Jump to content

Nokia 8


Pavletos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου κάνεις λάθος. Καθόλου δεν αγχώνομαι με τις ενημερώσεις και την έκδοση 9 του λειτουργικού. Απεναντίας επειδή κι εγώ το δουλεύω μόλις 1 βδομάδα, ουδόλως με ενδιαφέρει αν θα πάρει τη νέα έκδοση η συσκευή σε 5 μέρες ή σε 3 μήνες. Φτάνει μόνο να την πάρει κάποια στιγμή. Σκέψου μόνο πως μέχρι πριν 7 μέρες δούλευα συσκευή του 2013-14 με λειτουργικό αντρόιντ 5.0.2 που το πήρε το Μάη του 2015... Απλά ανέβασα την είδηση (αν ισχύει βέβαια) για να ενημερωθούν τα παιδιά που ενδιαφέρονται κάθε μέρα γιατί δεν έχει πάρει ακόμα την 9.

Σαφώς και για μένα το κινητό είναι εξαιρετικό μέχρι στιγμής και ουσιαστικά μόνο μια κάπως μεγαλύτερη οθόνη θα ήθελα (λόγω εξωτερικών διαστάσεων) και λίγο καλύτερο ήχο από τα ακουστικά (κι αυτός που έχουν πάντως δεν είναι κακός, απλά όχι κάτι που να ξεχωρίζει από τη μάζα των κινητών 200+ ευρώ).

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το FX equalizer , παίξε με τις επιλογές φέρτο στα μέτρα σου... Βελτιώνει πολύ την εμπειρία ακρόασης με ακουστικά, βέβαια εγώ χρησιμοποιώ τα AKG από το s8 plus μου και η απόδοση αυξάνεται στα πάρα πολύ!!!
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Η απίστευτη πρακτική των Nokia/HMD Global: Καθυστερούν τα Android 9 Pie updates για να πουλήσει το Nokia 8.1

https://techmaniacs.gr/i-apisteyti-praktiki-tis-nokia-kathysterei-ta-android-9-pie-updates-gia-na-poylisei-to-nokia-8-1/

Πριν έλεγαν ότι ήταν προβληματική η Pie στο 8 και τώρα το αλλάξανε πάλι; :worry:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το FX equalizer , παίξε με τις επιλογές φέρτο στα μέτρα σου... Βελτιώνει πολύ την εμπειρία ακρόασης με ακουστικά, βέβαια εγώ χρησιμοποιώ τα AKG από το s8 plus μου και η απόδοση αυξάνεται στα πάρα πολύ!!!

Ευχαριστώ για τη συμβουλή, αλλά για μένα το βασικό θέμα είναι η ποιότητα του ήχου όπως βγαίνει από το hardware κι όχι να παίξω με εκουαλάιζερ, φίλτρα κλπ. Για να μην αδικούμε το 8 πάντως, ελάχιστες συσκευές προσφέρουν το κάτι παραπάνω σε αυτό τον τομέα.

Καλώς ή κακώς, οι τελευταίες ναυαρχίδες της LG (V30, G7) έχουν εξειδικευμένα audio DAcs της ΕSS Audio (Sabre) που κάνουν πολύ καλά απ' ότι φαίνεται τη δουλειά. Αγόρασα το 8 εν γνώσει αυτής της έλλειψης και φυσικά δεν το μετανιώνω στα λεφτά που έδωσα. Απεναντίας θεωρώ ότι μέχρι τα 250-300 ευρώ είναι μια εξαιρετική πασπαρτού συσκευή και μια αξιοπρεπέστατη αγορά.

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη συμβουλή, αλλά για μένα το βασικό θέμα είναι η ποιότητα του ήχου όπως βγαίνει από το hardware κι όχι να παίξω με εκουαλάιζερ, φίλτρα κλπ. Για να μην αδικούμε το 8 πάντως, ελάχιστες συσκευές προσφέρουν το κάτι παραπάνω σε αυτό τον τομέα.

