Jump to content

Samsung Galaxy Note 8


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε Νίκο σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά δεν συμφωνώ. Έφαγα κάποιες ώρες σε xda & forums να το ψάχνω και βλέπω ότι κάποιοι υποστηρίζουν αυτό π λες, αλλά άλλοι δεν έχουν κανένα πρόβλημα και πολλοί άλλοι έχουν!. Το ότι δεν συμβαίνει σε όλες της συσκευές σημαίνει ότι κάποιες (πολλές απ ότι είδα) έχουν κατασκευαστική ατέλεια ξεκάθαρα. ή κάποιες τα 'βάζουν με τη φύση' όπως μας λες κ δεν έχουν πρόβλημα (!!). Δεν είμαι φαν κάποιας εταιρείας. Το τηλ γενικά είναι φοβερό γιαυτό ήθελα και το πήρα αλλά αυτό το πράγμα το κάνει κ φαίνεται φτηνό κ είναι κρίμα. Καλό είναι λοιπόν να λέμε τα πράγματα αντικειμενικά όπως είναι για να βοηθηθεί κάποιος αγοραστής

 

Δεν είναι light bleed, αλλά αντανάκλαση φωτός. Με σχεδιάγραμμα είναι πιο εύκολο να σου περιγράψω το φαινόμενο. Με λίγα λόγια όμως, το κυρτό γυαλί κατευθύνει το φως της οθόνης προς τα πλάγια. Κάπως έτσι δουλεύουν και οι οπτικές ίνες.

Δεν υπάρχει το φαινόμενο σε κάποιες συσκευές. Υπάρχει σε ΟΛΕΣ τις συσκευές με edge οθόνη. Απλά κάποιοι μπορούν να το δουν και κάποιοι όχι. Κάποιοι το βλέπουν και δεν του δίνουν σημασία. Άλλοι προσπαθούν να το δουν μέρα μεσημέρι και άλλοι σε σκοτεινό δωμάτιο. Άλλοι με θήκη, άλλοι χωρίς θήκη.

 

Υπάρχουν οι ψειρες και οι μη ψειρες, οι παρατηρητικοι και οι μη παρατηρητικοι, αυτοί που δουλεύουν ψηλά τη φωτεινότητα και αυτοί που τη δουλεύουν χαμηλά και δεν βλέπουν τίποτα...θα σου έλεγα εγώ

 

Αυτό ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα..ποια η διαφορα μεταξυ τον 2 note 8 ??? του απλου με του DUAL??
Το dual είναι δικαρτο και το απλό μονοκαρτο

 

Στάλθηκε από το Samsung Galaxy Note 8

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου αυτο το ξερω...εχει καποιες αλλες συμαντικες διφορες???γιατι το βρισκω ποιο φθηνο...ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου αυτο το ξερω...εχει καποιες αλλες συμαντικες διφορες???γιατι το βρισκω ποιο φθηνο...ευχαριστω...
Όχι καμία άλλη διαφορά. Το dual το βρίσκεις πιο φθηνά γιατί πουλάει πιο πολύ και έχει μεγαλύτερο ανταγωνισμό

 

Στάλθηκε από το Samsung Galaxy Note 8

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όχι καμία άλλη διαφορά. Το dual το βρίσκεις πιο φθηνά γιατί πουλάει πιο πολύ και έχει μεγαλύτερο ανταγωνισμό

 

Στάλθηκε από το Samsung Galaxy Note 8

 

οκ ...ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Κανένα .

 

Κι όμως, όταν το φορτίζω με τον κινέζικο απομίμιση φορτιστή δεν κρατάει η μπαταρία το ίδιο. τελειώνει γρηγορότερα με ίδιες συνθήκες χρήσης.

Επίσης πέρασα ένα Screen protector και ενθουσιάστηκα, έιναι curved Και πιάνει απο πίσω, οπότε με τη θήκη δεν φαίνεται τίποτα. το βασικό είναι ότι αγκαλιάζει τέλεια την edge οθόνη και δεν γεμίζει σκόνη απο το πλάι.

 

 

s-l500.jpg

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, όταν το φορτίζω με τον κινέζικο απομίμιση φορτιστή δεν κρατάει η μπαταρία το ίδιο. τελειώνει γρηγορότερα με ίδιες συνθήκες χρήσης.

Επίσης πέρασα ένα Screen protector και ενθουσιάστηκα, έιναι curved Και πιάνει απο πίσω, οπότε με τη θήκη δεν φαίνεται τίποτα. το βασικό είναι ότι αγκαλιάζει τέλεια την edge οθόνη και δεν γεμίζει σκόνη απο το πλάι.

