύ τους και το mate κέρδισε κατά κόρον! Ίσως γιατί έχει ai learning machine algorithm. Για τα 1000 και που ζητά η εταιρία (εγώ το βρήκα στα 650) δεν αξίζει με την καμία όμως. Και γενικά πιστεύω πως απλά έχει φτιάξει ένα s8 με πενάκι. Έχει χάσει την αίγλη του note και με λυπεί ιδιαίτερα αυτό γιατί παλιά εκθειαζα στο έπακρο τη συγκεκριμένη σειρά , πράγμα που δεν μπορώ να κάνω τώρα... μακάρι στο 9 να διορθώσει τα λάθη του 8 και να γίνει ξανά note η σειρά και επίσης να μην πάει τη τιμή στο θεό.

 

Παραπονιεσαι λοιπον που το s note δεν ειναι οπως πριν (αληθεια, κι ενας απο τους 3 λογους που απογευγω το νοτε8, οι αλλοι 2 ειναι η υψηλη τιμη και το ...νοτε9 που θα εχει στερεο ηχεια και μεγαλυτερη μπαταρια), αλλα εσυ ο ιδιος απαρνηθηκες τοσο καιρο εντελως το περιβαλλον s pen.

Δεν εχει ειρμο η σκεψη σου, αυτο με παραξενευει.

 

Η αβιαστη απαντηση που μου ερχεται παντως ειναι να γυρισεις μαζι μας στο νοτε4. Στη ζωη μου παντα παιρνω συσκευες που να ταιριαζουν στον τροπο ζωης μου, δεν προσαρμοζω τη ζωη μου στις προδιαγραφες των συσκευων μου.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι εδω εχουμε κανει την ιδια διαδρομη και με τον ιδιο τροπο σκεψης

 

 

 

Εδω σε χανω.

Εχοντας καλοβολευτει στο περιβαλλον νοτε πας τελειως αλλου. Για ποιο λογο? Το νοτε4 δοξα τη Σαμμυ ακομα και σημερα ειναι αξιοπρεπεστατο (εντελως στοκ). Αρα γιατι η αλλαγη? Εκει δεν σου ελειψε το πενακι? Κι εμενα μου εχουν τραβηξει την προσοχη πολλες συσκευες τοσα χρονια, αλλα πρωτα κοιταω να κανω τη δουλεια μου, και μετα τα φρουφρου. Συν το οτι, οπως εγραψα, το νοτε4 στεκει μια χαρα.

 

 

 

Παραπονιεσαι λοιπον που το s note δεν ειναι οπως πριν (αληθεια, κι ενας απο τους 3 λογους που απογευγω το νοτε8, οι αλλοι 2 ειναι η υψηλη τιμη και το ...νοτε9 που θα εχει στερεο ηχεια και μεγαλυτερη μπαταρια), αλλα εσυ ο ιδιος απαρνηθηκες τοσο καιρο εντελως το περιβαλλον s pen.

Δεν εχει ειρμο η σκεψη σου, αυτο με παραξενευει.

 

Η αβιαστη απαντηση που μου ερχεται παντως ειναι να γυρισεις μαζι μας στο νοτε4. Στη ζωη μου παντα παιρνω συσκευες που να ταιριαζουν στον τροπο ζωης μου, δεν προσαρμοζω τη ζωη μου στις προδιαγραφες των συσκευων μου.

 