Καλώς ή κακώς, οι τελευταίες ναυαρχίδες της LG (V30, G7) έχουν εξειδικευμένα audio DAcs της ΕSS Audio (Sabre) που κάνουν πολύ καλά απ' ότι φαίνεται τη δουλειά. Αγόρασα το 8 εν γνώσει αυτής της έλλειψης και φυσικά δεν το μετανιώνω στα λεφτά που έδωσα. Απεναντίας θεωρώ ότι μέχρι τα 250-300 ευρώ είναι μια εξαιρετική πασπαρτού συσκευή και μια αξιοπρεπέστατη αγορά.

 

Για iems και μονο ο ηχος ειναι σχετικα καλος και καθαρος εκει που υστερει ειναι οτι δεν εχει αρκετη δυναμη ο ενισχυτης ακουστικων που εχει

το nokia 8. Επισης δεν εχει line out για να βαλεις πχ κανενα fiio a5. Για τα lg μετα το g6 v20 v30 ...... συμφωνω σε αυτα που ειπες αν και προτιμω τον ηχο του mx4pro που το ειχα αγορασει αποκλειστικα για μουσικη πριν καποια χρονια. Σε παρομοιο επιπεδο ειναι και το mxpro 5 .Απο οτι διαβαζω ομως κορυφαιο τηλεφωνο για ηχο ειναι το vivo xplay 6 που πλεον ειναι δυσκολο να βρεθει και ακριβο.απο τα midrange σε επιπεδο ηχου που εχω δοκιμασει πολυ καλα ειναι τo meizu pro 7 και mi a1 (εχουν δυνατο ενισχυτη)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Dolby Atmos έπρεπε να το εξελίξουν και να το περάσουν σε όλα τα Nokia. Το περιόρισαν στο Nokia 6, όπως και τον στερεοφωνικό ήχο! :(

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να μας το δώσει η pie? Η δεν το υποστηρίζει ο 835 ?(ίσως λέω κουταμάρα)

Πάντως στο Xiaomi note 5 & 5 plus έχει default εξαιρετική απόδοση για midrange συσκευές.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Παίζει να μας το δώσει η pie? Η δεν το υποστηρίζει ο 835 ?(ίσως λέω κουταμάρα)

Πάντως στο Xiaomi note 5 & 5 plus έχει default εξαιρετική απόδοση για midrange συσκευές.

 

Και το Nokia 6 έχει και ραδιόφωνο .Πόσο τους κοστίζει να το έχουν βγάλει σχεδόν από παντού ;

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να μας το δώσει η pie? Η δεν το υποστηρίζει ο 835 ?(ίσως λέω κουταμάρα)

Πάντως στο Xiaomi note 5 & 5 plus έχει default εξαιρετική απόδοση για midrange συσκευές.

Να μας δώσει τι η Pie; Δεν κατάλαβα...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το dolby atmos μηπως εννοει εφοσον δεν υπαρχει τωρα δυσκολα . παντως ο ηχος που ακουγεται απο το ηχειο δεν ειναι και ασχημος αν το συγκρινω με του mia1 ειναι εξισου ποιοτικος

Να μην εχουμε παραπονα απο το τηλεφωνο.

Αν θυμηθω και παλιες προσφορες πχ το lg gflex 2 που χε η βοντα με 300 (δυστυχως στα 2 μιση χρονια bootloop) ειναι απο τις καλυτερες που πετυχαμε

Edited by kutulu26
Link to comment
Share on other sites

Το dolby atmos μηπως εννοει εφοσον δεν υπαρχει τωρα δυσκολα .

Έτσι σωστά αυτό εννοούσα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παντως ο ηχος που ακουγεται απο το ηχειο δεν ειναι και ασχημος αν το συγκρινω με του mia1 ειναι εξισου ποιοτικος

Να μην εχουμε παραπονα απο το τηλεφωνο.

