Jump to content

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;


saroy1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αποκλειστικά ανάμεσα στα 2,τα Klipsch.Ειναι τα μόνα που'χω ακουσει απο τα 2,αλλα η γενική διαπίστωση είναι πως τα ADDIEMs έχουν ανεμικο μπάσο,που δε θα σε ικανοποιήσει.

Εκτος αυτού με βάση τα όσα έχω διαβάσει,οι επιδόσεις τους δε δικαιολογουν την προτεινόμενη λιανική τιμή τους.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις καθολου γνωστους που να τα εχουν για να τα δοκιμασεις ;

Αυτο θα ηταν το καλυτερο για να αποφασισεις με βαση το προσωπικο σου

γουστο κι οχι τι γραφουν οι αλλοι.

Εγω εχω διαπιστωσει οτι πολλες φορες οι δοκιμες η δεν ειναι

αντικειμενικες η το δικο μου γουστο ειναι πολυ διαφορετικο.

Εγω εχω να καταθεσω μονο τη προσωπικη μου εμπειρια με τα Apple γιατι δυστυχως

τα S4 δε τα εχω ακουσει ποτε.

Εμενα λοιπον τα Apple μου αρεσαν πολυ γιατι τα βρηκα

πολυ ισσοροπημενα χωρις να γινονται σε καμια περιπτωση clinical που εχεις πει πως κατι τετοιο δε το θες. Αντιθετα το μπασο τους ειναι υπεραρκετο και το βρηκα πολυ παιχνιδιαρικο και διασκεδαστικο.

Αν φοβασαι λοιπον οτι δεν θα εχουν αρκετο μπασο η οτι θα ακουγονται αποστειρωμενα σου λεω οτι

προσωπικα τουλαχιστον μονο αυτο δε θα ελεγα.

Εγω παντως αν δεν ειχα τη δυνατοτητα να τα ακουσω και τα δυο η εστω το ενα για να δω αν μου αρεσει η οχι, θα επελεγα τα Apple και θα σου πω γιατι.

Αν με βαση τις δοκιμες υποθεσουμε οτι ηχητικα και τα δυο ειναι εξισου καλα γιατι αυτο το συμπερασμα βγαζω απο οσες εχω δει, υπαρχει ενας ακομη σημαντικος παραγοντας που παιζει ρολο.

Ποσο ευκολα ειναι στο φορεμα και με ποιο απο τα δυο εχεις τις περισσοτερες πιθανοτητες να πετυχεις το ιδανικο fit, γιατι στα ακουστικα αυτου του τυπου αυτο που ολοι τονιζουν ειναι οτι το Α και το Ω ειναι το σωστο fit στο αυτι σου.

Απ οτι εχω δει λοιπον τα S4 φοριουνται κυριως με το καλωδιο πανω και πισω απο το αυτι ενω τα Apple με το κλασικο τροπο με το καλωδιο να κρεμεται ευθεια κατω.

Ενω και οι δυο τροποι φορεματος εχουν πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα, αν δεν ειχα τη δυνατοτητα να τα δοκιμασω θα επελεγα αυτα με το πιο ουδετερο φορεμα γιατι με αυτα θα ειχα περισσοτερες πιθανοτητες να πετυχω το ιδανικο fit. Αν δεις τα S4 και το σχημα τους ειναι πιο περιεργο αλλα και οι φωτογραφιες απο οσες δοκιμες εχω δει που δειχνουν πως ειναι πανω στο αυτι φορεμενα ειναι καπως περιεργο το φορεμα.

Edited by neove_1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον διαθέτεις προυπολογισμό ~50 ευρώ,εγώ θα συμβούλευα να εξετάσεις και τις περιπτώσεις των Fischer Audio Eterna/Genesis,Brainwavz M2,Fischer Audio Silver Bullets,που ενω διαθέτουν συγγενή ηχητική υπογραφή με τα S4 αξιολογούνταιως ανώτερες προτάσεις.Με μειονεκτήματα την αγορά απο το εξωτερικό και το 1 έτος εγγύησης.

 

Γενικά ποιό θα διάλεγες ( ~ 80 € ) ;

 

 

Δεν εχεις καθολου γνωστους που να τα εχουν για να τα δοκιμασεις ;

Αυτο θα ηταν το καλυτερο για να αποφασισεις με βαση το προσωπικο σου

γουστο κι οχι τι γραφουν οι αλλοι.

Εγω εχω διαπιστωσει οτι πολλες φορες οι δοκιμες η δεν ειναι

αντικειμενικες η το δικο μου γουστο ειναι πολυ διαφορετικο.

Εγω εχω να καταθεσω μονο τη προσωπικη μου εμπειρια με τα Apple γιατι δυστυχως

τα S4 δε τα εχω ακουσει ποτε.

Εμενα λοιπον τα Apple μου αρεσαν πολυ γιατι τα βρηκα

πολυ ισσοροπημενα χωρις να γινονται σε καμια περιπτωση clinical που εχεις πει πως κατι τετοιο δε το θες. Αντιθετα το μπασο τους ειναι υπεραρκετο και το βρηκα πολυ παιχνιδιαρικο και διασκεδαστικο.

