Jump to content

Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τιποτα. Αν θελησεις κατι παραπανω (και μπορω να απαντησω γιατι ακομα εχω περιορισμενες γνωσεις), στειλε μου πμ
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

έχει τσεκάρει κανείς πιο φορμα έχει αποθήκευσης? ufs 2.0. η 2.1 . Διάβασα ένα άρθρο και έλεγε πως δεν έχει σε όλα τα τηλ ufs 2.1 ?

Google Pixel 8 pro

Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλα το γκρι οπως λετε χωρις να το εχω δει πιστεύω καλη επιλογη χεχε

 

Η καλύτερη! Μεγειές!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια μπορει να μου πει καποιος ενα τροπο κλειδωματος εκτος του κουμπιου? με το ξεκλειδωμα ολα οκ

Ειχα το lg g3s και ειχα συνηθισει με το tap tap

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παρέλαβα εχθές το κινητό από UPS από την παραγγελία μου που είχα κάνει.

Πρώτες εντυπώσεις εξαιρετικά βολικό και μαζεμένο σε διαστάσεις και πάνω απ όλα πανέμορφο!

 

Ξεχωρίζει σαν τη μύγα μέσα στο γάλα σε οτιδήποτε κυκλοφορεί στην αγορά και δίνει ένα θετικό τόνο ανανέωσης φέρνοντας κάτι φρεσκο και διαφορετικό από τα τετριμμένα.

 

ebb0c3349166744f91cbb7f761b731d5.jpg

 

1f0b976ba92dfe4010c67f7b03262b36.jpg

 

Η οθόνη εξαιρετική λευκό από άκρη σε άκρη είτε σε ευθεία γραμμή είτε υπό γωνία χωρίς κοκκινίλες η ροζιλες που φοβόμουν.

 

Έχει έναν τόνο προς ελαφρό θερμό το λευκό του.

Όχι προς ψυχρό όπως με s6/7 edge και Axon 7 τα τελευταία μου κινητα με OLED panel.

Όσοι θα ήθελαν η προτιμούν ψυχρό τόνο του λευκού εξαιρετικά απίθανο η ακατορθωτο να πετύχουν στην s8 σειρά λόγο ότι έχει διαφορετική δομή το RGB του panel.

 

Παίζοντας με τις ρυθμίσεις των χρωμάτων δεν δίνει το επιθυμητό αποτέλεσμα και έτσι το άφησα μαμά που είναι πιο natural.

 

Με 54% μπαταρία μου ήρθε και έως πάει στο 10% όπου το έβαλα στην πρώτη φόρτιση με το δικό μου φορτιστή της Sony 1.5Α πρόλαβε και έγραψε 2.5 ώρες SOT με συνεχές κατέβασμα,στήσιμο,σεταρισμα και συνεχές ψαχουλισμα μιας και έχει μπόλικο πράγμα σε πάσης φύσεως ρυθμίσεις να το φέρεις στα μέτρα σου.

 

Μια θετική εντύπωση η πρώτη που συναντώ σε Samsung συσκευή ότι επιτέλους σου δίνει το περιθώριο να κανεις απεγκατάσταση(uninstall) μπόλικες εφαρμογές κυρίως της Google που δεν σου χρειάζονται και τα θεωρείς περιττά.

 

Kudos στην Sammy για αυτό.

 

Μου έβγαλε κάποια στιγμή αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση που βγήκε προχθές περίπου 650mb την οποία όμως δεν έχω περάσει μιας και θέλω πρώτα να τσεκάρω τα του Bixby button και αντικατάσταση του με κάποια άλλη λειτουργία.

 

Περαιτέρω εντυπώσεις επόμενες ημέρες μιας και αναμένω να παραλάβω και σε Arctic Silver έως αποφασίσω πιο από τα 2 θα κρατήσω.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παρέλαβα εχθές το κινητό από UPS από την παραγγελία μου που είχα κάνει.

Πρώτες εντυπώσεις εξαιρετικά βολικό και μαζεμένο σε διαστάσεις και πάνω απ όλα πανέμορφο!

