Jump to content

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;


saroy1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω πηρα τα UM3X,(με αποσπωμενα καλωδια),αντι για τα UM3,γιατι διαβασα,οτι ειναι πιο ουδετερα ,και οτι παιζουν πιο καλα,σε τζαζ και κλασσικη,που κυριως ακουω.

Για τα σκετα 3,διαβασα οτι εχουν τονισμενα πριμα,που σε καποιους,αρεσουν.

Και τωρα,θα τους φτιαξω και τα UM56,να δω αν θα κανω κατι,ή αν θα κλαιω τα λεφτα μου.

Τα αλλα που γραφετε,δεν τα ξερω.Μονον τα Ετερνα ξερω.Και τα Sennheiser,HD600,δεν μπορω να τα ακουσω,γιατι παιζει μονον το ενα ακουστικο.Καπου δε γινεται επαφη.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα W3 δεν τα χω βρει κάπου με διαφορά τιμής μικρότερη των ~40 ευρω(χωρίς έξοδα μεταφοράς).

Δες αυτα.

http://compare.ebay.com/like/230483054737?ltyp=AllFixedPriceItemTypes&var=sbar

Αν ειναι τα καινουρια,που δεν εχουν μια παιδικη ασθενεια,και ξεχωριζουν γιατι εχουν μια πορτοκαλι βουλα στο κατω μερος του κουτιου τους,(τον ρωτας και σου το λεει),ειναι καλη τιμη.Ειναι δολλαρια,οχι Ευρω.

Εγω τα αγορασα απο την Αγγλια,απο http://www.iheadphones.co.uk,αλλα πιο ακριβα.

Αν σκεφτεις τον Αμερικανο,στειλε μου ενα πμ,να σου πω και κατι αλλο.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτα.

http://compare.ebay.com/like/230483054737?ltyp=AllFixedPriceItemTypes&var=sbar

Αν ειναι τα καινουρια,που δεν εχουν μια παιδικη ασθενεια,και ξεχωριζουν γιατι εχουν μια πορτοκαλι βουλα στο κατω μερος του κουτιου τους,(τον ρωτας και σου το λεει),ειναι καλη τιμη.Ειναι δολλαρια,οχι Ευρω.

Εγω τα αγορασα απο την Αγγλια,απο http://www.iheadphones.co.uk,αλλα πιο ακριβα.

Αν σκεφτεις τον Αμερικανο,στειλε μου ενα πμ,να σου πω και κατι αλλο.

 

Απο αυτον τον Αμερικανο πηρα τα westone 3 καινουργια, με 2 χρονια εγγυηση (για να εχεις 2 χρονια στελνεις email στη westone), και δεν πληρωσα τελωνειο

Edited by Godfavor777
Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

 

@dbekia

 

Έχεις τις ευχές μου για τα γενέθλιά σου

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, καλό ΣΚ σου εύχομαι :)

 

 

Χωρίς να έχω ακούσει ποτέ τα UM3X,

δύο παρατηρήσεις

 

1. Όταν στο παρελθόν είχα επικοινωνήσει με τη Westone ζητώντας κάποιες λεπτομέρειες για τα UM3X που δεν αναγράφονται στη σελίδα τους,

μεταξύ των άλλων,

μου είχαν διευκρινίσει/ξεκαθαρίσει/τονίσει ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ (χωρίς καν να έχω υποβάλει προηγουμένως και τη σχετική ερώτηση !)

ότι

τα UM3X κατασκευάστηκαν και προορίζονται για χρήση On Stage Monitoring (δηλαδή για μουσικούς, όταν “παίζουν Live” on stage ) ΚΑΙ ΟΧΙ για personal audio !

 

2. Έχουν σχετικά μεγάλη εσωτερική αντίσταση (56Ω) για χρήση με mp3 player χωρίς τη χρήση εξωτερικού φορητού ενισχυτή.