Αν φοβασαι λοιπον οτι δεν θα εχουν αρκετο μπασο η οτι θα ακουγονται αποστειρωμενα σου λεω οτι

προσωπικα τουλαχιστον μονο αυτο δε θα ελεγα.

Εγω παντως αν δεν ειχα τη δυνατοτητα να τα ακουσω και τα δυο η εστω το ενα για να δω αν μου αρεσει η οχι, θα επελεγα τα Apple και θα σου πω γιατι.

Αν με βαση τις δοκιμες υποθεσουμε οτι ηχητικα και τα δυο ειναι εξισου καλα γιατι αυτο το συμπερασμα βγαζω απο οσες εχω δει, υπαρχει ενας ακομη σημαντικος παραγοντας που παιζει ρολο.

Ποσο ευκολα ειναι στο φορεμα και με ποιο απο τα δυο εχεις τις περισσοτερες πιθανοτητες να πετυχεις το ιδανικο fit, γιατι στα ακουστικα αυτου του τυπου αυτο που ολοι τονιζουν ειναι οτι το Α και το Ω ειναι το σωστο fit στο αυτι σου.

Απ οτι εχω δει λοιπον τα S4 φοριουνται κυριως με το καλωδιο πανω και πισω απο το αυτι ενω τα Apple με το κλασικο τροπο με το καλωδιο να κρεμεται ευθεια κατω.

Ενω και οι δυο τροποι φορεματος εχουν πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα, αν δεν ειχα τη δυνατοτητα να τα δοκιμασω θα επελεγα αυτα με το πιο ουδετερο φορεμα γιατι με αυτα θα ειχα περισσοτερες πιθανοτητες να πετυχω το ιδανικο fit. Αν δεις τα S4 και το σχημα τους ειναι πιο περιεργο αλλα και οι φωτογραφιες απο οσες δοκιμες εχω δει που δειχνουν πως ειναι πανω στο αυτι φορεμενα ειναι καπως περιεργο το φορεμα.

 

Δυστυχώςδεν έχω κανέναν γνωστό για να τα δοκιμάσω. Αλλιώς αυτό θα έκανα. Πράγματι δεν έχω καμία διάθεση να φοράω τα ΙΕΜς μου γύρω από το αυτί και ούτε πρόκειται να το κάνω γιατί δε το θεωρώ καθόλου βολικό. Ωστόσο η ίδια η εταιρεία αναφέρει ( για τα klipsch s4 ) πως μπορείς να τα φοράς και με τον κανονικο τρόπο. Συμφωνω, γιατί έχω διαβάσει κι εγώ πολλά review για τα klipsch s4 πως οι περσσότεροι (αν όχι όλοι) αναφέρουν πως όταν τα φοράν γύρω απο το αυτί αποδίδουν καλύτερα, χωρίς όμως να αναιρούν πως ακόμα και όταν τα φοράς "κανονικά" συνεχίζουν να προσφέρουν φανταστικό ήχο. Έτσι μπορεί ο ήχος που βγάζουν τα klipsch s4 όταν τα φοράς με το συμβατό τρόπο να είναι μέτριος (σε σχέση με αυτό που μπορεί να προσφέρει το ίδιο το ακουστικό), όμως να παραμένει κλάσης ανώτερο από τα Apple In ear Monitors. Δεν ξέρω εάν η σκέψη μου στέκει λογικά γιατί όπως προανέφερα δεν έχω και πολύ εμπειρία. Επιπλέον θα πρεπει να αναφέρω πως είσαι ο μόνος που υποστηρίζει πως τα Apple IEMs είναι τόσο ποιοτικά. Και είναι και αρκετά ακριβότερα....

 

Ευχαριστώ

:dance:
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, η επιλογη ειναι δικη σου, εσυ θα δωσεις τα λεφτα κι εσυ θα τα ακους.

Εγω εχω μονο να καταθεσω αυτο που ο ιδιος ακουσα και δοκιμασα σα φορεμα και γενικοτερα

σα συνολικη εμπειρια και αυτο εκανα.

Εμενα μου αρεσαν πολυ.

Παντως μη πιστευεις και πολυ τις δοκιμες.

Και για τα iBeats λενε καλα πραγματα και με βαση οτι λενε αλλοι τα διαλεξε και ο αδελφος μου αλλα

εγω τα ακουσα και ειναι απαραδεκτα.

 

Επισης εχε υποψη σου οτι πολυ πιθανο

οι μετριες και χλιαρες κριτικες για τα Apple

να οφειλονται στο οτι ειχαν πολυ πιο ανεβασμενες προσδοκιες πριν τα ακουσουν οσοι τα δοκιμασαν

γιατι τεχνικα τουλαχιστον ισως υποσχονταν πολυ καλυτερα πραγματα λογω του οτι εχουν 2 armature drivers.

