Jump to content

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;


saroy1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρά παιδιά, ήθελα την βοήθειά σας κι εγώ: Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα σετ ακουστικά τα οποία θα χρησιμοποιώ με ένα mo3 player όταν πηγαίνω για τρέξιμο. Άρα το πιο βασικό είναι να μην φεύγουν από το αυτί! Η ποιότητα ήχου δεν με πολυενδιαφέρει, μιας και σπίτι έχω τα Sony MDR-V700DJ τα οποία είναι απλά εξαιρετικά. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

 

Ποσα λεφτά διαθέτεις? μια φτηνή καλή πρτοαση είναι τα koss ksc75. headphones, πολυ καλή ποιότητα ήχου και μένουν στο αυτί. Ξέρω οτι η Sennheiser έχει βγάλει τα CX 380 που πλασάρονται σαν αθλητική πρόταση και είναι γύρω στα 30-40 Ευρώ

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά να σας ρωτήσω έχει δοκιμάσει κανείς απο εδώ ακουστικά skullcandy ή WeSC. Όλοι λέν πως κοστίζουν μόνο για το στυλ τους και όχι για την ποιότητα ήχου. Το κατανοώ, αλλά συνεχίζω να αναρωτιέμαι είναι καλύτερα των συνηθισμένων (π.χ. apple stock buds) ή το ίδιο ή χειρότερα; Γιατί καταλαβαίνω πως στην τιμή τους μπορείς να βρεις ακουστικά με πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου αλλά αυτά πέρα από το στυλ προσφέρουν και κάποια ακουστική ικανοοίηση;
:dance:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να σας ρωτήσω έχει δοκιμάσει κανείς απο εδώ ακουστικά skullcandy ή WeSC. Όλοι λέν πως κοστίζουν μόνο για το στυλ τους και όχι για την ποιότητα ήχου. Το κατανοώ, αλλά συνεχίζω να αναρωτιέμαι είναι καλύτερα των συνηθισμένων (π.χ. apple stock buds) ή το ίδιο ή χειρότερα; Γιατί καταλαβαίνω πως στην τιμή τους μπορείς να βρεις ακουστικά με πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου αλλά αυτά πέρα από το στυλ προσφέρουν και κάποια ακουστική ικανοοίηση;

 

Tα stock earbuds στα smartphones πλέον είναι μέτριας και όχι χάλια ποιότητας. Κυρίως είναι rebranded από άλλες εταιρίες. Τα Skulls κλπ θεωρούνται lowest of the low.

Link to comment
Share on other sites

Tα stock earbuds στα smartphones πλέον είναι μέτριας και όχι χάλια ποιότητας. Κυρίως είναι rebranded από άλλες εταιρίες. Τα Skulls κλπ θεωρούνται lowest of the low.

 

Χειρότερα και απ' αυτά του iPod; Τίποτα (!!!), Χάλια ;

:dance:
Link to comment
Share on other sites

Ποσα λεφτά διαθέτεις? μια φτηνή καλή πρτοαση είναι τα koss ksc75. headphones, πολυ καλή ποιότητα ήχου και μένουν στο αυτί. Ξέρω οτι η Sennheiser έχει βγάλει τα CX 380 που πλασάρονται σαν αθλητική πρόταση και είναι γύρω στα 30-40 Ευρώ

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, ε εκεί, μέχρι 20-30 ευρώ έλεγα να δώσω, όχι παραπάνω.

Είδα τα 2 μοντέλα που ανέφερες, βασικά δνε ξέρω ποια είναι καλύτερα στο τρέξιμο:

In Ear, η εξωτερικά. Βασικά απλά δεν θέλω να φεύγουν, γιατί όταν τρέχω θα είναι εκνευριστικό..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, ε εκεί, μέχρι 20-30 ευρώ έλεγα να δώσω, όχι παραπάνω.

Είδα τα 2 μοντέλα που ανέφερες, βασικά δνε ξέρω ποια είναι καλύτερα στο τρέξιμο:

In Ear, η εξωτερικά. Βασικά απλά δεν θέλω να φεύγουν, γιατί όταν τρέχω θα είναι εκνευριστικό..