 

 

s-l500.jpg

 

Εγώ το δικό μου πάντως το φορτίζω με έναν απλό Samsung από το j7 της γυναίκας μου, απλα αλλάζω το καλώδιο... Απομίμηση φορτιστή κινέζικο προσωπικά εγώ δεν θα του έβαζα...

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνα δίμηνο είχα πάρει το Sex (μεγάλη αποτυχια και οικονομικη σπαταλη). Ακομα δεν έχω καταλάβει γιατί κάνει output έως FullHD ενώ το Usb σηκώνει προδιαγραφές HDMI 1.4b που υποστηρίζει 4κ30Hz.

 

Ακομα και τρίτη εταιρία με 30 ευρώ μπορεί να τις σηκωσει και μέσα από dex περιβάλλον

 

https://www.amazon.co.uk/HDMI-Adapter-Samsung-Galaxy-Nintendo-Switch-Wofalo-Multifunctional-silver/dp/B075F2C5FF

 

Εν πάση περίπτωση για να μη ξαναμπαινω σε έξοδα Υπάρχει κάτι σε απλό καλώδιο για να ενώσω συσκευή με TV Και να έχω 4Κ;

 

Σε HDMI θέλω Όμως, Όχι displayport

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Έχω το τηλ εδώ και μερικές μερες, εξαιρετικό, μέχρι που παρατηρώ σήμερα σε σκοτεινό δωμάτιο οτί σχεδον απο όλη την αριστερή πλευρα του έχει light bleed (ή όπως το λένε αυτο το θέμα με το φως). Απαράδεκτο για τέτοιο τηλ. Πήρα αμέσως στο κατάστημα π το αγόρασα κ τους το έστειλα. Μου είπαν ότι πρέπει να το στείλουν στην σαμσουνκ να το δει. Το τηλ έχει DOA ακομα. Μέτα είδα οτι υπάρχει γενικά σε πολλούς αυτο το πρόβλημα. Είστε πολλοί έδω με τέτοιο θέμα? Η σάμσουνκ πως το έχει αντιμετωπήσει? Τη βοηθειά σας παρακαλω..

 

Oταν λες bleed τι εννοείς? ότι φαίνεται φως ανάμεσα από τις ρωγμές στο πλάι του κινητού? η bleed σαν τα lg μέσα στην οθόνη για παράδειγμα? αν εχεις το πρώτο όλα τα curved samsung το έχουν και δεν είναι πρόβλημα αυτό. Αν εχεις το δεύτερο έχουν και η oled bleed και έτυχες σε κακό κινητό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι αξίζει η χρηματική διαφορά για S9+ , αλλιώς θα την είχα κάνει και'γω!!

Το 1+6 γλυκοκοιτάω..

 

Για κανένα λόγο s9+ αφου εχεις Note8. Πάρε καλύτερα one plus 6 η περίμενε το xiaomi 8 η πετα τα λεφτά στα σκουπίδια να περάσω να τα πάρο χαχαχαχα

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν είναι light bleed, αλλά αντανάκλαση φωτός. Με σχεδιάγραμμα είναι πιο εύκολο να σου περιγράψω το φαινόμενο. Με λίγα λόγια όμως, το κυρτό γυαλί κατευθύνει το φως της οθόνης προς τα πλάγια. Κάπως έτσι δουλεύουν και οι οπτικές ίνες.

Δεν υπάρχει το φαινόμενο σε κάποιες συσκευές. Υπάρχει σε ΟΛΕΣ τις συσκευές με edge οθόνη. Απλά κάποιοι μπορούν να το δουν και κάποιοι όχι. Κάποιοι το βλέπουν και δεν του δίνουν σημασία. Άλλοι προσπαθούν να το δουν μέρα μεσημέρι και άλλοι σε σκοτεινό δωμάτιο. Άλλοι με θήκη, άλλοι χωρίς θήκη.

 

 

 

Αυτό ακριβώς!

 

Ναι και εμενα έτσι όπως λες. Κάποιες φορες νευριάζω γιατί δεν βλέπω τα γράμματα. Και κάποιες δεν με πειράζει η αντανάκλαση.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι αξίζει η χρηματική διαφορά για S9+ , αλλιώς θα την είχα κάνει και'γω!!

Το 1+6 γλυκοκοιτάω..

2 διαφορετικοί κοσμοι οπως καταλαβαινεις το OP με Sammy.;)

Κανένα δεν μπορεί να υποκαταστήσει τα προτερήματα του ενός με του άλλου.