 

Ξεχωρίζει σαν τη μύγα μέσα στο γάλα σε οτιδήποτε κυκλοφορεί στην αγορά και δίνει ένα θετικό τόνο ανανέωσης φέρνοντας κάτι φρεσκο και διαφορετικό από τα τετριμμένα.

 

ebb0c3349166744f91cbb7f761b731d5.jpg

 

1f0b976ba92dfe4010c67f7b03262b36.jpg

 

Η οθόνη εξαιρετική λευκό από άκρη σε άκρη είτε σε ευθεία γραμμή είτε υπό γωνία χωρίς κοκκινίλες η ροζιλες που φοβόμουν.

 

Έχει έναν τόνο προς ελαφρό θερμό το λευκό του.

Όχι προς ψυχρό όπως με s6/7 edge και Axon 7 τα τελευταία μου κινητα με OLED panel.

Όσοι θα ήθελαν η προτιμούν ψυχρό τόνο του λευκού εξαιρετικά απίθανο η ακατορθωτο να πετύχουν στην s8 σειρά λόγο ότι έχει διαφορετική δομή το RGB του panel.

 

Παίζοντας με τις ρυθμίσεις των χρωμάτων δεν δίνει το επιθυμητό αποτέλεσμα και έτσι το άφησα μαμά που είναι πιο natural.

 

Με 54% μπαταρία μου ήρθε και έως πάει στο 10% όπου το έβαλα στην πρώτη φόρτιση με το δικό μου φορτιστή της Sony 1.5Α πρόλαβε και έγραψε 2.5 ώρες SOT με συνεχές κατέβασμα,στήσιμο,σεταρισμα και συνεχές ψαχουλισμα μιας και έχει μπόλικο πράγμα σε πάσης φύσεως ρυθμίσεις να το φέρεις στα μέτρα σου.

 

Μια θετική εντύπωση η πρώτη που συναντώ σε Samsung συσκευή ότι επιτέλους σου δίνει το περιθώριο να κανεις απεγκατάσταση(uninstall) μπόλικες εφαρμογές κυρίως της Google που δεν σου χρειάζονται και τα θεωρείς περιττά.

 

Kudos στην Sammy για αυτό.

 

Μου έβγαλε κάποια στιγμή αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση που βγήκε προχθές περίπου 650mb την οποία όμως δεν έχω περάσει μιας και θέλω πρώτα να τσεκάρω τα του Bixby button και αντικατάσταση του με κάποια άλλη λειτουργία.

 

Περαιτέρω εντυπώσεις επόμενες ημέρες μιας και αναμένω να παραλάβω και σε Arctic Silver έως αποφασίσω πιο από τα 2 θα κρατήσω.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Καλημερα καλωριζικο και σε σενα Αλεξ :) Το ιδιο χρωμα πειραμε. Παρε και μια θηκη ομως καλου κακου.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

κολοριζικο!όταν σου έρθει το silver περιμένω εντυπώσεις γιατί το σκέφτομαι και εγω!από που το παρειγγειλες?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κολοριζικο!όταν σου έρθει το silver περιμένω εντυπώσεις γιατί το σκέφτομαι και εγω!από που το παρειγγειλες?

Από το κουτί φαίνεται amazon, λογικά Ιταλίας :lol:

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ κάποιους που κράζανε αμέσως μετά την παρουσίαση της συσκευής, να γράφουν σχεδόν διθυράμβους τώρα..

 

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση και είναι ανθρώπινο κάπου, όταν δίνεις ένα σκασμό λεφτά, κυρίως για λόγους προσωπικής ικανοποίησης, να νιώθεις πιο άνετα σκεπτόμενος πως έκανες σωστή επιλογή στην αγορά σου...

 

Ίσως επειδή εγώ το πήρα χωρίς να πληρώσω ούτε 1e, ίσως γιατί τα έχω δει αυτά τα σενάρια αρκετά χρόνια πλέον κ είμαι υποψιασμένος στο τι να περιμένω, έμεινα αρκετά εγκρατής στην κρίση μου για το τηλ.

