Jump to content

Samsung Galaxy S8+ (SM-G955F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπάρχει φωτογραφική ούτε με 300€ να ανταγωνιστεί τις σημερινές ναυαρχίδες.

 

Σε τέτοια μεγέθη compact πάμε για Sony RX100 III+ , που κοστίζει 570€. Μετά υπάρχουν mirrorless με λιγότερο κόστος γύρω στα 400€, αλλά εκεί θες φακό.

 

Προσωπικά είχα μια Sony DSC H400 κόστους 380€, που για την χρήση που την ήθελα (φωτογράφηση παιδιού) δεν πλησιάζει στο S7.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και το στηρίζεις που ? Μην γράφετε ανακρίβειες και μπερδευετε τον κόσμο

Ακόμα και μια κόμπακτ των 100 150 ευρώ είναι καλύτερη από το καλύτερο.κινητό .

Εκτός εάν τις φωτο που βγάζεις τις βλέπεις μόνο στην οθόνη του κινητού σου .

Για δες τις σε ένα μόνιτορ και κάνε μια ελαφριά επεξεργασία και ένα κροπ και θα κλάψεις

Και φυσικά αυτό είναι εντελώς φυσιολογικό λόγω μεγέθους αισθητήρα

 

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και το στηρίζεις που ? Μην γράφετε ανακρίβειες και μπερδευετε τον κόσμο

Ακόμα και μια κόμπακτ των 100 150 ευρώ είναι καλύτερη από το καλύτερο.κινητό .

Εκτός εάν τις φωτο που βγάζεις τις βλέπεις μόνο στην οθόνη του κινητού σου .

Για δες τις σε ένα μόνιτορ και κάνε μια ελαφριά επεξεργασία και ένα κροπ και θα κλάψεις

Και φυσικά αυτό είναι εντελώς φυσιολογικό λόγω μεγέθους αισθητήρα

 

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Έτσι λέγαμε πριν χρόνια, αλλά πλέον δεν ισχύει αυτό.

Τουλάχιστον για ψηφιακές των 100-150 ευρώ που ειδικά το βράδυ είναι ναυάγια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά το κινητό το έχω κοντά ένα μήνα τις πρώτες 2 βδομάδες το είχα με Nougat και τις άλλες δύο με oreo χωρίς να κάνω factory reset.... το κινητό σε θέμα μπαταρίας είναι ακριβώς το ίδιο, βγάζω περίπου σε 28 ώρες χρήσης 5.5 με 6.5 ώρες sot με μεικτή χρήση wifi-4G με browsing, facebook, messenger, τηλέφωνα καμιά ώρα, youtube, Tapatalk και φωτεινότητα στην μέση ακριβώς και την οθόνη 2Κ. Γενικώς απ την μπαταρία του είμαι πολύ ευχαριστημένος και να φανταστείτε έρχομαι απο mate 8.

 

Στάλθηκε από το Galaxy S8+ μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι με την αναβάθμιση σε Oreo, χωρίς όμως factory reset, με ακριβώς ίδια χρήση είμαι 1+ ωρα κάτω σε sot.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Get BIG and RIPPED or DIE trying!
Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά αυτό είναι εντελώς φυσιολογικό λόγω μεγέθους αισθητήρα

 

 

Οι περισσότερες compact έχουν αστείο αισθητήρα, μικρότερο ακόμα και από Νόκια Ν8 τότε. Και σίγουρα το S8 μου βγάζει καλύτερες από την σχετικά οικονομική compact μου του 11

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες compact έχουν αστείο αισθητήρα, μικρότερο ακόμα και από Νόκια Ν8 τότε. Και σίγουρα το S8 μου βγάζει καλύτερες από την σχετικά οικονομική compact μου του 11

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Μια καλή compact που είχα το 2009 (Νικον Ρ60 - P for performance -, άρα ήταν από τις καλές compact της νίκον) είναι ξεπερασμένη ακόμη και από το 5s του 2013 , τόσο την ημέρα, όσο και τη νύχτα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή compact που είχα το 2009 (Νικον Ρ60 - P for performance -, άρα ήταν από τις καλές compact της νίκον) είναι ξεπερασμένη ακόμη και από το 5s του 2013 , τόσο την ημέρα, όσο και τη νύχτα.
Δλδ συγκρίνεις μια.μηχανή το 2009 με ένα κινητό του 2017

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δλδ συγκρίνεις μια.μηχανή το 2009 με ένα κινητό του 2017

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Όχι. Όπως έγραψα, συγκρίνω κινητό του 2013 (IPhone 5s) με καλή compact του 2009.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

δεν μου εχει ερθει η αναβαθμιση,το smart switch γραφει οτι εχω την τελευταια αναβαθμιση (γερμανικο που γυρισε ελληνικο οταν εβαλα την σιμ).υπαρχει σε καποιον που δεν εχει ερθει η αναβαθμιση.μηπως υπαρχει προβλημα και πρεπει να το στειλω στο servis.
Link to comment
Share on other sites

Έχω Nikon Coolpix W100 που έχει περίπου 130 ευρώ και S33 γύρω στα 100 ευρώ, οπότε έχω άποψη γι αυτό που λέχθηκε.