Πάντα κατι θα σου λείπει ειτε το ενα έχεις ειτε το άλλο ανεξάρτητα από το όποιο μικρόβιο της αλλαγής.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα παιδιά όσοι έχετε Note8 δεν αξίζει να πάτε σε one plus 6 ούτε και σε s9+ για κανενα λογο. Τα one plus για εμενα είναι κινητά που πρέπει να τα εχεις root μιας που είναι pre root κινητό από μονα τους. Tο pure android είναι απλά pure. θες root να το κανεις λειτουργικό γιατί αλλιώς είναι μια clean rom και τίποτα άλλο. Είναι δεδομένο πως το Νοτε8 θα έχει καλύτερη κάμερα και καλύτερη οθόνη. Από ταχύτητα το Νοτε8 είναι εξίσου γρήγορο και non root. Οταν το κανεις root και βάλεις και σε αυτό pure android τότε είναι ισάξιο με το one plus. Eγώ προσωπικά παρήγγειλα το one plus 6 γιατί μου αρέσουν τα one plus και μετά θα το δώσω στην κοπέλα μου που έχει και παλιότερα μοντέλα one plus και τις αρέσουν. Eιμαι 100% σιγουρος πως δεν θα με απογοητευση και θα το αγαπήσω κατευθείαν και ακόμα περισσότερο όταν γίνει root. Tα 500-600 euro τα αξίζει και είναι παρα πολύ ωραίο κινητό. Aλλα από Note8 σε one plus δεν αξίζει κατ εμέ για κανένα λόγο. Mονο αν εχει κάποιος s8 και πιο παλιό κινητο τότε ναι πας σε one plus χαλαρα. Kαι πάλι παίζεται αν αξίζει γιατί 620 euro εχει τωρα το Νote8. Oταν είχε 700-800-900-1000 το θεωρούσα και το θεωρώ υπερεκτιμημένο και τέρμα άκυρη τιμή. Δεν αξίζει τόσα λεφτά το Note8. Mακάρι να συνεχίσει η one plus να βγάζει κινηταρες σε τέτοιες τιμές και να γελάμε με samsung apple και huawei που βγάζουν σχεδόν τα ίδια σε τετραπλασιές τιμές. Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Για απευθειας συνδεση με οθονη και 4k https://www.mobilefun.co.uk/vseven-usb-c-to-hdmi-adapter-grey-aluminium-64480

https://www.mobilefun.co.uk/blog/2017/09/note-8-and-usb-c-everything-you-need-to-know/

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Να σας πω κι εγώ λίγο την ιστορία μου μέ τη σειρά note. Είχα το 3 και το 4 και είχα μείνει υπερευχαριστημένος στα πάντα. Το πενάκι μου χρειάστηκε πολύ και οργάνωσε τη ζωή και τη δουλειά μου . Βγαίνει το 5 δε μας το φέρνει Ευρώπη. Βγαίνει το 7, γίνεται παρανάλωμα. Αναμένω εναγωνίως το 8 έχοντας μέχρι τότε αλλάξει σε B.B. passport , lg g5 και mate 9. Η μετάβαση μου λοιπόν έγινε από το mate στο note. Το έχω τώρα περίπου 2 μήνες και έχω ένα μικρό παράπονο, μια πικρία. Δεν έχει καμία σχέση με τα παλιά notes. Με τα s notes (εφαρμογή) έκανες τα πάντα. Έγραφες πχ μια σημείωση και την πετούσες με τη μια στις κεντρικές οθόνες μορφοποιωντας τη και σε οποίο μέγεθος κι αν την έβαζες φαινόταν κανονικά ολόκληρη. Τώρα με το Samsung notes γράφεις μια σημείωση ,πρέπει να την αποθηκεύσεις , να ανοίξεις έπειτα την εφαρμογή και μετά να πατήσεις στις επιλογές να τα ρίξει στις κεντρικές σελίδες. Και όταν αυτό γίνει φαίνεται η μισή! Πρέπει να τη διαμορφώσεις κατάλληλα ώστε να φαίνεται ολόκληρη. Απαράδεκτο. Χωριά ότι πλέον στο Samsung notes έχεις πολύ λιγότερες επιλογές πχ δεν έχει να το κανείς σαν notebook,η σαν schedule note, η σαν τηλεφωνικό κατάλογο η ακόμη και να αλλάξεις το χρωμα του φόντου , κάτι που είχε το s notes. Ναι ξέρω, θα μου πείτε να κατεβάσω το τελευταίο, πράγμα που έκανα αλλά δεν έχει αυτές τις επιλογές πλέον (πλην των φόντων κτλ) ίσως λόγω που δεν προορίζεται για τη συγκεκριμένη συσκευή. Πέραν αυτού μιλάμε για ένα πανάκριβο κινητό που μετά βίας βγάζει τη μέρα ενώ με το mate 9 είχα το κεφάλι μου ήσυχο. Ούτε στην οθόνη είδα τη φοβερή διαφορά. Ίσως γιατί στο Samsung το έχω στο 1080+ μπας και κρατήσει λίγο πιο πάνω. Γενικά δε θεωρώ πως έκανα αναβάθμιση πλην της κάμερας. Σε ήχο πήγα σε χειρότερα, σε απόκριση-γρηγοράδα πάλι έπεςα γιατί έκανα ένα γρήγορο vs μεταξύ τους και το mate κέρδισε κατά κόρον! Ίσως γιατί έχει ai learning machine algorithm. Για τα 1000 και που ζητά η εταιρία (εγώ το βρήκα στα 650) δεν αξίζει με την καμία όμως. Και γενικά πιστεύω πως απλά έχει φτιάξει ένα s8 με πενάκι. Έχει χάσει την αίγλη του note και με λυπεί ιδιαίτερα αυτό γιατί παλιά εκθειαζα στο έπακρο τη συγκεκριμένη σειρά , πράγμα που δεν μπορώ να κάνω τώρα... μακάρι στο 9 να διορθώσει τα λάθη του 8 και να γίνει ξανά note η σειρά και επίσης να μην πάει τη τιμή στο θεό.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Για μενα κανενα κινητο δε χρειάζεται να αλλαξει κανείς απο τα προηγούμενα και τα τελευταία.