Αν θυμηθω και παλιες προσφορες πχ το lg gflex 2 που χε η βοντα με 300 (δυστυχως στα 2 μιση χρονια bootloop) ειναι απο τις καλυτερες που πετυχαμε

 

Μια χαρά μεγαφωνάκι έχει, όπως επίσης από 160 μέχρι 200 ευρώ όσοι το αγόρασαν με την black Friday προσφορά, πρόκειται ουσιαστικά για χάρισμα ...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

@konakis μακάρι να το φέρει με την Pie, δεν το βλέπω όμως! Αλλιώς θα το είχαν και οι συσκευές που πήραν ήδη την Pie. Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κάνεις λάθος. Καθόλου δεν αγχώνομαι με τις ενημερώσεις και την έκδοση 9 του λειτουργικού. Απεναντίας επειδή κι εγώ το δουλεύω μόλις 1 βδομάδα, ουδόλως με ενδιαφέρει αν θα πάρει τη νέα έκδοση η συσκευή σε 5 μέρες ή σε 3 μήνες. Φτάνει μόνο να την πάρει κάποια στιγμή. Σκέψου μόνο πως μέχρι πριν 7 μέρες δούλευα συσκευή του 2013-14 με λειτουργικό αντρόιντ 5.0.2 που το πήρε το Μάη του 2015... Απλά ανέβασα την είδηση (αν ισχύει βέβαια) για να ενημερωθούν τα παιδιά που ενδιαφέρονται κάθε μέρα γιατί δεν έχει πάρει ακόμα την 9.

Σαφώς και για μένα το κινητό είναι εξαιρετικό μέχρι στιγμής και ουσιαστικά μόνο μια κάπως μεγαλύτερη οθόνη θα ήθελα (λόγω εξωτερικών διαστάσεων) και λίγο καλύτερο ήχο από τα ακουστικά (κι αυτός που έχουν πάντως δεν είναι κακός, απλά όχι κάτι που να ξεχωρίζει από τη μάζα των κινητών 200+ ευρώ).

Εγω παντως αν και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το nokia 8 δεν το συγκρινω με το lg g flex 2 . Ηταν τοσο καλα σχεδιασμενο ανατομικα που το χειριζοσουν ανετα με το ενα χερι. Ειχε και πολυ καλυτερη καμερα και απο ζουμ μια χαρα. Το 8 ειναι πολυ πιο γρηγορο αλλα μεχρι εκει. Για το redminote 4x δεν θελω να αναφερω τιποτα ..
Link to comment
Share on other sites

Έτσι σωστά αυτό εννοούσα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μια χαρά μεγαφωνάκι έχει, όπως επίσης από 160 μέχρι 200 ευρώ όσοι το αγόρασαν με την black Friday προσφορά, πρόκειται ουσιαστικά για χάρισμα ...

 

...............+1

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως αν και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το nokia 8 δεν το συγκρινω με το lg g flex 2 . Ηταν τοσο καλα σχεδιασμενο ανατομικα που το χειριζοσουν ανετα με το ενα χερι. Ειχε και πολυ καλυτερη καμερα και απο ζουμ μια χαρα. Το 8 ειναι πολυ πιο γρηγορο αλλα μεχρι εκει. Για το redminote 4x δεν θελω να αναφερω τιποτα ..

 

Το gflex 2 το χαντακωσε το bootloop . Και αν θυμαμαι καλα ειχε και η οθονη κατι κιτρινιλες στην ακρη και ειχε και τα θεματακια με τον 810 τοτε (υπερθερμενοταν ευκολα) Στα αλλα που λες συμφωνω και για μενα ηταν πολυ καλο τηλεφωνο με κανα 50 αρι για μπαταρια και reflow μπορει και να ξαναλειτουργησει αλλα δεν αξιζει πιστευω αλλα ακομη το χω στο συρταρι για ενθυμιο λολ

