Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω δυο μερες το blade wind με ανδροιντ 2,1 και θελω να κανω φραγη το 3G και του GPRS για να μην χρεωνομε θελω να κανω ενημερωσεις μονο με το WΙFΙ οταν υπαρχη διαθεσιμο (διοτι βλεπω πολες φορες το σηματακι 3G που εχει πανω πανω αναμοσβηνουν τα βελακια μαλλον χρεωνομε ) ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

εχω δυο μερες το blade wind με ανδροιντ 2,1 και θελω να κανω φραγη το 3G και του GPRS για να μην χρεωνομε θελω να κανω ενημερωσεις μονο με το WΙFΙ οταν υπαρχη διαθεσιμο (διοτι βλεπω πολες φορες το σηματακι 3G που εχει πανω πανω αναμοσβηνουν τα βελακια μαλλον χρεωνομε ) ευχαριστω

 

Βάλε το Mobile Data Controller. Δες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

με πιασατε οτι ειμαι wmακιας προς το παρον :lol:

@ pratein aloga εαν ομως η επι πληρωμη εφαρμογη υπαρχει στου κατασκευαστη το σαιτ θα μπορω να την κατεβασω απο εκει παροτι δεν υπαρχει προς το παρον προσβαση απο ελλαδα στο επι πληρωμη μαρκετ?

Ναι αμέ. Αν κι συνήθως σε παραπέμπουν στο μάρκετ.

Γι αυτό και εσύ, σαν παλιά καραβάνα θα κατεβάσεις την εφαρμογή από το ipmart και τελείωσε η ιστορία:D

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το Mobile Data Controller. Δες εδώ.
φιλε σε ευχαριστω το εβαλα απο το μαρκετ δωρεαν ετρεξε και μου εχει μονο μια επιλογη να το κανω ον /οφ ετσι ειναι κοβη μονο του το 3G/ GPRS
Link to comment
Share on other sites

Ναι αμέ. Αν κι συνήθως σε παραπέμπουν στο μάρκετ.

Γι αυτό και εσύ, σαν παλιά καραβάνα θα κατεβάσεις την εφαρμογή από το ipmart και τελείωσε η ιστορία:D

 

ο νοων νοειτω ;)

Link to comment
Share on other sites

φιλε σε ευχαριστω το εβαλα απο το μαρκετ δωρεαν ετρεξε και μου εχει μονο μια επιλογη να το κανω ον /οφ ετσι ειναι κοβη μονο του το 3G/ GPRS

 

Τίποτα ;)

Εδώ είμαι εγώ κι όλα τα άλλα παιδιά του φόρουμ και για άλλες απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ και λίγες μέρες είμαι κάτοχος ενός Acer Liquid E που τρέχει Eclair 2.1 απ'το οποίο είμαι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές. Η απορία μου είναι η εξής: Απ'ό,τι ξέρω η συσκευή έχει 512 ΜΒ ROM και 512 ΜΒ RAM. Έχω βάλει μια 16 GB κάρτα αλλά, οι εφαρμογές και τα Multimedia εγκαθίστανται στη μνήμη του τηλεφώνου. Είναι λογικό το τηλ. να έχει ελεύθερα μόνο 21 MB και η κάρτα να έχει ελεύθερα 14,7 GB; Δεν υπάρχει επιλογή ή τρόπος τα πάντα να εγκαθίστανται και να βρίσκονται στην κάρτα; (ως πρώην χρήστης SE P1i & Symbian, αυτό με ξένισε).

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ και λίγες μέρες είμαι κάτοχος ενός Acer Liquid E που τρέχει Eclair 2.1 απ'το οποίο είμαι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές. Η απορία μου είναι η εξής: Απ'ό,τι ξέρω η συσκευή έχει 512 ΜΒ ROM και 512 ΜΒ RAM. Έχω βάλει μια 16 GB κάρτα αλλά, οι εφαρμογές και τα Multimedia εγκαθίστανται στη μνήμη του τηλεφώνου. Είναι λογικό το τηλ. να έχει ελεύθερα μόνο 21 MB και η κάρτα να έχει ελεύθερα 14,7 GB; Δεν υπάρχει επιλογή ή τρόπος τα πάντα να εγκαθίστανται και να βρίσκονται στην κάρτα; (ως πρώην χρήστης SE P1i & Symbian, αυτό με ξένισε).

Ευχαριστώ

Η δυνατότητα εγκατάστασης εφαρμογών στην κάρτα μνήμης υπάρχει στην έκδοση 2.2 μόνο.

