Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαι κάποια βίντεο που είδα στο youtube να καθαρίζουν τη μνήμη της motherboard και να τοποθετούν ξανά τα δεδομένα-στοιχεία???

Για imei μάλλον η λύση σου http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/help/solved-siii-network-problem-update-sn-t1918601

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μεγάλε αυτό που ζητάς δεν γίνεται. Για να γράψεις σε emmc χρειάζεσαι JTAG + το ανάλογο λογισμικό που νομίζω ότι δεν κυκλοφορεί ελεύθερα.

 

Γράφε λίγο πιο δομημένα γιατί που θυμίζεις έναν γνωστό πρόεδρο μιας ΠΑΕ.

:lol::dash:

:X
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλε αυτό που ζητάς δεν γίνεται. Για να γράψεις σε emmc χρειάζεσαι JTAG + το ανάλογο λογισμικό που νομίζω ότι δεν κυκλοφορεί ελεύθερα.

 

Γράφε λίγο πιο δομημένα γιατί που θυμίζεις έναν γνωστό πρόεδρο μιας ΠΑΕ.

 

Εντάξει τώρα, εφόσον δε γίνεται με τον συγκεκριμένο τρόπο , πώς εγώ μπορώ καθαρίσω τα δεδομένα της πλακέτας ενδεχομένως και τα ΙΜΕΙ , S/N Number , Bluetooth & WIFI Adress κτλ. , δηλαδή πληροφορίες σχετικά με το κινητό για να τα ξαναβάλω ή να τα ξαναγράψω. Τέλος θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση στον φίλο μας bilakos10 για ποιον πρόεδρο της ΠΑΕ μιλάς ακριβώς ???

Edited by Sofos_5
Προσθήκη Παράθεσης.
Link to comment
Share on other sites

Αυτόν μάλλον

 

Γιατί ζητάς να τα σβησεις όλα; έχεις κάποιο πρόβλημα γιατί δεν έχω καταλάβει ακόμα πλήρως...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τώρα, εφόσον δε γίνεται με τον συγκεκριμένο τρόπο , πώς εγώ μπορώ καθαρίσω τα δεδομένα της πλακέτας ενδεχομένως και τα ΙΜΕΙ , S/N Number , Bluetooth & WIFI Adress κτλ. , δηλαδή πληροφορίες σχετικά με το κινητό για να τα ξαναβάλω ή να τα ξαναγράψω. Τέλος θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση στον φίλο μας bilakos10 για ποιον πρόεδρο της ΠΑΕ μιλάς ακριβώς ???

Το πρόβλημα με το imei το έχουν πολλοί...δες την ποιο πάνω διεύθυνση ...δοκίμασε ...

Link to comment
Share on other sites

Για imei μάλλον η λύση σου http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/help/solved-siii-network-problem-update-sn-t1918601

 

Αυτό ισχύει ακόμη κι αν το ΙΜΕΙ είναι 004999010640000

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συγγνώμη παιδιά για τον λόγο μου έχω να κοιμηθώ μία ημέρα (προβλήματα) με αποτέλεσμα να επηρεάζει τον λόγο μου

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν μάλλον

 

Γιατί ζητάς να τα σβησεις όλα; έχεις κάποιο πρόβλημα γιατί δεν έχω καταλάβει ακόμα πλήρως...

θεος ο πρόεδρος...απ ότι κατάλαβα έχει πρόβλημα με το imei (του γράφει άσχετο...)μαλλον διορθώνεται ..xda..

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν μάλλον

 

Γιατί ζητάς να τα σβησεις όλα; έχεις κάποιο πρόβλημα γιατί δεν έχω καταλάβει ακόμα πλήρως...

 

Ναι με ΙΜΕΙ και πάει λέγοντας

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για imei μάλλον η λύση σου http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/help/solved-siii-network-problem-update-sn-t1918601

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

:lol::dash:

:X

 

Το διάβασα και λέει ότι δεν κάνει για το κινητό μου λόγω του 0049****

Link to comment
Share on other sites

Για imei μάλλον η λύση σου http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/help/solved-siii-network-problem-update-sn-t1918601

 

Αυτό ισχύει ακόμη κι αν το ΙΜΕΙ είναι 004999010640000

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συγγνώμη παιδιά για τον λόγο μου έχω να κοιμηθώ μία ημέρα (προβλήματα) με αποτέλεσμα να επηρεάζει τον λόγο μου

ότι λέει ναι ..(η λύση είναι στο xda ..δεν θα την βρεις εδώ (φιλικά ..)

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι με ΙΜΕΙ και πάει λέγοντας

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το διάβασα και λέει ότι δεν κάνει για το κινητό μου λόγω του 0049****

οπ ότι διαβάζω μπορείς να το διορθώσεις εάν ξαναπερασεις μια μαμά rom με odin ( κατέβασε μια rom από sammobile και πέρασε την με odin) δεν χάνεις τίποτα ρίξε μια ματιά http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/help/sgs3-i9300-bad-firmware-imei-t2449987

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με λίγα λόγια τη λύση στο πρόβλημα μου πρέπει να την βρω αλλού???

