Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν 'σπασω' το flipout θα μπορεσω να βαλω pdf reader; δουλευει το market;

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer BDP-320 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει αρκετές εφαρμογές στο Galaxy Tab αλλά δυστυχώς πρέπει να τις ψάχνω κάθε φορά γιατί δεν είναι ταξινομημένες αλφαβητικά.

 

Υπάρχει αυτό με κάποιο τρόπο σας δυνατότητα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας και από μένα. Χθες μόλις απέκτησα το πρώτο μου κινητό Android, to Desire HD συγκεκριμένα. Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να αποθηκεύω τις εφαρμογές στην SD αντί στην μνήμη τηλεφώνου? Κάπου είχα διαβάσει ότι στην έκδοση 2.2 κάτι τέτοιο είναι εφικτό, ωστόσο δεν με αφήνει να επιλέξω, μπαίνουν αυτόματα στο τηλ....:confused:
Nexus 4 - Galaxy Note II - Galaxy Note 8.0
Link to comment
Share on other sites

ποιες κατα την γνωμη σας ειναι οι 10 καλυτερες android εφαρμογες ανεξαρτητου συσκευης?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει αρκετές εφαρμογές στο Galaxy Tab αλλά δυστυχώς πρέπει να τις ψάχνω κάθε φορά γιατί δεν είναι ταξινομημένες αλφαβητικά.

 

Υπάρχει αυτό με κάποιο τρόπο σας δυνατότητα?

 

+1 (για το galaxy 3)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και αλλη μια ερωτηση για τους γνωστες του ανδροιδ. Η απορια μου ειναι αν οι Ελληνικες ανδροιδ συσκευες ειναι διαφορετικες απο τις εισαγωγης. Τι εννοω. Ξερω οτι πχ η HTC στις συσκευες με win mobile που εισαγει εξελληνιζει το περιβαλλον και ορισμενες φορες προσθετει προγραμματα οπως πχ navigation. ΠΧ HTC DIAMOND2 . Απ οτι εχω καταλαβει το προγραμμα διαχειρισης που ''καθεται'' πανω στα WM αποκτα ελληνικα εδω απο την αντιπροσωπεια. Στο ανδροιδ και σ' ενα κινητο MOTOROLA που μ' ενδιαφερει που διαθετει το MOTOBLUR τα ελληνικα ειναι του ανδροιδ ή μπαινουν εδω? Το ξερω οτι μπορει να μπουν μετα αλλα μ' ενδιαφερει να μαθω αν το 2.1 εχει τα ελληνικα, μενου και γραφη, στο λειτουργικο ή τα βαζουν εδω. Επισης μπορει να προστιθονται και καποια ακομα προγραμματα απο τον αντιπροσωπο πριν την πωληση? Απ' οτι καταλαβατε ενδιαφερομαι να παρω ενα MOTOROLA το οποιο διατιθεται ή απο απευθειας εισαγωγη και πωληση απο ελληνικο ιντερνετικο καταστημα ή μεσω του δικτυου ΓΕΡΜΑΝΟΣ, COSMOTE (η οποια αναφερει οτι θα εχει την αποκλειστικοτητα) και θα πρεπει να περιμενω κανα μηνα ακομα.

Ευχαριστω εκ των πρωτερων για τον χρονο σας.

Edited by gharar

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας και από μένα. Χθες μόλις απέκτησα το πρώτο μου κινητό Android, to Desire HD συγκεκριμένα. Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να αποθηκεύω τις εφαρμογές στην SD αντί στην μνήμη τηλεφώνου? Κάπου είχα διαβάσει ότι στην έκδοση 2.2 κάτι τέτοιο είναι εφικτό, ωστόσο δεν με αφήνει να επιλέξω, μπαίνουν αυτόματα στο τηλ....:confused:

Πρεπει το προγραμμα να σου δινει αυτη τη δυνατοτητα,δηλαδη ο προγραμματιστης να εχει ενσωματωσει αυτη τη δυανατοτητα.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

ποιες κατα την γνωμη σας ειναι οι 10 καλυτερες android εφαρμογες ανεξαρτητου συσκευης?

http://top10.com/mobilephones/news/2010/11/top_10_android_apps_of_the_october_2010/

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει το προγραμμα να σου δινει αυτη τη δυνατοτητα,δηλαδη ο προγραμματιστης να εχει ενσωματωσει αυτη τη δυανατοτητα.

 

Δεν υπάρχει όμως δυνατότητα με κάποιο τρόπο να τις αποθηκεύω όπου εγώ θέλω?

Nexus 4 - Galaxy Note II - Galaxy Note 8.0
Link to comment
Share on other sites

1) EStrongs File Explorer (νέα έκδοση - ακόμα καλύτερος!)

2) Dolphin Browser HD(ο καλύτερος browser κατά την άποψή μου!)