 

Δεν είμαι σίγουρος. κάποιος που έχει πείρα να μας πει. Τα koss έχει αψογη ποιοτητα ήχου για τα λεφτά τους και ξέρω απο φορουμ που διαβάζω οτι πολλοι τα χρησιμοποιούν για ασκηση επειδή δεν πέφτουν. Έχουν επίσης εγγύηση ζωής οπότε είσαι καλυμμενος. Τα sennheiser είναι φτιαγμένα για αυτό το λόγο απο ανθεκτικά υλικά για τον ιδρώτα και επίσης πλένονται. Δεν ξέρω αν μένουν στο αυτί αλλά αφού γιαυτό τα φτιάξανε μάλλον θαναι καλά. Η διαφορά είναι κυρίως στην απομόνωση του ήχου. Τα koss δεν απομονώνουν σχεδών καθόλου ήχο ενώ τα άλλα αντιθετα είναι φτιαγμένα για να το κάνουν.

κάποιοι δεν θέλουν να ακούν τι γίνεται γύρω τους οταν τρέχουν και άλλοι το θέλουν για ασφάλεια.

Δες και αυτά!. http://www.itsmart.gr/product_info.php?cPath=234_240_668&products_id=849

Απο τη στιγμή που δεν σε νοιάζει τόσο η ποιότητα ήχου δες ποια θα σε βολέψουν καλύτερα και ποια βρίσκεις ποιο φτήνα και ωραία.

Edited by AngeloDion
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

MEElectronics Ai-M6 / M6, Maximo iMetal iM-590, ViSang R02, ECCI PR300, Klipsch Image S4 / S4i, Hippo Shroom-EB

 

Τα S4i,με μικρόφωνο και πλήκτρα ελέγχου(iDevice combatible) σε "συμπαθητική" τιμή

 

αλλά καλύτερα να περιμένεις τα Genesis

Eυχαριστω για τις προτασεις..

Ειμαι αναμεσα στα s4 και στα RO2 ή R03

 

Τα genesis ποια ειναι?

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για τις προτασεις..

Ειμαι αναμεσα στα s4 και στα RO2 ή R03

 

Τα genesis ποια ειναι?

 

Ένα ανερχόμενο μοντέλο της Fischer Audio και διάδοχοι των Eterna. Η επίσημη κυκλοφορία τους, σύμφωνα με την εταιρεία θα γίνει στις αρχές του Σεπτεμβρίου εάν δεν κάνω λάθος.

:dance:
Link to comment
Share on other sites

Ένα ανερχόμενο μοντέλο της Fischer Audio και διάδοχοι των Eterna. Η επίσημη κυκλοφορία τους, σύμφωνα με την εταιρεία θα γίνει στις αρχές του Σεπτεμβρίου εάν δεν κάνω λάθος.

Ειδα τα Eterna..καλα μου φαινονται, οποτε θα κανω υπομονη και θα τα βαλω στις επιλογες μου τα genesis(ετσι κι αλλιως θα τα παρω μαζι με το iphone 4 το λευκο ,οποτε θα περιμενω αναγκαστικα κανα 2 μηνες μιας και θα καθυστερησει) μαζι με τα αλλα 2 που ανεφερα πιο πανω.

 

Μαλλον θα καταληξω σε ακουστικα με μικροφωνο μιας και δεν εχουν υποχωρησεις σε ποιοτητα ηχου.

 

 

Και κατι αλλο γενικα, διαβασα μερικες σελιδες πισω και ειδα καποια μελη που ασχολουνται αρκετα με το θεμα αυτο. Απο μερακι για τον ποιοτικο ήχο να υποθεσω?

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγόρασα τα ksc75 και είπα να το μοιραστώ εδω. :shifty:

 

Φοβερά ακουστικά τελικά για τα λεφτά τους. Δεν είμαι πολύ εμπειρος αλλά είναι πολύ καλά. Οι πρίμες είναι πολύ καλές και το μπάσο πλούσιο. Και ο ήχος πολύ αναλυτικός. Το μόνο που με ξένησε είναι το είδος τους γιατί πάντα είχα IEMS και buds.

Επίσης οι ποιότητα κατασκευής φαίνεται πολύ καλή. ναι μεν είναι πλαστικά αλλά είναι στιβαρά και το καλώδιο καλής ποιότητας. Εξάλλου έχουν εγγύηση ζωής. Είναι πολύ ανετα προς το παρών και ελαχιστά τους δίνεις σημασία οτι τα φοράς.

