Jump to content

Xiaomi Mi Max 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς συμφωνώ μαζί σου..... Εδώ στο mate 20x έριξε την μπαταρία στις 4200. Τελειώνει το Phablet τύπου Mi max series

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλα αυτά έγιναν στο 5G μοντέλο. Έριξαν την μπαταρία στα 4200, έβγαλαν audio jack, και αφαίρεσαν το ένα ηχείο. Όλα αυτά για ένα άχρηστο 5G.

Στο κανονικό μοντέλο (από το οποίο σου γράφω) δεν υπάρχει καμία αλλαγή.

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς συμφωνώ μαζί σου..... Εδώ στο mate 20x έριξε την μπαταρία στις 4200. Τελειώνει το Phablet τύπου Mi max series

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Όλα αυτά έγιναν στο 5G μοντέλο. Έριξαν την μπαταρία στα 4200, έβγαλαν audio jack, και αφαίρεσαν το ένα ηχείο. Όλα αυτά για ένα άχρηστο 5G.

Στο κανονικό μοντέλο (από το οποίο σου γράφω) δεν υπάρχει καμία αλλαγή.

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Και παλι, οι μονες φημες που εχουν βγει για την επομενη σειρα Mate αναφερονται στο Mate 30 & Mate 30 Pro με 6,7'' τιγκα curved, νοτς-αεροδρομιο, στενομακρη κτλ. Δεν βλεπω κανενα Χ πουθενα στον οριζοντα.

Edited by ikgamsu
Link to comment
Share on other sites

Για τα δεδομένα του Max 2 ναι είναι πανάκριβη. Όμως είναι μια πλήρης ναυαρχίδα με τοπ επεξεργαστή και τοπ κάμερα.

Βρήκα τυχαία μια αγγελία εδώ

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1408669-mate-20-x-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7/

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Υπαρχει κανενας τροπος χωρις root για εγκατασταση της google camera στο κινητο μας?

 

Όχι. Unlocked, μόνο για να περάσεις το camera2 api και τα τοιαύτα. Αλλιώς όποιο ΑΡΚ και να βάλεις δεν θα δουλεύει. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι συνταρακτικό (όπως ότι δήθεν ενεργοποίησαν το camera2 api μετά από κάποιο update), αυτό ισχύει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι τιμή θα προτείνατε για ένα μεταχειρισμένο Mi Max 2 σε άριστη κατάσταση με θήκες αγορασμένο από πλαίσιο αλλά με εγγύησή που έχει λήξει;

Είμαι μια φίλης και θέλει να το δώσει.

Link to comment
Share on other sites

Τι τιμή θα προτείνατε για ένα μεταχειρισμένο Mi Max 2 σε άριστη κατάσταση με θήκες αγορασμένο από πλαίσιο αλλά με εγγύησή που έχει λήξει;

Είμαι μια φίλης και θέλει να το δώσει.

 

Και ποιο σκέφτεται να Πάρη;

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα παιδιά. Αν κάποιος γνωρίζει ή έχει ακούσει για το παρακάτω πρόβλημα θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τη γνώμη του.

 

To Mi Max 2 μου αρνείται να φορτιστεί. Δοκίμασα άλλο φορτιστή και καλώδιο, άλλαξα την μπαταρία και το charging port αλλά το πρόβλημα παραμένει. Να σημειώσω ότι το τηλέφωνο τρέχει τη stock rom, δεν είναι ρουταρισμένο και μέχρι την ημέρα που το έπαθε δεν είχε κάποιο θέμα.

 

Να σημειώσω ότι το πρόβλημα με την αδυναμία φόρτισης παρουσιάστηκε ως εξής: Tην πρώτη φορά το κινητό φόρτισε μέχρι το 80%, στη επόμενη φόρτιση δεν έφτασε το 50% ενώ στις επόμενες έφτανε το 12-18%.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση μηπως ξερει καποιος ,γιατι ο γουγλης δεν με βοηθησε και πολυ...