Με άλλα λόγια όποιος τα επιλέξει για χρήση με mp3 player αν δε προβεί και στην αγορά καλού φορητού ενισχυτή ή αν δεν θέλει να χρησιμοποιεί/κουβαλάει κάτι τέτοιο,

μάλλον έχει κάνει “κακή" επιλογή IEM.

Edited by dbekia
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο,και επειδη εγω πηρα το Hifiman,που εχει τετοιο ενισχυτη,ενσωματωμένο,πηρα και τα 3Χ,γιατι διαβασα,(αφου ετσι κι αλλοιως,δε μπορουσα να τα ακουσω),οτι ειναι πιο ουδετερα,και αρα,ταιριαζουν περισσοτερο σε μουσικη τζαζ και κασσικη,που κυριως ακουω.

Το αν κερδισα,ή εχασα,δεν προκειται να το μαθω.

Παντως,αν θυμαμαι καλα,τα 3Χ,εχουν και μεγαλυτερη ευαισθησια.

Tωρα,ξανακοιταξα στην Εταιρια,και ειδα οτι τα μεν UM3,εχουν 107db,ενω τα UM3Χ,124db!!!

Καταλαβαινεις για ποιο πραγμα μιλαμε.17db διαφορά!Η μερα,με τη νυχτα.

Αρα,δεν τον χρειαζονται και τοσο,τον ενισχυτη,και ας εχουν μεγαλυτερη αντισταση.

Και πραγματι,με το παραμικρο ανοιγμα του volume του Hifiman,χαλανε τον κοσμο,και χρειαζεται να προσεχω,μην κουφαθώ.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή εσύ καλά έκανες με βάση τα γούστα σου και προχώρησες στις συγκεκριμένες αγορές,

άλλωστε το κατά πόσο μένει κανείς ικανοποιημένος από τις επιλογές του μπορεί να το κρίνει ΜΟΝΟΝ ο ίδιος !

Δεν υπάρχει μαθηματικός τύπος γι αυτή την “αξιολόγηση”, ευτυχώς κιόλας δηλαδή …

 

Απλά ας μη συνδέουμε γραμμικά την ευαισθησία με την ένταση αναπαραγωγής και την εσωτερική αντίσταση, δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα και δεν είναι ώρα να μπλέξουμε με τύπους και μακροσκελείς/κουραστικές

επεξηγήσεις/αναλύσεις ...

Link to comment
Share on other sites

Μου ηλθε αυτο σημερα.

http://www.amazon.com/gp/goldbox/ref=pe_36550_17768740_pe_00_head

Δεν κοιταξα αν πουλαει στην Ελλαδα,αλλα αν το κανει,ειναι προφανως,μεγαλη ευκαιρια.

Οσοι πιστοι,και με την καρτα γεματη,προσελθετε.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους για όλες τις απαντήσεις σας.

 

Διάβασα και στο headfi και ο Clieos θεωρεί τα triple fi ακόμη και σήμερα, τα καλύτερα universal που έχει δοκιμάσει ποτέ του.

 

Δύσκολη η επιλογή και αρκετά τα χρήματα. Τουλάχιστον θα ήθελα να δοθούν σε κάτι τελείως διαφορετικό σε σχέση με τη 'θερμή υπογραφή' των eterna -τα οποία παίζουν ασταμάτητα εδώ και 9 μήνες! :)-

 

Έτσι, θα αντιληφθώ και τη διαφορά ενώ θα καταλήξω και στο τί τελικά μου αρέσει από πλευράς μουσικής υπογραφής και προσέγγισης.

Link to comment
Share on other sites

Εκεινο που με ενοχλει στα Ετερνα,και ασχετα απο τον ηχο,που σε μερικα σημεια,δεν μου αρεσει,οχι σε πολλα ομως,ειναι τα καλωδια,οπυ ειναι περιεργα και μπερδευονται,κολανε, και εν πασει περιπτωσει,ενοχλουν.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μου ηλθε αυτο σημερα.

http://www.amazon.com/gp/goldbox/ref=pe_36550_17768740_pe_00_head

Δεν κοιταξα αν πουλαει στην Ελλαδα,αλλα αν το κανει,ειναι προφανως,μεγαλη ευκαιρια.