 

κάτι άσχετο.. ποια είναι η μουσική ετυμολογία των λέξεων.

middles. treble και soundstage?:X

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγόρασα τα ksc75 και είπα να το μοιραστώ εδω. :shifty:

 

Φοβερά ακουστικά τελικά για τα λεφτά τους. Δεν είμαι πολύ εμπειρος αλλά είναι πολύ καλά. Οι πρίμες είναι πολύ καλές και το μπάσο πλούσιο. Και ο ήχος πολύ αναλυτικός. Το μόνο που με ξένησε είναι το είδος τους γιατί πάντα είχα IEMS και buds.

Επίσης οι ποιότητα κατασκευής φαίνεται πολύ καλή. ναι μεν είναι πλαστικά αλλά είναι στιβαρά και το καλώδιο καλής ποιότητας. Εξάλλου έχουν εγγύηση ζωής. Είναι πολύ ανετα προς το παρών και ελαχιστά τους δίνεις σημασία οτι τα φοράς.

 

κάτι άσχετο.. ποια είναι η μουσική ετυμολογία των λέξεων.

middles. treble και soundstage?:X

 

Middles=μεσαία

treble=πρίμα

soundstage=????? Δεν είμαι καν σίγουρος αν υπάρχει ως αυτούσιος όρος ή αν απλά το λέμε περιφραστικά.

Link to comment
Share on other sites

Γειαααα

 

Ψάχνω ακουστικά (ψείρες). Με ένα μπάτζετ μέχρι 40 γιούρο έχετε να μου προτείνεται κάτι;

 

Ηλεκτρονική μουσική ακούω. Και με ενδιαφέρει τα ακουστικά να βγάζουν -οσο το δυνατον- καλά μπάσα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Γειαααα

 

Ψάχνω ακουστικά (ψείρες). Με ένα μπάτζετ μέχρι 40 γιούρο έχετε να μου προτείνεται κάτι;

 

Ηλεκτρονική μουσική ακούω. Και με ενδιαφέρει τα ακουστικά να βγάζουν -οσο το δυνατον- καλά μπάσα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

MEElectronics Ai-M6 / M6

και quotάρω από το review τους στο head-fi.org

At $38, the Ai-M6 is a steal - Techno/Trance and Electronica listeners need not look any further, but nearly everyone is sure to be impressed. Definitely one of my favorites in its class.
Link to comment
Share on other sites

Οδυσσέα περιμένω τις απόψεις σου, μια και πέρασε εύλογο διάστημα, για τα eterna μας:)

 

Ασε,κι είμαι ένα μήνα με ωτίτιδα(swimmer's disease),πρώτα στο αριστερο και τώρα στο δεξι :(...

 

Μόνο με τα Denon ακουω.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Ασε,κι είμαι ένα μήνα με ωτίτιδα(swimmer's disease),πρώτα στο αριστερο και τώρα στο δεξι :(...

 

Μόνο με τα Denon ακουω.

 

Περαστικά σου;)

 

 

Ξέρουμε πότε ακριβώς θα 'ρθει η νέα φουρνιά ακουστικών από τη FA?

:dance:
Link to comment
Share on other sites

Για μεσα στο Σεπτέμβρη είχε γραφτεί.
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αγορά των Shure E530PTH που ειλικρινά απογείωσε το CowonS9 Mp3 player σειρά είχε η αγορά ενός ενισχυτή ακουστικών που να μπορεί να δώσει αυτο που δεν μπορούν να δώσουν οι ενσωματομένοι ενισχυτές των players.

 

Μετά απο αρκετο ψαξιμο και δεδομένου οτι δεν θα ήθελα να πληρώσω 200Ε ακόμα για εναν τέτοιον φορητό ενισχυτή είπα να δοκιμάσω ενα FiiO Ε5 μιας και είχα διαβάσει τα καλλιτερα ... Κατα αρχας για όποιον ενδιαφέρεται η καλλιτερη πηγη αγοράς του είναι απο Ιρλανδια http://www.lambayrules.ie εξυπηρετικότατοι και ταχύτατοι την Πέμπτη το Παραγγειλα σήμερα Δευτέρα ήρθε απλο ταχυδρομείο. Κόστος 18.9Euro.

