Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

που ζεσταίνουν και μειώνουν την χωρητικότητα,και στην τελική μειώνουν και την διάρκεια ζωής της..

 

Δύο χρόνια με lg V10 και πάντα με γρήγορη

Αυτό που λες δεν το είδα,τώρα αν την χαλάει μετά τα δύο+...ποιος ζει ποιος πεθαίνει...και μιλαμε για τουλάχιστον μία φόρτιση πληρη κάθε μέρα και δύο καμιά φορά,εδώ που κάνω μια κάθε δύο μέρες...

 

 

 

 

bye bye miui

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε καλό φορτιστή quick charge από banggood;

 

Για όσους ενδιαφέρονται για γυαλί, της mofi είναι πολυ καλό, περιπου 6 ευρώ απο banggood. Κάθεται πολύ καλά και δεν έχει και το περίεργο το grid που εχουν αρκετά άλλα.

 

Ευχαριστώ για την πρόταση, θα το χτυπήσω λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε καλό φορτιστή quick charge από banggood;

 

Έχω αυτόν https://m.banggood.com/Qualcomm-Certified-BlitzWolf-BW-S5-QC3_0-18W-USB-Charger-EU-Adapter-With-Power3S-Tech-p-1032822.html

 

Πολύ καλός.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το αγόρασα εχθές το βράδυ. Ακόμα δεν έχω κάνει φόρτιση αλλά για δοκιμή έβαλα το ταχυφορτιστή της huawei και επάνω δεξιά τον αναγνώριζε για γρήγορη φόρτιση, έβγαζε το κεραυνό μέσα σε κύκλο. Δε το φόρτισα, διότι γενικά αποφεύγω τις ταχείς φορτίσεις. Απλώς το αναφέρω μήπως κάποιος θέλει να το ελέγξει.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το αγόρασα εχθές το βράδυ. Ακόμα δεν έχω κάνει φόρτιση αλλά για δοκιμή έβαλα το ταχυφορτιστή της huawei και επάνω δεξιά τον αναγνώριζε για γρήγορη φόρτιση, έβγαζε το κεραυνό μέσα σε κύκλο. Δε το φόρτισα, διότι γενικά αποφεύγω τις ταχείς φορτίσεις. Απλώς το αναφέρω μήπως κάποιος θέλει να το ελέγξει.

 

παιδια τι διαφορα εχει το 3-32 από το 4-64 είναι το ιδιο τηλεφωνο σε όλα εκτος της μνημης?

Link to comment
Share on other sites

Για το φίλο πριν που είπε ότι κάποιο πρόβλημα θα έχει το κιν μου και μάλλον δε σηκώνει τα amper που χρειάζονται να πω απλά ότι έχω το καλώδιο που είχε μέσα στη συσκευασία του κινητού οπότε δε νομίζω να είναι κομμένο. Υπάρχει περίπτωση απλά να είναι μουφα το καλώδιο της xiaomi? Η μήπως ο φορτιστής είναι μουφα?

Πάντως με κοντό καλώδιο το φορτίζει σε δύο ώρες πάρα από το 10%

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι διαφορα εχει το 3-32 από το 4-64 είναι το ιδιο τηλεφωνο σε όλα εκτος της μνημης?

Ακριβώς και internal memory φυσικα

 

bye bye miui

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς και internal memory φυσικα

 

bye bye miui

Είναι σαφές ότι όταν μιλάμε για μνήμη εννοούμε και την εσωτερική.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η γρήγορη φόρτιση είναι καλή όταν βιάζεσαι. Παρατήρησα ότι όταν φορτίζω σε περιβάλλον με πολύ ζέστη το κινητό κάνει περισσότερη ώρα να φορτίσει
Link to comment
Share on other sites

παιδια τι διαφορα εχει το 3-32 από το 4-64 είναι το ιδιο τηλεφωνο σε όλα εκτος της μνημης?
Αν θυμάμαι καλά στο 4/64 η ραμ είναι νεότερης και ταχύτερης γενιάς

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα το έχω δύο μέρες το κινητό και έχω μια απορία.

