Jump to content

Xiaomi Mi Max 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτες οι συζητησεις για αυτονομιες, sot κλπ κλπ για την συγκεκριμενη συσκευη πραγματικα κουραζουν.

Μιλαμε για μια συσκευη με 5300mAh μπαταρια και γινεται συζητηση για το πως θα βγαλει μια ωρα παραπανω αυτονομια.

Να ηταν καμια συσκευη που παλευε να βγαλει την μερα να πω οκ να γινει συζητηση για το πως μπορεις να κερδιζεις χρονο σε αυτονομια, αλλα για το Mi Max 2 μου φαινεται γελοιο να συζηταμε τετοια πραγματα.

Σε λιγο θα διαβασω οτι το βαζετε και σε λειτουργια Battery saver για καλυτερους χρονους!!!

Ημαρτον πια!!!

Αφου οταν πας σπιτι ειτε με 22% μπαταρια ειτε με 82% παλι στον φορτιστη θα το βαλεις.

Αν παλι δεν σε βγαζει η μπαταρια την μερα,

τοτε σιγουρα πρεπει να σηκωσεις το κεφαλι απο την συσκευη σου και να κοιταξεις και λιγο τη ζωη γυρω σου!

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι συζητησεις για αυτονομιες, sot κλπ κλπ για την συγκεκριμενη συσκευη πραγματικα κουραζουν.

Μιλαμε για μια συσκευη με 5300mAh μπαταρια και γινεται συζητηση για το πως θα βγαλει μια ωρα παραπανω αυτονομια.

Να ηταν καμια συσκευη που παλευε να βγαλει την μερα να πω οκ να γινει συζητηση για το πως μπορεις να κερδιζεις χρονο σε αυτονομια, αλλα για το Mi Max 2 μου φαινεται γελοιο να συζηταμε τετοια πραγματα.

Σε λιγο θα διαβασω οτι το βαζετε και σε λειτουργια Battery saver για καλυτερους χρονους!!!

Ημαρτον πια!!!

Αφου οταν πας σπιτι ειτε με 22% μπαταρια ειτε με 82% παλι στον φορτιστη θα το βαλεις.

Αν παλι δεν σε βγαζει η μπαταρια την μερα,

τοτε σιγουρα πρεπει να σηκωσεις το κεφαλι απο την συσκευη σου και να κοιταξεις και λιγο τη ζωη γυρω σου!

 

Το σχολιο αυτο παντελως αστοχο,και μαλιστα προσβαλει φιλε..........:mad:

Το τι θα κανει ο καθε ενας στην ζωη του δεν μας-σε αφορα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

ελεος για το σχολιο! φιλαρακι αμα δεν γουσταρεις να τα βλεπεις ΔΕΝ διαβαζεις!

ΤΕΛΟΣ! απλα ειναι τα πραγματα....

 

παμε στο θεμα μας τωρα.

Εχω προσεξει οτι σε φωτος με φλας ακομα και μερα κοντινες πχ θελω να βγαλω φωτο μια ηλεκτρονικη πλακετα, ειναι θολες οι φωτος, πως να το πω σαν να εχουν ομιχλη ειναι.

Καμια ιδεα κανεις γιατι γινεται αυτο? μπορω βεβαια να τις διορθωσω με το προγραμμα opensource The Gimp (κατι σαν photoshop ειναι), αλλα θα προτιμουσα να τις βγαζει καθαρες οπως θα επρεπε να ειναι. Ειμαι με stable 9.2 αλλα το ιδιο ηταν και με την 9.1 απλα δεν το ειχα δουλεψει αρκετα και ελεγα ετυχε....

βεβαια βλεπω οτι δεν το κανει και σε ολες, νομιζω οτι το κανει αμα εχει στο background κατι που ειναι μακρια, μηπως ειναι θεμα εστιασης.

Αν δλδ ολη η φωτο ειναι κοντινη σε ενα αντικειμενο τοτε ειναι σωστη η φωτο χωρις αυτη την θολουρα.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Εδωσε update σε dev global αυτη τη βσδομαδα?σε εμα δεν ηρθε κατι

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Εδωσε update σε dev global αυτη τη βσδομαδα?σε εμα δεν ηρθε κατι

Οχι,εχουν γιορτες τωρα εκει.......

