Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας είμαστε ειλικρινείς, το μόνο που ενοχλεί (δεν θα πω την πλειοψηφία, θα πω) κάποιους από εμάς, είναι πως πρέπει ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ το κινητό του Κώστα-γ να είναι το καλυτερότερο και μάλιστα να μην χωράει περιθώρια αμφισβήτησης.

 

.

 

H διαφορα ειναι οτι ο Κωστας ξερει να παιρνει το maximum απο καθε συσκευη

ειτε αυτο ειναι Nokia 3300 ειτε ειναι Huawei P20...αυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κ

 

Το EV για εμένα δεν πρέπει να το πειράζουμε παρά μόνο σε συγκριτικές φωτογραφίες ).

 

Διαφωνω οριζοντιως και καθετως.

Οι ρυθμισεις στο software υπαρχουν για να τις εκμεταλευεσαι.

Οποιος ξερει να τις χρησιμοποιει , θα παρει το βελτιστο αποτελεσμα.

Οποιος δε ξερει θα τραβηξει στο αυτοματο...με το αναλογο βεβαια αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τη γνώμη μου βασικά για το τι "ομορφιές" θέλει να βλέπει ο καθένας στις φωτογραφίες.

Ο καθένας ζει σε κάποια πόλη συνήθως.

Οι πιο τυχεροί κάνουν ταξίδια ΣΚ-εξωτερικό και στο βορειο πολο αν γουστάρουν

Αν κάποιος ζει σε συγκεκριμένο σημείο θα βγάλει από εκεί που είναι....σιγά μη πάρει αεροπλάνο για ειδική παραγγελια.

Αν ζει στο Παρίσι θα βγάλει από το Παρίσι λογικά.

Αν είναι χωράφια η Lamborghini τρακτέρ να πάτε να μας φέρεται τις χλιδάτες φωτογραφίες σας.

 

Προσωπικά έχω πολλές φωτογραφίες από το καλοκαίρι και δεν τις ανέβασα γιατί είναι από το HTC ONE....και από φαγητά και από λουλούδια και από κτήρια και από θαλασσινά τοπια και από ότι θες.

 

Είναι ντροπή να απαιτείς από τον άλλο τι θα φωτογραφίσει σε ένα νήμα που δεν είναι καλλιτεχνικό.

Link to comment
Share on other sites

Άλλα λέει η θειά μου, άλλα ακούν τ αυτιά μου. Ας μη γράφουμε απλά για να γράψουμε κάτι. Κανείς δεν είπε γιατί δεν πήγες στο Παρίσι για φωτογραφίες. Αλλά το να βγάζεις συνεχώς το ίδιο σκηνικό με το ίδιο κινητό δεν βοηθάει. Καταλαβαίνουμε το τι φτουράει μια κάμερα σε κάποιες συνθήκες μετά από 10 ίδια σκηνικά, οπότε τα υπόλοιπα 90 είναι απλά "τρακτέρ" που γεμίζουν το νημα με ανούσια ποστ.

 

Στα ένδοξα Παρίσια λοιπόν κάνεις δε θα σου ζητήσει να πας, αλλά την κοινή λογική θα απαιτήσουμε να τη χρησιμοποιούμε για μια εποικοδομητικη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω οριζοντιως και καθετως.

Οι ρυθμισεις στο software υπαρχουν για να τις εκμεταλευεσαι.

Οποιος ξερει να τις χρησιμοποιει , θα παρει το βελτιστο αποτελεσμα.

Οποιος δε ξερει θα τραβηξει στο αυτοματο...με το αναλογο βεβαια αποτελεσμα

Τι προσπαθείς να αποδείξεις; πόσο πιο κάτω μπορείς να φτάσεις; ολα τα μέλη τα έχουν μαζί σου τυχαία άραγε; έχεις καταντήσει το θέμα ανυπόφορο δεν βλέπεις ότι σε γράφουν όλοι;

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τη γνώμη μου βασικά για το τι "ομορφιές" θέλει να βλέπει ο καθένας στις φωτογραφίες.

Ο καθένας ζει σε κάποια πόλη συνήθως.

