Jump to content

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;


saroy1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απαντήσεις,απαντήσεις...

 

-Εγώ παρήγγειλα τα Eterna απο τον gd_audiobase και τα παρέλαβα χωρίς επιπλέον έξοδα εκτελωνισμού,αποθηκευσης.Προφανώς το άτομο γνωρίζει τη δουλειά του ;)

 

-Εχω τόσο τα Super fi 5 pro( την εκδοχή της M-audio),όσο και τα Eterna.Στηριζόμενος σε πρώιμα συμπερασματα,πιστεύω πως αν και οι ηχητικές υπογραφές τους είναι πιο κοντά απ'ότι περίμενα,εντούτοις είναι αρκετά διαφορετικά IEMs.Το αποτύπωμα των διαφορετικών τεχνολογιών στις οποίες στηρίζονται,στον ήχο είναι αντιληπτό.

Ωραια.Αν λοιπον εγω ακουω κυριως Jazz και κλασσικη,ποιο ταιριαζει περισσοτερο;

Και κατι αλλο.Ποια ειναι η λογικη τιμη,για να αγοραστουν τα UE;

Και τελος,αν τελικα,ελθουν τα δικα μου ,τα Ετερνα δηλαδη,γινεται να ακουσω τα δικα σου UE,για να κανω καποια συγκριση,και αν αξιζει τον κοπο,(και αν μπορω ΕΓΩ να αουσω τη διαφορα,γιατι παιζει ΚΑΙ αυτο),να τα παραγγειλω και αυτα;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γι αυτα τα ακουστικα,εχετε γραψει πουθενα,γιατι δεν το βρισκω.

Etymotic ER-4P.Γραφουν καλα λογια.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια δεν ξερω αν αυτο ειναι το καταλληλο θεμα να το γραψω αλλα χρειαζομαι βοηθεια στη επιλογη ακουστικων για το γυμναστηριο εχετε να προτεινεται κατι ?

 

Επιπλεον πηρα κατι in - ear της ΑΚG και ενω το δεξι ακουστικο με το μικροτερο μεγεθος απο αυτα που βαζεις επανω στα ακουστικα ειναι μια χαρα στο αριστερο παλι με το μικροτερο δεν καθεται στο αυτι μου με τιποτα . Τα εχω παιξει ειναι ακρως εκνευριστικο αυτο περιττο να σας πω . Ευχαριστω

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια δεν ξερω αν αυτο ειναι το καταλληλο θεμα να το γραψω αλλα χρειαζομαι βοηθεια στη επιλογη ακουστικων για το γυμναστηριο εχετε να προτεινεται κατι ?

 

Επειδή πριν λίγες μέρες έψαχνα και εγώ για το ίδιο πράγμα, δες λίγες σελίδες πίσω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=63796&page=103

:cool:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πριν λίγες μέρες έψαχνα και εγώ για το ίδιο πράγμα, δες λίγες σελίδες πίσω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=63796&page=103

:cool:

 

τελικά αγορασες κάποια για τρέξιμο?

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν αποφάσισα ποια θα πάρω, καθότι λόγω εξεταστικής δεν έχω χρόνο να το ψάξω λίγο καλύτερα το θέμα, ούτε και χρόνο για τρέξιμο..

Σε 2-3 εβδομάδες θα το ψάξω λίγο καλύτερα και θα διαλέξω..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω τελικα κατεληξα σε αυτα εδω -->http://www.musica.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%9F%CE%99%CE%9A%CE%99%CE%91%CE%9A%CE%97%CE%A8%CE%A5%CE%A7%CE%91%CE%93%CE%A9%CE%93%CE%99%CE%91/%CE%91%CE%9A%CE%9F%CE%A5%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%91/SENNHEISER/OMX-80IISPORT%CE%91%CE%9A%CE%9F%CE%A5%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%A8%CE%95%CE%99%CE%A1%CE%95%CE%A3.html . Και σε πολυ καλη τιμη οποτε και θα τα παραγγειλω συντομα , για το αλλο θεματακι μου μηπως εχετε καμια ιδεα ?

 

 

 

Edit : Ακυρο τελικα δεν παραγγελνω αυτα μιας και τα ρεβιου περισσοτερα αρνητικα παρα θετικα ειναι αρα παμε παλι στο ψαξιμο...

