Jump to content

Redmi 4X


phone55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Μια απορία αν μπορείτε να μου λύσετε. Πήρα το 4χ για την γυναίκα μου μιας και ήθελε πολύ αποθηκευτικό χώρο και μεγάλη μπαταρία αλλά το miui της φαίνεται πολύ δύσχρηστο σε σχέση με το Samsung j5 που είχε. Αν βάλω κανένα launcher πχ. Nova αλλάζει η δομή του μενού σε πιό stock Android ή όχι; Γιατί με βλέπω να το παίρνω στο τέλος για δικό μου (που δεν με χαλάει) και να της παίρνω το j5 του'17 (που δεν με παιρνει οικονομικά άμεσα)... Τα φώτα σας οσοι τυχόν έχουν βάλει launcher για οποιοδήποτε λόγο και αν έχετε παρατηρήσει δυσλειτουργείες κλπ.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά. Μια απορία αν μπορείτε να μου λύσετε. Πήρα το 4χ για την γυναίκα μου μιας και ήθελε πολύ αποθηκευτικό χώρο και μεγάλη μπαταρία αλλά το miui της φαίνεται πολύ δύσχρηστο σε σχέση με το Samsung j5 που είχε. Αν βάλω κανένα launcher πχ. Nova αλλάζει η δομή του μενού σε πιό stock Android ή όχι; Γιατί με βλέπω να το παίρνω στο τέλος για δικό μου (που δεν με χαλάει) και να της παίρνω το j5 του'17 (που δεν με παιρνει οικονομικά άμεσα)... Τα φώτα σας οσοι τυχόν έχουν βάλει launcher για οποιοδήποτε λόγο και αν έχετε παρατηρήσει δυσλειτουργείες κλπ.

Ναι βάλε nova, παραμετροποιούνται τα ΠΑΝΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Mε nova launcher θα είναι μια χαρά πιστεύω κι εγω.

By the way, το δικό μου το έδωσα πίσω. Κατα πάσα πιθανότητα πρόβλημα στο hardware με την αφή. Δεν ξέρω ακόμα αν θα μου το κάνουν αντικατάσταση τελικά ή επισκευή. Θα με ενημερώσουν εντός των ημερών. Κρίμα. Μεγάλη γκαντεμιά. :(

Ωραίο κινητάκι πάντως. Μου άφησε καλές εντυπώσης από το λίγο που πρόλαβα να το επεξεργαστώ. Το μόνο που μου "κακοφάνηκε" ήταν η μπαταρία. Την περιμενα πιο δυνατή. Από το 100%, με περίπου 30 λεπτά ανοιχτής οθόνης, έπεσε στο 92%. Κατα τα άλλα γρήγορο και στοιβαρό.

Link to comment
Share on other sites

Εχει να προτεινει κανενας τζαμακι που να μην αφήνει κενα στις άκρες? αυτο που έχω σα να μην κολλαει καλα στις άκρες και φαίνεται αντιαισθητικό.
Link to comment
Share on other sites

https://www.geekbuying.com/item/Global-Version-XIAOMI-Redmi-4X-3GB-32GB-Smartphone---Black-377571.html

καλημερα σε ολους.

σκευτομαι να το παραγγειλω απο εδω αλλα μπορει καποιος να μου πει αν εχει την μπαντα 800 για το 4G της cosmote?

Πρόσεξε τον τρόπο αποστολής (αλλά να σου πω κάτι πιο συγκεκριμένο γι αυτό δε ξέρω).

 

Σκέψου κι αυτή την επιλογή

https://m.geekbuying.com/item/Package-Global-Version-Xiaomi-Redmi-4X-3GB-32GB-Smartphone---Black-384697.html.

 

Σε κάθε περίπτωση χρησιμοποίησε το κουπόνι KIMOVIL.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε τον τρόπο αποστολής (αλλά να σου πω κάτι πιο συγκεκριμένο γι αυτό δε ξέρω).

 

Σκέψου κι αυτή την επιλογή

https://m.geekbuying.com/item/Package-Global-Version-Xiaomi-Redmi-4X-3GB-32GB-Smartphone---Black-384697.html.