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Οχι,εχουν γιορτες τωρα εκει.......

 

Εχεις δικιο το ειχα ξεχασει.....

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Το σχολιο αυτο παντελως αστοχο,και μαλιστα προσβαλει φιλε..........:mad:

Το τι θα κανει ο καθε ενας στην ζωη του δεν μας-σε αφορα.

 

καλα ο,τι πεις! :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ελεος για το σχολιο! φιλαρακι αμα δεν γουσταρεις να τα βλεπεις ΔΕΝ διαβαζεις!

ΤΕΛΟΣ! απλα ειναι τα πραγματα....

 

παμε στο θεμα μας τωρα.

Εχω προσεξει οτι σε φωτος με φλας ακομα και μερα κοντινες πχ θελω να βγαλω φωτο μια ηλεκτρονικη πλακετα, ειναι θολες οι φωτος, πως να το πω σαν να εχουν ομιχλη ειναι.

Καμια ιδεα κανεις γιατι γινεται αυτο? μπορω βεβαια να τις διορθωσω με το προγραμμα opensource The Gimp (κατι σαν photoshop ειναι), αλλα θα προτιμουσα να τις βγαζει καθαρες οπως θα επρεπε να ειναι. Ειμαι με stable 9.2 αλλα το ιδιο ηταν και με την 9.1 απλα δεν το ειχα δουλεψει αρκετα και ελεγα ετυχε....

βεβαια βλεπω οτι δεν το κανει και σε ολες, νομιζω οτι το κανει αμα εχει στο background κατι που ειναι μακρια, μηπως ειναι θεμα εστιασης.

Αν δλδ ολη η φωτο ειναι κοντινη σε ενα αντικειμενο τοτε ειναι σωστη η φωτο χωρις αυτη την θολουρα.

 

κι εσυ ο,τι πεις!!!

Θεουληδες!!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

καλα ο,τι πεις! :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

κι εσυ ο,τι πεις!!!

Θεουληδες!!!:lol::lol::lol:

,

Εαν εχεις να μας πεις κατι ενδιαφερων δεκτο,και σχετικο βεβαια με το νημα,αλλιως κανε μας την χαρη και κανε εσυ κατι αλλο στην ζωη σου εκτος απο το να τρολαρεις.:X

Ευχαριστουμε για τον χρονο σου.......

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Να διακοψω λιγο τον διαπληκτισμο σας για το sot κλπ γιατι εχω κατι χαζες απορίες;

Μιας και το mi max 2 ειναι το πρωτο μου Xiaomi και κατ' επεκταση το πρωτο με miui και εχω σκιστει στο να ψαχνω τις ρυθμισεις του μπερδευομαι λιγο με καποια πραγματα.

Π.χ. με το θεμα ειδοποιήσεις. Εχω καποιες συγκεκριμενες εφαρμογες που χρησιμοποιω συνεχεια στην αυτοματη εναρξη και τις ιδιες και καποιες αλλες στο να τρεχουν στο παρασκηνιο. Παρατήρησα οτι αν βγαλω καποια απο την αυτοματη εναρξη δεν θα στειλει ειδοποιηση αν εχω κατι. Αλλα απο την αλλη καποιες που ειναι απλα στο παρασκηνιο μπορει να στειλουν οποτε τους θυμηθει. Να φερω παραδειγμα το βαιμπερ. Το εχω και στην αυτοματη εναρξη και στο παρασκηνιο. Αλλες φορες θα μου ερθει ειδοποιηση και αλλες οχι αν εχω νεο μνμ και το βλεπω οταν ερχεται ειδοποιηση στο pc για παραδειγμα. Πριν ενω μου ειχε στειλει μνμ ενας φιλος στο pc χτυπαγε ειδοποιηση στο κιν δεν χτυπησε ουτε αναψε το flash ειδοποιησης (γενικα αλλες φορες το κανει πχ) με κλειστη οθονη. :confused:

