Jump to content

Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θέλω να απενεργοποιήσω το Bixby μονο το πλαϊνό κουμπί θέλω να αλλάξω.

 

bixbye απο XDA

https://forum.xda-developers.com/galaxy-s8/themes/app-bixbye-fast-bixby-button-remapper-t3594343

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.μια ερωτγση:το s8 εχει την εφαρμογη knox tis samsung;αν οχο προεγκατεστιμενη εστω να την την κατεβασεις;
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.μια ερωτγση:το s8 εχει την εφαρμογη knox tis samsung;αν οχο προεγκατεστιμενη εστω να την την κατεβασεις;

 

Ναι υπάρχει προεγκατεστημένο μέσα και λέγεται πλέον ασφαλης φάκελος

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει προεγκατεστημένο μέσα και λέγεται πλέον ασφαλης φάκελος

 

οποτε μπανουμε με κωδικο,η δακτυλικο οπως στο knox;

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

οποτε μπανουμε με κωδικο,η δακτυλικο οπως στο knox;

 

Ναι έτσι είναι

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι[/QUO

 

 

ευχαριστω πολυ.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους, εδώ και λίγες μέρες είμαι κάτοχος του Galaxy S8 και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε όσους έχουν το συγκεκριμένο smartphone περισσότερο καιρό και σε όσους γνωρίζουν καλύτερα, αν ενεργοποιήσω την επιλογή που κάνει το κεντρικό κουμπί να μένει ανοιχτό και να φωτίζει ακόμα και αν η οθόνη της συσκευής μου είναι κλειστή, αυτή η επιλογή εφόσον ενεργοποιηθεί ενδέχεται να προξενήσει κάποιο πρόβλημα ή ζημιά στην οθόνη του Galaxy S8;;; Η ίδια ερώτηση-απορία ισχύει και για την λειτουργία Always On Display μιας και κάνει πάνω κάτω το ίδιο.
Link to comment
Share on other sites

@theanswer3, καταρχάς αν είναι κλειστή η AOD δεν φωτίζει κανένα κεντρικό κουμπί. Απλά αν πιέσεις παρατεταμένα το σημείο στο οποίο βρίσκεται κρυμμένο το home key, ανοίγει η συσκευή. Αυτή η επιλογή δεν προκαλεί φυσικά κανένα πρόβλημα στην οθόνη. Τώρα αν έχεις ενεργοποιημένη την AOD, τότε βάσει των λεγομένων της Samsung δεν θα πάθει burn in η οθόνη σε εκείνο το σημείο γιατί το home key κινείται συνεχώς κάποια pixel και ας μη φαίνεται ( όντως κινείται ). Υπάρχουν πολλοί χρήστες που αναφέρουν ότι όντως δεν δημιουργείται burn in αλλά υπάρχουν και κάποια λίγα περιστατικά που δείχνουν ότι το home key αποτυπώθηκε στην οθόνη. Προσωπικά έχω κλειστή την ΑΟD και για την έστω πολύ μικρή περίπτωση burn in αλλά κυρίως για να να μη χάνω τσάμπα μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

@theanswer3, καταρχάς αν είναι κλειστή η AOD δεν φωτίζει κανένα κεντρικό κουμπί. Απλά αν πιέσεις παρατεταμένα το σημείο στο οποίο βρίσκεται κρυμμένο το home key, ανοίγει η συσκευή. Αυτή η επιλογή δεν προκαλεί φυσικά κανένα πρόβλημα στην οθόνη. Τώρα αν έχεις ενεργοποιημένη την AOD, τότε βάσει των λεγομένων της Samsung δεν θα πάθει burn in η οθόνη σε εκείνο το σημείο γιατί το home key κινείται συνεχώς κάποια pixel και ας μη φαίνεται ( όντως κινείται ). Υπάρχουν πολλοί χρήστες που αναφέρουν ότι όντως δεν δημιουργείται burn in αλλά υπάρχουν και κάποια λίγα περιστατικά που δείχνουν ότι το home key αποτυπώθηκε στην οθόνη. Προσωπικά έχω κλειστή την ΑΟD και για την έστω πολύ μικρή περίπτωση burn in αλλά κυρίως για να να μη χάνω τσάμπα μπαταρία.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου φίλε ipred. Δηλαδή αν δεν έχω ενεργοποιημένο το Always On Display δεν θα φωτίζεται το κεντρικό κουμπί με εκείνο το τετραγωνάκι κι ας έχω ενεργοποιημένη την επιλογή να μπορώ να ξεκλειδώσω την συσκευή και από το home key;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

& γω στην παρέα σας από σήμερα. Μετά από χρόνια στα windows phone έκανα τη μετάβαση σε android.