Τις πατάνε κάτω όλα τα τηλέφωνα διετίας, οπότε ήταν λίγο υπερβολική αυτή η δήλωση :happy:

Αν ανεβάσουμε το ποσό στα 250-300 τότε ισχύει (με εξαιρέσεις).

Link to comment
Share on other sites

Έχω Nikon Coolpix W100 που έχει περίπου 130 ευρώ και S33 γύρω στα 100 ευρώ, οπότε έχω άποψη γι αυτό που λέχθηκε.

Τις πατάνε κάτω όλα τα τηλέφωνα διετίας, οπότε ήταν λίγο υπερβολική αυτή η δήλωση :happy:

Αν ανεβάσουμε το ποσό στα 250-300 τότε ισχύει (με εξαιρέσεις).

Ναι, στα 250 - 300 ευρώ υπάρχουν εξαιρετικές κόμπακτ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στα 250 - 300 ευρώ υπάρχουν εξαιρετικές κόμπακτ.
Και ομως σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού κόντρα στην κάμερα μου, μια Panasonic lumix fz300 (~500€ κάμερα) που θεωρείτε από τις πολύ καλές bridge καμερες, στο auto υπερέχει το s8+, το έβλεπα και δεν το πίστευα...

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και ομως σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού κόντρα στην κάμερα μου, μια Panasonic lumix fz300 (~500€ κάμερα) που θεωρείτε από τις πολύ καλές bridge καμερες, στο auto υπερέχει το s8+, το έβλεπα και δεν το πίστευα...

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν θες, ανοιξε ενα θεμα στους διαξιφισμους και βαλε ενα συγκριτικο να δουμε και να σχολιασουμε. :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις με το s9 plus μετά το s8 plus και τα έχω προς το παρόν και τα δύο και τα δύο... Δεν θα πω κάτι που δεν θα ξέρετε...

Ο ήχος επιτέλους είναι απίστευτος κάνεις γάμο... Στην οθόνη δεν κατάλαβα κάποια διαφορά όπως και το να κοιτάς από μπροστά δεν καταλαβαίνεις ούτε καν εσύ ότι έχω αλλάξει συσκευή...

Λίγες φώτο που έβγαλα με το θόλωμα μου άρεσαν... Σε πολλές φωτογραφίες που έκανα σύγκριση σε αρκετές δεν έβλεπα διαφορά απτό s8 και σε άλλες σε πολύ χαμηλό φωτισμό στο αυτόματο εκεί έβλεπες διαφορά. Όταν κάνεις ζουμ σε φώτο που έχεις τραβήξει βλέπεις διαφορά υπέρ του s9 plus. Τα emoji έχουν πλάκα αλλά είναι μέτρια σαν υλοποίηση. Τα υπόλοιπα σύντομα. Έτσι πιστεύω θα έπρεπε να είναι το s8 plus από πέρυσι

 

Reload κάνει κανονικά κ στο s9 plus όταν έχεις ανοιχτές καρτέλες στο ίντερνετ κ πας μετά από λίγη ώρα να πας να τις δεις

Edited by tresor_jim

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις με το s9 plus μετά το s8 plus και τα έχω προς το παρόν και τα δύο και τα δύο... Δεν θα πω κάτι που δεν θα ξέρετε...

Ο ήχος επιτέλους είναι απίστευτος κάνεις γάμο... Στην οθόνη δεν κατάλαβα κάποια διαφορά όπως και το να κοιτάς από μπροστά δεν καταλαβαίνεις ούτε καν εσύ ότι έχω αλλάξει συσκευή...

