Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη με την στοκ κάμερα του κινητού (χωρίς φλας) και με την επιλογη "επιλεκτική εστίαση". Δεν θυμάμαι τώρα που εστίασα όμως γιατί ο φράχτης είναι ψηλά και είχα το κινητό πολύ πάνω και δεν έβλεπα 100% τι τράβαγα. Επίσης φαίνεται λίγο θαμπο το δέντρο κάτω δεξιά λόγω της εστίασης.

Samsung Galaxy A5 2016

 

15345ff09c9245830ab36ce5b260ccda.jpg

 

Φουλ ανάλυση :

https://postimg.org/image/bxv1kmbyd/

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προσωπικα ολα τα υπο σκια μερη μ αρεσουν περισσοτερο στην στοκ, αλλα οτι εχει ηλιο απεναντι το θεωρω υπερεκθετειμενο. Αντιθετα η google τα χει σε καλυτερη ισορροπια τα φωτισμενα, αλλα κατι σαν να χαλαει και στα χρωματα στις σκιες.
Link to comment
Share on other sites

Από κινητό που την βλέπω,η stock μου φαίνεται καλύτερη και με περισσότερη λεπτομέρεια.

 

πολυ καρτουνιστικο το αποτελεσμα της google camera hdr+.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το hdr+ εκθεσε χαμηλοτερα και με πιο εντονο αποτελεσμα. Ως εκ τουτου προφυλαξε καλυτερα τα highlights

 

Απο την αλλη εχει αυτα τα χρωματα και contrast του hdr+ που προσωπικα δεν μου αρεσουν. Συνεπως προτιμω τη στοκ καμερα.

 

Βασικα το hdr+ εχει περισσοτερο ενδιαφερον στα σκοταδια. Εκει ξεχωριζει. Ειδικα αν μιλαμε για κανενα κινητο με κακο λογισμικο (πχ xiaomi, leeco κλπ) ή μετριο (oneplus) θα βοηθαει παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφη, εμπνευσμένη φωτογραφία. (Lek88)

 

Ίσως να μην έχεις κάνει πουθενά όμως focus :P Είτε είναι θολή λόγω resize -ανεβάζεις από tapatalk αν θυμάμαι καλά ;) - είτε έχει κάνει focus στην κολώνα κάτω αριστερά.

 

Στο Stock vs HDR+ εμένα μου άρεσε το αποτέλεσμα του hdr+ σαν γενική αίσθηση.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφη, εμπνευσμένη φωτογραφία. (Lek88)

 

Ίσως να μην έχεις κάνει πουθενά όμως focus :P Είτε είναι θολή λόγω resize -ανεβάζεις από tapatalk αν θυμάμαι καλά ;) - είτε έχει κάνει focus στην κολώνα κάτω αριστερά.

 

Στο Stock vs HDR+ εμένα μου άρεσε το αποτέλεσμα του hdr+ σαν γενική αίσθηση.

Δεν ξέρω που έκανα γιατί είχα το κινητό στα χέρια πολύ ψηλά! Πολύ πιθανό είναι να μην έπιασε καλά το "ταπ" και να μην έκανα στην τελική... Ναι ανεβάζω από Tapatalk αλλά έκανα Edit το σχόλιο μου κ έβαλα λινκ με καλύτερη ανάλυση. :D Ξέχασα ότι το Tapatalk τις ρίχνει.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, φίλη, έχει κάνει κανονικά focus και την "χαντάκωνε" το tapatalk... :P Βάζε full size link γιατί είναι όντως ωραία φωτο. Για το άλλο θέμα ;)
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, φίλη, έχει κάνει κανονικά focus και την "χαντάκωνε" το tapatalk... :P Βάζε full size link γιατί είναι όντως ωραία φωτο. Για το άλλο θέμα ;)

Σ ευχαριστώ :) Την ετοιμάζω και για εκεί.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καρτουνιστικο το αποτελεσμα της google camera hdr+.

Δεν θα το έλεγα καρτουνιστικο,ίσα ίσα που μου φαίνεται σαν να έχει καλύτερο dynamic range,αλλά χάνει σε λεπτομέρειες αρκετά,πχ αν ζουμαρεις στο ρολόι απέναντι , οι αριθμοί στην στοκ φαίνονται πιο ξεκάθαρα.

 

Δεν την έχω δει σε υπολογιστή,ότι κοίταξα από το κινητό,αν κάπου κάνω λάθος συγχωρέστε με.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αρκει και το Link της φωτογραφιας. Εκει φαινεται sharp ;)

Έπρεπε να βάλω μόνο λινκ. Μόνο έτσι απο δω και πέρα. Είχα καιρό να βάλω φώτο και ξέχασα ότι τις χαλάει το ταπα και ξεκίνησα με φωτογραφία :/

Link to comment
Share on other sites

Ολα στo auto.......