Το μονο αλλο που θα μπορουσα να σκεφτω ειναι οτι στις εφαρμογες στην επιλογη εξοικονομηση μπαταριας εχω το συνιστωμενο που ειναι εξοικονομηση. Τωρα αυτο εχει να κανει με το οταν μπαινει η μπαταρια σε ρυθμιση εξοικονομησης ή ειναι κατι τελειως διαφορετικο δικο του ασχετο; και τελικα ποια η διαφορα της αυτοματης εναρξης με το να τρεχει στο παρασκηνιο; Αλλες εφαρμογες πχ οι φωτογραφιες google ενω δεν την εχω ανοιξει ποτε και τις εχω βγαλει off και την αυτοματη εναρξη και το παρασκηνιο καμια φορα αν μπω στις ρυθμισεις στις εγκατεστημενες εφαρμογες θα εμφανιστει οτι τρεχει στην ραμ.:wacko:

Το ξερω εγραψα πολλα και ειναι χαζες αποριες αλλα δεν εχω βρει ακρη και πολυ ουτε απο το reddit τους ουτε απο το φορουμ το miui το οφισιαλ! :O

 

ΥΓ: δεν εχω ενεργοποιημένη ουτε την εξοικονομηση ουτε στο κλειδωμα να καθαριζει το cache κλπ (το λεω πριν με ρωτησει καποιος για αυτα τα δυο για αυτο κ ρωτησα αν εχει διαφορα η εξοικονομηση μπαταριας απο την μπαταρια και απο τις εφαρμογες)

Edited by DaiMoS
Link to comment
Share on other sites

Είχα το adguard το οποίο ελάχιστες φορές έκλεινε. Επειδή δεν ήθελα να το ανανεώσω είπα να δοκιμάσω το dns66. Όμως δε δουλεύει όπως πρέπει. Το βρίσκω συχνά κλειστό και με απενεργοποιημένο το VPN. Το έχω βάλει στις εξαιρέσεις αλλά κάτι δε μου κάθεται.
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω βαλει το blokada και μερικες φορες επισης εκλεινε, τωρα δεν κλεινει, αλλα κανει το instagram να σερνεται!!! WTF?

επισης η εφαρμογη mi band tools που εχω αγορασει οταν κλεινω οτι ειναι ανοιχτο ειτε με το μεσαιο κουμπι, ειτε απο τα notifications και αυτη κλεινει, οτι και να εχω κανει αυτο συμβαινει! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω βαλει το blokada και μερικες φορες επισης εκλεινε, τωρα δεν κλεινει, αλλα κανει το instagram να σερνεται!!! WTF?

επισης η εφαρμογη mi band tools που εχω αγορασει οταν κλεινω οτι ειναι ανοιχτο ειτε με το μεσαιο κουμπι, ειτε απο τα notifications και αυτη κλεινει, οτι και να εχω κανει αυτο συμβαινει! :wacko:

 

ακομα και αν την τραβηξεις προς τα κατω και την κλειδώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!! Εγώ εντυπωσιάστηκα με τις εφτά μέρες. Πως το πετυχαίνετε αυτό. Και η απορία του Νικηφόρου πως γίνεται να βγάζουμε μιάμιση μερα εγώ βγάζω τόσο γιατί μπορεί να είμαι πάνω από το κινητό μερικές φορές μπορεί ένα δίωρο συνεχόμενο τρίωρο μερικές φορές βλεπω βιντεακια πολύ φεις πολύ μεσεντζερ πολύ σερφαριισμα. Διαβάζω μερικές φορές ebooks. Ακούω λίγο ραδιόφωνο μιλάω καμία ωρίτσα τη μέρα τηλέφωνο. Οπότε θεωρώ λογικό τη μιάμιση μερα
Link to comment
Share on other sites

Και η μιάμιση ημέρα σχετική είναι. Εγώ έχω πχ τώρα 1 ημερα και 18 ώρες με 23% αλλά έχω και 12 μιση ώρες οθόνη.