Πως γίνεται να κρατάει περισσότερες εφαρμογές στη ραμ το Miui; Στα τέσσερα γκικα ραμ δεν έχω δει ποτέ να πέφτει κάτω από 1.6 - 1.8. Καμία ρύθμιση για να εκμεταλλευτώ στο επαρκο το μέγεθος ;;;

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά στο 4/64 η ραμ είναι νεότερης και ταχύτερης γενιάς

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα το έχω δύο μέρες το κινητό και έχω μια απορία.

Πως γίνεται να κρατάει περισσότερες εφαρμογές στη ραμ το Miui; Στα τέσσερα γκικα ραμ δεν έχω δει ποτέ να πέφτει κάτω από 1.6 - 1.8. Καμία ρύθμιση για να εκμεταλλευτώ στο επαρκο το μέγεθος ;;;

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Στις επιλογές για προγραμματιστες εκεί που λέει βελτιστοποιηση μνήμης βαλ'το ανενεργό.

Link to comment
Share on other sites

Η γρήγορη φόρτιση είναι καλή όταν βιάζεσαι. Παρατήρησα ότι όταν φορτίζω σε περιβάλλον με πολύ ζέστη το κινητό κάνει περισσότερη ώρα να φορτίσει

 

Η ζέστη δε κάνει ποτέ καλό στις συσκευές, γι αυτό το λόγο κιόλας όταν χρησιμοποιώ το κινητό σε ρόλο GPS στο αυτοκίνητο το τοποθετώ σε βάση που μπαίνει στη γρίλια εξαερισμού ώστε να ψύχεται απο τον κλιματισμό.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά στο 4/64 η ραμ είναι νεότερης και ταχύτερης γενιάς

Δεν νομίζω να ισχύει. Αυτό που αγόρασα είναι παραγωγής 07/18 , η έκδοση 4/64 και η μνήμη που έχει είναι eMMc. Θα ήθελα ufs αλλά οτιδήποτε ανώτερο τεχνολογικά ενσωματώνεται, αυτομάτως συνεπάγεται και αύξηση της τιμής του.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Η ζέστη δε κάνει ποτέ καλό στις συσκευές, γι αυτό το λόγο κιόλας όταν χρησιμοποιώ το κινητό σε ρόλο GPS στο αυτοκίνητο το τοποθετώ σε βάση που μπαίνει στη γρίλια εξαερισμού ώστε να ψύχεται απο τον κλιματισμό.

 

Και εγώ τέτοια βάση έχω. Σε παλιότερα κινέζικα που είχα με βάση κάτω από τον ήλιο μου είχε βγάλει προειδοποίηση λόγω θερμοκρασίας. Σε αυτό φυσικά ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά του Xiaomi Redmi Note 5, στην έκδοση 4/64. Ψάχνοντας που να το αγοράσω βρήκα αυτή τη σελίδα https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-xiaomi-redmi-note-5-6gb-64gb που αναφέρει ότι υπάρχει και έκδοση 6/64 και μου προέκυψαν διάφορα ερωτηματικά γιατί δεν έχω γνώση της αγοράς των smartphones.

 

Στην Ελλάδα δεν την βρίσκω σαν επιλογή, ενώ δεν ξέρω και αν στην καθημερινή χρήση έχει διαφορά για κάποιον απλό χρήστη.

Σε σκρουτζομάγαζα το βρίσκω με την 4/64 στα 184 ευρώ, κάποιο αξιόπιστο κινεζομάγαζο με ευρωπαϊκή αποθήκη υπάρχει? (το geekbuying συνίστατε?)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά του Xiaomi Redmi Note 5, στην έκδοση 4/64. Ψάχνοντας που να το αγοράσω βρήκα αυτή τη σελίδα https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-xiaomi-redmi-note-5-6gb-64gb που αναφέρει ότι υπάρχει και έκδοση 6/64 και μου προέκυψαν διάφορα ερωτηματικά γιατί δεν έχω γνώση της αγοράς των smartphones.

 

Στην Ελλάδα δεν την βρίσκω σαν επιλογή, ενώ δεν ξέρω και αν στην καθημερινή χρήση έχει διαφορά για κάποιον απλό χρήστη.

Σε σκρουτζομάγαζα το βρίσκω με την 4/64 στα 184 ευρώ, κάποιο αξιόπιστο κινεζομάγαζο με ευρωπαϊκή αποθήκη υπάρχει? (το geekbuying συνίστατε?)