 

Σαν κανόνας πάντως, νομίζω ότι ισχύει όσα περισσότερα λεφτά δίνεις για μια συσκευή, τόσο η κρίση δεν είναι αντικειμενική. Αν το βρεις τσάμπα, μπορείς να συγκρίνεις πιο ψύχραιμα μια συσκευή χωρίς στεγανά.

Εγώ ευτυχώς, στην παρούσα περίπτωση, ανήκω στη δεύτερη κατηγορία. Χωρίς αυτό που λέω να υποβιβάζει μια διαφορετική άποψη από τη δική μου. Ούτε ισχυρίζομαι ότι η δική μου άποψη είναι θέσφατη φυσικά.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ κάποιους που κράζανε αμέσως μετά την παρουσίαση της συσκευής, να γράφουν σχεδόν διθυράμβους τώρα..

 

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση και είναι ανθρώπινο κάπου, όταν δίνεις ένα σκασμό λεφτά, κυρίως για λόγους προσωπικής ικανοποίησης, να νιώθεις πιο άνετα σκεπτόμενος πως έκανες σωστή επιλογή στην αγορά σου...

 

Ίσως επειδή εγώ το πήρα χωρίς να πληρώσω ούτε 1e, ίσως γιατί τα έχω δει αυτά τα σενάρια αρκετά χρόνια πλέον κ είμαι υποψιασμένος στο τι να περιμένω, έμεινα αρκετά εγκρατής στην κρίση μου για το τηλ.

 

Σαν κανόνας πάντως, νομίζω ότι ισχύει όσα περισσότερα λεφτά δίνεις για μια συσκευή, τόσο η κρίση δεν είναι αντικειμενική. Αν το βρεις τσάμπα, μπορείς να συγκρίνεις πιο ψύχραιμα μια συσκευή χωρίς στεγανά.

Εγώ ευτυχώς, στην παρούσα περίπτωση, ανήκω στη δεύτερη κατηγορία. Χωρίς αυτό που λέω να υποβιβάζει μια διαφορετική άποψη από τη δική μου. Ούτε ισχυρίζομαι ότι η δική μου άποψη είναι θέσφατη φυσικά.

 

ετσι ειναι φιλε μου. Εγω περιμενω εντυπωσεις απο 2-3 φιλους που το εχουν και μετα θα μιλησω, συν οτι θα το δοκιμασω ο ιδιος. Παντως τα μαθηματικα δυσκολα πεφτουν εξω και το κινητο αναλογα τη χρηση θα εχει μεγαλες αποκλισεις σε αυτονομια (πχ χρηση οθονης= μικρη αυτονομια, χρηση αλλων λειτουργιων οπως κλησεις κτλ= καλυτερη αυτονομια). Κατα τα αλλα ειναι οκ η συσκευη και περιμενουμε να δουμε λεπτομερειες για καμερα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κάποιος πως απενεργοποιείτε η ειδοποίηση για τα διαθέσιμα wifi networks?

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κάποιος πως απενεργοποιείτε η ειδοποίηση για τα διαθέσιμα wifi networks?

Αν είναι public Wi-Fi networks δεν μπορείς να το απενεργοποιήσεις. Είναι δική τους ρύθμιση.

 

Μόνο σε public μου το βγάζει εμένα, όχι σε οικιακά

me > you
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι public Wi-Fi networks δεν μπορείς να το απενεργοποιήσεις. Είναι δική τους ρύθμιση.

 

Μόνο σε public μου το βγάζει εμένα, όχι σε οικιακά

 

Ναι είναι public networks....ok Ευχαριστώ!!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τα παιδιά για τις ευχές.

 

Κάποιες επιπλέον παρατηρήσεις από το πρωί που το δουλεύω μετά την πρώτη ολοκληρωμένη φόρτιση που του έκανα όλο το βράδυ.

 

Η μπαταρία φέρεται σε ικανοποιητικά επίπεδα για τα κυβικά του(5.8/3000)

Από 100% το πρωί στις 8:30 έως τώρα που πήγε στο 45% εχω 4 ώρες SOT και η χρήση ήταν 60-40 Data-WiFi και η χρήση ένα μισάωρο browsing με dolphin,περίπου 2.5 ώρες μουσική με PowerAmp και συνεχώς σύνδεση με stereo Bluetooth.

