Jump to content

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;


saroy1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά εγώ έχω τα sennheiser cx550 αλλά δυστυχώς το δεξί ακουστικό χάλασε (η έντασή του έπεσε ξαφνικά στο μισό απ'ότι στο αριστερό). Επειδή έχω χάσει την απόδειξη-εγγύηση και δεν ξέρω αν επισκευάζονται, είμαι σε αναζήτηση καινούργιων ακουστικών in-ear.

 

Διαβάζω τα καλά λόγια σας για τα eterna και θέλω να ρωτήσω αν θα ακούσω διαφορές (προς το καλύτερο εννοείται) σε σύγκριση με τα cx550. Τα πρώτα έχουν 57ευρώ και τα sennheiser γύρω στα 80.

 

Υπάρχει κάτι καλύτερο από τα eterna στα 80-100 ευρώ;

 

Ευχαριστώ...

 

Brainwavz M2 / Visang R03 , Klipsch Image S4, Fischer Audio Silver Bullet

:dance:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καποιος με ματιαξε! χαλασε το αριστερο ακουστικο των westone και ο ηχος επεσε στο μισο.... τι να κανω τωρα; πανω που πηρα και τα tips.... γκαντεμια
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Oχι ρε φιλε μεγαλη γκαντεμια. Στειλε μηνυμα στo music@westone.com,μην αγχωνεσαι η westone εχει το καλυτερο service, συννενοησου μαζι τους, δυστηχως θα πληρωσεις μεταφορικα. Το πιθανοτερο ειναι να σου στειλουν καινουγιο. Δείξε τα custom στο Στεργιο για να τσεκαρει το εσωτερικο κυλινδρο. Edited by Godfavor777
Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Hackfree ευχαριστω για τρην καλη σου διαθεση να μου επιδείξεις το LOD αλλά το θέμα είναι να το πάρω.Ούτως ή άλλως το έχω παραγγείλει και αν δεν έχω χάσει τα λεφτά μου, θα πρέπει να το πάρω κάποια στιγμή....Να σε ρωτήσω πως ήρθε; Συστημένο; Σε πακέτο; Είχε αριθμό αποστολής; Υπέγραψες όταν το έαβες; Αν έχει αριθμό αποστολής ίσως μπορώ να το αναζητήσω με τον αριθμό που θα μου δώσει ο τύρκος ενα βέβαια υπάρχει τετοιος αριθμός....

 

 

Vash φίλε έγραψες!! Κορυφαίες οι φωτογραφίες αν και η πρωτη η 'monster' με αναγούλιασε και με αγρίεψε λιγάκι! :lol:

 

Απ' ό,τι βλέπω τα μεγάλα flanges βγαίνουν λογικά πιο έξω και εισέρχεται στο αφτί το καουτσούκ ενώ με τα μικρά η διείσδυση επιτυγχάνεται και με το ίδιο το σώμα του ακουστικού.Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.Πάντως περιμένω με ανυπομονησία τη γνώμη σου και για τον ήχο.Δηλαδή θέλω τη γνώμη σου για τις διαφορές αλλά και για το ποια τελικά tips προτιμάς.

 

Πολύ σωστά τα λες. Λοιπόν μετά από 2-3 ακροάσεις αποφάνθηκα για τα tips.

small biflanges: α) περισσότερο μπάσο με λιγότερο νομίζω έλεγχο β)μπαίνουν βαθιά άλλα όχι όσο χωράνε γιατί ο κύλινδρος από το σώμα βρίσκει στο αυτί μου :lol: γ)προφανώς μαζεύουν περισσότερο κερί δ) fit έχω καλό μόνο με τη δεύτερη φλάντζα, λόγω του (β)

big biflanges: α) ελαφρώς λιγότερο μπάσο άλλα με καλύτερο έλεγχο β) fit και με τις 2 φλάντζες γ) σχεδόν 0 κερί δ) μετά από ώρα και κυρίως όταν ξαπλώνω με ενοχλεί στο αριστερό αυτί

 

Επίσης όταν βγάζω τα big biflanges έχω αυτή την αίσθηση του κενού, του ρουφήγματος από το καλό fit, την οποία δεν έχω με τα small. Οπότε υποθέτω μονόδρομος για μένα. Και κάτι ακόμα, τα πρίμα στα big biflanges μου φαίνονται πιο ζωντανά, πιο όταν χτυπάει το κύμβαλο να κουνιέσαι ολόκληρος (περισσότερο sparkle???). Αλλά μπορεί και να είναι η ιδέα μου. Τέλος, ας μην ξεχνάμε ότι τα RE0 δεν είναι φτιαγμένα για να μπαίνουν βαθιά, οπότε αρκετά αναμενόμενα τα αποτελέσματα.

