Jump to content

ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΟΑΕΔ


jujuland
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα,

εχω καποιες αποριες οποιος γνωριζει παρακαλω να μου τις λυσει.

Επαιρνα ταμειο ανεργιας απο τον ΟΑΕΔ, ωσπου μετακομισα στην Κυπρο και το ταμειο μου τεθηκε σε αναστολη. Στην Κυπρο εργαστηκα 11 μηνες,παραιτηθηκα και επεστρεψα στην πατριδα.Πηγα στον ΟΑΕΔ τον Φεβρουαριο για να κανω τα χαρτια μου και να συνεχισω το ταμειο μου. Ομως, σημερα 27/7/17 μετα απο 5 μηνες!!!!, ελαβα απορριπτικη απαντηση λογω υποβολης παραιτησης στη Κυπρο. Συγκεκριμενα γραφει <<δεν ειναι δυνατον να εγκριθει ΣΥΝΕΧΙΣΗ επιδοτησης, καθως ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ δεν εγκρινεται επιδοτηση μετα απο παραιτηση>> Και τονισα το "ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ" και ερωτω τι δουλεια εχει η Κυπριακη Δημοκρατια με την εθνικη νομοθεσια της Ελλαδος? (που παρεπιπτοντως σε περιπτωση που υπαρξει παραιτηση στη Κυπρο δε σημαινει οτι δεν δικαιουσε ταμειο, απλα υπαρχει μια ποινη 6 εβδομαδων απο το επιδομα) Μου ειπαν αν θελω να κανω ενστανση . Περιμενα 5 ΜΗΝΕΣ για μια εγκριση, αν κανω ενστανση ισως μου παρει,ξερω εγω,κανενα χρονο!?

Τι μου προτεινετε να κανω? Ειναι νομιμος ο λογος διακοπης?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 119
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα . ήθελα να ρωτήσω αν δικεουμε ταμειο ανεργιας.εχω 70 ενσημα απο Ιανουαρίο μέχρι Απρίλη.τωρα δουλεδω σαν εποχιακος σε ξενοδοχείο.θα παρω περιπου 170 ενσημα.να σιμιοσω οτι εχω επιδοτηθη στο παρελθόν σαν εποχιακος 3μηνες και 5μερες.το 2016 δεν είχα ενσηνα καθόλου .ευχαριστώ πολυ
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Φυσικά και θα πάρεις το επίδομα ανεργίας, τουλάχιστον για 5 μήνες.

Μόλις απολυθείς, θα μετρήσεις 125 ένσημα 14 μήνες πρίν την απόλυσή σου, αφαιρώντας τους 2 τελευταίους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . ήθελα να ρωτήσω αν δικεουμε ταμειο ανεργιας.εχω 70 ενσημα απο Ιανουαρίο μέχρι Απρίλη.τωρα δουλεδω σαν εποχιακος σε ξενοδοχείο.θα παρω περιπου 170 ενσημα.να σιμιοσω οτι εχω επιδοτηθη στο παρελθόν σαν εποχιακος 3μηνες και 5μερες.το 2016 δεν είχα ενσηνα καθόλου .ευχαριστώ πολυ

 

http://prev.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=216&Itemid=360&lang=el

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα εργάζομαι για πρωτη χρονια σε εποχιακη δουλεια σε ξενοδοχειο στην χαλκιδικη απο τις 27 Απριλίου μεχρι και τις 27 Οκτωβρίου κολαω ένσημα επομενος αν συμφωνα με την διάταξη χρειαζεται 100 ένσημα χωρις να υπολογίζεται το τελευταίο δίμηνο που τα εχω οριακα αλλα τα εχω βγαινω ταμειο και ποσους μηνες??χρειαζεται να εχω δουλεψει σε αναλογη δουλεια και πέρυσι??