Από αύριο θα αρχίσω τις ερωτήσεις! :):)

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου φίλε ipred. Δηλαδή αν δεν έχω ενεργοποιημένο το Always On Display δεν θα φωτίζεται το κεντρικό κουμπί με εκείνο το τετραγωνάκι κι ας έχω ενεργοποιημένη την επιλογή να μπορώ να ξεκλειδώσω την συσκευή και από το home key;

 

Ναι δεν θα φωτίζεται το κουμπί με απενεργοποιημένη την AOD. Απλά θα πρέπει να μάθεις να κάνεις ένα "τυφλό" παρατεταμένο πάτημα στο σημείο που είναι κρυμμένο. Στην αρχή μπορεί να σε τσαντίσει λίγο γιατί δεν θα βρίσκεις το κατάλληλο σημείο αλλά μετά θα σου είναι πιο εύκολο. Εγώ το έχω συνηθίσει και σε συνδυασμό με το gesture του Nova να κλείνω την οθόνη με διπλό πάτημα, δεν χρησιμοποιώ καθόλου το πλαϊνό power button.

 

Καλησπέρα. & γω στην παρέα σας από σήμερα. Μετά από χρόνια στα windows phone έκανα τη μετάβαση σε android.Από αύριο θα αρχίσω τις ερωτήσεις! :):)

 

Καλορίζικο. Πιστεύω θα αγαπήσεις και τη συσκευή και το android :)

Link to comment
Share on other sites

:O

να κλείνω την οθόνη με διπλό πάτημα, δεν χρησιμοποιώ καθόλου το πλαϊνό power button.

:)

 

πες μας πως γίνεται να κλείνει η οθόνη με διπλό πάτημα;

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εχω παρατηρησει το εξης, πολλες φορες οταν ανοιγω την καμερα ειναι θολη η εικονα και πρεπει να του κανω ενα χτυπηματακι για να ξεθολωσει. Λογικα κολαει ο αυτόματος σταθεροποιητης. Ξερει κανεις αν διορθωνεται αυτο χωρις service;
Link to comment
Share on other sites

πες μας πως γίνεται να κλείνει η οθόνη με διπλό πάτημα;

 

Ρυθμίσεις Nova Prime launcher -> Xειρονομίες & εισαγωγή->Χειρονομίες-> Διπλό πάτημα -> εκεί επιλέγεις "κλείδωμα οθόνης"

 

Καλημέρα! Εχω παρατηρησει το εξης, πολλες φορες οταν ανοιγω την καμερα ειναι θολη η εικονα και πρεπει να του κανω ενα χτυπηματακι για να ξεθολωσει. Λογικα κολαει ο αυτόματος σταθεροποιητης. Ξερει κανεις αν διορθωνεται αυτο χωρις service;

 

To πιο πιθανό είναι να χρειάζεται service αλλά πριν από αυτό δοκίμασε τα εξής :

1) Αν έχεις ενεργοποιήσει τον "εντοπισμό ΑF" στις ρυθμίσεις της κάμερας απενεργοποίησέ το. Επίσης καθάρισε το φακό.

2) Πήγαινε στις ρυθμίσεις του κινητού -> εφαρμογές -> κάμερα -> αποθήκευση -> και πάτα εκκαθάριση δεδομένων και μνήμης

3) Σβήσε τη συσκευή, άνοιξέ την και μόλις εμφανιστεί το logo άφησε το power button, πάτα αμέσως το volume down μέχρι να εμφανιστεί η οθόνη κλειδώματος. Έτσι μπαίνεις σε safe mode ( στην κάτω αριστερή γωνία θα πρέπει να σου λέει "safe mode"). Μετά επανέλαβε ξανά το βήμα 2. Απενεργοποίησε μετά τη συσκευή και άνοιξε την κανονικά.

4) Υπάρχει και η λύση αν είναι hardware πρόβλημα, να χτυπήσεις τη συσκευή στην παλάμη σου. Κάνε τo μόνο αν δεν δουλέψουν τα παραπάνω αλλά αν λυθεί έτσι το πρόβλημά σου σημαίνει ότι έχεις πέσει σε τεμάχιο με ελάττωμα στο φακό οπότε αν σου ξαναπαρουσιαστεί το πρόβλημα πας κατευθείαν service για αλλαγή κάμερας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι

 

το app knox επιτρεπει για εγκατασταση;

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος και εγώ και μέχρι στιγμής μου έχουν κάνει θετική εντύπωση η οθόνη του και το μενού του. Μπράβο στην Samsung δεν το περίμενα τέτοια ωραία παραμετροποίηση του Android. Εάν πάρουμε και το Android 8 θα είμαστε πολύ καλά. Αν πάρουμε και το 9 τότε θα είμαστε Super! Ίδωμεν βέβαια γιατί δεν έχω καθόλου εμπειρία από την πολιτική αναβαθμίσεων της Samsung.
Link to comment
Share on other sites

Εάν πάρουμε και το Android 8 θα είμαστε πολύ καλά. Αν πάρουμε και το 9 τότε θα είμαστε Super! Ίδωμεν βέβαια γιατί δεν έχω καθόλου εμπειρία από την πολιτική αναβαθμίσεων της Samsung.