Οσοι πιστοι,και με την καρτα γεματη,προσελθετε.

 

δεν έχει stock και δεν στέλνει Ελλάδα.....

 

 

δοκίμασε κανείς τα καινούργια genesis? επειδή είμαι φίλος του μπάσου,λέω να αντικαταστήσω τα eterna μου που έχω σαν δεύτερα με τα genesis

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους για όλες τις απαντήσεις σας.

 

Διάβασα και στο headfi και ο Clieos θεωρεί τα triple fi ακόμη και σήμερα, τα καλύτερα universal που έχει δοκιμάσει ποτέ του.

 

Δύσκολη η επιλογή και αρκετά τα χρήματα. Τουλάχιστον θα ήθελα να δοθούν σε κάτι τελείως διαφορετικό σε σχέση με τη 'θερμή υπογραφή' των eterna -τα οποία παίζουν ασταμάτητα εδώ και 9 μήνες! :)-

 

Έτσι, θα αντιληφθώ και τη διαφορά ενώ θα καταλήξω και στο τί τελικά μου αρέσει από πλευράς μουσικής υπογραφής και προσέγγισης.

 

Βασικα τη μουσικη ακους και ποσα λεφτα εισαι διατεθημενος να δωσεις;

 

Γι αυτο,και επειδη εγω πηρα το Hifiman,που εχει τετοιο ενισχυτη,ενσωματωμένο,πηρα και τα 3Χ,γιατι διαβασα,(αφου ετσι κι αλλοιως,δε μπορουσα να τα ακουσω),οτι ειναι πιο ουδετερα,και αρα,ταιριαζουν περισσοτερο σε μουσικη τζαζ και κασσικη,που κυριως ακουω.

Το αν κερδισα,ή εχασα,δεν προκειται να το μαθω.

Παντως,αν θυμαμαι καλα,τα 3Χ,εχουν και μεγαλυτερη ευαισθησια.

Tωρα,ξανακοιταξα στην Εταιρια,και ειδα οτι τα μεν UM3,εχουν 107db,ενω τα UM3Χ,124db!!!

Καταλαβαινεις για ποιο πραγμα μιλαμε.17db διαφορά!Η μερα,με τη νυχτα.

Αρα,δεν τον χρειαζονται και τοσο,τον ενισχυτη,και ας εχουν μεγαλυτερη αντισταση.

Και πραγματι,με το παραμικρο ανοιγμα του volume του Hifiman,χαλανε τον κοσμο,και χρειαζεται να προσεχω,μην κουφαθώ.

 

Nαι αλλα τα westone 3 ειναι 30 ohm και οχι στα 56 οποτε αντισταθμιζει τη διαφορα στην ενταση. Παντως τα westone 3 ειναι τα πιο effecient μαζι με τα shure se 530 χωρις ενυσχηση

Edited by Godfavor777
Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

δεν έχει stock και δεν στέλνει Ελλάδα.....

 

 

δοκίμασε κανείς τα καινούργια genesis? επειδή είμαι φίλος του μπάσου,λέω να αντικαταστήσω τα eterna μου που έχω σαν δεύτερα με τα genesis

 

Χλωμό το βλέπω. Μου είχανε γυαλίσει εμένα. Αλλά μπήκε το 2011 και ακόμα μονο το TREEO.COM τα έχει που οι τιμές του είναι πολύ ψηλές.

Και διάβασα επίσης ένα review που λέει οτι τα γένεσις είναι ακόμα πιο μπασάτα απτα Ετέρνα και στράβωσα κιάλο.