Λίγες φώτο που έβγαλα με το θόλωμα μου άρεσαν... Σε πολλές φωτογραφίες που έκανα σύγκριση σε αρκετές δεν έβλεπα διαφορά απτό s8 και σε άλλες σε πολύ χαμηλό φωτισμό στο αυτόματο εκεί έβλεπες διαφορά. Όταν κάνεις ζουμ σε φώτο που έχεις τραβήξει βλέπεις διαφορά υπέρ του s9 plus. Τα emoji έχουν πλάκα αλλά είναι μέτρια σαν υλοποίηση. Τα υπόλοιπα σύντομα. Έτσι πιστεύω θα έπρεπε να είναι το s8 plus από πέρυσι

 

Reload κάνει κανονικά κ στο s9 plus όταν έχεις ανοιχτές καρτέλες στο ίντερνετ κ πας μετά από λίγη ώρα να πας να τις δεις

Μέχρι και σήμερα με τις αναφορές και τις συγκρίσεις που υπάρχουν δεν αξίζει η μετάβαση από 8+ σε 9+. Απλά το επιβεβαιώνεις;).

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω είμαι πολύ καλά, σε Oreo σε μία μέρα 7 ώρες sot... μου έδωσε λίγο παραπάνω γιατί έκλεισα την γρήγορη φόρτιση πιστεύω για μισή ώρα παραπάνω αξίζει γιατί και την μπαταρία προστατεύεις και κρατάει λίγο παραπάνω. d3294ef368d0d8ac031592873a20f43a.jpg

 

Στάλθηκε από το Galaxy S8+ μου...

Edited by elessar86
Link to comment
Share on other sites

Δεν κρατάει παραπάνω για την ακρίβεια ούτε έχει πάνω από 5 λεπτά διαφορά η "αργη" φόρτιση.

Αν περιμένεις να γίνει πράσινο το led στην γρήγορη φόρτιση, θα δεις ότι κάνει 2 ώρες από το 2-3% (2 ώρες και 5 λεπτά στην "αργη").

Η γρήγορη φόρτιση χρειάζεται όταν δεν έχεις χρόνο και θέλεις σε κανα μισαωρακι να πας από 20-30% στο 80-90%. Εκεί σώζει.

Αν φορτίζεις την συσκευή μέχρι τέρμα για ώρες, το μόνο που κάνεις με το fast charge είναι να επιβαρύνεις την μπαταρία χωρίς λόγο.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν κρατάει παραπάνω για την ακρίβεια ούτε έχει πάνω από 5 λεπτά διαφορά η "αργη" φόρτιση.

Αν περιμένεις να γίνει πράσινο το led στην γρήγορη φόρτιση, θα δεις ότι κάνει 2 ώρες από το 2-3% (2 ώρες και 5 λεπτά στην "αργη").

Η γρήγορη φόρτιση χρειάζεται όταν δεν έχεις χρόνο και θέλεις σε κανα μισαωρακι να πας από 20-30% στο 80-90%. Εκεί σώζει.

Αν φορτίζεις την συσκευή μέχρι τέρμα για ώρες, το μόνο που κάνεις με το fast charge είναι να επιβαρύνεις την μπαταρία χωρίς λόγο.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Φίλε μου είσαι λάθος με fast charge απο 10% μέχρι να γίνει πράσινο το φωτάκι θέλει 1 ώρα και 30 λεπτά ακριβώς και από το 2-3% 1 ώρα και 35 λεπτά το έχω τσεκάρει πολλές φορές και φυσικά πάντα πράσινο το βγάζω όχι να έχει πάει μόνο 100%....χωρίς fast charge θέλει 2 ώρες

 

Στάλθηκε από το Galaxy S8+ μου...

Edited by elessar86
Link to comment
Share on other sites

Και το στηρίζεις που ? Μην γράφετε ανακρίβειες και μπερδευετε τον κόσμο

Ακόμα και μια κόμπακτ των 100 150 ευρώ είναι καλύτερη από το καλύτερο.κινητό .

Εκτός εάν τις φωτο που βγάζεις τις βλέπεις μόνο στην οθόνη του κινητού σου .

Για δες τις σε ένα μόνιτορ και κάνε μια ελαφριά επεξεργασία και ένα κροπ και θα κλάψεις

Και φυσικά αυτό είναι εντελώς φυσιολογικό λόγω μεγέθους αισθητήρα

 

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Το στηρίζω σε αυτή που είχα και που έκανε όχι 150€ αλλά 300+ όταν την είχα πάρει. Βρες μου μια των 150€, βάλε και μια σύγκριση να κρίνουμε, γιατί μάλλον εσύ λες ανακρίβειες.

 

Το πολύ δυνατό χαρτί ενός smartphone σήμερα δεν είναι μόνο ο αισθητήρας, αλλά και το software. Όποιος ασχολείται καταλαβαίνει.

