Jump to content

OnePlus 5


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας πω κι εγώ κάποια πρώτα συμπεράσματα για οθόνη και μπαταρία.

 

Η οθόνη του πολύ καλή από άποψη εμφάνισης, χρωμάτων, αντίθεσης, πιστότητας χρωμάτων και γωνίας θέασης. Σε σχέση με τις lcd 1080p που χρησιμοποιούσα τα τελευταία χρόνια, πολύ ανώτερη σε σχέση με τα παραπάνω και δη ένταση χρωμάτων και αντίθεση.

Ωστόσο, αν και δεν το περίμενα να το παρατηρήσω, από την πρώτη στιγμή ήταν εμφανής η διαφορά στην ανάλυση σε σχέση με μία lcd 1080p rgb, η οποία έχει στην ουσία υψηλότερη ανάλυση από μία 1080 amoled, διότι η τελευταία έχει pentile matrix και ως γνωστόν έχει λιγότερα subpixels. Φαίνεται, δηλαδή η οθόνη, χαμηλότερης ανάλυσης από μία 1080p lcd.

 

Δεν με πειράζει καθόλου, παρόλα αυτά, γιατί είναι μία ποιοτικότατη οθόνη, και κυρίως για λόγους εξοικονόμησης μπαταρίας.

 

Ερχόμενη στην μπαταρία λοιπόν, σε σχέση με το xiaomi redmi note 3 pro που είχα πριν, με 4000mh, και με την ίδια πάντα χρήση που κάνω εγώ στα κινητά μου:

- το xiaomi μου βγάζει σίγουρα 10 ώρες sot σε 2 ημέρες αναμονή

- το op5 μου έβγαλε 8 ώρες sot σε 1,5 ημέρα αναμονή.

 

Πολύ καλύτερα απο ότι περίμενα. Αυτός ήταν ο πρώτος πλήρης κύκλος φόρτισης, τελείως στοκ, χωρίς battery saning apps τύπου greenify, και χωρίς μαύρο θέμα που εξοικονομεί μπαταρία στις amoled οθόνες (προτιμώ τα λευκά ui, γενικώς)

 

Καθόλου άσχημα, θα έλεγα.

Το μόνο που παρατηρώ στο θέμα αυτονομία σε σύγκριση με το 3Τ, είναι ότι το 5αρι χάνει ένα 3% στην διάρκεια της νύχτας με τα πάντα κλειστά, ενώ το 3Τ ήταν λίγο πιο οικονομικο. Έχανε γύρω στο 1 με 2% σε ένα 10ωρο περίπου. Οπότε θεωρώ ότι σε idle έχει ένα θεματακι μικρό.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το μόνο που παρατηρώ στο θέμα αυτονομία σε σύγκριση με το 3Τ, είναι ότι το 5αρι χάνει ένα 3% στην διάρκεια της νύχτας με τα πάντα κλειστά, ενώ το 3Τ ήταν λίγο πιο οικονομικο. Έχανε γύρω στο 1 με 2% σε ένα 10ωρο περίπου. Οπότε θεωρώ ότι σε idle έχει ένα θεματακι μικρό.

 

Στον χθεσινό μου ύπνο, διάρκειας 5 ωρών, έχασε 1%, και την άλλη φορά, διάρκειας 4 ωρων, έχασε πάλι 1%.

Yποψιν όμως ότι εγώ τα κλείνω όλα πριν κοιμηθώ, (wifi, ,4g, Bluetooth)

Μήπως εσύ τα αφήνεις ανοιχτά?

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά, να ρωτήσω λίγο, πώς βάζουμε το ποσοστό της μπαταρίας μέσα στο εικονίδιο και όχι δίπλα? Μάλλον σε στοκ ρομ δεν γίνεται...

Ειχα συνηθίσει σε διάφορα τέτοια tweaks με την ressurection remix, που ειναι φουλ στο customization, και τώρα μου φαίνεται περίεργο.

