Jump to content

Επικίνδυνο Μέλι - Γιαούρτι- Τροφές. Που πάμε;


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η συμπεριφορά της ΦΑΓΕ στην συγκεκριμένη περίπτωση, μου φάνηκε σοβαρή και υπεύθυνη. Σε μια αντίστοιχη περίπτωση με την Diet Pepsi στις ΗΠΑ, η PEPSICO όχι μόνο δεν έχασε, αλλά ανταμείφθηκε με αυξημένα μερίδια λόγω της υπεύθυνης αντίδρασής της.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 218
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η συμπεριφορά της ΦΑΓΕ στην συγκεκριμένη περίπτωση, μου φάνηκε σοβαρή και υπεύθυνη. Σε μια αντίστοιχη περίπτωση με την Diet Pepsi στις ΗΠΑ, η PEPSICO όχι μόνο δεν έχασε, αλλά ανταμείφθηκε με αυξημένα μερίδια λόγω της υπεύθυνης αντίδρασής της.

Κάτι παρόμοιο θα συμβεί και εδω πιστεύω...

Εγω πάντα το μόνο γιαουρτι που έτρωγα πάντοτε ήταν το ΤΟΤΑΛ, τώρα θα σταματήσω ?

Ατυχήματα πάντα συμβαίνουν στις βιομηχανίες και δεν υπάρχει λόγος να χαλάμε το όνομα της χώρας μας και των προϊόντων της. Σκεφτείτε τι θα γινόταν αν η ΦΑΓΕ δεν έτρεχε να ενημερώσει το κοινο για την απόσυρση των γιουρτιών... φέρθηκε πολύ υπεύθυνα κατα τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον αυτα βγαινουν στην επιφανεια.Για σκεφτειτε αυτους στις ταβερνες που μας διπλοπασαρουν τα χρησιμοποιημενα φαγητα,τα λαδια τα πολυχρησιμοποιημενα,τα ξαναζεσταμενα,τα φαγητα κατω απο το ηλιακο φως για ωρες,εκτος ψυγειων και στοιχειωδους συντηρησης.Δουλευα παλια σε catering,Εαν βλεπατε τι τρωγανε-αμε θα τρελλαινοσασταν.Ετσι για να σας τονισω λιγο το ενδιαφερον.Γουρουνοπουλο ψητο,εμεινε 2 μερες εκτος ψυγειου,ψημενο,χωρις σελοφαν ή αλουμινοχαρτο με τις πρασινες σκουληκομυγες να κανουν παρτυ,Σουβλακια ψημενα 10 ημερων μουχλιασμενα επειδη δεν ειχαν συντηρηθει,ξεπλυμα στην βρυση με νερο και στην συνεχεια 3λεπτο στην σχαρα,πριν λοιπον επιτεθουμε σε κατι που ειναι καυχημα για την χωρα μας και την τροφικη παραγωγη ας, εξετασουμε ολες τις παραμετρους.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χμμ αν σου λεγα πως π.χ ο καφες που ολοι καταναλωνουν καθημερινα ειναι υποπτος για καρκινογενεση?Και αυτο διοτι η καφεινη που περιεχει οπως και αλλα προιοντα ενοχοποιειται ως καρκινογονα στο βιβλιο Βιολογιας της 3ης Λυκειου ?

Γιατί ποιός σου είπε οτι πίνω καφέ???Αντέ έναν την βδομάδα και άν...

By all means marry; if you get a good wife, you'll be happy. If you get a bad one, you'll become a philosopher. :X :whistle:

Socrates

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ποιός σου είπε οτι πίνω καφέ???Αντέ έναν την βδομάδα και άν...