Edited by kutulu26
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο 2 εβδομαδες ακομα δεν μπορω να στειλω μηνυματα. Καταλαβα οτι δεν υπαρχει το κεντρο μηνυματων καταχωρημενο στη συσκευη. Μιλησα με cosmote απο το facebook αλλα δεν καταφεραν κατι και μου ειπαν να παω σε ενα καταστημα. Λεω να κανω μια τελευταια προσπαθεια πριν παω απο εκει. Γίνεται να μπει καποιος στο κρυφο μενου το κινητου πατωντας *#*#4636#*#* και να μου πει τι αριθμο γραφει στο SMSC; Υπόψιν έχω κοσμοτε. το κεντρο μηνυματων ειναι +3097100000 αλλα δυστυχως οποτε το βαζω μου βγαζει μηνυμα update error.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο 2 εβδομαδες ακομα δεν μπορω να στειλω μηνυματα. Καταλαβα οτι δεν υπαρχει το κεντρο μηνυματων καταχωρημενο στη συσκευη. Μιλησα με cosmote απο το facebook αλλα δεν καταφεραν κατι και μου ειπαν να παω σε ενα καταστημα. Λεω να κανω μια τελευταια προσπαθεια πριν παω απο εκει. Γίνεται να μπει καποιος στο κρυφο μενου το κινητου πατωντας *#*#4636#*#* και να μου πει τι αριθμο γραφει στο SMSC; Υπόψιν έχω κοσμοτε. το κεντρο μηνυματων ειναι +3097100000 αλλα δυστυχως οποτε το βαζω μου βγαζει μηνυμα update error.

Γράφει "+3097100000, 145"

Το 145 δεν ξέρω τι είναι!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θα μας τρελανει το τηλεφωνο εκανα reboot σε safe mode και το θεμα με το scrolling λυθηκε. Μετα ξανα σε κανονικη λειτουργια και ολα καλα . Τι να πω ....δεν αλλαξα και τιποτα απο εφαρμογες. Το μονο που μπορω να υποθεσω ειναι οτι για καποιο λογο οταν ειχα το τζαμακι αυτο μπλοκαρε καποιον αισθητηρα και ακομα και οταν το αλλαξα με την ζελατινα ηταν ακομα μπλοκαρισμενος . Τωρα με την επανεκινηση στην ασφαλη λειτουργια ξεμπλοκαρε και μετα ολα καλα . Edited by kutulu26
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θα μας τρελανει το τηλεφωνο εκανα reboot σε safe mode και το θεμα με το scrolling λυθηκε. Μετα ξανα σε κανονικη λειτουργια και ολα καλα . Τι να πω ....δεν αλλαξα και τιποτα απο εφαρμογες. Το μονο που μπορω να υποθεσω ειναι οτι για καποιο λογο οταν ειχα το τζαμακι αυτο μπλοκαρε καποιον αισθητηρα και ακομα και οταν το αλλαξα με την ζελατινα ηταν ακομα μπλοκαρισμενος . Τωρα με την επανεκινηση στην ασφαλη λειτουργια ξεμπλοκαρε και μετα ολα καλα .

Με πιο τρόπο μπήκες σε save Mode; Έχει αλλάξει ο τρόπος στο Android 8;

Link to comment
Share on other sites

Με πιο τρόπο μπήκες σε save Mode; Έχει αλλάξει ο τρόπος στο Android 8;

 

Δεν ξερω πιο πριν πως ηταν αλλα πολυ ωρα πατημενο το απενεργοποιηση που βγαζει στην οθονη

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Thanks πρωτη εντυπωση πολυ θετικη πιο καλο το scrolling τουλαχιστον στο δικο μου τηλεφωνο που χε καποια θεματα πιο πριν με το scrolling

Βλεπω και το τηλεφωνο ελαφρως γρηγοροτερο

Στην προβολη /συνθετες /θεμα συσκευης σας αλλαζει κατι οταν εναλασετε απο σκοτεινο φωτεινο και αυτοματο? Εμενα δεν αλλαζει κατι εκτος απο χρωμα που βρισκεται στο πλαισιο πανω απο τις ενημερωσεις

Edited by kutulu26
Link to comment
Share on other sites

Καμία ουσιαστική αλλαγή μέχρι στιγμής. Οπτικά επίσης όχι πολλές διαφορές.

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...