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για απασχολούμενο σε τουριστικά ή άλλα εποχικά επαγγέλματα πρέπει να έχει εργαστεί 100 ημέρες το τελευταίο 12μηνο, με την προϋπόθεση ότι έχει εργαστεί ως εποχικός για δύο συνεχείς περιόδους απασχόλησης. Σε περίπτωση που έχει εργαστεί ως εποχικός για μία μόνο περίοδο απασχόλησης, τότε αρκούν 100 ημέρες το τελευταίο 14μηνο, χωρίς να υπολογίζονται οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών πριν την απόλυση.
Link to comment
Share on other sites

Επομενος ετσι βγαινω ξερεις και για πόσο διαστημα??3 μηνες λογικα εε??με 360 το μηνα.....διαβασα καπου ενα αρθρο πως για φετος μεσα στον Οκτώβριο θα δωθει και ενα ακομα επιδομα για τους εποχιακούς της ταξεως των 463 με μια απλη ηλεκτρονική αίτηση μεσο ιντερνετ γνωριζεις κατι?ευχαριστω για την απαντηση!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Επομενος ετσι βγαινω ξερεις και για πόσο διαστημα??3 μηνες λογικα εε??με 360 το μηνα.....διαβασα καπου ενα αρθρο πως για φετος μεσα στον Οκτώβριο θα δωθει και ενα ακομα επιδομα για τους εποχιακούς της ταξεως των 463 με μια απλη ηλεκτρονική αίτηση μεσο ιντερνετ γνωριζεις κατι?ευχαριστω για την απαντηση!

 

3 μηνες απο 100 εως 149 ενσημα εποχικα... αν εχεις 150 πας 5 μηνες για το εποχικο επιδομα δεν γνωριζω κατι

Link to comment
Share on other sites

3 μηνες απο 100 εως 149 ενσημα εποχικα... αν εχεις 150 πας 5 μηνες για το εποχικο επιδομα δεν γνωριζω κατι

 

Καταλαβα χιλια ευχαριστω μακαρι να οαν ολα καλα και να βγω το τριμηνο καλη σου μερα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
παιδια καλημερα, Να ρωτησο κατι γιατι εχω ψιλομπερδευτη και δεν εχω καταλαβει ακριβως το συστημα τους. Για να παρω ταμειο ανεργιας για δευτερη φορα ποσες μερες πρεπει να εχω δουλεψει? το παλιο μου επιδομα τελειωσε πριν 1 μηνα και τωρα ευτυχως βρηκα δουλια εποχικη για 6 μηνες. αν με απολυσουν στους 6 μηνες θα μπορω να βργω ταμειο? Και αν ναι θα ειναι για 1 χρονο? Να υπενθιμησω οτι εδω και 2 χρονια ειμαι ανεργος και επερνα ταμειο ανεργιας 1 χρονο + 1 χρονο μακρωχρονιον ανεργων.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
3 μηνες απο 100 εως 149 ενσημα εποχικα... αν εχεις 150 πας 5 μηνες για το εποχικο επιδομα δεν γνωριζω κατι

 

επανέρχομαι πλέον με τις τελικές εξελίξεις και για να βοηθήσω όποιον έχει ανάλογο θέμα επειδή η φάση ειναι πολύ μπερδεμένη στο site του οεαδ να κανω μια ανάλυση σύντομη έχουμε και λεμε

--μετά απο εποχιακή δουλειά σε τουριστικό επάγγελμα(σεζον)--

1.αν είναι η πρώτη φορά σου σε ανάλογη φάση πρώτη χρονιά δηλαδή που κολλάς τέτοια ένσημα χρειάζεσαι 100 ένσημα αφαιρώντας τους 2 τελευταίους μήνες ενσήμων δηλαδή στην δική μου περίπτωση είχα κολλήσει απο 27 Απριλίου 2017 μέχρι και τις 30 Οκτωβρίου οπου έγινε και η απόλυση απο τον εργοδότη 153 ένσημα αφαιρώντας τους 2 τελευταίους μήνες σύνολο δηλαδή 50 ένσημα(και λέω 50 γιατί σε ξενοδοχείο ειναι 25άρια το μηνα)επομένως μένουν 103 υπόλοιπο αρα πληρώ και βγήκα 3 μήνες με 360 το μήνα κανονικά

2.αν είναι δεύτερη χρονιά στην ίδια δουλειά χρειάζεται το τελευταίο 14μηνο 100-150 ένσημα αφαιρώντας πάλι τους 2 τελευταίους μήνες όπως προείπε ο φίλος και βγαίνεις για 5 μήνες ταμείο

όσον αφορά το εποχικό επίδομα του χρόνου με είπε πως μπορώ να το πάρω εφόσον δεν εχω εργαστεί πάλι σεζόν δεν μπορείς δηλαδή να παίρνεις και τα 2 αυτά απο μένα ευτυχώς βγήκα μεγάλη ανάσα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω σεζόν σε ξενοδοχείο 4 χρόνια και 5 μήνες ταμείο δεν υπάρχει, κάπου έχεις κάνει λάθος.