 

H πρώτη δοκιμή μου δίνει την αίσθηση ενός πολύ καλου καθαρου ενισχυτή ακουστικών με δύναμη και πολύ καλή απόδοση μπασα πρίμα. Το μεγεθος του είναι όσο ένα mini κουτι σπίρτα με ενσωματομένη μπαταρία λιθίου που επεναφορτίζεται μέσω USB. Οι ρυθμίσεις που παρέχονται είναι στάθμη ήχου και κατι σαν x-bass. Έβαλα πολλά είδη μουσικής και δοκίμασα διαφορα ακουστικά αυτο που μου εκανε εντύπωση είναι οτι η καθαρότητα όλων των συχνοτήτων και ειδικά σε κομμάτια Jazz και Ροκ που εκει τα δίνει όλα... Όσο τον δοκιμάζω βέβαια τόσο τοσο στο S9 όσο και στο Ν86 και Ν95 μονο θετικά μπορώ να πώ μαλιστα αφαιρόντας τον απο επανω απο το Ν86 στα ακουστικά ΝΟΚΙΑ που το εβαλα επαθα πλακα απο την διαφορά ήχου που είχα με και χωρίς τον ενισχυτή. Θεωρώ την αγορά ενός τέτοιου gaget (και μάλιστα τόσο φτηνού) επιβεβλημένη τόσο απο τους audiophiles οσο και απο τους εκείνους που θέλουν κατι παραπάνω απο ενα φορητό ηχητικό mp3 player. Θα ετοιμάσω ενα κανονικο review (απλα δεν ξέρω το myphone.gr εαν έχει χώρο καπου να το ανεβάσω θέλω λίγη βοήθεια σε αυτό το θέμα)

 

Θα κάνω και άλλες δοκιμές και θα επιχειρήσω και μετρήσεις μιας και διαθέτω και τ ακατάληλα όργανα. Μάλλον θα βάλω σε λειτουργία και το AudioPrecission οργανο που διαθέτουμε για αυτές τις περιπτώσεις

 

Σε πρώτη φάση παραθέτω το παρακάτω link που είναι ενα πολύ αξιόλογο review

http://www.head-fi.org/forums/f105/pictorial-impression-fiio-e5-sample-vs-final-product-382627/

Επειδη αγορασα το W995,μπηκα στον πειρασμο για ακουστικα,και ετσι παρηγγειλα τα Fischer Eterna,απο τον τυπο στη Ρωσια,που τα εστειλε χτες,και τα περιμενω πως και πως.

Διαβαζοντας τωρα τα περι του ενισχυτακου αυτου,ρωταω αν χρειαζεται να τον αγορασω και αν γινεται να τον χρησιμοποιησω,για να ακουω με το W995.

Δεν με απασχολει η τιμη.Την ποιοτητα ψαχνω.

Αν με τα Eterna,δεν νοιωσω οτι καλυπτομαι,μπορω να παω και πιο ψηλα,ητοι σε DBA-02,της Φισερ παλι,σε Shure 530,ή 535,σε Audio Technica,ή στα Westone 3,αν αυτα βεβαιωθω οτι ειναι καλυτερα.

Για γραψε κατι,γιατι οπου ναναι,ερχονται τα Φισερ,και θελω να ειμαι ετοιμος για φουλ ακροασεις,ωστε να αγορασω και τον ενισχυτη,αν χρειαζεται και αν γινεται.

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Κατι γενικοτερο,απο καποιον που ειναι 40 χρονια στο χωρο του hifi. Nαi,τοσα ειμαι.

Προσεξτε την ακροαση με ακουστικα,γιατι ειναι πολυς κοσμος,που εχει κουφαθει μ αυτη.

Ξερω φιλο,που επειδη δεν τον αφηναν στο σπιτι του,ν ακουει τα (πανακριβα) στερεοφωνικα του,[δυστυχως,υπαρχουν τετοιες περιπτωσεις,αμα μενεις μαζι με αλλους,και δε μπορεις να κανεις αυτο που σου αρεσει],ακουγε με κατι μεγαλα και καλα AKG,πολυ δυνατα,χωρις να το καταλαβαινει,με αποτελεσμα επειτα απο καποιο καιρο,να αρχισουν να βουιζουν τ αυτια του,και να γινει τελικα νευρασθενικος γιατι ουτε να κοιμηθει δε μπορουσε αφου το βουητο συνεχιζοταν και στο κρεββατι .