3) AppBrain App Market + Fast Web Installer (και ας είναι καλά το laptop μου... :) )

4) Gmote 2.0 (ασύρματη διαχείριση του pc -images/video/music/browser- + wifi touchpad/keyboard )

5) imo instant messenger (MSN,Skype,Facebook,Talk,MySpace,Yahoo,Jabber,AOL/AIM/ICQ - όλα σε ένα και χωρίς να απαιτείται δημιουργία λογαριασμού! ;) )

6) YouTube Remote (ασύρματη διαχείριση του youtube στο pc μέσω του YouTube Leanback)

7) Traffic Counter Extended (EDGE/3G/WiFi/SMS/Calls + statistics των data που κατεβάζει κάθε εφαρμογή ξεχωριστά)

8) jetVD (πολύ καλός downloader για video από youtube σε διάφορα format - και HD -)

9) GTunes Music (πρώην MP3 Music Download - ο καλύτερος στο είδος του κατά την γνώμη μου)

10) Call Meter NG (για να ξέρουμε και τι μας γίνεται.. ;) )

PHONE: HTC One M7

TABLET: ASUS Transformer Pad TF300T

Link to comment
Share on other sites

1.Zougla γιατι το παληκαρι ειναι πατριωτης και εκανε τρομερη δουλεια.

2.Miren Browser

3.Meebo IM

4.Greader

5.Collins Greek Dictionary

6.StopWatch & Timer

7.Call Confirm Εννοειται-Επιβαλλεται

8.Convertpad

9.Where Did I Go για να μην χανομαστε...γενικα

10.Ndrive

Edited by nekisia1
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σκεφτομαι να παρω το ZTE BLADE με επιδοτηση WIND με την εκδοση 2.1 .ξερει κανεις αν εχει αυτοματη απαντηση οταν συνδεουμε τ ακουστικα ; ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ ερωτησούλα. Παίζει ρε παιδιά οταν με παίρνει τηλέφωνο κάποιος να εμφανίζεται η εικόνα του προφίλ του, και όχι ο πράσινος εξωγήινος του Android; Ένα lg gt540 έχω αν και δεν νομίζω να έχει σημασία
Link to comment
Share on other sites

1) ebuddy ( msn,fb,yahoo όλα τα ποιο δημοφιλή τσατ σε ένα πρόγραμμα!)

2) angry birds (ουδέν σχόλια, το ποιο δημοφιλές παιχνίδι του πλανήτη, κρίμα που όσοι έχουν αιφον το πληρώνουν (: )

3) unblock me (ποιος υποστηρίζει οτι για να είναι ενα παιχνίδι εθιστικό θέλει καλά γραφικά;)

4) adfree (θέλει root, απενεργοποιεί όλες τις διαφημίσεις από τα αππς \ο/)

5) titanium backup (θέλει root και κάνει ότι λέει το όνομα του)

6) froyo internet explorer (απλά γιατί είναι μέγα πιστολάκι και με μερικές ρυθμισούλες τον σουλουπώνεις στα μέτρα σου)

7) autokiller (θέλει root, χρισιμεύει για καλύτερη διαχείριση μνήμης)

8) google goggles (κάτι σαν barcode scanner με τη διαφορά οτι σκανάρει τα ΠΑΝΤΑ! ακόμα σε πρώιμο στάδιο αλλά τα barcode τα τρώει σα ψωμοτύρι)

9) fancy widget (εκπληκτικό ρολόι htc sense style)

10) tapatalk pro (paid έκδοση για φορουμ)

 

οικονομικό πακετάκι όλα εκτος από το ν10 είναι δωρεάν! \ο/

 

υγ: δεν χρησιμοποιώ task killer

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι ΑΠΛΟ;;;

 

στο Market για τις δωρεαν μπαινουμε απο Ελλάδα;

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer BDP-320 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Πηρα ενα LG500 με το 2.2, με εκπληξη ειδα πως το πληκτρολογιο Android δεν εχει (!!!) ελληνικα ενω εχει ολους τους πικραμενους απο Βουλγαρους μεχρι και τους "Σκοπιανους". Ισχυει και σε αλλες συσκευες? Μπορει να προστεθουν?
Link to comment
Share on other sites

σε κινητα με android εαν πχ εχω ενα φακελο με ετοιμο το igo8 που σε wm κινητο επαιζε αμεσως σε android θα τρεξει αμεσως η πρεπει να κανω κατι πρωτα?το ιδιο ρωταω και για αλλες εφαρμογες,θα πρεπει να ειναι ολες απο το μαρκετ η θα γινεται και απο το σαιτ του εκαστοτε κατασκευαστη της εφαρμογης?
Link to comment
Share on other sites

σε κινητα με android εαν πχ εχω ενα φακελο με ετοιμο το igo8 που σε wm κινητο επαιζε αμεσως σε android θα τρεξει αμεσως η πρεπει να κανω κατι πρωτα?το ιδιο ρωταω και για αλλες εφαρμογες,θα πρεπει να ειναι ολες απο το μαρκετ η θα γινεται και απο το σαιτ του εκαστοτε κατασκευαστη της εφαρμογης?