 

Δεν θα το βρεις στην ελλαδα το pro γιατι βγηκε αποκλειστικα για την αγορα της ινδιας..

Για το note 5 ψαξε που εχει εκδοσεις 3/32 και 4/64 και να ειναι global edition.

Link to comment
Share on other sites

@Nikolas14

@cca

Παιδιά ενεργοποιήθηκε το VoLTE! Τα κατάφερα! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! :up:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

@Nikolas14

@cca

Παιδιά ενεργοποιήθηκε το VoLTE! Τα κατάφερα! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! :up:

Ωραίος! Έκανες κάτι διαφορετικό από αυτά που είχα κάνει;

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Έκανες κάτι διαφορετικό από αυτά που είχα κάνει;

Όχι! Έκανα ΑΚΡΙΒΩΣ ότι είπες.

Μέχρι τώρα δεν δούλευε γιατί δεν είχα στείλει το SMS. Το έστελνα δηλαδή αλλά μου έλεγε ότι η συσκευή δεν υποστηρίζεται.

Σήμερα το πρωί βρήκα ένα Samsung S7. Έβαλα την κάρτα, έστειλα το SMS και σε 5 λεπτά μου ήρθε μήνυμα ότι η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε.

Μόλις έβαλα την κάρτα στο Mi5s...έβγαλε το VoLTE.

 

Τώρα μένει να δούμε το πόσο απροβλημάτιστα ή όχι δουλεύει.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Όχι! Έκανα ΑΚΡΙΒΩΣ ότι είπες.

Μέχρι τώρα δεν δούλευε γιατί δεν είχα στείλει το SMS. Το έστελνα δηλαδή αλλά μου έλεγε ότι η συσκευή δεν υποστηρίζεται.

Σήμερα το πρωί βρήκα ένα Samsung S7. Έβαλα την κάρτα, έστειλα το SMS και σε 5 λεπτά μου ήρθε μήνυμα ότι η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε.

Μόλις έβαλα την κάρτα στο Mi5s...έβγαλε το VoLTE.

 

Τώρα μένει να δούμε το πόσο απροβλημάτιστα ή όχι δουλεύει.

Αν διάβασες όλο το παλιό μου μήνυμα θα πρόσεξες οτι έχει κάποια θέματα, δε μπορούσα τότε να ρυθμίσω τίποτα σχετικά με αναμονή κλήσης, ούτε τις προωθήσεις. Αναγκάστηκα να πάρω στην εξυπηρέτηση να μου τα φτιάξουν. Φταίει κάτι με την υλοποίηση της Xiaomi, όταν πχ πας να αλλάξεις κάτι απο αυτά πέφτει σε 3G και προσπαθεί να το κάνει με τον παραδοσιακό τρόπο αντι να στείλει τα κατάλληλα σήματα στον IMS. Κάτι που το κάνουν σωστά τα Samsung και οι άλλες συμβατές συσκευές.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Αν διάβασες όλο το παλιό μου μήνυμα θα πρόσεξες οτι έχει κάποια θέματα, δε μπορούσα τότε να ρυθμίσω τίποτα σχετικά με αναμονή κλήσης, ούτε τις προωθήσεις. Αναγκάστηκα να πάρω στην εξυπηρέτηση να μου τα φτιάξουν. Φταίει κάτι με την υλοποίηση της Xiaomi, όταν πχ πας να αλλάξεις κάτι απο αυτά πέφτει σε 3G και προσπαθεί να το κάνει με τον παραδοσιακό τρόπο αντι να στείλει τα κατάλληλα σήματα στον IMS. Κάτι που το κάνουν σωστά τα Samsung και οι άλλες συμβατές συσκευές.

Ναι...είδα τα θέματά σου αλλά ενθουσιάστηκα τόσο πολύ με την HD Voice που τα υπόλοιπα τα έβαλα στην άκρη.

Δηλαδή...τους πήρες τηλέφωνο, έβαλαν το χεράκι τους...και τα παράπλευρα προβλήματα λύθηκαν;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ναι...είδα τα θέματά σου αλλά ενθουσιάστηκα τόσο πολύ με την HD Voice που τα υπόλοιπα τα έβαλα στην άκρη.