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ότι λέει ναι ..(η λύση είναι στο xda ..δεν θα την βρεις εδώ (φιλικά ..)

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οπ ότι διαβάζω μπορείς να το διορθώσεις εάν ξαναπερασεις μια μαμά rom με odin ( κατέβασε μια rom από sammobile και πέρασε την με odin) δεν χάνεις τίποτα ρίξε μια ματιά http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/help/sgs3-i9300-bad-firmware-imei-t2449987

 

Έχω ήδη κατεβασμένο ένα rom από την sammobile αλλά το ερώτημα μου είναι το εξής θα αλλάξει το ΙΜΕΙ και τα υπόλοιπα εάν τη περάσω στο κινητό μου???

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το Beep 'n Go, που πρότεινε γνωστός μου, για να σκανάρω τις κάρτες των super markets (Carrefour, Βασιλόπουλος, Βερόπουλος κλπ) αλλά έχω διαπιστώσει ότι οι ταμειακές δεν μπορούν να σκανάρουν την κάρτα και οι κοπέλες αναγκάζονται να πληκτρολογούν τον barcode.

 

Δεν είμαι βέβαιος αν αυτό οφείλεται στο κινητό (έκδοση 4.2.2) ή σε κάτι άλλο.

Υπάρχει λύση στο πρόβλημα ή θα συνεχίσω ... να ταλαιπωρώ τις κοπέλες του ταμείου;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και καλό μήνα!! Έχω ένα lenovo s920 αγορασμένο από Κίνα. Προχτες μου έβγαλε να κάνω αναβάθμιση το λογισμικό. Αφού το έκανα δεν μου εμφανίζει τις εφαρμογές τις Google (gmail, google play, google maps κτλπ). Υπάρχει κάποια λύση για αυτό? Το Android που έχει πάνω είναι το 4.4.2

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Αν είναι σε λάθος θέμα παρακαλώ τους διαχειριστές να πράξουν αναλόγως!

Link to comment
Share on other sites

Έχει δυο μερες το κινητό σέρνεται ..τρώει μπαταρια κ ΜΒ. Σαν ενημερωση λογισμικου μου φαίνεται αλλά χωρίς τα βελακια... μόνο το εικονιδιο του συνχρονισμου είναι "ξύπνιο " κλείνω τις διεργασιες..αλλά αυτό πάλι εκεί. Σε 2.3.6. Ρουταρισμενο ACE. Ξέρει κανείς τι γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και καλό μήνα!! Έχω ένα lenovo s920 αγορασμένο από Κίνα. Προχτες μου έβγαλε να κάνω αναβάθμιση το λογισμικό. Αφού το έκανα δεν μου εμφανίζει τις εφαρμογές τις Google (gmail, google play, google maps κτλπ). Υπάρχει κάποια λύση για αυτό? Το Android που έχει πάνω είναι το 4.4.2

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Αν είναι σε λάθος θέμα παρακαλώ τους διαχειριστές να πράξουν αναλόγως!

δοκίμασε να εγκαταστήσεις το apk ..http://www.apkmirror.com/apk/google-inc/google-play-store/google-play-store-5-1-11-apk/ (εάν δεν ..θα χρειαστείς root για να το περάσεις..) τα υπολοιπα αφου θα έχεις playstore τα κατεβάζεις από εκει

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το Beep 'n Go, που πρότεινε γνωστός μου, για να σκανάρω τις κάρτες των super markets (Carrefour, Βασιλόπουλος, Βερόπουλος κλπ) αλλά έχω διαπιστώσει ότι οι ταμειακές δεν μπορούν να σκανάρουν την κάρτα και οι κοπέλες αναγκάζονται να πληκτρολογούν τον barcode.

 

Δεν είμαι βέβαιος αν αυτό οφείλεται στο κινητό (έκδοση 4.2.2) ή σε κάτι άλλο.

Υπάρχει λύση στο πρόβλημα ή θα συνεχίσω ... να ταλαιπωρώ τις κοπέλες του ταμείου;

 

Μαλλον ειναι θέμα κινητου ή λογισμικου 4.4.2. οπως λες και εσυ..γιατι το δικο μου δουλευει κανονικα...οπως και να εχει παλι κανεις εν μερη την δουλεια σου μια που εχεις ολες τις καρτες μαζεμενες χωρις να πιανουν χωρο..

Αν θελεις ενημερωση στανταρ για το τι φταιει..μπες στην εφαρμογη στα settings και εκει που γραφει help and support μπορεις να τους στειλεις mail γράφοντας το κινητο που εχεις και ποια εκδοση σε κιτκατ ωστε να σου πουνε εαν υποστηριζει το κινητο σου πλήρως την εφαρμογη..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με λίγα λόγια τη λύση στο πρόβλημα μου πρέπει να την βρω αλλού???

 

Έχω ήδη κατεβασμένο ένα rom από την sammobile αλλά το ερώτημα μου είναι το εξής θα αλλάξει το ΙΜΕΙ και τα υπόλοιπα εάν τη περάσω στο κινητό μου???

