Jump to content

Γενικά περί... παιχνίδια για Η/Υ και παιχνιδομηχανές


dras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια η γνωμη σας για το καινουργιο Age που βγηκε πριν λιγες μερες?

 

Η γνωμη μου ειναι οτι το εχουν κανει πολυ παιδικο.Σαν καρτουν.Καμια σχεση με το AOE 2 το οποιο και παιζω ακομα και σημερα με φιλους.Επισης δεν νομιζω οτι αξιζει τα 6 ευρω το μηνα για συνδρμη και οι 40 ωρες δωρεαν στην αρχη ειναι πολυ λιγες για να κρινεις αν θες να συνεχισεις ή οχι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το NBA 2K12 αναμένεται στις αρχές Οκτωβρίου

 

Τα 3 εξώφυλλα του παιχνιδιού.

 

http://www.gameover.gr/uploads/Image/NBA%202K12/nba2k12coversplash.jpg

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=zd0SC6aB5Wg&feature=player_embedded]NBA 2K12 - E3 2011: Gameplay Demo - YouTube[/ame]

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=qv1bYSD-2MI&feature=player_embedded]NBA 2K12 Momentous Trailer NEW GAMEPLAY - YouTube[/ame]

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=VrJkWUkNwuk

 

2K Sports wants to make the postseason not suck anymore http://goo.gl/ubCYW

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησαν δυναμικά οι εγγραφές για την Season2 του Ελληνικού Πρωταθλήματος StarCraft2 απο το Gamebattles.gr

Oι εγγραφές θα μείνουν ανοιχτές έως τις 18 Σεπτεμβρίου και μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή εδώ, αφού πρώτα διαβάσετε τους κανόνες διοργάνωσης και ψηφίσετε για τους χάρτες όπου θα συμμετέχουν στο πρωτάθλημα.

Ήδη τις 2 πρώτες μέρες εγγραφών 90 άτομα δήλωσαν συμμετοχή, και αυτή η 2η Season αναμένετε πιο ανταγωνιστική απο ποτέ.

 

Με εβδομαδιαίες ζωντανές εκπομπές των αγώνων, και τον σχολιασμό απο StavrosHL - NiB - Zok - Raiden, το StarCraft2 στο GameBattles.gr ήρθε να ταράξει ευχάριστα την Ελληνική κοινωνία των gamers και όχι μόνο.

 

Τί ειναι τα e-sports?

Με το όρο e-sports αναφερόμαστε στον επαγγελματικό ηλεκτρονικό αθλητισμό ή στον ηλεκτρονικό ανταγωνισμό, βασισμένο στα videogames.

 

Tί έιναι το GameBattles.Gr ?

Το gamebattles.gr είναι ο μοναδικός ελληνικός φορέας που προσφέρει δωρεάν on-line gaming υπηρεσίες στα μέχρι τώρα 7800+ ενεργά περίπου μέλη του ,με στόχο την προσέλκυση επαγγελματιών παικτών όπου έχουν τα videogames και τα e-sports ως μια ανταγωνιστική κοινωνική δραστηριότητα, ενώ παράλληλος στόχος είναι ή άμεση πρόσβαση του ενδιαφερόμενου κοινού στους μεγάλους χορηγούς του.

 

Tί είναι το HSL (Ηellenic StarCraft2 League) ?

Το HSL είναι το Ελληνικό πρωτάθλημα για το γνωστό σε όλους StarCraft2 όπου διοργανώνει το GameBattles.Gr

Οι αγώνες διεξάνονται online κάθε εβδομάδα, αλλά και με ζωντανές μεταδόσεις (livestream) με ελληνικό σχολιασμό.

Video On Demand διατίθετε στο κοινό κάθε εβδομάδα για να παρακολουθήσει τους αγώνες που έγιναν σε προηγούμενες αγωνιστικές.

 

HSL Season2 Official Trailer

 

Ευχαριστούμε όλους σας για την υποστήριξη και καλή επιτυχία! : )

http://hsl.gamebattles.gr

http://www.gamebattles.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.

Στον ελεύθερο χρόνο μου (δεν είναι αρκετός) δημιούργησα ένα multiplayer browser game.

 

Το παιχνίδι λέγεται The Merchants of Al Qazar και είναι παιχνίδι εμπορίου κυρίως. Οι παίχτες βγάζουν χρήματα καθώς εμπορεύονται προιόντα αγοράζοντας τα φθηνά και πουλώντας τα ακριβά σε διαφορετικές πόλεις. Υπάρχουν κάποια τυχαία γεγονότα που επηρεάζουν τις τιμές των προϊόντων για κάθε πόλη διαφορετικά. Δηλαδή οι τιμές των προιόντων καθορίζονται από ένα σύστημα αντίστοιχο του χρηματιστηρίου.

 

Το παιχνίδι είναι δωρεάν. Δέχεται donations (μήπως βγάλω τα 10€ το μήνα που κοστίζει το hosting) και το δημιούργησα κυρίως για να ξεφύγω λίγο από την Java/JEE και να δοκιμάσω τις δυνατότητες μου σε python/django.