Ε το 99,99999999999% της Ελλάδος πίνουν Btw ούτε όλοι τρώνε γιαούρτι ή total αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα :) :O

Link to comment
Share on other sites

Ενταξυ το θέμα δεν είναι οι συνήθιες του καθενός αλλά αν πραγματικά είναι καρκινογόνες κάποιες ουσίες. Αν μου πούν οτι η καφεϊνη είναι καρκινογόνα τότε επιλογή μου είναι αν θα πιώ καφέ ή όχι. Αλλά αν είναι ιατρικά αποδεδειγμένο και δεν το δημοσιεύουν τότε κάτι τρέχει....

By all means marry; if you get a good wife, you'll be happy. If you get a bad one, you'll become a philosopher. :X :whistle:

Socrates

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι να μη μας πιάνει υστερία! δεν μπορώ να φανταστώ κάτι που θα μπορούσα να φάω απόψε και να μην είναι ύποπτο για κάτι... όταν όμως καπνίζω και 2 πακέτα την ημέρα, ζω στον θάλαμο αερίων που λέγεται Αθήνα και είμαι περικυκλωμένος από ένα τεράστιο συνοθύλευμα μαγνητικών πεδίων, θα ήμουν αστείος να ενοχοποιώ το μέλι και το γιαουρτάκι! Αυτό βέβαια δεν σημαίνει οτι θα κάτσω να φάω τη μούχλα, αλλά απλά οτι αρνουμαι να ζήσω τη ζωή μου με φοβίες!
Link to comment
Share on other sites

καλό είναι να μη μας πιάνει υστερία! δεν μπορώ να φανταστώ κάτι που θα μπορούσα να φάω απόψε και να μην είναι ύποπτο για κάτι... όταν όμως καπνίζω και 2 πακέτα την ημέρα, ζω στον θάλαμο αερίων που λέγεται Αθήνα και είμαι περικυκλωμένος από ένα τεράστιο συνοθύλευμα μαγνητικών πεδίων, θα ήμουν αστείος να ενοχοποιώ το μέλι και το γιαουρτάκι! Αυτό βέβαια δεν σημαίνει οτι θα κάτσω να φάω τη μούχλα, αλλά απλά οτι αρνουμαι να ζήσω τη ζωή μου με φοβίες!

Πολύ αριστερίζουσα η άποψή σου,αν και με βρίσκει 100% σύμφωνο!Αλλά από την άλλη δεν μπορείς να μπλέκεις την σωματική υγεία σου με την ψυχολογία σου. Όλοι μας θέλουμε μια κοινωνία με λιγότερους κινδύνους, άλλωστε μην ξεχνάς πως και η τηλεόραση και το ραδιόφωνο δημιουργούν μαγνητικό πεδίο, δεν κινδυνεύουμε από τα πεδία που υπάρχουν στις πόλεις, τουλάχιστο προς το παρόν.. :cry: :cry: :cry:

http://www.egs-avatars.com/e_gs_images/divers/gifs_jeux/image01.gif
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής αυτό θέλω να έχω. Ένα μεγάλο αγρόκτημα με πολλούς κήπους και χωράφια, με ζώα.

 

Να μου το θυμηθείτε ότι κάποτε θα φτάσουμε όλοι σε αυτό το σημείο ;)

απαπαπα μακριά! :p :p :p Δεν θα το άντεχα αυτό!!

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Καλή είναι η ιδέα της φάρμας αλλα και πάλι δεν θα ξέρεις αν αυτά που ταίξεις τα ζά η ακομα και το νερό δέν έχουν κάποιο πρόβλημα...
http://www.braker1.com/southclubs/banners/mg-roverclub.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σαφως και δεν ξερεις μιας και τα περισσοτερα θα ειναι κρεαταλευρα απο αυτα που προκαλεσαν τις τρελλες αγελαδες...

Η και απλα σιταλευρα να ειναι,σιγουρα θα ειναι ενισχυμενα ορμονικα...

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και δεν ξερεις μιας και τα περισσοτερα θα ειναι κρεαταλευρα απο αυτα που προκαλεσαν τις τρελλες αγελαδες...

Η και απλα σιταλευρα να ειναι,σιγουρα θα ειναι ενισχυμενα ορμονικα...