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Yπαρχουν και κατι αλλα,που δεν ειναι in ears,αλλα απ εξω,(ear buds,τα λενε οι Αμερικανοι),αν μπορω να το πω ετσι,που λενε οτι ειναι καλα επισης.Τα Yuin PK1,ή τα επομενα που εχει βγαλει,γιατι αυτα που πηρα εγω,εχουν αντισταση 150Ωμ,και τα πηρα,γιατι τα αλλα που μπαινουν μεσα στα αυτια,κουραζουν οσο και να το κανεις.

Εγω,εν τη τρελλα μου,τα εχω παραγγειλει στον Κινεζο,στο Hong Kong,αλλα φαινεται οτι ερχονται με τα ποδια απο κει,γιατι τα χει στειλει απο τις 24 Οκτωβριου,και ακομα να ελθουν.

Και βεβαια,αφου εχεις τα Ετερνα,γιατι δεν πας στα Fischer Audio dba-02,που ειναι double driver;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχουν και κατι αλλα,που δεν ειναι in ears,αλλα απ εξω,(ear buds,τα λενε οι Αμερικανοι),αν μπορω να το πω ετσι,που λενε οτι ειναι καλα επισης.Τα Yuin PK1,ή τα επομενα που εχει βγαλει,γιατι αυτα που πηρα εγω,εχουν αντισταση 150Ωμ,και τα πηρα,γιατι τα αλλα που μπαινουν μεσα στα αυτια,κουραζουν οσο και να το κανεις.

Εγω,εν τη τρελλα μου,τα εχω παραγγειλει στον Κινεζο,στο Hong Kong,αλλα φαινεται οτι ερχονται με τα ποδια απο κει,γιατι τα χει στειλει απο τις 24 Οκτωβριου,και ακομα να ελθουν.

Και βεβαια,αφου εχεις τα Ετερνα,γιατι δεν πας στα Fischer Audio dba-02,που ειναι double driver;

 

γιατί η τιμή είναι σχεδόν διπλή....ίσως αν βρω μεταχειρισμένα....

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλησπέρα , μετα την αγορα του μηλου οπου αρχισα να ακουω πολυ τακτικα μουσικη απο το κινητο και οχι μονο και πλέον έγινε συνήθειο λεω τωρα που έρχονται γιορτες να κάνω ενα ποιοτικό δώρο στον εαυτο μου .

Πρώτο ερώτημα : σκεφτόμουν να αγοραζα τα genessis που απο τι διαβάζω μονό θετικά σχόλια ακούω εσεις τι λέτε σημειωτέων οτι τώρα αρχίζω να ασχολούμαι με την ποιοτική μουσική ακρόαση οπότε καθε βοήθεια συμβουλή δεκτη .

Και δευτερον μιας και θα ακουω μουσική περισσότερο απο το κινητο θα ηταν προτιμότερο να έπαιρνα ενα ζευγάρι ακουστικά με μικρόφωνο οπως αυτα και αν ναι υπαρχουν ανταξια των genessis στη μουσική ακρόαση ? http://www.klipsch.com/na-en/products/image-s4i-overview/ .

 

Ευχαριστώ :)

Τα s4i τα εχω παρει σχετικα προσφατα για το iphone (τα s4i ειναι με μικροφωνο και τα s4 χωρις)

Εκεινο που με εντυπωσιασαν σε αυτα ειναι οτι ταιριαζουν τελεια στο αφτι χωρις να κουραζουν..

απο ηχο τωρα εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος,ακουω συνηθως ποπ,ροκ κομματια.

 

Σε γενικές γραμμές,αξίζουν και οι 2 προτάσεις.Απλώς έχε κατα νου πως προσφέρουν "χρωματισμένο" ήχο,συνεπώς κατα την επιλογή σου θα πρέπει να βαρύνουν υποκειμενικά κριτήρια,οι μουσικές σου επιλογές κτλ.

 

Εχω τα Eterna(πρόγονοι των Genesis),κι έχω ακούσει τα S4i.

