Jump to content

OnePlus 5


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην περίπτωση του ανταπτορα όμως δουλεύει σωστά το dash charge?

Σίγουρα θα δουλεύει σωστά μιας και ο αντάπτορας αυτό που αλλάζει μόνο είναι τα λαμάκια ας πούμε ώστε να μπει στην ευρωπαική πρίζα

Γιατί ο φορτιστής είναι "universal" κατά τ'άλλα ανεξαρτήτως region, δουλεύει και με 120V και με 230V που έχουμε εμείς

Πρακτική σκέψη εκεί στην Oneplus :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@Oneplus2017

Κατ'αρχήν δεν καταλαβαίνω γιατί αρπάζεσαι, λες και σε έθιξα προσωπικά.

@johny_pl

Δεν αρπάζομαι μαζί σου, αλλά είναι ο τρόπος που μιλάω...αλίμονο τι να έχω μαζί σου...ίσα-ισα εδώ συμμετέχουμε για να πει ο καθένας τις εμεπειρίες του και να βοηθούσουμε -αν μπορούμε- τους καινούργιους, εξάλλου την αγορά μου την έκανα ...και τέλος!

Τελωνείο πληρώνεις 24% ΦΠΑ από την τιμή paypal που θα τους στείλεις και όχι απ' αυτή που θα είναι έξω από το κουτί... + DHL (κατ' άλλα priority shiping!!) για να σου κάνει την δουλειά.. + αποθήκη (αν θέλουν)...

Άλλα κόλπα εκεί...

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι ηλικια εχεις αν επιτρεπεται?

55+ και μυαλό δεν βάζω!!!!

Άσε που πέρασαν και τα γενέθλιά μου.......(10 χαρακτήρες)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην περίπτωση του ανταπτορα όμως δουλεύει σωστά το dash charge?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σφαίρα λέμε....

Μετά είδα και το θέμα μπαταρίας σήμερα....

10 $ αγορά και 10 ευρώ για πέρασμα = 20 περίπου, γιατί να μην χρησιμοποιήσω το dash??

Edited by Oneplus2017
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη....

Τι είναι αυτος ο αντάπτορας που κοστίζει 10 ευρω και θελει αλλα 10 για περασμα; Δεν καταλαβα..

Οταν ειχα παρει την original κινεζιά +1 3Τ ειχα προσαρμοσει αυτο το λιλακι στον φορτιστη και το οποιο κοστίζει 1-2 δολλαρια...

https://www.google.com.eg/search?q=adaptor+japan+europe&client=opera&hs=suj&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiZsaCXmePVAhXJWhQKHTi4A2oQ_AUICigB&biw=1280&bih=610#imgrc=BBxnDUwQ8eff5M:

Link to comment
Share on other sites

Leon-94 μπερδεύτηκες...

Το ανταπτοράκι πράγματι στοιχίζει 1Ε ο στενός και 1,80Ε ο λίγο πιό φαρδύς στην πόλη μου...

Η αναφορά μου στα 10 + 10 είναι κάτω από την συζήτηση για την μπαταρία του τηλεφώνου μας και το κόστος αυτό αφορά την αγορά και αλλαγή μπαταρίας σε σχέση με την χρήση του dash charge που γράφει ένας άλλος χρήστης, λίγο παραπάνω!!!!!!!

Edited by Oneplus2017
Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά λέει ότι αν η συνεχής χρήση του dash charge ρίχνει κάποια στιγμή την απόδοση της μπαταρίας, την αλλάζεις σχετικά φθηνά.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση για τους ιδιοκτητες του κινητου στο δικτυο της wind. ειναι συμβατο κανονικα και δεν υπαρχει κανενα θεμα με 3g - 4g, σωστα?
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση για τους ιδιοκτητες του κινητου στο δικτυο της wind. ειναι συμβατο κανονικα και δεν υπαρχει κανενα θεμα με 3g - 4g, σωστα?
Σωστά

 

10 χαρακτήρες

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν απ'οτι βλέπω η συσκευή με ότι φορτιστή και να χρησιμοποιήσεις φορτίζει με 1200ma σταθερά.. Προφανώς το έχουν κλειδώσει απο 1+ ωστε να φορτίζει γρήγορα μονο με μαμα καλωδιο και μαμα φορτιστή 3500-4000ma.

