Jump to content

Ηχοσύστημα αυτοκινήτου: Τι προτείνετε; (RadioCD/MP3/DVD)


stavrosbiologos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μην κοιτας μονο τα χρωματα και ποσο φανταχτερο ειναι ενα ηχειο. πιασε να δεις κατασκευη και ποσο στιβαρο ειναι, η απο τι υλικο ειναι το ηχειο και εν τελει τι ιστορια εχει η καθε εταιρεια στο χωρο... ;)

 

Πολύ αμφιβάλω για την τεχνολογία και τόν ήχο που αποδίδει το JBL σε σχέση με αυτό της SONY..

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επετρεψε μου μετα απο πολυ καιρο ψαξιματος στο χωρο του car audio, να εχω διαφορετικη αποψη. και οχι μονο δικη μου αποψη, αλλα και ατομων καταξιωμενων στον χωρο με διακρισεις σε διαγωνισμους κτλ..η Sony στον εν λογω τομεα που ασχοληθηκε, ειναι απλα απαραδεκτη!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Τα οβάλ της sony έχουν εντυπωσιακά...κακό ήχο.

Μεσσαίες και ψηλές ανύπαρκτες.

Αλλά οι περισσότεροι τα αγοράζουν επειδή ταιριάζει το μάυρο της εταζέρας με το κόκκινο των μεγαφώνων.

Link to comment
Share on other sites

http://akamaipix.crutchfield.com/products/2006/158/x158XSV694A.jpeg

 

General

Design 4-way

Tweeter Design 1" Balanced dome (x 2)

Tweeter Composition Paper twtr/PEI suptwtr

Woofer Composition H.O.P.

Woofer Surround Cloth

Parts Warranty 1 Year

Labor Warranty 1 Year

Specifications

Sensitivity 93 dB

Frequency Response 25 - 34k Hz

RMS Power Range (Watts) 2-80

Peak Power Handling (Watts) 320

Impedance (Ohms) 4

Top-mount Depth (Inches) 3 1/16

Bottom-mount Depth (Inches) N/A

 

 

Ναί χάλια μεσαίες και ψηλά...:wacko:

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Προσέξτε ποιότητα και φινίρισμα κατασκευής παιδειά μην λέμε ότι θέλουμε..

http://www.xplodsony.com/downloads/zooms/XS-LD127P5_Z.jpg

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

μην προσπαθεις να με πεισεις οτι τα Sony εχουν φινιρισμα κατασκευης. πιασε ενα σοβαρο ηχειο να δεις φινιρισμα, οχι μονο στις ακρες του κωνου, αλλα και στην αναρτηση, στην κολληση του dast-cup, στο spider, στα πηνια, στους ακροδεκτες των πηνιων κ.ο.κ.

 

οσο για τα οβαλ: 4δρομο μη διαιρουμενο ηχειο??χμμμμμμμμμμμμμμμ.....

ολα μαζι να παιζουν χωρις crossover η εστω πηνια να κοβουν συχνοτητες?χμμμμμ...

γιαυτο η καλυτερη λυση σε οβαλ ειναι διδρομα, αντε τριδρομα...

επισης, 93dB ευαισθησια μετρημενα που? με 1W στο 1m, η με 2,83V στο 1m?

κατι αλλο..προς τι ολα αυτα τα εντυπωσιακα νουμερα σε wattage peak?μηπως για χαρη εντυπωσιασμου?γιατι να εχει τοσο μεγαλη peak καταναλωση το ηχειο, και τοσο μικρη συνεχη αποδιδομενη ισχυ? γιατι να εχει δηλαδη 320 καταναλωση και 80 μοναχα πραγματικη ισχυ, ενω πχ ενα DLS να εχει 160 καταναλωση και 110 παροχη? μηπως καποιος ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να εντυπωσιασει ενω καποιος αλλος οχι? απο που να αρχισω και που να τελειωσω..2 τουιτερ διπλα διπλα?

