Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οσοι προσπαθουν να ξεκλειδωσουν, πρεπει να δοκιμασουν με λιγο παλαιοτερη εκδοση του Miflash. Εγω τα καταφερα με την εκδοση 2.3.803.10 , η τελευταια ειναι πατσαρισμενη απο την μαμα και δεν αφηνει το bypass του χρονοδιακοπτη των 15 ημερων.

Επειδή είμαστε αδαεις όσο αναφορά τα σιαομι,καλά τα λέει ο οδηγός η πρέπει να προσέξουμε και κάτι άλλο

https://www.shoutergeek.com/unlock-bootloader-redmi-note-3/

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη παιδια για να ξεκλειδωσουν ολα τα καλουδια που υποστηριζει το soc(faceid,lte,aptx..) αλλα δεν τα εχει "ανοιχτα" η xiaomi,πρεπει να γινει root το τηλεφωνο?
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να το πάρω από Γερμανό λόγω επιδότησης που κερδίζω 150 ευρώ και δεν έχει μαύρο...μόνο cold. Και αυτό πρέπει να το πάρει από Αθήνα. Είναι ωραίο το χρώμα ή να περιμένω μαύρο???... Φυσικά θα μπει σε θήκη
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά είχα ξεκλειδώσει με την προηγούμενη (δεν υπήρχε η 13) τότε , αλλά ήταν άμεσο , υπέθεσα λόγο beta αλλά και άλλοι που είναι στην beta δεν μπορούν να ξεκλειδώσουν αμέσως οπότε ίσως παίζει ρόλο η παλαιότητα του λογαριασμού , η παρουσία στο forum τους κλπ

 

Επειδή είμαστε αδαεις όσο αναφορά τα σιαομι,καλά τα λέει ο οδηγός η πρέπει να προσέξουμε και κάτι άλλο

https://www.shoutergeek.com/unlock-bootloader-redmi-note-3/

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

για αρχή θα πρέπει να βρεις κάποιο λινκ που δεν είναι 2+ ετών :)

π.χ. αν ξεκλειδώσεις , πλέον , θα σβηστούν αυτά που έχεις (νομίζω δεν υπάρχει επιλογή , τουλάχιστον δεν πρόσεξα αν υπάρχει) και είναι λογικό (ασφάλεια)

 

Πήγα να το πάρω από Γερμανό λόγω επιδότησης που κερδίζω 150 ευρώ και δεν έχει μαύρο...μόνο cold. Και αυτό πρέπει να το πάρει από Αθήνα. Είναι ωραίο το χρώμα ή να περιμένω μαύρο???... Φυσικά θα μπει σε θήκη

 

αν μπει σε θήκη , αν βάλεις και ένα full frame τζάμι (αυτά που έχουν και πλαίσιο) π.χ. μαύρου χρώματος , εε πάει δεν καταλαβαίνεις τι έχεις από κάτω

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να το πάρω από Γερμανό λόγω επιδότησης που κερδίζω 150 ευρώ και δεν έχει μαύρο...μόνο cold. Και αυτό πρέπει να το πάρει από Αθήνα. Είναι ωραίο το χρώμα ή να περιμένω μαύρο???... Φυσικά θα μπει σε θήκη
Αν δεν σε πειράζουν τα πάνω κ κάτω πλαισια που θα είναι λευκά πάρτο το πίσω έτσι κ αλλιώς όλο και καποια θήκη θα βάλεις κ δεν θα φαίνεται ,σαν χρώμα ωραιο είναι και το gold αλλά πάλι σαν το μαύρο.δεν εχει
Link to comment
Share on other sites

Βασικα το χρυσο της πλατης παιζει να χει και πιο ενδιαφερον απο το μαυρο. Μην ξεχναμε οτι κανει και αντιθεση η μαυρη διπλη κάμερα. Το θεμα ειναι το μπροστα που ειναι λευκο.

 

Παντως επειδη πηρα το χρυσο, να πω οτι με την διαφανη θηκη που χει μεσα δειχνει πολυ όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά... Θα το σκεφτώ... Και κάτι άλλο.. Επειδή δεν το έχω πολύ με τεχνολογία... Όταν το πάρω θέλει φόρτιση αμέσως... Ώρες κτλ όπως παλιά?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά... Θα το σκεφτώ... Και κάτι άλλο.. Επειδή δεν το έχω πολύ με τεχνολογία... Όταν το πάρω θέλει φόρτιση αμέσως... Ώρες κτλ όπως παλιά?
πλέον οι μπαταρίες δεν είναι όπως παλια ,όταν το πάρεις θα έχει μπαταρία δουλεψε το να τελειώσει και βάλτο για φόρτιση,δεν έχει ώρες όπως ήταν κάποτε όταν πάει 100% βγαλτο και το φορτίζεις όποτε θέλεις,γενικος κανόνας είναι να προσεχεις να μην εξαντλείται τελείως η μπαταρία
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά... Θα το σκεφτώ... Και κάτι άλλο.. Επειδή δεν το έχω πολύ με τεχνολογία... Όταν το πάρω θέλει φόρτιση αμέσως... Ώρες κτλ όπως παλιά?