Καλησπέρα φίλε μου. In my defense, να πω ότι το 4 το κράτησα για σχεδόν 2 χρόνια και πάρα του ότι το πρόσεχα πάρα πολύ έκανα 2 αλλαγές μπαταρίας συν αλλαγή πλαισίου γιατί μου έπεσε μια φορά και έπαθε ζημιά. Το χάρηκα όσο δεν έπαιρνε και το πλήρωσα άλλο τόσο με τα όσα θέματα είχε, τα οποία τα παρεβλεπα λόγω s pen και του προσαρμοσμενου σε αυτό touch wiz. Έπειτα από όλα αυτά και με Τα απανωτά λάθη της Samsung στα notes έπρεπε να πάω κάπου αλλού. Έτσι πήγα σε LG g5 το οποίο ναι ήταν πολύ καλό αλλά δεν είχε αυτό το κάτι του s pen κτλ. Υστερα μου τη βάρεσε και ήθελα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό από το Android (bb passport) γιατί γενικά δεν έχω παρωπίδες σε λογισμικά και κινητά κι έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα και, τέλος, στο passport μου έριξαν νερό σε μια καφετέρια και παπαλα. Έτσι επειδή εκείνη την περίοδο είχα βαφτίσει ένα μικρό, οι κουμπάροι μου με πήραν δώρο ένα κινητό κι αυτό ήταν το Mate 9 το οποίο ήταν από τα καλύτερα που είχα. Δεν μπορούσα να ζητήσω να μου πάρουν το note 8 γιατί τότε έκανε 800 και. Οπότε με τούτα και με κείνα, πούλησα το Mate μετά από αρκετό καιρό για να πάω στην επιθυμητή μου συσκευή, το note. Ε μετά από αυτά λίγο πολύ τα άλλα τα είπα για τα παράπονά μου για αυτή τη συσκευή που δε θεωρώ ότι είναι μια αμιγώς note συσκευή αλλά η εταιρία την έχει κάνει πιο industrial, πιο mainstream κι έχει χάσει την ταυτότητά της εν γένει. Ίσως στο 9 γυρίσει στις παλιές καλές εποχές. Αυτά ;-)

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβετε τι εννοώ με το θέμα με το φως θα βαλω 2 φωτο που έβγαλα τη μέρα που το έστειλα πίσω στο κατάστημα.(δεν είναι light bleed κ δεν με νοιάζει κ ιδιαίτερα να το βαφτίσω κατι! αντανάκλαση κτλ..) Από κοντά πάντως είναι πολύ χειρότερο άλλα κ έτσι φαίνεται. Μέχρι και σε δωμάτιο με φως φαίνεται η γραμμή που περνάει το φως. Και για να μην σας κουράζω άλλο, να πω ότι έχω δει κί'αλλα Note 8 και s8 εδώ κ κάποιες μέρες κ ΔΕΝ έχουν τέτοιο θέμα. Τώρα αν κάποιοι εδώ έχουν αποδεχθεί αυτή την ατέλεια/κατασκευαστικό λάθος που συμβαίνει σε κάποιες συσκευές είναι δικό τους πρόβλημα. Μπορεί οι δικές τους να μην έχουν αυτά τα χάλια. Μέχρι π άκουσα ότι φταίω γτ είμαι πολύ παρατηρητικός κ ψύρρας. Όπως κ να'χει όμως σε ένα τόσο premium τηλ που κάνει ένα σκασμό λεφτά, για μένα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

https://www.imageshack.us/i/pmAdKlgGj

https://www.imageshack.us/i/plUVNmh3j

Μήπως φοράς κάποιο screen protector;

Και σε εμένα το κάνει άλλα αντανακλούν οι άκρες τής μεμβράνης

Link to comment
Share on other sites

Μήπως φοράς κάποιο screen protector;

Και σε εμένα το κάνει άλλα αντανακλούν οι άκρες τής μεμβράνης

Οχι δεν έχω βάλει κάποιο screen protector. Δεν έχει να κάνει με αντανάκλαση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

μετά από ένα μήνα και παραπάνω με το 8άρι οι προσωπικές μου εντυπώσεις είναι:

1. Προβλήματα κατασκευαστικά μέχρι τώρα δεν έχω κανένα. Ούτε ανακλάσεις, ούτε φως από κάπου, ούτε ήχος ούτε κάτι από όσα έχω δει και σχολιάζετε. Το τηλέφωνο κατασκευαστικά είναι συμπαγές και η απτή ποιότητα του είναι εξαιρετική. Φυσικά θα το αποδείξει ο χρόνος αυτό.

