Jump to content

Αντισύλληψη


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το χαπι της επομενης μερας δεν ειναι για να το παιρνεις πανω απο 2 φορες το χρονο. Προκαλει και αλλαγη του κυκλου.

Οσο για τα αντισυλληπτικα, εχω ακουσει κοπελες οτι εμειναν εγκυες, αλλα προφανως δε χρησιμοποιουσαν καμια προφυλαξη...

Το προφυλακτικο ειναι το καλυτερο παντως... Γλιτωνεις απο χημικα και μενεις και ησυχη/ος. Αλλιως αν δε θελεις να χρησιμοποιησεις, μενεις στον κλασικο τροπο του "τραβηγματος", αλλα παλι υπαρχουν μικρες πιθανοτητες για εγκυμοσυνη...:cool:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωραία ξεχάστε το προφυλακτικό γιατί δε θα βγάλουμε άκρη. Μου εξηγείτε πως λειτουργεί η στατιστική αλλά εγώ ρωτάω κάτι άλλο.

 

Στο χάπι, αν το χρησιμοποιείς σωστά, ξέρει κάποιος να μας πει πόσο είναι το ποσοστό επιτυχίας και σε τι αναφέρεται αυτό;

99% είναι...

Μια γυναίκα που χρησιμοποιεί χάπι έχει 1% πιθανότητα να μείνει έγκυος. :p

Πάμε πάλι από την αρχή;:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια αλλη μικρη απορια.Οι δοκιμες για την αποτελεσματικοτητα των μετρων αντισυλληψης

πως γινονται :D

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Το χαπι της επομενης μερας δεν ειναι για να το παιρνεις πανω απο 2 φορες το χρονο. Προκαλει και αλλαγη του κυκλου.

Οσο για τα αντισυλληπτικα, εχω ακουσει κοπελες οτι εμειναν εγκυες, αλλα προφανως δε χρησιμοποιουσαν καμια προφυλαξη...

ναι, πολυ λίγες.. οι πρωταθλητριες Ευρωπης ελληνιδες.

http://www.e-tipos.com/newsitem?id=26829

http://news.pathfinder.gr/health/463688.html

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_15/03/2008_262971

Link to comment
Share on other sites

ισχυει

και σε αυτο παιζει τεραστιο ρολο η ενημέρωση κ η παιδεία. Ειδικά σε νεαρότερες ηλικίες (λογω ξαδελφων της αδελφης μου κ απο φιλες) το ποσοστο που εχει κανει εκτρωση απ τις φιλες των ειναι τρομαχτικο παιδιά. Η 1 στις 4 χωρίς πλάκα!!! Επαθα σοκ

Τπάρχει πολυ μεγαλη ημιμάθεια σε σημείο να ξερεις αν πρεπει να πιστεψεις τι ακους. Και απο κοπέλες, αλλα ειδικά απο αγορια κ αντρες οι οποίοι θα προκαλεσουν κ την αντιστοιχη ζημιά

 

τώρα οσον αφορά το χάπι. Αντισυλλιπτικα στην ελλάδα παίρνει ενα πολυ μεγάλο ποσοστο από κοπέλες αλλα οχι για αντισύλληψη! Για ιατρικους λόγους (πολυκυστικές ή για να ρυθμίσουν το κυκλο τους ή κ για άλλους ιατρικους λόγους παθογένειας)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο ενα δυνατο ΣΚ επιστρεφω. Ειδα οτι πολλοι διαφωνησαν με αυτο που εγραψα περι αποτελεσματικοτητας. Σας στελνω στον φιλο μας το γοογλη, για να δειτε και μονοι σας οτι το χαπι ως μεθοδος αντισυλληψης ειναι πιο αποτελεσματικο απο το προφυλακτικο. Αν παλι βαριεστε σκεφτειτε μονο αυτο: αποτο 1% αποτυχιας της μεθοδου, το μεγαλυτερο ποσοστο οφειλεται σε λαθος χρηση του μεσου. Αρα στο προφυλακτικο, οπου και οι παραγοντες αποτυχιας ειναι πολλαπλασιοι (μπορει να φορεθει λαθος, να σκιστει, κακη στυση, μενει μεσα, ειναι παλιο κτλ), ειναι και περισσοτερες οι πιθανοτητες αποτυχιας του.