 

Ακομα και αμεσως να το χρησιμοποιησεις χωρις καν φορτιση δεν εχει θεμα. Οπότε απλά το φορτιζεις μεχρι να φουλάρει και τέλος. Ειναι λιθιου η μπαταρια :)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να το πάρω από Γερμανό λόγω επιδότησης που κερδίζω 150 ευρώ και δεν έχει μαύρο...μόνο cold. Και αυτό πρέπει να το πάρει από Αθήνα. Είναι ωραίο το χρώμα ή να περιμένω μαύρο???... Φυσικά θα μπει σε θήκη

Βρε πάρτο το παλιάμπελο εκεί πέρα και έλα να γκρινιάζουμε όλοι μαζί εδώ μετά

Lol

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βασικα το χρυσο της πλατης παιζει να χει και πιο ενδιαφερον απο το μαυρο. Μην ξεχναμε οτι κανει και αντιθεση η μαυρη διπλη κάμερα. Το θεμα ειναι το μπροστα που ειναι λευκο.

 

Παντως επειδη πηρα το χρυσο, να πω οτι με την διαφανη θηκη που χει μεσα δειχνει πολυ όμορφο.

Βρε άσε τις αντιθέσεις και τα μπιρμπιλικα εσύ,μαύρο πρακτικό

Ποια θήκη πηρες ?τις φοβάμαι αυτές γιατί κιτρινίζουν μετά από λίγο,και είναι ο λόγος που δεν πήρα το χρυσό

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά... Θα το σκεφτώ... Και κάτι άλλο.. Επειδή δεν το έχω πολύ με τεχνολογία... Όταν το πάρω θέλει φόρτιση αμέσως... Ώρες κτλ όπως παλιά?

 

Βάλτο να δουλέψει κατ' ευθείαν μέχρι το 15% της μπαταρίας. Μετά βάλτο για φόρτιση και στις 2-3 πρώτες φορτίσεις το αφήνεις στην φόρτιση άλλη μια ώρα αφού γεμίσει 100% η μπαταρία. Φορτίζεις όποτε θες αλλά ο κανόνας είναι να μην αφήνεις την μπαταρία να αδειάζει λιγότερο από 5%

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Βρε πάρτο το παλιάμπελο εκεί πέρα και έλα να γκρινιάζουμε όλοι μαζί εδώ μετά

Lol

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βρε άσε τις αντιθέσεις και τα μπιρμπιλικα εσύ,μαύρο πρακτικό

Ποια θήκη πηρες ?τις φοβάμαι αυτές γιατί κιτρινίζουν μετά από λίγο,και είναι ο λόγος που δεν πήρα το χρυσό

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Δεν κιτρινιζουν όλες οι διαφανές. Εξαρτάται πάντα από την ποιότητα της θήκης. Για παράδειγμα έχω μια διάφανη spigen αρκετων μηνών στο u11 και δεν έχει πάθει τίποτα.

 

Τώρα για το redmi note 5 είχα πάρει μια όμορφη εμφανισιακά αλλά σε λάθος χρώμα (μπλε... δεν πάει στο λευκοχρυσο). Οπότε προς το παρόν το αφήνω με τη μαμά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βάλτο να δουλέψει κατ' ευθείαν μέχρι το 15% της μπαταρίας. Μετά βάλτο για φόρτιση και στις 2-3 πρώτες φορτίσεις το αφήνεις στην φόρτιση άλλη μια ώρα αφού γεμίσει 100% η μπαταρία. Φορτίζεις όποτε θες αλλά ο κανόνας είναι να μην αφήνεις την μπαταρία να αδειάζει λιγότερο από 5%

 

Γιατί να το αφήσει έξτρα ώρα;

Link to comment
Share on other sites

Έφαγε ένα ψιλοπεσιματακι χθες και ευτυχώς φορούσα την θήκη και το γυαλί και έσπασε μόνο ένα πολύ μικρό κομμάτι του tempered glass
Link to comment
Share on other sites

 

Γιατί να το αφήσει έξτρα ώρα;

 

Αυτή την συμβουλή μου έδωσαν όταν αγόρασα καινούργια μπαταρία κινητού (όχι για Xiaomi). Τις 2-3 πρώτες φορές να το αφήσω στην φόρτιση άλλη μια ώρα αφού δείξει 100% αλλά γενικά να μην το αφήνουμε στην φόρτιση πολλές ώρες χωρίς λόγο (π.χ όλη το βράδυ).