835 και 845 πρακτικά ειναι το ιδιο soc, στα ιδια νανομετρα. Αμα κανεις και ροοτ και χτυπησεις ελαφρώς παραπάνω τον 835 στην ουσία έχεις έναν 845 και με την ιδια κατανάλωση μαλιστα..

Αλλα και τίποτα να μη κάνεις πρακτικά οι διαφορές ειναι ασήμαντες για να αλλαξεις κινητο λογω αυτου.

Γενικά s8+, note 8, mate 10, 1plus6, mate 20pro κλπ είναι πολυ παρόμοια κινητα στα περισσότερα πράγματα, ολα φτιάχνονται ωστε να πλησιάσει το ενα το αλλο στα συν του, και δεν θα δεις πραγματικη διαφορά πηγαίνοντας απο το ενα στο αλλο.

Περίμενετε καμια σοβαρη διαφορα για να αλλαξετε κινητο. Τουλάχιστον να παμε στα 7 νανομετρα, και παλι οχι οτι θα δούμε τη διαφορά. Τα κινητα φτασαν σε ενα σημείο που θελουν αλλαγη το ελάχιστο καθε 2 χρονια. Εγω δε ζηλευω κανενα απο οσς βγηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα κανενα κινητο δε χρειάζεται να αλλαξει κανείς απο τα προηγούμενα και τα τελευταία.

835 και 845 πρακτικά ειναι το ιδιο soc, στα ιδια νανομετρα. Αμα κανεις και ροοτ και χτυπησεις ελαφρώς παραπάνω τον 835 στην ουσία έχεις έναν 845 και με την ιδια κατανάλωση μαλιστα..

Αλλα και τίποτα να μη κάνεις πρακτικά οι διαφορές ειναι ασήμαντες για να αλλαξεις κινητο λογω αυτου.

Γενικά s8+, note 8, mate 10, 1plus6, mate 20pro κλπ είναι πολυ παρόμοια κινητα στα περισσότερα πράγματα, ολα φτιάχνονται ωστε να πλησιάσει το ενα το αλλο στα συν του, και δεν θα δεις πραγματικη διαφορά πηγαίνοντας απο το ενα στο αλλο.

Περίμενετε καμια σοβαρη διαφορα για να αλλαξετε κινητο. Τουλάχιστον να παμε στα 7 νανομετρα, και παλι οχι οτι θα δούμε τη διαφορά. Τα κινητα φτασαν σε ενα σημείο που θελουν αλλαγη το ελάχιστο καθε 2 χρονια. Εγω δε ζηλευω κανενα απο οσς βγηκαν.

 