 

Επειδη καποιοι αλλοι χαρακτηρισαν αυτα που ειπα "κλασσικες δικαολογιες ανδρων που δεν θελουν να σκουφονονται", προφανως στις υπολοιπες δυτικες χωρες οπου οι γυναικες χρησιμοποιουν το χαπι ευρεως, ειναι πολυ πιο καταπιεσμενες απο τους ανδρες τους που δεν θελουν να φορουν προφυλακτικο...ή μηπως ειναι απλα πιο ενημερωμενες.

 

@gmac, αυτο που ειπες για χημικα...φαρμακο ειναι και η ασπιρινη φαρμακα ειναι και τα αντινεοπλαστικα δηλητηρια που δινουν στην χημειοθεραπεια. Δεν οφελει να τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι. Αυτο που λες μπορει να ισχυε για το χαπι πρωτης γενιας, αλλα τα τωρινα χαπια εχουν εξελιχθει τοσο που να ειναι πολυ ελαφρια, αλλα και αποδεδειγμενα να εχουν οφελη στην προστασια απο μερικα ηδη καρκινων.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο ενα δυνατο ΣΚ επιστρεφω. Ειδα οτι πολλοι διαφωνησαν με αυτο που εγραψα περι αποτελεσματικοτητας. Σας στελνω στον φιλο μας το γοογλη, για να δειτε και μονοι σας οτι το χαπι ως μεθοδος αντισυλληψης ειναι πιο αποτελεσματικο απο το προφυλακτικο. Αν παλι βαριεστε σκεφτειτε μονο αυτο: αποτο 1% αποτυχιας της μεθοδου, το μεγαλυτερο ποσοστο οφειλεται σε λαθος χρηση του μεσου. Αρα στο προφυλακτικο, οπου και οι παραγοντες αποτυχιας ειναι πολλαπλασιοι (μπορει να φορεθει λαθος, να σκιστει, κακη στυση, μενει μεσα, ειναι παλιο κτλ), ειναι και περισσοτερες οι πιθανοτητες αποτυχιας του.

 

Επειδη καποιοι αλλοι χαρακτηρισαν αυτα που ειπα "κλασσικες δικαολογιες ανδρων που δεν θελουν να σκουφονονται", προφανως στις υπολοιπες δυτικες χωρες οπου οι γυναικες χρησιμοποιουν το χαπι ευρεως, ειναι πολυ πιο καταπιεσμενες απο τους ανδρες τους που δεν θελουν να φορουν προφυλακτικο...ή μηπως ειναι απλα πιο ενημερωμενες.

 

@gmac, αυτο που ειπες για χημικα...φαρμακο ειναι και η ασπιρινη φαρμακα ειναι και τα αντινεοπλαστικα δηλητηρια που δινουν στην χημειοθεραπεια. Δεν οφελει να τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι. Αυτο που λες μπορει να ισχυε για το χαπι πρωτης γενιας, αλλα τα τωρινα χαπια εχουν εξελιχθει τοσο που να ειναι πολυ ελαφρια, αλλα και αποδεδειγμενα να εχουν οφελη στην προστασια απο μερικα ηδη καρκινων.

 

 

σε χωρες της ευρωπης ωστοσο τα ορμονολογικα προβληματα των γυναικων εχουν πολυ μεγαλυτερο ποσοστο απο οτι στην ελλαδα

 

 

σιγουρα,ετσι ειναι.το "χαπι" ειναι ουσιαστικα ορμονες.δεν βλεπω τον λογο ομως να το παρει μια κοπελα επειδη το γραφει ο γοογκλις αντι να την συμβουλεψει ο γιατρος της που ειναι το πιο αμροδιο ατομο εν τοιαυτη περιπτωση

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα,ετσι ειναι.το "χαπι" ειναι ουσιαστικα ορμονες.δεν βλεπω τον λογο ομως να το παρει μια κοπελα επειδη το γραφει ο γοογκλις αντι να την συμβουλεψει ο γιατρος της που ειναι το πιο αμροδιο ατομο εν τοιαυτη περιπτωση

 

Αν δεις και το προηγουμενο μου ποστ θα δεις οτι αυτο ακριβως λεω και εγω. Το θεωρω καλη λυση μονο σε ζευγαρια με σταθερη σχεση και εμπιστοσυνη και μονο μετα απο επισκεψη σε γυναικολογο. Το συμπερασμα σου οτι το προτεινω επειδη το λεει ο γοογλης, ειναι μαλλον λογικο αλμα.