Δηλαδή...τους πήρες τηλέφωνο, έβαλαν το χεράκι τους...και τα παράπλευρα προβλήματα λύθηκαν;

 

Απλά μου έκαναν αυτοί τις ρυθμίσεις που ήθελα (αναμονή κλήσης κλειστή, ενεργή ειδοποίηση κλήσης χωρίς ενημέρωση καλούντα και τέλος τηλεφωνητής απενεργοποιημένος). Η αδυναμία να κάνω οτιδήποτε απο αυτά απο την συσκευή παρέμενε, δεν είναι κάτι που μπορούν φτιάξουν απο την υποστήριξη, είναι αδυναμία του firmware της συσκευής. Τουλάχιστον αυτά ίσχυαν μέχρι αρχές του 2018 που έφυγα απο την Cosmote.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Απλά μου έκαναν αυτοί τις ρυθμίσεις που ήθελα (αναμονή κλήσης κλειστή, ενεργή ειδοποίηση κλήσης χωρίς ενημέρωση καλούντα και τέλος τηλεφωνητής απενεργοποιημένος). Η αδυναμία να κάνω οτιδήποτε απο αυτά απο την συσκευή παρέμενε, δεν είναι κάτι που μπορούν φτιάξουν απο την υποστήριξη, είναι αδυναμία του firmware της συσκευής. Τουλάχιστον αυτά ίσχυαν μέχρι αρχές του 2018 που έφυγα απο την Cosmote.

Την αναμονή την έχω απενεργοποιημένη. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου.

Ούτε τον τηλεφωνητή επίσης. Απενεργοποιημένο τον έχω.

Η ειδοποίηση κλήσης χωρίς ή με ενημέρωση καλούντα...πού μπορεί να επηρεάσει το VoLTE;

 

Και πάλι σε ΥΠΕΡ-ευχαριστώ για την βοήθεια. Δεν πίστευα ποτέ ότι θα δουλέψουν αυτά τα πράγματα στα Xiaomi. Ειδικά όταν ο φορέας σου κλείνει πόρτα και σου λέει ότι δεν μπορεί να βοηθήσει επειδή η συσκευή δεν υποστηρίζεται!

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...Μέχρι το 2010 τα παλιά νοκια πχ το Ν8 έβαζες ξυπνητήρι εσβηνες το κινητό και άναβε μόνο του την ώρα που έβαλες και κτυπούσε...αυτό από τότε το ειχΑ ξεχάσει....καμία εταιρεία δεν το είχε...χθες έβαλα το Νοτε5 δοκιμαστικά να κτυπησει σήμερα 10.30...Σβηστο...αναψε παρακαλω μόνο του 10.27 και 10.30 χάλασε τον κόσμο... καρδιακό με έκανε.!!!
Link to comment
Share on other sites

Την αναμονή την έχω απενεργοποιημένη. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου.

Ούτε τον τηλεφωνητή επίσης. Απενεργοποιημένο τον έχω.

Η ειδοποίηση κλήσης χωρίς ή με ενημέρωση καλούντα...πού μπορεί να επηρεάσει το VoLTE;

 

Και πάλι σε ΥΠΕΡ-ευχαριστώ για την βοήθεια. Δεν πίστευα ποτέ ότι θα δουλέψουν αυτά τα πράγματα στα Xiaomi. Ειδικά όταν ο φορέας σου κλείνει πόρτα και σου λέει ότι δεν μπορεί να βοηθήσει επειδή η συσκευή δεν υποστηρίζεται!

 

Κι εγώ κλειστό τον είχα, όπως και την αναμονή κλήσης. Με την ενεργοποίηση του VoLTE όμως ήταν σαν να έγινε reset σε όλα, ο τηλεφωνητής ενεργοποιήθηκε καθώς και η αναμονή κλήσης! Προφανώς πλέον ισχύουν οι ρυθμίσεις του IMS και όχι οι legacy και θέλει ρύθμιση απο την αρχή. Κανονικά έπρεπε να έχουν γεφυρώσει αυτά τα 2 συστήματα αλλά μέχρι πρόσφατα ΔΕΝ το είχαν κάνει.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...