Εχω δει στο banggood αυτο https://www.banggood.com/Xiaomi-Mi-MAX-2-6_44-inch-5300mAh-4GB-RAM-128GB-ROM-Snapdragon-625-Octa-Core-4G-Smartphone-p-1155334.html?rmmds=category&ID=232&cur_warehouse=CN το οποιο λεει chinese version -global rom θα εκτιμουσα ιδιαιτερα να με διαφωτισει καποιος ,αν ξερει κατι..τι σημαινει το chinese version -global rom ,εννοειτε οτι εστειλα μειλ με τις ερωτησεις στο banggod και η απαντηση εμοιαζε περισσοτερο με χρησμο παρα με απαντηση μαγαζιου...σας παραθετω τις απαντησεις του μαγαζιου στις ερωτησεις μου..ειδικα στην πρωτη απλα τραγικοι!!!

οποια βοηθεια ευπροσδεκτη ....ευχαριστω προκαταβολικα..

 

what is the mean of "chinese version with global rom?

 

-It is a kind of version and we don't know how to explain it.

 

 

 

2. the phone has google services.?(chrome ,gmail,you tube ,playstore...)

 

-It has google services, as well as playstore.

 

 

 

3. the phone has the greek language?

 

-Here we send you all the languages it supports:

 

image.png

image.png

4. what is the difference between chinese version and global version?

 

-The difference is software, language and frequency band are different.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση μηπως ξερει καποιος ,γιατι ο γουγλης δεν με βοηθησε και πολυ...

 

Εχω δει στο banggood αυτο https://www.banggood.com/Xiaomi-Mi-MAX-2-6_44-inch-5300mAh-4GB-RAM-128GB-ROM-Snapdragon-625-Octa-Core-4G-Smartphone-p-1155334.html?rmmds=category&ID=232&cur_warehouse=CN το οποιο λεει chinese version -global rom θα εκτιμουσα ιδιαιτερα να με διαφωτισει καποιος ,αν ξερει κατι..τι σημαινει το chinese version -global rom ,εννοειτε οτι εστειλα μειλ με τις ερωτησεις στο banggod και η απαντηση εμοιαζε περισσοτερο με χρησμο παρα με απαντηση μαγαζιου...σας παραθετω τις απαντησεις του μαγαζιου στις ερωτησεις μου..ειδικα στην πρωτη απλα τραγικοι!!!

 

οποια βοηθεια ευπροσδεκτη ....ευχαριστω προκαταβολικα..

 

 

 

what is the mean of "chinese version with global rom?

 

 

 

-It is a kind of version and we don't know how to explain it.

 

 

 

 

 

 

 

2. the phone has google services.?(chrome ,gmail,you tube ,playstore...)

 

 

 

-It has google services, as well as playstore.

 

 

 

 

 

 

 

3. the phone has the greek language?

 

 

 

-Here we send you all the languages it supports:

 

 

 

image.png

 

image.png

 

4. what is the difference between chinese version and global version?

 

 

 

-The difference is software, language and frequency band are different.

Εχω μια απορία καταρχάς. Γιατι αλήθεια σε ενδιαφέρει το mi max 2 εν έτει 2019 (σε 5 μηνακια πιάνουμε και 2020); Αν θες τεράστια οθόνη και φθηνα, υπαρχει και το 3αρι που "στέκεται" κάπως καλύτερα τη σήμερον ημέρα (λεμε τωρα...)

 

Anyway, να κοιταξεις οπωσδήποτε να παρεις μονο όποιο εχει το κόκκινο αυτοκόλλητο στη συσκευασία που αναγράφει "Global version" για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Όπως στη φωτο παρακάτω -> https://www.honorbuy.com/img/_1500016554.jpg

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ikgamsu
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα παιδιά. Αν κάποιος γνωρίζει ή έχει ακούσει για το παρακάτω πρόβλημα θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τη γνώμη του.

 

To Mi Max 2 μου αρνείται να φορτιστεί. Δοκίμασα άλλο φορτιστή και καλώδιο, άλλαξα την μπαταρία και το charging port αλλά το πρόβλημα παραμένει. Να σημειώσω ότι το τηλέφωνο τρέχει τη stock rom, δεν είναι ρουταρισμένο και μέχρι την ημέρα που το έπαθε δεν είχε κάποιο θέμα.

