Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι cat 4 δηλαδή είναι λόγω miui

O 636 μια χαρά cat 12 υποστηρίζει

 

Δεν ξέρω αν είναι λόγο miui ή κάτι άλλο. Πάντως το κινητό στο 4G attach στελνει CAT4 capabilities... Το ξέρω, απογοητευτικό, αλλά έτσι ειναι

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι λόγο miui ή κάτι άλλο. Πάντως το κινητό στο 4G attach στελνει CAT4 capabilities... Το ξέρω, απογοητευτικό, αλλά έτσι ειναι

https://www.qualcomm.com/products/qualcomm-snapdragon-636-mobile-platform

Και NFC υποστηρίζει αλλά είπαμε τσιγκουνιες από την μαμά...

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην τρελαίνεστε με το LTE+. Με το RN3 Pro που εχω, κέντρο Αθήνα πολύ κοντά σε κεραία έχω δει max 86Mbps/32Mbps. Δηλαδή 10.75MB/s και 4MB/s. Και να θέλουμε δεν πρόκειται να δούμε άμεσα ταχύτητες LTR+.

Αλλά έτσι κι αλλιώς τι κάνετε από το κινητό σας και θέλετε τόσο μεγαλη ταχύτητα.

 

Μόνο με το speed test από το app που έκανα έφευγαν σχεδόν 200MB ανά τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην τρελαίνεστε με το LTE+. Με το RN3 Pro που εχω, κέντρο Αθήνα πολύ κοντά σε κεραία έχω δει max 86Mbps/32Mbps. Δηλαδή 10.75MB/s και 4MB/s. Και να θέλουμε δεν πρόκειται να δούμε άμεσα ταχύτητες LTR+.

Αλλά έτσι κι αλλιώς τι κάνετε από το κινητό σας και θέλετε τόσο μεγαλη ταχύτητα.

 

Μόνο με το speed test από το app που έκανα έφευγαν σχεδόν 200MB ανά τεστ.

Σε πολύ χαμηλές ταχύτητες παίζει ρόλο

Το CA δεν είναι μόνο προς τα πάνω

Ένα καλό έχει και θα το ξαναπώ

Δεν ξεσκίζει την μπαταρία

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ρε 100 μηνύματα ρε παιδιά

 

τι υποστηρίζει το soc και τι όχι τι μας ενδιαφέρει ;

μπορείς να πειράξεις με κάποιο τρόπο το Modem για να γίνει x12 ; αν ναι ε οκ τότε ας το συζητήσουμε

αν όχι τι λέμε τόση ώρα ;

 

και ufs το soc υποστηρίζει

και όλες τις μπάντες , όπως είπα πριν , υποστηρίζει (το Modem) και και και

μπορείς να τις ενεργοποιήσεις όλες τις μπάντες ;

 

τι να κάνουμε , όλα αυτά ανεβάζουν την τιμή , αν τα θες (και θες xiaomi) πας σε σειρά ΜΙ .-

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω την 10 με το καλό και θα δούμε αν γίνεται....υπάρχουν κάποιοι οδηγοί αλλά τα μασάνε λίγο

Άλλος λέει ότι δούλεψε άλλος όχι

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω την 10 με το καλό και θα δούμε αν γίνεται....υπάρχουν κάποιοι οδηγοί αλλά τα μασάνε λίγο

Άλλος λέει ότι δούλεψε άλλος όχι

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

τα ίδια λένε και για τις μπάντες :)

Link to comment
Share on other sites

Με τις μπάντες δεν έχουμε πρόβλημα τουλάχιστον όσοι πήραμε το "επίσημο" τέλος πάντων

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ας πω την εμπειρία μου όταν για μια εβδομάδα “αναγκάστηκα” να συμβιώσω με ένα (καινούργιο) Xiaomi Redmi Note 5. Βέβαια η σύγκριση V10 vs RΝ5 είναι αδόκιμη μιας και μιλάμε για κινητά που το καθένα ανήκει σε διαφορετικές κατηγορίες τόσο κόστους όσο και ηλικίας. Για μένα είναι σαν να συγκρίνεις μια BMW 530i του 2012 με ένα Hyundai i30 του 2018. Πιθανότατα κάποια (προσιτά) τεχνολογικά καλούδια του 2018 δεν θα τα βρεις στην 530i αλλά είναι προφανές ότι ακόμα και με αυτό το κάπως παλιότερο (αλλά upper class) μοντέλο αυτοκινήτου θα έχεις μια αρκετά ως πολύ ανώτερη εμπειρία χρήσης και συμπεριφοράς από το φετινό μοντέλο (της medium class κατηγορίας).

 

Τι μου άρεσε λοιπόν στο RN5 ?