Ναι ξέρω, βλακεία και περίεργο... Η τελευταία μεγάλη βλακεία του android Που διορθώθηκε στη 2.2 έκδοση

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η δυνατότητα εγκατάστασης εφαρμογών στην κάρτα μνήμης υπάρχει στην έκδοση 2.2 μόνο.

Ναι ξέρω, βλακεία και περίεργο... Η τελευταία μεγάλη βλακεία του android Που διορθώθηκε στη 2.2 έκδοση

 

κατσε δηλαδη την ερχομενη εβδομαδα που θα παρω το blade με 2.1 και περασω με copy-paste το φακελο του igo8 πχ και το τρεξω θα εγκατασταθει στην μνημη του κινητου?

 

ο νοων νοειτω ;)

 

@ddr2 στα windows mobile απλα πεταγα τον φακελο του igo8 στην καρτα μνημης και ετρεχα το igo8.exe και ανοιγε το προγραμμα.δεν "εγκαθιστατο".στα android γινεται εγκατασταση κανονικη?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

@ddr στα windows mobile απλα πεταγα τον φακελο του igo8 στην καρτα μνημης και ετρεχα το igo8.exe και ανοιγε το προγραμμα.δεν "εγκαθιστατο".στα android γινεται εγκατασταση κανονικη?

Στο android απ' όσο γνωρίζω πρέπει να κάνεις τα πάντα εγκατάσταση, και δεν γίνεται αυτό που αναφέρεις ότι γίνεται στα windows mobile.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα το weatherWidget και νομιζο το εγκατεστησα μου εβγαλε στην αρχικη οθονη το εικονιδιο το παταω και συνεχεια μου βγαζη ενα μενου με ρυθμισεις .δεν μπορω να εμφανισω τον καιρο
Link to comment
Share on other sites

κατσε δηλαδη την ερχομενη εβδομαδα που θα παρω το blade με 2.1 και περασω με copy-paste το φακελο του igo8 πχ και το τρεξω θα εγκατασταθει στην μνημη του κινητου?

 

 

 

@ddr2 στα windows mobile απλα πεταγα τον φακελο του igo8 στην καρτα μνημης και ετρεχα το igo8.exe και ανοιγε το προγραμμα.δεν "εγκαθιστατο".στα android γινεται εγκατασταση κανονικη?

Στα προγραμματα πλοηγησης, οι χαρτες αποθηκευονται στην καρτα μνημης. Στο sygic που χρησιμοποιω, ετσι γινεται. Οι χαρτες ειναι πολυ μεγαλοι για τη μνημη του κινητου.

 

Το πως ακριβως θα γινει η εγκατασταση, αυτο ειναι θεμα του καθε προγραμματος.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το Τapatalk Pro υποστηριζει μονο forum που βρισκω στο search...δεν μπορω να κανω καποια forum να τα προσθεσω?...μονο το myphone και το ps3forums.gr εχω βρει....adsl,insomnia etc δεν το υποστηριζουν?
Link to comment
Share on other sites

Το Τapatalk Pro υποστηριζει μονο forum που βρισκω στο search...δεν μπορω να κανω καποια forum να τα προσθεσω?...μονο το myphone και το ps3forums.gr εχω βρει....adsl,insomnia etc δεν το υποστηριζουν?

πρεπει ο δημιουργος του site να τα προσθεσει, δεν μπορεις να κανεις κατι εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Το Τapatalk Pro υποστηριζει μονο forum που βρισκω στο search...δεν μπορω να κανω καποια forum να τα προσθεσω?...μονο το myphone και το ps3forums.gr εχω βρει....adsl,insomnia etc δεν το υποστηριζουν?

 

πρεπει ο δημιουργος του site να τα προσθεσει, δεν μπορεις να κανεις κατι εσυ.

Πολυ σωστα σου απαντησε ο Νικος παραπανω. παντως αν κανεις ενα search με τις λεξεις "greece" και "greek" θα βρεις πολλα ελληνικα φορουμ οπως και το Insomnia Που αναφερεις.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Το LG που εχω τρεχει το froyo....δυστυχως ομως δεν εχω την δυνατοτητα να μεταφερω ολες απο τις εφαρμογες που κατεβαζω στην SD....για παραδειγμα τα games το titanium,το think free office,zougla,google μεταφραση,google goggles μπορω να τα μεταφερω.....εφαρμογες οπως app remover,astro,battery reminder,call block,currency converter,easy finder,ebayebuddy,facebook,greek input etc δεν...?