 

Ευχαριστώ για την απαντησή σου. Επειδή είμαι λίγο άσχετος μ' αυτά θα ήθελα να σας ρωτήσω. Τα προιόντα που βλέπω στο amazon και στο ebay στην ουσία δεν πωλούνται από κάποιους dealers οι οποίοι "βάζουν" τα προιόντα τους και σ' αυτές τις ιστοσελίδες για να είναι γρηγορότερη και πιο άμεση η εύρεσή τους; Δεδομένου τα προαναφερόμενα πώς θα γνωρίζω εάν κάποιος dealer είναι αξιόπιστος; Επίσης στο ebay βρηκα τα ΙΕΜς που ψάχνω [ http://cgi.ebay.com/Thinksound-TS01SLV-10mm-Wooden-Headphone-slvr-chr-/230454786623?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35a82cfa3f ] και [ http://cgi.ebay.com/TS01BLK-10mm-Wooden-Headphone-blk-choc-Thinksound-/150443695639?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2307249e17 ] και στις πληροφορίες αναφέρει "Ships to: Worldwide ". Επίσης πως θα γνωρίζω εαν τα ΙΕΜς που θα 'ρθουν στα χέρια μου είναι καινούρια ή χρησιμοποιημένα; Για να τα αγοράσω απ'το ebay πρέπει να γίνω μέλος; Τέλος, όταν πατάω πως θέκω να αγοράσω ενα προιον (χωρίς να φτάνω ως το τεευταίο βήμα και να τα παραγγέλνω) επιλέγω πως θέλω να έρθουν στην Ελλάδα, απο 'κει και πέρα όμως δεν μπορώ να επιλέξω που ακριβώς θα' ρθουν; Από πού θα τα παραλάβω, λοιπόν;

 

Το ξέρω πως οι ερωτήσεις μου για άλλη μια φορά είναι πολλές αλλά δεν έχω ξανακάνει καμία άλλη αγορά μέσω διαδικτύου και επίσης δεν έχω καμία όρεξη να χάσω τα χρήματα μου ;)

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Οι περισσότερες ερωτήσεις μπορούν να απαντηθούν διαβάζοντας το FAQ του amazon και ebay και με λίγη παρατηρητικότητα. Τα προϊόντα στο amazon πωλούνται από το ίδιο το amazon, όμως μέσα στο amazon υπάρχουν αρκετές φορές "υποκαταστήματα" από τις εταιρίες και μαγαζιά που τα πουλάνε. Το ebay είναι καθαρά μια δημοπρασία. Μπορεί να πουλήσει ο οποιοσδήποτε. Όμως και εδώ ισχύει η πρακτική, μαγαζιά και εταιρίες να πουλάνε τα προϊόντα τους. Το αν είναι αξιόπιστος ένας dealer το βλέπεις από τα comments και τα reports καθώς και από τη βαθμολογία του (Seller info

Member idnu_image_corp ( Feedback Score Of 39581Teal shooting star icon for feedback score in between 25,000 to 49,999)

98.7% Positive feedback). Αν τα iems είναι χρησιμοποιημένα ή καινούργια πρέπει να αναφέρεται, εναλλακτικά στέλνεις μαιλ και ρωτάς. Αλλά απόλυτα σίγουρος δεν μπορείς να είσαι πριν πάρεις το πακέτο στα χέρια σου, ότι ισχύει παντού δηλαδή. Ναι πρέπει να γίνεις μέλος. Θα έρθουν είτε με κάποια εταιρία μεταφορικών, είτε με ελτα, είτε με ταχυμεταφορές ελτα. Είναι στην επιλογή του αποστολέα, αν και φαντάζομαι μπορεί να αλλαχθεί μετά από συνεννόηση. Στο πρώτο λινκ που έδωσες πχ έχει usps priority και express ( με μεγαλούτσικη χρέωση btw)

 

 

