Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτή η βλακεία να με ειδοποιήσει η Google ότι και καλά είδε ύποπτο login και μπλόκαρε την κίνηση όταν μπαίνω από wifi πχ σε καφετέρια πως απενεργοποιείται; και να μην με ειδοποιεί αλλά κυρίως να μην μπλοκάρει την σύνδεση γμτ!

 

 

Δεν νομίζω ότι απενεργοποιεί την σύνδεση...

Απλά σε ενημερώνει, και σού λέει αν δεν ήσουν εσυ να πατήσεις το λινκ.

Αν ήσουν εσυ, απλά το αγνοείς.

Link to comment
Share on other sites

Γενική ερώτηση. Υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός για αναβάθμιση από 4.2 Jellybean σε 4.4 Kitkat, ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ? Χωρίς root αν είναι δυνατόν. Θέλω να αναβαθμίσω ένα Turbo-X G580. Ευχαριστώ.

 

ΥΣ

Προς το παρόν θα δοκιμάσω αυτό, αλλά ψάχνω για κάτι καλύτερο πριν αρχίσω τα πειράματα.

Link to comment
Share on other sites

Γενική ερώτηση. Υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός για αναβάθμιση από 4.2 Jellybean σε 4.4 Kitkat, ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ? Χωρίς root αν είναι δυνατόν. Θέλω να αναβαθμίσω ένα Turbo-X G580. Ευχαριστώ.

 

ΥΣ

Προς το παρόν θα δοκιμάσω αυτό, αλλά ψάχνω για κάτι καλύτερο πριν αρχίσω τα πειράματα.

εαν δεν το εχει δώσει το πλαίσιο ΔΕΝ μπορείς!! (Επειδή ειναι κινέζικο ..εαν βρεις ποιανου κλωνος ειναι..και κατεβασεις την rom ...να το κανεις χειροκίνητα ) γενικά συσκευές turbo-x = 0 αναβάθμιση !! ρωτα εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=393226

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

εαν δεν το εχει δώσει το πλαίσιο ΔΕΝ μπορείς!! (Επειδή ειναι κινέζικο ..εαν βρεις ποιανου κλωνος ειναι..και κατεβασεις την rom ...να το κανεις χειροκίνητα ) γενικά συσκευές turbo-x = 0 αναβάθμιση !! ρωτα εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=393226

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. :) Θα μεταφέρω την ερώτηση στο άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το printer share, μονο αυτο κανει δουλεια

 

 

Πως εκτυπώνω όμως σελίδες? δεν μου τις αποθηκευει στο google drive...

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα τι εννοεις..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αμα θελω να εκτυπώσω μια ιστοσελίδα ολοκληρη πως θα την εκτυπώσω...

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω κανει, αλλα βλεπω οτι λεει web pages και του βαζεις το link και το ανοιγει..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ζηταω προκαταβολικα συγνωμη αν ειναι αφελης/χαζη η ερωτηση μου.

 

Επειδη καλα - καλα δεν βγηξε το android 5 ακουω πολλα για το νεοτερο android 6 ξερουμε ή μπορουμε να υποθεσουμε σε ποια κινητα θα μπει?

Π.χ. στο δικο μου samsung galaxy s4 i9505 υπαρχει περιπτωση να το παρει ή να μην περιμενω κατι τετοιο με τιποτα?

 

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Ζηταω προκαταβολικα συγνωμη αν ειναι αφελης/χαζη η ερωτηση μου.

 

Επειδη καλα - καλα δεν βγηξε το android 5 ακουω πολλα για το νεοτερο android 6 ξερουμε ή μπορουμε να υποθεσουμε σε ποια κινητα θα μπει?

Π.χ. στο δικο μου samsung galaxy s4 i9505 υπαρχει περιπτωση να το παρει ή να μην περιμενω κατι τετοιο με τιποτα?

 

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και το χρονο σας.

 

Νομίζω είναι αρκετά νωρίς ακόμα για να μιλήσουμε με σιγουριά. Η επόμενη έκδοση του Android, η λεγόμενη και M (μπορεί να είναι 6 αλλά μπορεί να είναι και 5.3 πχ δεν είναι σταθερή η Google σε αυτό) θα παρουσιαστεί στο επερχόμενο Google I/O και θα δοθεί πιθανώς κάποια preview έκδοση όπως έγινε πέρσι και με την L. Επίσημα όμως θα έρθει κατά τον Οκτώβριο-Νοέμβριο πάλι. Ενώ στο μεσοδιάστημα μπορεί να δοθεί καμία Lollipop 5.2 πχ που να διορθώνει απλά πράγματα. Όπως καταλαβαίνεις έχουμε ακόμα καιρό...

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Καμία εφαρμογή για πλήρες back up του κινητού; δεν είμαι root...
είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς πλήρες;

Το Helium κάνει της εφαρμογές, αλλά μέχρι εκεί. Μετά θες root.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς πλήρες;

Το Helium κάνει της εφαρμογές, αλλά μέχρι εκεί. Μετά θες root.