Το ιδιο επαθε και ο γιος φιλου,απο τον κροτο,στις βολες που εκανε στο Στρατο,και σα βλακας,δεν επεμενε να του δωσουν τιποτα ωτοασπιδες.

Προσοχη λοιπον,και ολα με μετρο.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αγορασα το W995,μπηκα στον πειρασμο για ακουστικα,και ετσι παρηγγειλα τα Fischer Eterna,απο τον τυπο στη Ρωσια,που τα εστειλε χτες,και τα περιμενω πως και πως.

Διαβαζοντας τωρα τα περι του ενισχυτακου αυτου,ρωταω αν χρειαζεται να τον αγορασω και αν γινεται να τον χρησιμοποιησω,για να ακουω με το W995.

Δεν με απασχολει η τιμη.Την ποιοτητα ψαχνω.

Αν με τα Eterna,δεν νοιωσω οτι καλυπτομαι,μπορω να παω και πιο ψηλα,ητοι σε DBA-02,της Φισερ παλι,σε Shure 530,ή 535,σε Audio Technica,ή στα Westone 3,αν αυτα βεβαιωθω οτι ειναι καλυτερα.

Για γραψε κατι,γιατι οπου ναναι,ερχονται τα Φισερ,και θελω να ειμαι ετοιμος για φουλ ακροασεις,ωστε να αγορασω και τον ενισχυτη,αν χρειαζεται και αν γινεται.

 

Το αν και πόσο βοηθάνε οι ενισχυτές είναι ένα αμφιλεγόμενο θέμα. Τώρα βέβαια με τα 15€ του Fiio E5 δεν έχεις να χάσεις και τίποτα. Δεδομένου ειδικά ότι τα eterna δεν είναι analytical, οπότε δεν θα έχεις τόσο εμφανή τα προβλήματα του Fiio E5 (μείωση του clarity, κόψιμο του treble, hissing). Προσωπικά θα σου πρότεινα πρώτα να αναβαθμίζεις με αυτή τη σειρά: Ακουστικά, MP3 player, ενισχυτής, καλώδια. Θεωρώ ότι με αυτή τη σειρά βλέπεις τις μεγαλύτερες αλλαγές στον ήχο. Δηλαδή αν είναι να δώσεις 150€ για ενισχυτή, ε δώστα για ακουστικά. Η διαφορά θα είναι πολύ μεγαλύτερη.

Τώρα αν θες να πας σε πιο high end έχεις αρκετές επιλογές. Υποθέτω ότι αφού διάλεξες τα eterna δεν είσαι φαν του αναλυτικού/ψυχρού ήχου και προτιμάς μπάσο. Τέλος μην ξεχνάς ότι το σωστό fit είναι το παν στα iems.

 

 

Κατι γενικοτερο,απο καποιον που ειναι 40 χρονια στο χωρο του hifi. Nαi,τοσα ειμαι.

Προσεξτε την ακροαση με ακουστικα,γιατι ειναι πολυς κοσμος,που εχει κουφαθει μ αυτη.

Ξερω φιλο,που επειδη δεν τον αφηναν στο σπιτι του,ν ακουει τα (πανακριβα) στερεοφωνικα του,[δυστυχως,υπαρχουν τετοιες περιπτωσεις,αμα μενεις μαζι με αλλους,και δε μπορεις να κανεις αυτο που σου αρεσει],ακουγε με κατι μεγαλα και καλα AKG,πολυ δυνατα,χωρις να το καταλαβαινει,με αποτελεσμα επειτα απο καποιο καιρο,να αρχισουν να βουιζουν τ αυτια του,και να γινει τελικα νευρασθενικος γιατι ουτε να κοιμηθει δε μπορουσε αφου το βουητο συνεχιζοταν και στο κρεββατι .

Το ιδιο επαθε και ο γιος φιλου,απο τον κροτο,στις βολες που εκανε στο Στρατο,και σα βλακας,δεν επεμενε να του δωσουν τιποτα ωτοασπιδες.

Προσοχη λοιπον,και ολα με μετρο.