Συνεχές συγχρονισμός με 2 email account σε push,AOD καμία ώρα φωτεινότητα στο 50% και αυτόματο,αρκετό WhatsApp messaging εντός της ημέρας και λίγες φωτογραφίες.

 

Τώρα στα θετικά τα της συσκευής.

 

1. Εξαιρετική οθόνη.

2. Εξαιρετικά βολικό και εύχρηστο στο χειρισμό με ένα χέρι.

3. Θερμοκρασίες ίσα που το αισθάνεσαι.

4. Στο λογισμικό έχει παραπάνω customization όσο ποτε αλλωστε από μάνα του.

5. Ελαφρύ και ποιοτική κατασκευή.

6. Το LED notification δυνατό και ευδιάκριτο και υποστηρίζει multicolor.

 

Στα αρνητικα τώρα.

1. Το WiFi του είναι ολίγων αδύναμο όταν απομακρύνεσαι από το router.

Πχ στο μπαλκόνι του σπιτιού πιάνω 2 γραμμές maximum όταν με το Axon 7 έχω 3-4.

 

Κλασικά το WiFi reception των Samsung δεν είναι και το καλύτερο δυνατό,όχι ότι θα σε προβληματίσει ιδιαίτερα απλά πιο αδύναμο από άλλες συσκευές.

2. Το glossy γυαλί είναι fingerprints magnet για πλάκα.

Η γλίτσα κάνει πάρτι δηλαδή,θέλει συνεχές καθάρισμα.

 

Skin θέλει 100% αλλιώς καταντά αηδία.

 

3.Επίσης κάκιστη επιλογή το αλουμίνιο περιμετρικά να είναι glossy και βαμμένο στο εκάστοτε χρωμα

Οπτικά είναι γυφτε.

Σε mat και αλουμίνιο απόχρωση ήταν προτιμότερο και πιο Premium όπως σε s6 και S7 σειρά.

 

4.Στα του λογισμικού δεν μου αρέσουν κάποια πράγματα που ενώ δούλευαν άψογα στο S7 εδώ όχι.

 

Πχ ο edge player δεν δουλευει εδώ όπως σε S7 δηλαδή διαχείρηση μουσικής και εμφάνιση album art και το μόνο που κάνει είναι να ανοίγει την εκάστοτε music player εφαρμογή.

https://forum.xda-developers.com/s7-edge/themes/app-control-google-play-music-edge-panel-t3365528

 

Επίσης αρνητικό ότι οποιοδήποτε music player να βάζεις στην lock screen εμφανίζεται το widget διαχείρισης μουσικής της Samsung αποκλειστικά και όχι του αντίστοιχο του εκάστοτε player.

 

Αφαίρεσα το stock Google music player αλλά μηδενικό αποτέλεσμα.

 

Και αυτό του Samsung είναι ελλιπές πχ δεν εμφανίζει album art.

 

Δοκιμασμένο με PowerAmp,Player Pro και Ν7 Player.

 

5.Τα ηχεία του είναι μέτρια σε απόδοση.

 

Τα Ακουστικά δεν τα δοκίμασα ακόμα.

 

6. Θα ήθελα παραπάνω customization και επιλογές στο AOD.

Πχ την δυνατότητα να προγραμματίζεις το χρόνο που θα είναι ανοιχτό η να ξυπνάει πχ με ένα άγγιγμα η σήκωμα να βλέπεις τις πληροφορίες που θες και να σβήνει μετά πχ ακουμπάς στο τραπέζι.

 

Επίσης δεν μου αρέσει που είναι στατικό,θέλω να κινείται εντός οθόνης όσο το έχεις ανοιχτό συνέχεια.

 

Αυτές οι επιπλέον παρατηρήσεις-εντυπώσεις μου μια πρώτη γεμάτη ημέρα.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας το IPhone 7 plus το πήρα χθες το μεσημέρι έχοντας το μαξιλαράκι πως αν δε μου αρέσει θα το δώσω στον κολλητό μου.

 

Δυστυχώς δεν...

 

1)Μου φάνηκε πολύ μικρή η οθόνη σε σχέση με το iPhone αν και δεν είναι.Ισως το σχήμα που είναι μακρόστενο να μου δίνει αυτή την αίσθηση.