 

σε χωρες της ευρωπης ωστοσο τα ορμονολογικα προβληματα των γυναικων εχουν πολυ μεγαλυτερο ποσοστο απο οτι στην ελλαδα

Αυτο το στατιστικο δεν το ηξερα, Θα το ψαξω λιγο, αλλα παραλληλα σκεφτειτε οτι συμφωνα με σημερινο αρθρο του ε-τυπος, οι εκτρωσεις στην ελλαδα ειναι στατιστικα 12 φορες περισσοτερες απο οτι στην αγγλια. Εσυ πιο νομιζεις οτι ειναι χειροτερο?

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις και το προηγουμενο μου ποστ θα δεις οτι αυτο ακριβως λεω και εγω. Το θεωρω καλη λυση μονο σε ζευγαρια με σταθερη σχεση και εμπιστοσυνη και μονο μετα απο επισκεψη σε γυναικολογο. Το συμπερασμα σου οτι το προτεινω επειδη το λεει ο γοογλης, ειναι μαλλον λογικο αλμα.

 

 

Αυτο το στατιστικο δεν το ηξερα, Θα το ψαξω λιγο, αλλα παραλληλα σκεφτειτε οτι συμφωνα με σημερινο αρθρο του ε-τυπος, οι εκτρωσεις στην ελλαδα ειναι στατιστικα 12 φορες περισσοτερες απο οτι στην αγγλια. Εσυ πιο νομιζεις οτι ειναι χειροτερο?

 

1. δεν ειπα πως το προτεινεις εσυ.ειπα πως ενδεχομενως σκεφτεται μια κοπελιτσα "το διαβασα στο γκουγκλ,αρα τι να τρεχω σε γιατρους"

 

2.χειροτερο αναμεσα σε τι?στο χαπι ή την εκτρωση?η εκτρωση αν ειναι και δυο οχι και τοσο σχετικα θεματα σε σχεση φυσικα με το θεμα που κουβεντιαζουμε

 

η δικη μου αποψη ειναι πως τα αντισυλληπτικα θα πρεπει να δινονται μετα απο συμβουλη ιατρου και οχι να τα παιρνει καποια κοπελα απο μονη της,χωρις καν να γνωριζει περι τινος προκειται.

 

 

η αποψη των ανδρων για τι λεγομενο "ανδρικο αντισυλληπτικο" ποια ειναι?θα το παιρνατε?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

1. δεν ειπα πως το προτεινεις εσυ.ειπα πως ενδεχομενως σκεφτεται μια κοπελιτσα "το διαβασα στο γκουγκλ,αρα τι να τρεχω σε γιατρους"

 

2.χειροτερο αναμεσα σε τι?στο χαπι ή την εκτρωση?η εκτρωση αν ειναι και δυο οχι και τοσο σχετικα θεματα σε σχεση φυσικα με το θεμα που κουβεντιαζουμε

 

η δικη μου αποψη ειναι πως τα αντισυλληπτικα θα πρεπει να δινονται μετα απο συμβουλη ιατρου και οχι να τα παιρνει καποια κοπελα απο μονη της,χωρις καν να γνωριζει περι τινος προκειται.

 

 

η αποψη των ανδρων για τι λεγομενο "ανδρικο αντισυλληπτικο" ποια ειναι?θα το παιρνατε?

 

1) ΟΚ, απλως ηθελα να ειμαι σαφης.

2) Εννοω πως για μενα τα ορμονολογικα προβληματα των ευρωπαιων γυναικων ως κακο δεν συγκρινεται με τον τεραστιο αριθμο αμβλωσεων που εχουμε στην Ελλαδα. Εξαλλου τα ορμονολογικα προβληματα διορθωνονται ενω οι παρανεργειες μιας εκτρωσης μπορει να ειναι πολυ πιο εξουθενωτικες, σωματικα και ψυχολογικα.