πήρα σήμερα τα custom tips μου. ο ήχος απλά τέλειος.... και είμουν και από τους τυχερούς γιατί η τιμή για custom πήγε 90!! η διαφορά είναι μεγάλη στα πρίμα κυρίως.λιγάκι δυσκολεύομαι να τα βάλω και να τα βγάλω τώρα στην αρχή αλλά κάθονται πολύ καλά... με το LOD και τον ενισχυτή ο ήχος είναι τρομερός. είχα κάνει κάτι cd του τερζή σε lossless και καθόμουν και άκουγα με τις ώρες! η χροια της φωνής είναι μαγεία! σε όλα τα είδη μουσικής. με τα westone ο ενισχυτής δίνει ένα 10-15% μετά από πολύ προσεκτική παρατήρηση.στον διαχωρισμό των οργάνων κυρίως. όταν πέζουν τα όργανα η φωνή αποχωρεί λιγάκι και δίνεται έμφαση στα όργανα ενώ όταν μπαίνει ο τραγουδιστής γίνεται το ανάποδο. σε τραγούδια με χαμηλό bitrate (128-256) δεν κατάλαβα διαφορά, μόνο στα lossless.ο ήχος ακούγεται ακόμα με τον ενισχυτή και το lod πιο ξεκούραστος και λιιιιγο πιο αληθινός από σκέτο.ακόμα στα live κομμάτια lossless ο τραγουδιστής είναι μπροστά σου και το κοινό που τραγουδά πίσω σου! απίστευτο soundstage.φαντάζομαι ότι είμαι εκεί δηλαδή.η ηχομόνωση είναι πολύ καλή αφού μπαίνει ακριβώς και σφραγίζει το αυτί παρόλα αυτά ακούς σε μικρό βαθμό ομιλίες των γύρω σου δεν είναι δηλαδή 100% μούγκα! η ποιότητα του ήχου είναι πολύ καλή. το πρωί τα πήρα οπότε δεν τα τέσταρα full ακόμα και νομίζω ότι τα αυτιά κάνουν και αυτά burn in και σινηθίζουν τον ήχο με τον καιρό

 

:cool::music:

 

Παιδιά εγώ έχω τα sennheiser cx550 αλλά δυστυχώς το δεξί ακουστικό χάλασε (η έντασή του έπεσε ξαφνικά στο μισό απ'ότι στο αριστερό). Επειδή έχω χάσει την απόδειξη-εγγύηση και δεν ξέρω αν επισκευάζονται, είμαι σε αναζήτηση καινούργιων ακουστικών in-ear.

 

Διαβάζω τα καλά λόγια σας για τα eterna και θέλω να ρωτήσω αν θα ακούσω διαφορές (προς το καλύτερο εννοείται) σε σύγκριση με τα cx550. Τα πρώτα έχουν 57ευρώ και τα sennheiser γύρω στα 80.

 

Υπάρχει κάτι καλύτερο από τα eterna στα 80-100 ευρώ;

 

Ευχαριστώ...

 

Δες μερικές σελίδες πιο πριν, έχω postαρει 2 links με πολλά iems και reviews για κάθε ένα.

 

ΥΣ: Αν πάθουν κάτι τα ακουστικά μου αναφορικά με την ένταση θα έρθω να σας βρω hackfree και syshalt και να ζητήσω αποζημίωση :P

Edited by Vash_GR
Link to comment
Share on other sites

Oχι ρε φιλε μεγαλη γκαντεμια. Στειλε μηνυμα στo music@westone.com,μην αγχωνεσαι η westone εχει το καλυτερο service, συννενοησου μαζι τους, δυστηχως θα πληρωσεις μεταφορικα. Το πιθανοτερο ειναι να σου στειλουν καινουγιο. Δείξε τα custom στο Στεργιο για να τσεκαρει το εσωτερικο κυλινδρο.

 

ρε σεις,μετά από 2 ώρες τα ξανάβαλα στο iphone,και δουλέβανε μια χαρά.από της 8 και μισή τα δουλέβω και δεν πάθαν τίποτα....πως γίνεται αυτό?:worry: να τα στήλω η να μην τα στήλω στην westone τώρα? τι ένταση ανεβοκατεβάζω,τι κλείνω ανοίγω τον ενισχυτή,τα ριμάδια δεν χαλάνε τώρα....μήπως ήταν πρόβλημα του iphone? αν και δοκίμασα και με LOD και σκέτο το βίσμα και είχε το ίδιο πρόβλημα....δεν ξέρω τι να κάνω τώρα.να τα στήλω η να μην τα στήλω! LOD(μπορεί να φταίει και το ότι έκανα μ@λ@κί@ εγώ και έπλινα τα tips χωρίς να τα πολυσκουπίσω και ίσως να πέρασε λίγο νερό μέσα στο αριστερό ηχειάκι και γιαυτό να το έπαθε δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς...αν είχαν καεί λογικά δεν θα ξαναδουλέβανε έτσι δεν είναι?)