Ειδα κάτι εφαρμογές στο store, αλλά όσες δοκίμασα δείχνουν το ποσοστό δίπλα και όχι μέσα στο εικονίδιο..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε!!! :) από πακετάρισμα +1

Εντυπώσεις αργότερα!! πρέπει να τσεκάρω κάτι???

 

Λοιπόν μία μέρα μετά, και μετά από πολύ σκαντάλεμα έχουμε τα εξής. :X

- Το κινητό είναι ότι πιο γρήγορο έχει πέσει στα χέρια μου.

- Το jelly effect σίγουρα δεν είναι αυτό που παρουσιάζεται στο internet, παρατήρησα κάτι (το έψαχνα και το είδα).

Δεν είναι έντονο για να με ενοχλεί, δεν ξέρω σε άλλα τηλ. αν είναι πιο έντονο, πάντως εγώ πρέπει να προσπαθήσω κάνοντας απότομα

scroling πάνω κάτω για να δώ με πολύ προσπάθεια κάτι σαν ελαστική μετακίνηση μεταξύ των γραμμών ή των φωτογραφιών.

- Η φόρτιση είναι ένα από τα πολύ δυνατά του σημεία. (φορτίζει απίστευτα γρήγορα)

- Για την μπαταρία είναι πολύ νωρίς για να εκφέρω άποψη, δεν βλέπω κάτι αρνητικό πάντως.

- wifi ok !! γρήγορο ( δεν παρατήρησα αποσυνδέσεις )

- Ήχος κλήσεων: Δυνατός και καθαρός

- Ήχος γενικά Δυνατός (σίγουρα αν υπήρχε 2ο ηχείο θα ήταν καλύτερος) δεν είναι άσχημος.

Δεν βρήκα κάτι να με κάνει να ανησυχήσω για την αγορά μου, οπότε σε όσους έχουν ενδοιασμούς βάση αυτών που βλέπω στο τηλέφωνο μου θα έλεγα ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

JIAYU S3 Advanced

LG Optimus G E975

Samsung GT-I9000 Galaxy S

"ΓΙΩΡΓΟΣ"

Link to comment
Share on other sites

Στον χθεσινό μου ύπνο, διάρκειας 5 ωρών, έχασε 1%, και την άλλη φορά, διάρκειας 4 ωρων, έχασε πάλι 1%.

Yποψιν όμως ότι εγώ τα κλείνω όλα πριν κοιμηθώ, (wifi, ,4g, Bluetooth)

Μήπως εσύ τα αφήνεις ανοιχτά?

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά, να ρωτήσω λίγο, πώς βάζουμε το ποσοστό της μπαταρίας μέσα στο εικονίδιο και όχι δίπλα? Μάλλον σε στοκ ρομ δεν γίνεται...

Ειχα συνηθίσει σε διάφορα τέτοια tweaks με την ressurection remix, που ειναι φουλ στο customization, και τώρα μου φαίνεται περίεργο.

Ειδα κάτι εφαρμογές στο store, αλλά όσες δοκίμασα δείχνουν το ποσοστό δίπλα και όχι μέσα στο εικονίδιο..

Εγώ μιλάω για ένα 8ωρο περίπου ύπνου και ναι τα έχω όλα κλειστά.

 

Στο δεύτερο που ρωτάς, όχι δεν γίνεται το ποσοστό να εμφανίζεται μέσα στο κύκλο της ένδειξης της μπαταρίας. Μόνο δίπλα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

H καμερα εχει hq mode?

Φυσικά και έχει.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Μόλις έκανα την αγορά του τηλεφώνου μας.

Τιμή 401,50 EU συμπεριλαμβανομένων και των εξόδων Priority Line! Όποιος θέλει προλαβαίνει ακόμη σήμερα να το αγοράσει!

Το είδα εδώ : https://gr.gizchina.com/2017/07/06/oneplus-5-6gb-ram64gb-rom-sta-392e-ginete-ginete/

Η επιλογή του τηλεφώνου ήταν καθαρά λόγω της κάμερας!! Ελπίζω να έκανα καλά...και να μην απογοητευτώ μετά από όσα "άλλα" διάβασα!