Την πρώτη χρονιά που δουλεύεις σεζον, δεν παίρνεις ταμείο ανεργίας, θέλει δύο συνεχόμενες σεζόν με άθροισμα 201+ ενσημα και είναι 3 μήνες από 360 ευρώ το μήνα + δώρο χριστουγέννων από τον ΟΑΕΔ

Ενδεικτικά να σου πω ότι το καλοκαίρι που μόλις πέρασε ήταν η τέταρτη συνεχόμενη σεζόν που δούλεψα και τώρα αναμένω να πάρω για τρίτη συνεχόμενη χρονιά το επίδομα ανεργίας (μιας και όπως προανέφερα, την πρώτη σεζόν δεν παίρνεις τίποτα)

Όσο για το εποχικό επίδομα, δεν το δικαιούται κάποιος που παίρνει ταμείο ανεργίας

 

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by anosamos
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω σεζόν σε ξενοδοχείο 4 χρόνια και 5 μήνες ταμείο δεν υπάρχει, κάπου έχεις κάνει λάθος.

Την πρώτη χρονιά που δουλεύεις σεζον, δεν παίρνεις ταμείο ανεργίας, θέλει δύο συνεχόμενες σεζόν με άθροισμα 201+ ενσημα και είναι 3 μήνες από 360 ευρώ το μήνα + δώρο χριστουγέννων από τον ΟΑΕΔ

Ενδεικτικά να σου πω ότι το καλοκαίρι που μόλις πέρασε ήταν η τέταρτη συνεχόμενη σεζόν που δούλεψα και τώρα αναμένω να πάρω για τρίτη συνεχόμενη χρονιά το επίδομα ανεργίας (μιας και όπως προανέφερα, την πρώτη σεζόν δεν παίρνεις τίποτα)

Όσο για το εποχικό επίδομα, δεν το δικαιούται κάποιος που παίρνει ταμείο ανεργίας

 

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

χαχαααχ ρε μεγάλε τι με λες δηλαδή ψεύτη??σήμερα το πρωί πήγα και μου τα ανέλυσε ο υπάλληλος οι συνάδελφοι μου όλοι πήραν ταμείο που είχαν και πέρυσι ένσημα και είναι χρόνια στο ίδιο ξενοδοχείο και βγήκαν όλοι 5μηνο ποιος ο λόγος να κάθομαι και να γράφω τόση ώρα όλα αυτά???201+ ένσημα που λες δεν υπάρχει πουθενά μάλλον εσύ βγαίνεις ταμείο διαφορετικά και δεν το έχεις καταλαβει.δες τι γραφει και ακριβώς μέσα στο site του οαεδ που ουσιαστικά είναι αυτά που μου είπε ο υπάλληλος και έγραψα και γω.

 

1. Για δικαιούχο που επιδοτείται για πρώτη φορά απαιτείται:

α) Αν έχει απασχοληθεί σε τουριστικά και άλλα επαγγέλματα σε επιχειρήσεις που λειτουργούν εποχικά κατά την τελευταία χρονική περίοδο (μια σαιζόν) απαιτείται:

 

πραγματοποίηση 100 ημερών εργασίας κατά το τελευταίο δεκατετράμηνο (14μηνο) πριν από τη λήξη ή τη λύση της σύμβασης εργασίας χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίο μήνες πριν από τη λύση ή τη λήξη αυτής και

πραγματοποίηση 80 ημερών εργασίας σε κάθε έτος στην τελευταία διετία πριν από τη λύση ή τη λήξη της εργασιακής σχέσης.