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Αν πέρασε νερό τοτε ίσως να δικαιολογείτε το πρόβλημα που έπαθε. Μην ανησυχείς εχω διαβάσει οτι ενας τα εβαλε καταλαθος στο πληντυριο και τα επλεινε. Οταν στεγνωσανε παιζανε κανονικα! Αν στο ξανακανει στειλτα, μην τα στειλεις ακομα αφου δουλευουν ενταξει. Στέγνωσε τα για καλο και για κακο.
Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Αν πέρασε νερό τοτε ίσως να δικαιολογείτε το πρόβλημα που έπαθε. Μην ανησυχείς εχω διαβάσει οτι ενας τα εβαλε καταλαθος στο πληντυριο και τα επλεινε. Οταν στεγνωσανε παιζανε κανονικα! Αν στο ξανακανει στειλτα, μην τα στειλεις ακομα αφου δουλευουν ενταξει. Στέγνωσε τα για καλο και για κακο.

 

αυτό το πρόβλημα που με έβγαλε δεν το έκανε όταν άκουγα μουσική.δηλαδή πήγα στο χωριό μου σήμερα με τα ακουστικά στα αυτιά,τα έβγαλα,έκλεισα τον ενισχυτή κ.λ.π,και τα έβαλα στην θήκη τους.μετά μου ήρθε να πλύνω τα tips,και τα σκούπισα στα γρήγορα,(μάλλον έμεινε από μέσα νερό)και τα έβαλα στα westone.άνοιξα τον ήχο και δεν έπεζε τον ένα καλά(σαν να έλειπε ένα από τα 3 drives ήτανε).έκλεισα άνοιξα το iphone,τίποτα εκεί το πρόβλημα....μετά από κανά 10λεπτο προσπάθειών τα παράτησα.μετά από καμιά ώρα τα έβαλα πάλι το πρόβλημα....ε μετά τα παράτησα για αρκετή ώρα και όταν γυρνούσα πάλι στην βέροια(είμουν θεσσαλονίκη)στο κτελ λέω δεν τα βάζω πιο πολύ για να μάθω να βάζω τα tips γιατί με δυσκολεύουν λίγο,ε και πέζανε κανονικά....και τώρα με τα ακουστικά στα αυτιά είμαι....τίποτα δεν πάθανε...θα δούμε αν μου το ξαναβγάλει θα τα στήλω....καλού κακού έστηλα ένα email στην westone με το πρόβλημα και ότι και καλά έχει αρχίσει να ξετιλήγεται λίγο το καλώδιο(για να μου αλλάξουν με το καινούργιο βύσμα)

α και κάτι άλλο,πως ξεχωρίζεις δεξί από αριστερό tip? για πλάκα τα δοκίμασα και ανάποδα και μπαίνανε lol

πάντως ο ήχος καμία σχέση....custom και πάλι custom

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Παίδες αν μπορείτε προσφέρετε μια τρίτη οπτική στο θέμα.Τελεσίδικο συμπέρασμα δεν έχει βγεί για τα Eterna v.2,ακόμα...Την ίδια στιγμή "Ρώσος" (Marine Pilot) έχει πάλι στοκ απο τα Eterna v.1 (ο μόνος) κι εγώ έχω εγκλωβιστεί.O ίδιος λέει:"It was a batch coming back from some distributor, so they was not gathered dust in FA's stock all the time"Υπάρχει περίπτωση να είναι refurbished ή επιστροφές?

 

 

Παιδιά εγώ έχω τα sennheiser cx550 αλλά δυστυχώς το δεξί ακουστικό χάλασε (η έντασή του έπεσε ξαφνικά στο μισό απ'ότι στο αριστερό). Επειδή έχω χάσει την απόδειξη-εγγύηση και δεν ξέρω αν επισκευάζονται, είμαι σε αναζήτηση καινούργιων ακουστικών in-ear.

 

 

Προτείνω να κυνήγησεις το θέμα επισκευής/αντικατάστασης απο το Νάκα

 

 

 

 

ΥΣ: Αν πάθουν κάτι τα ακουστικά μου αναφορικά με την ένταση θα έρθω να σας βρω hackfree και syshalt και να ζητήσω αποζημίωση :P

 

Μπορεί να είναι κάτι κολλητικό!:(- Μην ποστάρεις κοντά τους!:p:lol:

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Τι το σκέφτεσαι ρε Οδυσσέα.Τσίμπα τα πριν εξαντληθούν και το μετανιώσεις.

 

Στείλ'του ένα μήνυμα και βάλτον να σε διαβεβαιώσει πως δεν είναι επιστροφές ή ελαττωματικές σειρές.Τον μέτρησα για τίμιο έως τώρα και αρκετά συνεργάσιμο αν και τα αγγλικά του θέλουν λίγη φαντασία για να τα καταλάβεις....