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Δεν κιτρινιζουν όλες οι διαφανές. Εξαρτάται πάντα από την ποιότητα της θήκης. Για παράδειγμα έχω μια διάφανη spigen αρκετων μηνών στο u11 και δεν έχει πάθει τίποτα.

;

Έλα μου ντε...Spigen είχα πάρει και γω για το lg V10 και κιτρινισε,ποια μπλε πήρες?

Αν είναι πολύ σκούρο μπλε και ταιριάζει με μαύρο να την πάρω και γω

Και επειδή δεν βιάζομαι θα ακολουθήσω τον νόμιμο 15ημερο για τον unlock

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντε...Spigen είχα πάρει και γω για το lg V10 και κιτρινισε

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Πόσο καιρό την είχες; Γιατί αν είναι να κιτρινησει σε ένα χρόνο δεν έγινε και κάτι. Παίρνεις άλλη.

 

Πάντως πιστεύω οτι παίζουν ρόλο και οι θερμοκρασιες. Στο v10 είχες γενικά υψηλότερες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έλα μου ντε...Spigen είχα πάρει και γω για το lg V10 και κιτρινισε,ποια μπλε πήρες?

Αν είναι πολύ σκούρο μπλε και ταιριάζει με μαύρο να την πάρω και γω

Και επειδή δεν βιάζομαι θα ακολουθήσω τον νόμιμο 15ημερο για τον unlock

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Μπλε ναυτικό είναι. Αν εισαι κοντά και την θες στη δινω όσο την πήρα από Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε πάρτο το παλιάμπελο εκεί πέρα και έλα να γκρινιάζουμε όλοι μαζί εδώ μετά

Lol

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βρε άσε τις αντιθέσεις και τα μπιρμπιλικα εσύ,μαύρο πρακτικό

Ποια θήκη πηρες ?τις φοβάμαι αυτές γιατί κιτρινίζουν μετά από λίγο,και είναι ο λόγος που δεν πήρα το χρυσό

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Σε δυο τρεις μήνες άρχισε εκεί που την επιανα....ποιος ξέρει....το αποτέλεσμα βέβαια ήταν έως και αηδιαστικό

Δυστυχώς Κρήτη είμαι

 

Ούτε φανταροι,359 και τώρα...lol!!!2

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Σε δυο τρεις μήνες άρχισε εκεί που την επιανα....

Δυστυχώς Κρήτη είμαι

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Ε τότε δεν αξίζει να συζητάμε για 2 ευρώ θήκη. Κρίμα γιατί Σκρουτζ τις έχουν κάνα 10αρη αυτές.

 

Πάντως η θήκη spigen των 5 μηνών που εχω στο u11 δεν έχει κιτρινίσει. Τουλάχιστον όχι σε ενοχλητικό βαθμό. Ίσως όταν κλείσει χρόνο να είναι ενοχλητική. Αλλά και να αλλάξω και μια θήκη σε ένα χρόνο δεν έγινε και κάτι. Καμιά σχέση με τις φτηνιαρες σιλικόνης που κιτρινιζουν στο δίμηνο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ούτε φανταροι,359 και τώρα...lol!!!2

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Κλαιωωωωωωωω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι οι ίδιες στο σκρουτζ...εσένα είναι φτηνιαρικη...ενώ οι "άλλες" είναι ΑΑ...ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται. Η δική μου είναι κινεζια :lol:.

 

Πάντα παίρνω μια φτηνή θήκη τζαμακι από Ελλάδα και μετά παραγγέλνω από έξω για κάτι ποιοτικό. Μια θήκη των 10-15 ευρώ Σκρουτζ την βρίσκεις στα 3-5 ευρώ Κίνα. Άσε που κάποιες καλές δεν τις βρίσκεις καν Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Θα ήθελα μια βοήθεια στο κομμάτι της μεταφοράς των επαφών απ'το προηγούμενο κινητό (windowsphone). Δεν μπορώ να βρω μέσω bluetooth όπως γινόταν παλιότερα η διαδικασία. Εσείς πώς το κάνατε;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...