Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερώτηση αν και ξέρω ότι έχει συζητηθεί πολύ το εν λόγω θέμα.

Αγόρασα το κινητό πριν περίπου 4 μήνες και είναι απόλυτα ικανοποιημένος πλην της κάμερας.

Ο λόγος της αγοράς ήταν για να μπορώ να βγάζω φωτό και βιντεακια με την μπέμπα αλλά το θέμα είναι ότι η στοκ εφαρμογή της καμερας, ειδικά στις φωτογραφίες, είναι πολύ αργή με αποτέλεσμα να πατάω το κουμπί και έχει γίνει η λήψη η μικρή να έχει κουνηθεί.

Είναι εμφανές ότι το κλείστρο της κάμερας είναι αργό.

Κάποια λύση υπάρχει; Για να το χαρώ για τον λόγο κυρίως που το αγόρασα.

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση αν και ξέρω ότι έχει συζητηθεί πολύ το εν λόγω θέμα.

Αγόρασα το κινητό πριν περίπου 4 μήνες και είναι απόλυτα ικανοποιημένος πλην της κάμερας.

Ο λόγος της αγοράς ήταν για να μπορώ να βγάζω φωτό και βιντεακια με την μπέμπα αλλά το θέμα είναι ότι η στοκ εφαρμογή της καμερας, ειδικά στις φωτογραφίες, είναι πολύ αργή με αποτέλεσμα να πατάω το κουμπί και έχει γίνει η λήψη η μικρή να έχει κουνηθεί.

Είναι εμφανές ότι το κλείστρο της κάμερας είναι αργό.

Κάποια λύση υπάρχει; Για να το χαρώ για τον λόγο κυρίως που το αγόρασα.

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να δοκιμάσεις άλλες κάμερες η rom μήπως

Κάποιοι προτείνουν open camera

Προσωπικά με την κάμερα του κινητού με στοκ η με gcam δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος ....οποίος θέλει καλή κάμερα πάει αλλού κατά την γνώμη μου

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Hρθε και σε μενα ενημερωση με security patch Οκτωβριου , miui global 10.0.4.0 stable . Προστέθηκε face id

 

Το εννοείς; το face id λειτουργεί και με περιοχή πχ Ελλάδα; Γιατί με περιοχή Ινδία, Ρωσία υπήρχε και από πριν.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μία γρήγορη ερώτηση.

Έχω ενεργοποιήσει το volte. Πως το απενεργοποιουμε; έχω χαθεί στις σελίδες και δεν βλέπω αν έχει απαντηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση αν και ξέρω ότι έχει συζητηθεί πολύ το εν λόγω θέμα.

Αγόρασα το κινητό πριν περίπου 4 μήνες και είναι απόλυτα ικανοποιημένος πλην της κάμερας.

Ο λόγος της αγοράς ήταν για να μπορώ να βγάζω φωτό και βιντεακια με την μπέμπα αλλά το θέμα είναι ότι η στοκ εφαρμογή της καμερας, ειδικά στις φωτογραφίες, είναι πολύ αργή με αποτέλεσμα να πατάω το κουμπί και έχει γίνει η λήψη η μικρή να έχει κουνηθεί.

Είναι εμφανές ότι το κλείστρο της κάμερας είναι αργό.

Κάποια λύση υπάρχει; Για να το χαρώ για τον λόγο κυρίως που το αγόρασα.

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχω κι εγώ αυτό το πρόβλημα ...αργεί να μ μπει πολύ στην στοκ κάμερα και Μ σπάει τα νεύρα...σκεφτόμουν για επαναφορά εργοστασιακών μπας και στρώσει ...πατάω το κλείστρο για φωτό και αργεί επίσης...το κάνεις και σε άλλους ?? ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι οταν ανεβαζω ενα βιντεο στην ιστορια του Instagram, η αναλυση του χαλαει πολυ και φαινονται τα frames. Ειτε ειναι κανονικο βιντεο, ειτε ειναι μπουμερανγκ κλπ συμβαινει το ιδιο πραγμα. Ακομα και τα βιντεακια που ειναι τραβηγμενα με την εφαρμογη της καμερας και οχι του Instagram παρουσιαζουν το ιδιο προβλημα παρ'οτι στη συλλογη του κινητου φαινονται με πολυ καλη αναλυση.

Link to comment
Share on other sites

Hρθε και σε μενα ενημερωση με security patch Οκτωβριου , miui global 10.0.4.0 stable . Προστέθηκε face id
με τη region εισαι ?
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα Xiaomi το κάνουν, θέμα του MIUI ειναι.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

 

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα μόνο του MIUI, έχω δει πάρα πολλές αναφορές και από άλλους...