 

Να σημειώσω ότι το πρόβλημα με την αδυναμία φόρτισης παρουσιάστηκε ως εξής: Tην πρώτη φορά το κινητό φόρτισε μέχρι το 80%, στη επόμενη φόρτιση δεν έφτασε το 50% ενώ στις επόμενες έφτανε το 12-18%.

 

καλημερα, φανταζομαι δοκιμασες αλλον φορτιστη ετσι?

εγω πιστευω οτι ειναι προβλημα μπαταριας.

Αν μου τυχαινε αυτο θα εβαζα μια καινουρια.

 

Ασχετο με το απο πανω, τελικα τωρα με πολυ πολυυυυ χρηση WIFI βλεπω οτι μερικες φορες το χανει.

Καποιοι το ειχαν αναφερει, πριν δεν το χρησιμοποιουσα ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολυ με το wifi, τωρα οταν ειμαι σπιτι στο εξοχικο μερικες μερες το ελιωνα και το ειδα οτι το κανει. Εχω δοκιμασει με 2 AP wifi 2,4ghz και κανει τα ιδια.

Το εχει λυσει αυτο κανεις καπως?

ειναι stock rom ολα μαμα.

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω φιλε μου γιατι δεν υπαρχει πουθενα η global version, η τουλαχιστον δεν υπαρχει σε μαγαζι που να μην ρισκαρουμε το να σταματησει στο τελωνειο ,οπως επισης δεν υπαρχει global version του mi max 3, και ναι με ενδιαφερει η μεγαλη οθονη-μεγαλη μπαταρια ,το εχω ηδη το mi max 2 ....το χρησιμοποιω στην δουλεια μου και με εχει βγαλει παλικαρι...γι'αυτο ενδιαφερομαι παλι για το ιδιο...η το mi max 3...οπως επισης εχω κοιταξει και στο ebay...δεν με πειραζει που ειναι παλιο μοντελο ..καλυπτει πληρως τις αναγκες μου...γι'αυτο ρωταω αυτες τις λεπτομερειες μηπως αυτη η chinese version ειναι τουλαχιστον ψευτοglobal και κανω την δουλεια μου...

Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω φιλε μου γιατι δεν υπαρχει πουθενα η global version, η τουλαχιστον δεν υπαρχει σε μαγαζι που να μην ρισκαρουμε το να σταματησει στο τελωνειο ,οπως επισης δεν υπαρχει global version του mi max 3, και ναι με ενδιαφερει η μεγαλη οθονη-μεγαλη μπαταρια ,το εχω ηδη το mi max 2 ....το χρησιμοποιω στην δουλεια μου και με εχει βγαλει παλικαρι...γι'αυτο ενδιαφερομαι παλι για το ιδιο...η το mi max 3...οπως επισης εχω κοιταξει και στο ebay...δεν με πειραζει που ειναι παλιο μοντελο ..καλυπτει πληρως τις αναγκες μου...γι'αυτο ρωταω αυτες τις λεπτομερειες μηπως αυτη η chinese version ειναι τουλαχιστον ψευτοglobal και κανω την δουλεια μου...

 

Ευχαριστω..