 

Αν δεσμευτεί πως πρόκειται για κομμάτια απλώς στοκ που του ήρθαν αργότερα(σκέψου και το ότι είναι Ρώσος και ως Ρώσος πιο εύκολα θεωρητικά θα έβρισκε Fisxher Audio προϊόντα) τότε δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι κάτι.Εξάλλου, αν θυμάμαι καλά έχεις 4 ημέρες από την ημερομηνία παραλαβής του προιόντος για να του το επιστρέψεις αν δεν μείνεις ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

πάρτε παιδιά γιατί σε 2 μέρες πουλήθηκαν 12 κομμάτια βλέπω....δεν νομίζω να είναι επιστροφές...νομιζω εγγύηση για αυτά δίνει ο Ρώσος? ή από την fisher audio....πάντως εγώ σκέφτομαι σοβαρά μέχρι το απόγευμα να τσιμπίσω ένα για το gym η παραλίες,δουλειά κ.λ.π....και όοοοταν και άαααν η revision 2 είναι καλύτερη ίσως τα πουλήσω...θα είναι δηλαδή σαν δεύτερο portable ring fisher audio eterna,+ fiio e5,+κάποιο mp3 player..

οδυσσέα ήθελα να σε ρωτήσω για τα custom,επειδή δεν έχουν αυτό πραγματάκι που εξέχει για να τα τραβάς να βγούνε,δεν είναι λίγο επικίνδυνο μήπως την ώρα που τραβάς έξω το ακουστικό,να μείνουν μέσα? εμένα με φοβίζουν λίγο....α! και με το σπρέι μπαίνουν-βγαίνουν πολύ πιο εύκολα....

η westone επικοινώνησε μαζί μου σε λίγες ώρες από την στιγμή που έστηλα το email,με αναλιτικές οδηγίες για να στήλω τα westone 3 μου....εγώ παρόλα αυτά θα κάνω register τα ακουστικά για να έχω τον άλλον ένα χρόνο εγγύηση,και θα περιμένω κανά-2 μήνες τουλάχιστον αν μου ξαναβγάλει το πρόβλημα να τα στήλω.μου είπανε θα μου αλλάξουν και όλο το καλώδιο για να μου βάλουν της καινούργιας revision!! οπότε είναι πρόκληση....μπράβο στην westone!!!

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Ρε τρελέ hackfree έχεις φάει μια περιουσία μέσα σε ενάμιση μήνα! Κουλάρισε! :lol:

 

έφαγα μέχρι στιγμής mustang+LOD(x2)+custom tips+westone3+fiio (σύνολο=560 ευρώ περίπου) για να μην αναφέρω πόσο έκανε το iphone 3gs....

τρέλα είναι αυτή....όλοι ξοδεύουμε αρκετά λεφτά κάπου....:lol:

μου μένει ακόμα το ετέρνα και ένα fuze.....μου μπήκανε στο μάτι εγώ φταίω?

(να μην αναφέρω ότι τον Ιούλιο πάω Ιταλία,και τον Αύγουστο Νέα Υόρκη οπότε δέχομαι παραγγελίες για ipad!)

Από Σεπτέμβριο ξεκινώ πρακτική σε ένα κτηνιατρείο εδώ οπότε και θα μαζέψω λεφτά πάλι για τρέλες!

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα! Δεν παίζεσαι.Να 'χεις την υγειά σου να τα χαρείς.Ταξίδι Αμερική είναι όνειρο ζωής αλλά πρέπει να έχεις συγγενή εκεί διαφορετικά δε σου φτάνουν καταθέσεις μιας ζωής....
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα! Δεν παίζεσαι.Να 'χεις την υγειά σου να τα χαρείς.Ταξίδι Αμερική είναι όνειρο ζωής αλλά πρέπει να έχεις συγγενή εκεί διαφορετικά δε σου φτάνουν καταθέσεις μιας ζωής....

 

εχω ενα φιλαρακι που θα με φιλοξενηση στην astoria που ειναι γεματη Ελληνες...στην ιταλια πιο πολλα θα μου στοιχισει γιατι εκλεισα ξενοδοχειο σε προσφορα στο μιλανο...σε ξενοδοχειο που λεγεται new york!! (και οπως λεει η διαφημιση: τυχαιο; δεν νομιζω....). εχω βαλει για πωληση το mustang για να παρω αργοτερα το arrow...