Δηλαδη ισως οι περισσοτεροι που τα δοκιμασαν να περιμεναν αποδοση τυπου Ultimate Ears Super Fi 5 Pro η

Westone 2 κτλ. Το οτι δεν ειναι σε καμια περιπτωση κοντα σε αυτα δε σημαινει οτι ειναι κατωτερα απο τα S4.

Εγω χωρις να τα εχω ακουσει και τα 2 θα διακινδυνεψω να πω οτι τα Apple ειναι αν οχι εμφανως σιγουρα ελαφρως

καλυτερα.

Edited by thief
Συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, η επιλογη ειναι δικη σου, εσυ θα δωσεις τα λεφτα κι εσυ θα τα ακους.

Εγω εχω μονο να καταθεσω αυτο που ο ιδιος ακουσα και δοκιμασα σα φορεμα και γενικοτερα

σα συνολικη εμπειρια και αυτο εκανα.

Εμενα μου αρεσαν πολυ.

Παντως μη πιστευεις και πολυ τις δοκιμες.

Και για τα iBeats λενε καλα πραγματα και με βαση οτι λενε αλλοι τα διαλεξε και ο αδελφος μου αλλα

εγω τα ακουσα και ειναι απαραδεκτα.

 

 

 

edit:

Επισης εχε υποψη σου οτι πολυ πιθανο

οι μετριες και χλιαρες κριτικες για τα Apple

να οφειλονται στο οτι ειχαν πολυ πιο ανεβασμενες προσδοκιες πριν τα ακουσουν οσοι τα δοκιμασαν

γιατι τεχνικα τουλαχιστον ισως υποσχονταν πολυ καλυτερα πραγματα λογω του οτι εχουν 2 armature drivers.

Δηλαδη ισως οι περισσοτεροι που τα δοκιμασαν να περιμεναν αποδοση τυπου Ultimate Ears Super Fi 5 Pro η

Westone 2 κτλ. Το οτι δεν ειναι σε καμια περιπτωση κοντα σε αυτα δε σημαινει οτι ειναι κατωτερα απο τα S4.

Εγω χωρις να τα εχω ακουσει και τα 2 θα διακινδυνεψω να πω οτι τα Apple ειναι αν οχι εμφανως σιγουρα ελαφρως

καλυτερα.

 

Ευχαριστώ φίλε μου για το ενδιαφέρον σου και σε καμία περίπτωση δε θα π΄ρεπει να νομίζεις πως τα όσα γράφω αποτελούν προσωπική διαμάχη με εσένα. Απλώς μέχρι να αποφασισω "ποστάρω" τις απορίες μου πριν να είναι αργά

 

Τώρα όσον αφορά το θέμα τι λεν "οι άλλοι", εννοώ πως ρωτάω άτομα που τουλάχιστον θεωρητικα (γιατί προφανώς δεν γνωρίζω ποιοι είναι, όπως δε γνωρίζω κι εσένα) γνωρίζουν αρκετά από μουσική και δεν ενδιαφέρονται να προωθήσουν ένα προιον. Μιλάω για το head-fi.org όπου, για να γίνω πιο συγκεκριμένος, όλοι τους μου λεν να μείνω μακρια από beats by dre. Γνωρίζω πως σε διάφορα βίντεο στο διαδίκτυο ο καθένας παραθέτει τις ιδέες του σχετικά με ένα προιον και η αλήθεια είναι (όσον αφορά τα ΙΕΜς) ποτέ δεν άκουσα κανεναν να λέει κακά λόγια. Ωστόσο στο head-fi έχω το θάρρος (;) να πιτεύω πως οι άνθρωποι γνωρίζουν και ενδιαφέρονται να σε βοηθήσουν. Επιπλέον, επειδή έθιξες το θέμα της αντικειμενικότητας ( " ειχαν πολυ πιο ανεβασμενες προσδοκιες" ) θεωρώ πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει και πάλι όσον αφορά το head-fi γιατί δεν είναι λίγες οι φορες που μιλούν άσχημα για προιόντα φθηνά (όπου θα περιμέναμε να είχαν λιγότερες προσδοκίες) ή να επεφημούν προιόντα σχετικά ακριβά (που ίσως θα είχαν μεγαλύτερες προσδοκίες)

 

Παντα φιλικά

Edited by mouse
:dance:
Link to comment
Share on other sites

Εχει δίκιο ο neove_1-ο,τι και να λέμε εμείς οι τρίτοι παρατηρητες,σημασία έχει το τι ακούει τελικα ο καθένας (μονος του).Μονο αν κάποιος δεν μπορει να ακροαστει δοκιμαστικά τις υποψήφιες επιλογές του,τοτε αναγκαστικα καταφεύγει στη συνδρομή της στατιστικής,διαβάζει γνώμες τρίτων κτλ.

 

-τα S4 μπορεις να τα δοκιμασεις στο Λαιο,πειραματιζόμενος και με τους τρόπους φορέματος.

-τα ADDIEMS πρεπει να τα χω πετυχει σε stand σε public,αλλα δεν είμαι βέβαιος.