 

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει θέματακι... Είναι σε μια ευθεία πάνω από την μαύρη γραμμή που χωρίζει οθόνη από τα κουμπιά και είναι πιο φωτεινό(λες και είναι κρυφός φωτισμός.. Χαχα) .. Καμμένα πιξελ; πιέζεται η οθόνη; hardware θέμα.. Δεν υπήρχε όμως σίγουρα πριν...

Και επειδή καινούργιο τηλέφωνο δεν παίζει να το έχω να το βλέπω έτσι θα φάει σουτ..

 

Καλησπέρα. Μια ερώτηση... Αν το έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος.. Παρατηρώ ότι στο κάτω μέρος της οθόνης (ακριβώς επάνω από τα πλήκτρα) είναι πιο έντονος π φωτισμός. Είναι θέμα οθόνης ή είναι κάτι νορμάλ; σαν να είναι τα λαμπάκια πιο έντονα εκεί...
Edited by tnnik
Mi 10 lite
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει θέματακι... Είναι σε μια ευθεία πάνω από την μαύρη γραμμή που χωρίζει οθόνη από τα κουμπιά και είναι πιο φωτεινό(λες και είναι κρυφός φωτισμός.. Χαχα) .. Καμμένα πιξελ; πιέζεται η οθόνη; hardware θέμα.. Δεν υπήρχε όμως σίγουρα πριν...

Και επειδή καινούργιο τηλέφωνο δεν παίζει να το έχω να το βλέπω έτσι θα φάει σουτ..

 

καλησπέρα, απο οπου το πηρες παει πισω με εγγυηση, σιγουρα ειναι καποιο θεμα, δεν το εχω ξανακουσει.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ αρκετές φορές ότι έχω θέμα με την πρόσβαση των υπηρεσιών Google στο internet. Το θέμα λύνεται με εναλλαγή πρόσβασης στο internet ανάμεσα σε WiFi και δεδομένα. Πχ σήμερα το πρωί δε μπόρεσα να ανοίξω ένα συνημμένο από ένα mail. Γύρισα σε δεδομένα και όλα καλά. Πριν λίγο το αντίθετο. Δεν είχα πρόσβαση στις ρυθμίσεις του Google assistant με δεδομένα. Γύρισα σε WiFi και οκ.

 

Τρέχω την τελευταία global developer.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ αρκετές φορές ότι έχω θέμα με την πρόσβαση των υπηρεσιών Google στο internet. Το θέμα λύνεται με εναλλαγή πρόσβασης στο internet ανάμεσα σε WiFi και δεδομένα. Πχ σήμερα το πρωί δε μπόρεσα να ανοίξω ένα συνημμένο από ένα mail. Γύρισα σε δεδομένα και όλα καλά. Πριν λίγο το αντίθετο. Δεν είχα πρόσβαση στις ρυθμίσεις του Google assistant με δεδομένα. Γύρισα σε WiFi και οκ.

 

Τρέχω την τελευταία global developer.

Θεμα σαν αυτο δεν εχω,και εγω με g.d. ειμαι.Μηπως εχεις διπλες εφαρμογες?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα. Και γενικά δεν έχω πειράξει ρυθμίσεις. Τα έχω όλα ανοιχτά.

 

Τι έχει γίνει με τις ζωντανές ταπετσαρίες; Τις έχουν αφαιρέσει; Κάτι τέτοιο διάβασα. Και καλά για τη μπαταρία.

Edited by tiffany
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κλειστή την χρήση δεδομένων γι'αυτές τις εφαρμογές; Κοίτα για παράδειγμα τι άδειες έχεις δώσει στο Gmail.

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα. Και γενικά δεν έχω πειράξει ρυθμίσεις. Τα έχω όλα ανοιχτά.

Τι έχει γίνει με τις ζωντανές ταπετσαρίες; Τις έχουν αφαιρέσει; Κάτι τέτοιο διάβασα. Και καλά για τη μπαταρία.

