Jump to content

ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΟΑΕΔ


jujuland
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα please τα φώτα σας εργάστηκα φέτος πρώτη φορά με ένσημα ως εποχικη απο Ιουνιο κ μέχρι τέλος του μήνα θα έχω 153 στο σύνολο αν σταματήσω δικαιουμε κάποιο επίδομα? Edited by Denise_13
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 119
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.. Πήγα στον οαεδ και ξέχασα να ρωτήσω κάτι που εγώ θεώρησα αυτονόητο και δεν το σκέφτηκα.Απο τέλη Νοεμβρίου κάνω 2 δουλειές με μερική απασχόληση στη μία (8-10 4ωρα το μήνα)και κανονικά στην άλλη (4ωρα όμως και εκεί).Θα υπαρχει πρόβλημα με τα ένσημα όταν έρθει η ώρα για ταμείο λόγω 2πλης ασφάλισης;Να τονίσω ότι στην πρώτη δουλειά από 1/3 θα δουλεψω ως πρακτική από το ιεκ με ένσημα υγείας μόνο όπως μου είπαν.

 

Edit:Βασικά άκυρο... Πρέπει να τελειώσει η πρακτική για να πάρω ταμείο σωστά;Η πρακτική μου αρχίζει 1/3 και η απόλυση από την άλλη δουλειά θα γίνει 31/5

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας .θα ήθελα να ρωτήσω το εξεις: πέρυσι δουλεύα Κύπρο για 7μηνες, πως μπορώ να μεταφέρω τα ένσημα στην Ελλάδα ώστε σε συνδιασμο με τα φετινά ένσημα να πάρω ταμείο ανεργίας ,διότι δουλεύω σε ξενοδοχείο κ χειμώνα δεν έχω δουλειά. Τι πρέπει να κάνω ; μετράνε τα ένσημα Κύπρου στην Ελλάδα; που φαίνονται ; γιατί από τον ΟΑΕΔ Κύπρου δεν μου έδωσαν τα ένσημα κ κ δεν με εξήγησαν τίποτε κ έπρεπε να γυρίσω Ελλάδα κ δεν έχω απαντήσεις .
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Παιδιά καλησπέρα σας μια ερώτηση 20/6 έκανα την διαδικασία για το ταμείο 14/7 μου εγκρίθηκε ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος ποτέ περίπου θα μου μπουν τα χρήματα στο λογαριασμό μου
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Εκανα διαδικτυακή αίτηση για το επίδομα ανεργίας στις 4/6/2020,μου ζήτησαν να στείλω τα απαραίτητα δικαιολογητικά 20 μέρες μετά και από τις 25/6/2020 μου εμφανίζει στο σύστημα "προέγκριση υπαγωγής". Περίπου πόσο καιρό κάνει να γίνει η έγκριση? Ευχαριστω εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα και απο εμενα.Θελω να βγω πρωτη φορα ταμειο ανεργιας. Τα ενσημα μου

ειναι απο τον Οκτωμβριο του 2018

μεχρι και τα μισα του αυγουστου του 2019

μετα μισο μηνα ακομα τον νοεμβριο..

Επειτα ξεκινησα απο φεβρουαριο του 2020 μεχρι και τελος ιουνιου του 2020

Τωρα θα δουλεψω για ολον τον αυγουστο και μετα ειπε θ με απολυσει.

Ετσι οπως τα εχω υπολογίσει νομιζω οτι βγαινω τι λέτε;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