 

Πρέπει να καταλάβεις πως αυτό που ζητάς δεν είναι μια απλή διαδικασία όπως το να φλασάρεις μια ρομ. Το ΙΜΕΙ με ένα φλασάρισμα έχει πιθανότητες 50/50 να επανέλθει (αν δεν έχει διαγραφεί εντελώς μέσα από το σύστημα).

 

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να απευθυνθείς και να διαβάσεις κι εδώ - Αντιμετώπιση προβλημάτων με IMEI σε Ι9300/Ι9305 (S3/S3 LTE) - .

 

Καλημερα

Πως μπορω να αλλαζω με τα κουμπια που εχουν τα ακουστικα την ενταση του ηχου;

Τωρα αλλαζουν τραγουδι.

 

Λογικά είναι κάποια ρύθμιση είτε μέσα από την εφαρμογή μουσικής είτε της συσκευής που χρησιμοποιείς. Θα σου συνιστούσα να απευθυνθείς στο νήμα της συσκευής σου.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι θέμα κινητου ή λογισμικου 4.4.2. οπως λες και εσυ..γιατι το δικο μου δουλευει κανονικα...οπως και να εχει παλι κανεις εν μερη την δουλεια σου μια που εχεις ολες τις καρτες μαζεμενες χωρις να πιανουν χωρο..

Αν θελεις ενημερωση στανταρ για το τι φταιει..μπες στην εφαρμογη στα settings και εκει που γραφει help and support μπορεις να τους στειλεις mail γράφοντας το κινητο που εχεις και ποια εκδοση σε κιτκατ ωστε να σου πουνε εαν υποστηριζει το κινητο σου πλήρως την εφαρμογη..

 

Έστειλα ένα ερώτημα και περιμένω απάντηση.

Αλλά ίσως να φταίει και το κινητό, δηλαδή να μην στέλνει τα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην πλατειάζω: Θέλω εφαρμογή στο τάμπλετ μου που να κάνει ότι κάνει και το desktop client του dropbox. Δοκίμασα το dropsync αλλά μου βγάζει error ο δεν υπάρχει ο φάκελος που πάω να κάνω sync

Τι να δοκιμάσω; Δεν πειράζει εάν δεν είναι dropbox

Link to comment
Share on other sites

στην deafult εφαρμογή για email ποιες είναι οι ρυθμίσεις για hotmail , imap ή excange? και φυσικά οι ρυθμίσεις διακομιστών και πορτών.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

στην deafult εφαρμογή για email ποιες είναι οι ρυθμίσεις για hotmail , imap ή excange? και φυσικά οι ρυθμίσεις διακομιστών και πορτών.

Κοίταξε εδώ για περισσότερα ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε εδώ για περισσότερα ;)

 

ναι το έχω δει, απλά ξέχασα να αναφέρομαι ότι έχω lolipop και από ότι έψαξα μάλλον δεν είναι εφικτή η προσάρτηση (δεν έχει exhange),παρά μόνο μέσω της gmail εφαρμογής

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Εχω κρατήσει το apk της παλιάς εφαρμογής hotmail σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει taliban. Έχει push και δουλεύει άψογα. (και σε lollipop εννοείται)
Link to comment
Share on other sites

Εχω κρατήσει το apk της παλιάς εφαρμογής hotmail σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει taliban. Έχει push και δουλεύει άψογα. (και σε lollipop εννοείται)

 

φίλε thanks, αλλά δεν ψάχνω το apk του hotmail, αλλά να περάσω το hotmail μου στην default εφαρμογή της lolipop

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

φίλε thanks, αλλά δεν ψάχνω το apk του hotmail, αλλά να περάσω το hotmail μου στην default εφαρμογή της lolipop

Σου έγραψα και στο άλλο θέμα που Ρωτάς για το Gmail, αλλά ξέχασα να σου πω ότι παίζει μια χαρά και με 5.0.2, όπως και στην 5.0.1

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για να μην πλατειάζω: Θέλω εφαρμογή στο τάμπλετ μου που να κάνει ότι κάνει και το desktop client του dropbox. Δοκίμασα το dropsync αλλά μου βγάζει error ο δεν υπάρχει ο φάκελος που πάω να κάνω sync

Τι να δοκιμάσω; Δεν πειράζει εάν δεν είναι dropbox

Αυτό το κάνει η εφαρμογή yandex disk:

https://play.google.com/store/apps/details?id=ru.yandex.disk

 

Εννοείται έχει και desktop client για pc. Στην εφαρμογή επιλέγεις ποιους φακέλους θες να συγχρονίζονται με το κινητό σου και τους βάζεις σε offline mode. Έτσι οι φάκελοι στην cloud υπηρεσία συγχρονίζονται με τους αντίστοιχους στη συσκευή του κινητού.

Είναι στην ίδια λογική με το dropbox και σου δίνει και περισσότερο χώρο (νομίζω 10 gb με την εγγραφή).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...