 

Σε κάθε περίπτωση χρησιμοποίησε το κουπόνι KIMOVIL.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μου "κακοφάνηκε" ήταν η μπαταρία. Την περιμενα πιο δυνατή. Από το 100%, με περίπου 30 λεπτά ανοιχτής οθόνης, έπεσε στο 92%. Κατα τα άλλα γρήγορο και στοιβαρό.

 

Φίλε 8% μείωση μπαταρίας με 30 λεπτά οθόνη (αν και η άποψή μου εμένα παραμένει σταθερή ότι το sot είναι μια μπούρδα χωρίς καμία έννοια), σημαίνει 6+ ώρες οθόνης. Πόσες ήθελες να έχει δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε 8% μείωση μπαταρίας με 30 λεπτά οθόνη (αν και η άποψή μου εμένα παραμένει σταθερή ότι το sot είναι μια μπούρδα χωρίς καμία έννοια), σημαίνει 6+ ώρες οθόνης. Πόσες ήθελες να έχει δηλαδή;

Περίπου τόσο πέφτει με την ίδια ώρα χρήσης στο honor 4c που έχω τώρα. ( 2500mah). Απο κινητο με μπαταρία 4100mah, περίμενα κάτι καλύτερο. Ισως να θέλει κάποιους κύκλους φορτίσεων για να αποδώσει. Δεν ξέρω...

Τελοσπάντων. Το θέμα είναι ότι πλήρωσα για καινούργιο κινητό και κινητό δεν έχω. :cry: Κι απ' ό,τι μου είπε η υπάλληλος θέλει γύρω στις 15 εργάσιμες. :shoot:

Α και τώρα που το θυμήθηκα. Οσοι πήρατε το 4χ, το κουτί ήταν σφραγισμένο με ταινία ασφαλείας στο πλάι? ( οπως συνηθίζεται δηλαδή).

Γιατί το δικό μου δεν είχε. Και με παραξένεψε λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

Περίπου τόσο πέφτει με την ίδια ώρα χρήσης στο honor 4c που έχω τώρα. ( 2500mah). Απο κινητο με μπαταρία 4100mah, περίμενα κάτι καλύτερο. Ισως να θέλει κάποιους κύκλους φορτίσεων για να αποδώσει. Δεν ξέρω...

Τελοσπάντων. Το θέμα είναι ότι πλήρωσα για καινούργιο κινητό και κινητό δεν έχω. :cry: Κι απ' ό,τι μου είπε η υπάλληλος θέλει γύρω στις 15 εργάσιμες. :shoot:

Α και τώρα που το θυμήθηκα. Οσοι πήρατε το 4χ, το κουτί ήταν σφραγισμένο με ταινία ασφαλείας στο πλάι? ( οπως συνηθίζεται δηλαδή).

Γιατί το δικό μου δεν είχε. Και με παραξένεψε λιγάκι.

 

Σε 2 global edition που πήρα τους τελευταίους 2 μήνες κανένα δεν είχε ταινία ασφαλείας, αλλά ήταν μέσα σε σφραγισμένη ζελατίνα.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Περίπου τόσο πέφτει με την ίδια ώρα χρήσης στο honor 4c που έχω τώρα. ( 2500mah). Απο κινητο με μπαταρία 4100mah, περίμενα κάτι καλύτερο. Ισως να θέλει κάποιους κύκλους φορτίσεων για να αποδώσει. Δεν ξέρω...

Τελοσπάντων. Το θέμα είναι ότι πλήρωσα για καινούργιο κινητό και κινητό δεν έχω. :cry: Κι απ' ό,τι μου είπε η υπάλληλος θέλει γύρω στις 15 εργάσιμες. :shoot:

Α και τώρα που το θυμήθηκα. Οσοι πήρατε το 4χ, το κουτί ήταν σφραγισμένο με ταινία ασφαλείας στο πλάι? ( οπως συνηθίζεται δηλαδή).

Γιατί το δικό μου δεν είχε. Και με παραξένεψε λιγάκι.