Οι πιο τυχεροί κάνουν ταξίδια ΣΚ-εξωτερικό και στο βορειο πολο αν γουστάρουν

Αν κάποιος ζει σε συγκεκριμένο σημείο θα βγάλει από εκεί που είναι....σιγά μη πάρει αεροπλάνο για ειδική παραγγελια.

Αν ζει στο Παρίσι θα βγάλει από το Παρίσι λογικά.

Αν είναι χωράφια η Lamborghini τρακτέρ να πάτε να μας φέρεται τις χλιδάτες φωτογραφίες σας.

 

Προσωπικά έχω πολλές φωτογραφίες από το καλοκαίρι και δεν τις ανέβασα γιατί είναι από το HTC ONE....και από φαγητά και από λουλούδια και από κτήρια και από θαλασσινά τοπια και από ότι θες.

 

Είναι ντροπή να απαιτείς από τον άλλο τι θα φωτογραφίσει σε ένα νήμα που δεν είναι καλλιτεχνικό.

 

Τα ειπες ολα φιλε...δεν εχω να προσθεσω κατι.

Το συγκεκριμμενο post αντικατοπτριζει και το νοημα αυτου του thread

Link to comment
Share on other sites

Άλλα λέει η θειά μου, άλλα ακούν τ αυτιά μου. Ας μη γράφουμε απλά για να γράψουμε κάτι. Κανείς δεν είπε γιατί δεν πήγες στο Παρίσι για φωτογραφίες. Αλλά το να βγάζεις συνεχώς το ίδιο σκηνικό με το ίδιο κινητό δεν βοηθάει. Καταλαβαίνουμε το τι φτουράει μια κάμερα σε κάποιες συνθήκες μετά από 10 ίδια σκηνικά, οπότε τα υπόλοιπα 90 είναι απλά "τρακτέρ" που γεμίζουν το νημα με ανούσια ποστ.

 

Στα ένδοξα Παρίσια λοιπόν κάνεις δε θα σου ζητήσει να πας, αλλά την κοινή λογική θα απαιτήσουμε να τη χρησιμοποιούμε για μια εποικοδομητικη συζήτηση.

 

Κοίταξε εγώ δε μπορώ να καταλάβω τι λέει η θεία τους καθενός αλλα ένα γενικό συμπέρασμα έβγαλα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα ειπες ολα φιλε...δεν εχω να προσθεσω κατι.

Το συγκεκριμμενο post αντικατοπτριζει και το νοημα αυτου του thread

 

Να ξερες ότι δεν είμαι μαζί σου, είμαι με τη κοινή λογική.

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Τα ειπες ολα φιλε...δεν εχω να προσθεσω κατι.

Το συγκεκριμμενο post αντικατοπτριζει και το νοημα αυτου του thread

 

Στο λένε κατάμουτρα πλέον ότι δεν μιλάνε για σένα, σου λένε οτι σε γράφουν και το συνεχίζεις. Απαντας μόνος σου και ποσταρες απλα για σπάσιμο πόσο πιο κάτω θα το πας το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Ο gtf είναι μια ιδιάζουσα περίπτωση.

Αν μου επιτρέπεται θα πω λίγα.

Γνωρίζει πολλά και ο εγωισμός του δεν τον αφήνει να παραδεχτεί τίποτα άλλο και κανένα.

Προσωπικά ο Νίκος από τη Πελοπόννησο έχει προσφέρει πιο πολλά εδώ μέσα με το ήθος του και φυσικά με τα συγκριτικά του.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ήταν μόνο ιδιάζουσα ο τύπος από ότι φαίνεται έχει διαλύσει ολόκληρο το θέμα και συνεχίζει ακάθεκτος. Καμία αίσθηση ντροπής γι αυτα που κανει και καμια μεταμελεια.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες η αντιπαράθεση δεν βγάζει πουθενά. Στο παρελθόν είχαμε banρίσματα, αποχωρήσεις κλπ.