Link to comment
Share on other sites

Τους βρίσκω λίγο υπερβολικούς τους 87 βαθμούς του dxo mark ακόμα και αν δεν είμαι γνώστης στη φωτογραφία.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ποντάρω στο κόκκινο, όσοι δεν έχουν την συσκευή ας μην ποντάρουν καθόλου...

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

"Μην πυροβολείτε τον πιανίστα" !!!

Για πες μας εσύ που πόνταρες στο κόκκινο...τι αρνητικά βρίσκεις-έχει δει μέχρι σήμερα στην κάμερα?

Υ.Γ. 1) Δηλ. Baiosss πόσο παρακάτω- χαμηλά??

2) Την sony μου μέσα...κάθε φορά και θα κάνει τις βλακειούλες της ....ή είναι και θέμα soft??

Edited by Oneplus2017
Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν έχει Opt. St. είναι καλό ή δεν είναι απαραίτητο για σωστές φωτογραφίες??

Αν είναι απαραίτητο ευτυχώς που έχω εξωτερικό smooth stab!!

Σήμα 4G+ δείχνει και λαμβάνει κανονικά??

Εσείς που το πήρατε είχε ΕU plug ?? Το δικό μου το στέλνουν με plug US!! Θα έχω κάποιο πρόβλημα με το ρεύμα ή με ένα ανταπτοράκι θα είναι ΟΚ??

Βρήκατε ή χρειάζεται κάποια καλή case?? Κυκλοφορούν ήδη?? H κόκκινη case του ταιριάζει ή "ξεφεύγει" (είναι γυναίκες)??

Μου το στέλνουν μ ένα Screen Protector (pre-applied)! Τι σημαίνει αυτό?? Θα είναι ήδη φορεμένο??

Το γκρι είναι ωραίο χρώμα?? Σας άρεσε όσοι το προτιμήσατε??

Κοdi δοκίμασε κανένας?? Το GPS είναι σωστό ή έχει απόκλιση??

Η διαχείριση μνήμης του είναι καλή με πολλές εφαρμογές??

Πρώτη φορά Oneplus!!

Edited by Oneplus2017
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη πτώση τιμης +100 ευρώ σε τόσες λίγες μέρες κυκλοφορίας! Πάνω από 20% πτωση!!!
Link to comment
Share on other sites

"Μην πυροβολείτε τον πιανίστα" !!!

Για πες μας εσύ που πόνταρες στο κόκκινο...τι αρνητικά βρίσκεις-έχει δει μέχρι σήμερα στην κάμερα?

Υ.Γ. 1) Δηλ. Baiosss πόσο παρακάτω- χαμηλά??

2) Την sony μου μέσα...κάθε φορά και θα κάνει τις βλακειούλες της ....ή είναι και θέμα soft??

Το λέω με την έννοια ότι αν το S7 edge που θεωρείται το κορυφαίο καμεροτηλεφωνο πήρε 88 πόντους, είναι λίγο δύσκολο το OnePlus 5 να σκοραρε 87. Οπότε κάτι θα έπρεπε να μας λέει για το dxomark αυτό και τις βαθμολογίες που βάζει.

 

Από εκεί και πέρα τα γνωστά. Την ημέρα παρα πολυ καλές φωτό, το βράδυ πρέπει να παίξεις με το pro mode για να βγάλεις το καλύτερο. Αν φυσικά αυτό που θες να φωτογραφίσεις δεν βιάζεσαι να το φωτογραφίσεις επειδή μπορεί πχ να κινείται.

 

Για μένα που δεν ασχολούμαι με την φωτογραφία και δεν είναι σημαντικος παράγοντας αγοράς μιας συσκευής ή κάμερα της, δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις δυνατότητες της ακόμα και αν θεωρούνται μέτριες η απλά καλές.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.gsmarena.com/oneplus_5-review-1623p7.php

 

Κάποια άποψη για τις κακές τιμές σε μετρήσεις που έγιναν για την ποιότητα ήχου από τα ακουστικά; Σε σχέση με το s8 που είναι λίγο πιο κάτω, υπάρχουν τρελές αποκλίσεις.