β) Αν έχει απασχοληθεί σε τουριστικά και άλλα επαγγέλματα σε επιχειρήσεις που λειτουργούν εποχικά για δύο συνεχείς χρονικές περιόδους (δύο σαιζόν) απαιτείται:

 

πραγματοποίηση 100 ημερών εργασίας κατά το τελευταίο δωδεκάμηνο (12μηνο) πριν από τη λήξη ή λύση της σύμβασης εργασίας του και

πραγματοποίηση 80 ημερών εργασίας σε κάθε έτος κατά τα δύο προηγούμενα πριν από την έναρξη της επιδότησής του έτη.

2. Για δικαιούχο που έχει επιδοτηθεί στο παρελθόν απαιτείται:

α) Αν έχει απασχοληθεί σε τουριστικά και άλλα επαγγέλματα σε επιχειρήσεις που λειτουργούν εποχικά κατά την τελευταία χρονική περίοδο (μια σαιζόν) απαιτείται:

 

πραγματοποίηση 100 ημερών εργασίας κατά το τελευταίο δεκατετράμηνο (14μηνο) πριν από τη λήξη ή τη λύση της σύμβασης εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι ημέρες εργασίας-ασφάλισης των δυο τελευταίων μηνών πριν από τη λύση ή τη λήξη αυτής

β) αν έχει απασχοληθεί σε τουριστικά και άλλα επαγγέλματα σε επιχειρήσεις που λειτουργούν εποχικά για δύο συνεχείς χρονικές περιόδους (δύο σαιζόν):

 

πραγματοποίηση 100 ημερών εργασίας κατά το τελευταίο δωδεκάμηνο (12μηνο) πριν από τη λήξη ή λύση της σύμβασης εργασίας του χωρίς να αφαιρούνται οι ημέρες εργασίας-ασφάλισης των δύο τελευταίων μηνών.

 

edit:για το επίδομα είπαμε ακριβώς το ιδιο

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν σε αποκαλώ ψεύτη ρε φίλε κ συγνώμη αν το κατάλαβες έτσι απλά είπα να παραθέσω την δική μου εμπειρία μιας και έχω πάρει τους τελευταίους δύο χειμώνες επίδομα ανεργίας ενώ τώρα ετοιμάζομαι να πάρω ξανά καθώς εργάζομαι σεζον.

Και επίσης όταν ολοκλήρωσα το πρώτο καλοκαίρι (2013) και είχα ρωτήσει στον ΟΑΕΔ, μου είχαν πει ότι δεν δικαιούμαι τίποτα απολύτως και πως πρέπει να συμπληρώσω δύο συνεχόμενες σεζόν για να πάρω το επίδομα όπου μάλιστα θα έπρεπε να είχα τουλάχιστον 101 ένσημα σε κάθε σεζόν ή αλλιώς 201 και πάνω ένσημα σε δύο σεζόν.

Επίσης παίρνω μόνο για 3 μήνες όπως και όλοι οι συνάδελφοί μου, όπως και υπάλληλοι σε άλλα ξενοδοχεία.

Δεν ξέρω γιατί και πώς απλά παραθέτω τη δική μου εμπειρία όπως και όλων εδώ στο νησί που βρίσκομαι.

 

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν σε αποκαλώ ψεύτη ρε φίλε κ συγνώμη αν το κατάλαβες έτσι απλά είπα να παραθέσω την δική μου εμπειρία μιας και έχω πάρει τους τελευταίους δύο χειμώνες επίδομα ανεργίας ενώ τώρα ετοιμάζομαι να πάρω ξανά καθώς εργάζομαι σεζον.

Και επίσης όταν ολοκλήρωσα το πρώτο καλοκαίρι (2013) και είχα ρωτήσει στον ΟΑΕΔ, μου είχαν πει ότι δεν δικαιούμαι τίποτα απολύτως και πως πρέπει να συμπληρώσω δύο συνεχόμενες σεζόν για να πάρω το επίδομα όπου μάλιστα θα έπρεπε να είχα τουλάχιστον 101 ένσημα σε κάθε σεζόν ή αλλιώς 201 και πάνω ένσημα σε δύο σεζόν.