 

Πάντως επιμένω πως κανένα απ'τα 2 δε θα'πρεπε να βρίσκεται στις πρώτες επιλογές σου.

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Εχει δίκιο ο neove_1-ο,τι και να λέμε εμείς οι τρίτοι παρατηρητες,σημασία έχει το τι ακούει τελικα ο καθένας (μονος του).Μονο αν κάποιος δεν μπορει να ακροαστει δοκιμαστικά τις υποψήφιες επιλογές του,τοτε αναγκαστικα καταφεύγει στη συνδρομή της στατιστικής,διαβάζει γνώμες τρίτων κτλ.

 

-τα S4 μπορεις να τα δοκιμασεις στο Λαιο,πειραματιζόμενος και με τους τρόπους φορέματος.

-τα ADDIEMS πρεπει να τα χω πετυχει σε stand σε public,αλλα δεν είμαι βέβαιος.

 

Πάντως επιμένω πως κανένα απ'τα 2 δε θα'πρεπε να βρίσκεται στις πρώτες επιλογές σου.

 

Το κατάλαβα απλώς δε μου λες, ποιές θεωρείς πως θα ΄πρεπε να είναι οι πρώτες μου επιλογές; :p

:dance:
Link to comment
Share on other sites

για αρχη

 

-Eterna,Silver Bullet απο Fischer Audio

 

-Brainwavz M2

(έχουν χαρακτηριστει ως τα S4 "όπως θα πρεπε να

είναι")

 

-Sunrise Sw-Xcape

 

οι τιμές και τα καταστήματα,είναι ενδεικτικά

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

για αρχη

 

-Eterna,Silver Bullet απο Fischer Audio

 

-Brainwavz M2

(έχουν χαρακτηριστει ως τα S4 "όπως θα πρεπε να

είναι")

 

-Sunrise Sw-Xcape

 

οι τιμές και τα καταστήματα,είναι ενδεικτικά

 

και 'γω είχα στο μυαλό μου τα Brainwavz M2 αλλά αισθητικά δεν μ'αρέσουν καθόλου :(

 

EDIT: Για να καταλάβω πόσο μπάσα είναι τα Brainwavz M2, Klipsch s4 και Apple In Ear Phones μπορείτε να τα συγκρίνετε σε σχέση με τα stock iBuds μόνο όσον αφορά το μπάσο ή την αναλυτικότιτα των ακουστικών. Επιπροσθέτως, κάπου αλλού διάβαζα πως συγκεκριμένα τα Klipsch s4 από τη φύση τους αναπαράγουν πολύ δυνατό ήχο; Αληθεύει;

Edited by mouse
:dance:
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι σου ειπαν τιμη για τα s4 ?

Μηπως σου ειπαν για τα s4i ?

 

80 ευρω για τα s4 παντως ειναι πολλα!!

Δεν σε συμφερει να τα παρεις απο αντιπροσωπεια,εγω θα τα χτυπουσα απο το pixmania.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα και καλή χρονιά σε όλους !

Από μέρα σε μέρα παραλαμβάνουμε μαζί με φίλο τα Triple fi.10 από Logitech.

Μόλις διαμορφώσω άποψη θα ανεβάσω εντυπώσεις.

 

 

Edit

Ο φίλος που τα παραγγείλαμε μαζί, άλλαξε γνώμη και αποφάσισε πριν καν τα δοκιμάσει :blink: να δώσει το δικό του ζευγάρι :what: και να πάει για τα Klipsch Image X10 :down: …

 

Μην ρωτάτε τι και πως :lol:, άβυσος η ψυχή του ανθρώπου :dizzy: …

Οπότε όσοι πιθανώς ενδιαφέρεστε αναμείνατε και μείνετε "συντονισμένοι”:p για αγγελία όταν αποφασίσει τιμή,

για

σφραγισμένα Triple fi.10 με απόδειξη από Logitech και 2ετή εγγύηση σε προνομιακή τιμή

Μόλις με ενημερώσει για τη τιμή, θα βάλω αγγελία για το δικό του ζευγάρι.

Edited by dbekia
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας αγαπητοι μου φίλοι. Λοιπον, εχω ενα ipod touch εδω και 2 χρονια και το χρησιμοποιω κάθε μερα σχεδον γιατι σχεδον πάντα πάω στη δουλεια με τα ΜΜΜ (εκτος από τις απεργίες:lol:) και το χρησιμοποιω γενικά κοντα στις 2 ώρες τη μέρα. Τα ακουστικά του τα κακόμοιρα τα ψιλοέπαιξαν και έτσι πήρα κάτι philips των 15 ευρώ από κατάστημα multirama (in-ear, γενικά με βολεύει αυτός ο τύπος ακουστικών). Ομως σε σχέση με τα αυθεντικά που έιχε μου ακούγονται σαν ραδιοφωνάκι της εποχής του 80!!! Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια σχετικά οικονομικά (οχι καποια των 300 ευρώ που βλέπω στο forum) ωστε να είναι καλύτερα? Και θα τα παραγγείλω απ το ιντερνετ για να είναι και πιο οικονομικα. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

τί ακουστικά είχε πριν το ipod σου? apple inears? Επίσης πές μας λίγα για τι μουσική ακούς, πως προτιμάς τον ήχο και ποιο είναι το μέγιστο που μπορείς να δώσεις?
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Παίρνω και εγώ το θάρρος να ρωτήσω. Θέλω να αγοράσω ακουστικά, τα συνηθισμένα (3,5''/in-ear) για το laptop και το κινητό.