Μήπως γνωρίζετε αν το επίδομα ανεργίας που είπαν ότι θα καταβληθεί από τις 2 Οκτώβρη αφορά και τους μακροχρόνιους ανέργους?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχω κανει αιτηση για εποχιακο επιδομα απο της 6/10/202κ στις 13/10 βρηκα αυτο το μηνυμα καταγραφη απο υπηρεσια οαεδ και διπλα γραφει ενημέρωση βτων στοιχείων της αιτησης ! γνωριζει καποιος τι μπορει να σημαίνει??ευχαριστω εκ των προτέρων!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχω κανει αιτηση για εποχιακο επιδομα απο της 6/10/2020 στις 13/10 βρηκα αυτο το μηνυμα καταγραφη απο υπηρεσια οαεδ και διπλα γραφει ενημέρωση βτων στοιχείων της αιτησης ! γνωριζει καποιος τι μπορει να σημαίνει??ευχαριστω εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα και χρόνια πολλα.θα ήθελα μια απάντηση από κάποιον που το ξέρει σίγουρα.τα 80 ενσημα κατα ετος σε περίπτωση απόλυσης μετρανε από την ημερομηνία κατάθεσης των χαρτιών στον ΟΑΕΔ η δυο μήνες πίσω δηλαδή αν καταθέσω τα χαρτιά 31/12 μετράει από 31/12 η από 31 /10.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αυτό που ίσχυε και δε νομίζω ότι εχει αλλάξει, είναι ότι τα ένσημα των δύο τελευταιών μηνών εργασίας, δεν προσμετρώνται.Ούτε και για τους εποχιακούς.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπερα σε περιπτωση που ο εργοδοτης μου δεν θελει να με απολυσει(εικονικα χωρις αδειες αποζημιωση κτλ) και αναγκαστικα εγω δεν θα δουλευω οπως δουλευα ετσι ωστε να με διωξει, κατι διαβασα οτι υπαρχει περιπτωση να πει οτι δεν δικαιουσε αποζιμιωση λογω μη αποδσης και τετοια σε τετοια απολυση υπαρχει περιπτωση να μου πουνε κατι στον οαεδ?Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

ο ΟΑΕΔ κοιτάει τα ένσημα και απόλυση ,χωρίς απόλυση και παραίτηση ταμείο δεν δικαιουσαι

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ρώτησα αν με απολύσουν και πούνε δοιαφορα ότι δεν ημουν σωστός στην δουλειά μου κτλ αν θα πούνε τίποτα στον οαεδ ότι με ττοια απόλυση δεν δικαιούσαι επιδομα
Link to comment
Share on other sites

σου απάντησα ότι όταν έχεις απόλυση μπαίνεις κανονικά ταμείο ,αυτά που λες ισχύουν για πρόσληψη

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
On 12/7/2018 at 1:59 ΠΜ, zerokill said:

 

Βασιλη μια ερωτηση... Οι τελευταιοι 2 μηνες ημερολογιακα δεν υπολογιζονται στον ΟΑΕΔ (δουλεψες δεν δουλεψες) η οι 2 τελευταιοι δουλεμενοι μηνες δηλαδη τα ενσημα των 2 δουλεμενων μηνων? (υποψην οτι τα ενσημα απο οσο ξερω απο φιλους εποχιακους οριστικοποιουνται πολλες φορες τον επομενο μηνα )

Από προσωπική εμπειρία: είχα 137 ένσημα στο 14τετράμηνο που προηγήθηκε χωρίς τους τελευταίους 2 μήνες και το πήρα. Όσον αφορά τους τελευταίους δύο μήνες, τον προτελευταίο δούλεψα μια βδομάδα με οικειοθελή αποχώρηση και τον τελευταίο μια εβδομάδα με απόλυση. Οπότε δεν ενδιαφέρει τι έκανες τους τελευταίους 2 μήνες, λογικό κιόλας αν το σκεφτείς: μπήκα ταμείο για 5 μήνες, δλδ όσες μέρες κάλυπταν οι  εισφορές που ειχαν καταβληθεί 125=5μηνες<εισφορες<6μηνες=150. Εξ' άλλου τα ένσημα κάνουν δυο  μήνες να φανούν και η απόφαση ανακοινώνεται εντός 30-40 ημερών, δε μπορούν να περιμένουν την οριστικοποίηση γιατί ήδη είναι πολλές τόσες μέρες χωρίς εισόδημα, άσε που ο εργοδότης μπορεί να μην είναι συνεπής. Το ύψος της επιδότησης καθορίστηκε από τον μέσο όρο των τελευταίων 6μηνων πριν την απολυση, υπολογίζοντας από την ημέρα απόλυσης και προς τα πίσω

Edited by vag1453
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...