 

Μου πήρε περίπου ένα χρόνο να το ολοκληρώσω και ο κώδικάς του ανέρχεται σε αρκετές χιλιάδες γραμμές που σημαίνει ότι στο παιχνίδι υπάρχουν πολύ περισσότερα features από αυτά που περιέγραψα.

 

Όποιος θέλει να κάνει beta-testing ας μου το λέει (επικοινωνήστε και στο info@alqazar.com) ώστε να του δίνω premium status. Προς το παρόν δε ξέρω τι πλεονεκτήματα θα έχουν οι beta-testers. Στο μέλλον όμως σίγουρα θα έχουν.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Χρίστος

http://alqazar.com

 

ΥΓ: Αν κάποιος ενδιαφέρεται να βοηθήσει με οποιονδήποτε άλλο τρόπο, είναι καλοδεχούμενος! :)

Tech evangelist, python apologist, tog enthusiast.
Link to comment
Share on other sites

εκανα λογαριασμο και περιμενω το email :) για να το δοκιμασουμε :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

εκανα λογαριασμο και περιμενω το email :) για να το δοκιμασουμε :)

 

Ευχαριστώ. Αν υπάρξει οποιοδήποτε πρόβλημα επικοινώνησε εδώ ή στο παραπάνω mail που έχω δώσει. :)

Tech evangelist, python apologist, tog enthusiast.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Αν υπάρξει οποιοδήποτε πρόβλημα επικοινώνησε εδώ ή στο παραπάνω mail που έχω δώσει. :)

 

confirmation email ακομα περιμενω παντως...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ναι, ουτε εκει ειναι... θα περιμενω μεχρι αυριο, αν ειναι θα ξαναγραφτω...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ναι, ουτε εκει ειναι... θα περιμενω μεχρι αυριο, αν ειναι θα ξαναγραφτω...

 

όλα εντάξει; Ήρθε το activation e-mail;

Tech evangelist, python apologist, tog enthusiast.
Link to comment
Share on other sites

ναι, σημερα το πρωι :) αργησαε λιγο αλλα καλλιο αργα λενε... θα το δοκιμασω μολις βρω χρονο, ισως και σημερα :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

To assault horizon είναι πλέον κοντά μας σε απλή έκδοση και limited edition.

Στην τιμή τον 60Ε

Για ps3 k xbox360

 

 

Το αγόρασα σήμερα την limited edition .:D

keep flying
Link to comment
Share on other sites

To assault horizon είναι πλέον κοντά μας σε απλή έκδοση και limited edition.

Στην τιμή τον 60Ε

Για ps3 k xbox360

 

 

Το αγόρασα σήμερα την limited edition .:D

 

Ακριβό είναι.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

To assault horizon είναι πλέον κοντά μας σε απλή έκδοση και limited edition.

Στην τιμή τον 60Ε

Για ps3 k xbox360

 

 

Το αγόρασα σήμερα την limited edition .:D

 

http://www.activate.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=7921&category_id=241&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1&vmcchk=1&Itemid=1

 

Λέω να το ξεκινήσω στο xbox....και αυτό και το προηγούμενο έχουν πάρει πολύ καλές κριτικές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
΄Ολα τα προηγούμενα σε PS1, PS2 & PSP ήταν απλά φοβερά, θέλω να πιστεύω πως θα ανταποκρίνεται στις προσδοκίες μας : )

 

Έχω περάσει χιλιάδες ώρες σε ace combat παιχνίδι για προπόνηση , όταν ήμουνα πολύ μικρός σε ps2 κονσόλα.

Για εκείνη την εποχή ήτανε από τα καλύτερα games για εμένα!!!

Από ps3 έχω παίξει hawx 2 πιστεύω ένα από τα must games.:cool:

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δυστυχώς δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα σε ποιον server θα παίξουν οι Ελληνες,

γιαυτο πήρα την πρωτοβουλία να οργανωθούμε

Εγώ παίζω στον server: Ahto City username: rainmangr

σας περιμένω να κάνουμε κανένα guildaki...

Link to comment
Share on other sites

Πότε κυκλοφόρησε, δεν το πήρα λούκο !!!

 

Μήπως γνωρίζεις πόσο πάει η συνδρομή το μήνα ?

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζεται αν έχει βγει client και για mac;
Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα, το εκανα κανονικα εγκατασταση παταω play και μου βγαζει μαυρη οθονη δεν ξεκιναει το παιχνιδη, το εκανα απεγκατάσταση 3 φορες και παλι το ιδιο μαυρη οθονη και δεν μου βγαζει καποιο σφαλμα να δω που ειναι το προβλημα τιποτα μαυρη οθονη και τιποτα αλλο, δοκιμασα τα παντα δεν ξερω εχει καποιος καποια ιδεα?:confused::confused:
http://i.portall.zp.ua/5/video/image/b7/53/befb3572db7b1e6aa9eb0c2c0172.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενώ η Rovio είχε ανακοινώσει το λανσάρισμα του παιχνιδιού στο Facebook στις 14 Φεβρουαρίου, μας εξέπληξε φέρνοντας τα «θυμωμένα πουλιά» μία μέρα νωρίτερα!