Συμφωνώ. Απλά εγώ ήμουν ταγμένος στη σειρά αυτή όχι γιατί είμαι fanboy αλλά γιατί κάνω ευρεία χρήση της πένας. Όταν όμως βλέπω ότι ένα κινητό του Αυγούστου του 2017 είναι ίδιο η και χειρότερο σε σημεία από ένα του Δεκεμβρίου του 2016 και ειδικά όταν το πρώτο είναι τόσο ακριβό οφείλω να το εκφράσω ως παράπονο.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Να σας πω κι εγώ λίγο την ιστορία μου μέ τη σειρά note. Είχα το 3 και το 4 και είχα μείνει υπερευχαριστημένος στα πάντα. Το πενάκι μου χρειάστηκε πολύ και οργάνωσε τη ζωή και τη δουλειά μου . Βγαίνει το 5 δε μας το φέρνει Ευρώπη. Βγαίνει το 7, γίνεται παρανάλωμα. Αναμένω εναγωνίως το 8 έχοντας μέχρι τότε αλλάξει σε B.B. passport , lg g5 και mate 9. Η μετάβαση μου λοιπόν έγινε από το mate στο note. Το έχω τώρα περίπου 2 μήνες και έχω ένα μικρό παράπονο, μια πικρία. Δεν έχει καμία σχέση με τα παλιά notes. Με τα s notes (εφαρμογή) έκανες τα πάντα. Έγραφες πχ μια σημείωση και την πετούσες με τη μια στις κεντρικές οθόνες μορφοποιωντας τη και σε οποίο μέγεθος κι αν την έβαζες φαινόταν κανονικά ολόκληρη. Τώρα με το Samsung notes γράφεις μια σημείωση ,πρέπει να την αποθηκεύσεις , να ανοίξεις έπειτα την εφαρμογή και μετά να πατήσεις στις επιλογές να τα ρίξει στις κεντρικές σελίδες. Και όταν αυτό γίνει φαίνεται η μισή! Πρέπει να τη διαμορφώσεις κατάλληλα ώστε να φαίνεται ολόκληρη. Απαράδεκτο. Χωριά ότι πλέον στο Samsung notes έχεις πολύ λιγότερες επιλογές πχ δεν έχει να το κανείς σαν notebook,η σαν schedule note, η σαν τηλεφωνικό κατάλογο η ακόμη και να αλλάξεις το χρωμα του φόντου , κάτι που είχε το s notes. Ναι ξέρω, θα μου πείτε να κατεβάσω το τελευταίο, πράγμα που έκανα αλλά δεν έχει αυτές τις επιλογές πλέον (πλην των φόντων κτλ) ίσως λόγω που δεν προορίζεται για τη συγκεκριμένη συσκευή. Πέραν αυτού μιλάμε για ένα πανάκριβο κινητό που μετά βίας βγάζει τη μέρα ενώ με το mate 9 είχα το κεφάλι μου ήσυχο. Ούτε στην οθόνη είδα τη φοβερή διαφορά. Ίσως γιατί στο Samsung το έχω στο 1080+ μπας και κρατήσει λίγο πιο πάνω. Γενικά δε θεωρώ πως έκανα αναβάθμιση πλην της κάμερας. Σε ήχο πήγα σε χειρότερα, σε απόκριση-γρηγοράδα πάλι έπεςα γιατί έκανα ένα γρήγορο vs μεταξύ τους και το mate κέρδισε κατά κόρον! Ίσως γιατί έχει ai learning machine algorithm. Για τα 1000 και που ζητά η εταιρία (εγώ το βρήκα στα 650) δεν αξίζει με την καμία όμως. Και γενικά πιστεύω πως απλά έχει φτιάξει ένα s8 με πενάκι. Έχει χάσει την αίγλη του note και με λυπεί ιδιαίτερα αυτό γιατί παλιά εκθειαζα στο έπακρο τη συγκεκριμένη σειρά , πράγμα που δεν μπορώ να κάνω τώρα... μακάρι στο 9 να διορθώσει τα λάθη του 8 και να γίνει ξανά note η σειρά και επίσης να μην πάει τη τιμή στο θεό.

 

Για το S note δεν ξέρω ποτε δεν το χρησιμοποιούσα σε κανένα Note. Tο Note8 δεν έχει μεγάλη μπαταρία το ξέρουμε από όταν βγήκε είναι δεδομένο. Tο πως την χειρίζεται ο καθένας κάνει τι διαφορα σε ολα τα κινητα. Εγω εβγαζα την ημερα και ας μην το ειχα root τοτε, και συνεχίζω πολύ εύκολα να την βγάζω και με βαριά χρήση αλλα τώρα το έχω root και αλλάζει το πράγμα γιατι έχει δόση ένα πολύ μεγάλο boost ειδικά σε μπαταρία και θερμοκρασίες. Για αυτό όμως παίζουν ρολο αμέτρητα πράγματα και αμέτρητο στήσιμο του κινητού. Σε ταχύτητα ποτε δεν βλέπω κόσμο να λέει ότι έχει lag με Note8. Mε one plus 5t που έχουμε απροβλημάτιστο τρέχει και ανοίγει τα apps. Πιο καλή οθόνη δεν υπάρχει προς το παρόν σε κανένα κινητό. To mate ίδια amoled έχει με το note8 τι διαφορα θες να δεις? βάλτο διπλα από ένα s7 edge και θα πάθεις σοκ. Aμα είχες το mate δεν έπρεπε να πας σε Note8 και άμα εχεις το Note8 δεν πας σε mate.