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή διαβάζοντας τα τεχνικά χαρατκηριστικά κρίνουμε αν έχει καλές μεσο-υψηλές το μεγάφωνο?

 

Αλλά εκτός από αυτό,και μόνο πως γράφει 320watts άρα με περνάει για άσχετο και ****** ο κατασκευαστης,δεν υπάρχει περίπτωσει να το έβαζα και δώρο να μου το κάναν.

Link to comment
Share on other sites

πες τα μπασιαρη με το σταρλετ. συμφωνω απολυτα..

 

εντιτ: απο που προκυπτει απο τα τεχνικα χαρακτηριστικα οτι το ηχειο ΕΧΕΙ μεσαιες και υψηλες?

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

πες τα μπασιαρη με το σταρλετ. συμφωνω απολυτα..

 

εντιτ: απο που προκυπτει απο τα τεχνικα χαρακτηριστικα οτι το ηχειο ΕΧΕΙ μεσαιες και υψηλες?

 

Από την απόκριση συχνοτήτων...Sorry παιδειά αλλά δέν είναι έτσι τα πράγματα κάνεις σάν να το έχεις ακούσει ενώ δέν το έχεις ακούσει...Άκουσε το και μέτα κρίνε το...Μέχρι τότε προτιμώ τα spec του κατασκευαστή..;)

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου υπαρχει εστω και 1% πιθανοτητα αυτο το ηχειο να κατεβει κατω απο τους 60 κυκλους παιζοντας full range και να μην καψει κατι???αυτες ειναι καθαρα συχνοτητες για subwoofer, ενιοτε και για midbass, αλλα με στιβαρες κατασκευες και σωστα πανελ, οχι για midbass που παιζουν free air. :)

το ηχειο πραγματικα δεν αξιζει. και μην καθεσαι και βλεπεις αποκλειστικα τι δινει ο κατασκευαστης. οκ και στο peerless μου το γουφερακι λεει οτι μπορει να παιξει μεχρι τους 500 κυκλους, αλλα οποτε το εχω κροσσαρει πανω απο τους 125 χτυπαει και παραμορφωνει..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω φίλε πώς τα ηχειάκια αυτά σε συνδιασμό με μιά Xplod πηγή και έναν xplod ενυσχητή μια χαρά θα παίξουν! Πέρα για πέρα ικανοποιητικός ήχος! Απλά θεωρώ λάθος να κατακρίνουμε κάτι που δέν έχουμε ακούσει μόνο και μόνο από την μάρκα του...

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Aπό την απόκριση συχνοτήτων(η οποία ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα)καταλαβαίνουμε τι?

'Η μήπως είναι στα συν του μεγαφώνου "οι τέσσερις δρόμοι"?

 

Δεν είναι κακό να είναι κάποιος άσχετος,κακό είναι να επιμένει ότι έχει δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Aπό την απόκριση συχνοτήτων(η οποία ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα)καταλαβαίνουμε τι?

'Η μήπως είναι στα συν του μεγαφώνου "οι τέσσερις δρόμοι"?

 

Δεν είναι κακό να είναι κάποιος άσχετος,κακό είναι να επιμένει ότι έχει δίκιο.

 

Κοίταξε μπορεί να μήν έχω ασχοληθεί με το db drag αλλά ούτε και κουφός είμαι! Ξέρω τι ακούω και κρίνω άμα αυτό που ακούω μαρέσει ή όχι! Εσύ πιστεύεις ότι εγώ είμαι άσχετος και εγώ πιστεύω ότι είσαι εσύ! Άντε βγάλε άκρη τώρα...Καλό είναι να μιλάμε με επειχηρήμητα και όχι επειδή έτσι μας είπε να λέμε ο μπάμπης της γειτονιάς μας! Εσύ λές ότι τα στοιχεία που δίνει κοτζάμ SONY είναι λάθος έ τράβα κάνε μια μύνηση τότε να δούμε πόσο δίκιο έχεις....

