Jump to content

Μεσημεριανός ύπνος


Ilias1908
 Κοινοποίηση

Κοιμαστε το μεσημερι;  

351 members have voted

  1. 1. Κοιμαστε το μεσημερι;

    • Ναι! (δικαιολογιστε)
      153
    • Οχι! (δικαιολογιστε)
      198


Recommended Posts

Μια ωρίτσα θα ήθελα να κοιμάμαι το μεσημέρι αλλά είμαι στη δουλειά και δεν μπορώ...

Κάπου στις 2:30 με 3 σκέφτομαι τι καλά που θα ήταν να είχα ένα κρεββάτι.

Ευτυχώς που οι καρέκλες μας είναι καλές και έτσι μπορώ και απλώνομαι!!!

Αλλιώς βέβαια θα ήταν το κρεββάτι :rolleyes:

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 290
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δουλεύω 8 με 5 οπότε όταν γυρίζω σπίτι κάνω μερικές δουλειές σπιτιού, μαγειρεύω, λίγο τηλεόραση ή κανένα dvd να χαλαρώσω και μετά ύπνο. Δεν μου μένει χρόνος για μεσημεριανό ύπνο. :( :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι που να βοηθά για να κοιμηθώ;

Τώρα τελευταία θέλω πάντως να κοιμάμαι καμιά ωρίτσα το μεσημέρι/απόγευμα γιατί νιώθω πως το χρειάζεται ο οργανισμός μου.. αλλά δεν τα καταφέρνω, όσο κι αν το προσπαθώ!

Αν δεν περάσουν οι 9.30/10 δεν μπορώ να κλέισω βλέφαρο.

Και είναι και το πρωινό ξύπνημα..

Άσε.

Ποτέ δεν τα είχα καλά με τον ύπνο :p

 

Ναι αμέ....:)

Lexotanil 3mg

Stedon 5mg

Alloperidin σταγόνες

Risperdal 2mg

Xanax 0,5mg

:) Α... μόνο που χρειάζεσαι ιατρική συνταγή......:) :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμέ....:)

Lexotanil 3mg

Εμενα παντως αυτα δεν μου κανουν τιποτα. Προτιμω γαλατακι ή τσαι ή ενα ζεστο μπανακι...οτι πρεπει για νανι.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως αυτα δεν μου κανουν τιποτα. Προτιμω γαλατακι ή τσαι ή ενα ζεστο μπανακι...οτι πρεπει για νανι.:)

 

Τι εννοείς δεν σου κάνουν τίποτα....;

Δεν φαντάζομαι να έχεις δοκιμάσει.....:confused: :confused:

Αυτά τα δίνουμε σε "ειδικές περιπτώσεις"

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν σου κάνουν τίποτα....;

Δεν φαντάζομαι να έχεις δοκιμάσει.....:confused: :confused:

Αυτά τα δίνουμε σε "ειδικές περιπτώσεις"

Μην ταραζεσαι...:p Μια φορα ειχα παρει κι αυτο "ετυχε"(το ετυχε το λεω για να δειξω οτι δεν εχω καποιο προβλημα)...

Παντως δεν καταλαβα διαφορά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μην ταραζεσαι...:p Μια φορα ειχα παρει κι αυτο "ετυχε"(το ετυχε το λεω για να δειξω οτι δεν εχω καποιο προβλημα)...

Παντως δεν καταλαβα διαφορά.

 

ε...η αληθεια ειναι οτι υπαρχει διαφορα καλε...απλα κοιμασαι και δεν το καταλαβαινεις...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπέρ του μεσημεριανού ύπνου και το τηρώ δεόντως!:p

Αν δεν κοιμηθώ μεσημέρι, δεν μιλιέμαι το απόγευμα...φυσικά weekend επιβάλλεται, διότι η νύχτα είναι μεγάλη!:happy:

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κοιμάμαι κάθε μεσημέρι 1-1,5 ώρα, αλλιώς δεν βγαίνει η ημέρα, αφού ξυπνάω στις 6.30 το πρωί και συνήθως δουλεύω και μερικές ώρες το απόγευμα. Το πρόβλημα είναι με το βραδυνό μου ύπνο. Σχεδόν πάντα δυσκολεύομαι να κοιμηθώ και ξυπνάω κατά τη διάρκεια της νύχτας :(

 