 

χάρη σου έχει τύχει να βγάλεις το ακουστικό από το αυτί και να μείνει μέσα στο αυτί το tip?? το έπαθα και αυτό σήμερα!!! και με τα 2 ακουστικά!! ευτιχώς βγαίνουν λόγο κλίσης....χέστικα μιλάμε!! εμένα όταν μπαίνουν στο αυτί σφραγίζουν,και δεν βγαίνουν εύκολα...θέλει περιστροφικές κινήσεις...πολύ βλακεία που δεν έχουν αυτά τα καλώδια που εξέχουν λίγο....τώρα ξέρω πόσο χρήσιμα είναι!

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Vash σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τις φωτογραφίες.Νομίζω ότι μου ενίσχυσες την πεποίθηση πως με μεγάλα ποιοτικά bi-flanges σαν αυτά των REO, τα eterna πρόκειται να δώσουν πολλά περισσότερα.

 

Θα τα παραγγείλω.

 

Το ζήτημα είναι ότι βλέπω τα έχει μόνον το headirect αφενός και αφετέρου κσστίζουν 15 + 15 δολάρια shipping (!!!!) σύνολο αν κατάλαβα καλά, 30 (?)! Έλεος.

Δυσκολεύομαι να χαλαλίσω 30 δολ (δλδ 25 ευρώ) για 5 γραμμάρια καουτσούκ! Είναι και το ψυχολογικό.Είναι δυνατόν να έχει κόστος αποστολής όσο η αξία του προϊόντος; Δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη έμαθα η Κατερινα σου εκανε πολυ καλη δουλεια. Μπορεις να βγαλεις τα custom μια φωτογραφια? Το μπάσο πως είναι? Εχεις ολη τη λεπτομερεια που εχουν τα πιο κοντα tips?
Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη έμαθα η Κατερινα σου εκανε πολυ καλη δουλεια. Μπορεις να βγαλεις τα custom μια φωτογραφια? Το μπάσο πως είναι? Εχεις ολη τη λεπτομερεια που εχουν τα πιο κοντα tips?

 

ναι εχω την λεπτομέρεια που έχουν τα πιο κοντα tips και το μπάσο είναι ακριβώς όπως πρέπει. με τα biflanges το μπάσο θα ήθελα να έχει λίγο παραπάνω boomy όπως δίνει το fiio, και προτιμούσα τα πρίμα με ενισχυση από τα settings του iphone.τώρα αν βάλω ενίσχυση στα πρίμα ο ήχος αλλιώνεται και είναι τσιριχτός.ότι και να πειράξω χαλάει τον ήχο.το soundstage έχει αυξηθεί κατακόρυφα και τα πρίμα. ακούω τον ήχο πιο βαθύ και δεν με κουράζει καθόλου.επίσης το lod καθαρίζει το σήμα αλλά η διαφορά είναι μικρή τουλάχιστον στα westone. θα μελετήσω πιο προσεχτικά τον ήχο και θα σου πω πιο αναλυτικά.το μόνο προβληματάκι είναι που σφραγίζουν τα αυτιά μου τόσο πολύ που δύσκολα ξεκολάνε από τα αυτιά μου. σε σχέση με του στέργιου είναι καλύτερα σμιλεμένα αφού εξέχει μόνο γύρω από την μύτη του ακουστικού και για να υα βγάλω αναγκαστικά μόνο τα ακουστικά πιάνω.επίσης κάθονται πιο σφυχτά στα ακουστικά τα tips,και δεν βγαίνουν εύκολα. με λίγο κρέμα η το καθαριστικό σπρέι μπαίνουν πολυ πιο εύκολα στα αυτιά.το καλό είναι ότι λόγω καναλιού του αυτιού, δεν υπάρχει περίπτωση να το χάσεις μέσα στο αυτί το tip απλά είναι πολύ μπελάς να το πιάσεις αν σου μίνει μέσα και βγει μόνο το ακουστικό για τον λόγω ότι τα tips ξεκινάνε ακριβώς σχεδόν από την μύτη του ακουστικού και δεν απλώνει λιγάκι στην βάση.θα βγάλω φωτό να δεις. θα πω την κατερίνα να μου βάλει όπως τα um56 ένα μικρό νήμα να τα τραβάω από εκεί.