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα το Note 8 μου πηγε αντιπροσωπια στο καταστημα οπου και το εχω αγορασει με ενα μαγικο τροπο μου εσβησαν εντελως απο πανω τις εφαρμογες της Vodafone δεν ξερω πως μ το εκαναν αλλα μου το εκαναν. Με την τελευταια εκδοση Android 8.0 Απριλιου 2018 το θεμα μου ειναι οτι δεν πηρα αναβαθμιση ακομα για τον Μαη και ανησυχω δεν ξερω τον λογο. Παρολο που ειναι περασμενη η Γαλλικη ROM πανω αλλο και τουτο παλε. Αφου ειναι αγορασμενο απο την Κυπρο λογικα θα πρεπε να μου περνουσαν Κυπριακη ROM σωστα ; Το καλυτερο ειναι βεβαια οτι δεν με χρεωσαν τιποτα.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα το Note 8 μου πηγε αντιπροσωπια στο καταστημα οπου και το εχω αγορασει με ενα μαγικο τροπο μου εσβησαν εντελως απο πανω τις εφαρμογες της Vodafone δεν ξερω πως μ το εκαναν αλλα μου το εκαναν. Με την τελευταια εκδοση Android 8.0 Απριλιου 2018 το θεμα μου ειναι οτι δεν πηρα αναβαθμιση ακομα για τον Μαη και ανησυχω δεν ξερω τον λογο. Παρολο που ειναι περασμενη η Γαλλικη ROM πανω αλλο και τουτο παλε. Αφου ειναι αγορασμενο απο την Κυπρο λογικα θα πρεπε να μου περνουσαν Κυπριακη ROM σωστα ; Το καλυτερο ειναι βεβαια οτι δεν με χρεωσαν τιποτα.

 

Kαλησπέρα για αρχή τι έπαθε? σου έκαναν hard reset? πιθανό να βάλαν rom από αλλη χωρα προέλευσης και δεν έχει μέσα vodafone apps όπως και το δικώμου όταν το είχα πάρει. Mπορείς να σβήσεις και μονο σου τα προ εγκατεστημένα apps χωρίς root. Mπορεί να το έκαναν έτσι. θα παρεις update κάποια στιγμή

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβετε τι εννοώ με το θέμα με το φως θα βαλω 2 φωτο που έβγαλα τη μέρα που το έστειλα πίσω στο κατάστημα.(δεν είναι light bleed κ δεν με νοιάζει κ ιδιαίτερα να το βαφτίσω κατι! αντανάκλαση κτλ..) Από κοντά πάντως είναι πολύ χειρότερο άλλα κ έτσι φαίνεται. Μέχρι και σε δωμάτιο με φως φαίνεται η γραμμή που περνάει το φως. Και για να μην σας κουράζω άλλο, να πω ότι έχω δει κί'αλλα Note 8 και s8 εδώ κ κάποιες μέρες κ ΔΕΝ έχουν τέτοιο θέμα. Τώρα αν κάποιοι εδώ έχουν αποδεχθεί αυτή την ατέλεια/κατασκευαστικό λάθος που συμβαίνει σε κάποιες συσκευές είναι δικό τους πρόβλημα. Μπορεί οι δικές τους να μην έχουν αυτά τα χάλια. Μέχρι π άκουσα ότι φταίω γτ είμαι πολύ παρατηρητικός κ ψύρρας. Όπως κ να'χει όμως σε ένα τόσο premium τηλ που κάνει ένα σκασμό λεφτά, για μένα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

https://www.imageshack.us/i/pmAdKlgGj

https://www.imageshack.us/i/plUVNmh3j

Edited by jonlambro
Link to comment
Share on other sites

Για το S note δεν ξέρω ποτε δεν το χρησιμοποιούσα σε κανένα Note. Tο Note8 δεν έχει μεγάλη μπαταρία το ξέρουμε από όταν βγήκε είναι δεδομένο. Tο πως την χειρίζεται ο καθένας κάνει τι διαφορα σε ολα τα κινητα. Εγω εβγαζα την ημερα και ας μην το ειχα root τοτε, και συνεχίζω πολύ εύκολα να την βγάζω και με βαριά χρήση αλλα τώρα το έχω root και αλλάζει το πράγμα γιατι έχει δόση ένα πολύ μεγάλο boost ειδικά σε μπαταρία και θερμοκρασίες. Για αυτό όμως παίζουν ρολο αμέτρητα πράγματα και αμέτρητο στήσιμο του κινητού. Σε ταχύτητα ποτε δεν βλέπω κόσμο να λέει ότι έχει lag με Note8. Mε one plus 5t που έχουμε απροβλημάτιστο τρέχει και ανοίγει τα apps. Πιο καλή οθόνη δεν υπάρχει προς το παρόν σε κανένα κινητό. To mate ίδια amoled έχει με το note8 τι διαφορα θες να δεις? βάλτο διπλα από ένα s7 edge και θα πάθεις σοκ. Aμα είχες το mate δεν έπρεπε να πας σε Note8 και άμα εχεις το Note8 δεν πας σε mate.