Ο χρωματισμενος ηχος εννοεις οτι ειναι αρκετα μπασα? αυτο το συμπερανες απο τη χρηση τους ή το αναφερουν στα χαρακτηριστικα τους ? (δεν εχω δοκιμασει ακριβοτερα ακουστικα-ψειρες για να ξερω)

 

 

dbekia

Εκπληκτικη η ταινια στην υπογραφη σου...τωρα την προσεξα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ο χρωματισμενος ηχος εννοεις οτι ειναι αρκετα μπασα? αυτο το συμπερανες απο τη χρηση τους ή το αναφερουν στα χαρακτηριστικα τους ? (δεν εχω δοκιμασει ακριβοτερα ακουστικα-ψειρες για να ξερω)

 

Χρωματισμένος ήχος σημαίνει πως αν δεις τη γραφική παράσταση που δίνει ο κατασκευαστής για τη συχνοτική απόκριση των ακουστικών, ΔΕΝ είναι μια ευθεία γραμμή παράλληλη προς τον οριζόντιο άξονα των συχνοτήτων (Hz), ΑΛΛΑ είναι μια καμπύλη.

 

Δηλαδή

μια ΜΗ ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΕΝΗ συχνοτική απόκριση

σημαίνει πως για όλες τις συχνότητες του ηχητικού φάσματος

(εσύ πες το για όλους τους "τόνους" που μπορεί να ακούσει το αυτί σου)

τα ακουστικά "παράγουν" ακριβώς την ίδια τιμή ηχητικής πίεσης (SPL)

(εσύ πες το πως "παράγουν" την ίδια "ενέργεια" ή "αποδίδουν" την ίδια "ένταση").

 

Αντίθετα, μια ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΕΝΗ συχνοτική απόκριση

σημαίνει πως ο κατασκευαστής έχει επιλέξει για το συγκεκριμένο ακουστικό να

"πειράξει" τη συχνοτική απόκριση του ακουστικού στις τρείς βασικές φασματικές περιοχές (χαμηλές συχνότητες, μέσες συχνότητες, υψηλές συχνότητες) με σκοπό να τους δώσει το "χαρακτήρα" που ο ίδιος πιστεύει πως πρέπει να έχει το ακουστικό του για να "ακούγεται" πιο ελκυστικό/ωραίο ανάλογα σε πιο target group κάθε φορά απευθύνεται (π.χ. σε fan κάποιου συγκεκριμένου είδους μουσικής π.χ. jazz, κλασική, metal, rock, r 'n b, electronic, pop ...).

 

Εννοείται βέβαια ότι στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων,

αυτός ο "χρωματισμός",

σε μεγαλύτερο βαθμό είναι αποτέλεσμα της ενγενούς αδυναμίας της τεχνολογίας που χρησιμοποιείται στο να επιτευχθεί μια πραγματικά "αχρωμάτιστη" (flat) απόκριση,

ΠΑΡΑ αποτέλεσμα εσκεμένης προσπάθειας "χρωματισμού".

 

Με άλλα λόγια το πραγματικά δύσκολο είναι να κατασκευάσεις ένα πραγματικά

"αχρωμάτιστο" ακουστικό

ή να "πειράξεις" μια έτσι κι' αλλιώς (επειδή δε μπορείς να παράγεις κάτι πραγματικά flat) "χρωματισμένη" απόκριση, με τέτοιο τρόπο ώστε να ακούγεται ωραία.

Το "αχρωμάτιστο", τεχνικά και τεχνολογικά μπορεί να είναι "ανώτερο", ΑΛΛΑ αυτό δε σημαίνει ότι θα ακούγεται και ωραία ! Πολύ απλά γιατί τα ακουστικά δε θα τα πάρει κανείς για για να τα "ακούει" ο φασματογράφος αλλά ένα ανθρώπινο αυτί που επίσης έχει ενγενή "προβλήματα"(=δεν "ακούει" όλες τις συχνότητες με τον ίδιο "τρόπο") αλλά επιπλέον έχει και γούστα, προτιμήσεις, αδυναμίες, παράξενες ευαισθησίες, αντιπάθειες κ.τ.λ .