 

Από τη στιγμή που κυκλοφόρησε με την 7 θα πάρει την 8 και μετά την 9 και θα σταματήσει. Δυο εκδόσεις παίρνουν οι ναυαρχίδες της Samsung. :)

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που κυκλοφόρησε με την 7 θα πάρει την 8 και μετά την 9 και θα σταματήσει. Δυο εκδόσεις παίρνουν οι ναυαρχίδες της Samsung. :)
Ε τι παραπάνω έχουν τότε τα nexus και pixel? Και αυτά έτσι δεν κάνουν? Πολύ καλά νέα μού είπες πάντως. :)
Link to comment
Share on other sites

το app knox επιτρεπει για εγκατασταση;

 

Τι εννοείς αν μπορείς να περάσεις στο Knox και άλλες εφαρμογές πχ ?

 

Γενικα αν το s8 έμενε στην 7 τότε δεν άξιζε ουτε τα μισά χρήματα απο όσο εχει τωρα διότι όταν πληρώνεις μια ναυαρχίδα πληρώνεις και την υποστηρίξει τις αναβαθμίσεις

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Ε τι παραπάνω έχουν τότε τα nexus και pixel? Και αυτά έτσι δεν κάνουν? Πολύ καλά νέα μού είπες πάντως. :)

 

Στην ταχύτητα κυκλοφορίας υπάρχει μόνο διαφορά. Πχ αν το Pixel πάρει την O τον Αύγουστο, το S8 θα την πάρει 5 μήνες μετά. Κρατάς στα χέρια σου την πιο όμορφη συσκευή της αγοράς με την καλύτερη οθόνη και την καλύτερη κάμερα σε συνδυασμό με έναν πολύ δυνατό επεξεργαστή. Απόλαυσέ τα αυτά και άσε τα updates εκδόσεων σε τελευταία μοίρα. Ούτως ή άλλως δεν άλλαξε τίποτα ουσιαστικό τα τελευταία 3 χρόνια (L->M->N).:)

Link to comment
Share on other sites

Mετα απο δεκα μερες κατοχος του S8 να κανω ενα μικρο συγκριτικο σε σχεση με τον προκατοχο που ειχα.

S8

+Ελαφρως πιο γρηγορο

+Καλυτερο στις νυχτερινες ληψεις

+Καλυτερη μπροστινη καμερα με διαφορα

+Θυρα type C

+Πιο δυνατο ηχειο

+Καλυτερο πιασιμο στο χερι μιας και δν παταει οτι ναναι οταν ακουμπαει η παλαμη

+Πιο ωραιο εμφανισιακα ιδιως το μαυρο που εχω εγω.Μου αρεσει που εχει κ το πλαισιο μαυρο γυρω γυρω.

-Καποιες φορες δν εχεις απο που να το πιασεις μιας και δν εχει bezel

-Μπαταρια ναι μεν βγαζει με χαλαρη χρηση την ημερα αλλά σε βαρια χρηση θα σε αφησει ευκολα.

-Επειδη βλεπω πολλα βιντεο με τσαντιζει λιγο αυτη η αναλυση που εχει.

 

Θα ηθελα να ειχε ιδια αυτονομια με s7 edge τουλαχιστον. Επισης με την θυρα type c θα ηθελα ακομα πιο γρηγορη φορτιση.Kατα τα αλλα ειναι μια χαρα. Ομως αν δν εχει καποιος το μπατζετ μια χαρα ειναι και ο προκαταχος.

Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ερχόμενος από το lg g4 έχω ένα θεματακι με το wearable... Συγκεκριμένα έχω ένα asus zenwatch 2 το οποίο στο lg έκανες μια φορά pair στο Bluetooth και τέλος. Τώρα κάθε φορά που απενεργοποιώ το τηλέφωνο, στην επόμενη ενεργοποίηση του ζητάει να γίνει ξανά pair δίνοντας μου κωδικό εισόδου τον οποίο πρέπει να αποδεχτώ στο ρολόι. Έχει αντιμετωπίσει κάνεις κάτι αντίστοιχο;

Ευχαριστώ!

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για την βιντεοκλήση μου είπαν στη βονταφον στον πύργο που ετυχε να πάω ότι με την τελευταία αναβάθμιση η ίδια η σαμσουνγκ αφαιρεί την δυνατότητα βιντεοκλήσης. Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο θα το τσεκάρω όταν ανέβω Αθήνα.
Link to comment
Share on other sites

Σε EUR rom που έχω δεν ισχύει το wifi calling της COSMOTE, ενώ στο S7 Edge ίσχυε με EUR. Μόνο με ρομ της COSMOTE γινεται? Επισης διαβάζω ότι έχει μείνει πολύ πίσω στις αναβαθμίσεις ρομ η COSMOTE σε σχεση με αλλες ρομ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...