fotos: http://img46.imageshack.us/img46/6622/tips2h.png

http://img34.imageshack.us/img34/2605/tips1.png

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Thanks! Μια χαρα φαινονται, τα δικα μου δηστυχως δεν εχουν τοσο καλο φινιρισμα. Τον Αυγουστο που θα ανεβω θα ξανακανω αλλη μια επισκεψη στη Κατερινα.
Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Το Burn-In (ή κάπως έτσι) τί είναι; Θα πρέπει πρώτα να χρησιμοποιήσω τα ακουστικά για κάπιο χρονικό διάστημα πριν αυτά αποδώσουν τον καλύτερο δυνατό ήχο;

 

Ευχαριστώ

:dance:
Link to comment
Share on other sites

Το Burn-In (ή κάπως έτσι) τί είναι; Θα πρέπει πρώτα να χρησιμοποιήσω τα ακουστικά για κάπιο χρονικό διάστημα πριν αυτά αποδώσουν τον καλύτερο δυνατό ήχο;

 

Ευχαριστώ

 

To burn in ειναι ουσιαστικα το "στρωσιμο" του ακουστικου μεχρι να φτασει στη μεγιστη αποδοση του.

Τα σημεια των ακουστικων (η ηχειων) που εποφελουνται απο burn in ειναι κυριως το ηλεκτροδυναμικο τυπου ηχειο που με το καιρο το μπασο γινεται πιο ελεγχομενο τα πριμα πιο καθαρα και συνηθως ολο το αποτελεσμα χαρακτηριζεται απο τη καθαρση της "βουβαμαρας" που ειχες οταν τα ακουσες για πρωτη φορα.

Ενα αλλο σημειο που εποφελουνεται απο burn in ειναι τα καλωδια και τα crossover αλλα σε πολυ μικροτερο βαθμο.

Το στρωσιμο διαρκει απο 20-400 ωρες αναλογα το ηχειο. Δεν χρειαζεται να τα στρωσεις πρωτα μπορεις απλα να ακους μουσικη και αυτα θα στρωσουν μονα τους, σε συνδιασμο με το στρωσιμο που θα κανεις μεχρι να συνηθισει την ηχητικη υπογραφη ο εγκεφαλος σου.

Ο βασικος κανονας ειναι γενικα να μην ξενερωσεις τη πρωτη φορα που ακους κατι, δωσε μια βδομαδα στο οτιδηποτε εχει σχεση με τον ηχο μεχρι να μπορεσεις να κρινεις. Αν εξακολουθεις να εχεις προβλημα τοτε θα φταιει το fit, ή η τοποθετηση των ηχειων στο χωρο σου σε περιπτωση που εχεις κανονικα ηχεια σε δωματιο.

Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια..

Ψαχνω για ενα σχετικα καλο ζευγαρι ακουστικων-ψειρες..

Διαβασα τις τελευταιες σελιδες αλλα ειδα κυριως προτασεις για πολλα χρηματα..

Το δικο μου "ταβανι" ειναι γυρω στα 40 (απο ebay) .. Πειτε μου σας παρακαλω τις προτασεις σας, πια η πιο σωστη επιλογη σε αυτα τα χρηματα? Αυτα:Sennheiser CX500?? Ειναι καλα?

Ευχαριστω πολυ.. :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια..

Ψαχνω για ενα σχετικα καλο ζευγαρι ακουστικων-ψειρες..

Διαβασα τις τελευταιες σελιδες αλλα ειδα κυριως προτασεις για πολλα χρηματα..

Το δικο μου "ταβανι" ειναι γυρω στα 40 (απο ebay) .. Πειτε μου σας παρακαλω τις προτασεις σας, πια η πιο σωστη επιλογη σε αυτα τα χρηματα? Αυτα:Sennheiser CX500?? Ειναι καλα?

Ευχαριστω πολυ.. :)

 

Soundmagic PL30, Soundmagic PL50, Maximo iMetal iM-590, NuForce NE-6, Fischer Audio Omega, MEElectronics M9, Brainwavz M1, ViSang R02, Thinksound TS01 / Thunder και άλλα. Πες τι ζητάς από το iem, τι μουσική ακούς και τι σου αρέσει στη μουσική αυτή και τέλος πες και που θα το χρησιμοποιείς. Τότε θα μπορέσουμε να μειώσουμε τον αριθμό σε ένα λογικότερο επίπεδο.

EDIT: Ξέχασα να αναφέρω, τα αρχεία που ακούς τι είναι (υποθέτω 128kb mp3?) και τι θα οδηγεί τα iems (mp3 player, κινητό και μάρκα, κλπ κλπ). Γενικά όσο περισσότερα στοιχεία δώσεις τόσο πιο συγκεκριμένη απάντηση θα πάρεις.