- Πρώτα από όλα η μπαταρία του. Μιλάμε το ζόριζα όλη μέρα (σαν καινούργιο…) να το στήσω, να το μάθω κ.λ και το βράδυ ήταν ακόμα στο 55-60% ! Καμιά σχέση με την κατανάλωση μπαταρίας του V10. Από την άλλη πάλι αργούσε να φορτώσει, όχι πολύ αλλά σε σχέση με το V10.

- Μου άρεσε η εξαιρετική απόκριση του δαχτυλικού αισθητήρα, 1-2 κλικ καλύτερος του V10.

- Μου άρεσαν κάποιες ευκολίες (του MIUI ?) σχετικά με το κλείδωμα “ευαίσθητων” εφαρμογών.

- Το βρήκα ισάξιο στην ταχύτητα (χωρίς lag) με το V10 και άριστο στο ταυτόχρονα τρέξιμο πολλαπλών εφαρμογών, δεν κόλλησε ούτε lagάρισε ποτέ .

- Επίσης πολύ καλή η οθόνη του, ακόμα και κάτω από έντονο φως ημέρας, μπορώ να πω ισάξια του V10 ή τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε… αλλά μπορεί να κάνω και λάθος…

- Πολύ ευχάριστη έκπληξη η ύπαρξη IR και το τηλεχειριστήριο που δούλευε άψογα με την tv μου. Δεν πρόλαβα να δοκιμάσω άλλες συσκευές αλλά η ποικιλία μοντέλων tv στον κατάλογο με εντυπωσίασε…

 

Δεν μου άρεσαν ή μου έλειψαν σε σχέση με το V10 :

- H ποιότητα ήχου στα ακουστικά. Εκεί η κατάσταση και ιδίως στην ένταση του ήχου είναι αρκετά προβληματική στο RN5.

- Η απουσία ενός στοιχειώδους έστω RDS στο ραδιόφωνο.

- Η αδυναμία λειτουργίας του ACR (PRO) – app καταγραφής κλήσεων - που δεν κατάφερα να το λειτουργήσω με το RN5.

- Η φωτογραφική μηχανή και οι ρυθμίσεις manual του V10 . Και βέβαια ο OIS (οπτικός σταθεροποιητής) του V10.

- Οι φωτό του RN5 ήταν πολύ καλές (τουλάχιστον αυτές με πολύ φως, νυχτερινές ή σκοτεινές δεν έβγαλα) αλλά μέχρι να κάνεις zoom και crop. Εκεί σου έφευγε το χαμόγελο… Ένα και μοναδικό βίντεο που τράβηξα μου φάνηκε καλό αλλά δεν έχω σαφή άποψη για την ποιότητα βίντεο γενικότερα Ούτε για τις σέλφι έχω άποψη, δεν δοκίμασα…

- Τέλος μικρές καθημερινές ευκολίες του V10, όπως π.χ η αυτόματη απάντηση σε κλήση όταν φέρνεις το κινητό στο αυτί. Επίσης η συντόμευση του capture στο V10 και το quick memo.

- Α! Παραλίγο να ξεχάσω… εννοείται ότι μου έλειψε – απροσδόκητα θα έλεγα – η 2η μικρή οθόνη του V10 και οι ευκολίες της. Τελικά η συνήθεια είναι μεγάλο πράγμα…

 

Γενικά πάντως το RN5 είναι πάρα πολύ καλό για τα χρήματα του και θα μπορούσα πολύ άνετα να συμβιώσω μαζί του, χωρίς να αισθάνομαι ότι έχω σοβαρές ελλείψεις. Μόνο με τις φωτό θα είχα θέμα, αλλά σ'αυτή την κατηγορία τιμής...

 

YΓ 1. Κάποια στιγμή στο μέλλον θα έχω συγκριτικό φωτό των 2 κινητών μιας και το RN5 θα το πάρει τελικά ο γιος μου...

ΥΓ 2. Επίσης δεν μου άρεσε που το κινητό έρχεται με προεγκατεστημένες κάποιες εφαρμογές (της Xiaomi) που δεν μπορείς να τις αφαιρέσεις...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

το να μη δουλεύει μια εφαρμογή δεν μπορεί να είναι αρνητικό της συσκευής (που έχει έτσι κι αλλιώς τέτοια λειτουργία η miui)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το να μη δουλεύει μια εφαρμογή δεν μπορεί να είναι αρνητικό της συσκευής (που έχει έτσι κι αλλιώς τέτοια λειτουργία η miui)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σωστό, εγώ απλά ανέφερα ότι δεν μου άρεσε η μη λειτουργία αυτής της app με το RN5.

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ερχεται με προεγκατεστημενες εφαρμογες που δεν μπορεις να αφαιρεσεις συμβαινει σε ολες τις εταιρειες ακομα και στην LG(μονο να τις κρυψεις μπορεις),δεν ειναι αρνητικο της xiaomi αυτο.
Link to comment
Share on other sites

...

 

YΓ 1. Κάποια στιγμή στο μέλλον θα έχω συγκριτικό φωτό των 2 κινητών μιας και το RN5 θα το πάρει τελικά ο γιος μου...

