Jump to content

ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΟΑΕΔ


jujuland
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 119
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα..Επειδή δεν έχω ξαναβγεί σε ταμείο,πρέπει να πάω κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία?Αρχές Σεπτεμβρίου σταματάω από την δουλειά μου για ένα θέμα υγείας που χρειάζεται εγχείρηση..Να σταματήσω νωρίτερα ή να πάω κάποια συγκεκριμένη στιγμή?
Link to comment
Share on other sites

Αν πας στον ΟΑΕΔ σου εγκρίνουν το ταμείο (που μπαίνει μετά από 2 μήνες ακουσον ακουσον.. ) και ενδιάμεσα πχ. σε ενάμιση μήνα βρεις δουλειά κ κοπεί η κάρτα ανεργίας αυτόν τον ενάμιση μήνα τον ΠΛΗΡΩΝΕΣΕ οταν περασουν οι 2 μηνες η πάει υπέρ πατρίδος?
Link to comment
Share on other sites

Γενικώς δεν πληρώνεσαι τις 7 πρώτες ημέρες. Το υπόλοιπο διάστημα μέχρι να βρείς δουλειά το πληρώνεσαι κανονικά.

Το πότε θα πάρεις χρήματα είναι πραγματικά άσχετο.

@George6633 . Αν σταματήσεις , επίδομα ανεργίας δεν πέρνεις.

Πρέπει να σε απολύσουν από την εργασία σου.

Έχεις δικαίωμα να πας εντός δύο μηνών από την απόλυση.

Αλλά γιατί να χάσεις το διάστημα που θα περάσει ; Αμέσως την άλλη μέρα να πας.

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς δεν πληρώνεσαι τις 7 πρώτες ημέρες. Το υπόλοιπο διάστημα μέχρι να βρείς δουλειά το πληρώνεσαι κανονικά.

Το πότε θα πάρεις χρήματα είναι πραγματικά άσχετο.

@George6633 . Αν σταματήσεις , επίδομα ανεργίας δεν πέρνεις.

Πρέπει να σε απολύσουν από την εργασία σου.

Έχεις δικαίωμα να πας εντός δύο μηνών από την απόλυση.

Αλλά γιατί να χάσεις το διάστημα που θα περάσει ; Αμέσως την άλλη μέρα να πας.

 

Ναι έχεις δίκιο Βασίλειε,απόλυση θα γίνει...θα πάω την επόμενη μέρα απλά δεν ήξερα επειδή δεν έχω ξαναβγεί μήπως υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω,ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

καταρχας εθχαριστω για την απαντηση..

Δηλαδή αν βρω δουλειά στις 25 μέρες ξέρω γω.. θα τις πληρωθώ αυτές τις μέρες (άσχετα από τις 7) έστω και σε 2 μήνες?

Link to comment
Share on other sites

Λογικό μου ακούγεται αλλά επειδή είμαστε Ελλάδα το φοβόμουν λίγο.. τους έχω ικανουνους να είσαι 59 μέρες άνεργος να πιάσεις δουλειά την 60η και να μην σου βάλουν τους 2 μήνες που πέρασαν..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

Προσφάτως πήρα τα πρώτα χρήματα από από τον ΟΑΕΔ όσον αφορά το ταμείο ανεργιας.

Εδώ και 3-4 μέρες βρήκα δουλειά αλλά δυστυχώς αλλά συμφωνησαμε και άλλα ισχύουν.

Η ερώτηση είναι η εξής .

Εάν παραιτήθω χάνω την συνέχιση του ταμείου ανεργίας ;

Πρέπει να ζητήσω ή να επιδιώξω απόλυση ;

Εάν δεν τα καταφέρω να με απολυσουν έχω έναν γνωστό μου που έχει εταιρεία .μπορεί αυτός να με προσλαβει και να με απολύσει ;

Μετά από πόσες μέρες μπορεί να με απολύσει ώστε να δικαουμαι την συνέχιση του ταμείου και αν ξέρει καποιος να μου πει και τι επιπτώσεις θα έχει ο γνωστός μου κάνοντας μου αυτήν την εξυπηρέτηση;

Link to comment
Share on other sites

Σε έχει προσλάβει κανονικά ; Με έναρξη εννοώ έχει καταθέσει τα χαρτιά στην επιθεώρηση εργασίας εφορία κλπ; Έχεις πάει στον ΟΑΕΔ να ζητήσεις διακοπή ; Αν δεν έχουν γίνει από πλευράς εργοδότη τότε δεν έχεις πρόβλημα καθώς δεν φαίνεται πουθενά ότι εργάζεσαι οπότε συνεχίσεις κανονικά.

 

Αν έχουν γίνει τότε σε παραίτηση δεν δικαιούσαι συνεχίσει επιδόματος θα πρέπει να γίνει απόλυση

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Ναι μου έκαναν ηλεκτρονικά την πρόσληψη (έτσι λένε τουλάχιστον ).

Πήρα τηλ τον ΟΑΕΔ και μου είπαν ότι και μια ώρα να εχω δουλέψει εάν παραιτηθώ χάνω οκά τα δικαίωματα μου !!!

