Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υπάρχει nillkin full frame (cp+ ή κάπως έτσι)

το έχω αλλά δε το δοκιμάζω αν δεν χαλάσει το "μάπα" full frame Που έχω πάνω (ήταν σε κάτι θήκες εξτρά)

 

Μόνο με εγκοπή επανω βρίσκω

Link to comment
Share on other sites

ναι , το σκεφτηκα κ αυτό αλλά φτανω στο 20% μετά απο δυο μερες περιπου. Αυτή τη στιγμή ας πουμε είμαι στο 75% απο το πρωί με 1,5 ωρα οθόνης κ χωρίς καθολου ομιλία... Η φωτεινότητα είναι στο φουλ. Μήπως εσείς κάνετε εκεί οικονομία?
Ε λογικό μου ακούγεται τοτε, μιλάς για 2 μέρες που θα μπορούσε και καλύτερα εάν δεν έλεγες την λέξη κλειδί "φωτεινότητα" στο φουλ. Εάν έχεις μόνιμα την φωτεινότητα στο φουλ η κατανάλωση από την οθόνη εκτοξεύεται. Εγώ, χρησιμοποιώ αυτόματη φωτεινότητα με τα πάντα ανοιχτά , Bluetooth, gps, συνδεδεμένο μόνιμα με smartwatch. Την προηγούμενη φόρτιση την είχα κάνει περίπου στο 23% μετά από 2 μέρες και με οθόνη 7+ ώρες. Όχι παιχνιδια, ειδήσεις διάβασμα, YouTube, Spotify, λίγο Tweeter, Facebook λιγότερο ακομα και κανένα 10λεπτο κλήσεις . Η μπαταρία του κινητου, δεν πλησιάζετε εύκολα. Κάποια στιγμή σκεφτόμουν το mi 8, όμως η μπαταρία για εμένα είναι καθοριστικός παράγοντας. Δεν προχώρησα στην αγορά του γιατί θα έτρωγα πίκρα. Το μόνο που μου λείπει εμένα προσωπικά και κάποια στιγμή θα ψάξω έναν αντάξιο αντικαταστάτη του στο θέμα μπαταριας είναι το NFC που του λείπει. Τηλεφωναρα σε όλα του, αν είχε και NFC θα έκανα πολύ καιρό να το αλλάξω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν κάνουμε όλοι την ίδια χρήση,δεν έχουμε όλοι τις ίδιες εφαρμογες,δεν το δουλεύουμε όλοι με τις ίδιες συνθήκες,δεν έχουμε όλοι το ίδιο σήμα, δεν συχρονιζουμε όλοι τα πάντα και όλα κτλ,μη ψαρωνετε με τα sot των άλλων

Αυτά :p :p

 

 

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Καλά δεν πρόσεξες ότι το δουλεύει με φουλ φωτεινότητα, μόνο αυτό φτάνει! :-)

Απορώ πως αντέχουν τα μάτια του φιλου, το δοκίμασα μόλις τώρα και πόνεσαν!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vfragos
Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν πρόσεξες ότι το δουλεύει με φουλ φωτεινότητα, μόνο αυτό φτάνει! :-)

Δεν το δουλεύουμε όλοι στις ίδιες συνθήκες......

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Ε λογικό μου ακούγεται τοτε, μιλάς για 2 μέρες που θα μπορούσε και καλύτερα εάν δεν έλεγες την λέξη κλειδί "φωτεινότητα" στο φουλ. Εάν έχεις μόνιμα την φωτεινότητα στο φουλ η κατανάλωση από την οθόνη εκτοξεύεται. Εγώ, χρησιμοποιώ αυτόματη φωτεινότητα με τα πάντα ανοιχτά , Bluetooth, gps, συνδεδεμένο μόνιμα με smartwatch. Την προηγούμενη φόρτιση την είχα κάνει περίπου στο 23% μετά από 2 μέρες και με οθόνη 7+ ώρες. Όχι παιχνιδια, ειδήσεις διάβασμα, YouTube, Spotify, λίγο Tweeter, Facebook λιγότερο ακομα και κανένα 10λεπτο κλήσεις . Η μπαταρία του κινητου, δεν πλησιάζετε εύκολα. Κάποια στιγμή σκεφτόμουν το mi 8, όμως η μπαταρία για εμένα είναι καθοριστικός παράγοντας. Δεν προχώρησα στην αγορά του γιατί θα έτρωγα πίκρα. Το μόνο που μου λείπει εμένα προσωπικά και κάποια στιγμή θα ψάξω έναν αντάξιο αντικαταστάτη του στο θέμα μπαταριας είναι το NFC που του λείπει. Τηλεφωναρα σε όλα του, αν είχε και NFC θα έκανα πολύ καιρό να το αλλάξω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλά δεν πρόσεξες ότι το δουλεύει με φουλ φωτεινότητα, μόνο αυτό φτάνει! :-)