Για να κάνω έναν σχετικά απλουστευμένο και κάπως τραβηγμένο "παραλληλισμό", αν το πραγματικά ουδέτερο/"αχρωμάτιστο" κ.τ.λ εκτός απο τεχνικά ανώτερο ήταν και αισθητικά ωραιότερο και επιθυμητό,

δηλαδή αν ο άνθρωπος "άκουγε" όπως "ακούει" ένας ηχητικός αναλυτής φάσματος, τότε ο "λευκός θόρυβος" θα ήταν η καλύτερη μουσική συμφωνία που γράφτηκε ποτέ.

Δοκίμασε και πές μου http://www.burninwave.com/#whitenoise ...

Αυτή είναι και η "μαγεία" της μουσικής και ότι σχετίζεται με τον ήχο, ότι κάτι θεωρητικά ατελές/λανθασμένο μπορεί να είναι τόσο όμορφο και να ξυπνάει αισθήσεις και συναισθήματα ...

 

 

dbekia

Εκπληκτικη η ταινια στην υπογραφη σου...τωρα την προσεξα.

Είναι με διαφορά :D, η αγαπημένη μου ταινία ...

 

Άσχετο, για όποιον ενδεχομένως ενδιαφέρεται, έχω βάλει αγγελία στο buy & sell general,

για τα MEElectronics M6P με το ενσωματωμένο μικρόφωνο, γιατί τελικά δε τα χρησιμοποίησα καθόλου ...

Edited by dbekia
Link to comment
Share on other sites

Godfavour ακούω κλασική ροκ και hard rock/AOR και λιγότερο μέταλ(και όποτε μέταλ, κλασικό και πάλι...:lol:) Ακούω ακόμη ακουστική ροκ & jazz,bluegrass.

 

Dbekia μολονότι δεν διαθέτω τις γνώσεις ορολογίας που έχεις εσύ, κάπως έτσι είχα στο μυαλό μου τον 'χρωματισμένο ήχο'. Τα eterna παράγουν ένα έντονα χρωματισμένο αποτέλεσμα και σε αυτό νομίζω συμφωνούμε όλοι. Έχουν ωραίο ζεστό ήχο χωρίς να υπολείπονται στο θέμα της ανάλυσης. Από κει και πέρα ήρθε η ώρα να ακούσω κάτι πιο ακριβές και αναλυτικό.Κάτι μου λέει τελευταία πως στη μουσική μου ιδιοσυγκρασία ταιριάζει καλύτερα αυτή, η αναλυτική προσέγγιση.Μένει να το δοκιμάσω και να αποφανθώ...

Link to comment
Share on other sites

Χρωματισμένος ήχος σημαίνει πως αν δεις τη γραφική παράσταση που δίνει ο κατασκευαστής για τη συχνοτική απόκριση των ακουστικών, ΔΕΝ είναι μια ευθεία γραμμή παράλληλη προς τον οριζόντιο άξονα των συχνοτήτων (Hz), ΑΛΛΑ είναι μια καμπύλη.

 

Δηλαδή

μια ΜΗ ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΕΝΗ συχνοτική απόκριση

σημαίνει πως για όλες τις συχνότητες του ηχητικού φάσματος

(εσύ πες το για όλους τους "τόνους" που μπορεί να ακούσει το αυτί σου)

τα ακουστικά "παράγουν" ακριβώς την ίδια τιμή ηχητικής πίεσης (SPL)

(εσύ πες το πως "παράγουν" την ίδια "ενέργεια" ή "αποδίδουν" την ίδια "ένταση").