Πρόσθεσε σε αυτά τον Κανιβαλισμό στον οποίο εκθέτουν πολλοί τα ζώα παραγωγής, καθώς επίσης πως όλες οι τροφές είναι πλέον πηγές διοξινών :alien:

http://www.egs-avatars.com/e_gs_images/divers/gifs_jeux/image01.gif
Link to comment
Share on other sites

Πες πές ! :w00t:

 

Και μετά να στείλουμε το ποστ σου στα κανάλια να ασχοληθούν και με κάτι άλλο εκτος απο τα γιαούρτια και το μέλι και να πιάσουν όλο το εύρος τροφών και μετά να τρεφόμαστε με χάπια :w00t::p:X

Link to comment
Share on other sites

Απαραιτητη η γονικη συναινεση.... :w00t: :w00t: :lol:

λοιπον.Οι πεστροφες ταιζονται με κρεαταλευρα και φυραματα απο εντοσθια και δερματα σολωμου.Κατ'αυτον τον τροπο περνουν και το κοκκινωπο χρωμα οι καπνιστες.Απο κει και περα, παρολο που η πεστροφα ειναι το μονο ψαρι που εαν αλλαξει η συσταση του νερου σε νιτρικα αλατα και αμμωνια,πεθαινει.Ειναι απο τα πλεον καθαρα ψαρια αλλα τρωει τα παντα!

Αποκορυφωση ηταν οταν τις ειδα να τρωνε εντοσθια και δερματα απο κοτοπουλα....

Παντως να ξερετε,ειναι εξαιρετικα καθαρη,ακομα και η Ευδαπ χρησιμοποιει στον τελικο σταθμο κατανομης νερου στην Αττικη στον τριτογενη ελεγχο 200 πεστροφες.Εαν αλλαξει η συσταση του νερου ή παρουσιαστει αλλο προβλημα,διακοπτεται η παροχη του νερου.Οσο συγχρονα κι αν ειναι τα μηχανηματα,δεν παυουν να ειναι λιγοτερο ευαισθητα απο τις πεστροφες :w00t: :w00t:

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα το Dorna .............. από ψηλά ........... το "βιολογικό" ....... και καλά ..........

πιστεύετε ότι είναι καλό ? ή ? ........ πολύ κοντά στο Τσερνόμπιλ είναι οι αγελάδες ? ...... εγώ δεν θέλω ΟΥΤΕ να το δοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το δοκιμάζω γιατι δεν μου αρέσει η διαφήμηση :p

Κατα τά αλλα πίνω NOYNOY FAMILY

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Σήμερα πάλι είπαν για μπαχαρικά...για τα captain mix των 100 γρμ. :confused: , άλλά βγήκαν και είπαν από την εταιρεία ότι δεν κυκλοφόρησε στην Ελλάδα καθόλου παρά μόνο στην Ουγγαρία :wacko:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το Triclosan είναι μια αντιβακτηριδιακή ουσία που η χημική της δομή είναι συγγενής με αυτήν της διοξίνης! Πιθανότατα, σχηματίζεται διοξίνη κατά την παραγωγή του Triclosan, άγνωστο όμως πόση!

 

 

Σε ποιά προϊόντα υπάρχει το Triclosan:

1. Οδοντόπαστες

2. Πλαστικά παιχνίδια για παιδιά

3. Σφουγγάρια πιάτων

4. Πλαστικές σανίδες για κόψιμο ψωμιού κλπ.

5. Πλαστικές λαβές μαχαιριών κ.α.