Ακούω ηλεκτρονική κυρίως μουσική (trance) αλλά γενικά όλα τα είδη. Δε θέλω δηλαδή 'εξειδικευμένο' ήχο ή περιορισμούς ή έμφαση προς οποιαδήποτε ηχητική κατεύθυνση.

Κάτι κοντά στα 50 ευρώ, ανθεκτικό και ποιοτικό. Και κάτι που με απασχολεί με την εφαρμογή: να σου παρέχουν καλή ηχομόνωση από τους γύρω ήχους, να ακούς μόνο τη μουσική.

Όποιος, από προσωπική πείρα ή όχι, έχει κάτι να προτείνει, θα του ήμουν ευγνώμων.

Απλά ρωτάω επειδή κυκλοφορούν τόσα πολλά, που σίγουρα κάποιες μάρκες θα ξεχωρίζουν ποιοτικά από άλλες.

When the sun is cold and black, when you wanna scream and shout, and the record plays the dark side of the moon...
Link to comment
Share on other sites

τί ακουστικά είχε πριν το ipod σου? apple inears? Επίσης πές μας λίγα για τι μουσική ακούς, πως προτιμάς τον ήχο και ποιο είναι το μέγιστο που μπορείς να δώσεις?

 

Λοιπόν είχε από αυτά που δεν μπαίνουν μέσα στο αυτί εντελώς, δεν ξέρω πως λέγονται, earphones γράφει στο κουτί, κάτι σαν αυτά http://www.amazon.co.uk/Apple-iPod-MB770G-Earphones-Remote/dp/B001NABJ56/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1294955004&sr=1-1 αλλά χωρίς remote. Ακούω κυρίως ροκ μουσική και ακούω σε ένταση αρκετά δυνατά. Τωρα για τιμή μέχρι 50 ευρώ εκτός και αν είναι κάτι εξαιρετικό και πάω λίγο πιο πάνω. Αν η διαφορά ποιότητας ήχου δεν είναι πολύ αισθητή από τα ακουστικά των 15 ευρώ με αυτά των 40 ή 50 ευρώ ίσως δεν αξίζει τον κοπο σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα και καλή χρονιά σε όλους !

Από μέρα σε μέρα παραλαμβάνουμε μαζί με φίλο τα Triple fi.10 από Logitech.

Μόλις διαμορφώσω άποψη θα ανεβάσω εντυπώσεις.

 

 

Edit

Ο φίλος που τα παραγγείλαμε μαζί, άλλαξε γνώμη και αποφάσισε πριν καν τα δοκιμάσει :blink: να δώσει το δικό του ζευγάρι :what: και να πάει για τα Klipsch Image X10 :down: …

 

Μην ρωτάτε τι και πως :lol:, άβυσος η ψυχή του ανθρώπου :dizzy: …

Οπότε όσοι πιθανώς ενδιαφέρεστε αναμείνατε και μείνετε "συντονισμένοι”:p για αγγελία όταν αποφασίσει τιμή,

για

σφραγισμένα Triple fi.10 με απόδειξη από Logitech και 2ετή εγγύηση σε προνομιακή τιμή

Μόλις με ενημερώσει για τη τιμή, θα βάλω αγγελία για το δικό του ζευγάρι.

 

Ωραία φίλε dbekia.Τα χω και γω καμιά 15αρια μέρες τώρα οπότε σιγά σιγά θα αρχίσουμε να ανταλλάσσουμε εντυπώσεις με τα crush test των TF10.Προσωπικά έχω πολλά να πω αλλά θα περιμένω λίγο ακόμη να τα ακούσω και με τα Sony hybrid tips...

Link to comment
Share on other sites

G_T_J

εγώ τα Triple fi.10 τα είχα ήδη ακούσει και στο παρελθόν για κανά 2ήμερο καθώς τα είχε φίλος μου και τα δανείστηκα για να τα δοκιμάσω.

Άργησα αρκετά να τα παραγγείλω γιατί δεν είχα ακόμη διαμορφώσει πλήρη εικόνα σχετικά με τον ανταγωνισμό και γι αυτό δεν ήθελα να βιαστώ (μιας και ήδη με τα Super fi. 5 pro ήμουν αρκετά ικανοποιημένος) γιατί ήθελα να κάνω τη καλύτερη (σύμφωνα με τα δικά μου πάντα γούστα) επιλογή.