 

Αντίθετα, μια ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΕΝΗ συχνοτική απόκριση

σημαίνει πως ο κατασκευαστής έχει επιλέξει για το συγκεκριμένο ακουστικό να

"πειράξει" τη συχνοτική απόκριση του ακουστικού στις τρείς βασικές φασματικές περιοχές (χαμηλές συχνότητες, μέσες συχνότητες, υψηλές συχνότητες) με σκοπό να τους δώσει το "χαρακτήρα" που ο ίδιος πιστεύει πως πρέπει να έχει το ακουστικό του για να "ακούγεται" πιο ελκυστικό/ωραίο ανάλογα σε πιο target group κάθε φορά απευθύνεται (π.χ. σε fan κάποιου συγκεκριμένου είδους μουσικής π.χ. jazz, κλασική, metal, rock, r 'n b, electronic, pop ...)

 

 

Με όλο το σεβασμο στον γνωστικό σου πλούτο,να θέσω μια μικρή τεχνική παράμετρο/λεπτομέρεια.

 

Ακριβώς επειδή η ευαισθησία του ανθρώπινου συστήματος ακοής δεν είναι γραμμική στο ακουστικό φάσμα,προκειμένου η αντιληπτή ένταση(ακουστότητα) να είναι ίδια για όλο το συχνοτικό φάσμα,η ηχητική πίεση θα πρέπει να διαφοροποιείται ανάλογα με τη συχνότητα,όπως περιγράφουν οι καμπύλες Fletcher/Munson για τιν αντίστοιχες στάθμες.

 

Συνεπώς για τα ανθρώπινα δεδομένα ο αχρωμάτιστος ήχος,δεν απόλυτα "ουδέτερος" με ποσοτικα κριτήρια.Γι αυτό και ορθώς,μέχρι ενός σημείου οι κατασκευαστές προωθούν μια συχνοτική υπογραφή τύπου V(τονισμένα μπάσα &πρίμα) που δίνει την αντίληψη γεμάτου και φυσικο ήχου .Τελοσπάντων και απολογούμαι για τις παραπάνω υπεραπλουστεύσεις,καθως ο αχρωμάτιστος ήχος όπως γράφεις κι εσύ ειναι δύσκολα επιτεύξιμος σαν την ευθύγραμη ομαλή κίνηση.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνούμε πουθενά φίλε NTROPIC, όσα έγραψες ισχύουν απόλυτα, απλά δε γίνονται αντιληπτά από ανθρώπους που δε γνωρίζουν λεπτομέρειες και δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις ηλεκτροακουστικής (π.χ. για να “διαβάσουν” καμπύλες Fletcher/Munson ή να γνωρίζουν τη διαφορά μεταξύ απόλυτης έντασης και αντιληπτής έντασης), γι αυτό κι εγώ όλα αυτά τα “συμπύκνωσα” σε μια πολύ πιο σύντομη και “εύπεπτη” φράση :

 

Το "αχρωμάτιστο", τεχνικά και τεχνολογικά μπορεί να είναι "ανώτερο", ΑΛΛΑ αυτό δε σημαίνει ότι θα ακούγεται και ωραία ! Πολύ απλά γιατί τα ακουστικά δε θα τα πάρει κανείς για για να τα "ακούει" ο φασματογράφος αλλά ένα ανθρώπινο αυτί που επίσης έχει ενγενή “προβλήματα”(=δεν "ακούει" όλες τις συχνότητες με τον ίδιο “τρόπο”) αλλά επιπλέον έχει και γούστα, προτιμήσεις, αδυναμίες, παράξενες ευαισθησίες, αντιπάθειες κ.τ.λ .

 

η οποία ίσως δε σου “έμεινε”, γιατί σχετικά εύκολα χάνεται μέσα σε ένα μακροσκελές post ...

Edited by dbekia
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως,ακουγα χτες με τις ωρες με ακουστικα,και συνεκρινα τα Eterna,με τα Westone UM3X.