 

36564099685_a004eed1cc_k.jpg2017-08-14_03-49-51 by tarirs, on Flickr

 

35757972573_a3436a008e_k.jpg20170814_184647 by tarirs, on Flickr

 

36172517370_83acb086e9_k.jpg20170814_193636 by tarirs, on Flickr

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

S8+ auto με πολύ αέρα

 

36570138655_28e22b9474_k.jpg2017-08-14_09-03-11 by Vlasis Miriagkos, on Flickr

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Htc 10 auto Hdr+

 

Yπαρχει ενα θεμα στην επεξεργασια αλλα ειμαστε σε καλο δρομο!

 

35760819623_8af6b4e191_c.jpgIMG_20170814_191331 by Guardian, on Flickr

 

36523632006_c22d64ac6d_c.jpgIMG_20170814_192529 by Guardian, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

απολυτο σκοταδι s8+https://flic.kr/p/XvpWS6

 

Εκτός από κάποια φωτάκια, που είναι και κουνημένα, δεν βλέπω κάτι άλλο. Δεν νομίζω ότι η φωτογραφία προσφέρεται για σχολιασμό.

 

Htc u11 auto

36402293062_d7d8f29caa_c.jpgIMAG0151 by foxy4270, on Flickr

Καταρχήν, το κορίτσι το έχουν φάει τα κουνουπια, να ρίξει κάτι πάνω της.:lol:

Δεύτερον, νομίζω είναι κουνημένη η φωτογραφία, φαίνεται ιδιαίτερα στο πρόσωπο. (εκτός και αν δεν την είχε φορτώσει πλήρως το pc μου, δεν έχω καλό ίντερνετ εδώ).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από κάποια φωτάκια, που είναι και κουνημένα, δεν βλέπω κάτι άλλο. Δεν νομίζω ότι η φωτογραφία προσφέρεται για σχολιασμό.
την εβαλα μονο και μονο για να δουμε τι ψαρια πιανουν οι φακοι στο απολυτο σκοταδι γιατι δεν βλεπω απο αλλους φωτογραφιες σε δυσκολες συνθηκες την μερα η με καλο φωτισμο ολοι τραβαμε αξιοπρεπεις φωτογραφιες
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από κάποια φωτάκια, που είναι και κουνημένα, δεν βλέπω κάτι άλλο. Δεν νομίζω ότι η φωτογραφία προσφέρεται για σχολιασμό.

 

 

Καταρχήν, το κορίτσι το έχουν φάει τα κουνουπια, να ρίξει κάτι πάνω της.:lol:

Δεύτερον, νομίζω είναι κουνημένη η φωτογραφία, φαίνεται ιδιαίτερα στο πρόσωπο. (εκτός και αν δεν την είχε φορτώσει πλήρως το pc μου, δεν έχω καλό ίντερνετ εδώ).

 

Με τετοια ταχυτητα 1/20, οποιαδηποτε κινηση θα καταγραφει ως θολουρα.

Πρεπει να μεινει τελειως ακινητη για να βγει καθαρη.

Η αλλη λυση ειναι το φλας.

Η καλυτερη επιλογη για τετοια πλανα ειναι μια ταχυτητα γυρω στο 1/60...αλλα μετα θελεις πολυ ψηλο Iso.

Οποτε περιπλεκεται το πραμα.

Link to comment
Share on other sites

την εβαλα μονο και μονο για να δουμε τι ψαρια πιανουν οι φακοι στο απολυτο σκοταδι γιατι δεν βλεπω απο αλλους φωτογραφιες σε δυσκολες συνθηκες την μερα η με καλο φωτισμο ολοι τραβαμε αξιοπρεπεις φωτογραφιες

Δεκτό αυτό που λες, απλά δεν βλέπω να έπιασε "ψάρια" στη συγκεκριμένη περίπτωση.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

απολυτο σκοταδι s8+https://flic.kr/p/XvpWS6

Πρέπει να είναι λίγο θολή από τηλέφωνο που την βλέπω ίσως κουνήθηκε

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι επιασε γιατι δεν εχω μετρο συκρισης, εγω περιμενω να δω και απο αλλους και τοτε θα φανει
Link to comment
Share on other sites

Htc u11 auto

36402293062_d7d8f29caa_c.jpgIMAG0151 by foxy4270, on Flickr

Μου αρέσει η φυσικότητα που βγάζει πάρα τις ατέλειες

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...