Επίσης παίρνω μόνο για 3 μήνες όπως και όλοι οι συνάδελφοί μου, όπως και υπάλληλοι σε άλλα ξενοδοχεία.

Δεν ξέρω γιατί και πώς απλά παραθέτω τη δική μου εμπειρία όπως και όλων εδώ στο νησί που βρίσκομαι.

 

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

παίζει να εχει αλλάξει αυτό απο το 2013 γιατί ο λογιστής μας νομίζω σε μια κουβέντα το ειχε αναφέρει γιατί όπως είπες και μένα οι παλιοί αυτό μου είχαν πει και ο λογιστής είναι αυτός που με παρακίνησε να το κάνω και ήταν ιδιαίτερα σίγουρος γιατί το είχε κάνει και αυτός και για να γίνει ολη η διαδικασία μου τρέναρε την απόλυση μέχρι τις 30 Οκτωβρίου ώστε οριακά να αφαιρεθούν οι 2 μήνες αλλά να συμπληρώνω τα 101 που ήθελε απο την αφαίρεση αλλά και με τον προϊστάμενο μου που μίλησα που αυτός βγαίνει κάθε χρόνο παίρνει 5 μηνο...τι να σου πω και γω την εμπειρία μου μεταφέρω πρώτη φορά σεζόν 153 ένσημα εχω μένουν 103 απο την αφαίρεση και με λεει βγαίνεις 3 μήνες και μάλιστα οταν του ειπα του υπάλληλου αυτα που μου λες και εσυ μου ειπε μισό λεπτό πήγε μέσα στον προϊστάμενό του και βγαίνει και μου λεει όχι καλά σου ειπα βγαίνεις επειδή έχεις πάρα πολλά ένσημα...τωρα αυτο με τα ξενοδοχεία εχω ακούσει διάφορα όπως για παράδειγμα οτι κάποια κολλάν 22 αρια επειδή έχουν ρεπό και κάποια 25 αρια όπως εμείς που είμαστε χωρίς ρεπό ίσως παίζει ρολο και αυτο και δεν συμληρωνονται..εγω πηγα με ψυχολογία να μην το πάρω και τελικά το πήρα γιατί ήξερα αυτα που λες επομενος αν καποιος ειναι για πρώτη χρονιά ας το ψαξει περισσότερο

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα... να ρωτήσω και εγώ κάτι?? Δούλευα 10 χρόνια σε μια εταιρία είχα ενα πρόβλημα υγείας και είχα 3,5 μήνες αναρρωτική άδεια τελικά με ανάγκασαν να κάνω οικιοθελώς αποχωρήσει Τώρα έχω πιάσει σε μια νέα δουλειά αλλά δεν βλέπω να με κρατάνε γιατί τους ενοχλεί το πρόβλημα υγείας μου μπορώ να μπω στο ταμείο ανεργίας αν τυχών με απολύσουν????
Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά μπορείς , φτάνει να έχεις τα απαραίτητα ένσημα από οποιονδήποτε εργοδότη.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μια ερωτηση να κανω ημουν εποχικος πηγα κατεθεσα τα χαρτια μου στον οαεδ βγαινω για πρωτη φορα ταμειο και μεσα σε μια βδομαδα βρηκα αλλη δουλεια..και αντι για απολυση μ εκαναν παραιτηση..το παιρνω ακομα το ταμειο; ξερει κανεις σας τι πρεπει να κανω;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μια ερωτηση να κανω ημουν εποχικος πηγα κατεθεσα τα χαρτια μου στον οαεδ βγαινω για πρωτη φορα ταμειο και μεσα σε μια βδομαδα βρηκα αλλη δουλεια..και αντι για απολυση μ εκαναν παραιτηση..το παιρνω ακομα το ταμειο; ξερει κανεις σας τι πρεπει να κανω;

 

Παραιτηση δεν σου κανουν αλλα κανεις.Αν στην απολυση γραφει παραιτηση και το κανανε αυτοι ετσι τοτε πρεπει να αναλαβεις αμεσως...και να κινηθεις αναλογα.Υπο παραιτηση δεν μπαινεις ταμειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα κ εγώ με τη σειρά μου να ζητήσω την πολύτιμη βοήθεια σας. Δεν έχω ξαναπάρει επίδομα. Θα ήθελα να ρωτήσω εαν το δικαιούμαι με βάσει τα παρακάτω:

Έχω 90 ένσημα από το 2016 από έναν εργοδότη

Έχω 202 ένσημα από το 2017 από άλλον εργοδοτη.