Είναι ενδιαφέρον ότι πρόσφατα δημοσιεύτηκε μία έκθεση στη Γαλλία για τα τροχαία ατυχήματα και βρήκαν ότι ένα σημαντικό ποσοστό αυτών οφείλεται σε κουρασμένους οδηγούς, παρ'όλο που οι Γάλλοι έχουν το μικρότερο εβδομαδιαίο ωράριο εργασίας στην Ε.Ε.. Ανακάλυψαν λοιπόν ότι ο μέσος Γάλλος κοιμάται λίγες ώρες, με αποτέλεσμα να μην ξεκουράζεται επαρκώς. Οπότε, η έκθεση καταλήγει πως πρέπει να καθιερωθεί ο μεσημεριανός ύπνος. ;)

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

Από την «Ελευθεροτυπία» (link):

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ: Μειώνει κατά 64% τον κίνδυνο θανάτου από καρδιακό για τους εργαζόμενους άνδρες

 

Η σιέστα σώζει καρδιές

 

Σωτήριος για την καρδιά μας μπορεί να αποδειχθεί ένας... υπνάκος το μεσημέρι! Ιδιαίτερα προστατεύει τους εργαζόμενους άνδρες, καθώς μπορεί να μειώσει τον κίνδυνο θανάτου από καρδιακή νόσο κατά 64%!

 

Γενικότερα, οι άνθρωποι που κοιμούνται συχνά το μεσημέρι έχουν κατά 30% μικρότερο κίνδυνο να πεθάνουν από καρδιά.

 

Τα παραπάνω, μεταξύ άλλων, έδειξε μεγάλη μελέτη που έγινε στη χώρα μας σε 23.681 ενήλικες 20-86 ετών, από τον καθηγητή της Σχολής Δημόσιας Υγείας του Χάρβαρντ Δημήτριο Τριχόπουλο και την ομάδα του στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, και δημοσιεύθηκε προχθές στο επιστημονικό περιοδικό «Archives of Internal Medicine».

 

Σύμφωνα με τον καθηγητή, το να παίρνουμε έναν υπνάκο το μεσημέρι μπορεί να αποδειχθεί ένα σημαντικό όπλο στη μείωση της θνησιμότητας των καρδιαγγειακών νοσημάτων, που μόνο στην Αμερική σκοτώνουν 650.000 ανθρώπους τον χρόνο, όπως αναφέρεται σε χθεσινό δημοσίευμα της «Washington Post».

 

Οι ερευνητές ήξεραν εδώ και χρόνια ότι σε χώρες όπως η Ελλάδα, η Ιταλία και η Ισπανία, όπου οι άνθρωποι επιδίδονται συχνότερα στη λεγόμενη «σιέστα», τα ποσοστά καρδιοπαθειών είναι χαμηλότερα από το αναμενόμενο.

 

Το βιολογικό μας ρολόι έχει δύο κύκλους ύπνου και ξυπνήματος κάθε μέρα και είναι πιθανόν σε ορισμένους ανθρώπους, όταν δεν κοιμούνται το μεσημέρι, να διαταράσσεται αυτή η διαδικασία, με αρνητικές για τον οργανισμό συνέπειες.

 

Κατά τη διάρκεια της μελέτης, που είναι η μεγαλύτερη που έγινε ποτέ για το θέμα αυτό, σημειώνει το δημοσίευμα, οι συμμετέχοντες, που εξετάστηκαν το χρονικό διάστημα '94-'96, ερωτήθηκαν για το αν παίρνουν έναν υπνάκο το μεσημέρι και, αν ναι, πόσο συχνά και για πόση ώρα.

 

Επίσης, ερωτήθηκαν για λεπτομέρειες σχετικά με τις συνήθειες που αφορούν την υγεία τους, για το εάν έχουν κάποια ασθένεια που τους κάνει να κοιμούνται περισσότερο, πόσο ασκούνται και τι τρώνε.

 

Επειτα από έξι χρόνια παρακολούθησης, καταγράφηκε ότι 792 συμμετέχοντες απεβίωσαν, συμπεριλαμβανομένων 133 που πέθαναν από καρδιοπάθεια. Η ανάλυση των στοιχείων έδειξε ότι όσοι έπαιρναν έναν υπνάκο το μεσημέρι είχαν 34% μειωμένη πιθανότητα να πεθάνουν από νόσο της καρδιάς, σε σχέση με αυτούς που δεν κοιμούνταν ποτέ το μεσημέρι. Οσοι μάλιστα κοιμούνταν για τουλάχιστον 30 λεπτά πάνω από τρεις φορές την εβδομάδα, είχαν 37% μειωμένο κίνδυνο θανάτου.