(επισης εισαι σιγουρη οτι τα αυξημενα ορμονολογικα προβληματα οφειλονται στο χαπι?)

 

Συμφωνω απολυτα

 

Οσων αφορα για το ανδρικο χαπι, δεν θα το επερνα γιατι ειναι κατι πολυ καινουριο. Με την ιδια λογικη ομως δεν θα ηθελα και η κοπελα μου να παρει αντισυλληπτικο πρωτης γενιας. Νομιζω οτι ειμαι δικαιος.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα πως τα ορμονολογικα οφειλονται στο χαπι.αλλα πως το χαπι ρυθμιζει τα ορμονολογικα;(αντιστροφα δλδ)
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

btw, εχει βγει το ανδρικο χαπι? Ειχα διαβασει περισυ οτι θα κυκλοφορουσε συντομα, κυκλοφορησε?

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

@gmac, αυτο που ειπες για χημικα...φαρμακο ειναι και η ασπιρινη φαρμακα ειναι και τα αντινεοπλαστικα δηλητηρια που δινουν στην χημειοθεραπεια. Δεν οφελει να τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι. Αυτο που λες μπορει να ισχυε για το χαπι πρωτης γενιας, αλλα τα τωρινα χαπια εχουν εξελιχθει τοσο που να ειναι πολυ ελαφρια, αλλα και αποδεδειγμενα να εχουν οφελη στην προστασια απο μερικα ηδη καρκινων.

 

Δεν τα βάζω στο ίδιο τσουβάλι ακριβώς. Ακόμα και ασπιρίνη δεν πρόκειται να πάρεις για πλάκα, θα πάρεις επειδή έχεις πονοκέφαλο και δεν έχεις άλλη εναλλακτική. Και θα πάρεις μία φορά ή για 1-2 μέρες.

 

Δεν είμαι γιατρός ούτε βιολόγος. Για την ακρίβεια δεν έχω ιδέα από βιολογία. Καταλαβαίνω όμως ότι το αντισυλληπτικό επεμβαίνει τεχνικά στον οργανισμό της γυναίκας, και επηρεάζει τις ορμονικές της λειτουργίες. Και αυτό όχι για ένα διάστημα λίγο ημερών (για το οποίο παίρνεις συνήθως φάρμακα) αλλά για πολλά χρόνια (για πολλές γυναίκες ίσως και 10+ χρόνια).

 

Ε αυτή η επέμβαση στον οργανισμό εμένα δε μου αρέσει. Ούτε με την πρώτη γενιά χαπιών, ούτε με την οποιαδήποτε. Πες με παραδοσιακό, πες με ημιμαθή :)

 

Αν σου πω ότι τα αντισυλληπτικά έχουν και παρενέργειες φαντάζομαι θα μου πεις ότι όλα τα φάρμακα έχουν. Άρα στα λόγια μου δεν έρχεσαι; :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον gmac.

Ναι μεν τα σημερινά αντισυλληπτικά χάπια είναι σαφώς βελτιωμένα σε σχέση με της δεκαετίας του 70 ας πούμε, δεν παύουν όμως να επεμβαίνουν και να "αλλοιώνουν" μια απόλυτα φυσιολογική λειτουργία (αυτή της ωορρηξίας) και να έχουν και κάποιες μακροπρόθεσμες συνέπειες στον γυναικείο οργανισμό (πχ λόγω της αλλαγής του πάχους του ενδομητρίου θα πρέπει να υπάρξει διακοπή της χρήσης αρκετό διάστημα πριν η γυναίκα αποφασίσει να μείνει έγκυος- δεν είμαι σίγουρη για τους ιατρικούς όρους).

Όχι τίποτα ανεπανόρθωτο, αλλά εντάξει, μου φαίνεται απολύτως λογικό να μην επιθυμεί μια γυναίκα να επιφέρει αυτές τις αλλαγές στον οργανισμό της.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα πως τα ορμονολογικα οφειλονται στο χαπι.αλλα πως το χαπι ρυθμιζει τα ορμονολογικα;(αντιστροφα δλδ)

Kala ta legeis alla den ine etsi akrivos, i giatros mou auto mou to exei pei gia ta antisiliptika ta opoia xrisimopiounte gia ti statheropioisi tou kiklou

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι έχω ακούσει αυτό το χάπι της επόμενης μέρας πρέπει εμείς οι γυναίκες να το αποφεύγουμε, σωστά? Τώρα υπάρχει περίπτωση μια γυναίκα που κανονικότατα παίρνει κάθε φορά τα αντισυλληπτικα να μείνει έγκυος? Εγώ πάντως ψηφίζω προφυλακτικά!