2. Μετά από μία πενταετία με το Note 2 φυσικό είναι να μην έχω κάποιο σχόλιο όσο αφορά την απόδοση και την ταχύτητα αφού ότι και να πω θα φανω προκατειλλημένος. Θα περιοριστώ λοιπόν να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την ταχύτητά του. Σε ότι και να ζητάω ανταποκρίνεται άμεσα και ομαλά.

3. Ο ήχος είναι απλά αξιοπρεπής και φυσικά θα ήθελα κάτι περισσότερο. Όμοια θα ήθελα υπέρυθρες και ραδιόφωνο. Είναι όμως ελλείψεις που δεν διαμορφώνουν την τελική χρήση που του κάνω. Οπότε δεν τις θεωρώ κρίσιμες.

4. Επιβεβαίωσα αυτό που υποψιαζόμουνα βλέπωντας τα άλλα τηλέφωνα της Samsung. Η edge οθόνη δεν είναι τίποτα περισσότερο από σχεδιαστικό trend. Είναι πρακτικά εντελώς άχρηστη. Δεν σε βοηθάει πουθενά, πολλές φορές σε ενοχλεί στην πληκτρολόγηση και γενικά κάνει το τηλέφωνο πιο δύσχρηστο και πιο ακριβό στην επισκευή.

5. Η μπαταρία στην δικιά μου χρήση (μέγιστη ανάλυση οθόνης, χωρίς social media εκτός από viber, 2 ώρες περίπου ομιλία την ημέρα, ανοικτό wifi και bluetooth, κλειστό GPS, λίγο φωτογραφία, λιγότερο video, περίπου 5 troubleshooting δικτυακές εφαρμογές, περίπου 2 ώρες την ημέρα browsing, περίπου μισή ώρα την ημέρα ηχογράφηση και σημειώσεις με το πενάκι) μου κλείνει την ημέρα στο 40-60% που είναι ικανοποιητικό. Αν ανοίξω όμως GPS και αυξήσω λίγο τον χρόνο φωτογραφίας, video και browsing τελειώνει. Συνολικά λοιπόν θα θυσίαζα ευχαρίστως κάποια λίγα χιλιοστά για μία μπαταρία 4000 αλλά όπως είπαμε αυτές είναι προσωπικές απόψεις.

6. Η οθόνη του είναι ότι καλύτερο έχω δει ποτέ. Φωτεινή και καθαρή είναι συνολικά εξαιρετική.

7. Φωτογραφία και video ξεπερνάνε κατά πολύ τις προσδοκίες μου τηρουμένων των αναλογιών του φακού και του αισθητήρα οπότε και εδώ για την καθημερινότητα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

8. Bluetooth και GPS γρήγορα και αποτελεσματικά. Εξαιρετική η συνδεσιμότητα με σήμα και 4G της Cosmote. Καλύτερη από κινητά που υπάρχουν στην οικογένεια. Και φυσικά έχει διατηρήσει το χαμηλό SAR.

9. Το spen το δουλεύω τώρα 5 χρόνια και το έχω βολευτεί αφάνταστα. Παρόλα αυτά πρέπει να πω ότι θα το περίμενα καλύτερο ειδικά στην ακρίβεια του μετά από 5 χρόνια εξέλιξης. Επίσης το snote έχει γίνει πιο δύσχρηστό για λόγους που δεν είναι προφανής. Τέλος και εδώ η edge χαλάει την καλή εμπειρία.

10. Εξαιρετικά άβολη η θέση του δακτυλικού αποτυπώματος και ξεκάθαρα αποτελεί θέση ανάγκης. Στο δικό μου επειδή του βάζω και πλήρη wallet θήκη είναι ακόμα περισσότερο άβολη. Πρακτικά άχρηστη.

11. Όποιος έστω και λίγο έχει χρησιμοποιήσει το face id της Apple καταλαβαίνει ότι η αναγνώριση προσώπου της Samsung είναι σαχλαμάρα. Δεν δουλεύει την νύχτα ή αν κουνηθώ ή αν βγάλω τα γυαλία οράσεως ή γενικά όταν όλα δεν είναι τέλεια. Πρακτικά λοιπόν μία ταλαιπωρία.