Πρόσφατα λοιπόν επιτέλους "ολοκλήρωσα" την εικόνα που ήθελα να έχω στο μυαλό μου πριν αποφασίσω, καθώς δοκίμασα και το μόνο ζευγάρι αυτής της "κατηγορίας" που μέχρι πρότεινος δεν είχα ακούσει καθόλου, τα Shure SE530.

Τι θέλω να πώ με όλα αυτά ;

Εγώ δε περιμένω "εκπλήξεις", ξέρω τι "έρχεται" ... απλά ανυπομονώ να αρχίσω να τα απολαμβάνω και όταν με το καλό μου γίνουν "δεύτερη φύση" θα γράψω κάποια πράγματα …

 

 

Edit

 

Παιδιά μόλις παραλάβαμε ...

 

Μόλις γυρίσω σπίτι το βράδυ, θα βάλω και την αγγελία για το ζευγάρι

του φίλου μου, απλά το ανακοινώνω πρώτα στο thread

για να δώσω μια μικρή πρωτεραιότητα σε σας.

Με ενημέρωσε πως τα αφήνει 170€ .

Έξοδα δικά σας, στέλνει και με αντικαταβολή.

Edited by dbekia
Συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Τα ακουστικά του τα κακόμοιρα τα ψιλοέπαιξαν και έτσι πήρα κάτι philips των 15 ευρώ από κατάστημα multirama (in-ear, γενικά με βολεύει αυτός ο τύπος ακουστικών). Ομως σε σχέση με τα αυθεντικά που έιχε μου ακούγονται σαν ραδιοφωνάκι της εποχής του 80!!! Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια σχετικά οικονομικά (οχι καποια των 300 ευρώ που βλέπω στο forum) ωστε να είναι καλύτερα? Και θα τα παραγγείλω απ το ιντερνετ για να είναι και πιο οικονομικα. Ευχαριστώ

 

Παίρνω και εγώ το θάρρος να ρωτήσω. Θέλω να αγοράσω ακουστικά, τα συνηθισμένα (3,5''/in-ear) για το laptop και το κινητό.

Ακούω ηλεκτρονική κυρίως μουσική (trance) αλλά γενικά όλα τα είδη. Δε θέλω δηλαδή 'εξειδικευμένο' ήχο ή περιορισμούς ή έμφαση προς οποιαδήποτε ηχητική κατεύθυνση.

Κάτι κοντά στα 50 ευρώ, ανθεκτικό και ποιοτικό. Και κάτι που με απασχολεί με την εφαρμογή: να σου παρέχουν καλή ηχομόνωση από τους γύρω ήχους, να ακούς μόνο τη μουσική.

 

Φιλοι μου για να σας βοηθήσω και τους δύο, μπορώ πολύ απλά να σας παραπέμψω σε αυτό το threat οπου εμπειρο ΄μέλος έχει αναλύσει πάνω απο 130 ακουστικά.

 

Απλά για να ξέρετε, τώρα που μιλάμε καλύτερα ακουστικά για τα λεφτά τους θεωρούνται τα meelectronics m6, m9, m11+ ειδικά αν τα πετύχεις σε προσφορά και τα brainwavz M1, M2 και pro alpha.

Προσωπικά έχω τα brainwavz M1, πολύ καλή κατασκευή, το καλώδιο δεν μπλεκετε με τίποτα και ο ήχος είναι μια κλάση ανώτερη απο απο τα ακουστικά που ττα αγοράζεις 30 ευρώ απο καταστήματα στην Ελλάδα. ισορροπημένος ήχος, Βαθύς και χωρίς ελλείψεις σε καμία συχνότητα. Το μόνο που με ξένισε είναι οτι είναι λίγο παχύς και ζεστος. Αλλά και πάλι είναι κλάσης ανώτερα απο τα philips και sony των 30 kαι 40 ευρώ.

τα pro alpha είναι σχεδών τα ίδια αλλά έχουν ελαφρώς περισσότερο μπάσο.

 

Βέβαια υπάρχουν κιαλλες επιλογές γιαυτό δείτε τι σας αρέσει απο το λινκ που παράθεσα.

Προσωπικα έσενα axwell θα σου πρότεινα τα fischer audio eterna και αν θες σου δίνω λινκ με την πρωτη εκδοση που βγηκε που θεωρείτε καλύτερη απο την δευτερη .50 ευρω ακριβως πρέπει να κάνουν. Έχουν καλή ηχομονωση, θεωρουντε απο τα καλύτερα στα λεφτά τους, με fun ήχο και πολύ καλό μπάσο (οχι ομως υπερβολικό.)

 

Υ.Γ TheSmiths, αν κάνεις μια καλή αγορά, ακόμα και με 25 ευρώ θα καταλάβεις τεράστια διαφορά στον ήχο απο αυτά που είχες. Πίστεψε με. Το ΄μονο που πρέπει να προσέξεις είναι να σου είναι άνετα. Τα earbuds τις apple είναι άνετα και μαυτά άρχισα γιαυτο σου λέω.