Οποίος έχει να προσφέρει κάτι ας το κάνει και ας αγνοήσει ότι δεν του αρέσει. Το να έχουμε κάθε τόσο 3-4 σελίδες με αντιπαραθέσεις δεν βοηθά κανένα.

 

@@ Το ev το ρυθμίζω αναλόγως και στις dslr μου όταν έχω στο πλάνο πηγές με υπερβολικό φωτισμό προκειμένου να μην τις κάψω. Είναι πολύ πιο εύκολο μετά να φωτίσω τις σκιές. Τα καμένα δεν διορθώνονται.

Επίσης πολλές φορές όταν φωτογραφίζω βραδινά εξωτερικά, αν δεν έχω τρίποδο πάλι ρίχνω το ev. Δεν μου προσφέρει κάτι ένας φωτεινότερος ουρανός γεμάτος θορυβο.

Επίσης -ev σημαίνει μικρότερο iso.

Στην πράξη λοιπόν έχεις λιγότερο θορυβο στον ουρανό και στα σκοτεινά σημεία που είναι αδιάφορα, ενώ παράλληλα μπορείς να φωτισεις τοπικά ότι χρειάζεται φως ακόμα και με το Snapseed.

Γι αυτό άλλωστε οι dslr διαθέτουν κουμπί άμεσης πρόσβασης για την ρύθμιση του ev αλλά και τα κινητά με το που θα κανεις ταπ σε κάποιο σημείο της οθόνης σου βγάζουν την μπάρα αυξομείωσης του ev.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και τα νέα μέλη που θέλουν να μάθουν 5 πράματα, σε 1 2 μήνες έχουν βαρεθεί, δεν έχω ξαναδεί χειρότερη συμπεριφορά σε φόρουμ. Ούτε από λόγια παίρνει ούτε από υποδείξεις.

 

Τι προσπαθείς να αποδείξεις; πόσο πιο κάτω μπορείς να φτάσεις; ολα τα μέλη τα έχουν μαζί σου τυχαία άραγε; έχεις καταντήσει το θέμα ανυπόφορο δεν βλέπεις ότι σε γράφουν όλοι;

 

Στο λένε κατάμουτρα πλέον ότι δεν μιλάνε για σένα, σου λένε οτι σε γράφουν και το συνεχίζεις. Απαντας μόνος σου και ποσταρες απλα για σπάσιμο πόσο πιο κάτω θα το πας το θέμα;

 

Μακάρι να ήταν μόνο ιδιάζουσα ο τύπος από ότι φαίνεται έχει διαλύσει ολόκληρο το θέμα και συνεχίζει ακάθεκτος. Καμία αίσθηση ντροπής γι αυτα που κανει και καμια μεταμελεια.

 

Αυτα ειναι μονο μερικά απο αυτα που έγραψες στις 2-3 τελευταίες σελίδες του θέματος. Αν πας πίσω θα δεις οτι και τα 86 σου μηνύματα ειναι σχεδόν τα ιδια. Τώρα πως θεωρείτε ορισμένοι οτι είστε ανώτερη άνθρωποι ειναι μυστήριο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι μονο μερικά απο αυτα που έγραψες στις 2-3 τελευταίες σελίδες του θέματος. Αν πας πίσω θα δεις οτι και τα 86 σου μηνύματα ειναι σχεδόν τα ιδια. Τώρα πως θεωρείτε ορισμένοι οτι είστε ανώτερη άνθρωποι ειναι μυστήριο...

 

Η κριτικη που κανουμε ισχυει για ολους μας, και καλα κανεις και το επισημαινεις μιας και ενας προβληματικος δεν αντιμετωπιζεται με αναπαραγωγη του προβληματος του.Αρκει απλα η αγνοια αφου η διαχειριση δε θελει να παρεμβει. Δε χρειαζεται λοιπον να κανουμε και εμεις τα ιδια ή και χειροτερα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που δοκιμάσαμε την αδιαφορία.... :p
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Δε χαλάει μόνος του το νήμα.

Το χαλάτε και εσείς που ακόμα και να κοιμάται ασχολείστε με αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Δε χαλάει μόνος του το νήμα.