...

Δεν θα έχει νόημα :p

Ακόμα και στις ημερήσιες το βάζει κάτω

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το να μη δουλεύει μια εφαρμογή δεν μπορεί να είναι αρνητικό της συσκευής (που έχει έτσι κι αλλιώς τέτοια λειτουργία η miui)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ηρέμησε μπρε,ένα διάολο γκατζετακι είναι

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Ηρέμησε μπρε,ένα διάολο γκατζετακι είναι

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

μα ήρεμος είμαι ,

 

όταν αναφέρει κάποιος την λέξη Pro σε αυτή τη συσκευή απλά παθαίνω κάτι :)))

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εν γνώση μας το πήραμε γιατί δεν υπάρχει κατι αντίστοιχο του V10,το οποίο για μας ήταν έρωτας αξέχαστος με ταυτότητα αλλά και με ημερομηνία λήξεως(βλέπε bootloop) και με ελατωματα όσο και προτερήματα.τελεια

Τωρα βρεθήκαμε "αναγκαστικά" με RN5,κάπου μας ενοχλεί το ένα κάπου το άλλο

Αντικειμενικά όμως αν είχα το V10 και χαλαγε πάλι θα έπαιρνα το RN5

Είναι πολύ καλύτερο των προσδοκιών μου,λίγο την κάμερα να φτιάξουν αν μπορούν και τον in call sound και ήρθε για να μεινει.....

Μιλάω για μένα πάντα και εκφράζω την προσωπική μου άποψη

Υ.γ:πάντως η μπαταρία του RN5 δεν υπάρχει,δηλαδή δεν λέει να πέσει με τίποτα

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Το οτι ερχεται με προεγκατεστημενες εφαρμογες που δεν μπορεις να αφαιρεσεις συμβαινει σε ολες τις εταιρειες ακομα και στην LG(μονο να τις κρυψεις μπορεις),δεν ειναι αρνητικο της xiaomi αυτο.

 

Δεν ξέρω με άλλες εταιρείες, δεν έχω την εμπειρία, αλλά τουλάχιστον στο LG V10 δεν έχω εφαρμογές που δεν μπορώ να καταργήσω τελείως. Ακόμα και η LG Health ή η SmartWorld (by LG) καταργούνται τελείως αν θες... Όχι, ότι είναι κάνα σοβαρό πρόβλημα αυτό (της Xiaomi) απλά βαριέμαι να ενημερώνω εφαρμογές (δεν το κάνω ποτέ αυτόματα) που δεν χρησιμοποιώ... :rolleyes:

 

Δεν θα έχει νόημα

Ακόμα και στις ημερήσιες το βάζει κάτω.

 

Εντάξει, το πιθανότερο αλλά έτσι... για να γίνεται κουβέντα ;)

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε το redmi system manager από το play store. Στο RN4 δουλεύει μια χαρά. Στο RN5 δεν γνωρίζω

Προφανώς με ρουτ θα φεύγουν ...θα μάθουμε σιγά σιγά

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς με ρουτ θα φεύγουν ...θα μάθουμε σιγά σιγά

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

disable παιδιά (με rout , όχι διαγραφή)

δεν υπάρχει λόγος για διαγραφή γιατί μετά από Update θα ξαναεμφανιστούν (αν δεν δημιουργήσουν πρόβλημα με την απουσία τους)

Link to comment
Share on other sites

το aptx απλα να το κανω On Μεσα απο τα advance settings ή θα κανω καμια ζημια?

 

εχεις ακουστικά που να το υποστηρίζουν ;

αν ναι ,ε δες πως ακούς χωρίς την επιλογή και με την επιλογη (και restart ισως να θελει , δε ξερω)

Link to comment
Share on other sites

εχεις ακουστικά που να το υποστηρίζουν ;

αν ναι ,ε δες πως ακούς χωρίς την επιλογή και με την επιλογη (και restart ισως να θελει , δε ξερω)

 

ναι εχω.

αρα ανοιγω μεσα απο το advance settings το aptx αφοβα...

η αληθεια παντως ειναι,οτι και με off το aptx,παιζει πολυ καλα με κατι Marshall που εχω.

αντιθετως η εξοδος ακουστικων του ειναι πολυ μετρια.

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω.

αρα ανοιγω μεσα απο το advance settings το aptx αφοβα...

η αληθεια παντως ειναι,οτι και με off το aptx,παιζει πολυ καλα με κατι Marshall που εχω.

αντιθετως η εξοδος ακουστικων του ειναι πολυ μετρια.

 

ε γιατί τα έχουν κάνει χάλια στις ρυθμίσεις για αυτό :)

Link to comment
Share on other sites

ε γιατί τα έχουν κάνει χάλια στις ρυθμίσεις για αυτό :)

 

μιλας για την εξοδο ακουστικων?

γιατι η ποιοτητα εχει να κανει με το τι dac φοραει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...