Edited by AngeloDion
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου για να σας βοηθήσω και τους δύο, μπορώ πολύ απλά να σας παραπέμψω σε αυτό το threat οπου εμπειρο ΄μέλος έχει αναλύσει πάνω απο 130 ακουστικά.

 

Απλά για να ξέρετε, τώρα που μιλάμε καλύτερα ακουστικά για τα λεφτά τους θεωρούνται τα meelectronics m6, m9, m11+ ειδικά αν τα πετύχεις σε προσφορά και τα brainwavz M1, M2 και pro alpha.

Προσωπικά έχω τα brainwavz M1, πολύ καλή κατασκευή, το καλώδιο δεν μπλεκετε με τίποτα και ο ήχος είναι μια κλάση ανώτερη απο απο τα ακουστικά που ττα αγοράζεις 30 ευρώ απο καταστήματα στην Ελλάδα. ισορροπημένος ήχος, Βαθύς και χωρίς ελλείψεις σε καμία συχνότητα. Το μόνο που με ξένισε είναι οτι είναι λίγο παχύς και ζεστος. Αλλά και πάλι είναι κλάσης ανώτερα απο τα philips και sony των 30 kαι 40 ευρώ.

τα pro alpha είναι σχεδών τα ίδια αλλά έχουν ελαφρώς περισσότερο μπάσο.

 

Βέβαια υπάρχουν κιαλλες επιλογές γιαυτό δείτε τι σας αρέσει απο το λινκ που παράθεσα.

Προσωπικα έσενα axwell θα σου πρότεινα τα fischer audio eterna και αν θες σου δίνω λινκ με την πρωτη εκδοση που βγηκε που θεωρείτε καλύτερη απο την δευτερη .50 ευρω ακριβως πρέπει να κάνουν. Έχουν καλή ηχομονωση, θεωρουντε απο τα καλύτερα στα λεφτά τους, με fun ήχο και πολύ καλό μπάσο (οχι ομως υπερβολικό.)

 

Υ.Γ TheSmiths, αν κάνεις μια καλή αγορά, ακόμα και με 25 ευρώ θα καταλάβεις τεράστια διαφορά στον ήχο απο αυτά που είχες. Πίστεψε με. Το ΄μονο που πρέπει να προσέξεις είναι να σου είναι άνετα. Τα earbuds τις apple είναι άνετα και μαυτά άρχισα γιαυτο σου λέω.

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Πολύ αναλυτικό και επεξηγηματικό το site Που πρότεινες. Τελικά να διαλέξω κάτι σε apple ή να πάω κάτι σαν το δικό σου? :) Και πάλι σε ευχαριστώ για όλα

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα έσενα axwell θα σου πρότεινα τα fischer audio eterna και αν θες σου δίνω λινκ με την πρωτη εκδοση που βγηκε που θεωρείτε καλύτερη απο την δευτερη .50 ευρω ακριβως πρέπει να κάνουν. Έχουν καλή ηχομονωση, θεωρουντε απο τα καλύτερα στα λεφτά τους, με fun ήχο και πολύ καλό μπάσο (οχι ομως υπερβολικό.)

 

Φίλε σε ευχαριστώ πάρα πολύ, η σελίδα που δίνεις είναι φοβερά εξυπηρετική.:D

Μου άρεσαν τα Fischer Audio Eterna και μάλλον θα τα έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη, μόνο που το wear style τους είναι "over the ear":( Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά μου φαίνεται ενοχλητικό...

Κρίμα γιατί τα κοίταζα πολύ ώρα και είναι πιστεύω το πιο κοντινό σε αυτό που ψάχνω.

Τώρα θα κινηθώ κάπου εκεί κοντά σε θέμα τιμής. Είναι άλλα 2-3 που μου άρεσαν: τα Sunrise SW-Xscape, τα Fischer Audio Silver Bullet και τα Brainwavz M2.

Αν έχει κανείς κάποιο από τα 3 θα ήθελα τη γνώμη του.

When the sun is cold and black, when you wanna scream and shout, and the record plays the dark side of the moon...
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Πολύ αναλυτικό και επεξηγηματικό το site Που πρότεινες. Τελικά να διαλέξω κάτι σε apple ή να πάω κάτι σαν το δικό σου? :) Και πάλι σε ευχαριστώ για όλα

Εξαρτάται απο εσένα, αν ήσουν ικανοποιημένος με αυτά που είχες πάρε τα ίδια αφου μπορείς να τα βρεις με 5 ευρώ. (προσοχή σε απομιμησεις) Αν θέλεις να δώσεις λίγα παραπάνω, γύρω στα 20-25 θα μείνεις πολύ ικανοποιημένος και θα καταλάβεις πόσο μεγάλη διαφορά έχουν. Αν θες πάρε τα M1 ή τα pro alpha. Αν θα τα κακομεταχειρίζεσαι προτίμησε τα pro alpha λόγο του οτι έχουν strain reliefs κοντά στα ακουστικά. Σύγκρινε 2 φώτος να δεις τι εννοω. Εγώ πάντως προτίμησα τα Μ1 γιατι είπα πως θα τα προσέχω, έχουν 1 χρόνο εγγύηση και επιδη λείπει το εν λογω πλαστικο τα κάνεις πιο μικρά.