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

φιλε greddy ακουσε λιγο και καποιον που ειναι πιο ψαγμενος στον ηχο. η ΚΟΤΖΑΜ SONY, στον συγκεκριμενο τομεα, θεωρειται απο τις χειροτερες εταιρειες..μην επιμενεις αδικα. ο καθε κατασκευαστης μετραει οπως θελει οτι θελει, επομενως ειναι δυσκολο απο καποια ξερα τεχνικα χαρακτηριστικα να καταλαβεις κατι. αμα μπορεις να εχεις ενα γραφημα συχνοτητων στη διαθεση σου τοτε καταλαβαινεις περισσοτερα, αλλα ακομα πιο πολλα καταλαβαινεις μολις ακουσεις το ηχειο η μολις το δεις. το εν λογω ηχειο ΕΧΕΙ σκληρο ηχο, ΔΕΝ ειναι ποιοτικο, και σαν κατασκευη ΥΣΤΕΡΕΙ σε σχεση με αλλα. τωρα αν θελεις την αποψη μου για την Sony θα σε απογοητευσω, γιατι οι ενισχυτες της ειναι κακιστης ποιοτητας με ανυπαρκτη ρυθμισιμοτητα, κακης ποιοτητας κροσσοβερ, με μικρα και ανεπαρκη τροφοδοτικα και συναρμολογηση πλακετας για ... βραβειο!!!τα δε ηχεια της εχουν σκληρο και ξερο ηχο, με κυριο χαρακτηριστικο το ομορφο design. δεδομενου οτι η Sony ειναι ευραιως γνωστη εταιρεια προσπαθει, και τα καταφερνει, να πουλησει κυριως σε ανθρωπους που απλα αρκουνται στο ονομα Sony (οπως ειπες ΚΟΤΖΑΜ Sony..)

ομως σκεψου ποσο πιο καλους ενισχυτες μπορει να φτιαχνει η audison, η genesis, η hifonics, η USAmps, η Soundstream, η Zapco (αληθεια μηπως τις ηξερες ολες αυτες τις μαρκες η ειναι πολυ λιγες μπροστα στην Sony), η ποσο πιο καλα ηχεια φτιαχνουν η scanspeak, celestion, focal, DLS, MBquart απο την Sony...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να ακουσεις πολλα για να δεις τι παιζει

 

δεν ξερω πολλα απο ηχεια .

 

ξερω ομως οτι η sony ειναι μια εταιρια που κανει τα παντα απο την πειρα μου ειναι μετρια εταιρια σε οτι κανει .

 

ξερω οτι στο θεμα ηχεια δεν ειναι και τπτ ιδιεταιρο αλλα αυτο δεν σημενει οτι δεν ακουγεται απλα ο καθενας εχει διαφορετικες απαιτησεις .

 

παντως οχι και να συγκρινουμε την sony με την jbl η μια κανει απο μιχερακια μεχρι φοροιτους και η αλλη μονο ηχεια .

Link to comment
Share on other sites

σπυρο εχω ακουσει παααααρα πολλα ηχεια ειδικα οβαλ: pioneer, sony, alpine, kenwood, dragster, crunch, emphaser, peerless, DLS, hifonics, soundstream, focal, jbl, inifinity...τα sony ηταν επιεικως απαραδεκτα οπως και κατι pioneer..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

μολις σημερα το πρωι κατεβηκα σε εναν φιλο μου, που δουλευει σε μαγαζι, να παρουμε κατι ηχεια για το ανηψακι μου οποτε ακουσα ενα πολυ καλο soundstream, ενα lanzar και ενα powerbass. μιλαμε ενα sony που ειχα ακουσει ηταν το απολυτο 0 ακομα και μπροστα στο μετριοτατο lanzar...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Δέν υπερμάχομαι καμιά sony απλά επειδή και εγώ έχω ακούσει πολλά ο ήχος που παράγουν είναι πιο πολύ του γούστου μου! Ούτε μετοχές της SONY έχω ούτε τίποτα...