Link to comment
Share on other sites

Με AOSP δεν έχω θέμα με τα βίντεο, μόνο με το MIUI και στις αρχές με τα Pixel έχει αναφερθεί το τρελό fps drop.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να δοκιμάσεις άλλες κάμερες η rom μήπως

Κάποιοι προτείνουν open camera

Προσωπικά με την κάμερα του κινητού με στοκ η με gcam δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος ....οποίος θέλει καλή κάμερα πάει αλλού κατά την γνώμη μου

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Το open camera είναι εφαρμογή που την κατεβάζω από το store?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Το open camera είναι εφαρμογή που την κατεβάζω από το store?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι κανονικά

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα Ινδία και ηρθε
εκει υπαρχει ναι

ελλαδα δεν υπαρχει και σε χωρες ευρωπαικες

Link to comment
Share on other sites

Με τις φωτό τι παίζει και δεν ανοίγουν;;;δεν φορτώνουν καν οι παλιες
Μην μετράς τον αριθμό των φίλων που έχεις. Μέτρα τον αριθμό των φίλων στους οποίους μπορείς να βασιστείς.
Link to comment
Share on other sites

Το εννοείς; το face id λειτουργεί και με περιοχή πχ Ελλάδα; Γιατί με περιοχή Ινδία, Ρωσία υπήρχε και από πριν.

 

Πριν την αναβαθμιση ειχα βαλει περιοχη Ινδια και δε μου εμφανιζοταν, μετα την αναβαθμιση εμφανιστηκε. Δε ξερω γιατι :blink:

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει ota την 10,4,0 χρειαζετε να την κατεβασω και απο το επισημο σαιτ και να την ξαναπερασω με factory reset ?

επισης το messenger καθε φορα που παταω να ανοιξει μου δειχει οτι ειναι εκτος δικτυου και μετα απο λιγο μπαινει και μου ερχονται μυνηματα

γιατι ?ξερει καποιος ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μόλις το πήρα, κάποιες απορίες

1. Δεν μπορώ να κάνω συγχρονισμό ημερολογιου απο hotmail. Εχω περάσει τον λογαριασμό και από τις ρυθμίσεις και από το ημερολόγιο.

2. μπορω να βαλω φωτο στο κλείδωμα οθόνης?

3. όλα τα εικονίδια εφαρμογων τα έχει στην αρχική οθόνη. Δεν γίνεται να βλέπω μόνο συντομεύσεις και τα υπόλοιπα να τα βλέπω σε ενα μενου?

4. Στο προηγ galaxy j5 για ηχο κλήσεις έκοβε μόνο του το τραγούδι στο ρεφρεν! Εδώ μπορεί να γίνει?

Ευχαριστω, Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ αυτό το πρόβλημα ...αργεί να μ μπει πολύ στην στοκ κάμερα και Μ σπάει τα νεύρα...σκεφτόμουν για επαναφορά εργοστασιακών μπας και στρώσει ...πατάω το κλείστρο για φωτό και αργεί επίσης...το κάνεις και σε άλλους ?? ευχαριστώ!!

εγω ξανα εριξα την ρομ και εστρωσε για δυο τρεις βδομαδες. οποτε κολλαει ξαναριχνω την ρομ που φοραω

Link to comment
Share on other sites

3. όλα τα εικονίδια εφαρμογων τα έχει στην αρχική οθόνη. Δεν γίνεται να βλέπω μόνο συντομεύσεις και τα υπόλοιπα να τα βλέπω σε ενα μενου?

 

Αυτο με το dock ηθελα να το μαθω και εγω.

Απ'οτι καταλαβαινω ετσι ειναι ο default launcher της Xiaomi στυλ iOS. Αλλαζει ευκολα με καποιο θεμα αυτη η λειτουργια ή μονο 3rd party app?

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει ota την 10,4,0 χρειαζετε να την κατεβασω και απο το επισημο σαιτ και να την ξαναπερασω με factory reset ?

επισης το messenger καθε φορα που παταω να ανοιξει μου δειχει οτι ειναι εκτος δικτυου και μετα απο λιγο μπαινει και μου ερχονται μυνηματα

γιατι ?ξερει καποιος ?

Όχι αφού την έχεις περάσει δε χρειάζεται κάτι άλλο.

Εγώ είμαι σε custom android 9 και έχω το ίδιο θέμα με Messenger, επομένως είναι θέμα της εφαρμογής και θα το λύσουν αυτοί κάποια στιγμή.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ αυτό το πρόβλημα ...αργεί να μ μπει πολύ στην στοκ κάμερα και Μ σπάει τα νεύρα...σκεφτόμουν για επαναφορά εργοστασιακών μπας και στρώσει ...πατάω το κλείστρο για φωτό και αργεί επίσης...το κάνεις και σε άλλους ?? ευχαριστώ!!
Παιδιά εγώ το έχω αφήσει στην 9.5.13 , επίτηδες, επειδή έβλεπα διάφορα bugs και πραγματικά το τηλ δεν παρουσιάζει προβλήματα ούτε σκαλωματα. Το επιβεβαιώνουν και άλλοι? Θέλω κάποια στιγμή να αναβαθμίσω!

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι αφού την έχεις περάσει δε χρειάζεται κάτι άλλο.

Εγώ είμαι σε custom android 9 και έχω το ίδιο θέμα με Messenger, επομένως είναι θέμα της εφαρμογής και θα το λύσουν αυτοί κάποια στιγμή.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Χρησιμοποιώ τον light,κανένα πρόβλημα σε custom

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...