 

Είναι εντυπωσιακό, όπως αναφέρει το δημοσίευμα, το ότι ο υπνάκος τού μεσημεριού φαίνεται να προστατεύει περισσότερο τους εργαζόμενους άντρες (64% μείωση του κινδύνου θανάτου από καρδιά), ενώ οι μη εργαζόμενοι άντρες είχαν μείωση του κινδύνου κατά 36%. Μια παρόμοια ανάλυση δεν στάθηκε δυνατό να γίνει στις γυναίκες, γιατί ήταν πολύ λίγες όσες πέθαναν από καρδιά.

 

«Αν έχετε την ευκαιρία να πάρετε έναν υπνάκο το μεσημέρι, να το κάνετε», τόνισε ο κ. Τριχόπουλος, προσθέτοντας ότι οι «σιέστες» γίνονται όλο και πιο σπάνιες διεθνώς, καθώς η παγκοσμιοποίηση έχει διασπείρει τον δυτικό τρόπο ζωής, αυτόν της εργασιομανίας.

 

«Αν επισκεφθείτε πολλές χώρες, θα δείτε ότι κατά τη διάρκεια του μεσημεριού όλα σταματάνε. Οι άνθρωποι έχουν την ευκαιρία να φάνε ένα καλό γεύμα και να κοιμηθούν για λίγο», συνεχίζει ο καθηγητής, «με την παγκοσμιοποίηση όμως αυτό βγαίνει από τη ζωή μας. Αν η έρευνά μας είναι σωστή, οι άνθρωποι πρέπει να ξανασκεφτούν, πριν συνεχίσουν να υιοθετούν αυτή τη χωρίς ανάπαυλα δραστηριότητα κατά τη διάρκεια της ημέρας, που επιβάλλει η παγκοσμιοποίηση».

 

«Η συνταγή ενός μεσημεριανού υπνάκου φαίνεται απλή, αλλά δίνει πολλές υποσχέσεις», σχολίασε ο καρδιολόγος Gerald Fletcher από τη Mayo Clinic, μιλώντας εκ μέρους της Αμερικανικής Καρδιολογικής Ενωσης.

 

Ο Michael Twery, που διευθύνει το «National Heart Lung and Blood Institute's National Center on Sleep Disorders Research», σημειώνει ότι «ένας υπνάκος κατά τη διάρκεια της ημέρας μπορεί να μας βοηθά να αντιμετωπίσουμε το καθημερινό άγχος, ενώ μια άλλη εκδοχή είναι ότι πρόκειται για μέρος του φυσιολογικού βιολογικού ρυθμού της ημέρας».

 

!«Τίποτε δεν είναι ακόμη βέβαιο. Πρόκειται για μια πολύ καλή μελέτη, αλλά δεν αποδεικνύει κάτι. Χρειάζονται πολλά χρόνια μελέτης και αρκετές έρευνες ακόμη ώστε να μπορούμε να μιλούμε για οριστικά συμπεράσματα. Το μήνυμα που μπορούμε να δώσουμε είναι ότι όσοι έχουν τη συνήθεια να ρίχνουν ένα μεσημεριανό υπνάκο καλό είναι να τη διατηρήσουν», δήλωσε χθες στην «Ε» ο Δ. Τριχόπουλος.

 

 

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 14/02/2007

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι με το βραδυνό μου ύπνο. Σχεδόν πάντα δυσκολεύομαι να κοιμηθώ και ξυπνάω κατά τη διάρκεια της νύχτας :(

 

παρε απο φαρμακειο λεβαντα και βαλε την με νερακι στο καλοριφερ σε χαλαρωνει και κοιμασαι σαν πουλακι...;)

Link to comment
Share on other sites

παρε απο φαρμακειο λεβαντα και βαλε την με νερακι στο καλοριφερ σε χαλαρωνει και κοιμασαι σαν πουλακι...;)

 

Α, σ'ευχαριστώ! Θα το δοκιμάσω οπωσδήποτε, μπορεί και απόψε :happy:

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κοιμάμαι κάθε μεσημέρι 1 ωριτσα.Το πρόβλημα είναι με το βραδυνό μου ύπνο. Σχεδόν πάντα δυσκολεύομαι να κοιμηθώ και ξυπνάω κατά τη διάρκεια της νύχτας τουλαχιστον 1-2 φορες....και το πρωι τραβαω αγριο ζορι για να ξυπνησω.Δεν μπορω να εχω σωστο timing με τον Μορφεα :mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κοιμάμαι κάθε μεσημέρι 1 ωριτσα.Το πρόβλημα είναι με το βραδυνό μου ύπνο. Σχεδόν πάντα δυσκολεύομαι να κοιμηθώ και ξυπνάω κατά τη διάρκεια της νύχτας τουλαχιστον 1-2 φορες....και το πρωι τραβαω αγριο ζορι για να ξυπνησω.Δεν μπορω να εχω σωστο timing με τον Μορφεα :mad:

 

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Δοκίμασε την πρόταση της miranta. Βάλε λεβάντα με νερό στο καλοριφερ του υπνοδωματίου σου. Είναι χαλαρωτικό.