Τώρα που αναφέρθηκε το Helium......

Το έχω στο κινητό της συζύγου και επανέφερα της προάλλες εφαρμογές με τα δεδομένα τους μια χαρά, μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων! Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ να πάρω backup εφαρμογών και δεδομένων απ' την παλιά συσκευή και να το περάσω στη νέα; Ή το backup είναι μόνο για τη συσκευή απ' την οποία γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

οχι, δεν νομιζω, δεδομενα εφαρμογων ειναι, προφανως και μπορουν να μπουν σε οποια και οτι συσκευη θελεις
Link to comment
Share on other sites

οχι, δεν νομιζω, δεδομενα εφαρμογων ειναι, προφανως και μπορουν να μπουν σε οποια και οτι συσκευη θελεις

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Εννοώ βέβαια εφαρμογές ή παιχνίδια που είναι κατεβασμένα απ' το Play....... όχι εφαρμογές συστήματος! !

Link to comment
Share on other sites

θέλω να ρωτήσω την ομάδα αν υπάρχει τρόπος να επαναφέρω διεγραμένα αρχεία ή αρχεία μετά από factory reset έστω με κάποιο πρόγραμμα ρεκόβει από το pc ;;;
Link to comment
Share on other sites

μα κι εγω σε αυτες αναφερομαι, δεν το εχω δοκιμασει βεβαια, αλλα δεν πιστευω να εχεις θεμα
Link to comment
Share on other sites

Αχμ, η απάντηση είναι πολύ απλή αλλά συγχώρεσέ με που δεν σε εμπιστεύομαι τόσο ώστε να στην δώσω.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχουμε βάλει πιν στο κινητό(όχι μόνο στην κάρτα σιμ), ο κλέφτης μπορεί να τον παρακαμψει η όχι και πως;

Μπορει.

Δεν θα πω το πως ομως για ευνόητους λογους.

Δεν ξέρω αν κάποιος θέλει να σου πει παραπάνω.

Είναι ΣΑΝ να λες ότι έχεις το κινητό καποιου και μας Ρωτάς πως μπορείς να το ανοίξεις.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Εάν έχουμε βάλει πιν στο κινητό(όχι μόνο στην κάρτα σιμ), ο κλέφτης μπορεί να τον παρακαμψει η όχι και πως;

το μεγαλο μυστικό .....2015 ...και ενα παιδάκι το ξέρει...εαν στο κλέψουν πρέπει να ειναι ο άλλος πολύ αμπαλος..

Με εαν f καθάρισε

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!

θα ηθελα να μου προτεινετε εφαρμογη/ες που να μπορω να στειλω sms κανονικο οχι μεσω ιντερνετ (viber,whatsup) σε περιπτωση που δεν εχει τετοια εφαρμογη το tablet ή δεν μου δουλευει σωστα αυτη που εχει.

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, χρειάζομαι βοήθεια με κάτι που συμβαίνει με το κινητό μου. Βγάζω φωτογραφίες τα παιδιά μου, και ξαφνικά όλο το σύμπαν συνωμοτεί και συγχρονίζεται οι φωτογραφίες να φαίνονται στο google λογαριασμό μου. Κάτι που κατηγορηματικά δεν θέλω. Δεν μπορούν απλά, να αποθηκεύονται στο κινητό μου? Τι πρέπει να κάνω? Δεν θέλω το smartphone μου να είναι τόσο σμαρτ.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!

θα ηθελα να μου προτεινετε εφαρμογη/ες που να μπορω να στειλω sms κανονικο οχι μεσω ιντερνετ (viber,whatsup) σε περιπτωση που δεν εχει τετοια εφαρμογη το tablet ή δεν μου δουλευει σωστα αυτη που εχει.

ευχαριστω!!

Textra κορυφη!!

Υπάρχουν πολλές... Και το gosms λένε ότι είναι καλό αν και δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. Είμαι με textra 1 χρονο γιατί μου αρέσει και η εμφάνιση του.

 

Αν μπεις στο Google play και γράψεις στην αναζήτηση sms θα σου βγάλει πολλά.

 

 

Τα sms που στέλνεις από αυτές τις εφαρμογές τα χρεώνεσαι κανονικά σαν να στέλνεις από την μαμισια εφαρμογή για sms. Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, χρειάζομαι βοήθεια με κάτι που συμβαίνει με το κινητό μου. Βγάζω φωτογραφίες τα παιδιά μου, και ξαφνικά όλο το σύμπαν συνωμοτεί και συγχρονίζεται οι φωτογραφίες να φαίνονται στο google λογαριασμό μου. Κάτι που κατηγορηματικά δεν θέλω. Δεν μπορούν απλά, να αποθηκεύονται στο κινητό μου? Τι πρέπει να κάνω? Δεν θέλω το smartphone μου να είναι τόσο σμαρτ.

 

μπες στο google+ και απενεργοποιησε το συγχρονισμο!

Edited by Sofos_5
Προσθήκη παράθεσης.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...