 

2)Δεν ξέρω είναι η συνήθεια δεν ξέρω τι είναι αλλά ρε γμτ αυτό το ρολαρισμα του iPhone εδώ δεν υπάρχει.Ολα γίνονται πιο δύσκολα και με σκάλωματακια...

 

3)Το μενού των ρυθμίσεων με χάλασε πολύ.Τελευται συσκευή android που χρησιμοποιούσα καθημερινά ήταν το note 3 εδώ θεωρώ ότι έχει μπλέξει το πράγμα.Για να βρω κάτι μου βγήκε η πίστη...Ακόμα και τις ρυθμίσεις κλήσεων έχουν πειράξει..,Μπαινοντας στη διαδικασία να ρυθμίσεις και ξέχωρα ήχους εφαρμογών κλπ εκεί χάνεται το πραμα.

 

4)Σε κοινές εφαρμογές με το μήλο βλέπεις χειρότερη ποιότητα και κολλήματα.

 

5)Το ηχείο πολύ υποδιαιστερο...

 

Πάμε σε θετικά.

 

1)Οθοναρα ως ποιότητα...Μπορεί να είναι λίγο ψεύτικη αλλά εμένα μου αρέσει,Με εντυπωσιάζει.

 

2)Η ελευθερία του android...Ειδικά η ηχογράφηση κλήσεων και κάποια συγκεκριμένα widget μου είχαν λείψει.

 

3)Η γρήγορη φόρτιση.Αν και δεν έχει την καλύτερη αναμονή η ταχύτητα φόρτισης είναι κάτι πολύ θετικό.

 

Είναι και αλλά πολλά και στα θετικά και στα αρνητικά αλλά τα βασικά για μένα είναι αυτά.Εκανα τη δοκιμή μου και τελικά θα μείνω με το plus...

 

Υ.Γ.Μαζι με το κινητό πήρα τη θήκη τη διαφανή της Samsung που δίνει ωραία αίσθηση αν και φθηνή και τα screen protector της Samsung.

Edited by eddiedimitris
Link to comment
Share on other sites

Το ειδα κι εγω σημερα απο κοντα το μικρο S8 κι ομολογω πως δεν χαρηκα οσο περιμενα...

Πολυ μακροστενο και με χαλασε.

Λογικα θα το παρω καποια στιγμη ,αν και δεν κοβω φλεβες...Ισως επειδη ειδα το μαυρο.

Λιγο το περιεργαστηκα ομως κι ομολογω περα απο το μακροστενο της οθονης με χαλασε κι ο αναγνωστης δαχτυλικων αποτυπωματων.

Δεν ξερω...οταν πρωτοειδα το S7 Edge ερωτευτηκα...με το S8 δεν μπορω να πω οτι ενιωσα το ιδιο...

Ακομα και χωρις καποιο ιδιατερο κλειδωμα που το ειχε το καταστημα,το τετραγωνακι κατω με κλειστη οθονη δεν αντιδρουσε γρηγορα.

Με χαλασε κι αυτο αν και επιφυλασσομαι λογω εκθεσειακου κομματιου.

Αναμεικτα τα συναισθηματα...

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα κι εγω σημερα απο κοντα το μικρο S8 κι ομολογω πως δεν χαρηκα οσο περιμενα...

Πολυ μακροστενο και με χαλασε.

Λογικα θα το παρω καποια στιγμη ,αν και δεν κοβω φλεβες...Ισως επειδη ειδα το μαυρο.

Λιγο το περιεργαστηκα ομως κι ομολογω περα απο το μακροστενο της οθονης με χαλασε κι ο αναγνωστης δαχτυλικων αποτυπωματων.

Δεν ξερω...οταν πρωτοειδα το S7 Edge ερωτευτηκα...με το S8 δεν μπορω να πω οτι ενιωσα το ιδιο...

Ακομα και χωρις καποιο ιδιατερο κλειδωμα που το ειχε το καταστημα,το τετραγωνακι κατω με κλειστη οθονη δεν αντιδρουσε γρηγορα.

