Jump to content

Αντικαταστατης G4 400 εως 500 ευρω


duende
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το αγαπημενο μου G4 ειχε ενα ατυχηματακι με την οθονη και σε συνδυασμο οτι μου κανει κατι κουλα (σβηνει απο υπερθερμανση,ψιλοκολλαει, δεν ανταποκρινεται συνεχεια το on/off) σκεφτηκα οτι καλυτερα να παω για καινουργιο αντι να το δωσω για επισκευη (σειρα 505)

 

Το λοιπον, θελω τη βοηθεια σας για να επιλεξω μια συσκευη γυρω στα 400, βαρια 500 ευρω, με τα παρακατω κριτηρια, οπου ειναι δυνατο:

 

1. Μεγεθος οχι μεγαλυτερο απο το υπαρχον. Μεχρι 5.5-5.7 αν ειναι μαζεμενο

2. Να εχει πολυ καλη ποιοτητα ηχου συνομιλιας

3. Οθονη 16:9 με καλη αποδοση στον ηλιο

4. Να εχει πολυ καλη καμερα. Θεωρω τη καμερα του G4 τη καλυτερη απο οσα εχουν περασει απο τα χερια μου, δε θελω σε καμια περιπτωση κατι υποδεεστερο. ειδικα σε low light

5. Αν ειναι δυνατο, να αλλαζει μπαταρια

6. Να παιρνει οπωσδηποτε microsd

7. Double tap to wake *θα ηταν καλα*

8. Fingerprint scanner οπωσδηποτε

9. Απροβληματιστο gps

10. Lag-free interface

11. Αγορα απο ελληνικο καταστημα μονο, με εγγυηση απο ελληνικη αντιπροσωπεια και γενικα να μπορω να βρω ευκολα αξεσουαρ εντος ελλαδος

 

εννοειται οτι αν υπαρχει κατι τετοιο και με λιγοτερα χρηματα, ακομα καλυτερα :)

Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s -S24 Ultra - Xperia 1 VI

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για p10 σε βλέπω. Double tap to wake έχει και ο nova launcher.

 

το θεμα ειναι οτι το p10 εχει χαλια ui με αρκετες ελλειψεις και δε θελω να φορτωσω αλλον launcher. επισης, απ'οσα διαβασα δεν εχει καμια διαφορα η καμερα του απο το περσινο μοντελο και δε τα παει καθολου καλα σε χαμηλο φωτισμο

Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s -S24 Ultra - Xperia 1 VI

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι το p10 εχει χαλια ui με αρκετες ελλειψεις και δε θελω να φορτωσω αλλον launcher. επισης, απ'οσα διαβασα δεν εχει καμια διαφορα η καμερα του απο το περσινο μοντελο και δε τα παει καθολου καλα σε χαμηλο φωτισμο

 

Τι έλλειψη έχει το ui του p10 που μέχρι τώρα είχες και αυτό δεν έχει;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για p10 σε βλέπω. Double tap to wake έχει και ο nova launcher.

 

Double tap για να το κλείσεις έχει λειτουργία ο nova.

Link to comment
Share on other sites

Τι έλλειψη έχει το ui του p10 που μέχρι τώρα είχες και αυτό δεν έχει;
Έλα ντε, προσωπικά το ui της LG, τουλάχιστον στο LG g3 που είχα, το βρήκα παιδικό μπροστά στις παραμετροποιησεις του emui. Έπρεπε να βάλω τουλάχιστον 5-6 εφαρμογές για να έχω μερικές από τις παραμετροποιησεις του emui.
Double tap για να το κλείσεις έχει λειτουργία ο nova.
Εφόσον υπάρχει δακτυλικό αποτύπωμα νομίζω το double tap to wake δεν έχει και πολύ νόημα πλέον. Με μια κίνηση ξεκλειδώνει η οθόνη. Βέβαια είναι και τι βολεύει τον καθένα.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

μου φανηκε λιγο περιεργο το notification menu και η ελλειψη app drawer απο λιγο που το ειδα, αλλα δεν ειχα και πολυ χρονο στη διαθεση μη για να ειμαι ειλικρινης..βεβαια παιζει ρολο οτι εχω συνηθισει τα τελευταια χρονια το ui της lg. επισης με προβηματιζουν οσα διαβασα για τη καμερα σε χαμηλο φωτισμο...

 

θα αγοραζα το g6 αν δεν ηταν το περιεργο aspect ratio της οθονης και οι ελλειψεις σε σχεση με αλλα regions (quad dac, wireless charging)

Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s -S24 Ultra - Xperia 1 VI

Link to comment
Share on other sites

App drawer έχει η Huawei από το emui 5 και μετά όπως και τα notification είναι κοντά στο pure Android πολύ πιο εύχρηστο από της LG για να μην μιλήσω για smoothness και lag

 

Στάλθηκε από το MHA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει συσκευή στην αγορά που να καλύπτει όλα αυτά τα κριτήρια που έχεις θέσει.

 

Η μόνη που πλήρει αυτά που θες στο μεγαλύτερο βαθμό είναι το HTC 11 αλλά πρέπει να ανέβεις κατά πολύ στο budget σου και το μόνο που δεν καλύπτει είναι η αφαιρούμενη μπαταρία και το service μιας και η συσκευή πάει Ρουμανία πλέον.

 

Δεν έχει η HTC service Ελλάδα.

 

Αλλιώς εναλλακτική το S7 edge(450 ευρώ περίπου) που όμως δεν έχει double tap to wake,ούτε φυσικά αφαιρουμενη μπαταρία και η κάμερα κυρίως σε low light πιθανως θα σε προβληματίσει και να μην σε αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που θέλεις τα βρίσκεις στο g5. Βέβαια δεν έχει μεγάλη διαθεσιμότητα και η τιμή του είναι αρκετά υψηλή σε σχέση με τα νούμερα που έπαιζε παλιότερα. Μπορείς ομως να δεις το g5 se που σε σχέση με το g5 έχει μονο πιο αδύναμο επεξεργαστή. Εάν όμως σε θέματα ταχυτητας δεν είχες θέματα με το g4 τότε το se σε καλύπτει καθώς ο 652 είναι δυνατοτερος από τον 808 και κάνεις μια αγορά με όλα τα θέλω σου σε αρκετά χαμηλότερο κόστος από αυτό που υπολογίζεις.

Άλλη επιλογή είναι το s7 edge που είναι πολύ κοντά στα θελω σου. Δεν έχει αποσπωμενη μπαταρία αλλά μικρό το κακό αφού η μπαταρία του είναι βουνό και δεν έχει και double tap που όμως δεν έχει πλέον και νόημα όταν υπάρχει fingerprint sensor.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις προτασεις, το double tap δεν ειναι καρι κρισιμο, αλλωστε και με το fingerprint θα γινει δουλεια. δυστυχως δε γλυτωνω το unibody design...

 

οποτε στα 4 κατοσταρικα παω αναγκαστικα σε g6 vs p10 vs honor 9..και στα 500-550 σε s8 vs sony xzs vs mate 9..

Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s -S24 Ultra - Xperia 1 VI

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...