 

Υπάρχουν πολλοί εξωγενείς παράγοντες που μπορεί να ευθύνονται για αυτό που λες..Πχ αν μια κοπέλα ναι μεν πήρε το χάπι της κανονικά αλλά έχει προβλήματα εντερικής φύσεως η δράση του χαπιού μειώνεται αισθητά..Ακόμη και αντιβιοτικά να πάρει κάποια κοπέλα η δράση του χαπιού αλλοιώνεται..

 

Λοιπον μετα απο ενα δυνατο ΣΚ επιστρεφω. Ειδα οτι πολλοι διαφωνησαν με αυτο που εγραψα περι αποτελεσματικοτητας. Σας στελνω στον φιλο μας το γοογλη, για να δειτε και μονοι σας οτι το χαπι ως μεθοδος αντισυλληψης ειναι πιο αποτελεσματικο απο το προφυλακτικο. Αν παλι βαριεστε σκεφτειτε μονο αυτο: αποτο 1% αποτυχιας της μεθοδου, το μεγαλυτερο ποσοστο οφειλεται σε λαθος χρηση του μεσου. Αρα στο προφυλακτικο, οπου και οι παραγοντες αποτυχιας ειναι πολλαπλασιοι (μπορει να φορεθει λαθος, να σκιστει, κακη στυση, μενει μεσα, ειναι παλιο κτλ), ειναι και περισσοτερες οι πιθανοτητες αποτυχιας του.

 

Επειδη καποιοι αλλοι χαρακτηρισαν αυτα που ειπα "κλασσικες δικαολογιες ανδρων που δεν θελουν να σκουφονονται", προφανως στις υπολοιπες δυτικες χωρες οπου οι γυναικες χρησιμοποιουν το χαπι ευρεως, ειναι πολυ πιο καταπιεσμενες απο τους ανδρες τους που δεν θελουν να φορουν προφυλακτικο...ή μηπως ειναι απλα πιο ενημερωμενες.

 

@gmac, αυτο που ειπες για χημικα...φαρμακο ειναι και η ασπιρινη φαρμακα ειναι και τα αντινεοπλαστικα δηλητηρια που δινουν στην χημειοθεραπεια. Δεν οφελει να τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι. Αυτο που λες μπορει να ισχυε για το χαπι πρωτης γενιας, αλλα τα τωρινα χαπια εχουν εξελιχθει τοσο που να ειναι πολυ ελαφρια, αλλα και αποδεδειγμενα να εχουν οφελη στην προστασια απο μερικα ηδη καρκινων.

 

Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς θες να πεις..Επειδή το χάπι έχει 1% αποτυχία ενώ το προφυλακτικό έχει 3% καλύτερα να χρησιμποιείται το χάπι?!?Αυτό είπες?!?

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο πραγμα λεμε neove_2

Auto enouses kai esi lepon :) kai ego :D

Xero oti se poles kopeles tes kani kalo pou kratane to kiklo tous stathero, ene kalo gia ten igia sou na exes stathero kiklo, den ene mono voliko. Ala poles to pernoune edo kai xores ti semvouli giatrou. Den isxei to idio gia oles omos, kathe mia exi alo organismo kai prepi mono an pragmatika iparhi periptosi enas poli astathis kiklos na dimiourgi i na proerhete apo ala provlimata, mono tote na prohorae kapia sto hapi kai afou exetasi o giatros ta etia! Genika pantos oso ligotero epemveni kanis toso kalitero. Afto pistevo ego.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς θες να πεις..Επειδή το χάπι έχει 1% αποτυχία ενώ το προφυλακτικό έχει 3% καλύτερα να χρησιμποιείται το χάπι?!?Αυτό είπες?!?

 

Το θεμα μας ειναι η αντισυλληψη, και εγω λεω οτι σαν αντισυλληπτικο μεσο το χαπι ειναι αποτελεσματικοτερο. Το ποιος θα κανει τι ειναι θεμα δικο του, και του τι θα του πει ο γιατρος.