 

καλημέρα! εμενα με stable 9.2 δεν τις βρισκω τωρα, δεν εβαζα ποτε βεβαια, αλλα καλο ηταν να τις εχουμε αν τις θελουμε.

Μαλλον τις αφαιρεσαν! ελεος....το κινητο μου με android 2.3.7 εχει!

 

Ξερει κανεις από αυτά που ρωταω εδώ ? http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7496452#post7496452 το θεμα αφορα μπλοκαρισμα διαφημισεων χωρις να εχουμε δικαιώματα υπερχρηστη κοινως root. Δεν με βοηθάνε αρκετα εκει καθως είναι γενικο το θεμα και το πρόβλημα μου αφορα μαλλον και προφανως την Miui!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Για τα Google services δεν έχω πειράξει τίποτα. Τι ήθελα είναι πως το πάει με τα φεγγάρια του. Δηλαδή κολλάει ορισμένες φορές ότι και να γίνει. Και πρέπει να αλλάξω τρόπο πρόσβασης για να δουλέψει. Αλλά όλα τα υπόλοιπα έρχονται κανονικά. Facebook, Twitter, Instagram, εφημερίδες, παιχνίδια και λοιπά με τρελαίνουν κάθε δευτερόλεπτο.

 

Φανταστείτε ότι καμιά φορά έχω δει mail και στο κινητό δεν έχει χτυπήσει καν.

Link to comment
Share on other sites

Έχει προσφορά στο Πλαίσιο με την €πιστροφή και βγαίνει στα 215€ το θηριακι μας και έχει και 2 χρόνια εγγύηση από την Infoquest!
Link to comment
Share on other sites

Έχει προσφορά στο Πλαίσιο με την €πιστροφή και βγαίνει στα 215€ το θηριακι μας και έχει και 2 χρόνια εγγύηση από την Infoquest!

 

Το τσιμπησα με την εκπτωση + τιμολογιο βγηκε τιμη ζαχαρη

ταμπλετακι θα το ελεγα και γι αυτο το πηρα για χρηση εντος σπιτιου ωστε να μην κουραζω το κινητο

στα + 3η ημερα χωρις φορτιση - οθοναρα - απλετος αποθηκευτικος χωρος - γρηγορο - στιβαρη κατασκευη

ενα - απο εμενα θελει αλλον launcher (nova prime) γιατι ο δικος του δεν παλευεται

Link to comment
Share on other sites

Το τσιμπησα με την εκπτωση + τιμολογιο βγηκε τιμη ζαχαρη

ταμπλετακι θα το ελεγα και γι αυτο το πηρα για χρηση εντος σπιτιου ωστε να μην κουραζω το κινητο

στα + 3η ημερα χωρις φορτιση - οθοναρα - απλετος αποθηκευτικος χωρος - γρηγορο - στιβαρη κατασκευη

ενα - απο εμενα θελει αλλον launcher (nova prime) γιατι ο δικος του δεν παλευεται

 

καλημερα, με γεια! πολυ καλη τιμη! εγω το ειχα παρει τοτε που ειχαν βγει οι προσφορες μεσα στον Ιανουαριο στα 269 ευρω απο Πλαισιο.

Ειναι στην κατηγορια των phablets, σε καμια περιπτωση δεν μπορει να χαρακτηριστει ταμπλετ! Εχω και ενα 8αρι και μπροστα του δειχνει νανος.

Εγω προσωπικα το εχω συνηθισει αμεσως και ηδη περιμενω το mi max 3....εκεινο στις 7" ναι θα μπορεις να το πεις και ταμπλετ!

ειχα και ενα 7αρι ταμπλετοτηλεφωνο και καποια περιοδο το ειχα μαζι παντα για κινητο! :lol::lol::lol: αλλα ηταν χελονα και το χαρισα.

Σχετικα με τον launcher μια χαρα ειναι αψογος και τελειος, εχω αγορασει και τον nova prime και τον smart launcher αλλα δεν τον αλλαζω αυτον της miui με τιποτα!!!

επισης εχω βαλει καποιο theme oreo pro, και ειναι τωρα λες και εχω android 8!!! ;)

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...