Edited by Vash_GR
Link to comment
Share on other sites

Vash σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τις φωτογραφίες.Νομίζω ότι μου ενίσχυσες την πεποίθηση πως με μεγάλα ποιοτικά bi-flanges σαν αυτά των REO, τα eterna πρόκειται να δώσουν πολλά περισσότερα.

 

Θα τα παραγγείλω.

 

Το ζήτημα είναι ότι βλέπω τα έχει μόνον το headirect αφενός και αφετέρου κσστίζουν 15 + 15 δολάρια shipping (!!!!) σύνολο αν κατάλαβα καλά, 30 (?)! Έλεος.

Δυσκολεύομαι να χαλαλίσω 30 δολ (δλδ 25 ευρώ) για 5 γραμμάρια καουτσούκ! Είναι και το ψυχολογικό.Είναι δυνατόν να έχει κόστος αποστολής όσο η αξία του προϊόντος; Δεν ξέρω...

 

Το shipping πρέπει να είναι 10$, είναι σταθερό από όσο κατάλαβα και λογικά το φθηνότερο δυνατό (δεδομένου ότι μετράει σαν απλό γράμμα και όχι δέμα με ταχυμεταφορές ελτα). Οπότε θα σου πάει 25$~20€. Είναι λίγο τσιμπημένο κυρίως εφόσον δεν χρειάζεσαι και τα φιλτράκια. Από την άλλη δεν θα είσαι και με το άγχος να μην χάσεις το ένα tip, σαν εμένα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Soundmagic PL30, Soundmagic PL50, Maximo iMetal iM-590, NuForce NE-6, Fischer Audio Omega, MEElectronics M9, Brainwavz M1, ViSang R02, Thinksound TS01 / Thunder και άλλα. Πες τι ζητάς από το iem, τι μουσική ακούς και τι σου αρέσει στη μουσική αυτή και τέλος πες και που θα το χρησιμοποιείς. Τότε θα μπορέσουμε να μειώσουμε τον αριθμό σε ένα λογικότερο επίπεδο.

EDIT: Ξέχασα να αναφέρω, τα αρχεία που ακούς τι είναι (υποθέτω 128kb mp3?) και τι θα οδηγεί τα iems (mp3 player, κινητό και μάρκα, κλπ κλπ). Γενικά όσο περισσότερα στοιχεία δώσεις τόσο πιο συγκεκριμένη απάντηση θα πάρεις.

 

1000ευχαριστω για την απαντηση..

Εχεις δικιο.. Ακουω house, θελω καθαρο ηχο και μπασο και τα αρχεια μου ειναι τα περισσοτερα στα 320kb (mp3 απο Nokia 5800 xm).. Αυτα :)

Link to comment
Share on other sites

To burn in ειναι ουσιαστικα το "στρωσιμο" του ακουστικου μεχρι να φτασει στη μεγιστη αποδοση του.

Τα σημεια των ακουστικων (η ηχειων) που εποφελουνται απο burn in ειναι κυριως το ηλεκτροδυναμικο τυπου ηχειο που με το καιρο το μπασο γινεται πιο ελεγχομενο τα πριμα πιο καθαρα και συνηθως ολο το αποτελεσμα χαρακτηριζεται απο τη καθαρση της "βουβαμαρας" που ειχες οταν τα ακουσες για πρωτη φορα.

Ενα αλλο σημειο που εποφελουνεται απο burn in ειναι τα καλωδια και τα crossover αλλα σε πολυ μικροτερο βαθμο.

Το στρωσιμο διαρκει απο 20-400 ωρες αναλογα το ηχειο. Δεν χρειαζεται να τα στρωσεις πρωτα μπορεις απλα να ακους μουσικη και αυτα θα στρωσουν μονα τους, σε συνδιασμο με το στρωσιμο που θα κανεις μεχρι να συνηθισει την ηχητικη υπογραφη ο εγκεφαλος σου.

Ο βασικος κανονας ειναι γενικα να μην ξενερωσεις τη πρωτη φορα που ακους κατι, δωσε μια βδομαδα στο οτιδηποτε εχει σχεση με τον ηχο μεχρι να μπορεσεις να κρινεις. Αν εξακολουθεις να εχεις προβλημα τοτε θα φταιει το fit, ή η τοποθετηση των ηχειων στο χωρο σου σε περιπτωση που εχεις κανονικα ηχεια σε δωματιο.

 

Όταν λες οτι δεν χρειάζεται να κάνω Burn In αλλά ότι αυτά θα στρώσουν μόνα τους τί έννοεις; Πώς αλλιώς κάνω Burn In; Ειδική διαδικασία;

:dance:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...