Jump to content

Redmi 4X


phone55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.

Πριν μια μερα μου εκανε αυτοματη αναβαθμιση και απο τοτε δεν αναγνωριζει την sd. Καμια ιδεα εχετε?

Παρεπιπτοντως η αναβαθμιση ειναι επιεικως για τον π....

 

και το χειροτερο δε μπορεις να σβησεις την ειδοποιηση στην αρχικη μενει καρφιτσωμενη.

Παντως δε βλεπω να προσφερει τιποτα ουσιαστικο ειδικα αν δε χρησιμοποιεις τον default launcher.

 

τελευταια εχω ενα θεμα με την οθονη καποιες φορες εκει που παταω ας πουμε στο δεξι μερος της οθονης δειχνει οτι πατιεται και ολη η οριζοντια γραμμη ταυτοχρονα. εχω ενεργοποιημενο το show taps που σου δειχνει το σημειο που εχεις ακουμπησει στην οθονη και φαινεται σα να γινονται πολλα αγγιγματα μαζι. στρωνει με κλειδωμα/ξεκλειδωμα ή επανεκκινηση του κινητου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σε ποια αυτοματη αναβαθμιση αναφερεστε? απο miui 9 -> miui 10 ? Και εγω την ειχα κανει νομιζω με την sd μεσα και δεν ειχα πρόβλημα. Εργοστασιακη επαναφορα ειναι το πρωτο βημα εφοσον δεν λυθει με την προσαρτηση που αναφερεται πιο πανω. Για αυτο με την αφη,αν απενεργοποιηθει το show taps υπαρχει παλι θεμα? αν δεν λυνεται κι αυτο με εργοστασιακη μπορει να παιζει κατι με την αφη...
Link to comment
Share on other sites

δε δοκιμασα να απενεργοποιησω το show taps ειναι η αληθεια αλλα το κοβω δυσκολο να φταιει αυτο. ποτε δε ξερεις βεβαια.. πιο πολυ τη μεμβρανη προστασιας σκεφτηκα μηπως εχει καποιο θεμα αυτη αλλα και παλι χλωμο μιας κ το κανει στην ιδια γραμμη που ειναι κ το δικο μου αγγιγμα και οχι σε τυχαιο σημειο. hard reset δε κανω τοσο ευκολα ποτε. αντε να τα ξαναπερασεις απτη αρχη ολα μετα!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η υποστήριξη vo-wifi είναι θέμα hardware ή λογισμικού? Βλέπω οτι υποστηρίζει volte αλλά για το vowifi τίποτα. Γίνεται μήπως με άλλη rom?

Εχω και ενα άλλο θέμα το οποίο δεν ξέρω που οφείλεται. Χρησιμοποιώ via browser και κάποιες στιγμές στην πλοηγηση αντιμετωπίζω προβλήματα τα οποία λύνονται αν πάω στα πρόσφατα και αφαιρέσω κάποια από τις εφαρμογές που είχα ανοίξει. 2 παραδείγματα είναι η αρχική του youtube (βλέπω κυκλάκι να γυρνάει και δεν φορτώνουν τα βίντεο) και εδώ στο myphone μετά την σύνδεση,μένει στη σελίδα που γράφει οτι συνδέθηκα και δεν ανακατευθύνει. Αν κλείσω 1-2 πρόσφατες,γίνεται ανακατεύθυνση,φορτώνουν βιντεο κλπ κανονικά. Φαντάζομαι ότι μπορεί να φταίει ο via αλλά ταυτόχρονα να παίζει κάτι με τη ραμ. Εχω συνήθως 1.7 ελεύθερη κι όμως φαίνεται ότι κάπου κολλάει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!! Μιας και έχει περάσει σχεδόν μήνας με τη miui 10 αξίζει η αναβάθμιση; Από θέμα μπαταρίας και bug η είναι προτιμότερη να μείνει κάποιος στην 9. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας παρακαλώ εχω θεμα. Τελευταια μερικες φορες με παιρνουν τηλεφωνο και φαινεται κλειστο σε αυτους ενω εχω φουλ σήμα. Μου το ειχε ξανα κανει κανα μηνα πριν. Δεν ξερω τι να κανω φταιει η κοσμοτε η το κινητο; δεν εχω βρει λυση.
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους.