Το τελευταίο 14μηνο έχω 252 ένσημα.

Ωστόσο, στην τελευταία μου εργασία βρίσκομαι από τον Ιούλιο του 2017 και η σύμβαση μου (ορισμένου χρόνου) λήγει τον Απρίλιο.

Παρόλο που έχω όλα τα ένσημα που χρειάζεται υπάρχει περίπτωση να με απορρίψουν επειδή δεν εργάζομαι συνεχόμενα για τον ίδιο εργοδότη τους τελευταίους 14 μήνες?

 

Σας ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δεν τους ενδιαφέρει πόσους εργοδότες έχεις. Μόνο τα ένσημα μετράνε. Θα σου το εγκρίνουν κανονικά.

Να υπολογίσεις ότι οι δύο τελευταίοι μήνες δεν μετράνε

Δηλαδή αν απολυθεις 30/4 μετράνε τα ένσημα από 28/2/17 μέχρι 28/2/18.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Τον Φλεβάρη του 2017 εργαζόμουν αλλά δεν είχα πρόσληψη. Ξεκίνησε να μου κολλάει ένσημα από τον Απρίλιο του 2017. . Επομένως φαντάζομαι ότι υπάρχουν πιθανότητες να με απορρίψουν γιατί τα ένσημα μου ξεκινούν από Απρίλιο του 2017, σωστά?

Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση

Link to comment
Share on other sites

Τον Φλεβάρη του 2017 εργαζόμουν αλλά δεν είχα πρόσληψη. Ξεκίνησε να μου κολλάει ένσημα από τον Απρίλιο του 2017. . Επομένως φαντάζομαι ότι υπάρχουν πιθανότητες να με απορρίψουν γιατί τα ένσημα μου ξεκινούν από Απρίλιο του 2017, σωστά?

Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση

 

Τα ένσημα των δύο τελευταίων ετών δε πάνε με το ημερολογιακό έτος αλλά με τη μέρα απόλυσης. Δηλαδή αν λήξει η σύμβαση 10/4 θα μετρήσεις τα ένσημα από 10/2/17-10/2-18 να έχεις πάνω από 125 (ανάλογα το πόσα έχεις πάνε και οι μήνες). Και θα πρέπει να έχεις τουλάχιστον 80 ένσημα ανά έτος πριν την απόλυση, δηλαδή 80 από 10/4/17-10/4/18 (που στάνταρ θα έχεις) και 80 από 10/4/16-10/4/17, αυτό το τελευταίο είναι που πρέπει να προσέξεις

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω και εγω κατι επειδη με αυτες τις πιπες που γραφουν δεν μπορω να καταλαβω

 

Η αδερφη μου εχει 123 ενσημα το 2017 και μεχρι τον Απριλιο του 2018 για το ετος του 2018 θα εχει περιπου στα 70-75 ενσημα θα μπορει να μπει ταμειο ανεργιας?

 

Δειτε τι αναφερει το σαιτ του Οαεδ

 

Για τον άνεργο που επιδοτείται για πρώτη φορά, ο ελάχιστος αριθμός ημερομισθίων που πρέπει να έχει συμπληρώσει για να δικαιούται να λάβει επίδομα είναι 80 κατ’ έτος την τελευταία διετία πριν την υποβολή της αίτησης για την επιδότησή του, εκ των οποίων τα 125 ημερομίσθια πρέπει να έχουν πραγματοποιηθεί το τελευταίο 14μηνο χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι πριν την απόλυση μήνες.

 

Επίσης, επίδομα ανεργίας λαμβάνει και ο εργαζόμενος που κατά τα δύο έτη πριν την καταγγελία ή τη λήξη της σύμβασής του έχει πραγματοποιήσει 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες) και όχι λιγότερες από 80 ημέρες εργασίας κάθε έτος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...