Οπότε φαντάζομαι με έναν απλό φορτιστή 2Α είσαι καλυμμένος.

Εγω εχω ένα γνήσιο Lg 2A.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ρε παιδια τοσος ντορος με το jelly effect χωρις λογο,ειδα απο κοντα φιλου,κ δεν μπορεσα να διακρινω κατι.στο δικο μου s8+ ποιο πολυ θεμα ειχα με την οθονη που εβγαζε ροζ αποχρωσεις.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν απ'οτι βλέπω η συσκευή με ότι φορτιστή και να χρησιμοποιήσεις φορτίζει με 1200ma σταθερά.. Προφανώς το έχουν κλειδώσει απο 1+ ωστε να φορτίζει γρήγορα μονο με μαμα καλωδιο και μαμα φορτιστή 3500-4000ma.

Οπότε φαντάζομαι με έναν απλό φορτιστή 2Α είσαι καλυμμένος.

Εγω εχω ένα γνήσιο Lg 2A.

 

τιποτε δεν ειναι κλειδωμενο.....

Εγω σταματησα να το φορτιζω με τον ταχυφορτιστη, διοτι απ οτι λενε η ταχεια φορτιση εξασθενει την μπαταρια με την παροδο του χρονου. Το φορτιζω με εναν που πηρα απο το αεροδρομιο, αλλα δεν χρησιμοποιω τα 2.4 A αλλα το 1.0Α. Αν βιαζομαι το βαζω στα 2.4 ή στον μαμισιο. Καλώδιο δεν δοκιμασα αλλο, εχω 3 μαμισια. (1 του τηλεφωνου, ενα απο αυτο που εχασα, και ενα απο φορτηστη αυτοκινητου)

Για το αυτοκινητο αγορασα τον ταχυφορτιστη απο +1 για 30 ευρω. Αυτον τον χρησιμοποιω, διοτι οταν ειμαστε στο αμαξι θελουμε την γρηγορη φορτιση.....

Link to comment
Share on other sites

Και πως εξηγείς τότε το γεγονός οτι ολοι οι φορτιστές που δοκιμασα, ενώ κανονικά φορτίζουν τις συσκευές στα 3Α (nexus 5x) 2.4A(s7 edge) ενα powerbank quick charge 3 blitzwolf και αλλο ενα quick charge 2 xiaomi ολα δίνουν 1200mah σε φόρτιση με 1+..Σε άλλες συσκευές δίνουν 2.5 και 3Α και έχω δοκιμάσει πολλές τελευταίες ναυαρχιδες..

Επίσης δοκίμασα με καλώδιο Anker 3A,με το μαμά και ένα απο s7 edge.

Με όλους τους συνδιασμούς ίδιο αποτέλεσμα!

Θέλω να δω με custom rom μόλις επιστρεψω απο διακοπές αν θ'αλλαξει κατι.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση για τους ιδιοκτητες του κινητου στο δικτυο της wind. ειναι συμβατο κανονικα και δεν υπαρχει κανενα θεμα με 3g - 4g, σωστα?

 

Ενα απο τα λιγα κινητα που δεν θα αντιμετωπισει κανεις προβλημα σε οποιο μερος του κοσμου και αν βρισκεται.

Ειναι Global εκδοση και εχει μεσα ολες τις μπαντες. Τα περισσοτερα απο τα αλλα βγαινουν σε 3-4 εκδοσεις Ευρωπη-Αφρικη/Ασια/Αμερικη-Λατινικη Αμερικη.

Link to comment
Share on other sites

Και πως εξηγείς τότε το γεγονός οτι ολοι οι φορτιστές που δοκιμασα, ενώ κανονικά φορτίζουν τις συσκευές στα 3Α (nexus 5x) 2.4A(s7 edge) ενα powerbank quick charge 3 blitzwolf και αλλο ενα quick charge 2 xiaomi ολα δίνουν 1200mah σε φόρτιση με 1+..Σε άλλες συσκευές δίνουν 2.5 και 3Α και έχω δοκιμάσει πολλές τελευταίες ναυαρχιδες..

Επίσης δοκίμασα με καλώδιο Anker 3A,με το μαμά και ένα απο s7 edge.

Με όλους τους συνδιασμούς ίδιο αποτέλεσμα!