Το χαλάτε και εσείς που ακόμα και να κοιμάται ασχολείστε με αυτόν.

Ωραίος :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα! Lg g5 auto stoc.

41235553471_e47bca41d1_c.jpg20180404_194555_HDR by Alex Merfy, on Flickr

Και με gcam

39425091020_258f013ee4_c.jpgIMG_20180404_194606 by Alex Merfy, on Flickr

Βλέπετε κάποια διαφορά; Εγώ βλεπω λίγο καλύτερη την stoc. Η gcam είναι η cstark27_GCam_5.1.018_24_v3.6 έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αφήστε τις αντιπαραθέσεις δεν γίνεται τίποτα, απλά όσο μπορείτε να αγνοήσετε αυτά που ανεβαίνουν και δεν σας ενδιαφέρουν,μην κουράζουμε άλλο γιατί στο τέλος βλέπω αξιόλογα μέλη σαν τον Κώστα @te_salat να την κάνουν και να μένουμε πάλι στην μιζέρια μας

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

delka1 Η στοκ ειναι πολυ καλύτερη για μένα.

 

Mi 5s

Μεσα απο το αυτοκίνητο στον εθνικό. Ισως να ειναι λιγο κουνημένη.

Νομίζω οτι το αποτέλεσμα του 5s στις ημερήσιες μοιάζει με το u11 :X

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα! Lg g5 auto stoc.

41235553471_e47bca41d1_c.jpg20180404_194555_HDR by Alex Merfy, on Flickr

Και με gcam

39425091020_258f013ee4_c.jpgIMG_20180404_194606 by Alex Merfy, on Flickr

Βλέπετε κάποια διαφορά; Εγώ βλεπω λίγο καλύτερη την stoc. Η gcam είναι η cstark27_GCam_5.1.018_24_v3.6 έκδοση.

 

ωραια συγκριση φιλε μου.

Στις σκιες η gcam εχει δωσει φως και δεν ειναι τοσο σκοτεινη οσο η στοκ.. γενικα καλες και οι 2, δεν ξερω αν εχει και λιγο παραπανω λεπτομερεια η gcam, αν κρινω απο το σπιτι μπροστα αλλα για απλη χρηση η gcam ειναι καλυτερη.

Ισως με λιγη επεξεργασια στις σκιες και η στοκ ερθει στα ιδια, ο Κωστας θα μας πει σιγουρα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ωραια συγκριση φιλε μου.

Στις σκιες η gcam εχει δωσει φως και δεν ειναι τοσο σκοτεινη οσο η στοκ.. γενικα καλες και οι 2, δεν ξερω αν εχει και λιγο παραπανω λεπτομερεια η gcam, αν κρινω απο το σπιτι μπροστα αλλα για απλη χρηση η gcam ειναι καλυτερη.

Ισως με λιγη επεξεργασια στις σκιες και η στοκ ερθει στα ιδια, ο Κωστας θα μας πει σιγουρα.

 

Σε ευχαριστώ. Συνήθως την στοκ χρησιμοποιώ. Απλά είπα να δοκιμάσω και άλλο app. Με τις σκιές το σκέφτηκα και 'γω για την στοκ.

Link to comment
Share on other sites

delka1 Η στοκ ειναι πολυ καλύτερη για μένα.

 

Mi 5s

Μεσα απο το αυτοκίνητο στον εθνικό. Ισως να ειναι λιγο κουνημένη.

Νομίζω οτι το αποτέλεσμα του 5s στις ημερήσιες μοιάζει με το u11 :X

 

Εκανα ολόκληρο πρόλογο και φωτογραφία δεν έβαλα. Δεν μιλάτε και εσείς :lol::lol:

 

40316739495_4ebd8ef057_c.jpgIMG_20180403_165453 by Nikos Manousakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

delka1 Η στοκ ειναι πολυ καλύτερη για μένα.

 

Από το κινητό και 'γω την στοκ έλεγα. Τις είδα λίγο στο pc και δεν βλεπω διαφορες ως προς την λεπτομέρεια. Ωραία η φώτο. Με στοκ ειναι;

Edited by delka1
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...