6. Υγρά καθαρισμού

 

 

 

 

Triclosan υπάρχουν σε όλες τις AIM οδοντόκρεμες . Αν δεν το είδατε στις ειδήσεις, είπαν ότι στη Βρετανία αποσύρονται όσα προϊόντα περιέχουν το Τriclosan γιατί στην επαφή του με το νερό αντιδρά και δημιουργείται χλωροφόρμιο το οποίο προκαλεί βλάβες στo συκώτι και σε συχνή χρήση καρκίνο και θάνατο. Υπάρχει σχεδόν σε ό λες τις οδοντόκρεμες ως αντιβακτηριακό, αν και έρευνες έδειξαν ότι σκοτώνει και καλά βακτήρια, και το Marks & Spencer στην Αγγλία είπε ότι θα συνεργαστεί με την greenpeace για να βρει λύση στο θέμα. Έχει ήδη αποσύρει όλα τα προϊόντα με Τriclosan !!!

Link to comment
Share on other sites

παντως στα supep market βλεπω ακομη οδοντοκρεμες aim με triclosan στα ραφια.σκεφτειτε ποσα αλλα προιοντα θα εχουν προβλημα και δεν το λενε!

αληθεια...οι τρελες αγελαδες και τα κοτοπουλα τι εγιναν... :worry: :worry: παει ξεχαστηκε και αυτο!

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

Pantws oso gia th Fage me ta giaourtia den egine kai tpt fobero,h mouxla einai kati fysiko,emena an mou tyxaine 8a to gyrnaga pisw kai 8a eperna ena allo.

Twra gia ta melia tosa xronia me to idio tropo kataskeyazontai kai h ousia einai akyndinh stis posotites pou briskete,twra gia pio logo tosi fasaria den mporw na katalabw. :mad:

Oso gia thn Nikas den eimai 100% sigouros,egw pisteuw pws mallon ta ebale sto psygio gia na mhn xalasoun kai kapia stigmh 8a ta petagane.

Pantws ta ergastasia ths Fage Nikas pou ta exw episkeptei einai apsoga,ypersygxrona,ka8ara me xaroumeno proswpiko.

 

 

Oso gia ta ospria pou legane oti briskane mesa katsarides den einai katsarides einai alla entoma pou ta trwne kai auto seimenei oti ta ospria ths sygkekrimenis eterias einai para poli kala kai ka8ara(farmaka psekasmous ktl).

Link to comment
Share on other sites

Το Triclosan είναι μια αντιβακτηριδιακή ουσία που η χημική της δομή είναι συγγενής με αυτήν της διοξίνης! Πιθανότατα, σχηματίζεται διοξίνη κατά την παραγωγή του Triclosan, άγνωστο όμως πόση!

 

 

Σε ποιά προϊόντα υπάρχει το Triclosan:

1. Οδοντόπαστες

2. Πλαστικά παιχνίδια για παιδιά

3. Σφουγγάρια πιάτων

4. Πλαστικές σανίδες για κόψιμο ψωμιού κλπ.

5. Πλαστικές λαβές μαχαιριών κ.α.

6. Υγρά καθαρισμού

 

 

 

 

Triclosan υπάρχουν σε όλες τις AIM οδοντόκρεμες . Αν δεν το είδατε στις ειδήσεις, είπαν ότι στη Βρετανία αποσύρονται όσα προϊόντα περιέχουν το Τriclosan γιατί στην επαφή του με το νερό αντιδρά και δημιουργείται χλωροφόρμιο το οποίο προκαλεί βλάβες στo συκώτι και σε συχνή χρήση καρκίνο και θάνατο. Υπάρχει σχεδόν σε ό λες τις οδοντόκρεμες ως αντιβακτηριακό, αν και έρευνες έδειξαν ότι σκοτώνει και καλά βακτήρια, και το Marks & Spencer στην Αγγλία είπε ότι θα συνεργαστεί με την greenpeace για να βρει λύση στο θέμα. Έχει ήδη αποσύρει όλα τα προϊόντα με Τriclosan !!!