Μετά την τελευταία αναβάθμιση οταν δεν προλάβω πχ μια κλήση μόλις σταματήσει να χτυπάει κάνει τον ήχο της ειδοποιησης.

Αν το περιέγραψαν σωστά γνωρίζεται πως απενεργοποιείται;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας παρακαλώ εχω θεμα. Τελευταια μερικες φορες με παιρνουν τηλεφωνο και φαινεται κλειστο σε αυτους ενω εχω φουλ σήμα. Μου το ειχε ξανα κανει κανα μηνα πριν. Δεν ξερω τι να κανω φταιει η κοσμοτε η το κινητο; δεν εχω βρει λυση.

 

πιθανον το εχεις σε 4g/3g/2g mode (προτιμώμενο LTE). Αν εχεις 4g σημα,την ωρα που ερχεται η κληση δεν προλαβαινει να πεσει σε 3g (σε 4g μονο τα δεδομενα λειτουργουν) και γι'αυτο φαινεται κλειστο. Αυτο μπορει να ειναι θεμα της κεραιας αλλα ισως και το κινητο να μην κανει την αλλαγη γρηγορα. Αν δεν χρειαζεσαι το 4g συνεχεια για ιντερνετ,καλο ειναι να το γυρισεις στο 3g ή στο 2g ακομα,για εξοικονομηση μπαταριας,αν δεν εχεις θεματα με την ποιοτητα των κλησεων.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους.

Μετά την τελευταία αναβάθμιση οταν δεν προλάβω πχ μια κλήση μόλις σταματήσει να χτυπάει κάνει τον ήχο της ειδοποιησης.

Αν το περιέγραψαν σωστά γνωρίζεται πως απενεργοποιείται;

προερχεται απο την ειδοποίηση της αναπάντητης που εμφανίζεται στο πάνω μέρος.Απ'οτι έχω δει δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να μην ακούγεται,ούτε στις εφαρμογές συστήματος->τηλεφωνο,ούτε στις ειδοποιήσεις εφαρμογών.

Link to comment
Share on other sites

πιθανον το εχεις σε 4g/3g/2g mode (προτιμώμενο LTE). Αν εχεις 4g σημα,την ωρα που ερχεται η κληση δεν προλαβαινει να πεσει σε 3g (σε 4g μονο τα δεδομενα λειτουργουν) και γι'αυτο φαινεται κλειστο. Αυτο μπορει να ειναι θεμα της κεραιας αλλα ισως και το κινητο να μην κανει την αλλαγη γρηγορα. Αν δεν χρειαζεσαι το 4g συνεχεια για ιντερνετ,καλο ειναι να το γυρισεις στο 3g ή στο 2g ακομα,για εξοικονομηση μπαταριας,αν δεν εχεις θεματα με την ποιοτητα των κλησεων.

 

Να συνεχίσω τη σωστή συμβουλή, προτείνοντας να το έχεις σε 3g. Αν το 2g δίκτυο είναι κατασκευασμένο όπως και τα υπόλοιπα, θα έχεις κενά.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Τελευταια το ειχα να φτανει μονο σε 3G και οχι Lte αλλα το ξανα εκανε.... καπου μου ειπαν οτι ισως φταιει η καρτα γιατι ειναι κομμένη και το χρυσο σιδερακι πισω η μια πλευρα του ειναι πατιμενη καπως ετσι πως την πετσοκοψε ο χαχας εκεινος....
Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα να κανεις αλλαγη καρτας. Στην κοσμοτε κοστιζει 7,90 αλλα μονο ετσι θα βγαλεις ασφαλες συμπερασμα για το τι φταιει. Κανονικα αν δεν εβλεπε την καρτα θα εβγαζε κενες μπαρες στο σημα με x πανω ή θα ελεγε οτι δεν υπαρχει σιμ.

Βασικα τωρα που το σκεφτομαι,να υποθεσω οτι εχεις απο τις παλιες καρτες της κοσμοτε? Υπηρχε μια τετοια συμπεριφορα,οταν εμενε το τηλεφωνο σε ενα σημειο για πολυ ωρα,ή οταν πηγαινε απο χωρο με πολυ σημα σε χωρο χωρις σημα. Κολλαγε η ενδειξη στο φουλ αλλα εδειχνε κλειστο. Αν ειναι αυτο αναγκαστικα καινουργια sim

Link to comment
Share on other sites

Αλλος μου ειπε πως εχουν θεμα τα xiaomi με τις κομμενες καρτες..... και ενας αλλος να βγάλω απο την βελτιστοποίηση μπαταρίας τις εκπομπές κινητής τηλεφωνίας και το κέλυφος σε πρώτο στάδιο. Και οτι τα Xiaomi εχουν αρκετά επιθετικό σύστημα βελτιστοποίησης μπαταρίας.Ισχυει;
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους.