Edited by Spireto_2158

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω τελικα κατεληξα σε αυτα εδω -->http://www.musica.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%9F%CE%99%CE%9A%CE%99%CE%91%CE%9A%CE%97%CE%A8%CE%A5%CE%A7%CE%91%CE%93%CE%A9%CE%93%CE%99%CE%91/%CE%91%CE%9A%CE%9F%CE%A5%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%91/SENNHEISER/OMX-80IISPORT%CE%91%CE%9A%CE%9F%CE%A5%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%A8%CE%95%CE%99%CE%A1%CE%95%CE%A3.html . Και σε πολυ καλη τιμη οποτε και θα τα παραγγειλω συντομα , για το αλλο θεματακι μου μηπως εχετε καμια ιδεα ?

 

 

 

Edit : Ακυρο τελικα δεν παραγγελνω αυτα μιας και τα ρεβιου περισσοτερα αρνητικα παρα θετικα ειναι αρα παμε παλι στο ψαξιμο...

 

Πολύ καλά και φτηνά.Τα χρησιμοποιώ και γω στο τρέξιμο

http://www.itsmart.gr/product_info.php?cPath=234_240_668&products_id=849&osCsid=58d492f9f906b7417b5ae57d5ac451d9

Link to comment
Share on other sites

Ωραια.Αν λοιπον εγω ακουω κυριως Jazz και κλασσικη,ποιο ταιριαζει περισσοτερο;

Και κατι αλλο.Ποια ειναι η λογικη τιμη,για να αγοραστουν τα UE;

Και τελος,αν τελικα,ελθουν τα δικα μου ,τα Ετερνα δηλαδη,γινεται να ακουσω τα δικα σου UE,για να κανω καποια συγκριση,και αν αξιζει τον κοπο,(και αν μπορω ΕΓΩ να αουσω τη διαφορα,γιατι παιζει ΚΑΙ αυτο),να τα παραγγειλω και αυτα;

 

Για Jazz και κλασσική μουσική θέλεις κάτι με πιο αναλυτικό ήχο, τα phonak pf012 για 80 ευρό είναι πολύ καλή αγορά και τα dba-02 στα ~130 ευρό θεωρούνται από πολλούς στο head-fi πως έχουν εφάμιλλη απόδοση με ακουστικά του διπλού κόστους. Τα re-zero είναι άλλη μια καλή επιλογή για αναλυτικό ακουστικό σε λογική τιμή (99$). Για τα etymotic που ρωτάς δυστυχώς δεν ξέρω τίποτα, τα mc5 από την ίδια εταιρεία πάντως έχουν αφήσει καλές εντυπώσεις και είναι και καινούργιο μοντέλο.

Edited by SkiesOfAzel
Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει τα Ultimate Ears Super Fi 5 Pro,με $135.00.Αξιζει τον κοπο,(και τα χρηματα),για την ως ανω μουσικη που ακουω,και σε συγκριση με τα dba-02,ποια ειναι καλυτερα;

Υπ οψιν,οτι εχω ηδη τα Ετερνα,τα οποια ηλθαν προχθες,και ειναι γεγονος,οτι ειναι πολυ καλυτερα,απο τα λευκα που ηταν στο παλιο iPod.Aυτα,με τους μαγνητες νεοδυμιου.Ακουω κοντραμπασσο μια χαρα.

Επανερχεται η παρακληση,για οποιον εχει,ή τα dba-02,ή τα UE 5 Pro,kαι μενει στην Αθηνα,αν ειναι εφικτο,να κανουμε μια ακροαση,ωστε αν δω οτι τα ue,ή τα dba,ειναι καλυτερα,μαλλον πολυ καλυτερα,να τα αγορασω κι αυτα.

(Η φτωχεια θελει καλοπεραση).

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Τα dba-02 έχουν εξαντληθεί προς το παρόν, περιμένω και εγώ την καινούργια παρτίδα. Τα UE 5 Pro τα είχα βρει με 69 ευρό και δεν τα πείρα διότι είναι πολύ άβολα και το καλώδιο τους χαλάει συνέχεια.