Φίλε σε ευχαριστώ πάρα πολύ, η σελίδα που δίνεις είναι φοβερά εξυπηρετική.:D

Μου άρεσαν τα Fischer Audio Eterna και μάλλον θα τα έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη, μόνο που το wear style τους είναι "over the ear":( Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά μου φαίνεται ενοχλητικό...

Κρίμα γιατί τα κοίταζα πολύ ώρα και είναι πιστεύω το πιο κοντινό σε αυτό που ψάχνω.

Τώρα θα κινηθώ κάπου εκεί κοντά σε θέμα τιμής. Είναι άλλα 2-3 που μου άρεσαν: τα Sunrise SW-Xscape, τα Fischer Audio Silver Bullet και τα Brainwavz M2.

Αν έχει κανείς κάποιο από τα 3 θα ήθελα τη γνώμη του.

Σίγουρα είναι ρίσκο να δώσεις 50 ευρώ και μετά να μην σαρέσουν. Πάντως εγώ που είχα τα soundmagic pl30 στην αρχή με ξένιζε αλλά μετά απο μόνος μου τα προτιμουσα οver the ear. Πάντως και τα τρια που διαλεξες είναι τα κορυφαια τις κατηγοριας.

3 πράγματα να προσεξεις. Τα xscape είναι πάρα πολυ καλά αλλά είναι αρκετά αναλυτικά. Αν είσαι κολλημένος με το μπάσο μπορει να μην σαρέσουν. Πάντως αν έπαιρνα κάποια τώρα αυτά θα έπαιρνα.

Τα Silver bullet έιναι επίσης πολύ καλά αλλά οπως βλέπεις στη σελίδα που παράθεσα έχουν κάποια προβληματα κατασκευής. Παρόλαυτά έχει βγει η δευτερη έκδοση τους που ισχυρίζεται οτι έχουν διορθωθεί. Τέλος τα brainwavz M2 που ήταν και αυτά απο τα καλύτερα της χρονιάς. Ωραίος ήχος, ισσοροπημένος και fun. Το μόνο προβλημα είναι οτι μπορεί να ξεκολλήσουν τα strain reliefs. Λύση όμως και γιαυτό υπάρχει εδώ!.

Edited by AngeloDion
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε ευχαριστώ πάρα πολύ, η σελίδα που δίνεις είναι φοβερά εξυπηρετική.:D

Μου άρεσαν τα Fischer Audio Eterna και μάλλον θα τα έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη, μόνο που το wear style τους είναι "over the ear":( Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά μου φαίνεται ενοχλητικό...

Κρίμα γιατί τα κοίταζα πολύ ώρα και είναι πιστεύω το πιο κοντινό σε αυτό που ψάχνω.

Τώρα θα κινηθώ κάπου εκεί κοντά σε θέμα τιμής. Είναι άλλα 2-3 που μου άρεσαν: τα Sunrise SW-Xscape, τα Fischer Audio Silver Bullet και τα Brainwavz M2.

Αν έχει κανείς κάποιο από τα 3 θα ήθελα τη γνώμη του.

 

Φίλε να τα πάρεις τα eterna v1 αβλεπί. Δεν θα το μετανιώσεις σε καμία περίπτωση. Για δε τις επιφυλάξεις σου αναφορικά με το ΄φόρεμά' τους, μάθε πως είχα κι εγώ ακριβώς τις ίδιες(μη σου πω περισσότερες) Σήμερα μπορώ να σου πω με σιγουριά πως τα eterna είναι ό,τι πιο άνετο έχω ποτέ φορέσει από iems... Μακράν

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται απο εσένα, αν ήσουν ικανοποιημένος με αυτά που είχες πάρε τα ίδια αφου μπορείς να τα βρεις με 5 ευρώ. (προσοχή σε απομιμησεις) Αν θέλεις να δώσεις λίγα παραπάνω, γύρω στα 20-25 θα μείνεις πολύ ικανοποιημένος και θα καταλάβεις πόσο μεγάλη διαφορά έχουν. Αν θες πάρε τα M1 ή τα pro alpha. Αν θα τα κακομεταχειρίζεσαι προτίμησε τα pro alpha λόγο του οτι έχουν strain reliefs κοντά στα ακουστικά. Σύγκρινε 2 φώτος να δεις τι εννοω. Εγώ πάντως προτίμησα τα Μ1 γιατι είπα πως θα τα προσέχω, έχουν 1 χρόνο εγγύηση και επιδη λείπει το εν λογω πλαστικο τα κάνεις πιο μικρά.

 

Λοιπόν, φίλε μου έκανα παραγγελία στα Brainwavz ProAlpha και ελπίζω να με βολέψουν... Και πάλι ευχαριστώ και θα επανέλθω για εντυπώσεις μόλις τα πάρω στα χέρια μου:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...