 

Εννοειται οτι δεν χρειαζεται να ειναι απο το μαρκετ.

Απλα, εκει βρισκονται ολες συγκεντρωμενες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι δεν χρειαζεται να ειναι απο το μαρκετ.

Απλα, εκει βρισκονται ολες συγκεντρωμενες.

 

α οκ!απο οτι εχω καταλαβει ομως τα android ειναι κλειδωμενα και πρεπει να κανω κατι για να εγκαταστησω οποια εφαρμογη θελω?τα wm 6.χ δεν ηταν κλειδωμενα?

Link to comment
Share on other sites

α οκ!απο οτι εχω καταλαβει ομως τα android ειναι κλειδωμενα και πρεπει να κανω κατι για να εγκαταστησω οποια εφαρμογη θελω?τα wm 6.χ δεν ηταν κλειδωμενα?

 

Οχι οχι, καμια σχεση. Τιποτα δεν ειναι κλειδωμενο, οπως το εννοεις.

Προφανως εννοεις το ρουτ, που ειναι αλλο πραγμα ομως.

Απλα καποιες εφαρμογες χρειαζονται προσβαση ρουτ για να κανουν αυτο για το οποιο φτιαχθηκαν. Συνηθως δεν ειναι "καθημερινες" εφαρμογες. Κανουν κατι εξειδικευμενο στο συστημα.

 

Γενικα, να ξερετε οτι η μεταβαση απο wm σε android δεν εχει καμια δυσαρεστη εκπληξη. Δεν θα σας λειψει απολυτως τιποτα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

α οκ!απο οτι εχω καταλαβει ομως τα android ειναι κλειδωμενα και πρεπει να κανω κατι για να εγκαταστησω οποια εφαρμογη θελω?τα wm 6.χ δεν ηταν κλειδωμενα?

 

Oχι τιποτα δεν ειναι κλειδωμενο. Εστω οτι σου στελνω εγω την εφαρμογη Χ. Την περνας στην συσκευη και την τρεχεις με εναν file manager. O,τι θα εκανες δηλαδη με ενα αρχειο cab, τιποτα παραπανω.

Αυτο που ισχυει ειναι πως στην χωρα μας βλεπουμε μονο τις δωρεαν εφαρμογες στο μαρκετ και οχι τις επι πληρωμη. Διορθωνεται ομως αυτο αν θελεις να αγοραζεις με ενα fixακι (το οποιο δεν εχω βαλει οποτε δεν μου ερχεται το ονομα :))

Εντι: αυτο που ειπε ο ddr2 ισχυει 100%, πραγματικα δεν λειπει τιποτα σε οσους ειχαν winmo, ισα ισα που συνηθως υπαρχουν ευχαριστες εκπληξεις :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Oχι τιποτα δεν ειναι κλειδωμενο. Εστω οτι σου στελνω εγω την εφαρμογη Χ. Την περνας στην συσκευη και την τρεχεις με εναν file manager. O,τι θα εκανες δηλαδη με ενα αρχειο cab, τιποτα παραπανω.

Αυτο που ισχυει ειναι πως στην χωρα μας βλεπουμε μονο τις δωρεαν εφαρμογες στο μαρκετ και οχι τις επι πληρωμη. Διορθωνεται ομως αυτο αν θελεις να αγοραζεις με ενα fixακι (το οποιο δεν εχω βαλει οποτε δεν μου ερχεται το ονομα :))

Εντι: αυτο που ειπε ο ddr2 ισχυει 100%, πραγματικα δεν λειπει τιποτα σε οσους ειχαν winmo, ισα ισα που συνηθως υπαρχουν ευχαριστες εκπληξεις :)

 

Οχι οχι, καμια σχεση. Τιποτα δεν ειναι κλειδωμενο, οπως το εννοεις.

Προφανως εννοεις το ρουτ, που ειναι αλλο πραγμα ομως.

Απλα καποιες εφαρμογες χρειαζονται προσβαση ρουτ για να κανουν αυτο για το οποιο φτιαχθηκαν. Συνηθως δεν ειναι "καθημερινες" εφαρμογες. Κανουν κατι εξειδικευμενο στο συστημα.

 

Γενικα, να ξερετε οτι η μεταβαση απο wm σε android δεν εχει καμια δυσαρεστη εκπληξη. Δεν θα σας λειψει απολυτως τιποτα.

 

με πιασατε οτι ειμαι wmακιας προς το παρον :lol:

@ pratein aloga εαν ομως η επι πληρωμη εφαρμογη υπαρχει στου κατασκευαστη το σαιτ θα μπορω να την κατεβασω απο εκει παροτι δεν υπαρχει προς το παρον προσβαση απο ελλαδα στο επι πληρωμη μαρκετ?

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...