 

Ίσως το δημοφιλέστερο παιχνίδι για κινητές συσκευές, τώρα περνάει και στην πλατφόρμα του facebook σκορπίζοντας χαρά στα εκατομμύρια των μελών του.:rolleyes:

 

πηγή

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το 1ο Gaming Forum από το ΑΙΤ και το British Council

Playing the games of tomorrow!

 

Το ΑΙΤ και το British Council διοργανώνουν το 1ο Gaming Forum, με μεγάλο χορηγό την hol και με την υποστήριξη του Ελληνοαμερικανικού Εμπορικού Επιμελητηρίου, του IEEE Student Branch του Πανεπιστημίου Πατρών και του Athens Plaython, στις 27 Απριλίου 2012, στο HUB Events.

 

Στόχος του Gaming Forum 2012 είναι να αναδείξει το gaming σε σημαντικό πυλώνα ανάπτυξης για τη χώρα, φέρνοντας σε επαφή όσους εμπλέκονται στον κόσμο των ηλεκτρονικών παιχνιδιών με το κοινό αλλά και μεταξύ τους, διευκολύνοντας έτσι την ανάπτυξη επιχειρηματικής δραστηριότητας. Το Gaming Forum καλλιεργεί τη δημιουργία ενός οικοσυστήματος που θα διευκολύνει την επιχειρηματική δραστηριότητα γύρω από τον κόσμο των κάθε είδους ηλεκτρονικών παιχνιδιών: εκπαιδευτικών, ψυχαγωγικών, επιχειρηματικών, κοινωνικών, κλπ.

 

Το Gaming Forum 2012 αποτελείται από την Ημερίδα και τον Διαγωνισμό.

 

Στην Ημερίδα θα παρουσιαστούν οι τελευταίες τάσεις της βιομηχανίας παιχνιδιών και εφαρμογές σε τομείς όπως η εκπαίδευση, τα social media, το gaming μάρκετινγκ, η στρατηγική, το branding, κ.α. Θα συζητηθούν επίσης καινοτόμα επιχειρηματικά μοντέλα που βασίζονται στην συμμετοχή του κοινού, τομείς του σχεδιασμού παιχνιδιού (πλατφόρμες, μηχανική & συμμετοχικότητα), και το περιβόητο gamification (παιχνιδοποίηση). Οι ομιλητές θα προέρχονται από την ελληνική και διεθνή βιομηχανία του gaming και από την ακαδημαϊκή και ερευνητική κοινότητα.

 

Ο Διαγωνισμός έχει στόχο να φέρει κοντά τους λάτρεις των παιχνιδιών και τους σχεδιαστές παιχνιδιών, προκειμένου να διευκολυνθεί η δημιουργία καινοτόμων και πρωτότυπων παιχνιδιών. Θα διαρκέσει από τις 6 Φεβρουαρίου έως τις 9 Απριλίου και αφορά παιχνίδια ψυχαγωγίας, Social Games (π.χ. τα παιχνίδια του Facebook), ή και επαγγελματικά και εκπαιδευτικά παιχνίδια. Αποτελείται από δύο σκέλη: α/ Ιδέες Παιχνιδιών, όπου ο οποιοσδήποτε μπορεί να καταθέσει την ιδέα του για ένα παιχνίδι και β/ Game Prototype, όπου διαγωνίζονται όσοι έχουν υποβάλει ένα prototype που λειτουργεί. Η συμμετοχή δεν έχει κόστος. Η κριτική επιτροπή θα αναδείξει τα 3 Βραβεία, ενώ το κοινό θα αναδείξει το Βραβείο Δημοφιλούς Παιχνιδιού.

Τα καλύτερα παιχνίδια θα παρουσιαστούν στο κοινό στο HUB Events κατά τη διάρκεια του Gaming Forum.

 

Βραβεία Διαγωνισμού:

Πρωτότυπα παιχνίδι:

Βραβείο Καλύτερου Παιχνιδιού: € 3,000

Βραβείο runner-up (Επιλαχών): € 2,000

Βραβείο Δημοφιλούς Παιχνιδιού: € 1,000

Ιδέες παιχνιδιών:

Βραβείο Καλύτερης Ιδέας: € 800

 

Το Gaming Forum 2012 απευθύνεται σε δημιουργούς παιχνιδιών, στελέχη εταιρειών σχετικών με το gaming , επαγγελματίες των new media, επιχειρηματίες και επενδυτές, και σε όλους όσους ενδιαφέρονται γενικά για το gaming.

 

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο http://www.ait.gr/gaming

Facebook: facebook.com/gamingforum2012

Twitter: twitter.com/gaming_forumAIT

Edited by gamingforum
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί... παιχνίδια για Η/Υ και παιχνιδομηχανές

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...