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

το οτι ειναι του γουστου σου ο ηχος δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι και καλο ηχειο, σωστα? και καποιος αλλος εχει του γουστου του τα audiopower αυτο δε σημαινει βεβαια πως προκειται για σοβαρο ηχειο..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

το οτι ειναι του γουστου σου ο ηχος δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι και καλο ηχειο, σωστα? και καποιος αλλος εχει του γουστου του τα audiopower αυτο δε σημαινει βεβαια πως προκειται για σοβαρο ηχειο..

 

Ούτε σημαίνει και πώς δέν είναι σωστά?

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα, οταν ομως κριτες σε διαγωνισμους και γενικοτερα η πλειοψηφια του κοσμου που ασχολειται με αυτον τον χωρο, το βγαζει κακο, τοτε σημαινει πως ειναι!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω 7020029 ότι ανέφερες σε προηγούμενο post την Crunch. Ηχεία αυτής της μάρκας έχω στην εταζέρα του Tempra, στις έτοιμες θέσεις της Fiat. Είναι δίδρομα, 10cm και αποδίδουν 120W peak και 60W RMS. Τα έβαλα πρόσφατα, αντικαθιστώντας τα εργοστασιακά Clarion (45W peak, 15W RMS). Δεν παρατήρησα όμως σημαντική διαφορά στον ήχο. Ενώ μου φαίνεται πιο «γεμάτος» η απόδοσή των ηχείων δε με ικανοποίησε ώστε να δικαιολογήσω το upgrade από τα παλιά μου ηχεία. Θέμα πηγής δεν τίθεται μιας και αλλάχτηκε και αυτή (AEG FMP 550 4x50W max δε θυμάμαι πόσα RMS σταθερά) λίγο πριν τα ηχεία και είχα την ευκαιρία να τη δοκιμάσω τόσο με τα 4 Clarion (2 πίσω 2 εμπρός) όσο και με 2 Clarion μπροστά και τα 2 Crunch πίσω. Τι μπορεί να φταίει; Τα καλώδια μήπως που είναι 12ετίας;
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

το κυριο φταιξιμο οσο κι αν σου φαινεται περιεργο ειναι η ελλιψη ενισχυτη. και εξηγουμαι: το ηχειο εχει μια Α ισχυ σε RMS. οσο πιο πολλα RMS το τροφοδοτησεις τοσο πιο σωστα θα παιξει. αυτο σημαινει οτι θα παραμορφωνει λιγοτερο και πιο ψηλα, θα υπαρχει καλυτερος ελεγχος του ηχειου κ.ο.κ.

απο κει και περα δευτερογενης παραγοντες που μπορει να παιξουν σημαντικο ρολο ετσι ωστε να χασει σε αποδοση ενα ηχειο ειναι τα κακης ποιοτητας καλωδια, η ελλειψη μονωσης και η κακη τοποθετηση του ηχειου. ετσι ενω τα οβαλ πχ ειναι φτιαγμενα να παιζουν με πολυ "αερα" κατω απο τους κωνους τους (εταζερα), τα διαιρουμενα ειναι φτιαγμενα για να παιζουν πιο πολυ "sealed" (πχ στην πορτα). και αυτη η διαφορα εγκειται πιο πολυ στον κατασκευαστη και στα τεχνικα χαρακτηριστικα που εχει προσδωσει στο ηχειο (και συγκεκριμενα στο midbass του ηχειου). αυτα τα ολιγα!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Άκρως κατατοπιστικός! Ευχαριστώ. Συμπεραίνω λοιπόν ότι στην περίπτωσή μου τουλάχιστον πρέπει να ανανεώσω την καλωδίωση. Δε θέλω να δώσω χρήματα για ενισχυτή μιας και δε με ενδιαφέρει η ένταση, παρά να ακούω απλά τη μουσικούλα μου. Απλά μου έκανε εντύπωση το γεγονός διότι κι εγώ περίμενα περισσότερα από την Crunch αλλά τι να σου κάνουν και μόνα τους δύο ηχεία...
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...