 

Το Mate έχει ips δεν έχει amoled. Στο note βλέπω απλά διαφορά στα μαύρα τα οποία είναι εξαιρετικά. Όμως και του mate 9 η οθόνη, παρά τα 622 nits ήταν υπέρλαμπρη στον ήλιο και ο αισθητήρας φωτεινότητας πάρα πολύ καλός . Δεν εννοώ πως έχει lag. Έχει μικρόstutters όπως πχ άμα πατήσω το κεντρικό κουμπί κάνει πιο πολύ ώρα να σε πετάξει στην κεντρική οθόνη από ότι άλλα. Ίσως οφείλεται και στο γεγονός ότι επιλέγω επιβράδυνση της cpu προκειμένου να μου πάει καλύτερα η μπαταρία. Στο mate δεν είχα ποτέ θέμα stutter κτλ. Σε αυτό έχω να το λέω πως μέρα με τη μέρα το κινητό πήγαινε όλο και καλύτερα. Κατάλαβα απλά με τη μετάβαση μου ότι η Huawei είχε βγάλει μια άρτια σε όλα σχεδόν συσκευή και πως αν είχε πένα κτλ δε θα διάλεγα κάποια άλλη ναυαρχίδα αλλά θα εμένα στη Χαβάη. Επίσης ο κολλητός μου έχει s7 edge και πραγματικά δε βλέπω διαφορά στην οθόνη (στη 1080+ ανάλυση και τα 2).

Edited by hayatEvo9

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Το Mate έχει ips δεν έχει amoled. Στο note βλέπω απλά διαφορά στα μαύρα τα οποία είναι εξαιρετικά. Όμως και του mate 9 η οθόνη, παρά τα 622 nits ήταν υπέρλαμπρη στον ήλιο και ο αισθητήρας φωτεινότητας πάρα πολύ καλός . Δεν εννοώ πως έχει lag. Έχει μικρόstutters όπως πχ άμα πατήσω το κεντρικό κουμπί κάνει πιο πολύ ώρα να σε πετάξει στην κεντρική οθόνη από ότι άλλα. Ίσως οφείλεται και στο γεγονός ότι επιλέγω επιβράδυνση της cpu προκειμένου να μου πάει καλύτερα η μπαταρία. Στο mate δεν είχα ποτέ θέμα stutter κτλ. Σε αυτό έχω να το λέω πως μέρα με τη μέρα το κινητό πήγαινε όλο και καλύτερα. Κατάλαβα απλά με τη μετάβαση μου ότι η Huawei είχε βγάλει μια άρτια σε όλα σχεδόν συσκευή και πως αν είχε πένα κτλ δε θα διάλεγα κάποια άλλη ναυαρχίδα αλλά θα εμένα στη Χαβάη. Επίσης ο κολλητός μου έχει s7 edge και πραγματικά δε βλέπω διαφορά στην οθόνη (στη 1080+ ανάλυση και τα 2).

 

Yπάρχουν 20 mate. Για το 9 λες τοση ωρα... Εγω νόμιζα λες για το 10.... τι 9... το 9 είναι πίσω σε όλα σε σχέση με το Note8 ειδικά σε ταχύτητα και οθόνη και λειτουργικό. Tο πούλησα το 9 για να παω στο 10... και είναι μέρα με νύχτα και εκει. Kαι να βγάλεις και 1:30 ώρα extra screen τι να το κανεις όταν υστερεί σε όλο το σύνολο. Tο mate 10 ναι του βγάζω το καπέλο το 9 ουτε καν σε σχέση με το Note8.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να καταλάβετε τι εννοώ με το θέμα με το φως θα βαλω 2 φωτο που έβγαλα τη μέρα που το έστειλα πίσω στο κατάστημα.(δεν είναι light bleed κ δεν με νοιάζει κ ιδιαίτερα να το βαφτίσω κατι! αντανάκλαση κτλ..) Από κοντά πάντως είναι πολύ χειρότερο άλλα κ έτσι φαίνεται. Μέχρι και σε δωμάτιο με φως φαίνεται η γραμμή που περνάει το φως. Και για να μην σας κουράζω άλλο, να πω ότι έχω δει κί'αλλα Note 8 και s8 εδώ κ κάποιες μέρες κ ΔΕΝ έχουν τέτοιο θέμα. Τώρα αν κάποιοι εδώ έχουν αποδεχθεί αυτή την ατέλεια/κατασκευαστικό λάθος που συμβαίνει σε κάποιες συσκευές είναι δικό τους πρόβλημα. Μπορεί οι δικές τους να μην έχουν αυτά τα χάλια. Μέχρι π άκουσα ότι φταίω γτ είμαι πολύ παρατηρητικός κ ψύρρας. Όπως κ να'χει όμως σε ένα τόσο premium τηλ που κάνει ένα σκασμό λεφτά, για μένα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

https://www.imageshack.us/i/pmAdKlgGj

https://www.imageshack.us/i/plUVNmh3j

 

Kαλά έκανες και το έστειλες πίσω. Aκόμα δεν έχω συνάντηση κάτι τέτοιο είναι πολύ έντονο το φως. Σου το άλλαξαν με άλλο τουλάχιστον?