Τα δευτερα,ηταν σαφως καλυτερα.Τωρα,μη μου πειτε που και πως.Απλως ηταν καλυτερα.Ξεχωριζες οργανα,ηταν πιο καθαρα,σου αρεσε να τα ακους.

Αμα θαρθουν και τα Κινεζικα,θα δουμε,κι εκει,τις οποιες διαφορες,ΑΝ τελικα ελθουν.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνούμε πουθενά φίλε NTROPIC, όσα έγραψες ισχύουν απόλυτα, απλά δε γίνονται αντιληπτά από ανθρώπους που δε γνωρίζουν λεπτομέρειες και δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις ηλεκτροακουστικής (π.χ. για να “διαβάσουν” καμπύλες Fletcher/Munson ή να γνωρίζουν τη διαφορά μεταξύ απόλυτης έντασης και αντιληπτής έντασης), γι αυτό κι εγώ όλα αυτά τα “συμπύκνωσα” σε μια πολύ πιο σύντομη και “εύπεπτη” φράση :

 

 

 

η οποία ίσως δε σου “έμεινε”, γιατί σχετικά εύκολα χάνεται μέσα σε ένα μακροσκελές post ...

 

Ναι σαφως δε διαφωνούμε κάπου,το ποστ μου ήταν απλώς συμπληρωματικό.;)

 

Επίσης αναφέρεις κάτι πολυ ουσιώδες

αλλά επιπλέον έχει και γούστα, προτιμήσεις, αδυναμίες, παράξενες ευαισθησίες, αντιπάθειες

 

κάτι που εγώ αντιλαμβάνομαι ως την επίδραση αυτού που χοντρικά θα μπορούσαμε ν'αποκαλέσουμε ψυχολογικό παράγοντα(?).

 

Και ίσως θα μπορούσε να είναι ένας απ'τους λογους που τα ίδια ακουστικά λαμβάνουν τόσο διαφορετικές κριτικές απο άτομα που δεν διαφέρουν ιδιαίτερα μεταξύ τους(ίδια ηλικία,ίδιες προτιμήσεις κτλ)

 

Το βλέπω και στον εαυτό μου,ειδικά με τα "μεσαία" σετ μου:cx550,metro.fi,eterna.Υπάρχουν μέρες που με ενθουιάζουν και μέρες που δεν τ'αντέχω.(πάντα με το ίδιο setup και μουσικά κομμάτια)

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και πές μου http://www.burninwave.com/#whitenoise ...

 

 

 

 

Είναι με διαφορά :D, η αγαπημένη μου ταινία ...

Τι ακριβως θες να σου πω:O ?(ασχετος) κατεβασα το αρχειο του λευκου θορυβου και το ακουσα...

 

 

Ευχαριστουμε dbekia & NTROPIC για τα πολυ ωραια posts...:)

 

.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως θες να σου πω:O ?(ασχετος) κατεβασα το αρχειο του λευκου θορυβου και το ακουσα…

Τίποτα βρε, τι να μου πεις, σχήμα λόγου ήταν (ότι αν το ανθρώπινο αυτί “άκουγε”

όπως ο φασματογράφος, το αρχείο που κατέβασες θα σου φαινόταν πολύ ωραία μουσική :lol: ) ...

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα βρε, τι να μου πεις, σχήμα λόγου ήταν (ότι αν το ανθρώπινο αυτί “άκουγε”

όπως ο φασματογράφος, το αρχείο που κατέβασες θα σου φαινόταν πολύ ωραία μουσική :lol: ) ... Χθες 04:22

:lol:

αλλο θεμα...στα klipsch s4 δεν εκανα burn in, ειναι σημαντικο να γινει?

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα, απλά όταν στρώνεις τα ακουστικά με ροζ θόρυβο συνεχόμενα, στρώνονται πιο γρήγορα. Έτσι κι αλλιώς τα ακουστικά θα στρωθούν με το άκουσμα της μουσικής.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...