 

Τα dba-02 είναι πολύ καλά ακουστικά, σίγουρα καλύτερα από τα UE 5 Pro (τα οποία η logitech τα έχει αποσύρει btw), πιο άνετα, προσφέρουν πολύ περισσότερη λεπτομέρεια και είναι flat σε όλο το φάσμα συχνοτήτων. Σε προειδοποιώ πάντως πως σε σχέση με τα eterna θα σου φανεί πως δεν έχουν καθόλου μπάσα, μιας και τα eterna είναι πολύ bass heavy. Όχι πως δεν ακούς τα μπάσα με τα dba-02, και τα ακούς και πολύ ακριβή και σωστά είναι, απλά θα υπολείπονται σε ποσότητα σε σχέση με τα eterna.

Link to comment
Share on other sites

Νασαι καλα φιλε μου.Αναμενω λοιπον.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα :) Ψαχνω ψειρες για χρηση κυριως σε κινητο (οποτε αν γινεται να εχουν τον καλυτερο δυνατο ηχο γιατι τα κινητα δεν τον εχουν),κατι που να στεκει καλα σε "δυσκολο" ακουστικο πορο(σαν τον αχρηστο τον δικο μου),σε λευκο χρωμα αν γινεται γιατι το κινητο ειναι ασπρο και σε τιμη κατω των 40 ευρω. Αυτα τα ολιγα !
Link to comment
Share on other sites

Τα Visang R03 σου έρχονται από ebay 45 ευρώ με μεταφορικά. Δεν είναι άσπρα (ασημί με μαύρο) αλλά σε αυτά τα χρήματα μάλλον είναι η καλύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις.

[EDIT]

Μπορείς επίσης να κοιτάξεις και τα Meelectronics M6, λίγο κατώτερα σε ήχο από τα Visang, αλλά πιο όμορφα (διάφανο λευκό χρώμα), πιο άνετα και ενδεχομένως πιο γερά.

Edited by SkiesOfAzel
Link to comment
Share on other sites

Πφφφφφ.... Λοιπόν!

 

Πριν 20 μέρες αγόρασα τα AKG K330 απο ένα κατάστημα της Αθήνα μέσω ίντερνετ. Προχτές, πάω να ακούσω ένα βίντεο στο youtube, και όπως κόβεται το streaming και μετα απο λίγο ξαναξεκινάει, ήταν δυνατά η ένταση και μου κάηκε το ένα ακουστικό... :cry:

 

Απόδειξη ή κάτι τέτοιο μάλλον είναι δύσκολο να βρω....

Να ξεκινήσω να τα κλαίω?

Link to comment
Share on other sites

Πφφφφφ.... Λοιπόν!

 

Πριν 20 μέρες αγόρασα τα AKG K330 απο ένα κατάστημα της Αθήνα μέσω ίντερνετ. Προχτές, πάω να ακούσω ένα βίντεο στο youtube, και όπως κόβεται το streaming και μετα απο λίγο ξαναξεκινάει, ήταν δυνατά η ένταση και μου κάηκε το ένα ακουστικό... :cry:

 

Απόδειξη ή κάτι τέτοιο μάλλον είναι δύσκολο να βρω....

Να ξεκινήσω να τα κλαίω?

 

Αν καταλαβα καλα τα πηρες μεσω ιντερνετ απο ελληνικο καταστημα.

Αν ναι επικοινωνησε μαζι τους να σε καθοδηγησουν τι θα κανεις.

Αν δεν βρεις λυση επικοινωνησε μεσω ιντερνετ με την κατασκευαστρια εταιρια και θα σου πουν τι να κανεις.

Εξυπηρετουν τους πελατες ασχετα απο που ειναι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν τα FA Eterna rev.1 θεωρούνται αναβάθμιση σε σχέση με τα τα AKG K324P (λένε ότι είναι ίδια με τα EP630 και CX300) ?επίσης σκέφτομαι και τα Silver Bullet...

Η μουσική που ακούω είναι rock/metal/post/jazz.

 

Edit : Έχει κάποιος απο εσάς τα RE0 ? Τι λένε σε αυτά τα είδη μουσικής ? Το μπάσο είναι τόσο χάλια όσο λένε?

