Jump to content

Με βάση την κάμερα 200-300 ευρώ


lendo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα.Παραθέτω τα κριτήρια για το κινητό που ψάχνω.

 

1) Μπάτζετ 200-300 ευρώ.

2) Οθόνη μέχρι 5,5"

3) Αγορά προτιμώ Ελλάδα αλλά μπορώ και από εξωτερικό.

4) Η 800αρα μπάντα είναι επιθυμητή αλλά όχι απαραίτητη.

5) Δεν με ενδιαφέρει αν είναι dual και το ραδιόφωνο.

6) Θέλω ελληνικό μενού έστω και με φλασάρισμα.

7) Θέλω καλή οθόνη ενώ ο ήχος έρχεται σε δεύτερη μοίρα.

8) Κατά προτεραιοτητα επιθυμώ: καμερα, ταχύτητα, αυτονομια, βαρύ, gaming

9) Προηγούενη συσκευή galaxy a5 2016

 

Κάποιες επιλογές που έχω στο μυαλό μου είναι τα παρακάτω αλλά περιμένω και τις δικές σας προτάσεις.Σας παρακαλώ αν μπορείτε να αιτιολογείτε για να αποφασίσω πιο εύκολα.:D

http://www.skroutz.gr/s/10112367/LG-G5-SE-32GB.html

http://www.skroutz.gr/s/8791213/Huawei-P9-32GB.html

http://www.skroutz.gr/s/10000278/Xiaomi-Mi-5s-64GB.html

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ αυτών που γράφεις καλύτερα mi5s και εξηγούμαι: το g5 se είναι Τζόκερ αν θα σου τύχει συσκευή χωρίς πρόβλημα, για το p9 τα δύο πρώτα μαγαζιά (που είναι και τα μοναδικά που το έχουν κοντά στα 300) είναι αμφιβόλου αξιοπιστίας.( το ένα έχει μόλις 2 αξιολογήσεις και το άλλο 10)

Αντί για το p9 μπορείς να δεις και το honor 8 που είναι σχεδόν το ίδιο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Κατά σειρά προτεραιότητας, πρώτα βάζω στη λίστα τα P9 και honor 8 γιατί στα χρήματά τους είναι τα πιο ολοκληρωμένα κινητά και τα πιο αξιόπιστα όσον αφορά λειτουργικό και λογισμικό. Για την κάμερα δεν το συζητώ, από τις καλύτερες στην τιμή τους, προσωπικά θεωρώ του p9 καλύτερη. Συν ότι θα έχεις και εγγύηση από την επισημη αντιπροσωπεία.

Το LG έχει πολύ δυνατή κάμερα αλλά μπορεί να παιδευτεις με μικρό προβλήματα hardware, χωρίς όμως αυτό να είναι κανόνας. Το καλό είναι ότι σε καλύπτει το service.

Τελευταίο στη λίστα θα έβαζα το xiaomi. 300€ για το xiaomi, αν και έχει καλή κάμερα, εγώ δεν θα έδινα χωρίς εγγύηση ουσιαστικά και δεδομένων των προβλημάτων που μπορεί σου βγάλει. Συν ότι έχει γνωστά θέματα με fingerprint κλπ που σε εμποδίζουν να αξιοποιήσεις όλα τα χαρακτηριστικά του κινητού.

Αν θες πιο φθηνή επιλογή δες τα honor 6x και Huawei mate s, το δεύτερο με σαφώς καλύτερη κάμερα αλλά στα μείον ότι είναι παλιότερο μοντέλο και είναι δεδομένο πλέον ότι δεν θα πάρει nougat.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις εξετάζω και το honor 8 αλλά στο μυαλό μου προς το παρόν έχω σαν πρώτη επιλογή το p9.

Για το p10 lite ποια είναι η γνώμη σας;Υστερεί τόσο πολύ έναντι του p9;Ρωτάω γιατί το βρίσκω σε αγγελίες σφραγισμένο 230 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που η αγορά γίνεται βάση της κάμερας θα προτιμούσα το G5SE λόγω του wide φακού που δίνει μία εμφανή διαφορά σε σχέση με τα υπόλοιπα
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είμαι μάλλον οριστικά μεταξύ P9 και honor 8.

 

Ερωτηση,

Αν αγοράσω από κατάστημα του skroutz χωρίς πολλές κριτικές τι κινδύνους κρύβει; Θέλω να πω πάω σε φυσικό κατάστημα γίνεται η αγορά και μετά ότι προκειψει αναλαμβάνει το service της εταιρείας. Το κατάστημα πέρα από την αγορά που αλλού συμβάλει ώστε να με αποτρέψουν τα μικρά φθηνά μαγαζιά και να επιλέξω γνωστά και πιο ακριβά;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είμαι μάλλον οριστικά μεταξύ P9 και honor 8.

 

Ερωτηση,

Αν αγοράσω από κατάστημα του skroutz χωρίς πολλές κριτικές τι κινδύνους κρύβει; Θέλω να πω πάω σε φυσικό κατάστημα γίνεται η αγορά και μετά ότι προκειψει αναλαμβάνει το service της εταιρείας. Το κατάστημα πέρα από την αγορά που αλλού συμβάλει ώστε να με αποτρέψουν τα μικρά φθηνά μαγαζιά και να επιλέξω γνωστά και πιο ακριβά;

Για το p9 αυτό που έχεις να προσέξεις είναι να μην είναι branded, δηλαδή κάποιας κινητής εταιρίας, ώστε να παίρνεις γρήγορα τις αναβαθμίσεις. Θα πάρεις τηλέφωνο στο μαγαζί να σου πούνε το ΙΜΕΙ της συσκευής που ενδιαφέρεσαι να αγορασεις. Αν σου τα μασάνε, πας σε αλλο μαγαζί. Μετά παίρνεις τηλέφωνο στο service της HUAWEI 2111988000 και με βάση το ΙΜΕΙ θα σου πούνε όλες τις πληροφορίες για το κινητό αν είναι branded ή οχι, το χρώμα κλπ.

 

Από τη στιγμή που έχεις εγγύηση από την επίσημη αντιπροσωπεία δεν σε ενδιαφέρει το μαγαζί. Εννοείται θα ρωτήσεις το μαγαζί αν είναι καινούργιο η μεταχειρισμένο. Τώρα αν η διαφορά είναι μερικά ευρώ, καλό είναι να διαλέξεις κάποιο από τα γνωστά σκρουτζομαγαζα με καλές αξιολογήσεις.

 

Για το honor δεν ξέρω αν υπάρχουν branded και unbranded εκδόσεις, αλλά σε κάθε περίπτωση μπορείς να κάνεις την παραπάνω διαδικασία και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Για πισω καμερα και οθονη πας mi5s. Για σελφοκαμερα, εγγυηση, αξιοπιστο δαχτυλικο και 800αρα μπαντα πας honor 8. Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Τελικά έγινε η ανατροπή στο τέλος αφού κατευθυνομενος προς ένα κατάστημα για την αγορά του honor 8 έπεσε το μάτι μου σε ένα σκρουτζομαγαζο και μπήκα να ρωτήσω τιμές. Μου είπε πως είχε το P9 στα 300 ευρώ οπότε αφού πρώτα έγινε ο έλεγχος του imei από την τεχνική υποστήριξη και με επιβεβαίωσε πως όλα είναι καλά το πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά ναι από ότι είδα το honor είναι λίγο κατώτερο σε κάμερα κατά τα άλλα σχεδόν ίδια.Ανατροπή στο ότι για άλλο κατάστημα και κινητό ξεκίνησα και στον δρόμο μπήκα σε άλλο και πήρα το p9. :p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...