Εγω με οσους γιατρους εχω μιλησει, και οσες ανακοινωσεις διεθνων οργανισμων εχουν περασει απο τα χερια μου, φαινεται να συμφωνουν υπο προυποθεσεις οτι το χαπι ειναι η καλυτερη μορφη αντισυλληψης (μετα τη στειρωση)

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Και την αποχη.

 

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα το χαπι της επομενης μερας ποσο συχνα "σηκωνει" ο οργανισμος να χρησιμοποιειται; Γιατι κατι ακουσα και περι "2 φορες σε ολη μας την ζωη", να ξερουμε δηλαδη εμεις οι γυναικες τον βαθμο της σοβαροτητας του.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και την αποχη.

 

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα το χαπι της επομενης μερας ποσο συχνα "σηκωνει" ο οργανισμος να χρησιμοποιειται; Γιατι κατι ακουσα και περι "2 φορες σε ολη μας την ζωη", να ξερουμε δηλαδη εμεις οι γυναικες τον βαθμο της σοβαροτητας του.

 

ε ενταξει δεν ειναι και για καθε μερα......

λογικα θα το κανεις μονο αν σπασει κανα προφυλακτικο.Δεν νομιζω να συμβαινει συχνα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μας ειναι η αντισυλληψη, και εγω λεω οτι σαν αντισυλληπτικο μεσο το χαπι ειναι αποτελεσματικοτερο. Το ποιος θα κανει τι ειναι θεμα δικο του, και του τι θα του πει ο γιατρος.

Εγω με οσους γιατρους εχω μιλησει, και οσες ανακοινωσεις διεθνων οργανισμων εχουν περασει απο τα χερια μου, φαινεται να συμφωνουν υπο προυποθεσεις οτι το χαπι ειναι η καλυτερη μορφη αντισυλληψης (μετα τη στειρωση)

 

Το χάπι όμως δεν σε προστατεύει από τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα ή από οποιαδήποτε άλλη μόλυνση που μπορεί να σου μεταφέρει ο συντροφός σου ή εσύ σε αυτόν..Αντίθετα το προφυλακτικό ναι μεν έχει λιγότερη αποτελεσματικότητα αλλά σε προστατεύει και απο εγκυμοσύνη και από όλα τα μεταδιδόμενα νοσήματα καθώς και από άλλα διάφορα που ανέφερε σε προηγούμενο post η Freak αν δεν κάνω λάθος..

Προσωπικά οτιδήποτε και να μου πει η γυναικολόγος μου (η οποία είναι κατά του χαπιού σαν μέσο αντισύλληψης αλλά το υιοθετεί σε περιπτώσεις που υπάρχει πρόβλημα κύκλου ή πολυκυστικών ωοθηκών) και οποιαδήποτε στατιστική μελέτη ή ανακοινώσεις οργανισμών το προφυλακτικό για μένα είναι το καλύτερο...

 

 

 

Και την αποχη.

 

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα το χαπι της επομενης μερας ποσο συχνα "σηκωνει" ο οργανισμος να χρησιμοποιειται; Γιατι κατι ακουσα και περι "2 φορες σε ολη μας την ζωη", να ξερουμε δηλαδη εμεις οι γυναικες τον βαθμο της σοβαροτητας του.

 

Δεν ξέρω να σου πω τον αριθμό αλλά ξέρω 2 κοπέλες γνωστές μου που το πήραν λόγω σπασίματος προφυλακτικού η μία και η άλλη γιατί έκανε ελεύθερο one-night stand..Και οι 2 αδιαθέτησαν εντός ημερών και μέχρι να αποκτήσουν μια φυσιολογική έμμηνο ρύση από άποψη κύκλου--δλδ να σταθεροποιηθεί--τους πήρε κάπου 3μήνες...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

και η άλλη γιατί έκανε ελεύθερο one-night stand..

 

Μα υπάρχει στ'αλήθεια τέτοιος κόσμος; :wacko:

 

Που να μη νοιάζεται ούτε για την πιθανή εγκυμοσύνη αλλά (το κυριότερο ίσως) ούτε για τις πιθανές μολύνσεις;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...