Edited by asda
Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου αγόρασε τα NIXON Nomadic και του ήρθαν πριν από καμια εβδομάδα. Τα δοκίμασε και μου είπε πως έχουν καλή ποιότητα, όσον αφορά τον ήχο, ΙΣΩΣ καλύτερη των stock buds του ipod. Είναι πράγματι έτσι; Ο φίλος μένει Αθήνα οπότε θα αργήσω να τον συναντήσω για να τα δοκιμάσω...
:dance:
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν τα FA Eterna rev.1 θεωρούνται αναβάθμιση σε σχέση με τα τα AKG K324P (λένε ότι είναι ίδια με τα EP630 και CX300) ?

Η μουσική που ακούω είναι rock/metal/post/jazz.

 

Αναμφίβολα,ειδικά στα 3 πρώτα μουσικά genres,που αναφέρεις.;)

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε τα genesis. τί γίνεται, για Σεπτέμβρη δεν λεγανε?? για χάρη τους θα χάσουμε τη προσφορά στα braiwavz m2 Edited by AngeloDion
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν τα FA Eterna rev.1 θεωρούνται αναβάθμιση σε σχέση με τα τα AKG K324P (λένε ότι είναι ίδια με τα EP630 και CX300) ?επίσης σκέφτομαι και τα Silver Bullet...

Η μουσική που ακούω είναι rock/metal/post/jazz.

 

Edit : Έχει κάποιος απο εσάς τα RE0 ? Τι λένε σε αυτά τα είδη μουσικής ? Το μπάσο είναι τόσο χάλια όσο λένε?

 

Εγώ έχω τα RE0. Το μπάσο τους ποτέ δεν με ενόχλησε. Ναι υστερεί σε ποσότητα, σε σχέση με τα συνηθισμένα, άλλα η ποιότητα του δεν αμφισβητείται. Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι που το δοκιμάζουν είναι κρυφο-μπασόφιλοι. Το καλό είναι ότι ανταποκρίνονται πολύ καλά σε EQ, οπότε μπορείς να δώσεις από εκεί μπάσο, αν το player σου έχει καλό EQ βέβαια. Από την άλλη, δεν θα βρεις εύκολα κάτι που να αναπαράγει καλύτερα όργανα με χορδές. Απλά είναι απίστευτο. Κιθάρες, βιολιά, μπάσα είναι όλα απίστευτα. Πολύ καλό clarity και μεγάλη ταχύτητα (για Dynamic) σε ενδιαφέρουν όμως μόνο άμα ακούς μουσική που είναι γρήγορη και/η πολύπλοκη. Περιττό να πω ότι ΠΟΥΘΕΝΑ δεν θα βρεις καλύτερο treble κοντά σε αυτήν την τιμή. Επίσης, πολλοί έχουν αναφέρει προβλήματα στην κατασκευή. Εμένα είναι μια χαρά (ευτυχώς). Το θέμα είναι ότι ΑΝ σου βγάλει πρόβλημα, ναι μεν η Head-Direct θα στο αντικαταστήσει, άλλα δεδομένου ότι δεν μένουμε Αμερικα ή Hong Kong, θα πάρει κάνα μήνα τουλάχιστον. Μια άλλη καινούργια επιλογή εφάμιλλη του RE0 είναι τα Etymotic MC5. Αυτή τη στιγμή στο head-fi είναι FotM. Καλύτερη ποιότητα κατασκευής (πολύ καλύτερη φαντάζομαι, η Etymotic δεν παίζει) ελαφρώς περισσότερο μπάσο και πολύ καλά highs και mids (ety style). Και στις 2 περιπτώσεις δεν θα έχεις βέβαια σοβαρό soundstage. Εγω μέχρι πρότινος δεν είχα κάτι να τα συγκρίνω, πέρα από τα CX300 (τα οποία έχω να αγγίξω ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ). Προσφάτως όμως (χθες :lol:) πήρα τα Soundmagic PL30 και μπορώ να πω ότι έχω εντυπωσιαστεί. Τώρα καταλαβαίνω τι εστί soundstage. Ακόμα είναι στο breaking in, οπότε θα χρειαστώ αρκετό καιρό για να κάνω Α/Β testing.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω πως τα Eterna δεν είναι η καλύτερη επιλογή για metal και jazz διότι ο ήχος τους παραείναι ζεστός και δεν έχουν την απαραίτητη ταχύτητα για πολύπλοκα είδη. Τα Silver Bullets και τα r0, mc5 που προτείνεις είναι καλύτερες επιλογές για τα είδη αυτά.