Θέλω να δω με custom rom μόλις επιστρεψω απο διακοπές αν θ'αλλαξει κατι.

Με φορτιστη anker 2.4, το OP5 επιασε εως 1500mah.

If God is for us... Who can be against us?
Link to comment
Share on other sites

Το dash charge που έχει το κινητό,δεν είναι απλα ότι παίρνει 4Α από τον φορτιστή,είναι κλειστό πρότυπο και δεν πρόκειται να δουλέψει με άλλους φορτιστές πλην του δικού του.

Επισης,η ταχεία φόρτιση δεν εξασθενεί την μπαταρία,όταν η μπαταρία είναι κατασκευασμένη να φορτίζεται ταχεία.

Θα δημιουργηθεί πρόβλημα μόνο όταν πας να φορτίσεις κάτι εκτός προδιαγραφών.και τα κινητά πλέον έχουν αρκετές ασφάλειες,έτσι ώστε να προφυλάξουν την μπαταρία του και τη συσκευή την ίδια

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Edited by lgalkis
Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Στιγμιαία εννοείς ή σταθερά;;

Πως μετρησες με όργανο ή εφαρμογή;

Στιγμιαια. Μεσω εφαρμογης το μετρησα. Εφτανε εως 1500 με μεσο ορο τα 1250.

If God is for us... Who can be against us?
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά χαρείτε το θηρίο που έχουμε και αφήστε τους μικρότερους και ακατάλληλους φορτιστές. Μία πολύ καλή εμπειρική ένδειξη για το πόσο ταλαιπωρείται η μπαταρία στην πράξη είναι η θερμοκρασία του κινητού, αφού καθαυτή η θερμότητα χαλάει τα χημικά της μπαταρίας. Ε με το dash charger το κινητο μου ζεσταίνεται λίγο μόνο όταν φτάνει στο 90+%. Απόδειξη ότι μπαταρία έχει σχεδιαστεί από τους μηχανικούς της OnePlus για να φορτίζεται με αυτόν τον φορτιστή. Τελεία.
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά χαρείτε το θηρίο που έχουμε και αφήστε τους μικρότερους και ακατάλληλους φορτιστές. Μία πολύ καλή εμπειρική ένδειξη για το πόσο ταλαιπωρείται η μπαταρία στην πράξη είναι η θερμοκρασία του κινητού, αφού καθαυτή η θερμότητα χαλάει τα χημικά της μπαταρίας. Ε με το dash charger το κινητο μου ζεσταίνεται λίγο μόνο όταν φτάνει στο 90+%. Απόδειξη ότι μπαταρία έχει σχεδιαστεί από τους μηχανικούς της OnePlus για να φορτίζεται με αυτόν τον φορτιστή. Τελεία.

 

Στο 90+ δεν φορτίζει τόσο γρήγορα όσο να φτάσει μέχρι το 90, οπότε οι θερμοκρασίες στο 90+ θα έπρεπε να είναι πολύ μικρότερες, τουλάχιστον στο 3αρι έτσι είναι.

Η διαφορά στη θερμοκρασία μεταξύ κανονικής φόρτισης και dash είναι 2-3 βαθμούς οπότε δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερα μεγαλύτερη φθορά με dash

Link to comment
Share on other sites

στο dash την θιερμοκρασια την παιρνει πιο πολυ το "τουβλό" που βαζεις στην πριζα παρα η μπαταρια.... ετσι ειιναι η τεχνολογια του
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω εαν η κινεζικη εκδοση εχει την 800αρα μπαντα.

 

499 ευρω δε ειμαι διατεθειμενος να τα δωσω..

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω εαν η κινεζικη εκδοση εχει την 800αρα μπαντα.

 

499 ευρω δε ειμαι διατεθειμενος να τα δωσω..

Ναι είναι μια έκδοση παγκοσμίως.
Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Και καποιο μειονεκτημα το να το αγορασω απο Κινα; Εκτος απο την εγγυηση, αλλα απ'οτι βλεπω τα κινητα δεν παρουσιαζουν καποιο προβλημα..

 

Λογικα τα καινουρια μοντελα θα ειναι αυτα με το κινεζικο software, οποτε ισως γλυτωσω και το jelly effect, εαν εχουν τοποθετησει σωστα την οθονη πλεον.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...