Απορώ πως αντέχουν τα μάτια του φιλου, το δοκίμασα μόλις τώρα και πόνεσαν!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Απότι καταλαβαίνω κάνουμε παρομοια χρήση (αν εξαιρεσεις το smartwatch k gps). Θα τσεκάρω λοιπον την αυτοματη φωτεινότητα να δω διότι μάλλον καλά τα λες. Εκεί πρέπει να μου τρωει πολύ... Κ όντως η διαρκεια μπαταρίας είναι πολύ σημαντική. Γιαυτό πεταξα το παλιο κινεζικο no name (cubot) που είχα κ σε μισή μερα σχετικά εντατικής χρησης με αφηνε στα κρύα του λουτρου...

Link to comment
Share on other sites

Από πού ακριβώς βλέπουμε το sot;

Εικονίδιο Ασφάλεια-->Χρήση μπαταρίας-->Χρήση μπαταρίας-->Υλισμικό-->Οθόνη.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Με αυτές οι νανοτεχνολογίες οθόνης τι γίνεται;

Πήγα στα mediamarkt και μου την πρότεινε η κοπέλα στα 18 ευρώ, την τοποθετούν και την κόβουν αυτοί, 6 μήνες εγγύηση, αντι-κραδασμική αντι-χαρακτική κτλ...

Αξίζουν;

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

https://drive.google.com/file/d/1CMxkp-DOaW7JdfOik8RrCuSzVj4PIkq7/view?usp=drivesdk

Βραδυνό βίντεο με open και πειραματισμούς με το iso...

Link to comment
Share on other sites

Με αυτές οι νανοτεχνολογίες οθόνης τι γίνεται;

Πήγα στα mediamarkt και μου την πρότεινε η κοπέλα στα 18 ευρώ, την τοποθετούν και την κόβουν αυτοί, 6 μήνες εγγύηση, αντι-κραδασμική αντι-χαρακτική κτλ...

Αξίζουν;

κάτι δεν λες καλά η κάτι δεν κατάλαβες καλά,η νανοτεχνολογία που σου είπανε είναι ένα υγρό που βάζουν πάνω στην οθόνη και σε παραμυθιάζουν ότι σε προστατεύει,αλλά εσύ λες την κόβουν,ίσως μιλάς για ζελατινα έχουν ένα μηχάνημα το οποίο κόβει την ζελατίνα στα μέτρα του κινητού
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει nillkin full frame (cp+ ή κάπως έτσι)

το έχω αλλά δε το δοκιμάζω αν δεν χαλάσει το "μάπα" full frame Που έχω πάνω (ήταν σε κάτι θήκες εξτρά)

 

Την αγόρασα την συγκεκριμένη nillkin μην την αγοράσει κανείς. Είναι χάλια γιατί έχει κάτι dots και στο φως φαίνεται σαν solar πάνελ. Κολλάει μόνο περιμετρικά. Τζάμπα τα λεφτά που έδωσα.

Όπως το έβαλα έτσι το πέταξα.