 

Miranta, δεν πρόλαβα να πάω σε φαρμακείο χθες για τη λεβάντα, αλλά θα πάω σίγουρα απόψε. Πάλι δυσκολεύτηκα να κοιμηθώ χθες βράδυ. :(

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Δοκίμασε την πρόταση της miranta. Βάλε λεβάντα με νερό στο καλοριφερ του υπνοδωματίου σου. Είναι χαλαρωτικό.

 

Miranta, δεν πρόλαβα να πάω σε φαρμακείο χθες για τη λεβάντα, αλλά θα πάω σίγουρα απόψε. Πάλι δυσκολεύτηκα να κοιμηθώ χθες βράδυ. :(

 

μπορεις να κανεις και μπανιο με λεβαντα...και ο ευκαλυπτος ειναι πολυ καλος εγω τον χρησιμοποιω για το ασθμα και κοιμαμαι υπεροχα...αναπνεω βρε αδερφε και χαλαρωνω:lol: :p

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να κανεις και μπανιο με λεβαντα...και ο ευκαλυπτος ειναι πολυ καλος εγω τον χρησιμοποιω για το ασθμα και κοιμαμαι υπεροχα...αναπνεω βρε αδερφε και χαλαρωνω:lol: :p

 

Α, ωραία. Να κοιτάξω για αφρόλουτρο με βάση τη λεβάντα?

 

Τον ευκάλυπτο τον φοβάμαι λίγο - κατά καιρούς παρουσιάζω αλλεργία σε μέντα, δυόσμο, ευκάλυπτο. Είναι κάτι που έρχεται και φεύγει, αλλά γενικότερα δεν χρησιμοποιώ προϊόντα που περιέχουν αυτά τα βότανα.

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

Α, ωραία. Να κοιτάξω για αφρόλουτρο με βάση τη λεβάντα?

Τον ευκάλυπτο τον φοβάμαι λίγο - κατά καιρούς παρουσιάζω αλλεργία σε μέντα, δυόσμο, ευκάλυπτο. Είναι κάτι που έρχεται και φεύγει, αλλά γενικότερα δεν χρησιμοποιώ προϊόντα που περιέχουν αυτά τα βότανα.

 

τα παιδικα εχουνε αρωμα λεβαντας για να κανουνε νανι τα μπεμπέ:p

τωρα οσο για την αλλεργια παω πάσο

παντως εγω εχθες κοιμηθηκα το μεσημερι μιαμιση ωρα μετα απο φανταστικο μπανιο και ηρεμησα:happy:

Link to comment
Share on other sites

τα παιδικα εχουνε αρωμα λεβαντας για να κανουνε νανι τα μπεμπέ:p

τωρα οσο για την αλλεργια παω πάσο

παντως εγω εχθες κοιμηθηκα το μεσημερι μιαμιση ωρα μετα απο φανταστικο μπανιο και ηρεμησα:happy:

 

Θα συμβιβαστώ με το παιδικό. :O

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να κανεις και μπανιο με λεβαντα...και ο ευκαλυπτος ειναι πολυ καλος εγω τον χρησιμοποιω για το ασθμα και κοιμαμαι υπεροχα...αναπνεω βρε αδερφε και χαλαρωνω:lol: :p

για να αναπνεεις μπορεις να χρησιμοποιησεις και αναπνευστηρα(του δυτη) :p

Link to comment
Share on other sites

Καλά, όοοοοοοολα αυτά τα κάνετε μόνο και μόνο για να κοιμηθείτε;:confused: :confused:

Δεν μπορείτε δηαδή απλά να ξαπλώσετε και να σβήσετε το φως;:confused:

Εγώ αυτό κάνω και πετυχαίνει πάντα.........

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν πεφτω ποτε μεσημερι αλλα το βραδυ απο τις 12 μεχρι τις 8 δεν πα να πεφτουν κορμια εξω δεν με ξυπναει ουτε ο σεισμος
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν πεφτω ποτε μεσημερι αλλα το βραδυ απο τις 12 μεχρι τις 8 δεν πα να πεφτουν κορμια εξω δεν με ξυπναει ουτε ο σεισμος

 

Κάθε φορά τόσο νωρίς κοιμάσαι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...