12. Επίσης ταλαιπωρία είναι και η ίριδα αφού πρέπει να σημαδεύεις τα μάτια σου. Πρακτικά λοιπόν η Samsung αυτή την στιγμή δεν έχει στο 8 κάποιο έστω αξιοπρεπές ξεκλείδωμα με βιομετρικά δεδομένα. Μεγάλο φάουλ και αν πρέπει να αντιγράψει κάτι από την Apple στο επόμενο note αυτό για μένα είναι αδιαμφισβήτητα το face id.

Τέλος δεν έχω άποψη για το touch wiz αφού εδώ και χρόνια το έχω αντικαταστήσει με το Nova. Το "ρολάρισμα" όμως του κινητού είναι εξαιρετικό.

Κλείνωντας θα ήθελα να σχολιάσω λίγο τα χρήματα. Το κινητό το πήρα 600 ευρώ και την θεωρώ καλή τιμή (ίσως λίγο τσιμπημένη) για αυτά που μου δίνει. Όταν λέω ότι είναι λίγο ακριβό στα 600 ίσως να είμαι υπερβολικός. Σίγουρα όμως μπορώ να υποστηρίξω ότι τα 1029 είναι εξωφρενική τιμή και σε καμία περίπτωση δεν έχει αντίκρυσμα στο προϊόν παρά μόνο στην ιδέα του προϊόντος.

Ευτυχώς παρεμβαίνει η ίδια η αγορά και το κατεβάζει σε πιο αντιπροσωπευτικές τιμές.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

μετά από ένα μήνα και παραπάνω με το 8άρι οι προσωπικές μου εντυπώσεις είναι:

1. Προβλήματα κατασκευαστικά μέχρι τώρα δεν έχω κανένα. Ούτε ανακλάσεις, ούτε φως από κάπου, ούτε ήχος ούτε κάτι από όσα έχω δει και σχολιάζετε. Το τηλέφωνο κατασκευαστικά είναι συμπαγές και η απτή ποιότητα του είναι εξαιρετική. Φυσικά θα το αποδείξει ο χρόνος αυτό.

2. Μετά από μία πενταετία με το Note 2 φυσικό είναι να μην έχω κάποιο σχόλιο όσο αφορά την απόδοση και την ταχύτητα αφού ότι και να πω θα φανω προκατειλλημένος. Θα περιοριστώ λοιπόν να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την ταχύτητά του. Σε ότι και να ζητάω ανταποκρίνεται άμεσα και ομαλά.

3. Ο ήχος είναι απλά αξιοπρεπής και φυσικά θα ήθελα κάτι περισσότερο. Όμοια θα ήθελα υπέρυθρες και ραδιόφωνο. Είναι όμως ελλείψεις που δεν διαμορφώνουν την τελική χρήση που του κάνω. Οπότε δεν τις θεωρώ κρίσιμες.

4. Επιβεβαίωσα αυτό που υποψιαζόμουνα βλέπωντας τα άλλα τηλέφωνα της Samsung. Η edge οθόνη δεν είναι τίποτα περισσότερο από σχεδιαστικό trend. Είναι πρακτικά εντελώς άχρηστη. Δεν σε βοηθάει πουθενά, πολλές φορές σε ενοχλεί στην πληκτρολόγηση και γενικά κάνει το τηλέφωνο πιο δύσχρηστο και πιο ακριβό στην επισκευή.

5. Η μπαταρία στην δικιά μου χρήση (μέγιστη ανάλυση οθόνης, χωρίς social media εκτός από viber, 2 ώρες περίπου ομιλία την ημέρα, ανοικτό wifi και bluetooth, κλειστό GPS, λίγο φωτογραφία, λιγότερο video, περίπου 5 troubleshooting δικτυακές εφαρμογές, περίπου 2 ώρες την ημέρα browsing, περίπου μισή ώρα την ημέρα ηχογράφηση και σημειώσεις με το πενάκι) μου κλείνει την ημέρα στο 40-60% που είναι ικανοποιητικό. Αν ανοίξω όμως GPS και αυξήσω λίγο τον χρόνο φωτογραφίας, video και browsing τελειώνει. Συνολικά λοιπόν θα θυσίαζα ευχαρίστως κάποια λίγα χιλιοστά για μία μπαταρία 4000 αλλά όπως είπαμε αυτές είναι προσωπικές απόψεις.