Μετά την τελευταία αναβάθμιση οταν δεν προλάβω πχ μια κλήση μόλις σταματήσει να χτυπάει κάνει τον ήχο της ειδοποιησης.

Αν το περιέγραψαν σωστά γνωρίζεται πως απενεργοποιείται;

Φίλε αν το ψάχνεις ακόμα το βρηκα. Θα ανοίξεις την Ασφάλεια,θα πας διαχείριση εφαρμογών -> διαχείριση κλήσεων -> ειδοποιήσεις -> ήχος. Κλείνοντας το συγκεκριμένο διακόπτη, όταν σταματά το κουδούνισμα βγαίνει στο πάνω μερος η ειδοποίηση της αναπάντητης χωρίς να ακούγεται ο ήχος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αν το ψάχνεις ακόμα το βρηκα. Θα ανοίξεις την Ασφάλεια,θα πας διαχείριση εφαρμογών -> διαχείριση κλήσεων -> ειδοποιήσεις -> ήχος. Κλείνοντας το συγκεκριμένο διακόπτη, όταν σταματά το κουδούνισμα βγαίνει στο πάνω μερος η ειδοποίηση της αναπάντητης χωρίς να ακούγεται ο ήχος.

 

Είμαι υπόχρεος.

Που το βρηκες εκει που πηγαν και το κρύψανε;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ χρόνια πολλά! Μόλις αγορασα το κινητό κ θα ήθελα να μου πείτε για την πρωτη φόρτιση, ποσο να είναι το ποσοστο της μπαταρίας για να το βάλω για πρωτη φόρτιση; αρκεί μέχρι να παει 100%? Οχι πολλές ώρες όπως με τα παλιά; χρειάζεται μετα 3-4 φορτισεις από φορτίσεις ώστε να στρώσει η μπαταρία; κ όταν λέμε να αποφορτισει , νατο αφήσω να κλείσει;
Link to comment
Share on other sites

Αρκεί που θα φτάσει 100%

Όταν πέσει γύρω στο 20% βάλτο ξανά στο ρεύμα

 

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Δεν χρειαζεται κάποια ιδιαίτερη φόρτιση κ στις 2-3 επόμενες όπως έχω διαβάσει;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σε είπα να κάνεις κάθε φορά που θες να φορτισεις

 

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, φόρτισα για πρώτη φορά το κινητό και για να πάει από το 20% στο 100 % έκανε 7 ώρες!!! Το είχατε κ εσείς αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Είχε συμβεί στη συσκευή που εχω εγω τώρα. Ο αδελφός μου τότε είχε το ίδιο θέμα. Το είχα γράψει κιόλας. Είχε κάνει και παραπάνω από 7 νομίζω. Βέβαια την χρησιμοποιούσε παράλληλα, έκανε τις αναβαθμίσεις κλπ. Μετα έστρωσε. Γενικώς εχω παρατηρήσει οτι θέλει στάνταρ το δικό του φορτιστή,με το δικο του καλώδιο,και κατά προτίμηση απευθείας στην πρίζα. Όχι σε πολύπριζο. Και καλύτερα βέβαια να μην πολυχρησιμοποιείται στη διάρκεια της φόρτισης. Να υποθέσω οτι το πήρες απο Ελλάδα και ότι έχει τον Ευρωπαϊκό φορτιστή των 2 Αμπερ ε?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ χρόνια πολλά! Μόλις αγορασα το κινητό ...

Χρονια πολλα!

Που το βρηκες? Νομισα οτι ειχε εκλειψει!

Ειναι το MAG138?

 

Κοιτα αν ο φορτιστης ειναι 2Α

Edited by drgt
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα!

Που το βρηκες? Νομισα οτι ειχε εκλειψει!

Ειναι το MAG138?

 

Ναι MAG138 ειναι. Στην cosmote.

Edited by tzotol
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...