Το 2 όντως δεν υπάρχει πουθενά πλέον. Το 3 το έχουν το global στο Skroutz και στο bestprice δυο μαγαζιά στα €280 και το Πλαίσιο €319 αλλά είναι εκθεσιακό κομμάτι.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Υπάρχη κανένας οδηγός να περάσω άλλη Ρομ γιατί μου κάνει κάποια κολλήματα η οθόνη; Από ότι μου είπανε στο service του Γερμανού μάλλον είναι θέμα λογισμικού.
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω αναφέρει φίλε μου έχω αλλάξει μπαταρία αλλά και τη charging port. Μόνο την κεντρική πλακέτα δεν έχω αλλάξει...Για αυτό μου φαίνεται περίεργο, γιατί όπως ανέφερα μέχρι να το πάθει λειτουργούσε κανονικά, ενώ και με την καινούρια μπαταρία δεν είχει κανένα πρόβλημα μέχρι να αδειάσει και αυτή, αφού εξακολουθούσε να μην φορτίζει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Πειτε μου καποιος σας παρακαλω πως κανουμε hard reset στο max 2. Εχω το θεμα με το ακουστικο που προανεφερε κι ενας αλλος φιλος πιο πανω, αμεσως μετα την αναβαθμιση, κι ενω πρωτα ακουγα καμπανα. Θελω ομως το hard reset, να τα σβησει ολα απο μεσα. Οταν γινει hard reset γυριζει στην παλια rom? Στην προηγουμενη εκδοση? Ευχαριστω πολυ.
Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Πειτε μου καποιος σας παρακαλω πως κανουμε hard reset στο max 2. Εχω το θεμα με το ακουστικο που προανεφερε κι ενας αλλος φιλος πιο πανω, αμεσως μετα την αναβαθμιση, κι ενω πρωτα ακουγα καμπανα. Θελω ομως το hard reset, να τα σβησει ολα απο μεσα. Οταν γινει hard reset γυριζει στην παλια rom? Στην προηγουμενη εκδοση? Ευχαριστω πολυ.

 

Καλησπέρα. Ψάξε στο youtube έχει βίντεο με αναλυτικές οδηγίες. Είναι πανευκολη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω ένα max 2 (Θεσσαλονίκη όποιος ενδιαφέρεται,infoquest) pm me!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλημέρα, γνωρίζει μήπως κάποιος το κόστος αντικατάστασης του εμπρός τζαμιού (το τζαμάκι έχει σπάσει, η οθόνη αφής λειτουργεί κανονικά) ???

Αξίζει τον κόπο να το φτιάξω στο iRepair ? Βρίσκομαι στα Χανιά, και πιστεύω ότι δεν έχω άλλη επιλογή για την επισκευή.

Θέλω να το δώσω στα παιδιά να το λειτουργούν ως tablet.

 

Πήρα τηλ στο iRepair και μου είπαν 90 ευ΄ρω. Έχω εναλλακτική? Ευχαριστώ.

Edited by fouskmech
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, αν δεν θες να δωσεις αυτο το ποσο, τοτε παιρνεις το ανταλλακτικο απο ebay, βρισκεις και βιντεο στο youtube, αν θες τιποτα εργαλειακια που δεν εχεις παιρνεις και αυτα, τσαμπα ειναι στα κινεζομαγαζα και ebay και το αλλαζεις μονος σου και γλιτωνεις πολλα ευρω. Προσωπικα εγω που ασχολουμαι με ηλεκτρονικα αν και με κινητα δεν εχω ασχοληθει ακομα για επισκευες, θα το εκανα.

 

Δεν ξερω και σε τι τιμη το πουλανε τωρα μεταχειρισμενο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, αν δεν θες να δωσεις αυτο το ποσο, τοτε παιρνεις το ανταλλακτικο απο ebay, βρισκεις και βιντεο στο youtube, αν θες τιποτα εργαλειακια που δεν εχεις παιρνεις και αυτα, τσαμπα ειναι στα κινεζομαγαζα και ebay και το αλλαζεις μονος σου και γλιτωνεις πολλα ευρω. Προσωπικα εγω που ασχολουμαι με ηλεκτρονικα αν και με κινητα δεν εχω ασχοληθει ακομα για επισκευες, θα το εκανα.

 

Δεν ξερω και σε τι τιμη το πουλανε τωρα μεταχειρισμενο.

 

Κάνα 100ρικο βαριά. Δεν αξίζει 90€ να δώσει ο φίλος, η μόνη λύση είναι ebay.

Link to comment
Share on other sites

Κάνα 100ρικο βαριά. Δεν αξίζει 90€ να δώσει ο φίλος, η μόνη λύση είναι ebay.

 

καλημέρα, μονο 100? πωπω…

ε τοτε με τιποτα!!! ebay και επισκευή μονος του με οδηγιες από youtube ή οπου αλλου αυτές υπαρχουν.

Καποια στιγμη ειχα βρει μια σελιδα με ολες τις επισκευες στο κινητο αυτό, τις ειχα ποσταρει αλλα τωρα ποιος τις βρισκει...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...