6. Η οθόνη του είναι ότι καλύτερο έχω δει ποτέ. Φωτεινή και καθαρή είναι συνολικά εξαιρετική.

7. Φωτογραφία και video ξεπερνάνε κατά πολύ τις προσδοκίες μου τηρουμένων των αναλογιών του φακού και του αισθητήρα οπότε και εδώ για την καθημερινότητα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

8. Bluetooth και GPS γρήγορα και αποτελεσματικά. Εξαιρετική η συνδεσιμότητα με σήμα και 4G της Cosmote. Καλύτερη από κινητά που υπάρχουν στην οικογένεια. Και φυσικά έχει διατηρήσει το χαμηλό SAR.

9. Το spen το δουλεύω τώρα 5 χρόνια και το έχω βολευτεί αφάνταστα. Παρόλα αυτά πρέπει να πω ότι θα το περίμενα καλύτερο ειδικά στην ακρίβεια του μετά από 5 χρόνια εξέλιξης. Επίσης το snote έχει γίνει πιο δύσχρηστό για λόγους που δεν είναι προφανής. Τέλος και εδώ η edge χαλάει την καλή εμπειρία.

10. Εξαιρετικά άβολη η θέση του δακτυλικού αποτυπώματος και ξεκάθαρα αποτελεί θέση ανάγκης. Στο δικό μου επειδή του βάζω και πλήρη wallet θήκη είναι ακόμα περισσότερο άβολη. Πρακτικά άχρηστη.

11. Όποιος έστω και λίγο έχει χρησιμοποιήσει το face id της Apple καταλαβαίνει ότι η αναγνώριση προσώπου της Samsung είναι σαχλαμάρα. Δεν δουλεύει την νύχτα ή αν κουνηθώ ή αν βγάλω τα γυαλία οράσεως ή γενικά όταν όλα δεν είναι τέλεια. Πρακτικά λοιπόν μία ταλαιπωρία.

12. Επίσης ταλαιπωρία είναι και η ίριδα αφού πρέπει να σημαδεύεις τα μάτια σου. Πρακτικά λοιπόν η Samsung αυτή την στιγμή δεν έχει στο 8 κάποιο έστω αξιοπρεπές ξεκλείδωμα με βιομετρικά δεδομένα. Μεγάλο φάουλ και αν πρέπει να αντιγράψει κάτι από την Apple στο επόμενο note αυτό για μένα είναι αδιαμφισβήτητα το face id.

Τέλος δεν έχω άποψη για το touch wiz αφού εδώ και χρόνια το έχω αντικαταστήσει με το Nova. Το "ρολάρισμα" όμως του κινητού είναι εξαιρετικό.

Κλείνωντας θα ήθελα να σχολιάσω λίγο τα χρήματα. Το κινητό το πήρα 600 ευρώ και την θεωρώ καλή τιμή (ίσως λίγο τσιμπημένη) για αυτά που μου δίνει. Όταν λέω ότι είναι λίγο ακριβό στα 600 ίσως να είμαι υπερβολικός. Σίγουρα όμως μπορώ να υποστηρίξω ότι τα 1029 είναι εξωφρενική τιμή και σε καμία περίπτωση δεν έχει αντίκρυσμα στο προϊόν παρά μόνο στην ιδέα του προϊόντος.

Ευτυχώς παρεμβαίνει η ίδια η αγορά και το κατεβάζει σε πιο αντιπροσωπευτικές τιμές.

Αυτά.

 

Σύμφωνο σε όλα καλά τα λες. Eτσι ακριβώς είναι. Πολύ σωστός.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...