Από προσωπική εμπειρία: είχα 137 ένσημα στο 14τετράμηνο που προηγήθηκε χωρίς τους τελευταίους 2 μήνες και το πήρα. Όσον αφορά τους τελευταίους δύο μήνες, τον προτελευταίο δούλεψα μια βδομάδα με οικειοθελή αποχώρηση και τον τελευταίο μια εβδομάδα με απόλυση. Οπότε δεν ενδιαφέρει τι έκανες τους τελευταίους 2 μήνες, λογικό κιόλας αν το σκεφτείς: μπήκα ταμείο για 5 μήνες, δλδ όσες μέρες κάλυπταν οι  εισφορές που ειχαν καταβληθεί 125=5μηνες


φυσικά και ενδιαφέρουν τι έκανες τους δύο τελευταίους μήνες και φυσικά η βεβαίωση ασφαλιστικών εισφορών των δύο τελευταίων μηνών είναι απαραίτητη αφού τα ένσημα αυτών δεν φαίνονται στο σύστημα αν θες να πάρεις στην ώρα σου τα λεφτά
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατεθεσα βεβαιωση ασφαλιστικων εισφορων για τους τελευταιους 2 μηνες, δεν ειναι απαιτουμενο, αν διαβασεις το site του ΟΑΕΔ, για ηλεκτρονικη αιτηση. Παλιοτερα που γινοταν χειρογραφα οι αιτησεις ισως ηταν αλλιως. Δεν τους ενδιαφερει τι εκανες γιατι οι εισφορες για να παρεις επιδομα για 5 μηνες εχουν καλυφθει με 125 ενσημα, ειναι σαν ανταποδοση. Απλα πρέπει να υπαρχει απόλυση στην τελευταια δουλεια, ασχετα ποσο δουλεψες. Και φυσικα τα λεφτα μπηκαν στην ωρα τους με τα δεδομενα που παρεθεσα, ενα μηνα απο την αρχικη αιτηση, εφ'οσον εγκριθηκε. Τα τελευταια ενσημα φανηκαν ηλεκτρονικα σε μενα, μετα απο την πληρωμη του επιδοματος (τυχαινει να τα παρακολουθω συχνα).

Edited by vag1453
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα.Είχα διαβάσει δεξιά και αριστερά οτι το ταμείο με την αύξηση του κατώτατου μισθού πάει στα 509€.Πήρε κανείς αυτό το ποσό;Εμένα μπήκαν 491€,προφανως το τι διαβάζουμε στις σελίδες με την πραγματικότητα ίσως να διαφέρει απλά το έγραφαν παντού και επειδή τα μαθηματικά μου δεν είναι τα καλύτερα δεν ασχολήθηκα παραπάνω πως βγαίνει κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, George6633 said:

Καλημέρα.Είχα διαβάσει δεξιά και αριστερά οτι το ταμείο με την αύξηση του κατώτατου μισθού πάει στα 509€.Πήρε κανείς αυτό το ποσό;Εμένα μπήκαν 491€,προφανως το τι διαβάζουμε στις σελίδες με την πραγματικότητα ίσως να διαφέρει απλά το έγραφαν παντού και επειδή τα μαθηματικά μου δεν είναι τα καλύτερα δεν ασχολήθηκα παραπάνω πως βγαίνει κλπ. 

Δεν γνωρίζω αν το επίδομα προκαταβάλλεται η οχι.Δηλαδή αν μπαίνει για τον προηγούμενο στις αρχές του επόμενου.Αν είναι έτσι τότε λογικά θα τα δεις τον Μάιο μιας και η αύξηση ισχύει από 1/4/2024 .

Αν όμως πληρώνεσαι αρχές του μήνα πχ αρχές Απρίλη για τον Απρίλιο τότε θα έπρεπε να πάρεις αυξημένο το ποσό.

Ένα τηλέφωνο στο 1555 που είναι εντελώς δωρεάν απο σταθερά & κινητά  (διαθέσιμο 24/7) νομίζω θα σου λύσει την απορία.

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zerokill said:

Δεν γνωρίζω αν το επίδομα προκαταβάλλεται η οχι.Δηλαδή αν μπαίνει για τον προηγούμενο στις αρχές του επόμενου.Αν είναι έτσι τότε λογικά θα τα δεις τον Μάιο μιας και η αύξηση ισχύει από 1/4/2024 .

Αν όμως πληρώνεσαι αρχές του μήνα πχ αρχές Απρίλη για τον Απρίλιο τότε θα έπρεπε να πάρεις αυξημένο το ποσό.

Ένα τηλέφωνο στο 1555 που είναι εντελώς δωρεάν απο σταθερά & κινητά  (διαθέσιμο 24/7) νομίζω θα σου λύσει την απορία.

Ειδα μια αύξηση σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα αλλά δεν ήταν αυτό που γράφουν.Ευχαριστω για το 4ψηφιο,θα πάρω να ρωτήσω. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...