Link to comment
Share on other sites

Τζαμακι δοκιμάστε full glue 5d κολλάει σε όλη την οθόνη, εγώ πήρα από ένα κατάστημα στη Θεσσαλονίκη και είναι εξαιρετικό χωρίς dots κτλ αρνητικά των full face

 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τζαμακι δοκιμάστε full glue 5d κολλάει σε όλη την οθόνη, εγώ πήρα από ένα κατάστημα στη Θεσσαλονίκη και είναι εξαιρετικό χωρίς dots κτλ αρνητικά των full face

 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

έχει αναφερθεί όμως δυσκολία να το βάλεις σε σημείο να σπάει η οθόνη με τα full glue!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έχει αναφερθεί όμως δυσκολία να το βάλεις σε σημείο να σπάει η οθόνη με τα full glue!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Δεν κατάλαβα τι εννοείς;η τοποθέτηση είναι ίδια με τα tempered glass, μιλάμε άλλωστε για κανονικό tempered glass χωρίς περιμετρική κόλλα και dots

 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Μόνο με εγκοπή επανω βρίσκω

 

Την αγόρασα την συγκεκριμένη nillkin μην την αγοράσει κανείς. Είναι χάλια γιατί έχει κάτι dots και στο φως φαίνεται σαν solar πάνελ. Κολλάει μόνο περιμετρικά. Τζάμπα τα λεφτά που έδωσα.

Όπως το έβαλα έτσι το πέταξα.

 

δεν ξέρω , η μάπα που έχω πάνω μια χαρά είναι (δεν ξέρω αν χάλασε την θέαση κάτω από τον ήλιο γιατί την είχα βάλει κατευθείαν)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι εννοείς;η τοποθέτηση είναι ίδια με τα tempered glass, μιλάμε άλλωστε για κανονικό tempered glass χωρίς περιμετρική κόλλα και dots

 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

α νόμιζα κάτι αλλά μου έχουν ΚΌΛΛΑ γύρω γύρω!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τζαμακι δοκιμάστε full glue 5d κολλάει σε όλη την οθόνη, εγώ πήρα από ένα κατάστημα στη Θεσσαλονίκη και είναι εξαιρετικό χωρίς dots κτλ αρνητικά των full face

 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτό;;

Κάποιο λινκ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτό;;

Κάποιο λινκ;

Καλημέρα έχω δώσει τουλάχιστον δύο φορές λινκ στο παρελθόν δεν θέλω να κάνω διαφήμιση, οποίος θέλει ας μου στείλει π.μ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσεχώς εντυπώσεις εκτός και αν το έχει πάρει κανείς από εσάς.

 

Send from Redmi Note 5

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αναφέρομαι σε αυτό. Πριν δεν μου πήρε την φωτό. 59375c8d7e7e7b9a48b335b81cc26911.jpg

 

Send from Redmi Note 5

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Προσεχώς εντυπώσεις εκτός και αν το έχει πάρει κανείς από εσάς.

 

Send from Redmi Note 5

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αναφέρομαι σε αυτό. Πριν δεν μου πήρε την φωτό. 59375c8d7e7e7b9a48b335b81cc26911.jpg

 

Send from Redmi Note 5

 

Ωραία φίλε,πες μας όταν παραλάβεις και αν μπορείς ανέβασε κ φωτό!

Link to comment
Share on other sites

σημερα παρελαβα το κινητο και εδω και καποιες ωρες που ασχολουμαι με ρυθμισεις, παρατηρησα οτι ορισμενες φορες ενω ειμαι μεσα στα μενου και παταω το κεντρικο κουμπι για επιστροφη στην αρχικη οθονη ή το κουμπι στα δεξια για "πισω" , δεν εκτελει την λειτουργια παρολο που εμφανιζεται το εφε πατηματος. δοκιμαζω 2η φορα και εκτελειται.

 

εχει συμβει και σε αλλον;

 

 

και κατι ακομα. το συνδεω με τον υπολογιστη (windows 10) για μεταφορα αρχειων και δεν το αναγνωριζει, απαιτει driver. απο που τον κατεβασατε;

Edited by petrost8
Link to comment
Share on other sites

universal adb drivers

(εκτός αν συνδέεται μόνο για φόρτιση οπότε πρέπει να πατήσεις στο notifiation που σου βγάζει και να βάλεις άλλη επιλογή)

Link to comment
Share on other sites

@kodorevi8ulis

ευχαριστω. οχι για φορτιση, για μεταφορα αρχειων το θελω.

 

@fetas1

στο θεματακι με τα πληκτρα πλοηγησης που δεν "πιανουν" με την μια αναφερεσαι ετσι; καπως ανακουφιστηκα απο την μια διοτι νομιζα μονο σε εμενα συνεβαινε, αλλα απο την αλλη ελπιζω να το φτιαξει η εταιρεια σε καποιο update

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...