 

 

Ποιον task killer/manager μου προτεινεται?

Link to comment
Share on other sites

Η App2SD λειτορυγία πρέπει να υποστηρίζεται από την εφαρμογή ή και να επιτρέπεται. (πχ οι Εφαρμογές Πλοήγησης δεν μεταφέρονται στην SD..)

 

Για Task Killer κανέναν μην χρησιμοποιείς, δεν χρειάζεται.

Αν θέλεις όμως οπωσδήποτε, Advanced Task Killer - Advanced Task manager. Και οι 2 στο Market, οι Lite εκδόσεις τους.

Και Memory Booster Lite.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Eπειδη το προγραμμα συγχρονισμου δεν μου λειτουργει και το συνδεω σαν χωρο αποθηκευσης usb.Εχω ανεβασει παρακατω τα περιεχομενα της sd.Σε ποιον απο τους φακελους μεταφερω τραγουδια ωστε να τα κανω ringtones και avi-mpeg files?

http://img832.imageshack.us/f/79675687.png/

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη το προγραμμα συγχρονισμου δεν μου λειτουργει και το συνδεω σαν χωρο αποθηκευσης usb.Εχω ανεβασει παρακατω τα περιεχομενα της sd.Σε ποιον απο τους φακελους μεταφερω τραγουδια ωστε να τα κανω ringtones και avi-mpeg files?

http://img832.imageshack.us/f/79675687.png/

Για ringtones στο media/audio/ringtones ή notifications

Link to comment
Share on other sites

Για ringtones στο media/audio/ringtones ή notifications
Και να υποθεσω μετα τους περναω στην λιστα αναπαραγωγης μεσω astro?

 

Υπαρχει τροπος τα mp3 που περναω να τους δωσω στοιχεια απο unknown?

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Και να υποθεσω μετα τους περναω στην λιστα αναπαραγωγης μεσω astro?

 

Υπαρχει τροπος τα mp3 που περναω να τους δωσω στοιχεια απο unknown?

μετα τους βαζεις απο τις ρυθμισεις του κινητου κατευθειαν αφου τα βλεπει κανονικα.

το καλυτερο για τα mp3 ειναι να τα φτιαξεις στο pc που θα ειναι σιγουρα πιο ευκολο. αλλιως ειδα οτι ο poweramp εχει δυνατοτητα να φτιαξεις τα tags.

Link to comment
Share on other sites

μετα τους βαζεις απο τις ρυθμισεις του κινητου κατευθειαν αφου τα βλεπει κανονικα.

το καλυτερο για τα mp3 ειναι να τα φτιαξεις στο pc που θα ειναι σιγουρα πιο ευκολο. αλλιως ειδα οτι ο poweramp εχει δυνατοτητα να φτιαξεις τα tags.

Ευχαριστω.:) Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Oχι τιποτα δεν ειναι κλειδωμενο. Εστω οτι σου στελνω εγω την εφαρμογη Χ. Την περνας στην συσκευη και την τρεχεις με εναν file manager. O,τι θα εκανες δηλαδη με ενα αρχειο cab, τιποτα παραπανω.

Αυτο που ισχυει ειναι πως στην χωρα μας βλεπουμε μονο τις δωρεαν εφαρμογες στο μαρκετ και οχι τις επι πληρωμη. Διορθωνεται ομως αυτο αν θελεις να αγοραζεις με ενα fixακι (το οποιο δεν εχω βαλει οποτε δεν μου ερχεται το ονομα :))

Εντι: αυτο που ειπε ο ddr2 ισχυει 100%, πραγματικα δεν λειπει τιποτα σε οσους ειχαν winmo, ισα ισα που συνηθως υπαρχουν ευχαριστες εκπληξεις :)

το market enabler εννοεις?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

1)Παρακατω ειναι η sd μου...επειδη μερικοι φακελοι δεν ξερω τι ειναι και θελω να σβησω τα καταλοιπα.Οποιος γνωριζει ας βοηθησει.

http://img832.imageshack.us/f/79675687.png/

-net.plan99.fbsync (εσωτερικα περιεχει το photo-state)

-Βοοks (μεσα εχει .FBReader->fbreader_catalogs-generic-1.0)

-2 αρχεια εκτος φακελων psmpobile και busybox

 

2)To dropbox που το χρησιμοποιει το titanium τι ακριβως ειναι?

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...