Link to comment
Share on other sites

με ποιά ακουστικά νομίζετε ότι του ταιριάζουν (δηλ. κάθονται καλά στο αυτί, έχουν ήχο σουπερ και είναι όμορφα)???

Τι έχετε δοκιμάσει μέχρι σήμερα??

Πολύ απογοήτευση έχει πέσει εδώ μέσα με το τηλέφωνο και δεν το ταιριάζει!!!!

Έχω μια βάση αυτοκινήτου μαγνητική..λέτε να έχει κανένα πρόβλημα??

Τι είναι αυτές οι θήκες 360 έχει αγοράσει κανείς σας.....ευχαριστώ και τέλος!

Edited by Oneplus2017
Link to comment
Share on other sites

με ποιά ακουστικά νομίζετε ότι του ταιριάζουν (δηλ. κάθονται καλά στο αυτί, έχουν ήχο σουπερ και είναι όμορφα)???

Τι έχετε δοκιμάσει μέχρι σήμερα??

Πολύ απογοήτευση έχει πέσει εδώ μέσα με το τηλέφωνο και δεν το ταιριάζει!!!!

Έχω μια βάση αυτοκινήτου μαγνητική..λέτε να έχει κανένα πρόβλημα??

Τι είναι αυτές οι θήκες 360 έχει αγοράσει κανείς σας.....ευχαριστώ και τέλος!

Φυσικά και υπάρχει απογοήτευση και μια χαρά του ταιριάζει, όταν υπάρχει θέμα με την οθόνη και η εταιρεία προσπαθεί να μας πείσει ότι είναι φυσιολογικό.

Το δικό μου ήρθε μέσω DHL και δεν το παρέλαβα. Δήλωσα να επιστρέψει στον αποστολέα. Ξέρετε πόσο καιρό περίπου κάνει να επιστρέψει;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχει απογοήτευση και μια χαρά του ταιριάζει, όταν υπάρχει θέμα με την οθόνη και η εταιρεία προσπαθεί να μας πείσει ότι είναι φυσιολογικό.

Το δικό μου ήρθε μέσω DHL και δεν το παρέλαβα. Δήλωσα να επιστρέψει στον αποστολέα. Ξέρετε πόσο καιρό περίπου κάνει να επιστρέψει;

 

:lol::lol::lol: Δηλαδη, χωρις καν να το δεις το γυρισες πισω; Οι πιθανοτητες να ειχες εμφανες προβλημα ηταν πολυ λιγες...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Με το τελευταίο update, σταμάτησαν τα διπλά μηνύματα και έχω μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Και το αυτό το εφεκτ το κάνει σε όλα τα τηλέφωνα??

Μπορώ να το επιστρέψω αν ανοίξω το πακέτο??

..και παρήγγειλα θήκη σε RED..τον μπελά μου μέσα!

https://www.aliexpress.com/item/Oneplus-5-Case-Cover-Matte-Grey-TeoYall-Original-Soft-Back-Cover-Oneplus-5-capa-coque-funda/32817809779.html?spm=2114.13010608.0.0.tZ9OKw

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Και το αυτό το εφεκτ το κάνει σε όλα τα τηλέφωνα??

Μπορώ να το επιστρέψω αν ανοίξω το πακέτο??

..και παρήγγειλα θήκη σε RED..τον μπελά μου μέσα!

https://www.aliexpress.com/item/Oneplus-5-Case-Cover-Matte-Grey-TeoYall-Original-Soft-Back-Cover-Oneplus-5-capa-coque-funda/32817809779.html?spm=2114.13010608.0.0.tZ9OKw

 

Όχι δεν εμφανίζεται σε όλα τα τηλέφωνα

Άσε που για να το καταλάβεις πρέπει να κάνεις συγκρίσεις με βίντεο στο YouTube

Νομίζω θα το διορθώσουν με update όμως

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...