Δεν ξέρω τώρα ποσό εύκολο είναι να μου κάνει ένας γνωστός πρόσληψη απόλυση

Ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Ο γνωστός είναι εύκολο αλλά αν σου έκαναν όντως πρόσληψη ( θα πρέπει να έχεις αντίγραφα από την επιθεώρηση εργασίας και να έχεις υπογράψει, επίσης θα πρέπει να τους έχεις δώσει όλα τα απαραίτητα ,ΑΜΚΑ αφμ κλπ για να σε έχουν δηλώσει.) τότε δυστυχώς δεν μπορείς να παραιτηθείς να σε προσλάβει ο γνωστός και να απολυθείς .

 

Θα πρέπει οπωσδήποτε να έχεις απόλυση από αυτούς.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη

Εάν παραιτηθώ από αυτούς και μετά κάνω την πρόσληψη απόλυση με τον γνωστό μου δεν θα είμαι οκ μετά;

Μήπως ξέρεις αν έχει σημασία πόσες μέρες θα πρέπει να μπυ κάνει την εικονική πρόσληψη η δεν έχει σημασία ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα είσαι αν σε έχουν δηλώσει κανονικά εργαζόμενο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί σε έχασα λίγο .

Εάν υποθέσουμε ότι παραιτηθώ από την μια δουλειά και πίασω άλλη (του γνωστού μου πχ) και απόλυθω από την δεύτερη δουλειά δεν θα δικαιούμαι μετά να συνεχίσω το ταμείο μου από εκεί που σταμάτησα ;

Πλέον θα θεωρούμε απολυμένος άνεργος σύμφωνα με την τελευταία μου απασχόληση όποτε γιατί να μην δικαιούμαι να συνεχίσει το ταμείο από εκεί που στάματησε;

Link to comment
Share on other sites

Εάν ο ΟΑΕΔ έχει με κάποιο τρόπο ενημερωθεί ότι εργάζεσαι το διακόπτει το επίδομα και θα πρέπει να κάνεις καινούργια αίτηση για επίδομα στην οποία δεν ξέρω τι προϋποθέσεις έχει ώστε να σου ξανά εγκριθεί .

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατι βασικο ... Οι ημερες αναρρωτικης αδειας δεν μετρανε σαν εργασιμες για το επιδομα ανεργιας.Δηλαδη αν καποιος ειχε την ατυχια και πηρε 2 μηνες αναρρωτικη σε ενα χρονο μεσα δεν εχουν μπει τα ενσημα για αυτους τους 2 μηνες.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εχω 300 ένσημα το τελευταίο 14μηνο και βγαίνω για δεύτερη φορά ταμείο και η πρώτη ήταν το 2012 για ένα χρόνο μήπως ξέρει κάποιος να μου πει για πόσο χρονικό διάστημα θα βγω και πόσα χρήματα θα πάρω γιατί έχω διαβάσει ότι υπάρχουν κλίμακες.Με μερική και όχι με πλήρη απασχόληση.Εχω διαβάσει ότι κάτι γίνεται με του τελευταίου εξαμήνου τις αποδοχές...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα και με συγχωρείτε αν είναι χαζή η ερώτηση.Σε περίπτωση αναρρωτικης άδειας από το ΙΚΑ,επηρεάζονται τα ένσημα αυτών των ημερών για μελλοντικό και πιθανο ταμείο ανεργίας?Επειδή δεν έχω ξαναβγεί.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με συγχωρείτε αν είναι χαζή η ερώτηση.Σε περίπτωση αναρρωτικης άδειας από το ΙΚΑ,επηρεάζονται τα ένσημα αυτών των ημερών για μελλοντικό και πιθανο ταμείο ανεργίας?Επειδή δεν έχω ξαναβγεί.

 

Δεν μετρανε.Αν εχεις πχ εναν μηνα ανναρωτικη γιαυτον τον μηνα τα ενσημα στον ΟΑΕΔ δεν μετρανε.

Μπανανια

Link to comment
Share on other sites

Δεν μετρανε.Αν εχεις πχ εναν μηνα ανναρωτικη γιαυτον τον μηνα τα ενσημα στον ΟΑΕΔ δεν μετρανε.

Μπανανια

 

Όχι ρε φίλε,τον ήπιαμε... :/ Ναι μεν δεν υπάρχω στο μαγαζί αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Αν παει να κανει την αιτηση δυο μηνες μετα την απολυση θα μετρανε και τα ενσημα των δυο τελευταιων μηνων?Αν εχει ξαναπαρει καποιος ταμειο ανεργιας και θελει να ξαναπαρει με τα παρακατω ενσημα μπορει?

 

 

 

10/17 10 ενσημα

 

11/17 25 ενσημα

 

12/17 19 ενσημα

 

2/18 19 ενσημα

 

6/18 3 ενσημα

 

7/18 16 ενσημα

 

8/18 22 ενσημα

 

9/18 22 ενσημα

 

 

 

Αν παει να κανει την αιτηση δυο μηνες μετα την απολυση θα μετρανε και τα ενσημα των δυο τελευταιων μηνων?

 

Αν δεν μπορω να μπω ταμειο θα μπορεσω να μπω με τα 63 ενσημα που εχω συγκεντρωσει απο τοτε που ειχα παρει την μια δοση για το επιδομα τριμηνης παραμονης ? Θα πρεπει ομως να κανω αιτηση απο πρωτη Ιανουαριου? Ωστε να μπορεσω να παρω και τις 3 δοσεις? Αυτο το επιδομα μπορεις να το παρεις οσες φορες θες αρκει να εχεις τα 60 ενσημα που απαιτουνται ?

Edited by eidikos33
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...