 

Από προσωπική εμπειρία μπορώ να πω: +10000000 σε αυτό. Βέβαια το δικό μου πρόβλημα δεν προκλήθηκε από δυνατή ακρόαση, πολύ απλά γιατί δεν ακούω δυνατά μουσική. Το βουιτό στα αυτά, κοινώς εμβοές, αγγλιστί tinnitus προκαλείται από έντονους ή/και παρατεταμένους ήχους. Κατά 99,999% μετά από μια συναυλία θα το έχουν όλοι οι παρευρισκόμενοι. Είναι σημάδι ότι κάτι δεν πάει καλά με τα αυτιά. Συνήθως είναι παροδικό και διαρκεί από μερικά λεπτά έως ώρες. Πολλές φορές όμως μπορεί να κρατήσει και βδομάδες/μήνες ή ακόμα και μόνιμα. Οι εμβοές συνηθίζονται μετά από κάποιο καιρό. Προσωπικά μόνο τις 2-3 πρώτες νύχτες είχα πρόβλημα. Οπότε ΠΡΟΣΟΧΗ στα αυτιά, γιατί οι βλάβες εκεί ΔΕΝ είναι αποκαταστάσιμες. Σχετικό thread στο head-fi όπου έχω ποστάρει κ εκεί τις απόψεις μου.

 

Όσο για τις βολές από όπλο, σορρυ κιόλας αλλά ο γιος του φίλου σου πρέπει να ήταν λίγο ανεγκέφαλος. Οι βολές από όπλο είναι από τους ήχους που κάνουν ΑΜΕΣΑ βλάβη στο αυτί. Σχετικό link από την Etymotic Research

Link to comment
Share on other sites

Και για να δεις το ποσο ανεγκεφαλοι ειναι στο Στρατο,φιλος Ταγματαρχης,που του τολεγα,μου ειπε,ναι εχουμε πολλα τετοια περιστατικα.

Και δεν καταλαβαινε ο βλαξ,οτι μ αυτο εδειχνε οτι ο Στρατος,οπως και ολα οι αλλες δομες στην Ελλαδα,εχουν διαλυθει,αφου αρκουσε μια διαταγη απο το Επιτελειο,για να μοιραζουν ωτοασπιδες στους νεοσυλλεκτους,οταν κανουν βολες.

Αλλα και οι αξιωματικοι των λοχων,επρεπε να ειναι ευαισθητοποιημενοι,και να το λενε στα παιδια,ωστε τουλαχιστον να βαζουν μπαμπακι,αν μη τι αλλο.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα σου πρότεινα πρώτα να αναβαθμίζεις με αυτή τη σειρά: Ακουστικά, MP3 player, ενισχυτής, καλώδια. Θεωρώ ότι με αυτή τη σειρά βλέπεις τις μεγαλύτερες αλλαγές στον ήχο. Δηλαδή αν είναι να δώσεις 150€ για ενισχυτή, ε δώστα για ακουστικά. Η διαφορά θα είναι πολύ μεγαλύτερη.

Τώρα αν θες να πας σε πιο high end έχεις αρκετές επιλογές. Υποθέτω ότι αφού διάλεξες τα eterna δεν είσαι φαν του αναλυτικού/ψυχρού ήχου και προτιμάς μπάσο. Τέλος μην ξεχνάς ότι το σωστό fit είναι το παν στα iems.

Μη νομιζεις οτι τα ακουσα τα Ετερνα πριν τα παραγγειλω.Καποιο παιδι,μου ειπε οτι ειναι καλα,διαβασα και κατι καλο σε καποιο site Αμερικανικο,και βουρ.

Αν εσυ,εχεις ακουσει καποιο απο τα σουπερ ντουπερ,μπορεις να πεις τη γνωμη σου,ή να με παραπεμψεις καπου,αν το εχεις γραψει πιο πριν.

Και βεβαια,επειδη ξερουμε το νομο που λεει οτι για να παρεις κατι παραπανω σε ποιοτητα,μετα απο μια ωρισμενη τιμη,πρεπει να πληρωσεις πολλα λεφτα,ποια τιμη,νομιζεις οτι πρεπει να βαλει κανεις σαν οριο,για να σταματησει ως εκει,εξεταζοντας τα διαφορα ακουστικα;

Ως που αξιζει να παει δηλαδη,οπότε μετα,μπορει να εξετασει και τα διαφορα ακουστικά,για να διαλεξει καποιο;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μη νομιζεις οτι τα ακουσα τα Ετερνα πριν τα παραγγειλω.Καποιο παιδι,μου ειπε οτι ειναι καλα,διαβασα και κατι καλο σε καποιο site Αμερικανικο,και βουρ.