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

@asdfaster είσαι ο 1ος άνθρωπος εδω μέσα π μ λέει οτί αυτό ειναι πρόβλημα. Το έστειλα στο κατάστημα κ μ είπαν θα πάει στη σαμσουνκ. Οπότε αναμένω μερικές μέρες μέχρι να το δουν. Εννοείται πώς θα απαιτήσω αντικατάσταση με καινούργιο γτ είναι μέσα στο DOA. Ελπίζω να μην έχω απάντηση του τύπου "Δεν είναι πρόβλημα αυτο' & Έτσι είναι αυτές οι οθόνες κτλ.." Θεωρώ το σέρβις της σαμσουνκ από τα καλύτερα. για να δούμε.. Edited by jonlambro
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα για αρχή τι έπαθε? σου έκαναν hard reset? πιθανό να βάλαν rom από αλλη χωρα προέλευσης και δεν έχει μέσα vodafone apps όπως και το δικώμου όταν το είχα πάρει. Mπορείς να σβήσεις και μονο σου τα προ εγκατεστημένα apps χωρίς root. Mπορεί να το έκαναν έτσι. θα παρεις update κάποια στιγμή

Καλησπερα φιλε μου ιστορια ξεκινησε οταν το πηρα στην αγγλια και εβαλα μια καρτα sim της cytamobile vodafone Κυπριακη. Το εσβησα και το ξεκινησα οταν εφτασα στην αγγλια οπου μ εβγαλε μια αναβαθμιση και την εκανα δεν ειχε καμια εφαρμογη της vodafone πανω ουτε πριν παω στην αγγλια. Το θεμα δημιουργηθηκε οταν ηρθα στην Κυπρο και μ εμφανισε ξανα αλλη ενημερωση λογισμικου και την εκανα παλι. Απο τοτε ξανα περασα μονος μ παλι την Κυπριακη ROM με την γνωστη διαδικασια αλλα τιποτα ετσι το εστηλα αντιπροσωπια δεν ξερω τι καναν. Να σημειωσω οτι οταν περασα την Κυπριακη ROM δεν περνουσε και παρεμενε πανω η Γερμανικη ναι αυτη ηταν πανω η Γερνανικη αλλα οταν το αγορασα ειχε Κυπριακη ROM ειμαι βεβαιος και δεν ειχε προγραμματα της vodafone πανω.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ο 1ος άνθρωπος εδω μέσα π μ λέει οτί αυτό ειναι πρόβλημα. Το έστειλα στο κατάστημα κ μ είπαν θα πάει στη σαμσουνκ. Οπότε αναμένω μερικές μέρες μέχρι να το δουν. Εννοείται πώς θα απαιτήσω αντικατάσταση με καινούργιο γτ είναι μέσα στο DOA. Ελπίζω να μην έχω απάντηση του τύπου "Δεν είναι πρόβλημα αυτο' & Έτσι είναι αυτές οι οθόνες κτλ.." Θεωρώ το σέρβις της σαμσουνκ από τα καλύτερα. για να δούμε..

 

Aυτό είναι κάτι που γίνετε σε πολλά samsung που είναι curved. H samsung λέει πως δεν αποτελεί πρόβλημα και όντως πρόβλημα δεν αποτελεί για το κινητό αλλα ποτελεί για το μάτι και την αισθητική. Θα είναι αδιάβροχο το κινητό όπως ήταν δεν περνάει νερό η σκόνη η οτιδήποτε σκεφτούμε πως μπορεί να το επηρεάσει. Aλλα εμενα μου φαίνεται πολύ έντονο και άκυρο να υπάρχει τόσο πολύ και κατά πασα πιθανότητα θα φαίνεται και στο φως. Oχι το πολύ έντονο φως αλλα θα φαίνεται. Eμενα προσωπικά δεν θα μου άρεσει ετσει. Δεν θα είχα πρόβλημα αν δεν ήταν τόσο έντονο. Εσύ προσπάθησε να τους πείσεις να σου το αλλάξουν. Μπορεί σε κινητά που έχουν έντονο το φαινόμενο αυτό να τα αλλάζουν χωρίς πολλά πολλά.

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...