Με χαλασε κι αυτο αν και επιφυλασσομαι λογω εκθεσειακου κομματιου.

Αναμεικτα τα συναισθηματα...

 

....Τότε ποιός ο λόγος να το πάρεις? αφού δεν σου άρεσε.

Σίγουρα θα βρείς άλλα κινητά που θα σ'αρέσουν πολύ περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και ο χρηστης alextrela το μαύρο ειναι μαγνήτης δακτυλικών αποτυπωμάτων. το περιμετικό αλουμίνιο που στο μεν μαύρο ειναι βαμμένο μαύρο δείχνει ολο το κινητό λιγο πλαστικό ενω στο γκρι που ειναι βαμμένο νικελ δείχνει λιγο κιτσ. ελπίζω να μην ξεφλουδιζουν με το περασμα του χρονου.

 

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Google Pixel 8 pro

Link to comment
Share on other sites

Είδα το s8 και το s8 plus.... Θα πάω με τα χίλια στο s8.... Μικρό με μεγάλη οθόνη..... Είμαι και κάτοχος s7 edge.... Νόμιζα ότι θα πήγαινα στο plus ευτυχώς που τα είδα από κοντά.

Επίσης το orchid grey νόμιζα ότι θα με τρελαίνει αλλά τελικά μου φάνηκε μουντό ....το silver πιο ωραίο.....

Τελικά μην αγοράσετε χωρίς να τα δείτε από κοντά .....

 

Η αλήθεια είναι ότι το plus ούτε κι εμένα με τράβηξε.πολύ μακρύ ρε παιδί μου.

Ετσι κι εγώ επέλεξα το μικρό πού σαφώς είναι πιο καλό στο χέρι και σίγουρα πιο όμορφο,αν κι εντάξει,γούστα είναι αυτά.

Πάντως οι ίντσες και στις 2 συσκευές δε φαίνονται καθόλου,κι όχι,δεν είναι κι ότι καλύτερό αυτό.

Στο s7 edge πού επίσης έχω,είναι πιο άνετη η οθόνη στο browsing,κι εννοώ στην ανάγνωσή κείμενου,καθώς είναι πιο φαρδύ.

Στο θέμα χρώματος τώρα,μαύρο το έχω εγώ καθώς ετσι όπως τα έκαναν φέτος,με μαύρη πρόσοψη και μαύρη πλάτη,ελάχιστα με απασχολεί από την στιγμή πού έχω θήκη.

Στη μπαταριά τώρα,όντως δεν είναι άσχημο το μικρό,τουλάχιστον τα πάει καλύτερα από το μικρό s7.

Πάντως δε μπορώ ακόμα να εγγυηθώ ότι αξίζει η μετάβασή από το 7edge στο s8.

Στις κάμερες τώρα,στη κεντρική μικρή η διαφορά έως και μηδαμινή σε σχέση με το 7edge.

Στη μπροστινή όμως,σαφέστατη βελτίωσή.

Το fingerprint,ούτε κρύο ούτε ζέστη σχετικά με την θέση του.δεν είναι και super βολικό,δεν είναι και χάλια όμως.

Απόκριση,καλή....για Samsung....το p10 όμως δεν έχει ανταγωνιστή σε αυτό το θέμα.μπορούσαν και καλύτερα εκεί στη samsung.

Οθόνη,OK όμορφη,χωρίς τρελές διάφορές σε σχέση με του 7edge.

Η αναλογία οθόνης πάντως ξενίζει.θα δείξει το μέλλον αν θα παραμείνει η νέα αυτή μόδα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στο θεμα που ανέφερα στο 4 πάνω το έλυσα η μάλλον το έκρυψα με της Samsung το music player που ξεχωριστά κατεβαζεις απο Samsung store(μιας και δεν ειναι εγκατεστημενο out of the box)οπου έχει και edge player λειτουργία για πλήρη διαχείριση μουσικής από edge screen συν album art feature και έτσι χρησιμοποιώντας το edge player απο edge screen παρακαμπτουμε το τραγικό μαμισιο widget της συσκευης που δεν αφήνει τρίτους player να αλληλεπιδρανε με τα δικα τους widget στη lock screen.