 

Οταν ειχε γινει το θεμα με τις οδοντοκρεμες και για 10 μερες ακομα ολες ηταν στη θεση τους προς πωληση, δεν ξερω αν αλλαξε κατι τελευταια και σκεφτομαι μηπως τα εδω καναλια το λενε για να πανικοβαλουν το κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχε γινει το θεμα με τις οδοντοκρεμες και για 10 μερες ακομα ολες ηταν στη θεση τους προς πωληση, δεν ξερω αν αλλαξε κατι τελευταια και σκεφτομαι μηπως τα εδω καναλια το λενε για να πανικοβαλουν το κοσμο.

 

Μη μου πείς :X

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διατροφικό σκάνδαλο

Χαλασμένα αυγά χρησιμοποιούνταν για την παρασκευή τροφίμων στην Ιταλία

 

Ρώμη

 

Χαλασμένα αυγά, που θα έπρεπε να καταστραφούν ως επικίνδυνα, χρησιμοποιήθηκαν από βιομηχανίες τροφίμων για την παρασκευή κέικ, μπισκότων, παγωτών, ζυμαρικών κλπ. Το διατροφικό σκάνδαλο ανακάλυψε η ειδική υπηρεσία NAS της Ιταλίας έπειτα από έρευνες που κράτησαν δύο χρόνια.

 

«Δεν υπάρχουν στατιστικές και πιθανότατα να μη γίνουν ποτέ» γράφει την Τετάρτη η εφημερίδα La Repubblica. «Γι' αυτό ηρεμήστε, σίγουρα όλοι μας θα έχουμε καταναλώσει γλυκίσματα, παγωτά κ.α. που περιείχαν και χαλασμένα αυγά».

 

Η NAS και οι καραμπινιέροι εξάρθρωσαν ολόκληρο κύκλωμα που δρούσε σε όλη την Ιταλία, με βάση την Μπολόνια, η οποία προμήθευε στις βιομηχανίες τροφίμων το υλικό των αυγών που χρησιμοποιείτο.

 

Κατασχέθηκαν 32 εκατομμύρια αυγά, συνελήφθησαν 22 άτομα και μηνύθηκαν άλλα 60. Για τη μεταφορά του παρασκευάσματος με τα χαλασμένα αυγά χρησιμοποιούνταν βυτιοφόρα απ' τα οποία ξεκίνησε και η έρευνα, αφού 20 είχαν κλαπεί από το κύκλωμα πριν δύο χρόνια.

 

Προκειμένου το συγκεκριμένο παρασκεύασμα να μη μυρίζει, έβαζαν χλώριο, ισταμίνη και άλλες ουσίες και έτσι οι βιομηχανίες που το χρησιμοποιούσαν δεν ήταν σε θέση να γνωρίζουν την ποιότητα, αφού στη συνέχεια πραγματοποιούσαν και την παστερίωση του υλικού που αγόραζαν.

 

Οι αρμόδιες υγειονομικές υπηρεσίες δεν θέλησαν να δώσουν στη δημοσιότητα τον κατάλογο των βιομηχανιών που προμηθεύονταν το παρασκεύασμα. Ο διοικητής της NAS Μαρτσέλο Καλάντρι δήλωσε ότι οι ποσότητες αυτές αναμειγνύονταν με άλλα συστατικά ώστε να μην προκαλούνται υποψίες.

 

Δεν είναι δυνατόν να γίνει πρόβλεψη για την υγεία των καταναλωτών, αφού οι τυχόν παρενέργειες μπορεί να εμφανιστούν την προσεχή δεκαετία. Ωστόσο, από τις χημικές ουσίες που χρησιμοποιούνταν, προκαλούνται ηπατίτιδα και αλλεργίες.

 

Ο εισαγγελέας της Μπολόνια Λορέντσο Τζεστρ δήλωσε ότι «εντοπίστηκαν ορισμένα σοβαρά περιστατικά, αλλά ο τομέας των τροφίμων είναι ασφαλής». Η ένωση των καταναλωτών ζητά να δοθεί στη δημοσιότητα ο κατάλογος των βιομηχανιών που χρησιμοποίησαν το παρασκεύασμα.

 

news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...