 

Κι εγώ περίμενα περισσότερα να σου πω την αλήθεια από 4100 μπαταρία αλλά τελικά δεν είναι έτσι τα πράγματα. Το Note 4 έχει μάλλον σημαντικά καλύτερη αυτονομία. Και πιθανότατα γιατί τελικά ο SD 625 είναι πιο οικονομικός από τον 435. Μην περιμένεις βελτίωση με τις φορτίσεις. Εγώ είμαι κάτω από τις 5 ώρες sot (χρησιμοποιώ βέβαια πλήρως το τηλέφωνο με όλα ανοιχτά και όχι σαν κάτι "benchmarkάκηδες" που είναι ικανοί να το κουβαλάνε σε flight mode μόνο και μόνο για να καμαρώνουν πόσο μεγάλο sot τους βγάζει).

Ταινία ασφαλείας όχι δεν είχε και σε εμένα. Σε σφραγισμένο σελοφάν ήταν το κουτί.

 

Υ.Γ. Έχω παρατηρήσει ότι μεγάλη "αιμορραγία" στη μπαταρία προκαλεί το ανοιχτό bluetooth. Ακόμα και όταν δεν είναι συνδεδεμένη με αυτό συσκευή. Καίει όσο όλα τα υπόλοιπα μαζί μη σου πω. Δοκίμασε να το κλείνεις όταν δεν είναι απαραίτητο. Το μόνο που περιστασιακά κλείνω κι εγώ είναι αυτό.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Α οκ. Συσκευασμένο με ζελοφαν ήταν και το δικό μου. Απλά ο,τι κινητό είχα πάρει μέχρι τώρα ήταν σφραγισμένο με ταινία, γι αυτό μου κακοφανηκε. Το είπα και στην υπάλληλο, αλλά μου είπε ότι τα xiaomi έτσι έρχονται. Όπως και τα iphone.

Το bluetooth το χρησιμοποιώ σπάνια , οπότε δεν θα έχω θέμα με αυτό. Για να δούμε τι θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

To πηρα κι εγω απο public ηθελα να παρω το νοτε4χ αλλα μολις

το ειδα απο κοντα μου φανηκε τεραστιο στο μεγεθος...

κι ετσι λογο φορητοτητας πηρα το 4χ.

Το τηλεφωνο ειναι φοβερο... ολα δουλευουν μια χαρα δεν κολωνει πουθενα,

γενικα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος μεχρι στιγμης σε ολα του,

για τα χρηματα του πιστευω δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εχει να προτεινει κανενας τζαμακι που να μην αφήνει κενα στις άκρες? αυτο που έχω σα να μην κολλαει καλα στις άκρες και φαίνεται αντιαισθητικό.
Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος που ασχολείται επαγγελματικά με μετρήσεις ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας μου είπε ότι οι συσκευές Xiaomi έχουν εξαιρετικά υψηλό αριθμό εκπομπής ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη μάρκα κινητών ακόμα και όταν η συσκευή βρίσκεται σε κατάσταση standby.

Ετσι με απέτρεψε από τον αγοράσω οποιαδήποτε συσκευή Xiaomi...

Έχει κανείς γνώμη για αυτό;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος που ασχολείται επαγγελματικά με μετρήσεις ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας μου είπε ότι οι συσκευές Xiaomi έχουν εξαιρετικά υψηλό αριθμό εκπομπής ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη μάρκα κινητών ακόμα και όταν η συσκευή βρίσκεται σε κατάσταση standby.

Ετσι με απέτρεψε από τον αγοράσω οποιαδήποτε συσκευή Xiaomi...

Έχει κανείς γνώμη για αυτό;

Διαβάζοντας όλα τα άρθρα που μετράνε το sar τα xiaomi είναι κάπου στη μέση, από που συμπεραίνει ο φίλος σου αυτά, θα ήταν ενδιαφέρον να μας το εξηγήσει μήπως είναι και κάτι που δεν ξέρουμε, με φιλική διάθεση πάντα μην παρεξηγηθώ

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται γενικά άνθρωπος που ασχολείται σοβαρά με ότι κάνει και μου το είπε όλο αυτό καλοπροαίρετα.

Εγώ δεν ξέρω καθόλου.

Και δεν θέλω να πω κάτι για την εταιρεία χωρίς να γνωρίζω.