 

Ελπίζω βέβαια με κάνα update να λυθεί το θέμα διότι με καθόλου καλό μάτι δεν το βλέπω που βάζει η Samsung τρικλοποδιές να μην μπορώ να αξιοποιήσω στο μέγιστο τον πλουραλισμό και τις δυνατότητες των εξαιρετικών τρίτων player που έχω αγοράσει μάλιστα(PowerAmp,Player Pro,N7Player)

 

Είναι κατι που πρώτη φορά το συναντώ σε android συσκευή,ουτε και στα προηγούμενα Samsung υπήρχε αυτό το limitation.

 

EDIT: Τελικά βρήκα μια λύση πηγαίνοντας settings-lock screen and security και εκεί information and face widget όπου πατάμε απενεργοποίηση music control.

 

Βέβαια έχει διπλή επίδραση.

 

Η θετική ότι πλέον δεν εμφανίζεται το μαμισιο widget διαχείρησης μουσικής στην lock screen και όλα τα third party app εμφανίζονται κανονικά με το δικό τους widget.

 

Το αρνητικό βέβαια ότι άπαξ και το απενεργοποιήσεις αυτόματα αφαιρείται και η λειτουργία του music control widget από AOD.

 

Έπρεπε η Sammy να δώσει με τρόπο απενεργοποιώντας το ένα να μην επηρεάζει το άλλο

 

 

Επίσης για όσους θέλουν να κόψουν ενημερώσεις λογισμικού απο Samsung η παρακάτω εφαρμογή δουλεύει άριστα.

Το μυστικό ειναι στο σεταρισμα της συσκευής ειτε στην αρχη ειτε μετα απο hard reset να το κάνουμε αποκλειστικά με mobile data και οχι με WiFi κατεβάζοντας αφου τελειώσουμε το αρχικό setup την εφαρμογή και να μπλοκάρουμε ενημερώσεις.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kunkunsoft.packagedisabler&hl=en

 

Η πρώτη κίνηση αποκλειστικά αυτή,μετά κάνουμε μια επανεκκίνηση τη συσκευή και μπορούμε πλέον ελεύθερα να συνδεθούμε σε WiFi και υπόλοιπο σεταρισμα-στήσιμο συσκευής.

 

Αλλιώς αν κάνουμε από αρχή setup με WiFi η συσκευή από μόνη της θα τρέξει στο παρασκήνιο να βρει την όποια διαθέσιμη αναβάθμιση και μετά δεν έχει νόημα να βάλουμε την εφαρμογή αφού ήδη θα βγαζει ειδοποίηση και θα χτυπάει συνεχώς την πόρτα απ εξω και μας περιμένει χωρίς να μπορούμε να αναιρέσουμε το αναπόφευκτο(να μας προτρέπει συνεχώς να κάνουμε την αναβάθμιση με συνεχές υπενθύμιση) :lol::p

 

Έχοντας το IPhone 7 plus το πήρα χθες το μεσημέρι έχοντας το μαξιλαράκι πως αν δε μου αρέσει θα το δώσω στον κολλητό μου.

 

3)Το μενού των ρυθμίσεων με χάλασε πολύ.Τελευται συσκευή android που χρησιμοποιούσα καθημερινά ήταν το note 3 εδώ θεωρώ ότι έχει μπλέξει το πράγμα.Για να βρω κάτι μου βγήκε η πίστη...Ακόμα και τις ρυθμίσεις κλήσεων έχουν πειράξει..,Μπαινοντας στη διαδικασία να ρυθμίσεις και ξέχωρα ήχους εφαρμογών κλπ εκεί χάνεται το πραμα.

 

5)Το ηχείο πολύ υποδιαιστερο...

.

Συμφωνώ για το μενού των ρυθμίσεων ειναι πραγματικά λαβύρινθος και κάκιστα δομημένος ακόμα και για έμπειρα μέλη που είχαν στο παρελθόν Samsung συσκευές όπως εγώ.

Αυτη η ομογενοποιηση πολλών σε ένα το καθιστά λιγότερο εύχρηστο και φιλικό για το χρήστη.