Αν εσυ,εχεις ακουσει καποιο απο τα σουπερ ντουπερ,μπορεις να πεις τη γνωμη σου,ή να με παραπεμψεις καπου,αν το εχεις γραψει πιο πριν.

Και βεβαια,επειδη ξερουμε το νομο που λεει οτι για να παρεις κατι παραπανω σε ποιοτητα,μετα απο μια ωρισμενη τιμη,πρεπει να πληρωσεις πολλα λεφτα,ποια τιμη,νομιζεις οτι πρεπει να βαλει κανεις σαν οριο,για να σταματησει ως εκει,εξεταζοντας τα διαφορα ακουστικα;

Ως που αξιζει να παει δηλαδη,οπότε μετα,μπορει να εξετασει και τα διαφορα ακουστικά,για να διαλεξει καποιο;

 

Τα eterna θεωρούνται όντως καλά, ειδικά το rev.1, άλλα έχουν μια συγκεκριμένη ηχητική υπογραφή. Σίγουρα θα σου αρέσει, άλλα αν πχ προτιμάς αναλυτικό ήχο θα πεις: ΟΚ καλά είναι, άλλα όχι του στυλ μου. Αυτό εδώ θα σε βοηθήσει να κατατοπιστείς στο χώρο των iem. Υπάρχουν σχετικές κατηγορίες sub50- sub100- sub 200 κλπ. Αλλά τώρα με την πρόοδο της τεχνολογίας και την είσοδο στην αγορά και άλλων εταιριών τα όρια του hi-fi ήχου έχουν γίνει αρκετά ασαφή. Το πόσα θα δώσεις και σε ποια κατηγορία θα σταματήσεις εξαρτάται καθαρά από το budget σου. Στα sub100 για πρώτη επαφή είναι καλά νομίζω. Προσωπικά προτιμώ την σταδιακή άνοδο παρά το μπαμ και κάτω, γιατί μου αρέσει να βλέπω τις διαφορές και την "άνοδο" στον head-fi ήχο. Δηλαδή θα μπορούσε κάποιος να δώσει 1000€ και να πάει με τη μια σε JHA 16pro ξερω γω και να έχει ότι καλύτερο. Εγώ και να μπορούσα δεν θα το έκανα γιατί άμα δεν έχεις ακούσει τα χειρότερα δεν μπορείς να εκτιμήσεις σωστά τα καλύτερα.

Με λίγα λόγια, πάρε τα eterna, άκου τα καμιά δυο βδομάδα να συνηθίσεις τον ήχο τους και το να φοράς iems και μετά πες μας πως σου φαίνονται. Αν έχεις να τα συγκρίνεις και με κάτι άλλο ακόμη καλύτερα. Επίσης δες αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αγορασα το W995,μπηκα στον πειρασμο για ακουστικα,και ετσι παρηγγειλα τα Fischer Eterna,απο τον τυπο στη Ρωσια,που τα εστειλε χτες,και τα περιμενω πως και πως.

Διαβαζοντας τωρα τα περι του ενισχυτακου αυτου,ρωταω αν χρειαζεται να τον αγορασω και αν γινεται να τον χρησιμοποιησω,για να ακουω με το W995.

Δεν με απασχολει η τιμη.Την ποιοτητα ψαχνω.

Αν με τα Eterna,δεν νοιωσω οτι καλυπτομαι,μπορω να παω και πιο ψηλα,ητοι σε DBA-02,της Φισερ παλι,σε Shure 530,ή 535,σε Audio Technica,ή στα Westone 3,αν αυτα βεβαιωθω οτι ειναι καλυτερα.

Για γραψε κατι,γιατι οπου ναναι,ερχονται τα Φισερ,και θελω να ειμαι ετοιμος για φουλ ακροασεις,ωστε να αγορασω και τον ενισχυτη,αν χρειαζεται και αν γινεται.

 

Τον Fiio αγόρασέ τον,αλλά αν η συσκευή σου δεν έχει "καθαρό" HP out,προετοιμάσου για συριγμό.Γενικά η χρήση με συσκευή χωρίς line out είναι συμβιβασμός.

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...