Απλά επεμεινε πολύ για το θέμα της Xiaomi και ότι έχει μετρήσει όλες σχεδόν τις συσκευές από γνωστούς και φίλους και έχει καταλήξει στο ίδιο συμπέρασμα, ότι εκπέμπουν τρελά ακόμα και σε κατάσταση αναμονής

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος που ασχολείται επαγγελματικά με μετρήσεις ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας μου είπε ότι οι συσκευές Xiaomi έχουν εξαιρετικά υψηλό αριθμό εκπομπής ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη μάρκα κινητών ακόμα και όταν η συσκευή βρίσκεται σε κατάσταση standby.

Ετσι με απέτρεψε από τον αγοράσω οποιαδήποτε συσκευή Xiaomi...

Έχει κανείς γνώμη για αυτό;

 

Είναι δυνατόν αγαπητέ, από την στιγμή που πωλούνται επίσημα τα κινητά της όποιας εταιρείας στην Ευρώπη, να μην ακολουθούν τους ίδιους κανόνες (στην περίπτωσή μας, τα όρια της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας), όπως και άλλα κινητά άλλων εταιρειών; (ρητορικό το ερώτημα :) )

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν αγαπητέ, από την στιγμή που πωλούνται επίσημα τα κινητά της όποιας εταιρείας στην Ευρώπη, να μην ακολουθούν τους ίδιους κανόνες (στην περίπτωσή μας, τα όρια της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας), όπως και άλλα κινητά άλλων εταιρειών; (ρητορικό το ερώτημα :) )
Καλά δε ζούμε και σε κόσμο αγίων αγαπητέ
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και που να μετρήσει δηλαδή την ακτινοβολία του iphone. Θα τα βλέπει και θα φεύγει τρέχοντας. :lol:

Απ΄ό,τι έχω δει δίνει sar 0,583 w/kg κεφάλι και 1,5 w/kg στο σώμα. Με ανώτερο επιτρεπτό όριο τα 2 αν δεν κάνω λάθος. Οκ. Δεν το λες και ό,τι καλύτερο αλλά δεν το λες και τραγικό. Νομίζω ο φίλος σου του παραλέει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να υπερβάλει ο φίλος του. Νομίζω ότι είναι κάτι ανάλογο με τις μετρήσεις κατανάλωσης ή εκπομπών καυσαερίων των αυτοκινήτων.

Άλλες οι επίσημες τιμές-μετρήσεις, που λαμβάνονται σε ελεγχόμενο εργαστηριακό περιβάλλον, και άλλες αυτές που βλέπει ο καταναλωτής στην καθημερινότητά του, οι οποίες είναι συνήθως πολύ πολύ χειρότερες... Αυτό βέβαια θα συμβαίνει με όλα τα κινητά της αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα εχω παραγγείλει το κινητό στις 19 Αυγ με απλό δέμα απο το GEARBEST στις 1 Σεπ ηρθε στην Ελλάδα οπως το βλέπω με το 17TRAC και απο τότε τίποτα άλλα καμιά κίνηση ρώτησα στα ΕΛΤΑ μου επιβεβαίωσαν ότι εινα στην Ελλάδα και μου είπαν ότι αργούν όλα .Μπορώ να κάνω κάτι ,έχει ξανατύχει το ιδιο σε κάποιον απο εσάς?
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω κάτι ,έχει ξανατύχει το ιδιο σε κάποιον απο εσάς?

 

Σε πάρα πολλούς. Εγώ έχω 2 πακέτα που έφυγαν από μέσα-τέλη Αυγούστου και που τα βλέπω στα ξένα tracking sites αφιχθέντα Ελλάδα από 2 και 5 Σεπτεμβρίου και ούτε έχω λάβει ακόμα τίποτα, ούτε το elta.gr ξέρει τίποτα πέρα από την αναχώρηση από την Ολλανδία. Τα ΕΛΤΑ κατέρρευσαν πλήρως πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Σε πάρα πολλούς. Εγώ έχω 2 πακέτα που έφυγαν από μέσα-τέλη Αυγούστου και που τα βλέπω στα ξένα tracking sites αφιχθέντα Ελλάδα από 2 και 5 Σεπτεμβρίου και ούτε έχω λάβει ακόμα τίποτα, ούτε το elta.gr ξέρει τίποτα πέρα από την αναχώρηση από την Ολλανδία. Τα ΕΛΤΑ κατέρρευσαν πλήρως πλέον...

Μήπως έχει σχέση με τελωνείο ? αλλα το δικό μου στάλθηκε απο Ολλανδία

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...