Από την άλλη βέβαια στις ρυθμίσεις θα μπεις αρχή στο σεταρισμα και πρώτες ημέρες εως το γνωρίσεις,μετέπειτα σπάνια,απλά μετά δουλεύεις τη συσκευή με τις εφαρμογές κλπ αξιοποίηση του δηλαδή.

 

Για τα τα ηχεία ναι ειναι μετριότατο όπως βέβαια ξέραμε απο πριν μιας και παραδοσιακά η Samsung αδιαφορεί σε αυτό το τομέα(κάκιστα εννοείται).

Να έχεις μια οθοναρα και να θες να δεις multimedia περιεχόμενο και ο ήχος να είναι ψόφιος.

οπως ειπε και ο χρηστης alextrela το μαύρο ειναι μαγνήτης δακτυλικών αποτυπωμάτων. το περιμετικό αλουμίνιο που στο μεν μαύρο ειναι βαμμένο μαύρο δείχνει ολο το κινητό λιγο πλαστικό ενω στο γκρι που ειναι βαμμένο νικελ δείχνει λιγο κιτσ. ελπίζω να μην ξεφλουδιζουν με το περασμα του χρονου.

 

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όντος πλαστικουρα και κιτσ δείχνει και φαίνεται με το τραγικό βάψιμο του αλουμινίου περιμετρικά.

Ζήλεψε τη δόξα της LG με G5 που στην πλάτη τοποθέτησε πλαστικό φινίρισμα πάνω απο το μεταλλικό σώμα:lol::lol:

 

Δυστυχώς οι κορεατες αποδεικνύουν οτι μόνο fan Φλωρινιώτη καταστάσεις είναι με ατυχείς επιλογές στην καλύτερη.

Το ειδα κι εγω σημερα απο κοντα το μικρο S8 κι ομολογω πως δεν χαρηκα οσο περιμενα...

Πολυ μακροστενο και με χαλασε.

Λογικα θα το παρω καποια στιγμη ,αν και δεν κοβω φλεβες...Ισως επειδη ειδα το μαυρο.

Λιγο το περιεργαστηκα ομως κι ομολογω περα απο το μακροστενο της οθονης με χαλασε κι ο αναγνωστης δαχτυλικων αποτυπωματων.

Δεν ξερω...οταν πρωτοειδα το S7 Edge ερωτευτηκα...με το S8 δεν μπορω να πω οτι ενιωσα το ιδιο...

Ακομα και χωρις καποιο ιδιατερο κλειδωμα που το ειχε το καταστημα,το τετραγωνακι κατω με κλειστη οθονη δεν αντιδρουσε γρηγορα.

Με χαλασε κι αυτο αν και επιφυλασσομαι λογω εκθεσειακου κομματιου.

Αναμεικτα τα συναισθηματα...

Εμένα ομως προσωπικά με κέρδισε με την μια εμφανισιακά και ντιζάιν.

Ολα τα άλλα πλέον μου φαίνονται συσκευές 10ετιας.

Και απο την στιγμη που η αυτονομία κινείται σε πολύ ικανοποιητικα επιπεδα για τα κυβικά του με βάση την χθεσινή πρώτη γνωριμία όπου συμπλήρωσα 6 ώρες SOT με πολύ γεμάτη χρήση που περιελάμβανε και hard reset και εκ νέου στησίματος συσκευής λογο της εφαρμογής πάνω που έπρεπε αναγκαστικά να κάνω για να πετύχω το επιθυμητό αποτέλεσμα που ήθελα.

 

Και δεν βλέπω τον ανταγωνισμό να δίνει το παραπάνω αντίθετα χωλαίνει σε περισσότερο βαθμό ειτε με εκπτώσεις,είτε ξαναζεσταμενο φαγητό και δεν συμμαζεύεται.

 

Και να θέλω να φύγω που να πάω δηλαδή αφού δεν ο ανταγωνισμός.

Λέω μάλιστα να μείνω παράλληλα με το Axon 7 να αλληλοσυμπληρωνονται με τα δικά του πλεονεκτηματα έναντι του s8 και ετσι καλλυμενος να ειμαι σε ολα τα πιθανά και απίθανα feature και δυνατότητες.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...