 

Και ξαναλέω, αν δε σκάσεις 400+ για κάποια RX100 (f/1.8, αισθητήρας 1") δεν υπάρχει λόγος να κουβαλάς κάτι το οποίο δε χωράει στην τσέπη σου όπως ένα smartphone.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το στηρίζω σε αυτή που είχα και που έκανε όχι 150€ αλλά 300+ όταν την είχα πάρει. Βρες μου μια των 150€, βάλε και μια σύγκριση να κρίνουμε, γιατί μάλλον εσύ λες ανακρίβειες.

 

Το πολύ δυνατό χαρτί ενός smartphone σήμερα δεν είναι μόνο ο αισθητήρας, αλλά και το software. Όποιος ασχολείται καταλαβαίνει.

 

Και ξαναλέω, αν δε σκάσεις 400+ για κάποια RX100 (f/1.8, αισθητήρας 1") δεν υπάρχει λόγος να κουβαλάς κάτι το οποίο δε χωράει στην τσέπη σου όπως ένα smartphone.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και εγώ είχα σκάσει για την sx1 μου της Cannon 550 day one αλλά το s8 έβγαζε καλύτερα. Οι τιμές δεν έχουν πάντα την ίδια ισχύ. Σήμερα παίρνεις με 200 ευρώ πολύ καλύτερες.

Παρόλα αυτά συμφωνώ ότι όσο μπορείς να έχεις ένα καλό κινητό πάντα μαζί μια μέτρια ψηφιακή δεν αξίζει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Και το στηρίζεις που ? Μην γράφετε ανακρίβειες και μπερδευετε τον κόσμο

Ακόμα και μια κόμπακτ των 100 150 ευρώ είναι καλύτερη από το καλύτερο.κινητό .

Εκτός εάν τις φωτο που βγάζεις τις βλέπεις μόνο στην οθόνη του κινητού σου .

Για δες τις σε ένα μόνιτορ και κάνε μια ελαφριά επεξεργασία και ένα κροπ και θα κλάψεις

Και φυσικά αυτό είναι εντελώς φυσιολογικό λόγω μεγέθους αισθητήρα

 

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

ισχυει εν μερει...ειχα γι αρκετο καιρο την sony rx-100 mark1...την πρωτη που βγηκε δηλαδη.

Δεν ξερω ποσο κοστιζει σημερα...αλλα η καμερα κανει πλακα σε οποιοδηποτε κινητο

εχει κυκλοφορησει μεχρι σημερα

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και σήμερα με τις αναφορές και τις συγκρίσεις που υπάρχουν δεν αξίζει η μετάβαση από 8+ σε 9+. Απλά το επιβεβαιώνεις;).

 

 

Η μετάβαση αξίζει αν είναι να δώσεις λίγα σχετικά πάρα πάνω λεφτά και όχι ένα σκασμό λεφτά. Εγώ αν πουλήσω το s8 plus θα μου βγει 300 ευρώ επιπλέον.. Αρκετά λεφτά είναι τη σήμερον ημέρα αλλά πιστεύω σχετικά καλά θα είναι γιατί Είναι συσκευή που έχει κυκλοφορήσει μόνο δώδεκα μέρες τώρα πρώτη μέρα κυκλοφορίας .. Την μέρα με εστίαση πραγματικού χρόνου με θόλωμα πίσω είναι φοβερές κρίμα που δεν γίνεται με φλας αυτό το πράγμα..

Για κάποιον που έχει note 8 είναι ακόμα πιο δύσκολο να πάει..

Ο ήχος αυτός έπρεπε να υπήρχε από χρόνια στη sasmung. Μπροστά αν δεν πάμε σε αναδιπλωμενο δεν μπορούν να αλλάξουν κάτι άλλο πιστεύω..

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Ενω η μπαταρια μου ειναι εξαιρετικη στη διαρκεια της μερας (βγαζω 6-8 ωρες οθονη, αναλογα το ποσο 4G χρησιμοποιω), στην αναμονη το βραδυ θα μου φαει ενα 10% το 8ωρο για πλακα, με κλειστη AOD κιολας.

 

Για την ωρα υποπτευομαι καποιο κολλημα του Spotify, οτι κραταει ξυπνια τη συσκευη (το βαζω κανα 15λεπτο πριν κοιμηθω και κλεινει αυτοματα μετα απο λιγο)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που έλεγα να το κρατήσω το s8plus μου το ζητάει ενας φίλος και ταυτόχρονα μου έρχεται μήνυμα απο το πλαίσιο δωροεπιταγη 200 euro για το s9+ τελικά το έδωσα αναμονη για το s9 plus πλεον. Edited by Evagelos_

iPHONE 14 Pro Max 512GB   S24ULTRA 512GB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8+ (SM-G955F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...