 

Στα έγχορδα πάντως τα r0 δεν πλησιάζουν ακουστικά σαν τα DDM, victor fx500 & fx700. Δεν έχουν ούτε την τονικότητα, ούτε τον όγκο και την υφή που προσφέρουν τα παραπάνω σε κιθάρες βιολιά και πιάνο, ενώ τους λείπει και το ρεαλιστικό decay λόγω της ταχύτητας τους. Επειδή πάντως στα ακουστικά δεν μπορείς ποτέ να τα έχεις όλα, όσα λεφτά και αν ξοδέψεις, τα re0 και τα re-zero είναι πολύ καλές all around επιλογές στα χρήματα που πωλούνται.

Link to comment
Share on other sites

Vash_gr

Οπότε τα RE0 είναι καλή επιλογή για τα είδη μουσικής που θέλω,εγω δεν ειμαι του υπερβολικου μπάσου (στυλ sub-woofer) θελω να ακουω αυτο που πραγματικά είναι ηχογραφημένο ή τουλαχιστον να μην το επισκιάζει ...οταν κανεις την σύγκριση ενημερωσε μας και εαν μπορείς κάνε μια σύγκριση και με τα CX300 ετσι απλα το μέγεθος της διαφοράς...

 

SkiesofAzel

Εχεις ακούσει κάποια απο τα eterna,SB,re0,mc5 και εαν ναι ποια θεωρείς καλύτερα?

Edited by asda
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει κανένα απο αυτά, ένας φίλος μου που έχει και τα re0 και τα mc5 μου είπε πως έχουν παραπλήσιο ήχο, αλλά τα mc5 έχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής. Επίσης μου είπε πως τα phonak είναι καλύτερα και απο τα δύο (αναμενόμενο βέβαια αφού για αναλυτικό ήχο τα balanced armatures είναι προτιμότερα απο dynamic drivers). Τα phonak βέβαια έρχονται αρκετά ακριβότερα, γύρω στα 90 ευρό με μεταφορικά (η έκδοση perfect bass / pfe012). Για τα SB αυτό που μπορώ να σου πω είναι πως έχουν πιο πολύ μπάσο (σε ποσότητα) και καλύτερο και μεγαλήτερο soundstage.

 

Όσο για το θέμα με το μπάσο, το πρόβλημα με ορισμένα αναλυτικά ακουστικά δεν είναι τόσο η ποσότητα, αλλά το ότι δεν αναπαράγουν τις πολύ χαμηλές συχνότητες. Τα ckm70 για παράδειγμα προσφέρουν αναλυτικό ήχο και το μπάσο τους φτάνει και πολύ χαμηλά, αλλά αν δεν μένεις αμερική πρέπει να σκάσεις αρκετά λεφτά για να τα αγοράσεις (~170$).

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω πως τα Eterna δεν είναι η καλύτερη επιλογή για metal και jazz διότι ο ήχος τους παραείναι ζεστός και δεν έχουν την απαραίτητη ταχύτητα για πολύπλοκα είδη. Τα Silver Bullets και τα r0, mc5 που προτείνεις είναι καλύτερες επιλογές για τα είδη αυτά.

 

 

Φίλε μου εσύ ποια Eterna έχεις?Τα rev.1 ή τα rev.2?

 

Εγώ έχω τα rev.1 κι ενω έχουν σαφως θερμη ηχητική υπογραφή,και τονισμένο μπάσο,εντουτοις δεν βρίσκω οτι οι χαμηλές υστερούν σε ταχύτητα ή έλεγχο.Δοκιμασμένα σε punk και speed metal και συγκρινόμενα με τα πιο ουδέτερα super fi 5 pro,Denon D1001.

Τα δε rev.2 απ'όσα διβάζω διαθέτουν πιο τιθασευμένο μπάσο.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...